تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:متفرقه()
کد خبر:15093548
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ ۰۳:۳۵

اختصاص 20 هزار میلیارد تومان برای ساماندهی 6 موسسه مالی غیر مجاز

سرویس اقتصادی- وضع شش تعاونی اعتباری غیر مجاز با یک میلیون و 322 هزار و 732 سپرده گذار در قالب مصوبات سران سه قوه بررسی و تاکنون یک میلیون و 292 هزار و 164 سپرده گذار تعیین تکلیف شده‌اند که مجموعا 98 درصد سپرده گذاران را شامل می‌شود. همچنین برای ساماندهی موسسه‌های مالی غیر مجاز مبلغ 20 هزار میلیارد تومان از سوی بانک مرکزی اختصاص یافته که تاکنون 5 ر 18 هزار میلیارد تومان آن به سپرده گذاران پرداخت شده است. به گزارش خبرنگار اقتصادی اطلاعات، معاون نظارتی […]
 

سرویس اقتصادی- وضع شش تعاونی اعتباری غیر مجاز با یک میلیون و ۳۲۲ هزار و ۷۳۲ سپرده گذار در قالب مصوبات سران سه قوه بررسی و تاکنون یک میلیون و ۲۹۲ هزار و ۱۶۴ سپرده گذار تعیین تکلیف شده اند که مجموعا ۹۸ درصد سپرده گذاران را شامل می شود.
همچنین برای ساماندهی موسسه های مالی غیر مجاز مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان از سوی بانک مرکزی اختصاص یافته که تاکنون ۵ر۱۸ هزار میلیارد تومان آن به سپرده گذاران پرداخت شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی اطلاعات، معاون نظارتی بانک مرکزی در نشست خبری ضمن تشریح چگونگی ساماندهی موسسه های مالی غیر مجاز، با اشاره به اینکه موضوع ایجاد برخی صندوق های قرض الحسنه و تعاونی‌ها به قبل از انقلاب برمی گردد که در آن زمان با رویکرد مقابله با نظام بانکی ربوی تشکیل شده بودند، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تصویب و اجرای قانون بانکداری بدون ربا،این صندوق ها به کار خود ادامه دادند اما در سال های بعد با مشکل مواجه شدند که موجب ضرر و زیان سپرده گذاران شد.
دکتر فرشاد حیدری افزود: البته ریشه تعداد زیادی از این تعاونی ها به دهه ۷۰ برمی گردد که با مجوز وزارت تعاون تشکیل شدند تا فقط به اعضاء خدمت رسانی کنند، اما تعدادی از چارچوب خارج شده و بدون اجازه از مرجع صادرکننده مجوز ،زمینه ساز مشکلاتی در عرصه پولی شدند.
فرشاد حیدری ضمن اشاره به تدوین لایحه ساماندهی بازار غیرمتشکل در سال ۸۲ گفت: این لایحه در سال ۸۳ تصویب و برای اجرا ابلاغ شد؛ البته قانون نیازمند تهیه و تصویب ایین نامه بود که سال ۸۶ به بانک مرکزی ابلاغ شد و از سال ۸۶ ساماندهی صندوق های قرض الحسنه، صرافی ها و تعاونی ها و موسسات غیرمجاز در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت.
وی با بیان اینکه فرایند ساماندهی صرافی ها بسیار سریع تر انجام شد، تصریح کرد: شرکت های لیزینگ هم در این مدت به نحو قابل قبولی ساماندهی شدند اما صندوق های قرض الحسنه مدیریت شده و تعدادی زیر نظر سازمان اقتصاد اسلامی قرار گرفتند و برخی دیگر هم منحل یا ادغام شدند.
معاون نظارتی بانک مرکزی گفت:در بخش تعاون هم تعداد زیادی صندوق تاسیس شد که طبق قانون باید فقط به اعضای خود خدمات می دادند، اما تخلف کرده و به بیرون از تعاونی خدمات می دادند که آنها را ساماندهی کردیم و ۲۵۰ تعاونی اعتبار تا امروز مجوز فعالیت گرفته اند و همچنان می توانند در قالب تعاونی کارگری یا کارمندی مجوز بگیرند ولی برای تعاونی های صنفی هنوز تصمیمی در شورای پول و اعتبار گرفته نشده است.
