تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15066653
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ ۰۰:۴۹

نه وزیر شهرسازی نه مرد تئوری‌پردازی

نه وزیر شهرسازی نه مرد تئوری‌پردازی

مســکــن اجتماعی یکی از وعده‌های عباس آخوندی جهت کسب رای اعتماد نمایندگان مجلس برای کرسی وزارت راه و شهرسازی بود. این طرح قرار بود قشر مستضعف و دهک‌های پایین جامعه را خانه‌دار کند؛ اما با گذشت پنج‌سال از وزارت او، به‌جایی نرسید و نتیجه‌ای نداد و صرفا در حد «نظریه‌پردازی» باقی ماند. اما این تنها ایده نظریه‌پردازانه آخوندی نبود. آخوندی به‌جای آنکه در کلاس درس و فضای آکادمیک «نظریه‌پردازی» را دنبال کند، مثل سایر سیاسیون وطنی کرسی وزارت و ریاست را محل ابراز نظریه‌پرداز‌نمایی خود قرار داده است و بدون آنکه در حل مشکلات و مسائل عینی حوزه وزارتی ازجمله غرق شدن سانچی، سقوط هواپیما و از ریل خارج شدن قطار، کارآمدی نشان دهد، ردای نظریه‌پردازی بر تن کرده و خود را «نظریه‌پرداز توسعه» تلقی می‌کند.

چهارم اردیبهشت‌ماه 94، عباس آخوندی در خانه گفتمان شهر و معماری پیرامون «اندیشه ایرانشهری» به سخنرانی پرداخت و از ضرورت «بازخوانی اندیشه ایرانشهری» در قرن حاضر سخن گفت و تلاش در این راستا را پاسخی به سوال «شهری که من در آن زندگی می‌کنم کجاست؟» و «خانه من کجاست؟» دانست و گفت: «ما در خانه‌هایی که از خود ساخته‌ایم احساس غریبگی داریم ولی وقتی به کاشان می‌رویم در خانه‌هایی که خود نساخته‌ایم، احساس خودی‌بودن داریم.» او اضافه کرد: «این تعارض نمی‌تواند بدون راه‌حل باقی بماند و باید برای رسیدن به آن راه‌حل، به مساله هویت توجه کنیم.»

پس از این خطابه بود که «به‌منظور «توسعه»، «تفهیم» و «تعمیق» اندیشه ایرانشهری و همچنین پایدارسازی این جریان فکری، دبیرخانه طرح توسعه اندیشه ایرانشهری راه‌اندازی شد.» این دبیرخانه ذیل مجموعه «شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری» تشکیل شد تا در راستای منویات مقام وزارت در حوزه راهبردی توسعه با استفاده از اندیشه ایرانشهری به فعالیت بپردازد. از آن زمان تا امروز 29 جلسه از سلسله‌نشست‌های اندیشه و تمدن ایرانشهری برگزار شده و اندیشه سیدجواد طباطبایی صاحب تئوری «ایرانشهری» و «انحطاط ایران» با بودجه عمومی، بسط و گسترش یافته است. علاوه‌بر تهران، این دبیرخانه در بعضی از مراکز استان‌ها هم تشکیل و در برخی شهرها ازجمله مشهد، قزوین، یزد و تبریز هم این نشست‌ها برگزار شد. شخص مقام عالی وزارت و معاونان او هم پای ثابت این جلسات بودند و حتی مدیران میانی وزارت راه و شهرسازی هم به وسع خود در بسط اندیشه ایرانشهری کوشیده و در مدح آن سخن گفته‌اند.

در جزوه «طرح توسعه اندیشه ایرانشهری» و در قسمت مربوط به انتشارات ترویج و توسعه اندیشه ایرانشهری هم از کتاب‌های سیدجواد طباطبایی به‌عنوان نظریه‌پرداز این ایده، ازجمله «خواجه نظام‌الملک طوسی، گفتار در تداوم فرهنگی ایران»، «زوال اندیشه سیاسی در ایران، گفتار در مبانی نظری انحطاط ایران»، «تاملی درباره ایران» و حتی کتاب «فلسفه ایرانی و فلسفه تطبیقی» نام برده شده است.1

در همین طرح از قول عباس آخوندی نیز آمده است: «اگر بخواهیم شروع به اصلاح کنیم، به نظر من اصلی‌ترین بحث، هویت است؛ چراکه هویت ناظر بر بحث «بودگی» ماست. هویت به‌عنوان لنگرگاه اصلی پاسخ دادن به چالش‌های اصلی شهرنشینی در ایران است و آن چیزی که می‌توانیم به آن به‌عنوان قوی‌ترین ریسمان در ایران چنگ بزنیم، اندیشه ایرانشهری است.»2

