تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی()
کد خبر:14500203
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ ۰۰:۴۷

درهای این مسجد شبها باز است

دولت بهار: در روزها و شب‌های سرد و برفی زمستان درهای مسجد حاج حسن صنیع‌الدیوان در جنوب پایتخت به روی کسانی که سقفشان آسمان است، گشوده می‌شود.
درهای این مسجد شبها باز است

به گزارش دولت بهار، مسجد همیشه رکن اصلی هر محله ای بوده است؛ قهر و آشتی‌ها و دوستی‌ها و دشمنی‌ها را آنجا می‌بردند و آنجا حل می‌کردند. یک جور NGO و سازمان مردم‌نهاد کوچک که بزرگ‌های محل، مشکلات اهالی را همانجا حل می‌کردند و نمی‌گذاشتند پای جوان‌ترها به سازمان‌های بزرگ‌تر برسد. حالا گرچه کمتر از این اتفاق‌ها می‌افتد ولی از بین نرفته است. هنوز هم مساجدی مثل مسجد حاج حسن صنیع‌الدیوان وجود دارد که متولیانش همچنان در پی حل مشکلات، هرچند موقتی هستند؛ اتفاقی که در این روزها و شب‌های سرد، بیشتر از همیشه بروز پیدا کرد و اهالی خیابان وحدت اسلامی، توانستند از اهمیت مسجد محل‌شان اطمینان پیدا کنند و دلشان را به آن قرص کنند. حالا متولیان مسجد صنیع‌الدیوان، در شب‌های سرد و سرما، درب‌های مسجد را باز می‌گذارند تا بی‌سرپناه‌ها و کارتن‌خواب‌ها، به خانه خدا پناه ببرند و دور از رنج برف و سرما، شبشان را صبح می‌کنند؛ لباس‌های گرم‌تر و بهتری می‌پوشند، موهایشان را آنجا اصلاح می‌کنند و در این چند روز سرما، غذاهایی بهتر از همیشه می‌خورند. همه این ماجراها در مسجد محله وحدت اتفاق می‌افتد؛ مسجدی که چند وقتی است آدرسش بین مردم می‌چرخد تا شاید به دست اصل کاری‌ها برسد.

پناه شب‌های سرد

« شب‌هایی که هوا خیلی سرد است، دما زیر صفر است و برف و باران می‌بارد، درب مسجد به روی کسانی که جایی برای خواب و سرپناهی برای پناه گرفتن ندارند، باز است.» این همه آن چیزی است که این شب‌ها و در مسجد قدیمی صنیع‌الدیوان اتفاق می‌افتد و آن را سر زبان‌ها انداخته است؛ مسجدی که آدرسش دست به دست و زبان به زبان بین مردم می‌چرخد تا شاید به گوش کسی برسد و بتواند یک شب از شب‌هایش را آنجا سر کند. اتفاقی که البته امام‌جماعت مسجد صنیع‌الدیوان خیلی تمایلی به رسانه‌ای شدنش ندارد و بیشتر تلاش می‌کند تا خبرش به گوش نیازمندان برسد و دردی دوا شود. حجت الاسلام »خدادادی « می گوید:« راستش را بخواهید، این اتفاق چیزی نیست که همه مساجد از پس آن بربیایند و نباید برای اینکه مسجد ما کمی امکاناتش بیشتر است، فعالیت‌های مساجد دیگر را تحت‌الشعاع قرار بدهد. خوشبختانه ما توانستیم پارسال به شکلی محدودتر اما امسال به طور جدی‌تر و گسترده‌تری، فضایی در مسجد برای عزیزانی که جایی برای خواب و استراحت ندارند، فراهم کنیم؛البته فضایی نه در خود شبستان که فضایی گرم در محیط امن و آرامش‌بخش مسجد.»

