تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:14499115
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۲۳:۲۵

شهرها، فرهنگ مصرف و اقتصاد مقاومتی

شهرها، فرهنگ مصرف و اقتصاد مقاومتی
شهرها، فرهنگ مصرف و اقتصاد مقاومتی

اقتــــصاد مقاومــتی نسخه مترقی و در عین حال واقع‌بینانه پیشرفت و تعالی کشور است که در قالب سیاست‌های کلی 24گانه در سال 1392 توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است. این سیاست‌ها همان‌طور که از عنوان آنها برمی‌آید سرفصل‌ها و خطوط کلان بوده و بی‌تردید همان‌گونه که در بند 21 عنوان شده، نیاز به تبیین، واکاوی و گفتمان‌سازی دارد و شاید بتوان گفت بند 21 بیش از هر بند دیگری برای ما آشکار می‌کند که اقتصاد مقاومتی بیش و پیش از آنکه یک ایده ناب اقتصادی باشد، یک چارچوب و منطق فرهنگی یا به‌عبارت درست‌تر یک شیوه و سبک زندگی است که اقتضائات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی جامعه ایرانی در آن به دقت لحاظ شده است. همان‌طور که می‌دانیم شهرنشینی امروز به شیوه غالب زندگی در جهان تبدیل شده و در کشور ما نیز هم‌اکنون بیش از 73 درصد جمعیت کشور در نزدیک به 1250 نقطه شهری ساکن هستند و نرخ رشد شهرنشینی کشور نیز تقریبا دوبرابر میانگین جهانی است که حکایت از تداوم گرایش به شهرنشینی در سال‌های آتی دارد.

بنابراین فرهنگ‌سازی به‌ویژه فرهنگ‌سازی در حوزه مصرف آن‌گونه که در بند هشت سیاست‌های کلی بر آن تاکید شده است باید در بستر شهرها انجام گیرد. این اهمیت از آنجا بیشتر می‌شود که بدانیم شهرها امروزه به‌عنوان مکان مصرف شناخته می‌شوند.

مصرف در اقتصاد کنونی جهان به‌عنوان یک هنجار شناخته شده و جغرافیای مصرف، نابرابری اقتصاد جهانی را به نمایش می‌گذارد.

متاسفانه جایی که بسیاری از شهرهای جهان سالانه میلیاردها دلار را صرف تفریحات و تجملات می‌کنند، هم‌اکنون بیش از 800 میلیون گرسنه در جهان وجود دارد و تاسف‌بارتر آنکه حدود یک‌سوم مواد غذایی در مقیاس جهانی یعنی چیزی به وزن 1.3 میلیارد تن و ارزش حدود یک‌تریلیون دلار در سال هدر می‌رود. در مقیاس جهانی، شهرهای بزرگ محل 81 درصد از میزان مصرف کالاها و خدمات در جهان هستند که توکیو با 1.3 تریلیون دلار پرمصرف‌ترین شهر جهان است.

در چنین شرایطی که اقتصاد نئولیبرال مصرف و مصرف بیشتر را ترویج و تبلیغ می‌کند، اقتصاد مقاومتی به‌دنبال اصلاح الگوی مصرف و مدیریت مصرف است. مدیریت مصرف درواقع بهینه‌سازی و منطقی‌کردن مصرف است و شامل تمام اقداماتی می‌شود که برای بالا بردن بهره‌وری و ارتقای سطح کارایی انجام می‌شود. امروزه موضوع مصرف دیگر یک موضوع فردی و شخصی نیست بلکه مصرف در تقاطع سپهر اجتماعی و فردی در حوزه‌های اجتماعی-سیاسی قرار گرفته و شکل‌دهنده فضا و مکان است. ناگفته پیداست برای اصلاح الگوی مصرف باید به اصلاح فرهنگ مصرف بپردازیم چراکه فرهنگ، بستری است که تمام رفتارهای پایدار اجتماعی درون آن صورت می‌گیـرد. منظور از بستر، محیط غیرمادی ساخته‌شده انسانی است که شامل ارزش‌ها، باورها، آداب و رسوم و... است.

