تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:14499112
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۲۳:۲۵

میراث ریگان علیه ترامپ

میراث ریگان علیه ترامپ
میراث ریگان علیه ترامپ

MS-13 در لس‌آنجلس و در میان پناهندگانی که از جنگ‌های کثیف رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده رونالد ریگان در السالوادور فرار کرده بودند، متولد شد و در ادامه به یک باند فراملی تبدیل شد که درنهایت سبب بی‌ثباتی السالوادور و برخی دیگر از کشورهای آمریکای لاتین شد. در واقع طبق گزارشی که «دانیل دنور» استاد دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد در روزنامه «واشنگتن‌پست» می‌نویسد سیاست‌های خارجی آمریکا، مداخلات نظامی و تاریخ پر از نفرت ایالات متحده گروه MS-13 و دیگر گروه‌های تبهکار متشکل از مهاجران غیرقانونی را در این کشور ایجاد کرده است. گروه‌هایی که ساخت آمریکا هستند امروز علیه آمریکا عمل می‌کنند. در میان مباحث مطرح‌شده توسط دونالد ترامپ که در چارچوب سخنرانی سالانه مطرح شد، نگاه به پدیده مهاجران جایگاه ویژه‌ای داشت. برنامه مهاجرتی داکا و پدیده رویاپردازان موضوعی بود که چهل و پنجمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا سعی کرد در سخنرانی خود تا جایی که می‌تواند از مواضع دولتش در قبال آن دفاع کند. «آمریکا توسط یک دشمن خارجی مورد حمله قرار گرفته است»؛ ترامپ با بیان این جمله مدعی شد که خاک آمریکا توسط کسانی که به گفته وی تروریست‌ها و مجرمان امنیتی هستند و از طریق غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند، اشغال شده است. ترامپ در میان انتقاداتش از سیاست‌های مهاجرتی فعلی آمریکا که به گفته وی معضل مهاجران غیرقانونی را در این کشور ایجاد کرده از باند جنایتکار و گانگسترهای MS-13 نام برد و آن را مسئول حملات تروریستی اخیر در نیویورک دانست.

  MS-13 چیست؟

«مارا سالواتروچا» نام گروه تبهکاری است که در سال 1980 در محله‌های مهاجرنشین لس‌آنجلس شکل گرفت و طولی نکشید شاخه‌هایی از این گروه گانگستری در آمریکای لاتین، کانادا، برخی کشورهای اروپایی چون فرانسه، ایتالیا و کانادا تشکیل شد. «خشونت» واژه‌ای است که با ماهیت وجودی این گروه و نفس شکل‌گیری آن- که اعضایش را از میان مهاجران انتخاب می‌کند- گره خورده است. اغلب اعضای این باند مخوف را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند که اغلب نوجوانان از رده‌های سنی هشت یا 9 سال به عضویت آن درمی‌آیند. در حال حاضر برخی گزارش‌ها حاکی است که شمار اعضای MS-13 از صدهزار تن نیز گذشته و طبق گزارش «فاکس‌نیوز»، سالانه بیش از پنج هزار مورد قتل و جنایت توسط این گروه فقط در شهر لس‌آنجلس انجام می‌شود. بیشتر اعضای این گروه علائم و نوشته‌هایی را که ریشه در تفکرات شیطان‌پرستی دارد روی بدن و صورت خود خالکوبی می‌کنند. بر اساس گزارشی که روزنامه «واشنگتن‌پست» در رابطه با این گروه منتشر کرد این گروه به‌ منظور جلوگیری از جلب توجه پلیس و پنهان ماندن فعالیت‌های تبهکارانه اعضای خود، دیگر از خالکوبی استفاده نمی‌کند. یکی از هولناک‌ترین جنایاتی که توسط این گروه انجام شده مربوط به سال 2004 بود که در کشور هندوراس رخ داد و طی آن 28 نفر از جمله چند زن و کودک در حمله مسلحانه این گروه به یک اتوبوس شهری جان خود را از دست دادند. از سال 2005 و در پی گسترش جنایات این گروه تبهکار، پلیس فدرال آمریکا با هماهنگی اداره مهاجرت این کشور در حرکتی گسترده و سراسری 660 نفر از اعضای آن را در ایالت‌های مختلف این کشور دستگیر کردند. در این عملیات که به «سپر دفاعی برای جامعه» معروف بود، اداره گمرک و مهاجرت آمریکا بازداشت اعضای تمامی گروه‌های تروریستی سازمان‌یافته و دیگر گروه‌های سازمان‌یافته خیابانی و به‌طور خاص گروه MS-13 را در راس برنامه‌های خود قرار داد. اداره مهاجرت و گمرک آمریکا تاکنون بیش از 7700 نفر را در این رابطه دستگیر کرده است.

