تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فردا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:14500050
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ ۰۰:۱۸

5 روش برای پایین آوردن سریع تب کودک

پیش از هر چیز مادران باید تفاوت تب و هایپرترمی را بدانند. به‌طور کلی، دمای بدن بین 36/5 تا 38 درجه سانتی‌گراد متغیر است و زمانی که دمای بدن به بالاتر از 38 درجه مثلا 38/5 درجه برسد، فرد به تب مبتلاست.
5 روش برای پایین آوردن سریع تب کودک

سرویس سبک زندگی فردا:  عقربه‌های ساعت جلو و جلوتر می‌رود و بامداد از راه رسیده و همچنان مادر بیدار است و قطره‌های عرق، سراسر پیشانی کودک را فرا گرفته و از خستگی و بی‌حالی، چشم‌هایش را روی هم گذاشته است. به نقل از سلامت نیوز، مادر دائما دستمال پارچه‌ای خیس شده را روی پیشانی کودک می‌گذارد تا مبادا گرمای ناخوشایند ناشی از تب، دردسر درست کند.

 

۵ عملکرد کمک کننده درمورد تب کودک

 

همه افراد حداقل در طول زندگی خود یک بار تب را تجربه کرده‌اند و مادران بسیاری برای بررسی وضعیت کودک تب‌دار خود، شب را بیدار به صبح رسانده‌اند. اما واقعا تب تا این حد نگران کننده است؟ دکتر پیمان لسان پزشکی، کارشناس پیشگیری از بیماری‌ها و سرپرست کلینیک بیمــاری‌های رفتاری مرکز بهداشت غرب تهران جواب این سوال را می‌دهد.

از تشنج نترسید

یکی از نگرانی‌هایی که والدین از تب فرزندشان دارند، تشنج است. تشنج حدود ۲ تا ۴ درصد شایع است و در ۵۰ درصد موارد در یک تا دو سالگی اتفاق می‌افتد. چنانچه کودک تا دو سالگی تشنج نکند، احتمال تشنج بسیار پایین می‌آید. معمولا تشنج ساده ناشی از تب، در چند ساعت اول شروع تب اتفاق می‌افتد و اگر دو روز از تب کودکی بگذرد، احتمال تشنج بسیار کم خواهد شد.

تشنج به‌طور کلی در ۲۴ ساعت اول تب فقط یک بار اتفاق می‌افتد و والدین نیازی نیست بعد از یک بار تشنج و کنترل وضعیت کودک تا صبح بیدار بمانند، چون مجدد تشنج نخواهد کرد. اگر کودک یک‌بار تجربه تشنج داشته باشد، در شرایطی که بعد مجدد تب کند، به مراقبت بیشتری نسبت به سایر کودکان نیاز دارد. اگر سابقه خانوادگی تشنج نیز وجود داشته باشد، باید مراقبت بیشتری برای کودک انجام داد.

پایین آوردن تب برای این کودکان ضروری است و برای این منظور باید از تب‌بر و پاشویه کمک گرفت. البته این پایین آوردن تب هم به حال کودک بستگی دارد و در شرایطی که بی‌حال و بی‌قرار شده یا هذیان می‌گوید، توصیه می‌شود.

تب در کار نیست؟

پیش از هر چیز مادران باید تفاوت تب و هایپرترمی را بدانند. به‌طور کلی، دمای بدن بین ۳۶/۵ تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد متغیر است و زمانی که دمای بدن به بالاتر از ۳۸ درجه مثلا ۳۸/۵ درجه برسد، فرد به تب مبتلاست. در واقع تب، بالا رفتن درجه حرارت مرکزی بدن محسوب می‌شود. اما هایپرترمی با تب متفاوت است و بالا رفتن دمای بدن بر اثر اختلال در مکانیسم‌های از بین برنده گرما محسوب می‌شود. در چنین حالتی، دمای بدن نسبت به دمای محیط تغییر می‌کند.

هایپرترمی بیشتر در نوزادان و اطفال دیده می‌شود و وقتی والدین روی بچه تعداد زیادی پتو می‌اندازند یا لباس زیادی تن اومی‌کنند، پوست گرم می‌شود و با کم کردن لباس‌ها به حالت طبیعی برمی‌گردد. بعد از کم کردن لباس‌ها با گذاشتن دماسنج در مقعد، می‌توان از دمای طبیعی بدن مطمئن شد.