ابعاد مختلف ایده ایرانشهری سیدجواد طباطبایی از سوی صاحب‌نظران مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. برخی از خشونتی که در نظریه‌های او وجود دارد، سخن گفته‌اند؛3 کسانی او را به انتحال و کم‌اطلاعی متهم کرده‌اند.4 دیگرانی هم اصلا منکر اندیشه ایرانشهری شده‌اند.5 برخی آن را اندیشه‌ای ناسیونالیستی و شست‌وشویافته فاشیسم6 و حتی برخی دیگر آن را درصدد بازتعریف ولایت ‌فقیه و عبور از جمهوری‌ اسلامی دانسته‌اند7؛ اما تقریبا همه منتقدان به ایدئولوژیک بودن اندیشه طباطبایی باور دارند. جالب اینجاست که طباطبایی در یکی از نشست‌های وزارت راه در حالی که معاون وزیر، اجرای مراسم را برعهده داشت در پاسخ به حمایت‌های وزارت راه از او و «تبدیل ایرانشهری به یک ایدئولوژی دولتی» و به وجود آمدن «نهاد طباطبایی» در جملاتی تعجب‌برانگیز گفت: «من این وزارتخانه را از خود می‌دانم و خودم را هم از این وزارتخانه می‌دانم!»8

اما جوهر اندیشه ایرانشهری چیست؟ بحث هویت در آن چگونه مطرح می‌شود که وزیر راه از آن به‌عنوان «قوی‌ترین ریسمان» یاد می‌کند و اساسا این اندیشه چه نسبتی با الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت و تمدن نوین اسلامی دارد که او از بودجه عمومی وزارتخانه، این‌گونه برای بسط بساط آن هزینه می‌کند.

جواد طباطبایی، هویت ایرانیان را دارای چهار نص می‌داند که رودخانه عظیم ایران از این چهار رود سرچشمه گرفته است. «مسلمانی»، «ایرانیت»، «عقل یونانی» و «تجدد غربی»، چهار پاره هویتی مورد نظر طباطبایی هستند. این پرسش مطرح می‌شود که درصورت وقوع تضادی بین این عناصر چهارگانه، کدام‌یک مبنا خواهد بود و بقیه براساس آن تفسیر خواهند شد؟ طباطبایی می‌گوید: «در این چارچوب ملی، اصل بر حفظ «اعتدال ملی» است» و پس از آنکه مجددا از تکلیف تضاد احتمالی این چهار عنصر پرسش می‌شود، طباطبایی با بیان اینکه اصلا اعتقادی به حکومت دینی ندارد، «خواست اکثریت» را به‌عنوان ملاک مطرح کرده و درواقع به ترجیح ملیت بر دیگر پاره‌های مدل هویتی خود حکم می‌کند9، یعنی نظریه‌ای در کار نیست؛ چراکه اگر بنا باشد نظریه پیرو آرای عمومی شود دیگر چه نیازی به نظر و تئوری و دانش.

نه‌تنها در این مناظره بلکه در منظومه فکری صاحب تئوری ایرانشهری به هویت دینی و اسلامی بی‌توجهی اساسی شده است. طباطبایی در آخرین سخنرانی عمومی خود در «همایش سالانه انجمن علوم سیاسی» با بیان اینکه حوزه علمیه شکست خورده است و نمی‌تواند خود را با مناسبات جدید تطبیق دهد، درمورد دانشگاه مطلوب هم گفت: «اگر دانشگاه ایرانی بتواند دانشگاه ایران را تولید کند موضوع آن اسلام نخواهد بود بلکه موضوع آن ایران است.» حال باید پرسید چگونه جناب آخوندی از عدم تقابل اندیشه ایرانشهری و اسلام سخن به میان می‌آورد حال آنکه تئوری‌پرداز این ایده در سخنان عمومی خود صراحتا اسلام را از حیطه موضوعات نهاد علم در ایران خارج می‌کند و ایران را هم از دایره امت اسلامی جدا می‌داند. به نظر می‌رسد که وزیر چندان از ایرانشهری هم مطلع نیست؛ چراکه نه‌تنها اندیشه ایرانشهری با الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت همخوانی و تطبیق ندارد بلکه جناب آخوندی هم بدون توجه به این موضوع و به‌جای پیگیری مشکلات عینی وزارتخانه، رسالت خود را در بسط و گسترش این اندیشه یافته و از منابع وزارتخانه برای آن هزینه کرده‌ است.

