تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فارس
دسته:()
کد خبر:14500200
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ ۰۰:۴۶

درهای این مسجد شبها باز است/ نشانی ما را به کارتن خواب‌ها بدهید

در روزها و شب‌های سرد و برفی زمستان درهای مسجد حاج حسن صنیع‌الدیوان در جنوب پایتخت به روی کسانی که سقفشان آسمان است، گشوده می‌شود.
درهای این مسجد شبها باز است/ نشانی ما را به کارتن خواب‌ها بدهید

مجله فارس پلاس؛ نرگس خانعلی زاده: مسجد همیشه رکن اصلی هر محله ای بوده است؛ قهر و آشتی‌ها و دوستی‌ها و دشمنی‌ها را آنجا می‌بردند و آنجا حل می‌کردند. یک جور NGO و سازمان مردم‌نهاد کوچک که بزرگ‌های محل، مشکلات اهالی را همانجا حل می‌کردند و نمی‌گذاشتند پای جوان‌ترها به سازمان‌های بزرگ‌تر برسد. حالا گرچه کمتر از این اتفاق‌ها می‌افتد ولی از بین نرفته است. هنوز هم مساجدی مثل مسجد حاج حسن صنیع‌الدیوان وجود دارد که متولیانش همچنان در پی حل مشکلات، هرچند موقتی هستند؛ اتفاقی که در این روزها و شب‌های سرد، بیشتر از همیشه بروز پیدا کرد و اهالی خیابان وحدت اسلامی، توانستند از اهمیت مسجد محل‌شان اطمینان پیدا کنند و دلشان را به آن قرص کنند. حالا متولیان مسجد صنیع‌الدیوان، در شب‌های سرد و سرما، درب‌های مسجد را باز می‌گذارند تا بی‌سرپناه‌ها و کارتن‌خواب‌ها، به خانه خدا پناه ببرند و دور از رنج برف و سرما، شبشان را صبح می‌کنند؛ لباس‌های گرم‌تر و بهتری می‌پوشند، موهایشان را آنجا اصلاح می‌کنند و در این چند روز سرما، غذاهایی بهتر از همیشه می‌خورند. همه این ماجراها در مسجد محله وحدت اتفاق می‌افتد؛ مسجدی که چند وقتی است آدرسش بین مردم می‌چرخد تا شاید به دست اصل کاری‌ها برسد.

پناه شب‌های سرد

« شب‌هایی که هوا خیلی سرد است، دما زیر صفر است و برف و باران می‌بارد، درب مسجد به روی کسانی که جایی برای خواب و سرپناهی برای پناه گرفتن ندارند، باز است.» این همه آن چیزی است که این شب‌ها و در مسجد قدیمی صنیع‌الدیوان اتفاق می‌افتد و آن را سر زبان‌ها انداخته است؛ مسجدی که آدرسش دست به دست و زبان به زبان بین مردم می‌چرخد تا شاید به گوش کسی برسد و بتواند یک شب از شب‌هایش را آنجا سر کند. اتفاقی که البته امام‌جماعت مسجد صنیع‌الدیوان خیلی تمایلی به رسانه‌ای شدنش ندارد و بیشتر تلاش می‌کند تا خبرش به گوش نیازمندان برسد و دردی دوا شود. حجت الاسلام »خدادادی « می گوید:« راستش را بخواهید، این اتفاق چیزی نیست که همه مساجد از پس آن بربیایند و نباید برای اینکه مسجد ما کمی امکاناتش بیشتر است، فعالیت‌های مساجد دیگر را تحت‌الشعاع قرار بدهد. خوشبختانه ما توانستیم پارسال به شکلی محدودتر اما امسال به طور جدی‌تر و گسترده‌تری، فضایی در مسجد برای عزیزانی که جایی برای خواب و استراحت ندارند، فراهم کنیم؛البته فضایی نه در خود شبستان که فضایی گرم در محیط امن و آرامش‌بخش مسجد.»