در کشور ما متاسفانه فرهنگ مصرف در شرایط نامطلوبی به‌سر می‌برد. گواه این ادعا، رویه و شیوه مصرف ماست. به‌عنوان مثال در حوزه انرژی، شدت مصرف انرژی در ایران نسبت به سایر کشورها بسیار بالاست. یکی از بالاترین مصارف انرژی به‌صورت سرانه، در ایران اتفاق می‌افتد. چنانچه مصرف سرانه انرژی در ایران را 100 واحد در نظر بگیریم، این رقم در چین 33، در هند 19 و در اندونزی 14 است. درواقع ایران با حدود 76 میلیون جمعیت به لحاظ مصرف انرژی در رده کشوری مانند چین با بیش از یک‌میلیارد جمعیت است و این موضوع یکی از ضروری‌ترین موضوعات در کشور به‌خصوص با توجه به محدودیت منابع انرژی بوده که با توجه به بندهای هشت و 16 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی لازم است نهادهای مدیریت شهری و سازمان‌های دولتی در این خصوص اقدامات فوری انجام دهند.

مثال دیگر در زمینه ناهنجار بودن مصرف به‌خصوص در شهرهای کشور ما، محصولات آرایشی-بهداشتی است که حدود یک‌سوم کل بازار مصرف این محصولات در خاورمیانه مربوط به ایران است. ایران هفتمین کشور مصرف‌کننده این محصولات است و هر خانوار ایرانی حدود پنج درصد درآمد سالانه‌اش را صرف محصولات آرایشی، بهداشتی و زیبایی می‌کند در حالی که این آمار در آلمان 1.5 درصد و در انگلستان 1.7 درصد است. در زمینه غذایی طبق گزارش فائو، اگرچه ایران جزء 20 کشور اول تولیدکننده محصولات کشاورزی است اما بیش از چهار میلیون نفر در کشور ما دچار بدغذایی یا سوءتغذیه هستند. این در حالی است که اگر برمبنای میانگین خاورمیانه یعنی بین 18 تا 26 درصد، اتلاف مواد غذایی را برای ایران 20 درصد در نظر بگیریم، سالانه بیش از یک‌پنجم کل تولیدات محصولات کشاورزی که نزدیک به 120میلیون تن است، هدر می‌رود. این رقم یعنی 23 میلیون تن مواد غذایی و کشاورزی از چرخه مصرف و اقتصاد کشور خارج می‌شود که ارزش آن حدود یک‌چهارم کل فروش سالانه نفت است و ضمن اینکه بهای سنگینی برای اقتصاد به شمار می‌رود، این میزان می‌تواند غذای کافی برای 10 میلیون نفر باشد، بنابراین ترویج فرهنگ مصرف درست به‌خصوص در شهرها برای کشور ما یک ضرورت است که باید مورد توجه تمام بخش‌ها قرار گیرد؛ تنها در این صورت است که می‌توانیم ادعا کنیم اقتصاد مقاومتی در کشور جریان دارد.

فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف در کشور به‌گونه‌ای که اقتصاد مقاومتی به بخشی از هویت فرهنگی اجتماعی ما تبدیل شود، یک ضرورت است.


