تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فردا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:14484276
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۱۲:۲۶

آیا موشک‌های انصارالله ایرانی است؟

با سیطره‌ی جنبش انصارالله بر صنعا، اداره‌ی صنایع نظامی (که حالا با افسران یمنیِ آموزش‌دیده توسط ژنرال‌های فراری عراقی اداره می‌شد) تحت کنترل این جنبش قرار گرفت.
آیا موشک‌های انصارالله ایرانی است؟

سرویس بین‌الملل فردا؛ وحید وحید خضاب: در پی ورود کارشناسان عراقی، اداره‌ی صنایع نظامی وزارت دفاع در صنعا نوسازی شده و یک سری کارگاه و کارخانه‌ی مخصوص برای بهبود سلاح‌ها و در رأس آنها بهبود [برد و کیفیت] موشک‌های روسی و کره‌ای با استفاده از تجربیات و دانش ژنرال‌های عراقی ایجاد شد. با سیطره‌ی جنبش انصارالله بر صنعا، اداره‌ی صنایع نظامی (که حالا با افسران یمنیِ آموزش‌دیده توسط ژنرال‌های فراری عراقی اداره می‌شد) تحت کنترل این جنبش قرار گرفت.

«ما بهترین تجهیزات نظامی دنیا را می‌سازیم. به تازگی، از دیدگاه من، ایران می خواست ضربه‌ای به عربستان سعودی بزند، از آن اطلاع دارید؟ موشکی که شلیک شد را دیدید. تجهیزات [ضد موشکیِ ساختِ] ما آن را در آسمان رهگیری کرد. این ثابت می‌کند ما چقدر خوبیم. هیچ کس چیزی که ما می‌سازیم را نمی‌سازد. و ما الان این [تجهیزات] را به همه‌ی دنیا می‌فروشیم.»
خبرنگارانی که در آن دقایق به همراه ترامپ سوار بر هواپیمای اختصاصی رئیس جمهور بودند تا او را در سفر پنجم نوامبر به ژاپن همراهی کنند، نه از موشکی که ایران به سمت عربستان شلیک کرده بود خبری داشتند و نه رهگیری آن را در آسمان ریاض توسط موشک‌های پاتریوت دیده بودند چون آنها هم در لحظه‌ی [رسیدن موشک انصارالله به ریاض] به همراه ترامپ در آسمان توکیو بودند.

اما این صحبت‌ها سه چیز را ثابت می‌کند: اینکه واقعا یک «بازاریاب حرفه‌ای» دارد بر آمریکا حکمرانی می‌کند و اینکه دونالد ترامپ، نویسنده‌ی کتاب «هنر انعقاد قرارداد»، که 9 فصل آن را در یک شب نوشته، به سادگی می‌تواند قرادادهای تسلیحاتی بیشتری با حاکمان خلیج فارس منعقد نماید، و اینکه یک ملت فقیر مثل ملت یمن سه سال است در معرض جنگی مبتنی‌بر نسل‌کشی قرار گرفته تا فروش شرکت‌های تسلیحاتی [آمریکایی] افزایش داشته باشد.

از 26 مارس 2015 [6 فروردین 1394] که ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی جنگ خود را در یمن آغاز کرد، این کشور در محاصره‌ی زمینی و دریایی و هوایی قرار گرفته است. با این وجود، سعودی‌ها همچنان در شیپور «خطر دخالت‌های ایران در یمن» و رساندن سلاح از سوی ایران به جنبش انصار الله می‌دمند تا به این وسیله بتوانند توجیهی برای عدم موفقیت خود در جنگی که به سه سالگی‌اش نزدیک می‌شود بتراشند.

هواپیماهای سعودی در این جنگ، ریز و درشت و خشک و ترِ یمن را بمباران کرده و این کشور فقیر را به تلی از آوار بدل کرده‌اند. سخنگوی ائتلاف متجاوزین به یمن (سرتیپ احمد العسیری) هم در همان هفته‌های نخست آغاز جنگ اعلام کرد که آنها موفق شده‌اند موشک‌هایی که در اختیار نظام رئیس جمهور سابق (علی عبدالله صالح) بود را نابود کنند.

