تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:14499098
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۲۳:۲۵

تحلیل‌های متفاوت ابتدا و انتهای ماه

تحلیل‌های متفاوت ابتدا و انتهای ماه
تحلیل‌های متفاوت ابتدا و انتهای ماه

ماه گذشته اعتراضات و نارضایتی‌های مردمی به وضعیت اقتصادی، محل طمع فرصت‌طلبان شد و بار دیگر توهم براندازی در اذهان‌شان قوت گرفت. از این رو نگاه‌ها به جشن انقلاب بیشتر متمرکز شد و حضور و واکنش مردم نسبت به سالگرد پیروزی انقلاب، زیر ذره‌بین رسانه‌های مختلف خارجی قرار گرفت. اگرچه برخی سعی کردند با انتشار و دامن زدن به بخشی از سخنان تقطیع شده رئیس‌جمهور در جمع راهپیمایان 22 بهمن تهران، حضور گسترده و مهر تایید مردم بر نظام را به حاشیه ببرند ولی اهمیت حضور گسترده مردم تا آنجا بود که علی‌رغم این تلاش، غیرمنتظره بودن این حضور در اکثر رسانه‌های خارجی و حتی توییت‌های خبرنگاران‌شان غیرقابل کتمان شد.

در همین راستا اگرچه عمده رسانه‌های اپوزیسیون، سیاست سکوت را نسبت به حضور میلیونی مردم در پیش گرفتند با این حال گزارشگر «بی‌بی‌سی فارسی»، به ناچار تصریح کرد که مراسم 22 بهمن امسال به دلیل اعتراضات اخیر بسیار مهم بود و تاکید ‌کرد: «انقلاب اسلامی وارد 40 سالگی شد و قطار انقلاب با تمام فراز و فرودهایش از پیچ 39 سالگی گذشت.» همچنین با اشاره به سخنان اخیر رهبری در جمع همافران، معترف شد که «آیت‌ا... علی خامنه‌ای رهبر ایران، پیش‌بینی کرده بود ۲۲ بهمن امسال «تماشایی» خواهد شد.»

شبکه خبری «ای‌بی‌سی نیوز» آمریکا نیز در انعکاس حضور مردم نوشت: «مردم ایران تنها چند هفته پس از برخی اغتشاشات در این کشور، خیابان‌های ایران را در سالگرد پیروزی انقلاب خود به لرزه درآوردند و در راهپیمایی‌های خود شعارهایی علیه آمریکا و اسرائیل سردادند.»

«فاکس‌ نیوز» آمریکا هم با اشاره به شرکت گسترده مردم در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نوشت: «این روز برای ایرانی‌ها یادآور سرنگونی شاه مورد حمایت ایالات متحده است اما برای آمریکایی‌ها یادآور اشغال سفارت آمریکا است.»

البته اینها تنها مشتی نمونه خروار است و حضور میلیونی مردم و همچنین شعارهای ضدآمریکا و اسرائیل و استکبار مردم از دید رسانه‌ها پنهان نشد. از این رو کارشناسان معتقدند اگرچه خارج‌نشینان و اپوزیسیون نظام به قول حسین دهباشی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» همچنان در این توهم هستند که تا دو ماه دیگر نظام جمهوری اسلامی از بین می‌رود! و ذوق‌زدگی‌شان از هر تحرکی برای آسیب به نظام پوشیده نیست ولی به نظر می‌رسد که برخی از واقع‌بینان‌شان به باور ناکارآمدی قطار براندازی رسیده‌اند. از این رو می‌توان به توییت‌های اخیر عطاءا... مهاجرانی اشاره کرد.

مهاجرانی که سال 88 در حلقه مشورتی لندن‌نشینان برای براندازی بود و ابایی نداشت که تصریح کند «باید از هر فرصتی برای نابودی دولت برخاسته از رأی ملت استفاده کرد و این کار را باید از طریق نافرمانی‌های مدنی، اعتصابات و برگزاری راهپیمایی دنبال کرد»، در واکنش به حضور میلیونی مردم در راهپیمایی 22بهمن با اشاره به آغاز 40 سالگی انقلاب توییت کرد: «که‌ ای صوفی شراب آنگه شود صاف که در شیشه بماند اربعینی» و به جوشش امواج حضور دریای مردم و استواری ملت معترف شد. مهاجرانی همچنین در توییتی دیگر معترف شد که «براندازان جدید نظام افرادی کم‌سواد و بی‌استعداد و متوهم هستند که نه تاریخ خوانده‌اند، نه زمانه را می‌شناسند و نه تجربه دارند.»

بر همین اساس کارشناسان معتقدند اگرچه براندازی هدف غایی معاندان است ولی به دلیل شکست‌های پیاپی در این هدف، نفوذ خزنده و سیال در بنیان‌های فکری انقلاب اسلامی در دستور کار قرار گرفته است.

