تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی()
کد خبر:15014599
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ ۰۱:۰۴

شکست جدایی صنعت از تجارت

لایحه پیشنهادی دولت مبنی بر بازطراحی ساختار سه وزارتخانه، در دستور کار صحن علنی مجلس است. در بین وزارتخانه‌های مطرح شده در لایحه تفکیک که دولت اعتقاد دارد با هدف ایجاد رونق اقتصادی آن را تهیه کرده، نام وزارت صنعت، معدن و تجارت دیده می‌شود؛ وزارتخانه‌ای که سال ۹۰ با ادغام وزارتخانه‌های «صنعت و معدن» و «بازرگانی» تشکیل شده بود. لایحه تفکیک وزارتخانه‌‌ها، خرداد امسال با دو فوریت به مجلس رفت، اما در آن زمان نتوانست نظر بهارستان‌نشین‌ها را جلب کند و ترکیب وزارتخانه‌ها همزمان با شروع به کار دولت دوازدهم تغییری نکرد و فرآیند انتخاب وزرا بر اساس ساختار دولت یازدهم پیش رفت. لایحه‌ای که هیات دولت برای آن تقاضای دو فوریت داشت، اما نمایندگان مجلس به بررسی یک فوریت آن رای دادند و حال در روزهای پایانی سال ۹۶ در دستور کار نمایندگان مجلس است. مهم‌ترین پرسش در این میان این است که مبنای کارشناسی این پیشنهاد چیست و آیا اجرای آن به خصوص در وزارت صنعت، معدن و تجارت به حل معضلات اقتصاد ایران کمک می‌کند یا راهی است انحرافی؟ در یکی از ماده واحده این لایحه صراحتا اعلام شده که «برای توسعه بازرگانی داخلی و خارجی در اقتصاد کشور با تفکیک اهداف، ماموریت‌ها و وظایف مربوط به امور بازرگانی از وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی، وزارت بازرگانی تشکیل می‌شود.» از این ماده واحده این طور می‌توان استدلال کرد که به اعتقاد سیاست‌گذار، «بازرگانی» اهداف متفاوتی از صنعت، معدن و کشاورزی دارد و ماموریت‌هایش باید در وزارتخانه مستقلی دنبال شود. این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، این رویکرد کاملا در تضاد با منطق اقتصادی است؛ چرا که تجارت از صنعت، معدن و کشاورزی تفکیک‌ناپذیر است. تجمیع وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت در دولت دهم فکر درستی بود که متاسفانه نه در آن زمان و نه در دولت یازدهم به درستی اجرا نشد. حال تفکیک این وزارتخانه مانند گذشته نتیجه‌ای جز تشدید تقابل‌ها و افزودن بر موانع تولید نخواهد داشت. وزارت صنعت، معدن و تجارت به واسطه اثرگذاری مستقیم بر اقتصاد، در پرداختن به مساله رونق اقتصادی از اهمیت بیشتری برخوردار است. در حال حاضر یکی از انتقادهای وارده به ساختار وزارتخانه و نبود کارآیی لازم آن برای رونق اقتصادی است؛ موضوعی که به اعتقاد کارشناسان به درستی اعلام شده اما راه حل پیشنهادی دولت مبنی بر تفکیک وزارتخانه پاسخ درستی به این وضعیت نیست. دلیل آن هم تفکیک ناپذیری تجارت از سیاست‌های صنعتی است. صنعتی شدن به معنای قابل مبادله شدن تولید است؛ بنابراین از نظر تئوریک صنعت و تجارت قابل تفکیک نیست و سیاست صنعتی با ابزارهای تجاری قابل اجرا است. کارشناسان در تحلیل سیاست‌های حاکم بر اقتصاد معتقدند در اقتصاد سه سیاست مالی، پولی و تجاری وجود دارد؛ بنابراین برای صنعتی شدن راهی جز بهره‌گیری از سیاست‌های تجاری نیست. در این شرایط به نظر می‌رسد دولت دوازدهم به جای تفکیک، باید با تکیه بر تجارب گذشته، به تکمیل وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت اقدام کند.