اما با وجود همه‌ی اینها، همچنان موشک‌هایی که از یمن شلیک می‌شود، با عبور از سد دفاعی پاتریوت، به اهداف خود در عربستان اصابت می‌کند، جالب‌تر آنکه برد آنها نیز از 300 کیلومتر [در روزهای آغاز جنگ] حالا به تقریبا 1000 کیلومتر رسیده است. این بُرد، برد موشک بالستیک «بُرکان H-2» است که جنبش انصارالله آن را در دسامبر سال گذشته به سمت قصر الیمامة (مقر رسمی پادشاه عربستان در ریاض) شلیک کرد و خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی اعلام نمود که صدای انفجاری شدید را در پایتخت شنیده‌اند.

با هر بار شلیک موشک از سوی یمنی‌ها، سوالاتی درباره‌ی میزان قدرت موشکی یمن و منبع این موشک‌ها و واقعیت اصابت یا عدم اصابت آنها به اهدافشان و قدرت تخریبی‌شان از نو مطرح می‌شود.

آزمایش‌ها و تلاش‌ها
در گذرگاه مرزی الودیعة در مرز عربستان سعوید با یمن، حجم بالایی از کیسه‌های کودهای زراعی، و در کنار آنها لوله‌های فلزی مخصوص «چاه‌های آب آرتزین» به چشم می‌‌خورد. دلیل جمع شد این حجم از کالاها در مرز، این است که افسران سعودی اجازه‌ی ورد آنها را به یمن نمی‌دهند و رانندگان کامیون‌های حامل این محصولات را مجبور می‌کنند بارشان را در وسط بیابان تخلیه کنند. سعودی‌ها مدعی هستند جنبش انصار الله از این کودها و لوله‌ها برای ساخت موشک استفاده می‌کند. همین یک جمله، ثابت می‌کند ادعای ریاض و واشنگتن درباره‌ی‌ اینکه ایرانی‌ها به صورت مخفی موشک به یمن می‌رسانند تا چه حد صحت دارد.
از این بالاتر، دیگر دلیلی که ثابت می‌کند این موشک‌ها همگی با توانمندی یمنی پرتاب می‌شوند آن است که پیش از هر عملیات موفق پرتاب موشک بالستیک از یمن، چند تجربه‌ی ناموفق پرتاب وجود دارد که البته شاخه‌ی تبلیغات جنگی انصارالله آنها را مخفی نگه می‌دارد، هرچند که علنی شدن این تجربیات ناموفق هم می‌تواند شبهه‌ی وارد شدن مخفیانه موشک از خارج کشور را برطرف نماید. به عنوان نمونه در 24 ژانویه 2018 [4 بهمن 1396]، یک موشک یمنی لحظاتی پس از شلیک شدن، در شمال صنعا سقوط کرد. چند موشک دیگر هم به همین ترتیب در سال گذشته در استان‌های صعده و عمران و الجوف و تعز و حجة سقوط کرده بودند.

یک افسر عالی‌رتبه‌ در وزارت دفاع [حکومت انقلابی] در صنعا، که خواست نامش فاش نشود، در گفتگو با روزنامه الاخبار لبنان گفته است: «از آغاز تجاوز عربستان سعودی به یمن تا آغاز سال جاری [میلادی]، 90 موشک بالستیک به سمت پایگاه‌های نظامی و فرودگاه‌ها و تاسیسات نفتی داخل عربستان سعودی شلیک شده است. کارشناسان یمنی اداره‌ی صنایع نظامی، در کار کردن با سیستم هدایت موشک‌های پیشرفته (از قبیل اسکاد روسی و موسودان کره‌ای) مشکل داشتند و همین مسئله، خود را در پایین آمدن سطح دقت اصابت‌ها نشان می‌داد و برخی از این موشک‌ها با فاصله‌های 200 تا 400 متری از هدف خود به زمین اصابت می‌کردند. این مشکل تا عملیات شلیک موشک بالستیک به سمت فرودگاه ریاض در نوامبر سال گذشته ادامه داشت. در آن عملیات، کارشناسان یمنی موفق شدند به صورت کامل بر سیستم هدایت موشک مسلط شوند و به این ترتیب، موشک با موفقیت به هدف خود اصابت کرد.»

