تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:14499113
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۲۳:۲۵

دلار آرام می‌گیرد؟

دلار آرام می‌گیرد؟
دلار آرام می‌گیرد؟

دیروز بازار دلار نسبت به روزهای قبل‌ آرام‌تر بود و با کاهشی تقریبا بیش از 100 تومانی به حدود 4850 تومان رسید. از قرار معلوم دلیل کاهش قیمت دلار، نظارت بر بازار عنوان شده است. برخی رسانه‌ها خبر دادند شب سه‌شنبه با رسیدن دلار به قیمت 5000 تومان، معاون اول رئیس‌جمهور مدیران بانکی و برخی مدیران ارشد بانک مرکزی را به یک جلسه محرمانه دعوت کرده و از آنها درباره گرانی دلار توضیح خواسته است. گفته می‌شود اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور با برگزاری جلسه محرمانه‌ای با مدیران عامل بانک‌ها و مسئولان بانک مرکزی، علاوه‌بر دریافت گزارشی از وضعیت بازار ارز، خواستار به کارگیری تمهیداتی برای خروج تقاضاهای سفته‌بازانه از بازار ارز شده است.

شنیده شده است معرفی دلالان ارزی به مراجع قضایی، ساماندهی صرافی‌های غیرمجاز، افشای نام معامله‌گران مشکوک ارز و ارسال نام آنها به سازمان امور مالیاتی، برنامه‌ریزی برای توزیع ارز مداخله‌ای و ساماندهی بازار ارز از جمله خط‌مشی‌هایی بوده که در جلسه جهانگیری با مدیران عامل بانک‌ها مطرح شده است.

از طرفی برخی رسانه‌ها نیز خبر داده‌اند طی روزهای اخیر در ادامه برخوردهای قانونی با سوداگری مخرب در بازار ارز ۷۵۵ حساب دلالان ارزی با گردش مالی ۲۰ هزار میلیارد تومانی بلوکه و مسدود شده است.

  سیف مقصر است

احمد انارکی محمدی، عضو کمیسیون اقتصادی درباره علل وضعیت بازار ارز به «فرهیختگان» گفت: «دولت و بانک مرکزی باید محکم بایستند و نظارت کنند. بانک مرکزی باید وظیفه خود را انجام دهد. در ابتدای روند صعودی دلار آقای سیف به مجلس آمد و گفت این نوسانات به خاطر سال نو میلادی است. سیف در آن جلسه وعده داد تا بهمن مشکل دلار حل شود. اما بهمن تمام شد و قیمت روزبه‌روز بدتر می‌شود. این نشان می‌دهد که قسمتی از سیستم مریض است.»

وی تصریح کرد:‌ «یکی از علت‌ها این است که نرخ سود سپرده بانکی پایین آمد و در شرایطی که کشور در رکود است همه به سمت بازارهای اینچنینی می‌روند. در گذشته به سمت املاک و مسکن می‌رفتند که در حال حاضر مسکن هم اوضاع خوبی ندارد.»

انارکی دلال‌ها را نیز در آشفته بازار فعلی موثر دانست و گفت: «دلال‌ها همه دلار تزریقی بانک مرکزی را جمع‌آوری می‌کنند و عملا ابتکار عمل را دلال‌ها در اختیار دارند. دولت می‌تواند تنظیم بازار را بهتر انجام دهد.»

عضو کمیسیون اقتصادی درباره برنامه مجلس برای مقابله با وضعیت دلار گفت: «چند مرتبه مسئولان ذی‌ربط را به مجلس فراخوانده‌ایم و قول‌هایی دادند ولی بی‌نتیجه بود. مجلس پیگیر است و دیروز (چهارشنبه) نیز تذکراتی به بانک مرکزی و رئیس‌جمهور داده است. فکر کنم مجلس از این به بعد این بحث را جدی‌تر دنبال کند.»