  چریک‌های السالوادور

پیشینه تشکیل MS-13 یا همان Mara Salvatrucha به زمان ریاست‌جمهوری رونالد ریگان بازمی‌گردد. جایی که ریگان رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده که درگیر رقابت‌های جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی بود میلیاردها دلار صرف کمک‌های نظامی و اقتصادی برای ممانعت از رشد کمونیسم در مناطق مختلف جهان از جمله آمریکای مرکزی کرد. ایالات متحده به نام متوقف کردن نفوذ اتحاد جماهیر شوروی از دولت‌ها و گروه‌های مسلح در کشورهای آمریکای مرکزی حمایت کرد. دولت‌های دست راستی این کشورها به بی‌رحمانه‌ترین شکل و خشونت تمام با گروه‌های چپ و دیگر گروه‌های مخالف برخورد کرد. خشونت‌ها و جنگ‌های داخلی در السالوادور که از سال 1979 و با حمایت دولت ریگان از حکومت دست راستی این کشور آغاز شد هجوم پناهجویانی را به سمت مرزهای ایالات متحده آمریکا به دنبال داشت که از خشونت‌های جنگ داخلی در این کشور فرار می‌کردند. در این بین گروهی موسوم به «چریک‌های السالوادور» با هدف حمایت از مهاجران السالوادوری در برابر سایر گروه‌های جنایتکار موجود در لس‌آنجلس که مکزیکی‌ها و آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار آنها را تشکیل می‌دادند، ایجاد شد. در آغاز شکل‌گیری، این گروه فقط اعضای خود را از میان مهاجران اهل السالوادور انتخاب می‌کرد اما در ادامه افراد دیگری که از کشورهای آمریکای مرکزی به ایالات متحده مهاجرت کرده بودند نیز در میان اعضای این گروه دیده می‌شدند.

  اعطای پناهندگی به مهاجران السالوادوری

در دهه 1980 دولت وقت ایالات متحده به ریاست‌جمهوری رونالد ریگان با تصویب قانونی به این مهاجران پناهندگی اعطا کرد؛ پناهندگی که بعدها تمدید آن نیز شکل داوطلبانه به خود گرفت. در واقع دولت ریگان در حالی با شعار حمایت از حقوق بشر به مهاجران و پناهجویان السالوادوری و اهل نیکاراگوئه‌ به اعطای پناهندگی می‌پرداخت که سیاست‌های غلط دولت وی در حمایت از حکومت‌های دست راستی و تجهیز آنها در جنگ داخلی این فاجعه را ایجاد کرده بود.

اما سیاست‌های حقوق بشرانه ریگان فقط محدود به اعطای پناهندگی می‌ماند و این مهاجران پس از ورود به برخی ایالت‌های آمریکا در محله‌های فقیرنشین و جرم‌خیز ساکن شدند و چون شهروند آمریکا محسوب نمی‌شدند از کار و حقوق اجتماعی محروم ماندند.
 