 راه مقابله با استحاله پرداختن به فرهنگ اسلامی ایرانی است

در همین راستا «بیژن نوباوه»، فعال رسانه و نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با «فرهیختگان» با اشاره به رصد جامع اتفاقات از سوی رسانه‌های بیگانه اذعان داشت: «آنها مسائل ایران را با یک حساسیت بسیار ویژه دنبال می‌کنند و این ویژگی هم به دلیل منافع‌شان در داخل ایران است. در کشورهای غربی به‌خصوص تظاهرات اعتراضی هرروز با حجم بالا آن هم در اعتراض به شرایط موجود کشورشان صورت می‌گیرد ولی سیاست‌های مختلف در کشورهای اروپایی آمریکایی آنها را عین دموکراسی معنا می‌کنند. درواقع برگزاری چنین تظاهراتی که به نفع نظام و در تایید شرایط موجود باشد یا اصلا سابقه ندارد یا بسیار کم است یا در روزهای استقلال بعضی کشورها به‌عنوان بزرگداشت در حد بسیار کوچکی برگزار می‌شود.»

نوباوه خاطرنشان کرد: «برگزاری راهپیمایی 22بهمن که اساسا برای بزرگداشت و تایید اهداف انقلاب صورت می‌گیرد و در واقع یک سیلی بر صورت کسانی است که 40 سال است در تلاش هستند ‌انگیزه مردم برای حفظ نظام را کم کنند. وقتی آنها نگاه می‌کنند با وجود برخی از مشکلات(که خود کشورهای غربی منبع اصلی بروز این مشکلات هستند) ‌انگیزه مردم نه‌تنها کم نشده بلکه زیاد هم شده آنها تعجب می‌کنند.»

خبرنگار سابق صداوسیما در ادامه تصریح کرد: «صد‌ها خبرنگار از کشور‌های مختلف برای پوشش خبری راهپیمایی 22بهمن به ایران می‌آیند. من از نزدیک شاهد بودم که آنها یک سال برنامه‌ریزی می‌کنند که بتوانند حرف‌هایی که دوست دارند را از زبان مردم بشنوند ولی همیشه بر عکس تصورات‌شان رخ داده و هیچ وقت نتوانستند از برگزاری جشن انقلاب به نفع خودشان استفاده کنند.»

وی با اشاره به رویه رسانه‌های بیگانه که امسال سعی داشتند که 22بهمن را به اعتراضات اقتصادی مردم و اغتشاشات اخیر گره بزنند، تاکید کرد: «نظام نسبت به انتقادات بحق مردم باید جوری برخورد کند که این مسائل بسیار عادی باشد و به قصد براندازی تلقی نشود. اعتراض می‌تواند به مسائل معیشتی، فساد و حتی مسائل سیاسی هم باشد و هیچ اشکالی ندارد.»

نوباوه افزود: «به نظر من ما باید این روند را ادامه دهیم یعنی شرایطی ایجاد کنیم که مردم نسبت به چیزهایی که نمی‌خواهند یا اعتراض دارند به شکل مسالمت‌آمیز بتوانند نظرات و حتی اعتراض خود را بیان کنند. مثل سایر کشورهای دنیا وهیچ اشکالی هم ندارد تا در آن شرایط از یک اعتراض معمولی که اقتصادی هم هست آنچنان برداشت نشود که اینها نظام را دوست ندارند یا به قصد براندازی نظام‌شان را دارند و این محل طمع بیگانگان و منافقین شود.»

نماینده ادوار مجلس در ادامه با تاکید بر اینکه مردم نشان دادند که واقعا در حفظ و حراست از نظام‌شان بسیار جدی هستند، تصریح کرد: «بیگانگان دریافته‌اند که براندازی نظام در اصل در هر شرایطی با هر شکل و فرمی باشد قطعا یک هدف دست نیافتنی است. به‌طور قطع آنها از طریق صندوق رای هم نخواهند توانست نظر مردم را نسبت به نظام تغییر دهند. وقتی مردم در 22بهمن چنین رخ‌نمایی می‌کنند پای کدام صندوق خواهند رفت که رای به نفع آن کسانی دربیاید که در فکر براندازی نظام هستند!»

وی افزود: «39 سال از پیروزی انقلاب گذشته است و بیش از 38 انتخابات انجام داده‌ایم. اگر قرار بود در صندوق رای اتفاقی بیفتد که به نفع دشمنان ما بشود قطعا تا به حال این اتفاق افتاده بود و اتفاقا این نشان می‌دهد که مردم آنقدر خوب و آگاه هستند و خوب می‌فهمند که هیچ وقت آب در آسیاب دشمن نمی‌ریزند و این مساله مهمی است.»