اینجا گرمخانه نیست

می‌گویم: حاج‌آقا؛ پناه دادن افراد بی‌پناه در مسجد اتفاق قشنگی است اما به نظر می‌رسد متولیان مسجد، خیلی قصد بیان کردنش را ندارید. چرا؟:« دلایلش کاملا واضح و مشخص است؛ ما متولی این کار نیستیم و نمی‌توانیم آن را به طور تخصصی و با استانداردهای لازم پیش ببریم. واقعیت این است که افرادی که در این وضعیت و در این شب‌ها با آن‌ها روبرو هستیم، معمولا افراد آسیب‌دیده‌ای هستند که از نظر روحی، جسمی و اجتماعی، دچار نقص‌هایی هستند که باید در چارچوب شرایط خودشان قرار بگیرند. برای همین این کار متخصص می‌خواهد، مشاور می‌خواهد، مامور بهداشت و مامور امنیتی می‌خواهد. پس اگر ما کاری انجام می‌دهیم، به صورت کاملا خیرخواهانه و دلی است وگرنه برپایی محلی برای بی‌سرپناه‌ها و کارتن‌خواب‌ها به این سادگی‌ها که فکرش را می‌کنید نیست و هرگسی از پس آن برنمی‌آید. راستش ما هم بیشتر به دنبال این هستیم که خبرش به گوش اصل کاری‌ها و کارتن‌خواب‌ها برسد و خودشان را به اینجا برسانند. »

امن‌تر از مسجد کجا؟

اسم کارتن‌خواب که می‌آید ، ذهن‌مان فقط به سمت معتادهایی می‌رود که حالا به اینجا رسیده‌اند اما حاج‌آقا تصورمان را رد می‌کند و می‌گوید:« نه اتفاقا؛ همه معتاد نیستند. خیلی از آن‌ها آدم‌های معمولی و گاها متشخصی هستند که بنده‌های خدا، زمین خورده‌اند و دیگر نتوانسته‌اند بلند شوند و حالا سرپناهی ندارند. این افراد اگر در روزها و شب‌های معمولی هم به مسجد پناه بیاورند، ما در خدمتشان هستیم و درب مسجد همیشه به روی آن‌ها باز است؛ اصلا مسجد اگر محل امنی برایشان نباشد، کجا باشد؟»

باید بگردیم و پیدایشان کنیم

از دو هفته پیش پرسیدیم؛ همین دو هفته پیش که بالاخره بعد از مدت‌ها، تهران و ایران یک برف درست و حسابی را به خودش دید. آن موقع اوضاع مسجد چطور بود؟ آدم‌های بی‌پناه، خودشان از وجود چنین مسجد و چنین سرپناهی خبر دارند؟:« دو هفته پیش هوا واقعا سرد بود و دما به چندین درجه زیر صفر رسیده بود. برای همین هم خودمان شال و کلاه کردیم و به صورت میدانی در خیابان‌ها و کوچه‌پس‌کوچه‌های محله  گشتیم تا اگر کسی را دیدیم که بیرون خوابیده، به داخل مسجد دعوتش کنیم. تعدادشان هم خیلی زیاد نبود؛ در آن یکی دو شب ، تقریبا حدود پانزده تا بیست نفر که همگی آقا بودند، شب را در مسجد صبح کردند. خوشبختانه در بین این افرادی که ما با آن‌ها برخورد داشته‌ایم، خانمی نبوده است که در خیابان مانده باشد. به طور کلی، در هفته‌های گذشته،ما در همین حد به نتیجه رسیدیم و دیگر بیشتر از این کسی را پیدا نکردیم اما به دوست و آشنا سپردیم که اگر کسی را می‌شناسند و یا می‌بینند که در این سوز سرما، پناهی ندارد، آدرس مسجد را به او بدهد. واقعیت این است که از یک جایی به بعد کاری از دست ما برنمی‌آید و تیم متخصص باید به داستان ورورد پیدا کند.»

