تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی()
کد خبر:14500331
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ ۰۱:۱۰

فاینانس‌ها در مسیر دولتی

فاینانس‌ها در مسیر دولتی

چرا سهم بخش خصوصی واقعی از فاینانس در کشور محدود است؟ پس از انعقاد قراردادهای تامین مالی خارجی با هفت کشور روسیه، چین، کره جنوبی، ایتالیا، اتریش، دانمارک و هند که به واسطه آن زمینه ورود رقم قابل توجهی سرمایه خارجی به کشور فراهم شد، این سوال به وجود آمد که چرا بخش خصوصی واقعی تاکنون سهم چندانی از سرمایه‌های وارد شده به کشور نداشته است. سوالی که با توجه به عملکرد بخش‌خصوصی در جذب سرمایه خارجی در نشستی از سوی دفتر جذب سرمایه‌گذاری خارجی اتاق ایران و با حضور نمایندگان بانک‌های عامل طرف قرارداد فاینانس‌ها و جمعی از فعالان اقتصادی به آن پاسخ داده شد. به اعتقاد فعالان بخش خصوصی علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران خارجی به مشارکت در پروژه‌های بزرگ و ترجیحا دولتی عمده دلیلی است که موجب شده تا سهم پایینی از خطوط اعتباری به بخش خصوصی واقعی اختصاص یابد. از سوی دیگر موضوعاتی نظیر ارائه تضامین و گارانتی‌های لازم برای جذب فاینانس نیز موجب شده بخش خصوصی در این میان سهم اندکی از سرمایه خارجی جذب‌شده در کشور را به خود اختصاص دهد. مبهم بودن و عدم شفافیت مراحل و روند استفاده از منابع فاینانس‌ها نیز یکی دیگر از انتقاداتی است که در این نشست از سوی نمایندگان بخش خصوصی در روند جذب سرمایه خارجی مطرح شد. فعالان این بخش در این نشست بر این نکته تاکید کردند که سرگردانی ناشی از عدم دسترسی به اطلاعات جامع موجب شده بخش خصوصی حضور پررنگی در زمینه استفاده از فاینانس‌ها نداشته باشد. انتقادی که از سوی نمایندگان بانک‌های عامل طرف قرارداد حاضر در این نشست رد شد؛ به‌طوری که معاون اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی بر دسترسی اطلاعات در بانک‌های عامل تاکید کرد.  در کنار موانع اعلام شده از سوی فعالان بخش خصوصی برای جذب سرمایه خارجی، فعالان این بخش بر این نکته تاکید دارند که با توجه به اثرگذاری سرمایه خارجی در رفع نقدینگی واحدهای تولیدی، خطوط اعتباری می‌توانند در گشایش بازارها، واردات کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای تولید و همین‌طور در تامین منابع مالی واحدهای صنعتی بسیار کارساز باشند. به همین دلیل فراهم کردن شرایط برای ورود سرمایه‌‌گذاران در این بخش‌ها می‌تواند تولید را روی ریل قرار دهد و این امر در نهایت می‌تواند رونق اقتصادی را به همراه داشته باشد.

فاینانس هفت کشور به ایران

طی چند ماه اخیر فاینانس از سوی کشورهای هند، روسیه، چین، کره جنوبی، ایتالیا، اتریش و دانمارک در اختیار ایران قرار گرفته است. در این خصوص در ابتدا و انتهای شهریور دو فاینانس مهم برای اقتصاد ایران به ثبت رسید. فاینانس اول از سوی اگزیم بانک کره‌جنوبی و به مبلغ ۸ میلیارد یورو و فاینانس دوم از سوی گروه تامین مالی «سیتیک‌تراست» چین به ارزش ۱۰ میلیارد دلار بود. در واپسین روزهای تابستان، طلسم قرارداد تامین‌مالی با اروپا نیز شکست؛ به‌طوری که یک بانک اتریشی و یک بانک دانمارکی تامین مالی ۵/ ۱ میلیارد یورویی به ایران را تعهد دادند. یکی دیگر از دروازه‌های تامین مالی برای ایران از سوی روسیه گشوده شد. چهار بانک ایرانی و اگزیم بانک روسیه قرارداد تامین مالی بین‌المللی را در مسکو امضا کردند. قرارداد با بانک روسی از نظر میزان تسهیلات بدون محدودیت سقف است. قرارداد خط اعتباری خارجی بین بانک‌های ایرانی و موسسه دولتی ایتالیایی با نام Invitalia Global Investment به منظور تامین مالی پروژه‌های عمرانی و تولیدی کشور دیگر قرارداد فاینانس بود که اواسط دی ماه امضا شد. این قرارداد، بزرگ‌ترین قرارداد تامین مالی اروپایی بود که پس از انعقاد قرارداد با کشورهایی از جمله هند، چین، کره‌جنوبی، دانمارک، اتریش و روسیه‌ در ماه‌های اخیر به امضا رسیده است.