اینجا گرمخانه نیست

می‌گویم: حاج‌آقا؛ پناه دادن افراد بی‌پناه در مسجد اتفاق قشنگی است اما به نظر می‌رسد متولیان مسجد، خیلی قصد بیان کردنش را ندارید. چرا؟:« دلایلش کاملا واضح و مشخص است؛ ما متولی این کار نیستیم و نمی‌توانیم آن را به طور تخصصی و با استانداردهای لازم پیش ببریم. واقعیت این است که افرادی که در این وضعیت و در این شب‌ها با آن‌ها روبرو هستیم، معمولا افراد آسیب‌دیده‌ای هستند که از نظر روحی، جسمی و اجتماعی، دچار نقص‌هایی هستند که باید در چارچوب شرایط خودشان قرار بگیرند. برای همین این کار متخصص می‌خواهد، مشاور می‌خواهد، مامور بهداشت و مامور امنیتی می‌خواهد. پس اگر ما کاری انجام می‌دهیم، به صورت کاملا خیرخواهانه و دلی است وگرنه برپایی محلی برای بی‌سرپناه‌ها و کارتن‌خواب‌ها به این سادگی‌ها که فکرش را می‌کنید نیست و هرگسی از پس آن برنمی‌آید. راستش ما هم بیشتر به دنبال این هستیم که خبرش به گوش اصل کاری‌ها و کارتن‌خواب‌ها برسد و خودشان را به اینجا برسانند. »

امن‌تر از مسجد کجا؟

اسم کارتن‌خواب که می‌آید ، ذهن‌مان فقط به سمت معتادهایی می‌رود که حالا به اینجا رسیده‌اند اما حاج‌آقا تصورمان را رد می‌کند و می‌گوید:« نه اتفاقا؛ همه معتاد نیستند. خیلی از آن‌ها آدم‌های معمولی و گاها متشخصی هستند که بنده‌های خدا، زمین خورده‌اند و دیگر نتوانسته‌اند بلند شوند و حالا سرپناهی ندارند. این افراد اگر در روزها و شب‌های معمولی هم به مسجد پناه بیاورند، ما در خدمتشان هستیم و درب مسجد همیشه به روی آن‌ها باز است؛ اصلا مسجد اگر محل امنی برایشان نباشد، کجا باشد؟»

باید بگردیم و پیدایشان کنیم

از دو هفته پیش پرسیدیم؛ همین دو هفته پیش که بالاخره بعد از مدت‌ها، تهران و ایران یک برف درست و حسابی را به خودش دید. آن موقع اوضاع مسجد چطور بود؟ آدم‌های بی‌پناه، خودشان از وجود چنین مسجد و چنین سرپناهی خبر دارند؟:« دو هفته پیش هوا واقعا سرد بود و دما به چندین درجه زیر صفر رسیده بود. برای همین هم خودمان شال و کلاه کردیم و به صورت میدانی در خیابان‌ها و کوچه‌پس‌کوچه‌های محله  گشتیم تا اگر کسی را دیدیم که بیرون خوابیده، به داخل مسجد دعوتش کنیم. تعدادشان هم خیلی زیاد نبود؛ در آن یکی دو شب ، تقریبا حدود پانزده تا بیست نفر که همگی آقا بودند، شب را در مسجد صبح کردند. خوشبختانه در بین این افرادی که ما با آن‌ها برخورد داشته‌ایم، خانمی نبوده است که در خیابان مانده باشد. به طور کلی، در هفته‌های گذشته،ما در همین حد به نتیجه رسیدیم و دیگر بیشتر از این کسی را پیدا نکردیم اما به دوست و آشنا سپردیم که اگر کسی را می‌شناسند و یا می‌بینند که در این سوز سرما، پناهی ندارد، آدرس مسجد را به او بدهد. واقعیت این است که از یک جایی به بعد کاری از دست ما برنمی‌آید و تیم متخصص باید به داستان ورورد پیدا کند.»

