تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:14499090
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۲۳:۲۵

ولنتاین در مهدکودک‌ها

ولنتاین در مهدکودک‌ها
ولنتاین در مهدکودک‌ها

بــــه قــول سیدمحمدعلی ابطحی «روز ولنتایـــن از روزهای زیبای دنیاست. مهم نیست ولنتاین از کجا آمده، چرا رواج پیدا کرده یا ما «سپندار مذگان» داریم، مهم این است که در این روز به جای غم‌زدگی‌ها و پژمردگی‌ها، رنگ گل سرخ و عطر شیرینِ شکلات و طعم مهر و عاطفه و زیبایی عشق بر چهره‌ها می‌نشیند ولبخند بر دل‌ها.» اما این روز برای چه کسی و در چه سنی تعریف می‌شود؟ حرکت چند کودک دختر و پسر خردسال نهایتا پنج یا 6 ساله با لباس‌هایی که خیلی‌ها در عروسی هم به تن نمی‌کنند و بادکنک‌های قرمز و صورت‌های پر از آرایش به همراه پدر و مادرشان به سمت سالن جشن مجلل در مهدکودک‌هایی که در حیاط‌شان میلیاردها تومان اتومبیل پارک شده است آن هم در شمال تهران بیش از آن که رنگ عشق و عاطفه بر صورت بنشاند، مانوری از تجمل را می‌نماید که در فاصله چند10 دقیقه‌ای شمال تا جنوب پایتخت، میلیون‌ها تومان تفاوت طبقه را به رخ می‌کشد.

ماجرا ساده است، نیاوران، ولنجک، زعفرانیه و چندتا دیگر از همین مناطق بالانشین از ماشین پیاده می‌شوم، تابلوهای مهدها جذاب و دیوارها پر از نقش و نگارهای غربی است. وارد مهد می‌شوم، همه چیز مرتب و مهیا برای ارضای تمام خواسته‌های کودکان، حتی بزرگسالان، یک مسئول اتوکشیده نزدیک می‌شود و می‌پرسد امر شما چیست و می‌پرسم ماجرای این همه تجمل، بادبادک‌ها و عروسک‌های قرمز رنگ، شکلات‌ها و اتومبیل‌های گرانقیمت چیست؟ می‌گوید: «جشن داریم و فقط با کارت اجازه ورود دارید.» همین کافی بود تا با یک مرور اینترنتی و مجازی در تلگرام و انبوه پیام‌های موجود در آن بفهمیم که جشن است، نه جشن فلان مذگان که جشن ولنتاین، آن هم برای کودکان پنج یا 6 ساله و به قولی دهه نودی‌ها.

 کودکان در سنین پایین بسیار تاثیرپذیر هستند

آذردخت داوری، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با اشاره به این موضوع که در فرهنگ ایرانی مناسبت‌ها و ایام خاص گوناگونی وجود دارد که می‌توان آنها را جشن گرفت، در گفت‌وگو با «فرهیختگان» خاطرنشان کرد: «برگزاری جشن با این عنوان یعنی «ولنتاین» و استفاده از نمادهای خاص آن اتفاقی است که هیچ ربطی به فرهنگ ایرانی ندارد و صرفا از فرهنگ بیگانه وام گرفته شده است. جشن گرفتن ایرادی ندارد، خیلی هم اتفاق خوب و خوشایندی است آن هم برای کودکان اما باید چند موضوع را مدنظر قرار دهیم. کودکان آن هم در سنین پایین بسیار تاثیرپذیر هستند. اینکه ما دست آنها را بگیریم و به یک جشنی ببریم و تمام شود همه ماجرا نیست، آنها شاید ندانند ولنتاین چیست اما از اتفاقاتی که در آن جشن می‌افتد و فرهنگی که به آنها تزریق می‌شود، تاثیر می‌پذیرند. این همه روزها و مناسبت‌های خاص داریم. این همه افتخارات ملی داریم، چرا آنها را جشن نمی‌گیریم؟ تازه اگر اینها را جشن بگیریم فرهنگ‌سازی کرده و کودکان را با فرهنگ ملی کشور آشنا کرده‌ایم.»

