تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:تسنیم
دسته:()
کد خبر:14483336
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۱۲:۰۱

رونق دکان غیرانتفاعی‌ها با حذف آزمون سمپاد

دوشنبه هفته گذشته، وزیر آموزش و پرورش در توییتر خود خبر از حذف آزمون‌های تیزهوشان، نمونه دولتی و مدارس خاص را داد و پس از آن با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی به تشریح این توییت پرداخت.
رونق دکان غیرانتفاعی‌ها با حذف آزمون سمپاد

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، دوشنبه هفته گذشته، وزیر آموزش و پرورش در توییتر خود خبر از حذف آزمون‌های تیزهوشان، نمونه دولتی و مدارس خاص را داد و پس از آن با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی به تشریح این توییت پرداخت و توضیح داد: آزمون‌ها و کتاب‌های کمک آموزشی در دوره ابتدایی حذف شده و با مصوبه جدید شورای عالی آموزش و پرورش، آزمون ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی در پایه هفتم حذف و تا سه سال آینده نیز این مدارس در دوره متوسطه اول حذف خواهند شد.

سدی بر دوپینگ دانش‌آموزان

این تصمیم فضای آموزشی کشور را بشدت متشنج کرد و اظهارنظرهای مختلف کارشناسان درباره معایب و محاسن این طرح را به همراه داشت.

برخی اعتقاد دارند قرار دادن دانش‌آموزان تیزهوش در کنار سایر دانش‌آموزان در مدارس دولتی سبب جلوگیری از پیشرفت آنان خواهد شد زیرا این مدارس امکانات مورد نیاز را برای حمایت علمی و تحصیلی از افراد تیزهوش ندارند. به گفته آنان در حقیقت این کار باعث هدر رفتن استعداد و هوش این دانش‌آموزان خواهد شد.

یک کارشناس آموزش و پرورش با بیان اینکه حذف آزمون مدارس طرحی بسیار خوب و اثر بخش است به خبرنگار ما می‌گوید: با حذف این آزمون‌ها فشار از روی دانش‌آموز برداشته شده و آنان از معدل محوری، نمره محوری و کنکور محوری به سمت شهروند پروری، اخلاق محوری و بارور کردن اندیشه سوق داده می‌شوند.

محمدرضا نیک‌نژاد اضافه می‌کند: البته با توجه به ناگهانی اعلام شدن این طرح به نظر می‌رسد، زمینه‌ها و ساختارهای لازم از نظر فرهنگی، اجتماعی، آموزشی مهیا نشده و همین ممکن است مشکل ایجاد کند.

وی با اشاره به انواع مختلف هوش می‌گوید: هشت نوع هوش داریم، اما در این آزمون‌ها تنها تمرکز بر آی‌کیو است که آن هم با آزمونی تستی سنجیده می‌شود. بی‌شک با دوپینگ دانش‌آموز در کلاس‌های آمادگی آزمون‌ها نمی‌شود، اسم دانش‌آموز را «تیزهوش» گذاشت و آزمون را «تیزهوشان» نامید.

این کارشناس آموزش توضیح می‌دهد: طبق آنچه مشخص شده، طرح شهاب که همان شناسایی و هدایت استعدادهای برتر است، در آموزش و پرورش به عنوان جایگزین این آزمون‌ها معرفی شده، اما هنوز در این زمینه روشن‌سازی صورت نگرفته و تنها به شناسایی دانش‌آموزان با استعداد برتر و حمایت‌های تحصیلی مانند شرکت در جشنواره‌های علمی و المپیادهای تخصصی اشاره شده است. اگر این طرح‌ها اجرایی شود، امیدوار هستیم ارزیابی کمی، به سمت ارزیابی کیفی سوق داده شود که حتماً ثمرات خوبی برای دانش‌آموزان به همراه خواهد داشت.