  سیاست‌های ضدمهاجرتی ریگان و کلینتون


در این بین نوجوانان و جوانان مهاجر بلافاصله جذب گروه‌های تبهکار چون چریک‌های السالوادورمی‌شدند. با روی کار آمدن بیل کلینتون شرایط برای این مهاجران وخیم‌تر هم شد. او که تلاش می‌کرد اعتماد جناح محافظه‌کار و راستی‌های جمهوری‌خواهان را به خود جلب کند استراتژی کلی سه‌گانه‌ای را در پیش گرفت. سیاست‌های کلینتون که در راستای پیشرفت جاه‌طلبی‌های سیاسی خود در نظر گرفته می‌شد، برخلاف دیگر روسای‌جمهور دموکرات، سیاست‌های ضد مهاجرت و در راستای تقویت جایگاه سفیدپوستان بود. کلینتون نیروی سرکوب جمعی به نام «بیگانگان جنایتکار» را راه‌اندازی کرد و همان سیاست‌ها توسط جورج دبلیو بوش و همچنین باراک اوباما دنبال شد و نتیجه آن تعداد زیادی از مردم مهاجری بودند که به کشورهای آمریکای جنوبی دیپورت شدند. این سیاست‌ها امروز هم چون گذشته توسط دونالد ترامپ با پرداختن به مسائل ملی و برانگیختن حس ناسیونالیستی برخی شهروندان آمریکا در حال تکرار شدن است. با رویکرد فعلی ایالات متحده در آینده تشکیل گروه‌های بیشتری نظیر MS-13 را در این کشور و دیگر کشورهای جهان شاهد خواهیم بود. گروه‌هایی که زاییده و ساخته و پرداخته سیاست‌های افراط‌گرایانه هستند.