  نقدینگی بالا عامل گرانی دلار

معصومه آقاپور علیشاهی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص تحولات بازار ارز به «فرهیختگان» گفت: «از جمله عوامل داخلی موثر روی افزایش قیمت دلار می‌توان به بالا بودن میزان نقدینگی در کشور اشاره کرد. حجم بالای نقدینگی در کشور به سمت بازار سرمایه و مسکن هدایت نمی‌شود و این میزان بالای نقدینگی در جامعه روی رشد تقاضای کاذب در بازار ارز تاثیرگذار خواهد بود.» 

عضو کمیسیون اقتصادی افزود: «با افزایش تقاضا برای خرید ارز، به‌طور بدیهی تعادل در بازار با مشکل روبه‌رو می‌شود به نحوی که در مدت اخیر، حتی در یک روز نیز حدود پنج درصد نرخ ارز با نوسان روبه‌رو شده که این میزان نوسان قیمتی در یک روز غیرقابل قبول است. نوسانات بالای ارزی در مدت اخیر تبعات خوبی در اقتصاد کشور ندارد.»

آقاپور علیشاهی ادامه داد: «در ورود ارز به کشور مشکلاتی وجود دارد و بعد از اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده در کشور امارات مصوب شد، هزینه انتقال ارز از این کشور بالا رفته است.»

  آقاپور علیشاهی با اشاره به نقش صرافی‌های خارجی در افزایش قیمت دلار در مدت اخیر، تصریح کرد: «بخشی از ارز کشور از طریق اربیل در اقلیم کردستان عراق، به ایران وارد می‌شد اما دست‌های پنهان و دلال‌های بین‌المللی باعث شده‌اند، در بازار اختلال به وجود بیاید. به نحوی که عواملی در ایران وجود دارند که برای تعدادی صرافی در خارج از کشور ارز خریداری می‌کند تا ارزهای خریداری‌شده به اربیل عراق برود که دلالان بین‌المللی با استفاده از مکانیسمی از تبدیل نرخ ارز منتفع شوند.» 

وی با بیان اینکه در ورود و خروج ارز مشکلاتی وجود دارد، گفت: «وجود تقاضاهای کاذب برای ارز و محدودیت در عرضه ارز، بازار را تحت تاثیر قرار داده و باعث تورم افسارگسیخته در بازار ارز شده است. باید شرایطی فراهم شود تا هزینه معاملات ارزی که در مهار تورم در بازار ارز موثر است، کاهش یابد.»

  گرانی دلار نتیجه تحریم‌های شدید آمریکاست

شمس‌الدین حسینی وزیر اسبق اقتصاد درباره گرانی دلار گفت: «من جزء افرادی هستم که نمی‌توانم باور کنم دولتی به تعمد ولو برای تامین منابع مالی خود ارزش پول ملی را کاهش دهد. بنابراین فکر می‌کنم اتفاقی که در بازار ارز ایران در ماه‌های اخیر اتفاق افتاده خارج از اراده مقامات پولی کشور است.»

وی افزود: «گرانی دلار برآیند دو موضوع است. یک موضوع سخت شدن نقل و انتقالات مالی است. می‌شد انتظار داشت با وجود تحریم‌‌های شدیدی که آمریکایی‌ها از چند ماه پیش وضع کرده‌اند افزایش قیمت ارز اتفاق بیفتد. این تحریم‌ها برای اثر‌گذاری به چند ماه زمان نیاز داشت که اکنون زمان آن فرا رسیده است.»

حسینی ادامه داد: «عامل دوم افزایش قیمت ارز پایان سال است. برآیند این دو عامل باعث شده که قیمت دلار افزایش پیدا کند. با توجه به اینکه بسیاری از نیازهای کشور از طریق واردات تامین می‌شود و بسیاری از محصولاتی که خودمان تولید می‌کنیم هم با قیمت‌های جهانی هماهنگ می‌شود، باید گفت که گرانی دلار قیمت‌ها را افزایش می‌دهد.»

حسینی اضافه کرد:‌ «به‌عنوان مثال تولید بسیاری از محصولات انرژی متاثر از قیمت‌های بین‌المللی است. اگر قیمت بین‌المللی آن محصول هم ثابت باشد وقتی قیمت دلار افزایش پیدا کند یا ارزش ریال کاهش یابد قیمت داخلی یک محصول هم افزایش پیدا می‌کند.»