نیک‌نژاد بیان می‌کند: در سیستم آموزش دنیا تجربه‌هایی انسانی وجود دارد که نمی‌توانیم مقابل آن‌ها ایستادگی کنیم. سیستم آموزش و پرورش کشور از 100 سال پیش بر مبنای نمره و معدل و آی‌کیو شکل گرفته است در حالی‌که تجربه‌های جهانی 9 سال نخست را مختص سوادآموزی و پرورش شخصیت فردی اجتماعی افراد می‌داند. تجربه‌های موفقی که در کشوری مانند فنلاند وجود دارد، نشان می‌دهد در این سال‌ها ما راه را اشتباه رفته‌ایم.

وی در پایان تصریح می‌کند: نباید این طرح را با رقابت‌های سیاسی آمیخته کنیم. باید بدانیم این طرح تلاش می‌کند، ویروسی را که به کودکی بچه‌ها دست درازی و آن‌ها را ناشاد و خسته کرده از سیستم آموزش و پرورش کشور بیرون کند.

حذف سمپاد به نفع غیرانتفاعی‌ها

یکی دیگر از مهم‌ترین نگرانی‌ها، گرایش خانواده‌های دارای فرزند تیزهوش به ثبت نام در مدارس غیردولتی است که بی‌شک دانش‌آموزان تیزهوش به‌ویژه در مناطق محروم از این طرح آسیب خواهند دید.

یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جزئیات حذف آزمون مدارس سمپاد  از سوی وزارت آموزش و پرورش اعلام نشده است، به خبرنگار ما می‌گوید: حذف کنکور و آزمون برای ورود به مدارس موضوعی منطقی، کارشناسی شده و درست است. وقتی بحث حذف کنکور مطرح می‌شود، بدیهی است که باید این کار در سطوح پایین‌تر نیز صورت گیرد. البته هنوز ساز و کار مشخصی برای پذیرش دانش‌آموزان در مدارس سمپاد اعلام نشده و ممکن است نظر بر حذف این مدارس نباشد.

فرهاد فلاحتی اضافه می‌کند:با این حال اگر برنامه آموزش و پرورش بر حذف مدارس خاص است، با اصل حذف مدارس خاص موافق هستم زیرا کاری علمی و تربیتی است که در بسیاری از کشورهای دنیا انجام شده و آسیبی که در این نظام آموزشی بر دانش‌آموزان، خانواده‌های آن‌ها و اجتماع وارد شده از مناظر متعدد تربیتی قابل بحث است. در نظام‌های آموزشی دنیا راهکارهایی نیز در نظر گرفته شده که هم استعداد برتر تلف نشود و هم استعداد پایین‌تر بتواند به بهترین نحو جامعه‌پذیر شده، از زندگی بهره‌مند و مفید باشد.

این کارشناس حوزه آموزش کشور در ادامه عنوان می‌کند: به نظر می‌رسد باید در کشور مراکزی مشابه مراکز آموزشی در کشورهای اروپایی داشته باشیم که تمام دانش‌آموزان از سطوح مختلف با بهره‌های هوشی متفاوت در این مجتمع‌ها حضور داشته باشند. جامعه کوچکی با شیوه‌های خاص، علمی و کارآمد که کمک می‌کند آن‌ها در کنار هم تربیت شوند.

این نماینده مجلس تصریح می‌کند: اگر رویه بر این باشد که آزمون حذف شده و مراکز نیز تعطیل شوند مراکز غیرانتفاعی و غیردولتی در این قضیه ورود پیدا می‌کنند. مطمئناً با توجه به شهریه‌های زیاد این مدارس به بهانه آموزش بهتر از خانواده‌ها مبالغ سرسام آوری دریافت خواهد شد و دکان سودجویی گشوده می‌شود.

فلاحتی تأکید می‌کند: خانواده‌ها، بخصوص خانواده‌های محروم نگران تحصیل فرزندان خود در مدارس غیردولتی نباشند. بعید است آموزش و پرورش کاری به این مهمی را به این شیوه مدیریت کند و حتماً به عنوان نمایندگان مردم در مجلس به این مورد ورود خواهیم کرد.