روند جذب سرمایه خارجی

در نشست دفتر جذب سرمایه‌گذاری خارجی اتاق ایران، حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به برنامه ششم توسعه و تاکید آن بر تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد، تصریح کرد: با این برنامه‌ریزی باید ۶۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های مختلف اقتصادی صورت گیرد. این به معنای آن است که باید سالی ۱۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در کشور جذب شود، رقم پیش بینی شده در حالی است که طی سال‌های اخیر توان جذب سرمایه‌گذاری کشور به‌طور متوسط بین ۲ تا ۴ میلیارد دلار بوده است. رقم اعلام شده از سوی نایب‌رئیس اتاق ایران در حالی است که مسوولان دولتی معتقدند با رفع تحریم‌های بین‌المللی شرایط برای جذب سرمایه خارجی تسهیل شده و در حال حاضر شاهد شتاب بخشی در ورود سرمایه خارجی به کشور بوده ایم. به‌طوری که محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در جدیدترین اظهارنظر اعلام کرده در پسابرجام ۷/ ۹ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی از سوی شورای عالی جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور مصوب شده که حدود ۴۰ درصد آن در نقاط مختلف کشور سرمایه‌گذاری شده است. بر اساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت، در پسابرجام از مجموع سرمایه خارجی مصوب شده در این شورا کمتر از ۹/ ۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب شده است که ۲۴۴ واحد صنعتی با جذب سرمایه مستقیم خارجی در دوره پسابرجام کار خود را آغاز کردند که ۵۰ واحد آن به بهره‌برداری رسیده است.

با توجه به فراهم شدن شرایط ورود سرمایه‌‌گذاران خارجی به کشور مسوولان دولتی امیدوارند که رقم جذب سرمایه خارجی بیش از پیش شتاب گیرد. در این خصوص سلاح ورزی با اشاره به اینکه خطوط فاینانس خوبی طی چند ماه اخیر از سوی کشورهای روسیه، چین، کره جنوبی، ایتالیا، اتریش و دانمارک در اختیار ایران قرار گرفته است، گفت: فاینانس‌های جدید نیز در راه است که در این خصوص می‌توان به منابعی که قرار است توسط فرانسه ارائه شود، اشاره کرد. از طرف دیگر، بهبود رتبه اعتباری ایران از ۶ به ۵ می‌تواند فرصت خوبی برای تقویت جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور باشد. نایب‌رئیس اتاق ایران با اشاره به کمبود نقدینگی اغلب واحدهای تولیدی اظهار کرد: با تزریق این منابع جان دوباره‌ای به این واحدها داده می‌شود. بنابراین خطوط اعتباری می‌توانند در گشایش بازارها، واردات کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای تولید و همین‌طور در تامین منابع مالی واحدهای صنعتی بسیار کارساز باشند. سلاح ورزی ادامه داد: با توجه به مسائل و مشکلاتی که در ارتباط با اطلاع‌رسانی نحوه استفاده از قراردادهای فاینانس به بخش خصوصی وجود داشته، همچنین موضوعاتی نظیر مشکلات در ارائه تضامین و گارانتی‌های لازم و همچنین علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران به مشارکت در پروژه‌های بزرگ و ترجیحا دولتی همواره بخش خصوصی واقعی سهم پایینی از خطوط اعتباری اختصاص داده شده به کشور داشته است. وی افزود: به دنبال این هستیم که با برگزاری نشست‌های تخصصی فاینانس‌های اخیر با ایتالیا، دانمارک، اتریش، روسیه، چین و کره جنوبی را به فعالان بخش خصوصی معرفی کنیم تا نحوه استفاده از این فاینانس‌ها را بدانند و بتوانند این منابع را جذب کنند. مجیدرضا حریری، نایب‌رئیس اتاق ایران و چین نیز در این نشست با اشاره به اینکه قوانین و جزئیات نوع هر قرارداد و تامین مالی آن متفاوت است و باید در مورد هر کدام به‌صورت جداگانه بررسی شوند، گفت: در صورتی که چگونگی و روند استفاده از فاینانس‌ها در کشور روشن شود، می‌توان استراتژی بهتری برای استفاده از این منابع تدوین کرد تا از آنها در بهترین مسیر استفاده کرد.