وی افزود:‌ «تولید‌کننده یا باید صادر کند یا باید تولیدات خود را به بازار داخل بفروشد. وقتی دریافتی صادرات به ریال به دلیل کاهش ارزش پول ملی افزایش پیدا می‌کند طبعا قیمت داخلی آن را هم افزایش می‌دهد.»

  بازی خطرناک با دلار

محمد خوش‌چهره، اقتصاددان نیز در واکنش به گرانی دلار گفت مدیریت پولی و ارزی کشور بازی خطرناکی را شروع کرده است. اکنون پدیده‌ای در کشور شکل گرفته که تجربه آن را در دولت‌های نهم و دهم داشته‌ایم و استمرار و تکرار آن جای تعجب دارد. دولت باید هرچه سریع‌تر برای مدیریت تقاضا وارد عمل شود.

وی ادامه داد: «در دو ماه اخیر روند صعودی نرخ ارزهای جهانی یک چالش در اقتصاد ایران ایجاد کرده است. به‌طوری که در این دو ماه حدود 25 درصد قیمت ارز بالا رفته است. مفهومش این است که 25 درصد از ارزش پول کشور کاسته شده است، یعنی باید هر ایرانی 25 درصد بیشتر از دو ماه قبل خود کار کند تا بتواند سطح درآمد خود را ثابت نگه دارد.»

خوش‌چهره افزود:‌ «دولت نباید با عرضه عام طلا و سکه و آزاد گذاشتن مردم برای خرید ارز فکر کند که می‌تواند مدیریت عرضه انجام دهد. این اشتباه فاحشی است. در حالی که در کشورهای پیشرفته کنترل پول خارجی به‌شدت مهم است.»

  به راحتی می‌شد بازار را مدیریت کرد

حسین صمصامی، سرپرست اسبق وزارت اقتصاد نیز در واکنش به گرانی دلار گفت: «افزایش قیمت دلار به دلیل سوءمدیریت دولت در بازار ارز است. دولت باید بتواند مدیریت بازار ارز و درآمدهای ارزی را انجام دهد. دولت باید درآمدهای ارزی را مدیریت کند که مدیریت نمی‌کند.»

وی افزود: «در حال حاضر درآمدهای ارزی مدیریت نمی‌شود و رهاست. سوال اینجاست که در حال حاضر چه اتفاقی برای درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی ما می‌افتد؟ چرا این درآمدها وارد بازار نمی‌شوند؟ به این دلیل که اکثر این درآمدها صرف قاچاق می‌شوند. این درآمدها وارد بازار و وارد پروسه واردات کالاهای اساسی نمی‌شوند و این مشکل را ایجاد می‌کنند. از طرف دیگر از طریق صرافی‌هایی که در دبی و جاهای دیگر هستند هم شوکی به بازار وارد شد. این باعث شد که قیمت دلار افزایش پیدا کند. دولت هم که مدیریتی بر این بازار ندارد.»

وی ادامه داد: «مدیریت بازار ارز به‌راحتی در یک هفته قابل انجام است. باید از یک طرف درآمدهای ارزی را و از طرف دیگر تقاضای ارز را کنترل کنند. می‌توان با مالیات سنگین کسانی را که در بازار مشغول خرید و فروش سنگین ارز هستند، کنترل کرد. دولت در مدیریت بازار سوءمدیریت دارد. این عملکرد دولت یا به خاطر منافع شخصی است یا به این دلیل است که نمی‌داند باید چه کاری بکند.»

صمصامی افزود: «گرانی دلار حتما بر تورم اثر می‌گذارد زیرا هر دو تورم بزرگ بعد انقلاب ناشی از افزایش قیمت ارز بوده است. کسانی که مشغول خرید و فروش ارز هستند هم حواس‌شان باشد، چون ممکن است دولت هر لحظه مدیریت درستی بر بازار  اعمال کند و قیمت‌ها به‌شدت پایین بیاید.»

