تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:مشرق
دسته:بین الملل()
کد خبر:14500977
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ ۰۴:۲۰

ناتو گرفتار شکاف‌های ترکی– اروپایی

وزرای دفاع عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز چهارشنبه نشست خود را در شهر بروکسل، پایتخت بلژیک، شروع کرده‌اند.
ناتو گرفتار شکاف‌های ترکی– اروپایی

به گزارش مشرق، سید رحیم لاری در یادداشت روزنامه جوان نوشت:

وزرای دفاع عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز چهارشنبه نشست خود را در شهر بروکسل، پایتخت بلژیک، شروع کرده‌اند و قرار است در این نشست دوروزه در مورد تغییرات لازم در ساختار فرماندهی ناتو برای مقابله با چالش‌های اصلی در قرن حاضر از جمله جنگ‌های هیبریدی، تاکتیک‌های سایبری و تحولات نظامی روسیه بحث و تبادل نظر کنند. هرچند که سرفصل‌های اصلی این نشست همین موضوعات هستند اما روشن است که مسائل مالی ناتو و پرداخت سهم هر عضو بر مبنای 2 درصد از تولید ناخالص داخلی، تقابل فعلی ترکیه و امریکا در شمال روسیه و بسته دفاعی اتحادیه اروپا اهمیتی کمتر از آن موضوعات ندارند و حتی می‌توان گفت که این مسائل تا اندازه زیادی بر نشست فعلی ناتو سایه انداخته است. این مسائل یا شاید بتوان گفت ترک‌ها در ساختار ناتو  از یک سو محصول فشاری است که امریکا در یک سال اخیر بر اعضای ناتو وارد می‌کند و از سوی دیگر، نتیجه تلاشی است که اتحادیه اروپا برای داشتن یک راهبرد نظامی- امنیتی مستقل انجام می‌دهد و همین نیز باعث می‌شود اعضای ناتو در این نشست بیشتر به موضوعاتی خارج از سرفصل‌های اعلام شده بپردازند. 

بیشتر بخوانید:

پیام نظامی محور مقاومت به آمریکا

ترکیه با عملیات نظامی خود در شمال سوریه به نام شاخه زیتون در عمل وارد یک جنگ لفظی تند و تیز با امریکا شده چرا که قصد دارد بعد از موفقیت نظامی در منطقه عفرین به شهر منبج در 100کیلومتری آن منطقه رو بیاورد و این شهر جایی است که مشاورین و نیروهای ویژه امریکایی در آن حضور دارند. همین موضوع باعث شده تقابل نظامی ترکیه و امریکا به صورت جدی مطرح شود و حتی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، به صراحت تمام امریکا را تهدید به «سیلی عثمانی» کرده و به این طریق، احتمال تقابل نظامی با امریکا را تأیید کرده است. باید توجه داشت که همین حد از جنگ لفظی تاکنون میان دو عضو ناتو بی‌سابقه بوده، به خصوص بین امریکا و کشوری که دومین ارتش بزرگ ناتو را در اختیار دارد. روشن است که ترکیه با زبان شکایت از امریکا و حمایتش از نیروهای مسلح کرد سوری در این نشست شرکت می‌کند تا آن جنگ لفظی به این نشست هم کشیده شود. 

 ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز قبل از نشست گفت که افزایش تدریجی بودجه نظامی اعضای ناتو به همان نحو پیش می‌رود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا خواسته بود. دست کم 16 سال است که ناتو هدف افزایش سهم پرداختی اعضا تا سطح 2 درصد از تولید ناخالص داخلی را مبنای کار خود قرار داده گرچه تاکنون نتوانسته به این هدف برسد و حتی استولتنبرگ هم امیدوار است که از 29 کشور عضو، هشت کشور در سال جاری میلادی به این هدف برسند و 15 کشور هم تا 2024. در مقابل، ترامپ 2 درصد را حداقل سهمی می‌داند که انتظار دارد اعضای ناتو پرداخت کنند و سهمی بیشتر از این را طلب می‌کند و جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا را برای فشار آوردن بر اعضای ناتو راهی بروکسل کرده تا دست کم به همان افزایش سهم تا 2 درصد پایبند باشند. کیتی ویلبارگر، معاون وزیر دفاع امریکا در امور امنیت بین‌الملل، هم این موضوع را تأیید کرده است. بنابراین، ماتیس نه تنها مشکل ترکیه و شاخه زیتون آن را دارد بلکه باید با لحنی شماتت‌آمیز دیگر اعضای ناتو را مورد خطاب قرار بدهد تا سهم عضویت خود را به طور کامل بپردازند. 