عضو کمیسیون آموزش یادآور می‌شود: براساس قانون اساسی تحصیل رایگان تا مقطع متوسطه جزو وظایف دولت است. این تحصیل رایگان تمام اقشار دانش‌آموز را با بهره‌های هوشی مختلف در بر می‌گیرد. البته همان طور که اشاره شد، شیوه اجرا مهم است. حذف آزمون مدارس و حذف کتب کمک درسی از بدنه آموزش و پرورش قابل تحسین است زیرا رانت عظیمی در فضای علمی کشور شکل گرفته بود که امیدواریم این مشکلات بزودی رفع شود.

حذف آزمون سبب تحول آموزشی می‌شود؟

به گفته کارشناسان یکی از اهداف حذف مدارس سمپاد، عدم جداسازی و جلوگیری از اعمال تبعیض علیه دانش‌آموزان است. اما از آنجاکه کیفیت آموزشی، علمی و تحصیلی مدارس دولتی پایین است، اجرای طرح حذف مدارس سمپاد موجب هرچه بیشتر شدن گرایش مردم به سمت مدارس غیرانتفاعی و تبعیض و نابرابری بیشتر در این زمینه خواهد شد.

علی پورسلیمان، کارشناس آموزش و پرورش در ادامه با بیان اینکه حذف آزمون از مدارس سمپاد و نمونه دولتی در کلیت طرح بدی نیست، به خبرنگار ما می‌گوید: یکسان سازی آموزش و ایجاد عدالت آموزشی از طرح‌هایی هستند که روی کاغذ بسیار خوب بوده و همه مایل به انجام آن هستند، اما خود آن‌ها یک معلول‌اند. وقتی نظام آموزشی نمره محور است، دانش‌آموزان غربال و جداسازی می‌شوند، مافیای کنکور وجود دارد، مدارس محلی برای قدرت نمایی مؤسسات آموزشی و تجاری شده‌اند؛ همه به دلیل ضعیف بودن فرآیندهای نظارتی در آموزش و پرورش است.

وی تصریح می‌کند: درصد بسیاری از مدارس دوره دوم متوسطه با مراکز مختلف قراردادهایی بسته و آزمون‌هایی برگزار می‌کنند. کاری که خود محل درآمد و تجارت برای مدارس شده است. این رقم‌ها و گردش‌های مالی شفاف نیست. چرخه‌ای تشکیل شده که همه در آن راضی هستند زیرا تمامی عوامل آموزشی از آن منتفع می‌شوند. چرخه‌ای که قربانی اصلی آن دانش‌آموزان هستند.

پورسلیمان می‌افزاید: مسئولان آموزش و پرورش به‌ویژه معاون آموزش ابتدایی که طراح این طرح است، حرف‌های خوبی می‌زنند، اما باید دید که تحول نظام آموزشی با حذف آزمون و مدارس سمپاد چگونه صورت می‌گیرد؟ ارزشیابی توصیفی در دوره ابتدایی چگونه با امتحان نهایی در دوره‌های بالاتر یا کنکور قابل جمع شدن است؟

این کارشناس آموزش اضافه می‌کند: یکسان سازی آموزش بسیار طرحی خوب و کاربردی است، اما به نظر می‌رسد، برنامه خاصی پشت این مسائل نبوده و طرحی شتابزده است زیرا سند پژوهش و توجیه خانواده‌ها وجود ندارد. باید این طرح از حالت شعاری خارج شود.

منبع: قدس

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

R1359/P1359/S9,1299/CT12
#آزمون سمپاد #غیرانتفاعی‌ها #قدس آنلاین #مریم احمدی شیروان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