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


رقابت بازار پول با بازار سرمایه به کاهش شاخص کل منجر شد ویدئو / گزارشی کوتاه از سقوط هواپیما در سمیرم برج میلاد اول اسفند تعطیل است وزیر کشور: اگر ماهواره باشد مردم تلویزیون روشن نمی‌کنند هواپیمای سقوط کرده پسابرجامی نیست پیش‌بینی ستاره‌شناسان چینی: سالی سگی در انتظار ترامپ! جوان خیر رشتخواری با 650 میلیون تومان در رشتخوار مدرسه می‌سازد 98 درصد کاهش بارندگی در تایباد/ تا دو روز بعد طلسم بی بارانی زمستان شکسته می‌شود پیام رهبر انقلاب در پی سانحه‌ی مصیبت‌بار سقوط هواپیمای مسافربری تسلیت بازیگر «لاتاری» به دنبال حادثه سقوط پرواز تهران یاسوج تسلیت رامبد جوان به خانواده مسافران هواپیمای تهران یاسوج قلعه‌نویی: از چند بازیکن تیم اصلاً راضی نیستم/ امیدوارم با ارائه یک بازی خوب مقابل لوکومتیو به جدول برگردیم به زودی شاهد پیروزی انقلاب اسلامی مردم فلسطین خواهیم بود/حجاب، نص صریح قرآن است و هیچ عالم مسلمانی در مورد آن نظر مخالفی ندارد پادشاه پیشین عربستان خواستار حمله به ایران شده بود این خواننده مشهور 3 تن از خانواده خود را در حادثه هواپیما از دست داد تسهیل حرکت به سمت بازار متشکل ارزی با توسعه ابزارهای جدید شکست مالی سنگین برای فیلم دنزل واشینگتون+عکس پای گوشت لبنانی پیتزای بدون پنیر کاملاً در جریان گله‌ها و شِکوه‌های مردم هستیم/ درباره «عدالت» عقب‌مانده هستیم روحانی سانحه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج را تسلیت گفت آیت‌الله جنتی: به زودی شاهد پیروزی انقلاب اسلامی مردم فلسطین خواهیم بود تکرار حرف‌های گذشته توسط سیف در خصوص مؤسسات مالی و اعتباری/ سیف: تمام مطالبات سپرده‌گذاران زیر 200 میلیون پرداخت شده مصرف بیش از 354 میلیون متر مکعب گاز توسط مشترکین در قزوین سارقان 60 مکان خصوصی ساوجبلاغ دستگیر شدند فعالان اقتصادی آذربایجان‌غربی تجلیل می‌شوند تشکیل جلسه ستاد بحران در سازمان هواپیمایی کشور با حضور نمایندگان کهگیلویه و بویراحمد آیا هواپیمای تهران-یاسوج از رده‌خارج بود؟ +تصاویر بهبود 9 پله‌ای رتبه استان اردبیل در محیط کسب و کار جریمه میلیونی برای قاچاق کالا در قزوین کشف 5900 کیلوگرم مواد مخدر در 10 ماهه گذشته پیکر میلاد آروی بروی دستان مردم شاهین شهر تشییع شد نجات 5 شهروند کرمانشاهی از زیر آوار ساختمان فرسوده+عکس ‌تلاش کوشنر جهت کسب اطلاعات محرمانه آمریکا بررسی «نقش مؤسسات دینی در ترویج فرهنگ قرآنی» در لندن سوگواره «یاس نبوی» در 10 بقعه متبرکه استان برگزار می‌شود مافیاهای اقتصادی مانع تحقق اقتصاد مقاومتی هستند برنامه‌ریزی برای تولید نمایش فاطمی نه مدون است نه مقطعی/اجرای 3 نمایش خیابانی فاطمی پاسخگویی مدیرکل صندوق بازنشستگی کشوری استان تهران/ زنگ بزنید هنرآموزان پدافند هوایی اراک به مقام شهدای گمنام ادای احترام کردند فوت سرنشینان هواپیمای سقوط کرده نه تایید شد نه تکذیب! آخرین وضعیت پایش کیفیت بنزین تهران نامه مجلس به قوه‌قضاییه درباره پرونده مرتضوی پیام رهبر انقلاب در پی سانحه سقوط هواپیمای مسافربری ملک عبدالله و مبارک از ما خواسته بودند به ایران حمله کنیم/ ادعای نتانیاهو درباره تهران اشتباه بود کشف گور دسته جمعی قربانیان داعش در شمال عراق برگزاری 11 هزار نفر ساعت دوره‌های آموزشی ایمنی برای کارگران قزوین جلسه بازگشایی پاکت‌های اگهی مزایده هیات امناءمجموعه‌های ورزشی کارگران استان قزوین پرواز به آسمان/ پوستر