زرداخانه‌ی موشکی و موشک‌های خارجی
منابع مختلف در این باره متفق القول‌اند که جنبش انصارالله پس از سیطره بر صنعا در دسامبر 2014، کنترل پایگاه‌های موشکی اطراف پایتخت را هم به دست گرفت که در آن زمان در آنها موشک‌های زمین به زمینی با برد 120 کیلومتر و «هواسونگ 5» با برد 320 کیلومتر و موشک‌های «اسکاد بی» با برد 500 کیلومتر (که در دهه‌ی هشتاد میلادی از شوروی دریافت شده بود) و موشک‌های «توشکا»ی ساخت روسیه با برد 120 کیلومتر وجود داشت.

در جنگ سال 1994، حکومت یمن شمالی برخی از این موشک‌ها را در پاسخ حملات صورت‌گرفته از یمن جنوبی به صنعا، به کار گرفته بود. جنبش انصارالله هم اولین موشک توشکا را در سپتامبر 2015 به سمت پایگاه نظامی صافر در استان مأرب شلیک کرد که در نتیجه‌ی آن 99 نفر از ائتلاف متجاوزین به یمن کشته شدند (اکثر کشته شدگان، از افسران و سربازان اماراتی بودند.)
علاوه بر این، در 22 می 2010 [1 خرداد 1389] نیز رئیس جمهور اسبق یمن (علی عبدالله صالح) مانوری نظامی برگزار کرد که پادشاه سابق عربستان، ملک عبدالله نیز به عنوان مهمان در آن حاضر بود. حکومت یمن، آن روز و در جریان مانور عملا اعلام کرد که موشک‌های میان‌برد «موسودان بی ام» را در اختیار دارد. آنها قرارداد خرید این موشک‌ها را (که از موشک‌های اسکاد و توشکا پیشرفته‌تر هستند) در سال 1998 با حکومت کره‌ی شمالی منعقد کرده بودند و در سال 2002 نیز یک بار نیروی دریایی اسپانیا یک محموله‌ی ارسالیِ این موشک‌ها از کره به یمن را در دریای سرخ توقیف کرد.

در همان زمان خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: «دولت یمن موفق شده ایالات متحده را راضی کند تا این محموله‌ی حاوی 15 موشک را آزاد کند. این محموله، زیر بارِ سیمان، در کشتی سوسان مخفی شده بود و پس از تحقیق مشخص شد که مقصد آن، یمن بوده است.» این خبرگزاری ادامه داده بود: «ایالات متحده موافقت کرده که در مقابل [برخی شروط] این موشک‌ها به یمن تحویل داده شود.»

کره‌ی شمالی هم در همان زمان، عملیات توقیف این کشتی را محکوم کرده و وزارت خارجه‌اش در بیانیه‌ای که در خبرگزاری رسمی این کشور قرائت شد اعلام کرد: «ایالات متحده باید از این دزدی دریاییِ ناشی مستبدانه عذرخواهی کند. این دزدی دریایی نسبت به یک کشتی تجاری متعلق به پیونگ یانگ صورت گرفته است که به موجب یک قرارداد قانونی با یمن، مشغول حمل محموله‌هایی حاوی موشک و برخی موارد ساختمانی به آن کشور بود.» در ادامه‌ی این بیانیه آمده بود: «جمهوری دموکراتیک خلق کره، تنها برای دفاع [مشروع] از خود در برابر تهدیدات نظامی آمریکا موشک نمی‌سازد بلکه این موشک‌ها را برای به دست آوردن ارز (که به سختی به دست می‌آید) صادر هم می‌نماید.»