اما موافقان لایحه تفکیک چه استدلال‌هایی را مطرح می‌کنند و مخالفان چه پاسخی می‌دهند؟ موافقان این لایحه عدم تحقق اهداف پیش‌بینی شده را در ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت عمده دلیل خود برای جداسازی این وزارتخانه مطرح می‌کنند. به اعتقاد موافقان لایحه تفکیک، در بحث ادغام آنچه بیش از همه مدنظر قرار گرفته، تجمیع دو وزارتخانه بوده نه ادغام این وزارتخانه‌ها؛ چرا که ادغام قرار بود در راستای کوچک‌سازی دولت صورت گیرد که این امر محقق نشد. مواردی که مخالفان لایحه تفکیک هرچند برآن صحه می‌گذارند، اما این نکته را نیز مدنظر قرار می‌دهند که با توجه به اینکه دولت باید کوچک‌سازی را در دستور کار قرار دهد و سیاست‌گذاری را جایگزین تصدی‌گری کند چاره‌ای جز ادغام وجود ندارد. بررسی‌های صورت گرفته از بین ۱۰۰ کشور جهان نیز نشان می‌دهد که در ۷۸ کشور، متولی صنعت و تجارت یک وزارتخانه است و سهم مهمی از توفیقات این کشورها به واسطه همین یکپارچگی است. مطالعه کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد که در اکثر این کشورها، سیاست‌گذاری به گونه‌ای است که بخش بازرگانی در راستای بخش‌های تولیدی و صنعتی قرار می‌گیرد. در عین حال، برخی کشورهایی که رشد سریع صنعتی را ثبت کرده‌اند از الگوی ادغام صنعت و تجارت در یک وزارتخانه استفاده کرده‌اند. بسیاری از کشورهای متقدم صنعتی و پیشرفته نیز از این الگو برای تنظیم سیاست‌های تجاری و صنعتی خود استفاده کرده‌اند. از سوی دیگر، مخالفان لایحه تفکیک معتقدند که تفکیک دو وزارتخانه بازگشت به عقب محسوب می‌شود، هرچند این ادغام بدون اشکال نبوده است، اما می‌توان به‌جای تفکیک، ایرادات را برطرف کرد. عدم تعیین شرح وظایف مشخص برای وزارتخانه ادغامی از جمله ایراداتی است که حتی مخالفان تفکیک نیز آن را تایید می‌کنند، اما این گروه نیز بر این نکته تاکید دارند که با در نظر گرفتن مهلتی سه ماهه می‌توان نسبت به تهیه شرح وظایف این وزارتخانه اقدام کرد و کمبودهای موجود را از بین برد. به اعتقاد مخالفان، لایحه تفکیک، هزینه‌های مازادی برای دولت به همراه دارد و موجب تعریف پست‌های جدید می‌شود که علاوه بر هزینه بر بودن، زمانبر نیز خواهد بود.

در کنار موارد مذکور مخالفان لایحه تفکیک معتقدند که نباید از روش آزمون و خطا استفاده کرد، بلکه باید از تجارب سایر کشورها برای رسیدن به اهداف تعیین شده استفاده کرد که در این خصوص می‌توان به تجارب کشورهای همتراز با ایران اشاره و از آنها الگو برداری کرد. بزرگ شدن و تصدی‌گری بیشتر دولت بر بخش اقتصاد از دیگر ایراداتی است که مخالفان لایحه تفکیک به آن اشاره کرده و معتقدند که با اجرای این طرح شاهد عریض و طویل‌تر شدن ساختار دولت خواهیم بود. بلاتکلیفی که در حال حاضر در وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز حاکم است از دیگر چالش‌هایی است که مخالفان لایحه به آن اشاره کرده و معتقدند: از زمان رسانه‌ای شدن لایحه تفکیک، متولیان بخش صنعت، معدن و تجارت با سردرگمی مواجه هستند و تا زمان بسته شدن این پرونده این بلاتکلیفی وجود خواهد داشت.با هدف بررسی ضرورت مدیریت یکپارچه صنعت، معدن و تجارت، ۱۰۰ کشور جهان به‌عنوان جامعه هدف با سطوح توسعه یافتگی مختلف (بر اساس دسته بندی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) مورد بررسی قرار گرفته است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که از ۱۰۰ کشور مورد بررسی، در ۷۸ کشور متولی صنعت و تجارت یک وزارتخانه است. کشورهای مورد بررسی به چهار دسته «اقتصادهای توسعه یافته و صنعتی»، «اقتصادهای نوظهور صنعتی»، «اقتصادهای در حال توسعه» و «اقتصادهای کمتر توسعه یافته» تقسیم بندی می‌شود. بر اساس آمار جمع‌آوری شده، از میان ۳۰ اقتصاد توسعه یافته و صنعتی، در ۲۵ کشور (با سهم ۸۳ درصد) متولی صنعت و تجارت یک وزارتخانه است. کشورهای اتریش، بحرین، هنگ‌کنگ، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فرانسه، آلمان، مجارستان، ایتالیا، ژاپن، لیتوانی، مالزی، هلند، نیوزیلند، نروژ، جمهوری کره، روسیه، سنگاپور، اسلوونی، سوئد، سوئیس، امارات متحده عربی، انگلستان و آمریکا از جمله این کشورها هستند.  