هواپیما در مسیر تهران یاسوج از صفحه رادار خارج شد/ احتمال سقوط وجود دارد سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس فوری/ پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد پرواز تهران - یاسوج از رادار ناپدید شد/ فرودگاه یاسوج در آماده‌باش کامل انفجار در پمپ گاز جاده قدیم کرج سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس سقوط هواپیمای تهران- یاسوج شکست ناباورانه اینتر در خانه جنوا هواپیمای atr شرکت هواپیمایی آسمان با 60 مسافر دچار سانحه هوایی شد سقوط هواپیمای شرکت آسمان در مسیر تهران به یاسوج + جزئیات شکست اینتر برابر جنوا محو شدن هواپیمای آسمان در مسیر تهران یاسوج از رادار آغاز بارورسازی ابرها با همکاری سپاه پرواز تهران یاسوج از روی مدار محو شد/ فرودگاه یاسوج در آماده باش کامل عکس/ تشییع شهید حادثه "سانچی" در کرج یک هواپیما در مسیر تهران یاسوج ناپدید شد سقوط هواپیمای آسمان در سمیرم پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد هواپیمای تهران یاسوج قبل از سقوط گل توکلی به ژاپن بهترین گل فوتسال آسیا شد +فیلم سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس اصلاحیه / آخرین جزئیات مراسم تشییع پیکر و ترحیم مرحوم محمد توکلی تصاویر/ مراسم استقبال از پیکرهای مطهر 11 شهید گمنام در تبریز (1) آماده باش اورژانس درپی سقوط هواپیمای آسمان جان باختن تمامی سرنشینان حادثه سقوط هواپیمایی آسمان + فیلم اولین شب عزاداری فاطمیه 1439 در بیت رهبری هواپیمای سقوط کرده تهران-یاسوج از چه نوعی بود؟ (+عکس) پرواز تهران - یاسوج از رادار حذف شد/ از سرنوشت 60 مسافر خبری نیست اعتراض برخی نمایندگان مجلس به سریال «ستارخان» سقوط قهرمان آسیا به لیگ دسته سه! پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد ابطال بخشنامه عجیب و غریب سازمان ثبت احوال انفجار نیسان در جایگاه cng / مصدومیت 5 نفر در حادثه سقوط در دل دنا؛ تمامی سرنشینان پرواز تهران-یاسوج جان‌باختند مراسم استقبال از پیکر 35 شهید دفاع مقدس در اصفهان+ تصاویر فرمانده نیروهای ویژه دریایی سپاه تغییر کرد سقوط هواپیمای مسافربری در اصفهان نخستین تصویر از محل سقوط هواپیمای تهران-یاسوج (ویدئو) انفجار وحشتناک در جایگاه cng جاده کرج سقوط هواپیمای تهران یاسوج با 60 مسافر/آمبولانس‌های اورژانس به محل حادثه اعزام شده‌اند پرواز تهران - یاسوج هواپیمایی آسمان ناپدید شد سقوط هواپیمای تهران _ یاسوج در سمیرم اصفهان کشف کوزه‌ای قدیمی در نزدیکی شهر سوخته + فیلم سقوط ای تی آر آسمان با 66 مسافر ترکیدن پمپ گاز وانت نیسان در پمپ بنزین بزرگراه فتح انفجار در پمپ گاز بزرگراه فتح پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 29 بهمن 96/ پرسپولیس منتظر شکست دربی باشد! +تصاویر خلبان پرواز سقوط کرده تهران - یاسوج+عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me