سن را جدی بگیرید

رسیدگی به تب، در سنین مختلف متفاوت است و والدین باید به این مساله توجه ویژه داشته باشند. چنانچه تب در نوزادان (نوزادان تا ۲۸ روز، برخی از منابع پزشکی تا ۴۰ روز را تاکید می‌کنند) ایجاد شود، باید سریعا از دماسنج مقعدی استفاده کرد. اگر دما بالاتر از ۳۸ درجه باشد، کودک را باید به بیمارستان برد و در اکثر موارد، بستری برای نوزادان در نظر گرفته می‌شود.

در سنین بالاتر مثلا دو تا سه‌ماهگی به بالا تا حدود پنج سالگی، به اندازه دوران نوزادی جای نگرانی نیست و در صورتی که تغذیه کودک مختل شده و فعالیت فیزیکی کافی نداشته باشد، باید زودتر به پزشک مراجعه کرد.

برای این منظور باید ۴۸ ساعت صبر کرد، اگر کودک بی حال‌تر شد، باید حتما به پزشک مراجعه کرد. اما در شرایطی که کودک با وجود تب انرژی کافی دارد، غذا می‌خورد و هذیان نمی‌گوید و کسل و بدحال نیست می‌توان غیر اورژانسی به پزشک مراجعه کرد. اما علت تب باید حتما بررسی شود و نباید آن را نادیده گرفت. پزشک با بررسی نوع عفونت، علائم بالینی و وضعیت بچه، درمان‌های لازم را برای او انجام خواهد داد.

استامینوفن را دریاب!

برای پایین آوردن تب، باید از استامینوفن کمک گرفت که انجام این کار هم برای کودکانی که تشنج داشته‌اند یا در خانواده‌شان سابقه تشنج دیده می‌شود، صورت می‌گیرد. والدین می‌توانند از شربت، قطره، شیاف یا قرص استامینوفن مخصوص اطفال کمک بگیرند.

برای این منظور می‌توان هر چهار ساعت یکبار، به کودک بر اساس وزن او استامینوفن داد. برای مثال، در حالت روتین می‌توان هر چهار ساعت یکبار دو برابر وزن کودک، برای او قطره در نظر گرفت یعنی اگر کودکی ده کیلوگرم است باید ۲۰ قطره به او استامینوفن داد. استفاده از یک شیاف استامینوفن برای کودک کافی است مگر در شرایطی که بعد از استفاده، تب پایین نیاید.

علاوه بر استامینوفن، می‌توان از ایبوپروفن نیز کمک گرفت البته استفاده از این دارو تنها در شرایطی مجاز است که کودک تغذیه بسیار خوبی داشته باشد وگرنه دچار مشکلات گوارشی خواهد شد. برای استفاده از این دارو، معده کودک باید حتما پر باشد. والدین باید بدانند چیزی با عنوان تب‌بر تزریقی وجود ندارد و نباید برای آمپول به پزشک اصرار کنند. تب‌بر‌های کودکان فقط داخل سرم ریخته و از طریق سرم وارد بدن کودک می‌شود. علاوه بر این، مصرف هر گونه آنتی‌بیوتیک خودسرانه یا اصرار بر تجویز آنتی‌بیوتیک به پزشک، کار نادرستی است، چون باید نوع عفونت از طریق آزمایش‌های ساده خون و ادرار مشخص شود و در صورتی که عامل عفونت باکتری باشد، باید از آنتی‌بیوتیک استفاده کرد.

حواس‌تان به نوشیدنی باشد

با توجه به این‌که نوشیدن آب می‌تواند به پایین آوردن تب کمک کند، توصیه می‌شود والدین به کودک آب بدهند البته نه در حدی که باعث آزار کودک بشود.

دادن انواع و اقسام آبمیوه و نوشیدنی به کودک در چنین شرایطی توصیه نمی‌شود و اگر کودک میل به خوردن آبمیوه داشته باشد، می‌توان مقداری آبمیوه به او داد. تب همراه با تهوع می‌تواند نشان‌دهنده یک بیماری جدی باشد و باید به پزشک مراجعه کرد. دادن نوشیدنی به کودک هنگام تهوع می‌تواند باعث بازگشتن نوشیدنی به ریه شود و خطرات جدی به‌دنبال خواهد داشت.