یک مسجد است و جمعیتی از خیرین

می‌پرسم فقط جای خواب می‌دهید که جواب منفی می‌گیرم:« خیرین برای کسانی که در مسجد حاج حسن صنیع‌الدیوان می‌خوابند، لباس گرم می‌آورند، مومنین و متدینین در آشپزخانه مسجد برای این افراد غذای گرم درست می‌کنند و کاربلدهایشان به صورت صلواتی، موهایشان را اصلاح می‌کنند. اما واقعا همه این‌ها وظایفی نیست که از عهده همه مساجد بربیاید و نباید انتظاری ایجاد بشود و فعالیت‌هایشان تحت‌الشعاع قرار بگیرد. واقعیت این است که همه مساجد توان این اقدامات را ندارند و اگر ما هم آن را انجام می‌دهیم، به شکل تخصصی نیست؛ وگرنه در جایی که به اسم گرمخانه احداث می‌شود، باید استانداردهای بهداشتی، امنیتی و روانشناسی خاصی حاکم باشد که از عهده و توانایی ما خارج است. ما در حد و توان خودمان و به صورت ابتدایی، کاری که فکر می‌کنیم انسانی و درست است را انجام می‌دهیم.»

مساجد همچنان با قدرت ادامه می‌دهند

آخرهای صحبت‌مان، گریزی هم به اهمیت و نقش مسجدهای محل در حل مشکلات هم محله‌ای‌ها زدیم. بحثی که با صحبت‌های حاج‌آقا، خیالمان کمی راحت‌تر از قبل شد تا دیگر خیلی غصه گذشته را نخوریم:« شاید قدیم کمی بیشتر بوده است اما واقعا خیالتان راحت باشد که از بین نرفته است. بسیج و مساجد و پایگاه‌ها همیشه نقش پررنگی در فعالیت‌های انقلابی و انسان‌دوستانه ایفا کرده‌اند. مساجد وظیفه دارند که در هر عرصه‌ای که نیاز به خدمت هست، حضور داشته باشند. همین‌طور که شما می‌گویید، تا بوده همین بوده است؛ اگر امکانات دستگاه‌ها تکمیل باشد و نیازی به ما نباشد که خدا را شکر می‌کنیم اما اگر در بعضی از دستگاه‌ها خلائی وجود داشته باشد، وظیفه خودمان می‌بینیم که ورود کنیم و آن خلا‌ها را با نیروهای مومن و متدین و انقلابی پر کنیم. اتفاقی کهمثل همین موضوع کارتن‌خواب‌ها، تا به امروز هم افتاده است و نیروهای جهادی و بچه‌های بسیجی در حد توان و یا حتی بیشتر از آن در همه جنبه‌های اجتماعی، امنیتی و سیاسی عهده‌دار وظایفی بوده‌اند که انصافا هم به خوبی از پس آن برآمده‌اند.»

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/

#خواندنی #کمیته امداد #دانستنی ها #برف #فارس #جوان #مسجد حاج حسن صنیع‌الدیوان #سرما #آسیب‌های اجتماعی #کارتن خواب ها
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