 یک روزه عشق و محبت آموزش داده نمی‌شود

وی با انتقاد از یک روزه بودن چنین اتفاقاتی و عدم‌ تاثیربخشی مثبت آنها ادامه داد: «اینکه ما یک روز کودک‌مان را در چنین جشنی ببریم، عشق و علاقه و محبت می‌آموزد؟ مگر یک روزه می‌شود؟ وقتی در بسیاری از همین خانواده‌ها مهر و محبت به صورت مستمر اتفاق نمی‌افتد یک روز جشن چه اتفاق خاصی را رقم خواهد زد؟ به نظر من این نوع جشن‌ها با این هزینه‌های گزاف تاثیرات منفی هم دارند و باید آنها را کنترل و ساماندهی کرد. مهدکودکی که در این کشور اجازه می‌دهد در درون آن چنین جشنی برگزار شود و یک آموزه غربی جشن گرفته شود، صلاحیت آموزش به کودکان را ندارد.»

داوری در ادامه از ظاهربینی‌های خانواده‌های ایرانی انتقاد کرد و افزود: «در چنین جشن‌هایی مثل بسیاری اتفاقات دیگر فقط تظاهر به دوست داشتن و عشق اتفاق می‌افتد. مراجعات بسیاری به من می‌شود که بچه‌ها در سنین بالاتر از اضطراب و عدم‌اعتماد به‌نفس و مشکلات این‌چنینی رنج می‌برند. وقتی ریشه‌یابی می‌کنیم همه آنها به کودکی بازمی‌گردد. چرا؟ چون خانواده‌ها آنقدری که به لباس و پوشش و ماشین رفت‌وآمد کودک و... اهمیت می‌دهند به روح و روان او اهمیت نمی‌دهند و این در آینده برای کودکان مشکل‌ساز می‌شود. نباید این‌طور باشد که فقط موضوعاتی که دیگران می‌بینند مهم تلقی شود، کوچک‌ترین اتفاق در این جهت در دوران کودکی بر روابط کودک با دوستان و هم‌سالانش تاثیر می‌گذارد. عشق و محبت در جشن ولنتاین و در یک روز و چند ساعت در کودک درونی نمی‌شود بلکه باید به صورت مستمر در خانواده جریان داشته باشد.»

 جشن‌ها براساس آموزه‌های ملی و ایرانی باشد

فاطمه قاسم‌زاده، روانشناس کودک و مدرس دانشگاه هم در این رابطه به «فرهیختگان» می‌گوید: «برخی مهدها جشن نوروز دارند، جشن پایان سال تحصیلی دارند و اینها خوب است، نوروز از این جهت که یک گزاره فرهنگی و ملی است و جشن پایان سال هم به خاطر اینکه بعضی کودکان قرار است از آن مهد بروند و وارد مدرسه بشوند خوب است که با خاطره خوب آنجا را ترک کنند اما ولنتاین و از این دست جشن‌هایی هم اگر قرار است برگزار شود، باید بر مبنای آموزه‌های ملی و ایرانی باشد، نه اینکه به یک موضوعی که ریشه در فرهنگی دیگر دارد را آن‌قدر به آن بها بدهیم بلکه باید به جشن‌های بومی متوسل بشویم.»

وی با اشاره به هزینه‌های هنگفت موجود در برگزاری این نوع جشن‌ها خاطرنشان کرد: «متاسفانه فاصله طبقاتی در کشور ما و به‌خصوص در شهر تهران بیداد می‌کند. یک‌سری افراد خاص و متصل به منابع خاص سرمایه‌ای در شمال تهران مبادرت به برگزاری چنین جشن‌هایی می‌کنند. البته نمی‌توان فقط در این یک مورد جلوی آنها ایستاد چراکه این افراد در نوع سکونت، خرج زندگی، ماشین، لباس و... هم همین رویه تجملاتی را دارند و کودک در چنین بستری رشد پیدا می‌کند اما نهادهای نظارتی باید حداقل در مهدکودک‌ها کنترل‌های لازم را داشته باشند، نه اینکه برخورد پلیسی صورت بدهند. باید با راهنمایی و فرهنگ‌سازی و اجرای سیاست درست در برابر اینها بایستند.»

