تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:14486503
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۱۳:۳۴

سیستم قضایی؛ پلیسی و کاهش جرم- سرهنگ غلامحسین بیابانی*

تهران- ایرنا- شواهد نشان می‌دهد که سیستم قضایی می‌تواند با چهار مکانیسمِ اصولی از جرایم جلوگیری کند: پیشگیری، حقانیت، سلب صلاحیت و توانبخشی.
سیستم قضایی؛ پلیسی و کاهش جرم- سرهنگ غلامحسین بیابانی*

* پیشگیری: مردم به دلیل ترس از زندان یا مجازات از ارتکاب جرم خودداری می کنند. لذا این موضوع باعث می شود که فعالیت سیستم قضایی که هزینه را افزایش و سود را کاهش می دهد، نقشی بازدارنده داشته باشد. یکی از راه های افزایش هزینه، افزایش احتمال دستگیری و مجازات است. شواهد نشان می دهد که برخی تاکتیک های پلیسی می تواند احتمال دستگیری را افزایش دهد.

* حقانیت: فرایند های قانونی نشان می دهد که با ایجاد رابطه مثبت با مردم و قضاوت منصفانه، حقانیت سیستم قضایی در دید مردم افزایش می یابد. بررسی حقانیت پلیس بیشتر از جرایم برروی رضایت عمومی تاثیر گذار خواهد بود.

* سلب صلاحیت: مطالعات نشان می دهد که زندانی کردن مجرمان برای جلوگیری از ارتکاب دوباره می تواند میزان کلی جرایم را کاهش دهد به ویژه در صورتی که مجرمان اصلی هدف گیری و سلب صلاحیت شوند. از سوی دیگر شواهد حاکی از آن است که با افزایش زندانیان، تاثیر سلب صلاحیت کاهش پیدا می کند، زیرا بخش کمی از این زندانیان پرکار هستند.

* توانبخشی: شواهد نشان داده است که برخی از برنامه های توان بخشی می تواند باعث کاهش جرایم و ارتکاب دوباره به آنها شود البته در صورتی که ریشه جرم هدف گرفته و رفع شود. با افزایش احتمال دستگیری و تا اندازه ای افزایش سرعت صدور حکم، می تواند تاثیری بازدارنده داشته باشد.

راهبرد مدرنِ پیشگیری از جرم افزایش بازدهی سیستم قضایی برای پیشگیری از جرم با افزایش گشت ها در نقاط داغ را پیشنهاد می کنیم که به نوعی تبادل اطلاعات نیز می باشد:

* واحد های محلی که از داده های مورد نیاز برخوردار هستند می توانند نقاط داغ را بهتر مشخص کنند. در این الگو، پلیس، مقامات محلی با یکدیگر در جمع آوری اطلاعات درمورد زمان و مکان جرایم همکاری مشخص می کند زیرا این اطلاعات برای اقدامات بازدارنده استفاده می شود: بر این اساس قصد ما این است تا در جهت جلوگیری از ارتکاب دوباره مجرمان؛ زندان ها باید به مکانی برای تغییر تبدیل شوند، جایی که مجرمان زندگی خود را تغییر داده و از جرم روی بر گردانند.
در حال حاضر زندان ها در توان بخشی موفق نیستند و نمی توانند از ارتکاب دوباره جرم جلوگیری کنند. تقریبا نیمی از زندانیانِ سابقه دار در کمتر از یک سال پس از آزادی مرتکب جرم می شوند.
قوه قضاییه برای تغییر و مدرن سازیِ به بودجه خاصی نیاز دارد تا امنیت و بازدهی آنها در توانبخشی افزایش پیدا کند. زندان ها باید جایی برای سخت کوشی، آموزش جدی و بلند همتی باشند و زندانیان باید به یادگیری تشویق شوند و کارکنان نیز یادگیری و کار را اولویت اصلی قرار دهند.