هیگواین: به زودی بازخواهم گشت؛ از همه بابت حمایت هایشان ممنونم 5 اثر از آذربایجان غربی نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی دریافت کرد وزیر دفاع به جمهوری آذربایجان سفر می‌کند تیم فوتبال نساجی قائمشهر در خانه متوقف شد استاندار اصفهان: هنوز اثری از هواپیما پیدا نشده است بازاریان رشت: پیاده راه، رونق کسب و کار را گرفته است پرسپولیس از همین حالا قهرمان است کشف میوه‌های قاچاق در میدان تهران بالاترین نشان جایزه ملی مدیریت مالی ایران به همراه اول رسید تا وقتی برخی مسؤولان به دنبال سود خود باشند شرایط اقتصادی بهبود نمی‌یابد/ برخی از خام‌فروشی منابع کشور سود می‌برند مطهری: نمایندگان مصر باشند سوال از رئیس جمهور کلید می‌خورد/جزییات تشکیل کمیته چهار نفره رویکردهای جامع علمی تربیتی در دانشگاه‌ها احیاء و تقویت شود/ تربیت نظریه پردازان قوی در دانشگاه‌ها ضروری است شماره جدید فصل‌نامه علمی پژوهشی معرفت ادیان منتشر شد اردوی سازندگی «جامعه روحانیت بلتستان پاکستان» درخوزستان برگزار می‌شود اگر امضاها به حدنصاب برسد، سوال از رئیس‌جمهور سه‌شنبه آینده کلید می‌خورد نشست فلسفه و آینده ایران قم| دبیر جمعیت همبستگی با ملت بحرین: پادشاه بحرین مسئول مستقیم وضعیت جسمانی و سلامت "شیخ عیسی قاسم" است ایلام| برنامه‌ریزی فرهنگی اولویت نخست مبارزه با مواد مخدر است ترافیک پرحجم در محور یاسوج - سمیرم دستگیری رئیس بانک مرکزی لتونی به اتهام فساد مالی السیسی: حفظ امنیت مصر و ملت آن هزینه سنگینی دارد با کودکان سوگوار و داغ دیده چگونه رفتار کنیم تا دچار آسیب‌های سلامت روان نشوند مهلت یک ماهه فرمانداران برای تعیین تکلیف واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل دردسرآفرینی اسرائیل برای تروریست‌های خسته! ادعای بوریس جانسون در خصوص مداخلات ایران در یمن روسیه می‌تواند نقش مهمی به تغییر الگو در خلیج فارس ایفا کند نقطه قوت الهلال عربستان مقابل استقلال لو رفت! بوشهر|سردار فدوی: طرح‌های محرومیت‌زدایی در زمینه‌های مختلف اجرا می‌شود 8 فعال حوزه سلامت در هواپیمای مرگ جان باختند آتش سوزی گسترده در سالن مسافری پایانه مرزی دوغارون دزد عنکبوتی در کرمان دستگیر شد +عکس آغاز نمونه گیری از خانواده‌های مسافران سقوط هواپیمای تهران - یاسوج دله دزدی یک زندانی قدیمی از ایستگاه‌های اتوبوس مشهد +عکس حضور خانواده‌های نگران سرنشینان هواپیما در دامنه ارتفاعات دنا زن مو بلندی که براثر کنده شدن موهایش جان باخت +عکس درگیری مسلحانه پلیس مشهد با قاچاقچی مواد مخدر اکنون زمان کنترل نفوذ منطقه‌ای ایران است افت کمی و کیفی منابع آب تهران 1000 نفر از نیروهای سپاه و بسیج در جست‌وجوی هواپیما هستند همه ما در بی‌عدالتی موجود مقصریم/ نمی‌شود کسی را متهم کرد و دیگری خود را کنار بکشد استاندار اصفهان: هنوز اثری از لاشه هواپیما پیدا نکردیم راهکار ویژه شفر در آسیا؛ محوطه امن جریمه کشف بیش از 3500 کیلو ذغال قاچاق در کرمانشاه چمران: مسئولان خود را مخاطب بایدها بدانند