 برنامه‌های مغایر با فرهنگ عمومی گزارش شود

حبیب مسعودی‌فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در این باره به یکی از رسانه‌ها گفته است: «برنامه‌هایی ازجمله برگزاری جشن برای کودکان در مهدهای کودک در شرایطی قابلیت اجرا دارد که با رضایت والدین و رعایت موارد موجود در آیین‌نامه مهدها صورت گیرد. همچنین میزان هزینه اضافه‌ای که از سوی مهدهای کودک از والدین کودکان گرفته می‌شود باید قابل قبول باشد. در صورتی که خانواده‌ها با برگزاری چنین مراسمی مخالف هستند اما مهدها آنها را وادار به پرداخت این مبالغ می‌کنند، قطعا سازمان بهزیستی با مسئولان مهدهای کودک برخورد خواهد کرد. خانواده‌ها می‌توانند تخلف مهدهای کودک در رابطه با جشن‌های پایان سال را به سامانه پیامکی خاصی پیامک کنند. با استفاده از نظرات کارشناسان حوزوی و علوم مختلف، برنامه‌ها و طرح‌هایی برای ارائه آموزش‌های بهتر و متناسب با آموزه‌های دینی تهیه شده است؛ اما اگر مردم مشاهده کنند که برنامه‌هایی مغایر با فرهنگ عمومی جامعه اجرا می‌شود، می‌توانند به مراجع ذی‌ربط اطلاع دهند.»

 وی درباره روش‌های غیرمجاز آموزشی مهدهای کودک، می‌گوید: «این روش‌ها معمولا عمومی نیست و تنها در برخی از مهدهای شمال شهر تهران مشاهده می‌شود که به آنها تذکر داده شده است. در صورتی که مشاهده شود یک مهدکودک روش‌های سخیف غربی ازجمله موسیقی‌های غیرمجاز را به‌کار گرفته، علاوه‌بر تذکر و اخطار، مراکز بهزیستی استان‌ها می‌توانند نسبت به تعطیلی آن مهد اقدام کنند. بازرسی‌های بهزیستی معمولا بر شرایط محیطی مهدها از نظر ایمنی مکان و تجهیزات و توانایی و مهارت مربیان نظارت دارد اما در برخورد با مواردی که گاهی در رسانه‌ها مطرح می‌شود و بسیار نادر است با جدیت اقدام می‌شود.»

وجود چنین مهدهایی بر کسی پوشیده نیست، چنانکه اگر قصد قدم زدن در یکی از خیابان‌های شمال تهران را داشتید می‌توانستید با کمی توجه چنین مهدهایی را ببینید، مهدهایی که در آن روزها با تزئینات قرمز رنگ، بادکنک‌ها و عروسک‌های گوناگون در تدارک برگزاری جشن‌هایی بودند که شاید خودشان متولی برگزاری نبودند اما با دریافت هزینه‌های هنگفت مکانی را برای مانور سرمایه عده‌ای قرار می‌دهند که آینده کودک‌شان را هرچند مختصر، قربانی لبخند و شعف کوتاهی می‌کنند که حتی نمی‌دانند برای چه هست و برای چه اتفاقی می‌زنند و می‌رقصند. این کودکان روزی قرار است مردان و زنانی باشند در قامت پدران و مادران امروزی، توجه به اینکه چه چیزی را می‌آموزند و چه چیزی به آنها آموزش داده می‌شود، موضوع مهمی است که اگر مسئولان از آن مغفول مانده‌اند، خانواده‌ها باید نسبت به آن هشیار و دغدغه‌مند باشند.