اینها به کنار، وزیر راه‌حل غریبگی در تهران و آشنایی در کاشان را هم در این تئوری می‌جوید. حالا که اهل تئوری‌پردازی نیست،‌ مرد شهرسازی هست؟

پانوشت:
۱- طرح توسعه اندیشه ایرانشهری / پاییز 1395 / سایت وزارت راه و شهرسازی
۲-کتابچه نشست اول از سلسله‌نشست‌های ایرانشهری به‌مناسبت روز معمار
۳-حاتم قادری: در دام خشونت خرد و جدید / مهرنامه 35 / اردیبهشت 93، ص 128
۴-هاشم آقاجری: در پی تاسیس ایدئولوژی برای ایران / مهرنامه 35 / اردیبهشت 93، ص 131
۵-داود فیرحی: ترک خوردن سیاست ایده نامه‌نویسی / مهرنامه 35 / اردیبهشت 93، ص 135
۶-ناصر فکوهی: «ایرانشهری نوع شست و شو یافته ایدئولوژی‌های فاشیستی»، خردنامه همشهری، ش. ۱۷۳، فروردین ۱۳۹۶، ص. ۱۰۵
۷- جواد میری: گفت‌وگو با تسنیم  http://tn.ai/1646367
۸-احتیاجی به دانشگاه ندارم / روزنامه فرهیختگان / پنجشنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۶
۹- شماره نخست نشریه «روایت»