** اقداماتی که بایستی صورت گیرد:
- کاربرد ردیاب های ماهواره ای برای جلوگیری از ارتکاب دوباره جرم.
- برای اداره جرایم تازه و در حال پیدایش ظرفیت تازه ای در نیرو های پلیس ایجاد شود.
- محکومیت های صحیح برای محافظت از اجتماع، با استفاده از رشد فناوری صورت گیرد.
- دولت با استفاده از بودجه تغییراتِ پلیسی از نیرو های پلیس برای ایجاد یک برنامه کامل و مشترکِ تحولِ دیجیتال در پلیس پشتیبانی کند. چنین بودجه ای به برنامه بررسی های دیجیتال و اطلاعات اجازه می دهد تا مهارت ها و فناوری مورد نیاز فعالیت در عصر دیجیتال و جلوگیری از جرایم دیجیتال را داشته باشند.
- رشدِ اطلاعاتی به شناسایی نقاط داغِ مربوط به جرایم علیه کودکان کمک می کند و مشخص می شود که در یک حوزه پلیسی تا چه حد جرایم علیه کودکان انجام می گیرد.
- به کارگیری افسران متخصص و نیرو های با مهارت های خاص، به ویژه ICT و تجربه کاری با بخش خصوصی.
ساده سازی فرایند قضایی:
- دیجتالی کردنِ سیستم قضایی برای به حداقل رسیدن تاخیر به داده های دیجیتالی نیاز است تا تمامی تصمیم گیرندگان به سرعت به آن دسترسی داشته باشند و امنیت آن نیز تضمین شود. از آنجا که هرروز جرایم بیشتری شامل شواهد دیجیتالی می شوند، برای بهبود پیگرد قانونی باید سرعت این سیستم افزایش یابد.

بنابراین با اهدافِ زیر فعالیت صورت گیرد:
- ساختاری یکپارچه که امکان مدیریت و پردازش بهتر را ایجاد کند؛
- تضمینِ امکان فعالیت کاملا دیجیتال برای دادگاه ها، که باعث می شود پرونده ها با بیشترین سرعت ممکن بررسی شوند.
- ردیابی جرم، سیستم انلاین و ایمنی که به شما امکان می¬دهد روند یک پرونده را از طریق وب سایت دنبال کنید.
- مدرن سازی و بهبود روند شهادتِ قربانی برای دستگیری و مجازات جدی ترین مجرمان ، قربانیان باید جرات شهادت را داشته باشند و از اهمیت دانسته های خود مطلع شوند. اگر روند شهادت ساده تر و ایمن تر شود ، به ویژه در موارد سو استفاده از کودکان، احتمال ارائه شواهد افزایش پیدا می کند و کیفیت این شواهد نیز بهبود خواهد یافت. در حال حاضر هر دادگاه باید یک ارتباط ویدیوی و پایگاهی از راه دور باشد که با شاهدانِ آسیب پذیر و گریزان، به ویژه کودکان و زنان اجازه دهد بدون حضور در دادگاه شهادت دهند.
...............................................................................
* رییس مرکز تحقیقات کاربردی پلیس آگاهی ناجا

سیستم قضایی؛ پلیسی و کاهش جرم- سرهنگ غلامحسین بیابانی* #اجتماعي #سيستم قضايي #كاهش جرم و پليس
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