یک مسجد است و جمعیتی از خیرین

می‌پرسم فقط جای خواب می‌دهید که جواب منفی می‌گیرم:« خیرین برای کسانی که در مسجد حاج حسن صنیع‌الدیوان می‌خوابند، لباس گرم می‌آورند، مومنین و متدینین در آشپزخانه مسجد برای این افراد غذای گرم درست می‌کنند و کاربلدهایشان به صورت صلواتی، موهایشان را اصلاح می‌کنند. اما واقعا همه این‌ها وظایفی نیست که از عهده همه مساجد بربیاید و نباید انتظاری ایجاد بشود و فعالیت‌هایشان تحت‌الشعاع قرار بگیرد. واقعیت این است که همه مساجد توان این اقدامات را ندارند و اگر ما هم آن را انجام می‌دهیم، به شکل تخصصی نیست؛ وگرنه در جایی که به اسم گرمخانه احداث می‌شود، باید استانداردهای بهداشتی، امنیتی و روانشناسی خاصی حاکم باشد که از عهده و توانایی ما خارج است. ما در حد و توان خودمان و به صورت ابتدایی، کاری که فکر می‌کنیم انسانی و درست است را انجام می‌دهیم.»

مساجد همچنان با قدرت ادامه می‌دهند

آخرهای صحبت‌مان، گریزی هم به اهمیت و نقش مسجدهای محل در حل مشکلات هم محله‌ای‌ها زدیم. بحثی که با صحبت‌های حاج‌آقا، خیالمان کمی راحت‌تر از قبل شد تا دیگر خیلی غصه گذشته را نخوریم:« شاید قدیم کمی بیشتر بوده است اما واقعا خیالتان راحت باشد که از بین نرفته است. بسیج و مساجد و پایگاه‌ها همیشه نقش پررنگی در فعالیت‌های انقلابی و انسان‌دوستانه ایفا کرده‌اند. مساجد وظیفه دارند که در هر عرصه‌ای که نیاز به خدمت هست، حضور داشته باشند. همین‌طور که شما می‌گویید، تا بوده همین بوده است؛ اگر امکانات دستگاه‌ها تکمیل باشد و نیازی به ما نباشد که خدا را شکر می‌کنیم اما اگر در بعضی از دستگاه‌ها خلائی وجود داشته باشد، وظیفه خودمان می‌بینیم که ورود کنیم و آن خلا‌ها را با نیروهای مومن و متدین و انقلابی پر کنیم. اتفاقی کهمثل همین موضوع کارتن‌خواب‌ها، تا به امروز هم افتاده است و نیروهای جهادی و بچه‌های بسیجی در حد توان و یا حتی بیشتر از آن در همه جنبه‌های اجتماعی، امنیتی و سیاسی عهده‌دار وظایفی بوده‌اند که انصافا هم به خوبی از پس آن برآمده‌اند.»

#خواندنی #کمیته امداد #دانستنی ها #برف #فارس #جوان #مسجد حاج حسن صنیع‌الدیوان #سرما #آسیب‌های اجتماعی #کارتن خواب ها
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