از میان ۳۰ اقتصاد نوظهور و صنعتی، در ۲۰ کشور با سهم ۶۷ درصدی متولی صنعت و تجارت یک وزارتخانه است. برزیل، بلغارستان، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، کرواسی، قبرس، یونان، هند، لتونی، موریس، مکزیک، عمان، لهستان، رومانی، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، مقدونیه، اوکراین و ونزوئلا از جمله این کشورها هستند.  بررسی کشورهایی با اقتصادهای در حال توسعه نیز نشان می‌دهد که از میان ۳۰ اقتصاد در حال توسعه در ۲۴ کشور با سهم ۸۰ درصدی متولی صنعت و تجارت یک وزارتخانه است؛ از جمله این کشورها می‌توان به ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بوتسوانا، جمهوری دومینیکن، مصر، السالوادور، گرجستان، گرانادا، گویان، اردن، لبنان، مراکش، نامیبیا، نیکاراگوئه، نیجریه، پاناما، فیلیپین، مولداوی، سنت لوئیس، سریلانکا، فلسطین اشغالی، سوایزلند، ترینیداد و توباگو و ویتنام اشاره کرد. در عین حال، بررسی ۱۰ اقتصاد کمتر توسعه‌یافته نیز نشان می‌دهد که در ۹ کشور با سهم ۹۰ درصدی، متولی صنعت و تجارت یک وزارتخانه است. افغانستان، بنین، بوتان، جیبوتی، گامبیا، جزایر سلیمان، جمهوری متحد تانزانیا، وانواتو، یمن از جمله کشورهایی با اقتصاد کمتر توسعه هستند که وزارتخانه واحدی برای صنعت و تجارت دارند. بررسی‌ها حاکی از این است که در ساختار ۱۰۰ کشور مورد بررسی، ۷۰ کشور دارای یک مدیریت واحد در سرمایه‌گذاری خارجی و تجارت نیز هستند که ۷۰ درصد از جامعه هدف را شامل می‌شود. توزیع این مقوله بر اساس سطح توسعه یافتگی در کشورهای مورد بررسی، شامل ۲۴ کشور توسعه یافته، ۲۱ کشور نوظهور، ۱۹ کشور در حال توسعه و ۶ کشور کمتر توسعه یافته است. 

در بین ۷۰ کشوری که امور مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی و تجارت در یک وزارتخانه است، تعداد ۵۷ کشور امور مربوط به صنعت نیز در همان وزارتخانه متمرکز بوده و به عبارتی در ۸۱ درصد کشورها امور فوق مدیریت یکپارچه دارند. در بین ۷۰ کشوری که امور مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی و تجارت دارای یک متولی است، در ۱۱ کشور امور مربوط به گمرک نیز در همان وزارتخانه متمرکز بوده و به عبارتی در ۱۶درصد کشورها امور فوق مدیریت یکپارچه دارند.  در ۵۷ کشور نیز مدیریت یکپارچه در صنعت، تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی دیده می‌شود که ۵۷ درصد جامعه آماری را در بر می‌گیرد. توزیع کشورها بر اساس سطح توسعه یافتگی شامل ۲۰ کشور توسعه یافته، ۱۵ کشور نوظهور صنعتی و ۱۶ کشور در حال توسعه و ۶ کشور کمتر توسعه یافته است. از سوی دیگر، اگر بخواهیم مدیریت یکپارچه سرمایه‌گذاری، تجارت و گمرک را نیز بررسی کنیم، ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در بین ۱۰۰ کشور مورد بررسی، در ۱۱ کشور متولی سرمایه‌گذاری خارجی تجارت و گمرک یک وزارتخانه است که ۱۱ درصد جامعه مورد بررسی را شامل می‌شود. توزیع آنها بر اساس سطح توسعه یافتگی شامل ۶ کشور توسعه یافته صنعتی، ۳ کشور نوظهور صنعتی و دو کشور در حال توسعه است.

از سوی دیگر، در بین ۱۰۰ کشور مورد مطالعه، ۸ کشور متولی امور سرمایه‌گذاری خارجی، تجارت و گمرک یک وزارتخانه است که ۸ درصد جامعه مورد بررسی را شامل می‌شود. توزیع آنها بر اساس سطح توسعه‌یافتگی شامل ۴ کشور توسعه یافته صنعتی، دو کشور نوظهور صنعتی و دو کشور در حال توسعه است.