این فعال فرهنگی همچنین با اشاره به مساله نفوذ و استحاله شدن ارزش‌ها با تاکید بر اینکه استحاله همیشه مطرح است، گفت: «مهم‌ترین استحاله‌ای که ما خیلی باید مراقب آن باشیم، استحاله فرهنگی است. تغییر و استحاله در درون هدفی است که آمریکایی‌ها دنبال می‌کنند و بازوان کمکی آنها هم رسانه‌های غربی هستند که سعی می‌کنند ما را از فرهنگ بومی، سنتی و اخلاقی خود دور کنند. این کشورها خودشان حتی در کنترل فضای مجازی و خوراک مادی و ذهن و روح مردم‌شان دقت‌نظر دارند.»

نوباوه با ابراز تأسف از عدم توجه کافی نسبت به مساله نفوذ تصریح کرد: «به نظر من خطری که ما را تهدید می‌کند و ما نسبت به آن خیلی جدی نیستیم استحاله از درون به‌خصوص در مسائل فرهنگی است.»

این چهره فرهنگی و نماینده سابق مجلس درنهایت راه مقابله با استحاله از درون را پرداختن به فرهنگ بومی و سنتی دانست و افزود: «هرچقدر ما ارزش‌های اخلاقی خودمان را حفظ کنیم، قطعا راه مقابله با دشمن را درپیش گرفته‌ایم و راه نفوذ آنها را بسته‌ایم. در همه‌جای دنیا این یک اصل علمی است. فرهنگ ما فرهنگ اسلامی رو‌به رشد و پیشرفت است ما از ارزش‌های اخلاقی، هنری، فرهنگی و تاریخی خودمان باید حراست کنیم و در این راستا رسانه نقش اصلی در آگاه‌سازی مردم را ایفا می‌کند.»