 

#مصرف گرایی #شهرنشینی #سبک زندگی #اقتصاد مقاومتی #فرهنگ #سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی
این خبر را به اشتراک بگذارید


امیرکبیر میزبان بیستمین کنگره سراسری همکاری دولت، دانشگاه و صنعت باورهایی نادرست درباره استفاده از آبلیمو! آماری عجیب و کشنده از تیراندازی‌های 5 سال اخیر آمریکا+نمودار افت شاخص‌ها در پایان معاملات اگر توپوگرافی منطقه اجازه دهد خودروهای آفرود آماده اعزام به منطقه حادثه هواپیما هستند اطلاعات فنی هواپیما از ماه‌ها قبل ثبت شده است/ بررسی جزییات سال‌ها زمان می‌برد اعزام نیروهای امدادکوهستان از فارس به سمیرم اهدای تابلو فرش جام جهانی به فدراسیون فوتبال+ عکس حرکت عظیم مردم در 22 بهمن شبیه معجزه است/ مردم گله‌مندند اما پای انقلاب و نظام ایستاده‌اند محور کندوان تا اطلاع ثانوی مسدود است روی صحنه تبریز؛ عالم قاسم اف فرود اضطراری پرواز مشهد-ایلام در فرودگاه کرمانشاه افت بهای سکه تصویر امام اتفاقات عجیب و جنجالی دربی تبریز را لغو کرد (عکس) تعطیلی برج میلاد در روز سه شنبه هفته جاری حیات خلوت‌ها در بودجه 97 بسته شد گزارش مردم محلی از حادثه سقوط هواپیما پیام کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران به آمریکا در حمایت از نُجَباء عکس/ تنها کودک مسافر هواپیمای 3704 جنتی برای دفاع از احمدی‌نژاد به بیت کدام مرجع رفت؟ /فیلم درگذشت دانشجوی پزشکی در حادثه سقوط هواپیما ممنوعیت تردد کامیون‌های فاقد معاینه فنی در تهران اصفهان|آماده باش تیم‌های اضطراری بسیج برای امدادرسانی به سانحه سقوط هواپیما ساکت: در فضای حقیقی گام بر می‌داریم و باید مراقب جوسازی‌ها باشیم گرگان| کاهش 12 درجه‌ای دمای هوا در استان گلستان تاج: بهترین مدرس فیفا برای تدریس به ایران می‌آید/ داوری ایران در دنیا برجسته شده است ارومیه| مدارس بعد از ظهر 3 شهر آذربایجان غربی تعطیل شد مدیریت بازار ارز هدف کوتاه مدت انتشار اوراق سپرده ارزی/ به سمت بازار متشکل ارزی حرکت می‌کنیم تسهیل سرمایه گذاری در بافت‌های فرسوده /واگذاری فرهنگسرای «خط وتذهیب» به خوشنویسان کرج آخوندی مامور تشکیل ستاد بررسی سانحه سقوط هواپیما شد مردی که با شهادتش از پس پرده گمنامی برون آمد فردا؛ نشست کمیسیون امنیت ملی با موضوع جاسوسان زیست محیطی و ارز آخرین خبر از سریال «بانوی عمارت» مراسم عزاداری فاطمیه درگچساران + تصاویر اتفاق بزرگی که سرخپوشان قبل از دربی رقم می‌زنند کمدی‌های ادامه دار نتانیاهو اینبار در مونیخ اجرا شد/ تشبیه ایران به ببر از سوی بی بی/ این قطعه‌ای از پهپاد ایرانی است؛ آقای ظریف این را می‌شناسی؟ مال شماست! پیام تسلیت روحانی به مناسبت سانحه سقوط هواپیمای یاسوج اسامی کالاهای عجیب و غریب وارد شده به کشور اخبار کوتاه از اردوی پرسپولیس؛ گرشاسبی راهی قطر شد نام اهواز را خاکستان بگذارند / اگر خاک امان دهد دستور شستشوی شهر داده می‌شود شاباک مدعی بازداشت دو باند فلسطینی شد که قصد ترور لیبرمن را داشتند فرود اضطراری پرواز مشهد - ایلام در فرودگاه کرمانشاه رئیس اتاق بازرگانی ایران: 25 میلیارد دلار ارز خانگی داریم مگان اسپورت تورر، زیبا، شیک و کاربردی‌تر از همیشه 612 پرونده سوءاستفاده جنسی علیه صلحبانان سازمان ملل دانشور رکورد خودش را شکست قرص برنج جان 109 تهرانی را گرفت درمان‌های خانگی آلزایمر/ راهی جدید برای درمان دیابت/ درمان قارچ پوستی با سرکه سیب/ خوراکی فوق العاده برای مادران باردار امدادرسانی به حادثه دیدگان سقوط هواپیما در سمیرم