کارشناسان موشکی عراقی

با همه‌ی اینها موشک‌های موسودان کره‌ای تنها 500 کیلومتر برد دارد، ولی انصارالله اخیرا عربستان سعودی را با موشک‌هایی هدف قرار می دهد که برد آنها به حدود 1000 کیلومتر می‌رسد، این مسئله چطور امکان پیدا کرده است؟

در پی سقوط پایتخت عراق به دست اشغالگران آمریکایی در سال 2003، به گفته‌ی منابع نظامی، 200 کارشناس نظامی عراقی [وابسته به نظام بعثی] راهی یمن شدند و حکومت وقت یمن نیز با استقبال از آنها، آنان را به پادگان نیروهای ویژه که تحت فرماندهی سرتیپ احمد علی عبدالله صالح (فرزند رئیس جمهور وقت یمن) و پادگان لشگر اول زرهی که تحت فرماندهی سرلشگر علی محسن الاحمر قرار داشت توزیع کردند. (سرلشگر الاحمر امروز سمت معاون رئیس جمهور [فراری] یمن [عبدربه منصور هادی] را بر عهده دارد و در ریاض ساکن است.)

در پی ورود این کارشناسان، اداره‌ی صنایع نظامی وزارت دفاع در صنعا نوسازی شده و یک سری کارگاه و کارخانه‌ی مخصوص برای بهبود سلاح‌ها و در رأس آنها بهبود [برد و کیفیت] موشک‌های روسی و کره‌ای با استفاده از تجربیات و دانش ژنرال‌های عراقی ایجاد شد. با سیطره‌ی جنبش انصارالله بر صنعا، اداره‌ی صنایع نظامی (که حالا با افسران یمنیِ آموزش‌دیده توسط ژنرال‌های فراری عراقی اداره می‌شد) تحت کنترل این جنبش قرار گرفت.

ژنرال علی محسن الأحمر همه‌ی اینها را از ریاض مخفی می‌کند و همان اتهامات نظام سعودی به ایرانی‌ها مبنی بر دخالت در یمن و حمایت از حوثی‌ها به وسیله‌ی ارسال کارشناس و موشک را تکرار می‌نماید.

قدرت بازدارندگی
اگرچه موشک‌های موجود یمنی در حال حاضر نمی‌تواند عدم تناسب در توازن قدرت بین ائتلاف متجاوزین به رهبری عربستان و نیروهای مدافع یمنی را چاره کند، اما در هر حال یک نیروی بازدارنده‌ی قابل توجه به شمار می‌رود و ثابت کرده که متجاوزین نمی‌توانند آن را از کار انداخته و خطرش را از سر خودشان باز کنند، خصوصا که کارشناسان نظامی حالا درباره‌ی اینکه سیستم‌های دفاع موشکی پاتریوت کارآمد باشند، دچار تردید‌های جدی شده‌اند.

در همین ماه دسامبر گذشته بود که روزنامه‌ی نیویورک تایمز به نقل از برخی کارشناسان موسسه پژوهش‌های بین‌الملل میدلبوری نوشت: «احتمالا سیستم پاتریوت که عربستان سعودی از آن استفاده می‌کند، بر خلاف آنچه مقامات این کشور اعلام کرده‌اند، در رهگیری و انهدام موشک بالستیکی که از یمن شلیک و در نزدیکی فرودگاه ریاض [به زمین اصابت کرده و] منفجر شد، ناموفق بوده است.»

به گفته‌ی این کارشناسان، عربستان 5 موشک رهگیر از سامانه‌ی پاتریوت برای انهدام این موشک یمنی شلیک کرده بود، اما این موشک‌ها «یا به قسمت عقبی موشک خورده و با باقی ماندن سر انفجاری، موشک به راه خودش ادامه داده بود، یا آنکه کلا در رهگیری این موشک خطا کرده و خودِ موشک به دو قسمت تقسیم شده بود.»

ناموفق عمل کردن پاتریوت باعث شده ریاض برای به دست آوردن سیستم روسی اس 400 عجله‌ی فراوانی داشته باشد، این درحالی است که خود آنها مدعی هستند سیستم دفاع موشکی آمریکایی‌شان موفق شده 83 موشک شلیک شده از یمن به عربستان را (طبق ارقام اعلامی) رهگیری [و منهدم] نماید.