پیکرهای 2 شهید گمنام دفاع مقدس در «هرات» آرام گرفتند تصاویر/ خاکسپاری شهید گمنام در دانشگاه تربیت معلم خرم‌آباد (2) شروع بارش برف در ارتفاعات کوه دنا از فردا صبح تا دوشنبه هفته آینده پیروی از الگوهای لیبرال و مماشات با فساد نزدیکان و نور چشمی‌ها، موجب ارتجاع انقلاب می‌شود شهرقدس یکپارچه در عزای ام‌ابیها (س) / اجتماع فاطمیون برگزار شد دستگیری 3 حفار غیر مجاز در محوطه باستانی کوده رشتخوار درد حضرت زهرا (س) مبارزه با اشرافی گری بود زیدان: تا زمانی که خسته نشوم به کارم در رئال ادامه خواهم داد/ زمانش رسیده رونالدو کمی استراحت کند لیست قیمت انواع گوشی‌های سامسونگ علت اختلاف در تاریخ شهادت حضرت فاطمه (س) سفر وزیر خارجه اسپانیا به تهران مماشات دستگاه‌های امنیتی با دراویش آشوبگر جای تأمل دارد/ تأکید بر برخورد جدی با این آشوبگران برخورد شدید با وحشی‌گری‌های برخی افراد در پاسداران مطالبه جدی جنبش دانشجویی است زمین لرزه شیراز را لرزاند یادداشت علی اکبر جوانفکر/ چرا ماجرای برخورد با دراویش گنابادی کمتر از 24 ساعت پس از سخنان امید آفرین و روح بخش رهبر انقلاب به وقوع پیوست؟ رباط کریم در عزای مادر عکس/ استوری علیرضا کریمی در حمایت از رسول خادم میوه‌های قاچاق از میدان مرکزی تره‌بار تهران جمع‌آوری شدند+عکس نظر لاوروف درباره وضعیت عفرین توضیح یکی از دراویش درباره اغتشاشات پاسداران واکنش محسن هاشمی به شایعه کناره گیری نجفی سکه ارزان شد+جدول شروع بارش برف در ارتفاعات کوه دنا از فردا صبح تا دوشنبه هفته آینده نرخ تورم به 8.3 درصد رسید/ تورم خوراکی‌ها 12.8 درصد شد هر چه باید از تقابل پرسپولیس و السد بدانید آنالیز گل‌های پرسپولیس به نسف قرشی؛ تیکی تاکای ده نفره اینفوگرافی؛ مقایسه عملکرد وحید امیری و ژاوی هرناندز در هفته اول لیگ قهرمانان آسیا قلعه‌نویی: در لیگ قهرمانان آسیا رکورددارم/ به روح مادرم اخراجم مقابل سایپا ناحق بود در سوگ ماهی بزرگ برکۀ کوچک ما مراسم بزرگداشت مرحوم امیر انصاری در تهران برگزار شد اعتصاب سراسری در نوار غزه ناکامی بوکوحرام در ربودن دختران یک مدرسه کونته: بارسا شانس اول صعود است ولی … پیکرهای سرنشینان هواپیما پیدا شد 58 هزار عدد انواع داروی قاچاق در پارس‌آباد کشف شد تشییع پیکر مطهر شهید علیرضا آفرین در رشت برگزار شد وداع اقشار مختلف مردم هرات با شهدای گمنام بهانه‌هایی برای بچه‌دار نشدن حضور حماسی ملت ایران در راهپیمایی 22 بهمن مایه دلگرمی پیروان انقلاب اسلامی بود آموزش دانش‌آموزان راهکاری برای کاهش تلفات جانی در حوادث درخواست مدیرکل صداوسیمای دنا از مردم پیروزی نماینده کره مقابل کاوازاکی/ تساوی کاشیوا ریسول برابر تیانجین یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس در شهرستان آرادان گرامی داشته می‌شود حقایق دردناک درباره وضعیت فقیران آمریکا بررسی اولیه اجساد در محل سقوط هواپیما لاشه هواپیمای آسمان در ارتفاع 4 هزار متری نوقل پیدا شد/تلاش برای انتقال اجساد +فیلم و عکس نوسانات بازار ارز قدرت تصمیم‌گیری را از تولیدکنندگان می‌گیرد