این خبر را به اشتراک بگذارید


وظیفه ما انتقال سیره شهدا به نسل‌های بعدی است ظریف سال نو را به ملت ایران تبریک گفت پوستر بازی دوستانه ایران-تونس حکایت مشاور ارشد روحانی از وضع بد اقتصادی مردم سال نو در کنار شهدا یادمان شلمچه «عطش وآتش» را به خود دید انتظار یک ساله خبرنگاران برای روایت از سفرهای راهیان نور نگاهی به نقش ایران در سوریه در سال 96 ثبت نام در سیزدهمین دوره اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن تمدید شد بیش از 90 هزار مسافر وارد شهر اصفهان شدند برای حمایت از کالای ایرانی باید منفعت در ورود کالاهای قاچاق به حداقل برسد استقبال مسافران نوروزی از طرح دوچرخه سواران راهنما جدال بهترین تیم آسیا مقابل برترین تیم آفریقا در رنکینگ فیفا ضبط گواهینامه راننده متخلف با 38 نمره منفی اهدای بیش از 200 هزار محصول فرهنگی بین زائران کشف 30 هزار لیتر سوخت قاچاق در اشتهارد دیدار نوروزی مدیرکل صداوسیما مرکز کیش با همکاران مرکز عزیمت کاروان تبریز به سرزمین نور شهادت 17 یمنی در حمله جنگنده‌های متجاوز سعودی آمریکایی به استان صعده یمن نجات جان 3 بیماربا اهدای عضو نوجوان مهابادی طارم هندوستان ایران جزئیات نمایش فیلم‌ها در نوروز 97 انتقال 1500 تن از عناصر مسلح از حرستا به شمال سوریه آخرین وضعیت آب و هوایی کشور در دوم فروردین رونمایی از پوستر بازی دوستانه ایران-تونس (عکس) درخواست شاهزاده سعودی برای شکار در ایران سعودی‌ها کاسیاس را از خداحافظی منصرف کردند اعلام برنامه پروازهای فرودگاه رشت داریوش شایگان درگذشت کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی در استان‌ها تشکیل می‌شود/ منابع آبی کشور وضعیت مناسبی ندارند آخرین اخبار از فروش هواپیما به ایران «هفت سین سیاسی» نماینده‌ای که به مهندس فیروزه‌ای انتخابات معروف شد /دلخوری سیاسی ام در سال 96 رأی ندادن به بیطرف به عنوان وزیر نیرو بود /اولین دیدار نوروزی ام قطعا سیاسی نخواهد بود /به دیدن ناطق، خاتمی و جهانگیری می‌روم /آرزوی سیاسی ام رفع حصر است /فرزندانم علاقه‌ای به سیاست ندارند /توقع ام از روحانی در سال جدید صداقت داشتن با اصلاح طلبان است فیسبوک رسوایی سوء استفاده از اطلاعات کاربران را پذیرفت / یک شرکت مشاوره سیاسی به جزئیات حساب شخصی پنجاه میلیون کاربر دست یافته / از این اطلاعات برای تاثیرگذاشتن بر مبارزات انتخاباتی به نفع دونالد ترامپ استفاده کرده عکس/ منظره‌ای ناب در آذربایجان شرقی گزارش تمرین تیم ملی؛ انجام تمرینات گروهی و تاکتیکی زیر نظر کارلوس کی روش بهترین سنگ شکن کلیه خواص سبوس و نان سبوس‌دار آیا قهوه و کافئین جذب آهن را کاهش می‌دهد؟ تندباد به غرفه‌های گردشگری ساحلی بندرترکمن آسیب زد 430 کیلوگرم مواد غذایی فاسد در فسا کشف شد جشن‌های نوروزگاه ایران با حضور معاون رئیس جمهور در آرامگاه فردوسی آغاز شد محور کرج-چالوس پر ترافیک شد تصویر روز: [جلوه‌ای از بهار در نصف جهان احتمال وقوع بیماری‌های همه گیر در مناطق زلزله زده داریوش شایگان درگذشت رئیس جمهور سال نو و ایام ماه رجب را به مراجع تقلید تبریک گفت درخواست دبیرکل سازمان ملل از شورای امنیت برای حل مسئله سلاح‌های شیمایی در سوریه داریوش شایگان درگذشت