نایب‌رئیس اتاق ایران و چین این نکته را نیز مدنظر قرار داد که هنوز ظرفیت اقتصاد کشور با این میزان منابع حاصل از فاینانس، هماهنگی ندارد، به همین دلیل باید این ظرفیت را افزایش دهیم و به تدریج از منابع فاینانس استفاده کنیم. اما در کنار فعالان بخش خصوصی نکته‌ای که در این جلسه از سوی نمایندگان بانک‌های عامل مورد توجه قرار گرفت، توجیه اقتصادی پروژه‌ها بود که برای بانک‌های عامل بسیار مهم است. به گفته آنها در صورت عدم وجود توجیه اقتصادی، بخش خصوصی قادر نخواهد بود از این ظرفیت استفاده کند. همچنین ضرورت آموزش لازم برای تهیه و تدوین اسناد مورد نیاز برای ارائه به بانک‌ها از سوی آنها مورد تاکید قرار گرفت. در این باره حمید قنبری، معاون اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی، گفت: پروژه‌ای که مدارک مورد نیاز آن تکمیل شود در اولویت قرار می‌گیرد. معاون اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی در واکنش به اظهارات مطرح شده در این نشست مبنی بر چالش‌های دسترسی به اطلاعات برای بخش خصوصی نیز تاکید کرد: متقاضیان برای کسب اطلاعات باید به بانک‌های عامل مراجعه کنند، این بانک‌ها مشخص هستند و افراد با مراجعه به آنها می‌توانند از اطلاعات لازم مطلع شوند. در ادامه عباس دانشور، معاون امور بین‌الملل بانک صنعت و معدن از عقب ماندن سیستم بانکی کشور از تحولات نظام بانکی در سطح بین‌المللی در دوران تحریم اشاره کرد و گفت: امروز که گشایش‌هایی رخ داده، بخش بانکی کشور و فعالان اقتصادی با شرایط جدیدی نسبت به دوران قبل از تحریم مواجه هستند. همین موضوع شاید عامل بخشی از ابهامات و سردرگمی‌ها باشد که امری طبیعی است و با گذشت زمان برطرف می‌شود، چراکه نظام بانکی ما از تحولات جهانی سیستم بانکی عقب‌مانده و باید این شکاف را هرچه سریع‌تر پر کند.

#اقتصاد ایران #دنياي اقتصاد #تامين مالي خارجي #قراردادهاي فاينانس
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