وی با بیان اینکه امروز رسماً اعلام می کنم که هیچ صندوق یا تعاونی یا موسسه مالی حائز اهمیت غیرمجازی در کشور فعالیت نمی کند، برگزاری جلسات قوای سه گانه برای ساماندهی این موسسات را مورد توجه قرار داد و گفت: پایان فعالیت موسسات غیرمجاز پولی را می توان تبلور همراهی و همکاری همه جانبه قوا و از اقدامات بزرگ نظام اقتصادی کشور برشمرد که در نهایت ارزان شدن تسهیلات اعطایی را به همراه دارد.
نامبرده با تاکید براینکه امکان ایجاد و تاسیس موسسات غیر مجاز پولی در حال حاضر به هیچ نحوی وجود ندارد، گفت: برخی افراد نگران بودند که با ساماندهی موسسات غیرمجاز اقدامات غیرقانونی شان فاش شود؛ از همین رو در این مسیر سنگ اندازی های بسیاری کردند.
وی به نحوه رفتار این بانک در ساماندهی غیرمجاز اشاره کرد و افزود: این رفتار متناسب با نوع موسسات و تعاونی ها و البته میزان دارایی ها و بدهی هایش بود و از همین رو نمی توانستیم یک رفتار را با همه تعاونی ها و موسسات داشته باشیم.
حیدری با اظهار اینکه تعاونی های اعتباری منحل شده فرشتگان، افضل توس، بدر توس، البرز ایرانیان، رباط کریم از جمله تعاونی هایی هستند که با ورود بانک مرکزی ساماندهی شده اند، ساماندهی تعاونی اعتباری فرشتگان را در سال ۹۵ مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: این تعاونی ۴۵۸ هزار و ۷۰۶ سپرده گذار داشت؛ بنابراین با مصوبه سران سه قوه بنا شد سپرده های زیر ۲۰۰ میلیون تومان ساماندهی شود و اشخاصی که بالای ۲۰۰ میلیون سپرده داشتند حداقل ۲۰۰ میلیون تومان دریافت کنند؛ البته با این شرط که از شهریور و همزمان با انحلال تعاونی، دیگر سودی به سپرده ها پرداخت نشود.
وی گفت: سپرده های ۴۵۲ هزار و ۳۳۶ سپرده گذار این تعاونی تاکنون تسویه شده است و ۹۹ درصد سپرده گذاران تعیین تکلیف شده و یک درصد باقی مانده هر کدام نفری ۲۰۰ میلیون تومان دریافت کردند و پرداخت مابقی سپرده آنها بر اساس تصمیمی است که هیات تسویه بگیرد.
معاون نظارتی بانک مرکزی تعداد سپرده گذاران البرز ایرانیان را ۴۴ هزار و ۸۷۱ نفر اعلام کرد و گفت: بناشد تا ۱۰۰ میلیون تومان به این سپرده گذاران پرداخت شود ولی با شرط تعدیل نرخ سود به ۱۵ درصد که تا کنون ۴۱ هزار و ۷۳۱ نفر از این سپرده گذاران تعیین تکلیف شده اند که شامل ۹۳ درصد سپرده گذاران می شوند و فقط ۷ درصد باقی مانده اند.
وی تعداد اعضای تعاونی وحدت را هم ۳۷۴ هزار و ۲۴۶ سپرده گذار بیان کرد و گفت: ۳۷۰ هزار و ۹۵۸ نفر تعیین تکلیف شده اند که ۷ر۹۳درصد را شامل
می شود. در این تعاونی سپرده های زیر ۱۰۰ میلیون تسویه شده وبه سپرده های بالای ۱۰۰ میلیون تومان هم مبلغ ۱۰۰ میلیون پرداخت و نرخ سود آن ها به ۱۵ درصد تعدیل شد.
این مقام مسئول با بیان اینکه تعداد سپرده گذاران افضل توس ۳۶۵ هزار و ۶۰۰ نفر بوده که از این تعداد ۹۹ درصد تعیین تکلیف شده اند، تصریح کرد: همچنین تعاونی ولیعصر رباط کریم ۲۷ هزار و ۳۵۷ نفر سپرده گذار دارد که از چهارشنبه هفته قبل تاکنون ۱۷ هزار و ۸۶۱ نفر تسویه شده اند که ۶۵ درصد کار آن تمام شده و تا سه روز آینده مابقی را تعیین تکلیف می کنیم.