تحقق 100 درصدی اشتغال دربخش صنایع‌دستی چهارمحال وبختیاری از سیاست ترامپ در قبال تهران کاملا دفاع می‌کنیم/ حوثی‌ها تلاش می‌کنند یمن را در زمره کشورهای اقماری ایران قرار دهند! عکس/ حمله اسرائیل به رآکتور هسته‌ای سوریه ساری|جاده‌های منتهی به مازندران شاهد حجم ترافیکی سنگین است مثال فوتبالی جالب رهبر انقلاب/ فیلم سقوط اتوبوس در فیلیپین 19 کشته و 25 زخمی برجای گذاشت کره شمالی سکوت خود را شکست و رسما از تحول در روابط با آمریکا خبر داد رحمانی فضلی: به عملکرد وزارت کشور در سال 96 نمره 18.5 می‌دهم/ اولویتمان در سال 97 کماکان حفظ امنیت است بازار نوروز 97 مشکلی ندارد/ وفور محصول و فعال بودن مرزها حضور روحانی در آزمایشگاه شرکت داروسازی تهران شیمی مقام آمریکایی: پیشرفت‌هایی در توافق مکمل برجام با اروپایی‌ها حاصل شده است آینده گریزمان پیش از جام جهانی مشخص می‌شود پوتین و ترامپ رو در رو دیدار می‌کنند وزیرخارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم ارزش حفظ برجام را به واشنگتن گوشزدکنیم روحانی: دولت از بخش‌های خصوصی فعال در عرصه تولید حمایت خواهد کرد جریمه 30 هزار تومانی برای پرتاب زباله در ایام عید رحمانی فضلی: به عملکرد وزارت کشور در سال 97 نمره 18.5 می‌دهم مردم و مسئولان برای تحقق شعار سال تلاش کنند زلزله 5 ریشتری حوالی تخت در هرمزگان را لرزاند پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز ادامه دارد وقوع انفجاری مهیب در کابل/دستکم 26 نفر کشته شدند مسکو از احتمال قتل «سکریپال» توسط انگلیس پرده برداشت پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز ادامه دارد فیلم/ تاکید رهبر بر تعصب بر تولید ایرانی با اشاره به علاقه جوانان به تیم‌های سرخابی اعلام رتبه قدرت نظامی ایران و عربستان از سوی «فوربس» / محمد بن سلمان ضایع شد وقوع انفجاری مهیب در کابل ترامپ و ماکرون مسکو را مسئول پیامدهای مسمومیت جاسوس روس می‌دانند وقوع انفجاری مهیب در کابل/دستکم 26 نفر کشته شدند وظیفه سنگین مسئولان در قبال حمایت از کالای ایرانی سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع زائران حرم مطهر رضوی: به دروغ می‌گویند آزادی وجود ندارد/فاصله طبقاتی نسبت به قبل از انقلاب کمتر است/کسی با افرادی که افکار گوناگونِ ضدحکومت را ابراز می‌کنند کاری ندارد/هرکس ادعا کند من مورد فشار قرار گرفتم چون عقیده‌ام مخالف حکومت بوده، دروغ می‌گوید/همه قدرت‌های مستکبر با شورای نگهبان مخالفند/برخی مسئولان دچار کم‌کاری و تنبلی بوده و هستند توزیع گوشت تازه گوسفندی 33 هزار تومانی در تعطیلات نوروز واکنش بازیگر مطرح به یک شبه پولدار شدن بازیگران/ عکس مهم‌ترین جمله رهبر انقلاب در سال 96 انتخاب شد بیانات کامل رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی/صوت توصیه نوروزی وزیر کتاب‌خوان کابینه ادامه پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز فیلم/ لحظه‌ای که احسان علیخانی در برنامه سال تحویل اشک میلیونها نفر را در آورد فیلم/ لحظه‌ای که احسان علیخانی در برنامه سال تحویل اشک میلیون‌ها نفر را در آورد احتمال نشست سه جانبه دو کره و واشنگتن افزایش 8 درصدی میزان ترددهای جاده‌ای در نوروز/ عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی بیشترین علت تصادفات حادثه انفجار فولاد هرمزگان احتمال نشست سه جانبه دو کره و واشنگتن رهبر انقلاب: ایران نقشه آمریکا برای انحراف ذهن ملت‌ها از اسرائیل به داعش را خنثی کرد/ فضول‌های بین المللی می‌گویند چرا ایران در مسائل عراق و سوریه دخالت می‌کنند خب به شما چه؟ آمریکا: توافقی با ترکیه درباره منبج حاصل نشده وضعیت پروازها پس از تغییر ساعت رسمی کشور "نماز در قدس"؛ مهمترین جمله امام خامنه‌ای در سال 96 شد "نماز در قدس"؛ مهمترین جمله امام خامنه‌ای در سال 96 شد اولین خطیب نماز جمعه تهران در سال 97 مشخص شد کره‌شمالی از تحول در روابط با آمریکا خبر داد تصاویر: حضور دکتر روحانی در آزمایشگاه شرکت داروسازی تهران شیمی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me