#تب کودک #تشنج
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


شانس بزرگ فوتبالیست جاماییکایی و حضور در جام جهانی روسیه آغاز ثبت‌نام دوره‌های کارشناسی علمی کاربردی از 9 اسفند رتبه برتر شرکت بهره برداری متروی تهران در نوزدهمین همایش صنعت سبز رقابت‌های جودو قهرمانی کارگران کشور در مشهد برگزار می‌شود اعلام ترکیب ذوب‌آهن مقابل لوکوموتیو کمر و دست‌هایتان را در خانه تکانی دریابید طرح آمریکا و اروپا برای انحلال پ. ک.ک خطرات بسته پیشنهادی دولت برای کنترل قیمت ارز درس اخلاق مدافع پرسپولیس در اینستاگرام +عکس برای مقابله با بیماری قلبی ماست بخورید حضور معاون اول رییس جمهور در مجلس ختم محمد توکلی لزوم اهتمام بیشتر بانک‌ها در پرداخت تسهیلات اشتغال‌زا ­دفاع مقدس، جنگ جهانی کوچک باد و طوفان مانع از پیدا شدن لاشه هواپیمای تهران -یاسوج + فیلم قیمت سکه در بازاراستان وزیر صنعت: تدوین استراتژی صنعتی مبتنی بر آمایش سرزمین و ملاحظات زیست محیطی مراجعه بیش از 70 هزار نفر به دلیل نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مهارت‌آموزی سربازان باید در مجلس به تصویب برسد اختصاص بیش از یک میلیارد ریال اعتبار برای مرمت بناهای تاریخی مهاباد دعوت دو کشتی گیر آذربایجان شرقی به اردوی تیم ملی کشف یک گور دسته جمعی در "ننگرهار افغانستان" بازآفرینی و احیاء موقوفات بر مبنای طرح‌های توسعه شهری درخشش مکرر وحید امیری و خیال آسوده پرسپولیس از جناح چپ؛ بیستی که نوزده می‌پوشد! باید برای رفع مشکلات بازپرداخت به سرمایه‌گذاران بخش انرژی تدابیری اندیشید پیام تسلیت جبهه مردمی درپی حادثه دردناک سقوط هواپیمای تهران-یاسوج سلامت معنوی بهره مندی از فضائل روحی و معنوی است آغاز مرحله شهرستانی مسابقات قرآن دانش‌آموزان ناحیه 2 خرم‌آباد قرائت دسته جمعی سوره «یس» در حرم رضوی اجرای طرح «شهید آیت» با هدف ترویج آزاداندیشی در دانشگاه‌های فارس سینماهای قزوین روز شهادت حضرت زهرا (س) تعطیل است معرفی نماینده ایران برای مسابقات بین‌المللی قرآن الجزایر پارگی پرده گوش دانش آموز بجنوردی بزرگ نمایی بوده است آغاز نمونه‌گیری ژنتیکی از خانواده سرنشینان هواپیمای تهران – یاسوج مسافری که از پرواز تهران-یاسوج ماند/بلیط پرواز گران شد انصراف دادم؛ بعد که برگشتم تمام شده بود ایران جایگزین داعش در سوریه خواهد شد! 74 ضربه شلاق برای یک قصاب /مجازات توهین به مامور دامپزشکی دلار 4580 تومان فروش رفت/کاهش 7 هزار تومانی قیمت سکه اعلام ترکیب ذوب‌آهن مقابل لوکوموتیو ازبکستان دانشجویان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های مستقر در منطقه اوین و ولنجک تهران کنار همسالان شهید خود قرار گرفتند فرماندار شمیرانات: برای سربلندی ایران، با شهدا عهد می‌بندیم تدفین شهدای گمنام با حضور اقشار مختلف مردم در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد برنامه پرسپولیس برای برگشت از قطر و بازی با آبی پوشان رویترز: واشنگتن مطالباتش از اروپا درباره برجام را تعدیل کرده است بررسی عکس‌های پهبادها در ستاد بحران هواپیمای سانحه دیده +عکس دانشگاه تبریز رتبه دوم دانشگاه‌های جامع کشور را به خود اختصاص داد میزبانی تنها جزیره صنعتی کشور از شهدای گمنام+عکس نشریه «تئاتر عروسکی» منتشر شد