#مهدکودک #ولنتاین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


عمر هواپیمای سقوط کرده ۲۵ سال بود 12 اسفند؛ دومین جلسه دادگاه تجدیدنظر سعید مرتضوی در بخش تامین اجتماعی درخواست مقام صهیونیستی برای ترور شخصیت‌های مقاومت جشن شاپرك ها در شهر بهنمير ظرفیت بی پایان در میزبانی از مسافران کنجکاو گردش امن کودکان در دنیای صفر و یک خطری بالاتر از زلزله در تهران بازار داغ مراکز زیبایی با تخفیف‌های نوروزی توضیحی درباره سامانه تامین ارز تجار/فعلا دلار ندارد تجهیز 17 شعبه بانک تجارت به سامانه بانکی نابینایان شرکت آسمان فوت تمام سرنشینان را تایید نهایی نمی‌کند شفر و برانکو توبیخ شدند نابودی درختان و نهال‌های سطح معابر توسط احشام رها شده/کمبود آب دلیل عدم توسعه فضای سبز شهری است قیمت زمین‌های بنیاد مسکن باقرآباد بافق هر روز فضایی‌تر از دیروز! روند گاز رسانی در زاهدان رو به کندی رفت/ 7300 مشترک از نعمت گاز شهری برخوردارند مدرسه آینده نگر 8 در کریم آباد زاهدان راه اندازی شد همایش اتحاد و همدلی طایفه سپاهی در شهرستان دلگان برگزار شد+ تصاویر اردوی جهادی پزشکان در منطقه محروم هودیان شهرستان دلگان+ تصاویر شکارچی متخلف در سیستان و بلوچستان شناسایی و دستگیر شد پهلوگیری چهار کشتی از زمان افتتاح بندر شهید بهشتی چابهار ایجاد بیش از 116 فرصت شغلی در 10 ماهه اول امسال توسط کمیته امداد چابهار قم|14000 نفر در رابطه با توزیع و مصرف مواد مخدر در قم دستگیر شدند نقوی حسینی: جاسوسی سیدامامی مسجل است اعزام ماموران پلیس به محل سقوط هواپیمای مسافربری بررسی اعتراض فرماندار به طرح جدید ترافیک در جلسه آتی شورا ششمین جلسه دادگاه تجدید نظر حمید بقایی آغاز شد جنجال بر سرِ مرگ کارتن‌خواب‌ها در پاریس و لندن آتش سوزی در جنگل درختان بیابانی در جاده بیرجند به سربیشه هواپیمای سقوط کرده چند سال در شیراز زمین‌گیر بود؟ حرکت عظیم مردم در 22 بهمن بعداز 39 سال شبیه معجزه است/ مردم گله‌مندند اما پای انقلاب و نظام ایستاده‌اند صمدیان: زیر سایه و نور دولتی‌ها نبودیم استقرار خانواده سرنشینان هواپیمای سقوط کرده در مهرآباد ضرورت چاره اندیشی برای سه گسل فعال و خطرناک خراسان شمالی هنوز علت دقیق حادثه مشخص نیست رقابت تکواندوکاران خردسال امرار معاش 7 هزار نفر از مردم گچساران از راه کشاورزی بازسازی مجموعه سوارکاری گنبدکاووس؛ به زودی+ فیلم تصاویری از بارش امروز باران درمناطق گرمسیری استان بانک مرکزی: به دنبال کاهش نرخ واقعی ارز نیستیم برگزاری یادواره 700 شهید بویراحمد جشن تصویر سال چشم خود را به روی جنایات داعش نبسته است فراهم کردن بسترهای لازم برای برپایی نمایشگاه کتاب امری ضروری است نام استاد برجسته دانشگاه بروجرد در جمع جان‌باختگان هواپیمای تهران-یاسوج توضیحات نماینده سمیرم درباره سقوط هواپیمای تهران یاسوج / تلاش‌ها برای امداد رسانی از طریق هوایی ادامه دارد آرای انضباطی برخی از تیم‌های لیگ برتری اعلام شد/ شفر و ایوانکوویچ توبیخ شدند! دانشجویان دانشگاه آزاد سمنان درگذشت عبدالرضا کردی را تسلیت گفتند نمایشگاه آثار هنرمندان نقاش کویتی در اهواز افتتاح شد کانون‌های مساجد مروج فرهنگ اسلامی و مسجدی است نشست بررسی رمان جهان عرب در نمایشگاه کتاب خوزستان برگزار شد 22 بهمن امسال متفاوت بود/مردم گله مندند اما پای انقلاب و نظام ایستاده‌اند