این خبر را به اشتراک بگذارید


چین و آمریکا به جنگ تجاری نزدیک می‌شوند تلاش آمریکا برای قرار دادن پاکستان در فهرست حمایت از تروریسم/اسلام‌آباد برای دفاع از خود به fatf نماینده می‌فرستد جزئیات 6 خبر ویژه امروز پنجشنبه سوم اسفندماه 1396 توزیع 300 هزار اصله نهال در زنجان ناکامی در معرفی اسلام به عنوان دین خشونت تایید حکم اعدام چهار بحرینی خوزستان در قاب تصویر تاکید استاندار بر توسعه سطح تجارت سیستان وبلوچستان جزییات اقدامات و برخورد با دراویش آشوبگر در خیابان پاسداران جدول پخش برنامه‌های صدا و سیمای چهارمحال و بختیاری نماینده ولی فقیه در سپاه: افراد دارای تمکن مالی یارانه نگیرند ادعای نتانیاهو درباره ائتلاف ضد ایران در خاورمیانه ائتلاف آمریکا در حال انتقال اعضای داعش از «الحسکه» سوریه ترتیل صفحه 309 قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات فناوری فیلم بازی پیشنهاد چهره روز تخت گاز شلیک ترکیه به آسمان عفرین نگرانی درباره مداخله در انتخابات ایتالیا ولع زنان آمریکایی برای انتخابات 2018 بی‌اعتنایی ترامپ به قوانین اتمی درباره عربستان تبدیل ارتش پاکستان به یگان پادشاهی سعودی محکومیت در انتظار ربیل رجب جنجال سگ حزب سوسیال دموکرات آلمان دغدغه سلامت روانی ترامپ خبر کوتاه برند دیرگداز آذر، در صدر استانداردسازی صنعت نسوز آقای حکایتی به «خانواده دکتر ماهان» پیوست «پل خواب» به ونکوور می‌رود پارادوکس رفتار بین سنت و مدرنیته در جامعه ایران همچنان وجود دارد فصل سه، پایان سریال «شهرزاد» خواهد بود نامزدهای اسکار اجازه ورود به آمریکا ندارند اخبار افول عجیب پرسپولیس و تراکتورو روند رو به رشد استقلال دوئل علی دایی و کریمی‌روی نیمکت! تکرار روبرو نشدن با اسراییل، کشتی ایران را تعلیق می‌کند قولی بابت مدال نمی‌دهم احتمال حذف عربستان از جام جهانی 2018 اخبار کوتاه عملیات انتقال پیکرها دردمای منفی 30 درجه 4 مصدوم بر اثر تصادف شدید 2 کامیون کارگر خیانتکار از صاحب کارش یک و نیم میلیارد سرقت کرد ضرب و شتم کادر درمانی بیمارستان فارابی اصفهان توسط همراهان متوفی اخبار کوتاه واردات نساجی از چین و ترکیه بزرگ‌ترین ضربه به صنعت نساجی کمربندی نیمه کاره معضل 16 ساله فریدونکنار است فرودگاه شهید مدرس خراسان‌رضوی پس از گذشت 9 سال همچنان بلاتکلیف
. تصویری از شهید محمد حسین حدادیان در هیئت رایة العباس (ع) مراسم یادبود فاطمه دالوند، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شد باد شکم یک مسافر، هواپیما را مجبور به فرود اضطراری کرد تشییع پیکر پدر شهیدان عبوری در ساری فیلم/ صحبت‌های پدر شهید محمدحسین حدادیان تاثیر محصولات آرایشی و بهداشتی بر تشدید آلودگی هوا غایبان سربازی با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت معاف می‌شوند وداع با شهید محمدحسین حدادیان در معراج‌الشهدا+ تصویر کارت‌های ملی (نمونه قدیم) چقدرفرصت دارند؟ تصاویر/ مراسم وداع با پیکر شهید بسیجی محمدحسین حدادیان تشییع پیکر پدر شهیدان عبوری در ساری حضور استاندار تهران در منزل شهید حدادیان از شهدای حادثه پاسداران تلاش برای تحویل همه پیکرها به خانواده‌ها/ عکس مسافران هواپیمای مرگ پیکر مطهر شهید "حدادیان" وارد معراج‌الشهدا شد انتقال پیکر 7 تن از جان‌باختگان سانحه هواپیمای تهران-یاسوج /فیلم عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 اسفند 96/ استقلا صدرنشین گروه مرگ +تصاویر نخستین تصاویر از پیکرهای مطهر شهدای اغتشاشات پاسداران+فیلم فیلم/ وداع با پیکر بسیجی شهید «محمدحسین حدادیان» توضیحات آخوندی درباره دلایل سقوط هواپیما فیلم/ قتل به خاطر جای پارک ماشین در داراب عکس/ وداع خانواده بسیجی شهید محمد حسین حدادیان در معراج شهدا در آخرین لحظات در هواپیمای پرواز تهران-یاسوج چه گذشت؟ / بعضی از مسافران شاید چندمتر فرار کرده باشند/واکنش معاون ارتش به شائبه زنده بودن مسافران پس از سقوط: واژگونی قطار باری در ایستگاه دیزباد نیشابور حمایت کمیسیون حقوقی مجلس از جنبش نُجَبای عراق بهترین آدم روی زمین از نظر قطب دراویش نعمت‌اللهی +فیلم 3 کشته براثر تصادف در جاده بروجن - اصفهان حقوق اعضای هیات علمی محدود نمی‌شود واژگونی قطار در ایستگاه دیزباد نیشابور (تصاویر) یافتن پیکر جانباختگان سقوط هواپیما سرود ملّی «بچه‌های مسجد» و «استارتاپ مساجد» رونمایی می‌شود پیکر 32 تن از جانباختگان سقوط هواپیمای مسافربری پیدا شد پیکر شهدای پلیس در اغتشاشات خیابان پاسداران فردا تشییع می‌شود عکس/ وداع با پیکر شهید خیابان پاسداران؛ «محمدحسین حدادیان» صحبت‌های پدر شهید محمدحسین حدادیان پس از شهادت فرزندش توسط دراویش داعشی + فیلم عکس/ وداع با پیکر بسیجی شهید "حدادیان" تصاویر/ تشییع و خاکسپاری یک شهید گمنام در مرکز آموزش پاسداری علویون قم (2) راه میانبر برای نجات از دام آمریکایی- اسرائیلی در عفرین چیست؟ سناریوهای سقوط آسمان و معمای رادار فرودگاه موضع گیری سیاسی لیلا حاتمی در برلین خاکسپاری دو شهید گمنام در دانشگاه آزاد اسلامی محمودآباد لاشه هواپیمای آسمان در ارتفاع 4 هزار متری نوقل پیدا شد/حضور هیئت 7 نفره فرانسوی در تهران +فیلم و عکس ممنوعیت افزایش حقوق مقامات در سال 97/ قضات و اعضای هیئت علمی مستثنی شدند 15 نفر از مسافران هواپیمای سانحه دیده اهل کهگیلویه و بویراحمد هستند حقوق کارمندان دولت حداکثر 20 درصد افزایش می‌یابد حمله به لانه نداشته خفاشها در بوکان برای تجارت 50 میلیونی اعلام جزئیات تشییع و تدفین شهید مدافع حرم «سردار مصطفی زاهدی بیدگلی» در آران و بیدگل فیلم/ پیکر شهدای اغتشاشات پاسداران در معراج شهدا مراسم وداع با پیکر شهید بسیجی محمدحسین حدادیان آخرین آمار از تعداد پیکرهای پیدا شده از بقایای سقوط هواپیما

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me