هواپیما در مسیر تهران یاسوج از صفحه رادار خارج شد/ احتمال سقوط وجود دارد سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس فوری/ پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد پرواز تهران - یاسوج از رادار ناپدید شد/ فرودگاه یاسوج در آماده‌باش کامل انفجار در پمپ گاز جاده قدیم کرج سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس سقوط هواپیمای تهران- یاسوج شکست ناباورانه اینتر در خانه جنوا هواپیمای atr شرکت هواپیمایی آسمان با 60 مسافر دچار سانحه هوایی شد سقوط هواپیمای شرکت آسمان در مسیر تهران به یاسوج + جزئیات شکست اینتر برابر جنوا محو شدن هواپیمای آسمان در مسیر تهران یاسوج از رادار آغاز بارورسازی ابرها با همکاری سپاه پرواز تهران یاسوج از روی مدار محو شد/ فرودگاه یاسوج در آماده باش کامل عکس/ تشییع شهید حادثه "سانچی" در کرج یک هواپیما در مسیر تهران یاسوج ناپدید شد سقوط هواپیمای آسمان در سمیرم پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد هواپیمای تهران یاسوج قبل از سقوط گل توکلی به ژاپن بهترین گل فوتسال آسیا شد +فیلم سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس اصلاحیه / آخرین جزئیات مراسم تشییع پیکر و ترحیم مرحوم محمد توکلی تصاویر/ مراسم استقبال از پیکرهای مطهر 11 شهید گمنام در تبریز (1) آماده باش اورژانس درپی سقوط هواپیمای آسمان جان باختن تمامی سرنشینان حادثه سقوط هواپیمایی آسمان + فیلم اولین شب عزاداری فاطمیه 1439 در بیت رهبری هواپیمای سقوط کرده تهران-یاسوج از چه نوعی بود؟ (+عکس) پرواز تهران - یاسوج از رادار حذف شد/ از سرنوشت 60 مسافر خبری نیست اعتراض برخی نمایندگان مجلس به سریال «ستارخان» سقوط قهرمان آسیا به لیگ دسته سه! پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد ابطال بخشنامه عجیب و غریب سازمان ثبت احوال انفجار نیسان در جایگاه cng / مصدومیت 5 نفر در حادثه سقوط در دل دنا؛ تمامی سرنشینان پرواز تهران-یاسوج جان‌باختند مراسم استقبال از پیکر 35 شهید دفاع مقدس در اصفهان+ تصاویر فرمانده نیروهای ویژه دریایی سپاه تغییر کرد سقوط هواپیمای مسافربری در اصفهان نخستین تصویر از محل سقوط هواپیمای تهران-یاسوج (ویدئو) انفجار وحشتناک در جایگاه cng جاده کرج سقوط هواپیمای تهران یاسوج با 60 مسافر/آمبولانس‌های اورژانس به محل حادثه اعزام شده‌اند پرواز تهران - یاسوج هواپیمایی آسمان ناپدید شد سقوط هواپیمای تهران _ یاسوج در سمیرم اصفهان کشف کوزه‌ای قدیمی در نزدیکی شهر سوخته + فیلم سقوط ای تی آر آسمان با 66 مسافر ترکیدن پمپ گاز وانت نیسان در پمپ بنزین بزرگراه فتح انفجار در پمپ گاز بزرگراه فتح پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 29 بهمن 96/ پرسپولیس منتظر شکست دربی باشد! +تصاویر خلبان پرواز سقوط کرده تهران - یاسوج+عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me