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید


خداداد: با کسی تعارف ندارم تمرینات ریکاوری دژاگه در اردوی تیم ملی مصر پروازها به اربیل را از سر می‌گیرد اردوهای راهیان نور وسیله‌ای برای انتقال معنویت به جامعه است نمی‌دانم این روزها خواب بودم یا بیدار، من بودم یا روحی از من، نمی‌دانم نظر جالب سید حسن نصرالله درباره جان بولتون +فیلم جابجایی 3 میلیون و 200 هزار مسافر در جاده‌ها ابراز نگرانی سناتور دموکرات از انتصاب بولتون بهره مندی بیش از دو هزار نفر در طرح سلامت نوروزی پرواز پهپادهای راهداری در جاده‌ها اعراب به قطر: از جام جهانی دست بکش تا محاصره را برداریم ریزش خونین کوه در پلدختر مهم‌ترین مشکلات اقتصاد ترکیه روشن شدن علل سانحه نفتکش سانچی تا یک ماه آینده محافل حقوق بشری غربی توجه چندانی به انتخابات مصر ندارند/ تاثیر نفوذ آمریکا در انتخابات مصر تیم ملی فوتبال کشورمان راهی اتریش می‌شود زمان افتتاح راه آهن بین‌المللی آستارا خنثی سازی حمله داعش به جنوب سامراء فصل 2018 فرمول یک آغاز شد؛ رانندگان، تیم‌ها، جدول زمانی و هرآنچه باید بدانید تندباد شدید در ارومیه خساراتی برجای گذاشت ترامپ تراجنسیتی‌ها را برای استخدام در ارتش فاقد صلاحیت اعلام کرد آمادگی بیمارستان قائم (عج) اسدآباد در تعطیلات نوروز برای ارائه خدمات به مردم و مسافران نوروزی اعتبارات اندک و عملکرد قابل قبول وزارت بهداشت در سال 96 هنگام رانندگی در شب چای و قهوه بنوشید معاون رئیس‌جمهور به کمپین «بهرفت» پیوست ایرانیان با هم به توافق برسند اقدامات تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم و با بازماندگان ابراز همدردی می‌کنیم عروس و داماد در تهران سر بریده شدند + عکس 48 ساعت تا لحظه سرنوشت ساز برای پرسپولیسی‌ها انگلیس در صدر بالاترین نرخ طلاق در اروپا قاسمی حوادث تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد عکس/ باجه تلفن دیروز، آکواریوم امروز رتبه اول میزان طلاق در اروپا، از آن انگلیس است واکنش فدراسیون فوتبال به صحبت گزارشگر دیدار ایران چند راهکار ساده برای رهایی از شوره سر وزش تندباد در ارومیه مراسم وداع با پیکر پاسدار شهید محمد امرایی شکایت استقلالی‌ها از یک مربی لیگ برتری قاسمی حوادث تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد تصادف مرگبار در جاده هراز زخمی شدن 15 مسافر در خروج اتوبوس از جاده در زنجان عرضه میوه، گوشت مرغ، گوشت قرمز و برنج تا 15 فروردین ادامه دارد برپایی 17 ایستگاه فرهنگی نوروزگاه در شهر تهران از امروز هراس دشمن از انقلاب اسلامی به برکت خون پاک شهداست هواشناسی آذربایجان شرقی درباره وقوع تندباد با سرعت 100 کیلومتر هشدار داد چه پیامی امیرالمومنین (ع) را غمگین کرد؟ عزت و اقتدار امروز ایران اسلامی مرهون ایثار گری‌های شهدا توهین گزارشگر سرشناس تلویزیون به مشهورترین فوتبالیست دنیا راهیان نور مسیری است برای عاقبت بخیری شکایت استقلال خوزستان از ویسی
ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد گاردین: بروکسل برای حفظ برجام بدون آمریکا برنامه‌ریزی می‌کند شکست تیم ملی فوتبال ایران در تونس عذرخواهی محسن یگانه از مخاطبان کنسرتش پیش از اعزام به بیمارستان + فیلم انفجار در هلمند افغانستان دست کم 14 کشته برجای گذاشت انگلیس: بروکسل شاید بتواند بعد از خروج آمریکا از برجام آن را حفظ کند اتوبوس ولوو با 30 مسافر در آزادراه قم - تهران آتش گرفت / حادثه مصدوم نداشت «گاو وحشی» ترامپ کیست و چه سوابقی ضد ایران دارد؟ +تصاویر جان بولتون: ترامپ باید کره‌شمالی را به شیوه لیبی خلع سلاح کند / ما به نیات کره شمالی تردید داریم جشن و پایکوبی ارسطو و رحمت در ختنه سوران بهروز بوشهر| عاملان قتل در شهرستان دشتی دستگیر شدند بن سلمان: تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت به قدس درد داشت قدوس: آینده روشنی را برای تیم ملی می‌بینم/ گل تونس تصادفی بود سوانح رانندگی منجر به مصدومیت 46 نفر در استان کرمانشاه شد نهاد دولت مانع حرکت اقتصاد ملی است واکنش عادل الجبیر به سخنان ظریف: عربستان به کمک ایران نیازی ندارد/ موضع «بولتون» در قبال ایران معقول است فیلم | از عاشق شدن تا ورود به دنیای بازیگری از زبان سحر دولتشاهی انگلیس با تکرار ادعای امریکا، ایران را به حملات سایبری متهم کرد سی‌ان‌ان از اولین تصمیم ناگهانی ترامپ و جان بولتون خبر داد تصادف رانندگی در اردبیل 9 کشته و مجروح برجای گذاشت امیرعبداللهیان: انتصابات ترامپ تاکتیک است همه نهادها و دستگاه‌ها برای پاسخ‌گویی به مطالبات مردم دولت را کمک کنند وزیر ارتباطات: بجای گوگل، از این ماشین ترجمه سه زبانه استفاده کنید ماجرای عاشق شدن سحر دولتشاهی در برنامه دورهمی + فیلم ارتش یمن با موشک بالستیک "بدر 1" پادگان متجاوزان را در هم کوبید ایران 0 - تونس 1 / شکست یوزهای ایرانی مقابل صدرنشین قاره سیاه شادمهر عقیلی: ما به هیچ اماراتی باج نمیدیم آتش سوزی در تبریز جان کودک 9 ساله را گرفت آیت الله مکارم: لفظ حجاب اجباری حذف شود اتحادیه مشاوران املاک تهران از مردم لرستان عذرخواهی کند روسیه: لندن همپیمانانش را به جنگ با روسیه سوق می‌دهد استارت آبی‌ها با غایبان پرتعداد/حضور میهمان آلمانی در تمرین استقلال طعنه «کلاه قرمزی» به نمایش ندادن ساز در تلویزیون؛ اجرای موسیقی پشت به دوربین! نخستین تمرین نوروزی تیم فوتبال استقلال در سال 97 برگزار شد قهرمان حمله تروریستی فرانسه+ عکس قوچان‌نژاد: سخت کار می‌کنیم تا در روسیه شگفت‌زده نشویم/ سطح تونس فراتر از آسیا بود جهانبخش در میان 5 پدیده جام جهانی 2018 روسیه/سفر مهدی قائدی به کویت گل دوم کریستیانو رونالدو به مصر (پرتغال 2-1 مصر) آمریکا تهدید کرد که از شورای حقوق‌بشر سازمان ملل خارج می‌شود تیم ملی سال جام جهانی را با شکست آغاز کرد/ خدمت تونس به کی‌روش فسخ قرارداد مدافع کروات تراکتورسازی حقایقی باورنکردنی از قوی‌ترین موجود روی کره زمین+ تصاویر شلیک موشک یمن به پایگاه نیروهای عربستان پزشکیان: با هر کسی که دلش برای مردم بسوزد، رفیقم پاسخ کودکانه الجبیر به اعلام حمایت ظریف از ریاض/ تکرار مواضع ضد ایرانی وزیر خارجه سعودی در آمریکا نخستین آمار اقامت نوروزی مسافران در عید 97 اعلام شد/ 370 هزارنفر مسافرت خارجی رفتند واکنش قاسمی به تحریم چند تبعه ایرانی و یک شرکت توسط آمریکا سومین گروه تروریست‌ها از غوطه شرقی دمشق خارج شد ترافیک نیمه‌سنگین در عوارضی تهران قم/ افزایش 12 درصدی مسافرت‌های نوروزی در غرب تهران رازهای ناگفته کمپین جان بولتون برای به راه انداختن جنگ با ایران

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me