رئیس جمهور سابق پرو با اتهام جدیدی روبرو شده است سی سخت سردترین نقطه استان مجموعه خبری 20: 45 - 1396/11/30 استراتژی کره جنوبی سرمایه گذاری اقتصادی در استان‌های ایران است + فیلم آغاز مراسم تشییع پیکر 300 شهید دفاع مقدس و دفاع از حرم در سراسر کشور/ تشییع پیکر 24 شهید در 7 نقطه پایتخت قیمت نفت کاهش یافت امکان تکرار اعتراضات دی ماه چقدر است؟ اذعان افسران سابق سیا به براندازی در کشورهای خارجی سنگربان الغرافه بهترین بازیکن بازی با تراکتور تقاضای 20 درصد جمعیت ایسلند برای حضور در جام جهانی آغاز سومین روز جستجوی هواپیمای تهران - یاسوج برگزاری اجتماع عظیم «فاطمیون» قائمشهر پیکرهای مطهر 2 شهید گمنام در «مبارکه» بافق به خاک سپرده شدند مراسم وداع با پیکر شهید «بهرام بابا» برگزار شد آغاز سومین روز جستجوی لاشه هواپیمای تهران -یاسوج شخصیت اکثر رمان‌های فعلی بی فکر و اندیشه‌اند پایگاه تجمیع شده برای دسترسی به متون رده اول جهانی نداریم زیارة فاطمة الزهراء علیها السلام وجه برجسته خطبه فدک چیست؟ لزوم مقابله با فساد وارداتچیهای خودرو در کنار لغو تصمیمات شائبه‌دار اسنایدر: تراکتور حریف سختی بود/ می‌خواهیم در آسیا بدرخشیم اتمام برنامه دسترسی رایگان به ویکی‌پدیا در 72 کشور تحلیلگر مقیم فرانسه بررسی کرد؛ هشت نتیجه مهم سرنگونی جنگنده اسرائیلی/ تنها سلاح بازدارنده صهیونیست‌ها کارایی خود را از دست داد/مقایسه … استقلال نباید اسیر حاشیه‌سازی تیم‌های عربی شود/کار آبی‌ها سخت است آتش فتنه دراویش داعشی، خاموش شد آزمون سخت استقلال برابر الهلال/ پرسپولیس به دنبال شکست یاران ژاوی و پورعلی‌گنجی کم تحرکی عامل افزایش اختلال حواس بازارگرمی بانک‌ها برای دریافت سپرده بیشتر از مشتریان علیپور برترین بازیکن هفته اول لیگ قهرمانان آسیا سخنی بالاتر از ذکر مقام شهدا در زنده نگهداشتن میراث ماندگارشان سراغ نداریم پرسپولیس به دنبال شکست یاران ژاوی عکس/ یک پرسپولیسی، بهترین بازیکن هفته اول آسیا نماهنگ/ عمری است دخیلم به ضریحی که نداری آشوب دراویش در پاسداران تهران پایان یافت مطبوعات قطر: طارمی و دروازه بان الغرافه ستاره‌های دیدار با تراکتورسازی بودند رونمایی از درهای حرمین عسکریین (ع) در صحن امام زاده سید مظفر (ع) بندرعباس قطر: کشورهای محاصره کننده تمام مفاد منشور شورای همکاری خلیج فارس را نقض کردند حسین‌خانی: بیشتر کشتی‌گیران اسرائیلی روس هستند/ باید تدابیری داشته باشیم تا دچار مشکل نشویم دلیل گرانی‌های اخیر در بازار گوشی موبایل خط و نشان طارمی برای علی‌پور و پیراهن تیم‌ملی! جنگ ستاره‌ها در دوحه/ ترکیب احتمالی پرسپولیس برابر السد قطر ظهور؛ تسکین دردها و آلام حضرت زهرا (س) /راز شباهت امام عصر (عج) به مادر در همتایی با لیله القدر قله بیژن، محل احتمالی سقوط هواپیمای تهران-یاسوج جزئیات ربوده شدن 40 نیروی حشد شعبی توسط داعش صدور حکم اعدام برای یک زن داعشی اهل ترکیه بوکوحرام به یک مدرسه دخترانه در نیجریه حمله کرد بازداشت نویسنده سعودی خواهان کاهش تعداد مساجد