بوکوحرام 111 دانش آموز دختر را در نیجریه ربود فرقه افراطی دراویش با جریان «ری استارت» در ارتباط است/ در کنترل این فرقه نوظهور تندرو سهل‌انگاری نکنید آمریکا، اشیای باستانی ایران را غیرقابل مصادره اعلام کرد «ماکرون» خواستار برقراری آتش‌بس در غوطه‌شرقی سوریه شد نواز شریف از رهبری حزب حاکم «مسلم لیگ» سلب صلاحیت شد واکنش کرملین به اتهامات جدید آمریکا علیه روسیه دیدار مرحله نیمه نهایی لیگ برتر والیبال، تیم‌های بانک سرمایه و پیکان تهران وزیر خارجه هلند در دیدار با ظریف: ما از اجرای کامل برجام حمایت می‌کنیم سطربه‌سطر زندگی شهید ربطی همراه با آیات قرآن منافع مردم با هیچ چیز قابل معامله نیست آخوندی انگیزه‌ای برای ادامه خدمت ندارد پرسپولیسی‌ها وارد تهران شدند ناجا شهادت مظلومانه 3 مامور خود را تبریک و تسلیت گفت منافع مردم با هیچ چیز قابل معامله نیست/ آخوندی انگیزه‌ای برای ادامه خدمت ندارد این سگ نامزد انتخابات آلمان شد درآمد 17 میلیارد دلاری با صادرات تولیدات صنایع کوچک افزایش گروه‌های نفرت‌پراکن در آمریکا افشاگری‌های کامران منزوی از نبرد استقلال - الهلال بازیگر نقش اول فیلم زیر درختان زیتون، در گیلان به خاک سپرده شد تصویب 3700 طرح در کارگروه اشتغال فراگیر لرستان نسل جوان به شهید مصطفی احمدی روشن افتخار می‌کند طرح تبدیل سازمان محیط زیست به وزارتخانه در مجلس کلید خورد بوکوحرام 111 دختر نیجریایی را دزدید ترکیب منچستریونایتد در دیدار با سویا طریقت؛ بهانه‌ای برای فاصله گرفتن از شریعت! وزیر کشور: با مخلّان امنیت قاطعانه برخورد می‌شود استاندارد: بنزین پایتخت یورو 4 نیست بزرگترین قطعه پیداشده مربوط به سقف هواپیماست اغتشاشگران خیابان پاسداران ریشه در خارج دارند؟ اتهام آمریکا به یک کره‌ای به خاطر تحریم ایران عزیزیان: تیم ملی با بیرانوند ضرر می‌کند! ترکیه، بسیج مردمی سوریه را تهدید کرد تجربه "سفر جنجالی" با محیط‌های زیبا + جایزه آیت الله جنتی: حادثه اخیر راسریعتر بررسی کنید 23 استان کشور منتظر برف و باران باشند استیو نیکول: کریستین پولیشیچ، دورتموند را ترک نخواهد کرد سیمونه اینزاگی: لیگ اروپا را آسان به دست نیاوردیم که آسان هم از دستش بدهیم؛ مقابل استوا بخارست نباید گلی دریافت کنیم به کودکان قرص سرماخوردگی ندهید نتایج آزمون ept دانشگاه آزاد اعلام شد اولین اجلاسیه منشور روحانیت در قم برگزار می‌شود مهم‌ترین گام در تربیت جنسی کودک دادستان کل کشور: اراذل و اوباش و اغتشاشگران ریشه در خارج از کشور دارند/ در این خصوص علائم و نشانه‌هایی بدست آورده‌ایم دادستان کشور: دستگاه قضائیه با اغتشاشگران حادثه خیابان پاسداران برخورد می‌کند/ اغتشاشگران ریشه در خارج از کشور دارند ناراحتی سعودی‌ها از برخورد آلمان مبادا با غفلت، زمینه‌ساز شکل‌گیری تصور غلط از ام‌القرای اسلام در ذهن جهانیان شوید برخی از اجساد سقوط قابل تشخیص نیستند امدادگران با کوله‌پشتی قطعاتی از اجساد سرنشینان هواپیما را به پایین منتقل کردند یک قدم از علی کریمی 10 قدم از علی دایی آیاجعبه سیاه هواپیمای atr72 پیدا شده است؟