احمد عایض، نویسنده و تحلیلگر امور نظامی و راهبردی، نیز در مصاحبه با روزنامه‌ی الاخبار می‌گوید: «ساخت و بهبود دادن موشک توسط یمنی‌ها وارد یک مرحله‌ی تصاعدی شده و با سرعتِ بسیار بالا پیش می‌رود. همین مسئله، یمن را تبدیل به یک قدرت منطقه‌ای خواهد کرد که باید برایش خیلی حساب‌های باز کرد، خصوصا که برد موشک‌هایی که در داخل یمن بهبود داده شده‌اند در حال حاضر از 1300 کیلومتر نیز عبور کرده است و این، آینده و نفوذِ آلت دست‌های آمریکا را که با منطقه بازی می‌کردند تهدید می‌نماید. توان موشکی، قدرت بازدارندگی را برای یمن حفظ کرده است و توانسته تبدیل به گزینه‌ای در مقابل برتری هوایی و دریایی متجاوزین شود. توان موشکی، به زودی موازین قدرت [در جنگ جاری] را تغییر خواهد داد.»

 

منبع: روزنامه‌ی الاخبار لبنان

#یمن #انصارالله #موشک
این خبر را به اشتراک بگذارید


دولت تاجیکستان اینترنت را انحصاری کرد ریزش 50 درصدی سفر ایرانی‌ها به خارج 2 پیشنهاد کارگران برای جبران دستمزد پایین منابع امنیتی اسراییل: آرامش ما به پایان رسید شیوه گزینش و طبقه‌بندی روایات تفسیری با نگاه به تفسیر المیزان بررسی کژ کارکردی خانواده و عوامل موثر بر آن مهاجرت‌های روستایی در ایران و پیامدهای آن بر جامعه روستایی الگوی اولویت بندی به کارگیری سیستم‌های اطلاعاتی مسیر با توجه به مدل‌های طراحی شبکه مورینیو: گل دوم ما کار هادرزفیلد را تمام کرد کشف گور دسته جمعی قربانیان داعش در شمال عراق حمایت وزیر تجارت بوسنی از گسترش مناسبات اقتصادی با ایران گتوسو: در کلاس‌های مربیگری ایده‌های سرمربی سامپدوریا را می‌دزدیدم! ظریف تهران را به مقصد مونیخ ترک کرد والورده: مهم پیروزی بود، نه سبک بازی هاینکس: از زمان حضور مولر روند بازی تغییر کرد 13 میلیون کارگر ایرانی چشم انتظار رقم دستمزد دلایل افزایش قیمت تلفن‌همراه از زبان وزیرارتباطات/ مخالفان طرح رجیستری، نظم بازار را برهم زدند 13 میلیون کارگر ایرانی چشم انتظار رقم دستمزد حسینی دروازه بان استقلال مقابل الهلال / دعوت آقای گل به تیم ستاره‌های جهان / قهرمان آسیا به دسته سه سقوط کرد (عکس) سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری هندی‌ها در ایران، نهایی شد فقدان مدیریت و کنترل بانک مرکزی در بازار ارز ارتش روسیه یک سامانه ضد هوایی مختص مناطق قطبی آزمایش کرد روزنامه‌های ورزشی 29 بهمن ماه مطهری: ما که نمی‌توانیم از سپاه توضیح بخواهیم موسیقی سنتی و اشعار مدرن در «دیوار چین» هشدار پلیس فتا به دارندگان گوشی‌های آیفون متن نامه روسای 5 کمیسیون مجلس به وزیر اقتصاد واکنش ایران به اظهارات مشاور امنیت‌ملی کاخ‌سفید دولت تصمیم جدیدی درباره تغییر سود بانکی نگرفته بورس- عرضه و تقاضا - 1396/11/29 اصفهان| گلایه فعالان صنعت نساجی از مسئولان اصفهانی بازیکنی که خود را در دل شفر جا کرد خلاصه بازی مالاگا و والنسیا در 28 بهمن 96 +فیلم حمله نیروهای بسیج مردمی عراق به داعشی‌ها در منطقه مرزی تل صفوک ادعای جدید وزیر امنیت رژیم صهیونیستی علیه ایران، حزب الله و حماس نامه نماینده سامسونگ در ایران به دادستان کل زالو درمانی،، واحد درسی در دانشگاه شد؟ اسپالتی: لزوما بد بازی نکردیم؛ تنها راه حل بیرون آمدن از این وضعیت، ایمان به پتانسیل تیم است وصیت‌نامه شهید مهدی عزیزی/ ای ملت شما وارث خون شهیدان هستید لهستان: یهودیان نیز در هلوکاست دست داشتند دولت تاجیکستان اینترنت را انحصاری کرد دوش گرفتن در شب چه فوایدی دارد؟ انتقامجویی و تسویه حساب در فضای مجازی جرم است