تراکم ابرها در آسمان دنا و زاگرس میانی بیشتر شد/ بهترین زمان عملیات امدادگران در محدوده سقوط هواپیما تا ظهر امروز تشییع و تدفین پیکرهای مطهر چهار شهید گمنام در فولادشهر لنجان/ تصاویر بهشت بهای شهادت است قلوب جوانان زیادی با نفس دعای ابوحمزه ثمالی حجت‌الاسلام مظاهری متحول شد شهدا ما را از سیطره استکبارو طاغوت نجات دادند/ انسان انقلابی به سمت آینده روشن حرکت می‌کند باور این موضوع که شاعر اهل بیت (ع) باشم برای هلالی سخت بود/ بیش از 250 سبک شعری معروف برای مداحان ایجاد کردم تشریح برنامه‌های مراسم اعتکاف در سیستان و بلوچستان/ اعلام اسامی مساجد تشییع با شکوه شهدای گمنام در قم+تصاویر وجود «ولایت فقیه» زندگی در ایران را برایم خوشایند کرده است یادبود «شهدای مدافع حرم» فصل زمستان یزد به روایت تصویر پیدا شدن قایق صیادان جویباری در عمق 6 متری دریا/خبری از صیادان نیست تجاوز به زنان در ارابه شیطانی +عکس تجربه جالب داوری بازیگر «تنگه ابوقریب» از جشنواره‌ها هشدار گروه‌های فلسطینی نسبت به وخیم شدن اوضاع غزه اعلام آمادگی روسیه برای شرکت در نشست «نورماندی» آغاز عملیات انتقال پیکر جان باختگان پیش بینی وضعیت جوی استان تمرینات زهرا نعمتی در جزیره کیش برگزیده شدن دو روستای خراسان شمالی درجشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب لاوروف: آمریکا در تامین امنیت افغانستان ناکام مانده است تاکید «بوگدانوف» و «شعبان» بر حل سیاسی بحران سوریه وصیت نامه‌های شهدا، مملو از معنویت و خداگرایی هستند نوسازی ناوگان هوایی و منافع ملی- مقصود اسعدی سامانی* فعالیت دومین موسسه حمایت از بیماران متابولیک کشور در استان زنجان اعزام 20 گروه برای جست و جو و انتقال پیکرهای جانباختگان سانحه هوایی خودنمایی شال مه رز بر قامت مردان کردستانی توان دیپلماتیک ظریف و حمایت مسئولان عالی نظام قطعنامه‌های تحریمی راملغی کرد افزایش طول عمر آسفالت جاده‌ها به کمک نانوذرات انتقاد ملی از خشونت عنوانهای اصلی روزنامه‌های دوم اسفندماه خراسان رضوی زمین لرزه 3.4 ریشتری نوشهر را لرزاند لزوم توجه به شکل‌گیری زیست‌بوم آموزشی یکپارچه در کشور پوشش عجیب و غریب و غیر ایرانی خانم بازیگر+عکس نرخ تورم در بهمن ماه به 8.3 درصد رسید هیچ نسبتی بین آشوبگران تهران با «گناباد» نیست کیهان: ازسال 84 تا 93 تنها 500 تلفات درسوانح هوایی داشتیم، 219000 در سوانح جاده ای/ پس خرید هواپیما اولویت ندارد اعتراف جوان مسافرکش: از التماس زنانی که به آنها تجاوز می‌کردم لذت می‌بردم کمبود مرغ رستوران‌های kfc را در بریتانیا به تعطیلی کشاند چطور با سفیداب صورتمان را لایه برداری کنیم؟ تداوم صدرنشینی استقلال در گروه مرگ/ ناکامی قرمزهای ایران برابر قطری‌ها + جدول بارش برف در ارتفاعات دنا واشنگتن: کره‌شمالی دیدار با پنس را در آخرین دقیقه لغو کرد روسیه و الجزایر دیدگاه یکسانی درباره حل سیاسی بحران لیبی دارند جنایت تفاله‌های داعش در پوشش دراویش ایمن عوده عضو عرب کنست: ائتلاف عربستان سعودی با راستگرایان اسرائیلی شرم آور است/ نتانیاهو از حزب الله و مقاومت می‌ترسد ناگفته هایی از پرواز آسمانی atr بر قله دنا