وی گفت: همچنین ساماندهی تعاونی بدر توس با ۵۱ هزار و ۹۵۲ سپرده گذار از ۱۴ اسفند آغاز شد و تا ۲۰ اسفند تعداد ۴۵ هزار و ۳ نفر تعیین تکلیف شده اند و تا پایان هفته هم مابقی سپرده گذاران تعیین تکلیف می شوند.
حیدری گفت: یکی از مصوبات سران سه قوه برکناری هیات تسویه این صندوق ها که دچار قصور و تقصیر شده اند، بوده است که البته از این ها شکایت هم شده است. مقرر شد هیات تسویه ای از نمایندگان قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، بانک مرکزی و یک نفر نماینده این تعاونی ها و یک نفر از ناحیه سپرده گذاران به انتخاب خودشان در این جلسات حضور داشته باشد. این جلسات درحال برگزاری است و امیدواریم هر چه زودتر وضع ۲ درصد باقی مانده سپرده گذاران را در نیمه اول سال ۹۷ تعیین تکلیف کنیم.
وی اعتبار تخصیص یافته برای ساماندهی تعاونی ها و موسسات غیرمجاز را ۲۰ هزار میلیارد تومان بیان کرد و افزود: لازم بود بانک مرکزی معادل دارایی ها نقدینگی را تامین کند تا پرداخت سپرده ها انجام شود که تاکنون ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از اعتبار بانک مرکزی به سپرده گذاران پرداخت شده است.
معاون نظارتی بانک مرکزی به تلاش های افرادی در داخل و خارج از کشور برای ضربه زدن به اعتماد عمومی مردم به شبکه بانکی اشاره و تاکید کرد: موضوع موسسات غیرمجاز که خارج از چارچوب اساسنامه فعالیت کرده اند، بسیار متفاوت از بانک ها و موسسات مجاز است.
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا مدیران بانک مرکزی هم اکنون در بازداشت هستند؟ گفت: هیچ کدام از مدیران در بازداشت نیستند؛ بلکه دو مورد از کارمندان بوده که یک مورد تخلف بیرون بانک داشته و یک مورد داخل بانک که دستگاه قضایی هم اکنون درحال رسیدگی به پرونده های این افراد است.
حیدری درباره ادغام بانک مهر اقتصاد و ثامن در بانک انصار اظهار داشت: این توافق بین نیروهای مسلح انجام شده و هم اکنون درحال مراحل اجرایی آن هستیم و امیدواریم در روزهای باقی مانده در سال جاری فرایند ادغام را آغاز و در بهار سال آینده ادغام را نهایی کنیم.
وی به سپرده گذاران این موسسات اطمینان داد که هیچ نگرانی نداشته باشند؛ چراکه این ادغام یکی از رویکردهای مناسب بانک مرکزی برای تقویت نظام بانکی است.
معاون نظارتی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی مقید به حفظ حقوق تمام ذینفعان در ادغام این موسسات است، افزود: این ادغام ها باید ضمن انجام فعالیت روزانه تمام این موسسات بدون حتی یک وقفه یک دقیقه ای انجام شود.
وی در پاسخ به شائبه هایی مبنی براینکه کمک بانک مرکزی به موسسات غیرمجاز موجب آشفتگی بازار ارز شده است، گفت: رقم به کار گرفته در فرایند ساماندهی بازار غیرمجازها یک دهم نقدینگی کل کشور هم نیست؛ بنابراین این مورد اصلا تایید نمی شود.