این خبر را به اشتراک بگذارید


ابلاغ حکم اعضای کمیسیون بررسی سانحه atr و اعزام به محل فیلم/شعرخوانی بازیکن پرسپولیس در جشنواره شعر فجر از تضعیف مدیریت شهری بپرهیزید جذب 155 هزار کودک بازمانده از تحصیل در مدارس سیستان وبلوچستان/ در هیچ کدام از پرداخت‌های فرهنگیان عقب نیستیم رقابت 3500 دانش آموز هرمزگان در المپیاد طرح دادرس / برترین‌ها به مسابقات کشوری رها می‌بایند حضرت زهرا (س)، الگوی زنان عالم و اولین شهید دفاع از ولایت است کری: ادعای نتانیاهو درباره فاصله 10 ساله ایران با ساخت زرادخانه هسته‌ای صحت ندارد گفت‌وگوی ظریف و اشتون در مونیخ احتیاط در روابط با شبه‌قاره برجام تهدید در مقابل تهدید جا معه و نیاز به تحول سیاست دودلی را کنار بگذاریم محل دقیق وقوع حادثه سقوط هواپیما «تهران - یاسوج» هم‌چنان نامشخص دستگاه‌های اجرایی مجمع الجزایری رشد کرده‌اند لغو پرواز تهران آبادان و بالعکس/ احتمال لغو سایر پروازها افزایش 40 درصدی تاثیر نمرات امتحان نهایی در کنکور 98 دانشور رکورد خودش را در قهرمانی آسیا شکست پیام تسلیت دکتر ولایتی به جان‌باختگان سانحه سقوط هواپیمای یاسوج تولید انرژی تجدیدپذیر از چوب سیمئونه: هواداران باید گریزمان را تشویق کنند آمار ویژه هافبک دفاعی آبی ها/ استقلال با باقری گل دریافت نمی‌کند تعمیر غیرمعمول هواپیمای زاگرس +فیلم ویژه‌نامه «قیام سرنوشت‌ساز» آسیب‌های احتمالی بر سر راه انتقال آب به کرمان و یزد بررسی می‌شود پیشنهاد فراهانی جهت تکمیل طرح جامع مدیریت بحران با اکثریت آرا تصویب شد 100 درصد بنزین توزیعی شهر تهران استاندارد یورو 4 دارد علت افزایش دروغ‌ها و تهاجمات به رهبر انقلاب چیست؟ پیدا کردن پیکرهای سانچی منوط به گزارش ربات ارزیاب مبلمان شهری گرگان نیازمند هنر هنرمندان بومی/ برخی آثار هنری شهر جای ایراد دارد جدیت شورای شهر گرگان برای بهبود بافت‌های فرسوده مقصران مشکلات موسسات مالی معرفی شوند/ مشاوران رئیس جمهور بیراهه به او مشاوره می‌دهند نقشه جدید داعش تلاش نیروهای اورژانس برای یافتن لاشه هواپیما گفتم باید ببازی، تاوان هم دادم نمی‌توان درباره چرایی سقوط هواپیما اظهارنظر کرد آغاز برداشت پیاز خارج از فصل در هرمزگان کشف کلاهبرداری 3.5 میلیاردی در سایت دیوار وابستگی به خیر یا به شر! آقازاده‌ای که صهیونیست‌ها را بی آبرو کرد امیدوارم با شکست لوکوموتیو به جدول باز گردیم/ ذوب آهن میزبان مظلومی است وزیر ارتباطات: رشد بخش دولتی نشانه کم توجهی به اشتغال آفرینی در بخش خصوصی است عناوین مهم نشریات استان اردبیل دبیرهمایش زنگ تفریح دردانشگاه: آینده نگری دستاورد این همایش است عزاداری‌های مذهبی وسیله‌ای برای رشد و کمال انسان باشد متوسط سن ایرانگردان خارجی 65 تا 70 سال است نهاوندیان: نشست کمیسیون اقتصادی با هدف تعامل مجلس و دولت است لزوم هماهنگی سه قوه برای حل مشکل سپرده گذاران موسسات مالی مهدویت به عنوان رویکرد جدید برنامه سازی معارفی سیما اعلام شد علت حادثه هواپیما تا یافتن جعبه سیاه میسر نیست نسبت خودکشی در دانشگاهها به جامعه بسیار پایین است
هواپیما در مسیر تهران یاسوج از صفحه رادار خارج شد/ احتمال سقوط وجود دارد سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس فوری/ پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد پرواز تهران - یاسوج از رادار ناپدید شد/ فرودگاه یاسوج در آماده‌باش کامل انفجار در پمپ گاز جاده قدیم کرج سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس سقوط هواپیمای تهران- یاسوج شکست ناباورانه اینتر در خانه جنوا هواپیمای atr شرکت هواپیمایی آسمان با 60 مسافر دچار سانحه هوایی شد سقوط هواپیمای شرکت آسمان در مسیر تهران به یاسوج + جزئیات شکست اینتر برابر جنوا محو شدن هواپیمای آسمان در مسیر تهران یاسوج از رادار آغاز بارورسازی ابرها با همکاری سپاه عکس/ تشییع شهید حادثه "سانچی" در کرج پرواز تهران یاسوج از روی مدار محو شد/ فرودگاه یاسوج در آماده باش کامل هواپیمای تهران یاسوج قبل از سقوط یک هواپیما در مسیر تهران یاسوج ناپدید شد سقوط هواپیمای آسمان در سمیرم پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد گل توکلی به ژاپن بهترین گل فوتسال آسیا شد +فیلم سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس اصلاحیه / آخرین جزئیات مراسم تشییع پیکر و ترحیم مرحوم محمد توکلی آماده باش اورژانس درپی سقوط هواپیمای آسمان تصاویر/ مراسم استقبال از پیکرهای مطهر 11 شهید گمنام در تبریز (1) جان باختن تمامی سرنشینان حادثه سقوط هواپیمایی آسمان + فیلم اولین شب عزاداری فاطمیه 1439 در بیت رهبری پرواز تهران - یاسوج از رادار حذف شد/ از سرنوشت 60 مسافر خبری نیست هواپیمای سقوط کرده تهران-یاسوج از چه نوعی بود؟ (+عکس) اعتراض برخی نمایندگان مجلس به سریال «ستارخان» سقوط قهرمان آسیا به لیگ دسته سه! پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد ابطال بخشنامه عجیب و غریب سازمان ثبت احوال فرمانده نیروهای ویژه دریایی سپاه تغییر کرد مراسم استقبال از پیکر 35 شهید دفاع مقدس در اصفهان+ تصاویر سقوط هواپیمای مسافربری در اصفهان انفجار نیسان در جایگاه cng / مصدومیت 5 نفر در حادثه (ویدئو) انفجار وحشتناک در جایگاه cng جاده کرج پرواز تهران - یاسوج هواپیمایی آسمان ناپدید شد سقوط در دل دنا؛ تمامی سرنشینان پرواز تهران-یاسوج جان‌باختند کشف کوزه‌ای قدیمی در نزدیکی شهر سوخته + فیلم سقوط هواپیمای تهران _ یاسوج در سمیرم اصفهان سقوط هواپیمای تهران یاسوج با 60 مسافر/آمبولانس‌های اورژانس به محل حادثه اعزام شده‌اند سقوط ای تی آر آسمان با 66 مسافر ترکیدن پمپ گاز وانت نیسان در پمپ بنزین بزرگراه فتح انفجار در پمپ گاز بزرگراه فتح انفجار در پمپ گاز بزرگراه فتح/ اعضای یک خانواده مجروح شدند خلبان پرواز سقوط کرده تهران - یاسوج+عکس نخستین تصویر از محل سقوط هواپیمای تهران-یاسوج واژگونی مرگبار اتوبوس در اتوبان تبریز - زنجان

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me