شهدای پلیس در آشوب پاسداران+تصاویر اولین تصویر از پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیما تهران_یاسوج اجساد پرواز یاسوج روی برف +عکس لاشه هواپیما پیدا شد تصویری از شهید محمد حسین حدادیان در هیئت رایة العباس (ع) عکس/ شماتیک ترکیب استقلال مقابل الهلال پیدا شدن چند جسد از جان باختگان هواپیما آخرین اخبار و جزئیات از حادثه خرابکارانه در پاسداران+هویت و عکس قاتل دیشب 300 نفر در تهران بازداشت شدند افزایش ساعت کار مراکز 13 گانه معاینه فنی در اسفندماه جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی چگونه هزینه خواهد شد؟ ساعت کار مراکز معاینه فنی در ماه جاری افزایش می‌یابد ساعت کار مراکز معاینه فنی در ماه جاری افزایش می‌یابد لاشه هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شد/ اجساد پراکنده در کنار هواپیما مشخص است/بالگردها امکان انتقال اجساد را ندارد/تصاویر اجساد هواپیمای آسمان روی برف/احتمال انتقال اجساد هواپیما تا عصر امروز / فیلم + تصاویر خلاصه بازی استقلال 1-0 الهلال عربستان فیلم/ جزئیات حمله دیشب دراویش پاسداران توضیحات وزیر درباره تماس تلفنی مسافر هواپیما در آخرین لحظات سقوط هواپیما چه گذشت؟ فیلم/ اولین تصاویر از لاشه هواپیمای تهران-یاسوج تشییع و تدفین پیکر 2 شهید گمنام در منطقه قراملک تبریز اولین تصاویر واضح از لاشه هواپیما ‌بسیجی شهیدی که به دست دراویش به شهادت رسید + عکس حال و هوای خانواده و منزل شهید «رضا امامی» از شهدای دیشب درگیری با دراویش + فیلم دستگیری 60 نفر در اتفاقات خیابان پاسداران اختلال در تلگرام+جزئیات فیلم/ اولین تصاویر از لاشه هواپیمای تهران-یاسوج تشییع و تدفین 2 شهید گمنام در حوزه علمیه امام خمینی (ره) ازگل+ تصاویر فیلم/ محل سقوط هواپیمای تهران - یاسوج توضیحات سپاه درباره نحوه پیدا کردن لاشه هواپیمای تهران-یاسوج یک نفر از نیروهای بسیج در درگیری با دراویش گنابادی به شهادت رسید/ یک بسیجی دیگر در کما اجساد برخی از مسافران سانحه هواپیمایی آسمان دیده شد/ اعزام 4 بالگرد برای انتقال اجساد قربانیان عکس/تصویری واضح از لاشه هواپیمای آسمان عکس/ سخنرانی رییسی در مراسم عزاداری فاطمیه در میدان هفت تیر تهران شهدای پلیس در آشوب پاسداران +عکس سومین روز جستجو برای هواپیمای atr/ لاشه هواپیمای تهران-یاسوج پیدا شد+فیلم و عکس فیلم | لحظه کشف لاشه هواپیمای تهران-یاسوج در ارتفاع 4 هزارمتری عکس هایی از اجساد قربانیان سانحه هوایی یاسوج حال و روز درویش بزدلی که در خیابان پاسداران دستگیر شد +فیلم بسیجی که به دست دراویش پاسداران به شهادت رسید +عکس دستگیری 300 نفر از اخلال گران نظم عمومی در پاسداران ببینید | پیکر 30 سرنشین هواپیمای سقوط کرده تهران - یاسوج قابل مشاهده است فیلم/حواشی لحظه پیدا شدن لاشه هواپیمای آسمان حال و روز درویش داعشی که در خیابان پاسداران دستگیر شد +فیلم نخستین تصاویر از دراویش داعشی دستگیر شده در خیابان پاسداران فیلم/ خواب عجیب پدر شهید دیشب درگیری دراویش جزییات جنایت دراویش گنابادی در خیابان پاسداران/ شهادت 3 مامور و 2 بسیجی گفت‌وگو با "م ثلاث" راننده اتوبوس دیوانه که منجر به شهادت 3 مأمور ناجا شد +فیلم تشییع و خاکسپاری یک شهید گمنام در شهرک «انصار» تهران عکس/حرکت غیر اخلاقی بازیکنان الهلال عربستان خلاصه بازی السد 3 - 1 پرسپولیس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me