شاید هیچ مسئله‌ای مهم‌تر از بسته دفاعی نباشد که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در ماه مارس به نشست مشترک وزرای خارجه و دفاع اتحادیه اروپا داد و شورای اروپا هم در ماه دسامبر این بسته را تأیید کرد. موگرینی در ماه مارس و بعد از آن و حتی در آستانه این نشست ناتو بر این نکته تأکید کرده که بسته دفاعی او به هیچ‌وجه برای ایجاد نهادی موازی با ناتو نیست و رقابتی با آن در کار نیست اما روشن است که توسعه همکاری‌های نظامی در میان اعضای اتحادیه اروپا در هر سطحی که باشد با خط مشی و برنامه ناتو همخوانی ندارد و رقیبی برای آن به شمار می‌رود تا چه رسد به اینکه 25 کشور از 28 کشور عضو اتحادیه اروپا آمادگی خود را برای مشارکت در این بسته دفاعی اعلام کرده‌اند. استولتنبرگ بی‌پرده از نگرانی خود در مورد تضعیف ناتو با این بسته دفاعی می‌گوید و باید امریکا را هم بابت این موضوع نگران دانست چرا که اتحادیه اروپا با این بسته هم وابستگی امنیتی به امریکا را کمتر می‌کند و هم امریکا با تضعیف ناتو دیگر آن استیلای قبل را بر اروپا نخواهد داشت. گفته می‌شود اعضای ناتو و به خصوص امریکا قصد دارند این نگرانی را در نشست فعلی با موگرینی در میان بگذارند که باید گفت موگرینی جز تکرار سخنان قبل چیز دیگری برای گفتن ندارد، هرچند تلاش او و دیگر رهبران اروپایی برای یک نهاد نظامی مستقل از امریکا و توانمند در برابر تهدیدهای آینده بر کسی پوشیده نیست. 

#آمریکا #ترکیه #عفرین #ناتو #اتحادیه اروپا #ارتش
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