هواپیما در مسیر تهران یاسوج از صفحه رادار خارج شد/ احتمال سقوط وجود دارد سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس فوری/ پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد پرواز تهران - یاسوج از رادار ناپدید شد/ فرودگاه یاسوج در آماده‌باش کامل انفجار در پمپ گاز جاده قدیم کرج سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس سقوط هواپیمای تهران- یاسوج شکست ناباورانه اینتر در خانه جنوا هواپیمای atr شرکت هواپیمایی آسمان با 60 مسافر دچار سانحه هوایی شد سقوط هواپیمای شرکت آسمان در مسیر تهران به یاسوج + جزئیات شکست اینتر برابر جنوا محو شدن هواپیمای آسمان در مسیر تهران یاسوج از رادار آغاز بارورسازی ابرها با همکاری سپاه عکس/ تشییع شهید حادثه "سانچی" در کرج پرواز تهران یاسوج از روی مدار محو شد/ فرودگاه یاسوج در آماده باش کامل هواپیمای تهران یاسوج قبل از سقوط یک هواپیما در مسیر تهران یاسوج ناپدید شد سقوط هواپیمای آسمان در سمیرم پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد گل توکلی به ژاپن بهترین گل فوتسال آسیا شد +فیلم سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس اصلاحیه / آخرین جزئیات مراسم تشییع پیکر و ترحیم مرحوم محمد توکلی آماده باش اورژانس درپی سقوط هواپیمای آسمان تصاویر/ مراسم استقبال از پیکرهای مطهر 11 شهید گمنام در تبریز (1) جان باختن تمامی سرنشینان حادثه سقوط هواپیمایی آسمان + فیلم اولین شب عزاداری فاطمیه 1439 در بیت رهبری پرواز تهران - یاسوج از رادار حذف شد/ از سرنوشت 60 مسافر خبری نیست هواپیمای سقوط کرده تهران-یاسوج از چه نوعی بود؟ (+عکس) اعتراض برخی نمایندگان مجلس به سریال «ستارخان» سقوط قهرمان آسیا به لیگ دسته سه! پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد ابطال بخشنامه عجیب و غریب سازمان ثبت احوال فرمانده نیروهای ویژه دریایی سپاه تغییر کرد مراسم استقبال از پیکر 35 شهید دفاع مقدس در اصفهان+ تصاویر سقوط هواپیمای مسافربری در اصفهان انفجار نیسان در جایگاه cng / مصدومیت 5 نفر در حادثه (ویدئو) انفجار وحشتناک در جایگاه cng جاده کرج پرواز تهران - یاسوج هواپیمایی آسمان ناپدید شد سقوط در دل دنا؛ تمامی سرنشینان پرواز تهران-یاسوج جان‌باختند کشف کوزه‌ای قدیمی در نزدیکی شهر سوخته + فیلم سقوط هواپیمای تهران _ یاسوج در سمیرم اصفهان سقوط هواپیمای تهران یاسوج با 60 مسافر/آمبولانس‌های اورژانس به محل حادثه اعزام شده‌اند سقوط ای تی آر آسمان با 66 مسافر ترکیدن پمپ گاز وانت نیسان در پمپ بنزین بزرگراه فتح انفجار در پمپ گاز بزرگراه فتح انفجار در پمپ گاز بزرگراه فتح/ اعضای یک خانواده مجروح شدند خلبان پرواز سقوط کرده تهران - یاسوج+عکس نخستین تصویر از محل سقوط هواپیمای تهران-یاسوج واژگونی مرگبار اتوبوس در اتوبان تبریز - زنجان

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me