. تصویری از شهید محمد حسین حدادیان در هیئت رایة العباس (ع) مراسم یادبود فاطمه دالوند، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شد پیدا شدن 45 جسد سرنشینان هواپیمای یاسوج صحت ندارد/ شرایط انتقال اجساد فعلا مهیا نیست/ سقوط عامل فوت مسافران بوده نه سرمازدگی در آخرین لحظات سقوط هواپیما چه گذشت؟ 10 نکته درباره حادثه خیابان پاسداران تشییع پیکر پدر شهیدان عبوری در ساری باد شکم یک مسافر، هواپیما را مجبور به فرود اضطراری کرد غایبان سربازی با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت معاف می‌شوند فیلم/ صحبت‌های پدر شهید محمدحسین حدادیان وداع با شهید محمدحسین حدادیان در معراج‌الشهدا+ تصویر کارت‌های ملی (نمونه قدیم) چقدرفرصت دارند؟ تشییع پیکر پدر شهیدان عبوری در ساری خلبان سروستانی موفق به کشف لاشه هواپیمای ساقط شده مسافربری شد حضور استاندار تهران در منزل شهید حدادیان از شهدای حادثه پاسداران تلاش برای تحویل همه پیکرها به خانواده‌ها/ عکس مسافران هواپیمای مرگ شهادت 3 مأمور پلیس و 2 بسیجی در اغتشاش خیابان پاسداران پیکر مطهر شهید "حدادیان" وارد معراج‌الشهدا شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 اسفند 96/ استقلا صدرنشین گروه مرگ +تصاویر تصاویر/ مراسم وداع با پیکر شهید بسیجی محمدحسین حدادیان انتقال پیکر 7 تن از جان‌باختگان سانحه هواپیمای تهران-یاسوج /فیلم بهانه جویی جدید آمریکا برای لغو قرارداد بوئینگ با ایران در آخرین لحظات در هواپیمای پرواز تهران-یاسوج چه گذشت؟ / بعضی از مسافران شاید چندمتر فرار کرده باشند/واکنش معاون ارتش به شائبه زنده بودن مسافران پس از سقوط: فیلم/ قتل به خاطر جای پارک ماشین در داراب توضیحات آخوندی درباره دلایل سقوط هواپیما حمایت کمیسیون حقوقی مجلس از جنبش نُجَبای عراق واژگونی قطار باری در ایستگاه دیزباد نیشابور عکس/ وداع خانواده بسیجی شهید محمد حسین حدادیان در معراج شهدا تحریم محصولاتی که ترویج فرقه ضاله می‌کنند سرود ملّی «بچه‌های مسجد» و «استارتاپ مساجد» رونمایی می‌شود واژگونی قطار در ایستگاه دیزباد نیشابور تصاویر/ تشییع و خاکسپاری یک شهید گمنام در مرکز آموزش پاسداری علویون قم (2) (تصاویر) یافتن پیکر جانباختگان سقوط هواپیما عکس/ وداع با پیکر شهید خیابان پاسداران؛ «محمدحسین حدادیان» عکس/ وداع با پیکر بسیجی شهید "حدادیان" راننده اتوبوس دراویش: شده دیگه؛ چه کار کنیم؟ پیکر شهدای پلیس در اغتشاشات خیابان پاسداران فردا تشییع می‌شود راه میانبر برای نجات از دام آمریکایی- اسرائیلی در عفرین چیست؟ لاشه هواپیمای آسمان در ارتفاع 4 هزار متری نوقل پیدا شد/حضور هیئت 7 نفره فرانسوی در تهران +فیلم و عکس پیکر 32 تن از جانباختگان سقوط هواپیمای مسافربری پیدا شد 15 نفر از مسافران هواپیمای سانحه دیده اهل کهگیلویه و بویراحمد هستند سناریوهای سقوط آسمان و معمای رادار فرودگاه بهترین آدم روی زمین از نظر قطب دراویش نعمت‌اللهی +فیلم نخستین تصاویر از پیکرهای مطهر شهدای اغتشاشات پاسداران+فیلم مراسم وداع با پیکر شهید بسیجی محمدحسین حدادیان اعلام جزئیات تشییع و تدفین شهید مدافع حرم «سردار مصطفی زاهدی بیدگلی» در آران و بیدگل اعلام اسامی کاروان‌های حج تمتع سال 97/ سه‌شنبه 8 اسفند زمان ثبت نام قطعی در کاروان‌ها حقوق کارمندان دولت حداکثر 20 درصد افزایش می‌یابد آخرین آمار از تعداد پیکرهای پیدا شده از بقایای سقوط هواپیما انتقال پیکرهای جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای آسمان

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me