هیلی: اجازه ورودکمک انسانی به غوطه شرقی داده شود پنج روز پس از سقوط هواپیمای یاسوج-تهران + فیلم برگزاری آئین پایانی بخش "تجلی اراده ملی" جشنواره فیلم فجر در آبادان درخشش ورزشکاران یزدی در مسابقات یوگا قهرمانی کشور آژانس اتمی در گزارش جدید خود پایبندی ایران به برجام را تایید کرد دیدار وزیر امور خارجه اسپانیا با استاندار اصفهان+ عکس کاپیتان رقیب پرسپولیس محروم می‌شود؟ کشف محموله قاچاق انسان توسط ماموران گمرک ایجاد موزه تخصصی مُهر سازی و حکاکی در شهرستان تاریخی مُهر ضروری است کشف محموله قاچاق انسان توسط ماموران گمرک +عکس نماینده اصفهان قهرمان نیم‌فصل شد اخبار کوتاه. سوم اسفند 96 وینفرد شفر از ویرانی تا موفقیت استقلال؛ چطور از منصوریان عبور کرد؟ اجازه تکرار نمایش‌هایی شبیه پاسداران را به آشوبگران نخواهیم داد 8 کتاب برگزیده سال استان سیستان وبلوچستان، معرفی شد جزئیات فرود اضطراری هواپیمای کیش- کاشان در اصفهان دانش آموزان آمریکایی هدف جدیدترین توییت ترامپ ارتش سوریه خواستار تخلیه «غوطه شرقی» از غیر نظامیان شد شمخانی: با بانیان آشوب‌های اخیر قاطعانه برخورد خواهد شد سفر استقلال خوزستان به تهران لغو شد سرمربی قزاقستان: ایران تغییرات زیادی داشت/ اشتباه زیادی داشتیم و آنها بهتر از ما بازی کردند انحراف از زنانگی | "بلوغ اجتماعی" زمینه ساز ازدواج هواپیمای پرواز بوشهر-اصفهان به مبدا بازگشت انتقال اجساد با بالگرد درصورت مساعد شدن هوا تکذیب انتقال جانباختگان سقوط هواپیما به دیگر استان‌ها گزارش آژانس تایید می‌کند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملا منطبق با برجام است دانشکده‌ای برای ایران شناسی اسپانیا جایگاه چهارم را از نظر تعداد مسافران به ایران دارد برگزاری نشست ویژه شورای امنیت درباره اوضاع غوطه شرقی سوریه اطلاعات منتشر نشده از قرارداد طارمی با الغرافه عراقچی: امضای هر توافق دیگری به اجرای صحیح برجام بستگی دارد/سه ماه آینده برای برجام حیاتی است دلایلی که به شما ثابت می‌کند نوشابه رژیمی نخورید! نمونه dna از خانواده‌های جانباختگان هواپیما گرفته شد حزب الله: از لبنان در برابر حمله اسرائیل دفاع می‌کنیم حضرت فاطمه (س) عصاره هستی است/ دعای بانوی بزرگوار اسلام در نماز برای همه مردم کاهش قیمت طلا در بازار جهانی اهدای تندیس به برگزیدگان جشنواره فیلم فجر کاپیتان رقیب پرسپولیس محروم می‌شود؟ یک شانزدهم نهایی لیگ اروپا / نیس با شکست مقابل لوکوموتیو حذف شد آیت الله علوی گرگانی: مجاهدت و شهادت طلبی امتیاز ویژه نیروی انتظامی است خیران، دولت را در ساخت خوابگاه‌های دانشجویی یاری کنند انهدام باند سارقان وسایل داخل خودرو در نیشابور 71 فرد مسلح در صحرای سینا از ابتدای سال 2018 کشته شده‌اند ترامپ در همدردی با قربانیان تیراندازی فلوریدا از «برگه تقلب» استفاده کرد+عکس تکرار اتهام‌زنی مرکل علیه روسیه، ایران و سوریه قرص برنج یا قرص مرگ؟ جشنواره گل شاگردان صانعی در دیداری دوستانه سقوط خودروی سواری به رودخانه در گیلان+عکس نوزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب سیستان و بلوچستان آغاز به کار کرد شکایت استقلال از الهلال
مراسم وداع با پیکر بسیجی شهید محمد حسین حدادیان در معراج شهدا واکنش «کدخدایی» به اظهارات اخیر «احمدی‌نژاد» مراسم تشییع شهید مدافع امنیت «محمدحسین حدادیان» مدیرعامل آسمان دریافت تضمین از خلبانان را تایید کرد فرود فوکر 100 هواپیمای کیش ایر در اصفهان به دلیل ترک خوردن شیشه تشییع پیکر بسیجی شهید محمد حسین حدادیان عکس/ مراسم تشییع پیکر شهدای ناجا کشف کوزه‌ای مرموز و عجیب در جیرفت + فیلم 6 اسفند؛ تعیین تکلیف سؤال از روحانی مراسم تشییع شهدای حادثه خیابان پاسداران لیلا حاتمی روی فرش قرمز برلین! +عکس لیلا حاتمی روی فرش قرمز برلین! صحبت‌های مادر شهید محمدحسین حدادیان/ فرزندم شهید راه ولایت است +فیلم 23 استان کشور منتظر برف و باران باشند ورود پیکر مطهر شهید حدادیان به معراج شهدا + فیلم تیپ جنجالی بازیگران زن ایرانی روی فرش قرمز برلین/تصاویر وداع با پیکر شهید مصطفی زاهدی بیدگلی عناوین روزنامه‌های ورزشی 3 اسفند 96/ اسب تروای برانکو! +تصاویر اختصاصی|جزئیات جدیدی از نحوه شهادت شهید بسیجی آشوب خیابان پاسداران "محمد حسین حدادیان" تشییع پیکر سه شهید درگیری‌های خیابان پاسداران نخستین بقایای جانباختگان هواپیما نمونه‌گیری شد پست غیرقابل انتشار علیرضا بیرانوند در پاسخ به وحید قلیچ! آیا سرنشینان هواپیما پس از سقوط شانسی برای زنده ماندن داشتند؟ / 2 روایت جزئیات جدیدی از نحوه شهادت شهید"حدادیان" اصفهان| فرود اضطراری پرواز کیش کاشان در اصفهان؛ شیشه جلوی هواپیما شکست پیکر سرباز شهید مدافع وطن «رضا مرادی علمدار» در شهر قدس تشییع شد عوامل «خوک» روی فرش قرمز جشنواره برلین مراسم تشییع شهید مدافع امنیت «محمدحسین حدادیان» /تصاویر تعلیق ایران از لیست سیاه fatf تمدید شد تایمز اسرائیل: گروه قدرتمند نُجَباء در جنگ احتمالی، کنار حزب‌الله است زیتون تلخ در عفرین! تصاویر | تشییع پیکر شهدای خیابان پاسداران روی دوش مردم و مسئولان حداکثر افزایش حقوق کارمندان در سال آینده 20 درصد تعیین شد 4 مسافر زخمی از هواپیما خارج شده‌اند فیلم/ سخنان تکان دهنده مادر شهید حدادیان خطاب به مسئولین انتقاد مطهری از یک دقیقه سکوت در بازی استقلال شیشه هواپیما کیش-کاشان به علت تغییر دما شکست فرود اضطراری پرواز کیش کاشان در اصفهان/شیشه هواپیما شکست طرح سوال از رئیس جمهور با 80 امضا در مجلس کلید خورد مصوبه 2 هزار میلیارد تومانی مجلس برای ارتش دانلود؛ واکنش تماشایی دخیا در دیدار مقابل سویا ساری|رئیس مجلس در مراسم بزرگداشت پدر شهیدان عبوری شرکت می‌کند سردار سلیمانی: برخی درصدد حذف سپاه هستند هواپیمای atr-72 هما در مقصد فرود نیامد شکستن شیشه هواپیما باعث فروداضطراری شد کشف کوزه‌ای مرموز و عجیب در ایران/فیلم بیانیه نورعلی تابنده در محکومیت اغتششات اخیر + تصویر بیانیه مراسم تشییع بسیجی شهید محمدحسین حدادیان برگزار شد برخی به بهانه‌های واهی درصدد حذف سپاه هستند/ هیچ حادثه‌ای به وحشتناکی داعش در طول تاریخ در منطقه نداشتیم جهانگیری: خویشتنداری پلیس و مدیریت هوشمندانه ناآرامی‌های اخیر از نگاه هیچ ناظر منصفی پنهان نخواهند ماند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me