مسافران پرواز یاسوج چه کسانی بودند؟ +تصاویر آخرین اخبار از سقوط هواپیمای پرواز تهران - یاسوج/ اسامی 66 مسافر و خدمه پرواز اعلام شد تصویر دیگری از کاپیتان حجت‌الله فولاد پیام نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد در پی سقوط هواپیمای تهران- یاسوج آخرین اخبار از سقوط هواپیمای تهران - یاسوج مسافری که از هواپیمای سقوط کرده تهران -یاسوج جاماند واکنش چهره‌های سرشناس به حادثه سقوط هواپیمای یاسوج + تصاویر تصویری از خلبان حجت الله فولاد، کاپیتان هواپیمای حادثه دیده یاسوج تعطیلی مدارس روز دوشنبه 30 بهمن مسافری که از هواپیمای سقوط کرده تهران -یاسوج جاماند باید از مردم و خدا عذرخواهی کنیم مسافری که از پرواز هواپیمای تهران -یاسوج جا ماند اخطاریه؛ باران و برف شدید در 13 استان عکس/بلیت مسافر جامانده از پرواز امروز یاسوج بندرعباس لرزید عکس تعدادی از مسافران هواپیمای آسمان / قبل از سقوط چه کسی هواپیما را دید؟ + تصاویر سقوط هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج + فیلم لاشه هواپیمای آسمان پیدا شد. سانحه هوایی تهران-یاسوج در شبکه‌های اجتماعی تنها مسافر جا مانده از هواپیمای تهران -یاسوج چرا سوار هواپیما نشد؟ تعطیلی مدارس روز دوشنبه 30 بهمن اعضای خانواده متخصص مغزواعصاب در میان قربانیان سقوط هواپیما خانواده‌های مسافران پرواز یاسوج در ارتفاعات دنا /فیلم مراسم تشییع مرحوم محمد توکلی خلاصه بازی رئال بتیس 3-5 رئال مادرید خانواده حادثه دیدگان حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج تعطیلی مدارس 11 شهرستان خوزستان، فردا تعطیلی مدارس برخی شهرستان‌های خوزستان در 30 بهمن ماه عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 بهمن 96/ پرسپولیس منتظر شکست دربی باشد! +تصاویر پیش بازی ذوب آهن ایران - لوکوموتیو ازبکستان؛ توقف آسیا در ایستگاه نصف جهان! اسامی نهایی 65 مسافر و کادر پرواز هواپیمایی آسمان منتشر شد پست اینستاگرام 10 روز قبل خلبان هواپیمای سقوط کرده atr تصاویر/ خلبان باتجربه پرواز هواپیمای سانحه دیده تهران - یاسوج مدارس 11 شهرستان خوزستان به علت گرد و خاک تعطیل شد گزارش کامل از سقوط هواپیمای تهران- یاسوج/ 66 مسافر هواپیما جان باختند + اسامی مسافران و کادر پرواز شهادت 2 تن از نیروهای امنیت پرواز سپاه در سقوط هواپیمای تهران- یاسوج نیروهای امدادی در 150 متری محل سقوط هواپیما عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 بهمن 96/ بلیت مجانی، ترفند سعودی‌ها +تصاویر شهادت پاسدار مصطفی زاهدی بیدگلی در سوریه حال و روز خانواده‌های حادثه دیدگان پرواز تهران_ یاسوج+تصاویر سود سهام صندوق فولاد برای پرداخت حقوق بازنشستگان اختصاص می‌یابد آخرین خبرها از پیدا شدن لاشه هواپیمای تهران - یاسوج ترکیب احتمالی استقلال مقابل الهلال عربستان حواشی سقوط هواپیمای atr در کوه دنا موبایل یکی از مسافران هواپیما روشن است (تصویر) کاپیتان‌های پرواز سقوط کرده تهران- یاسوج دادستان تهران: باید از خودکشی سیدامامی جلوگیری می‌شد/ بازداشت 27 نفر در رابطه با ارز طی یک هفته‌ی اخیر موبایل یکی از مسافران هواپیما پرواز تهران- یاسوج روشن است حواشی سقوط هواپیمای atr در کوه دنا جان باخته ورزشی سقوط هواپیما یاسوج! +عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me