حیدری درباره وضع صرافی های غیرمجاز تصریح کرد: امیدواریم فعالیت غیرمجاز در بازار ارز با همکاری بین دستگاهی برچیده شود. الان ۶۰۰ صرافی مجاز داریم که قانونی کار می کنند. شاید در یک صرافی مجاز فعالیت غیرمجاز انجام شود که بازرسان ما آنها را رصد می کنند و بسته به نوع تخلف با آن صرافی برخورد می شود. در سال ۹۶ با کمک نیروی انتظامی و قوه قضائیه ۲۰۰ صرافی غیرمجاز و بعضا مجاز تعطیل شده اند.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


تبریز|هشدار اورژانس آذربایجان شرقی نسبت به وقوع تندباد موزه و نقاشخانه «آقچه کهریز» میلاجرد در قاب دوربین+تصاویر پیش بینی یک هزار میلیارد ریال اعتبار عمرانی برای بقاع متبرکه پیروزی شاگردان علی کریمی مقابل داماش در دربی تصویر ماهواره‌ای از وضعیت فاجعه‌بار دریاچه ارومیه آتش‌سوزی ضایعات در ساختمانی متروکه تلاش ناجا در مسیر ارتقاء عزت و اقتدار کشور ستودنی است دلوفئو: مقصر افتم در بارسا خودم بودم واکنش ایران به حوادث تروریستی فرانسه، افغانستان و مصر سالانه صدها انگلیسی بر اثر اشتباهات پزشکی جان خود را از دست می‌دهند بازداشت یک انگلیسی با 32 کیلوگرم کوکائین در پرو یادواره شهدای ایدنک لنده چهارکشته وزخمی درمحورشهرکرد-بازفت-مسجدسلیمان همدان| جلوگیری از تغییر کاربری‌های غیر مجاز در همدان در ایام نوروز تشدید می‌شود کاروان راهیان نور در طلاییه آرام گرفت داخلی سازی خودروسازان کرمانی تا 65 درصد افزایش می‌یابد واکنش ایران به حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر از سوی ایران وقتی مجری تلویزیونی روی آنتن زنده عصبانی می‌شود+ فیلم قاسمی حوادث تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد وقوع انفجار در «ادلب» سوریه/ دستکم 12 نفر کشته شدند عبدالله ویسی در محل تمرین استقلال خوزستان حاضر شد نصیرزاده: فیروز کریمی باید به من عیدی بدهد عقب ماندگی 40 ساله ایران در درمان پیشرفته سوختگی وزش شدید باد در 3 استان کشور/ ترافیگ نیمه سنگین، پرحجم و روان در 11 محور مواصلاتی کشور یک کشته و 5 مصدوم در آتش سوزی منزلی در شهرستان آبیک گزارش تمرین امروز تراکتور سازی بوشهر|کاروان راهیان علم و فناوری راه‌اندازی می‌شود چرا تعصب به کالای ایرانی نداریم؟! روسیه: در صورت اخراج دیپلمات‌های روس از آمریکا، مسکو فورا تلافی می‌کند خودروی پرچمدار الکتریکی بنتلی در راه است/لوکس و جادار /+ویدئو اینفوگرافیک/ نکاتی که باید در باران و طوفان نوروزی جدی بگیرید هشدار پلیس در مورد شرط بندی اینترنتی وقوع انفجار در «ادلب» سوریه/دستکم 12 نفر کشته شدند طوفان شدید در ارومیه / مردم از منزل خارج نشوند علیخانی: نجفی تصمیم خود را گرفته است / او برای استعفا با شورا مشورت نکرد / شورا هنوز از استعفا گذر نکرده که مرحله انتخاب شخص بعدی آغاز شود / باید در روز نوزدهم فروردین در این مورد تصمیم گرفت پاک کردن فیسبوک از آن چه فکر می‌کنید سخت‌تر است! /اطلاعات شناور کاربران در نرم افزارها تصادف مرگبار در جاده هراز +عکس سانسور در تکرار سریال پایتخت 5 تکمیل اردوگاه راهیان نور گیلان در اهواز/ افتتاح فاز جدید تا سال آینده آیین استقبال از مسافران نوروزی در آمل تجربه سال نو مازندرانی‌ها در سرزمین شهدا تلاش احسان برای کنترل چالش تغییر پست؛ / حاج صفی بهترین ولی ناآماده حقه عجیب یک مرد برای دستیابی سریع به حقوق بازنشستگی! بلای وحشتناکی که لوازم آرایشی بر صورت این دختر آورد + عکس عکس/ ترامپ در حال دوشیدن عربستان تصاویر/ حضور گردشگران در حافطیه و سعدیه شیراز بازگشت ویسی به تمرین استقلال خوزستان تنش جدید دیپلماتیک بین آمریکا و روسیه بیش از 3 هزار گردشگر از مجموعه فرهنگی خانه بومیان کیش بازدید کردند آیت الله صافی گلپایگانی: امنیت کشور مرهون تلاش‌های نیروی انتظامی است
ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد گاردین: بروکسل برای حفظ برجام بدون آمریکا برنامه‌ریزی می‌کند شکست تیم ملی فوتبال ایران در تونس عذرخواهی محسن یگانه از مخاطبان کنسرتش پیش از اعزام به بیمارستان + فیلم انفجار در هلمند افغانستان دست کم 14 کشته برجای گذاشت انگلیس: بروکسل شاید بتواند بعد از خروج آمریکا از برجام آن را حفظ کند اتوبوس ولوو با 30 مسافر در آزادراه قم - تهران آتش گرفت / حادثه مصدوم نداشت «گاو وحشی» ترامپ کیست و چه سوابقی ضد ایران دارد؟ +تصاویر جان بولتون: ترامپ باید کره‌شمالی را به شیوه لیبی خلع سلاح کند / ما به نیات کره شمالی تردید داریم جشن و پایکوبی ارسطو و رحمت در ختنه سوران بهروز بوشهر| عاملان قتل در شهرستان دشتی دستگیر شدند بن سلمان: تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت به قدس درد داشت قدوس: آینده روشنی را برای تیم ملی می‌بینم/ گل تونس تصادفی بود سوانح رانندگی منجر به مصدومیت 46 نفر در استان کرمانشاه شد نهاد دولت مانع حرکت اقتصاد ملی است واکنش عادل الجبیر به سخنان ظریف: عربستان به کمک ایران نیازی ندارد/ موضع «بولتون» در قبال ایران معقول است فیلم | از عاشق شدن تا ورود به دنیای بازیگری از زبان سحر دولتشاهی انگلیس با تکرار ادعای امریکا، ایران را به حملات سایبری متهم کرد سی‌ان‌ان از اولین تصمیم ناگهانی ترامپ و جان بولتون خبر داد تصادف رانندگی در اردبیل 9 کشته و مجروح برجای گذاشت امیرعبداللهیان: انتصابات ترامپ تاکتیک است همه نهادها و دستگاه‌ها برای پاسخ‌گویی به مطالبات مردم دولت را کمک کنند وزیر ارتباطات: بجای گوگل، از این ماشین ترجمه سه زبانه استفاده کنید ماجرای عاشق شدن سحر دولتشاهی در برنامه دورهمی + فیلم ارتش یمن با موشک بالستیک "بدر 1" پادگان متجاوزان را در هم کوبید ایران 0 - تونس 1 / شکست یوزهای ایرانی مقابل صدرنشین قاره سیاه شادمهر عقیلی: ما به هیچ اماراتی باج نمیدیم آتش سوزی در تبریز جان کودک 9 ساله را گرفت آیت الله مکارم: لفظ حجاب اجباری حذف شود اتحادیه مشاوران املاک تهران از مردم لرستان عذرخواهی کند روسیه: لندن همپیمانانش را به جنگ با روسیه سوق می‌دهد استارت آبی‌ها با غایبان پرتعداد/حضور میهمان آلمانی در تمرین استقلال طعنه «کلاه قرمزی» به نمایش ندادن ساز در تلویزیون؛ اجرای موسیقی پشت به دوربین! نخستین تمرین نوروزی تیم فوتبال استقلال در سال 97 برگزار شد قهرمان حمله تروریستی فرانسه+ عکس قوچان‌نژاد: سخت کار می‌کنیم تا در روسیه شگفت‌زده نشویم/ سطح تونس فراتر از آسیا بود جهانبخش در میان 5 پدیده جام جهانی 2018 روسیه/سفر مهدی قائدی به کویت گل دوم کریستیانو رونالدو به مصر (پرتغال 2-1 مصر) آمریکا تهدید کرد که از شورای حقوق‌بشر سازمان ملل خارج می‌شود تیم ملی سال جام جهانی را با شکست آغاز کرد/ خدمت تونس به کی‌روش فسخ قرارداد مدافع کروات تراکتورسازی حقایقی باورنکردنی از قوی‌ترین موجود روی کره زمین+ تصاویر شلیک موشک یمن به پایگاه نیروهای عربستان پزشکیان: با هر کسی که دلش برای مردم بسوزد، رفیقم پاسخ کودکانه الجبیر به اعلام حمایت ظریف از ریاض/ تکرار مواضع ضد ایرانی وزیر خارجه سعودی در آمریکا نخستین آمار اقامت نوروزی مسافران در عید 97 اعلام شد/ 370 هزارنفر مسافرت خارجی رفتند واکنش قاسمی به تحریم چند تبعه ایرانی و یک شرکت توسط آمریکا سومین گروه تروریست‌ها از غوطه شرقی دمشق خارج شد ترافیک نیمه‌سنگین در عوارضی تهران قم/ افزایش 12 درصدی مسافرت‌های نوروزی در غرب تهران رازهای ناگفته کمپین جان بولتون برای به راه انداختن جنگ با ایران

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me