اغتشاش دراویش گنابادی در منطقه پاسداران تهران اسامی شهدای نیروی انتظامی در خیابان پاسداران فیلم لحظه حمله اتوبوس به ماموران پلیس خلاصه بازی الغرافه - تراکتورسازی جزئیات شهادت 3 مامور پلیس در درگیری خیابانی در پاسداران تهران مختصات محل سقوط هواپیما در اختیار ستاد بحران/اعزام سه فروند پهپاد ارتش به منطقه فیلم/ لحظه حمله وحشیانه دراویش گنابادی با اتوبوس به سمت مردم و نیروی انتظامی پلیس بر اوضاع در خیابان گلستان هفتم پاسداران تهران مسلط است هویت راننده اتوبوس قاتل مشخص شد تجمع دراویش گنابادی و درگیری شدید بین پلیس و تجمع‌کنندگان/شهادت سه مأمور/دستگیری تعدادی از دراویش ابراز خوشحالی دراویش گنابادی پس از جنایت امشب در تهران +فیلم لحظه حمله وحشیانه اتوبوس دیوانه دراویش گنابادی به سمت مردم +فیلم ارتش، محل سقوط هواپیما را در اختیار ستاد بحران گذاشت لاشه هواپیما پیدا شد مراسم ختم پسر احمد توکلی +تصاویر درگیری در خیابان پاسداران +فیلم شهادت سه مأمور ناجا در پاسداران تهران +اسامی شهدا لحظه برخورد اتوبوس با ماموران پلیس تجمع فاطمیون تهران در روز شهادت حضرت زهرا (س) مسافر منصرف شده پرواز یاسوج: هوا بد بود در خانه ماندم ساعت کار مراکز معاینه فنی در ماه جاری افزایش می‌یابد افزایش ساعت کار مراکز 13 گانه معاینه فنی در اسفندماه جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی چگونه هزینه خواهد شد؟ ساعت کار مراکز معاینه فنی در ماه جاری افزایش می‌یابد شهدای پلیس در آشوب پاسداران+تصاویر تایید شهادت 3 تن از نیروهای ناجا در خیابان پاسداران تهران در درگیری با دراویش هویت راننده اتوبوس دیوانه اعلام شد + عکس ­دراویش 3 مامور انتظامی را به شهادت رساندند سروده‌هایی در شکوه حضرت زهرا (س): «ای مادرِ پدر، غرض از روشنا تویی» پیروانی: امیدوارم السد و پرسپولیس را در فینال آسیا ببینم؛ پرسپولیس یکی از بهترین‌های آسیاست لیگ دسته اول فوتبال| پیروزی شهرداری در دربی انتهای جدولی‌های تبریزی + نتایج کامل هفته بیست‌وچهارم نقطه قوت الهلال لو رفت ایجاد آرامش خاطر برای مسافران با حضور امدادگران هلال احمر انحراف به چپ خودروی 206 در خراسان شمالی یک کشته بر جای گذاشت پیام تسلیت نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه شهرکردبه مناسبت سقوط هواپیمای مسافربری‌ آرزوی پیروانی برای بازی پرسپولیس و السد بازدید برانکو و پیروانی از کمپ تورچ آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه 11 اسفند برگزار می‌شود فیلم/ اولین تصاویر از لاشه هواپیمای تهران-یاسوج پیکر شهید گمنام در دانشگاه آزاد «مهدیشهر» آرام گرفت برد ناپلئونی مس کرمان و توقف نساجی +جدول «سربازی» کماکان به قوت خود باقی است برگزاری تئاتر تعزیه شفیعه محشر در ارومیه هیچ نشانه‌ای از محل سقوط احتمالی یافت نشد/ادامه تجسس؛ فردا در برف جزئیات تازه از درگیری‌های خیابان پاسداران/ اسامی شهدای پلیس مروری بر سه تقابل مهم ایرانی- ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا/ این‌بار نوبت طارمی است نجات دو تن از هموطنان تبریزی گرفتار در برف و کولاک از خطر حتمی در محور روستایی گل دوم الغرافه روی حرکت هوشمندانه مهدی طارمی (الغرافه 2-0 تراکتورسازی) کیفیت خدمات کامپیوتری قیطریه – شرکت های خدمات کامپیوتری فرمانیه تصاویر | وضعیت بحرانی آبادان در هجوم گرد و غبار

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me