انفجار در پمپ گاز جاده قدیم کرج چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (639) وقتی "مهران مدیری" جلوی چشم تماشاگران، لاک‌پشت شد/فیلم پیام کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران به آمریکا در حمایت از «نجباء» فرزند احمد توکلی درگذشت فرزند احمد توکلی در گذشت دو فیلم از لحظه فرود اضطراری هواپیمای قشم ایر و آتش گرفتن آن /فیلم آغاز بارورسازی ابرها با همکاری سپاه محمد توکلی عکاس و گرافیست درگذشت فروش اوراق 20 درصدی در بانک‌ها آغاز شد گل توکلی به ژاپن بهترین گل فوتسال آسیا شد +فیلم عکس/ تشییع شهید حادثه "سانچی" در کرج ماجرای مفقود شدن 15 کوهنورد زنجانی! درگیری در خیابان شمشیری یک کشته برجا گذاشت پسر احمد توکلی درگذشت کدام بانک‌ها از امروز سود 20 درصد می‌دهند؟ مازندران| متروی تهران به مازندران وصل می‌شود ارایه پیشنهاد افزایش عیدی کارمندان دولت به مجلس تشییع 14 شهید نیروی انتظامی قتل فردین 24 ساله در خیابان شمشیری درگذشت محمد توکلی، گرافیست و عکاس هتل آپارتمان متین ترنج در رامسر افتتاح شد سقوط قهرمان آسیا به لیگ دسته سه! از پشت پرده شایعه استعفای شهردار تهران تا چراغ سبز دولت به سود بانکی 25 درصد! انفجار نیسان در جایگاه cng / مصدومیت 5 نفر در حادثه افشای رابطه نامشروع ترامپ با یک مدل مجله مستهجن+ تصاویر مراسم استقبال از پیکر 35 شهید دفاع مقدس در اصفهان+ تصاویر محمد توکلی عکاس و گرافیست درگذشت اولین شب عزاداری فاطمیه 1439 در بیت رهبری ترکیدن پمپ گاز وانت نیسان در پمپ بنزین بزرگراه فتح درگیری خونین در خیابان شمشیری تهران یک کشته برجا گذاشت انفجار در پمپ گاز بزرگراه فتح اتصال متروی تهران به مازندران انفجار در پمپ گاز بزرگراه فتح/ اعضای یک خانواده مجروح شدند (ویدئو) انفجار وحشتناک در جایگاه cng جاده کرج اصلاحیه / آخرین جزئیات مراسم تشییع پیکر و ترحیم مرحوم محمد توکلی اعتراض برخی نمایندگان مجلس به سریال «ستارخان» 5 کشته و مصدوم در نزاع شبانه در اردبیل پسر احمد توکلی درگذشت کوزه عجیب و شگفت انگیز 5000 ساله "نیما" برای مدیریت بازار ارز به میدان آمد عکس/ فرود بدون چرخ هواپیما در فرودگاه مشهد قاضی‌پور: اجازه دهید طرح سوال از رئیس جمهور در صحن مطرح شود/لاریجانی: کسی جلوی نمایندگان را نگرفته است تشویق خلبان و خدمه پرواز سانحه دیده قشم ایر توسط مسافران (فیلم) تغییرات نرخ ارز، سرمایه‌گذاری در ایران را پرریسک کرده است/ شرایط مالی شهرداری به دلیل تخلفات گذشته مناسب نیست ایران برای توسعه روابط همه جانبه با هندوستان، محدودیتی قائل نیست/ تهران از حضور فعالتر شرکت‌های هندی در بازارهای ایران استقبال می‌کند عرضه اوراق گواهی سپرده 20 درصدی بانک ملی سامانه نیما از امروز به صورت آزمایشی شروع به کار کرد پیکر شهید "محمد کاووسی" افسر یکم تدارکات کشتی سانچی در فردیس تشییع شد فرمانده نیروهای ویژه دریایی سپاه تغییر کرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me