مسافران پرواز یاسوج چه کسانی بودند؟ +تصاویر آخرین اخبار از سقوط هواپیمای تهران - یاسوج مسافری که از هواپیمای سقوط کرده تهران -یاسوج جاماند تصویری از خلبان حجت الله فولاد، کاپیتان هواپیمای حادثه دیده یاسوج تعطیلی مدارس روز دوشنبه 30 بهمن باید از مردم و خدا عذرخواهی کنیم مسافری که از هواپیمای سقوط کرده تهران -یاسوج جاماند مسافری که از پرواز هواپیمای تهران -یاسوج جا ماند خانواده‌های مسافران پرواز یاسوج در ارتفاعات دنا /فیلم اخطاریه؛ باران و برف شدید در 13 استان فیلم/ آخرین مکالمات ضبط شده از خلبان پرواز ارومیه که در سال 84 سقوط کرد بندرعباس لرزید لاشه هواپیمای آسمان پیدا شد. تنها مسافر جا مانده از هواپیمای تهران -یاسوج چرا سوار هواپیما نشد؟ سقوط هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج + فیلم سانحه هوایی تهران-یاسوج در شبکه‌های اجتماعی خلاصه بازی رئال بتیس 3-5 رئال مادرید اعضای خانواده متخصص مغزواعصاب در میان قربانیان سقوط هواپیما تعطیلی مدارس روز دوشنبه 30 بهمن خانواده حادثه دیدگان حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج پست اینستاگرام 10 روز قبل خلبان هواپیمای سقوط کرده atr پیش بازی ذوب آهن ایران - لوکوموتیو ازبکستان؛ توقف آسیا در ایستگاه نصف جهان! تعطیلی مدارس برخی شهرستان‌های خوزستان در 30 بهمن ماه تعطیلی مدارس 11 شهرستان خوزستان، فردا ترکیب احتمالی استقلال مقابل الهلال عربستان مسافر جامانده از هواپیمای سقوط کرده: با احتمال لغو پرواز به فرودگاه نرفتم عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 بهمن 96/ پرسپولیس منتظر شکست دربی باشد! +تصاویر نیروهای امدادی در 150 متری محل سقوط هواپیما اسامی نهایی 65 مسافر و کادر پرواز هواپیمایی آسمان منتشر شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 بهمن 96/ بلیت مجانی، ترفند سعودی‌ها +تصاویر شهادت پاسدار مصطفی زاهدی بیدگلی در سوریه حال و روز خانواده‌های حادثه دیدگان پرواز تهران_ یاسوج+تصاویر تصاویر/ خلبان باتجربه پرواز هواپیمای سانحه دیده تهران - یاسوج مدارس 11 شهرستان خوزستان به علت گرد و خاک تعطیل شد گزارش کامل از سقوط هواپیمای تهران- یاسوج/ 66 مسافر هواپیما جان باختند + اسامی مسافران و کادر پرواز سود سهام صندوق فولاد برای پرداخت حقوق بازنشستگان اختصاص می‌یابد حضور خانواده‌های سرنشینان هواپیمای ساقط شده تهران – یاسوج در سمیرم آخرین اخبار از سقوط هواپیمای پرواز تهران - یاسوج/ عملیات جستجو به صبح دوشنبه موکول شد (تصویر) کاپیتان‌های پرواز سقوط کرده تهران- یاسوج دادستان تهران: باید از خودکشی سیدامامی جلوگیری می‌شد/ بازداشت 27 نفر در رابطه با ارز طی یک هفته‌ی اخیر وضعیت آب و هوا در نزدیکترین مکان سقوط هواپیما در سمیرم /فیلم آخرین اخبار از جستجوی هواپیمای تهران - یاسوج بررسی چرایی فعال نشدن سیستم elt هواپیمای atr در کمیسیون عمران مجلس/مسیر پرتنشی برای پرواز انتخاب شده بود جان باخته ورزشی سقوط هواپیما یاسوج! +عکس انتقاد شدید مربی پیشکسوت از محمود احمدی‌نژاد امکان جستجوی هواپیمای سانحه دیده پرواز تهران - یاسوج در شب وجود ندارد + فیلم تابش درگذشت متخصصان محیط زیست در حادثه هوایی را تسلیت گفت ترکیب احتمالی استقلال مقابل الهلال عربستان قاسمی: نُجَباء سیاست پیدا و پنهان آمریکا در حمایت از داعش را ناکام گذاشت غم و رنج خانواده مسافران هواپیمای تهران یاسوج +تصاویر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me