اغتشاش دراویش گنابادی در منطقه پاسداران تهران فیلم لحظه حمله اتوبوس به ماموران پلیس اسامی شهدای نیروی انتظامی در خیابان پاسداران جزئیات شهادت 3 مامور پلیس در درگیری خیابانی در پاسداران تهران خلاصه بازی الغرافه - تراکتورسازی فیلم/ آخرین مکالمات ضبط شده از خلبان پرواز ارومیه که در سال 84 سقوط کرد مختصات محل سقوط هواپیما در اختیار ستاد بحران/اعزام سه فروند پهپاد ارتش به منطقه فیلم/ لحظه حمله وحشیانه دراویش گنابادی با اتوبوس به سمت مردم و نیروی انتظامی خانواده‌های مسافران پرواز یاسوج در ارتفاعات دنا /فیلم گفت‌وگو با حیوان فروش سابق که فعال محیط‌زیست شده است لحظه حمله وحشیانه اتوبوس دیوانه دراویش گنابادی به سمت مردم +فیلم هویت راننده اتوبوس قاتل مشخص شد تجمع دراویش گنابادی و درگیری شدید بین پلیس و تجمع‌کنندگان/شهادت سه مأمور/دستگیری تعدادی از دراویش پلیس بر اوضاع در خیابان گلستان هفتم پاسداران تهران مسلط است استقبال از پیکر شهید گمنام در دبیرستان شاهد فاطمیه مراسم ختم پسر احمد توکلی +تصاویر مسافر منصرف شده پرواز یاسوج: هوا بد بود در خانه ماندم شهادت سه مأمور ناجا در پاسداران تهران +اسامی شهدا ابراز خوشحالی دراویش گنابادی پس از جنایت امشب در تهران +فیلم لحظه برخورد اتوبوس با ماموران پلیس ­دراویش 3 مامور انتظامی را به شهادت رساندند درگیری در خیابان پاسداران +فیلم ارتش، محل سقوط هواپیما را در اختیار ستاد بحران گذاشت تایید شهادت 3 تن از نیروهای ناجا در خیابان پاسداران تهران در درگیری با دراویش هویت راننده اتوبوس دیوانه اعلام شد + عکس گل دوم الغرافه روی حرکت هوشمندانه مهدی طارمی (الغرافه 2-0 تراکتورسازی) لاشه هواپیمای آسمان پیدا شد. سروده‌هایی در شکوه حضرت زهرا (س): «ای مادرِ پدر، غرض از روشنا تویی» تجمع فاطمیون تهران در روز شهادت حضرت زهرا (س) پیروانی: امیدوارم السد و پرسپولیس را در فینال آسیا ببینم؛ پرسپولیس یکی از بهترین‌های آسیاست 3 لرستانی در بین حادثه دیدگان سقوط هواپیما+عکس و جزئیات عکس/ تشییع دو شهید گمنام در دانشگاه پیام نور اهواز بازدید برانکو و پیروانی از کمپ تورچ آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه 11 اسفند برگزار می‌شود توضیحات سخنگوی ناجا درباره شهادت 3 مامور نیروی انتظامی در پاسداران تهران + فیلم ایجاد آرامش خاطر برای مسافران با حضور امدادگران هلال احمر انحراف به چپ خودروی 206 در خراسان شمالی یک کشته بر جای گذاشت لیگ دسته اول فوتبال| پیروزی شهرداری در دربی انتهای جدولی‌های تبریزی + نتایج کامل هفته بیست‌وچهارم پیکر شهید گمنام در دانشگاه آزاد «مهدیشهر» آرام گرفت نقطه قوت الهلال لو رفت پیام تسلیت نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه شهرکردبه مناسبت سقوط هواپیمای مسافربری‌ نیروهای امدادی در 150 متری محل سقوط هواپیما هیچ نشانه‌ای از محل سقوط احتمالی یافت نشد/ادامه تجسس؛ فردا در برف مروری بر سه تقابل مهم ایرانی- ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا/ این‌بار نوبت طارمی است برد ناپلئونی مس کرمان و توقف نساجی +جدول «سربازی» کماکان به قوت خود باقی است برگزاری تئاتر تعزیه شفیعه محشر در ارومیه آرزوی پیروانی برای بازی پرسپولیس و السد واکنش اینیستا به احتمال مربی‌گری لوئیز انریکه در چلسی کاینات در سوگ ام ابیها

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me