تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:()
کد خبر:15093554
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ ۰۳:۳۵

دکتر صالحی: آثار فرهنگی و هنری زنان زیست بوم ایرانی را ساخته‌اند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آثار متنوع زنان در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، ادبی و رسانه‌ای زیست بوم ایرانی را ساخته‌اند. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی صبح دیروز در آیین بزرگداشت هفته زن که با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در تالار وحدت برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: حوزه فرهنگ، هنر، ادب و رسانه یکی از حوزه‌های قابل توجهی است که زنان کشور در آن نقش و حضوری موثر […]
 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آثار متنوع زنان در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری، ادبی و رسانه‌ای زیست بوم ایرانی را ساخته‌اند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی صبح دیروز در آیین بزرگداشت هفته زن که با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در تالار وحدت برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: حوزه فرهنگ، هنر، ادب و رسانه یکی از حوزه های قابل توجهی است که زنان کشور در آن نقش و حضوری موثر داشته اند.
وی گفت: زنان از دیرباز سهم مهمی در هنر ایرانی داشته اند و بخش زیادی از هنرها و صنایع دستی و سنتی کشور مدیون و وامدار حضور خلاقانه زنان هنرمند است.صالحی ادامه داد: اگر صنایع دستی و هنرهای سنتی را به عنوان گوهر هویت ایرانی می شناسیم قرن های متوالی است که مادران و زنان ایرانی در آن نقش داشته اند و پای آن نشسته و آن را به آسمان زیبایی‌ها برده اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید با اشاره به هنرمندی زنان در حوزه های مختلف از جمله سفالگری، قالی و گلیم بافی، مینیاتور و‌… ادامه داد: لباس های متنوع و هنر زن ایرانی در بخش های مختلف زیست بوم ایرانی را ساخته اند و با نقش خود آن را به موزه ماندگار تبدیل کرده اند که نه فقط در گذشته که باید در حال و آینده نیز جریان داشته باشد.
صالحی در بخش دیگری از سخنان خود بر افزایش و روند تصاعدی زنان در حوزه های فرهنگ، هنر، ادب و رسانه در دهه معاصر تاکید کرد.‌عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آمار سهم زنان در حوزه نشر کتاب گفت: در چند دهه اخیر حیات فعال فرهنگ و ادب زنان مشهود است و تصاعد قابل توجهی داشته است.
وی در عین حال در مقایسه آماری نشر کتاب بین زنان و مردان در بازه زمانی سال های ۱۳۱۰ تاکنون گفت: در حوزه داستان نویسی در فاصله زمانی سال های ۱۳۱۰ تا ۱۳۳۹ که کتاب شناسی روشنی هم نداشته‌ایم‌ تعداد داستان نویسان مرد ۲۷۰ و زنان ۲۵ نفر بوده اند. این نسبت در سال های ۴۰ تا ۴۹ در بخش مردان ۱۳۰ نفر و زنان ۲۵ نفر بوده اند. وی ادامه داد: در سال ۶۳ تعداد داستان نویسان مرد ۲۴۱ نفر و زنان ۲۸ نفر بوده است. در سال ۶۳ مردان ۳۳۴ و زنان ۹۵ نفر بوده اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در سه دهه بعد و در سال ۹۳ تعداد مردان در حوزه داستان نویسی یک هزار و ۷۳۸ و زنان یک هزار و ۶۴۸ نفر بوده اند.‌صالحی تصریح کرد: این آمار نشان می دهد فاصله های ۱۰ برابری در این فاصله زمانی به تعادل در محصول و تولید آثار ادبی و داستان نویسی رسیده است.
وی در ادامه با مقایسه تولید آثار شعر در میان مردان و زنان نیز گفت: در سال ۶۳ تعداد اشعار منتشر شده مردان ۳۵۳ اثر بوده و در بخش زنان ۱۲ زن شعر منتشر کرده اند. در سال ۷۳ نیز تعداد ۴۶۷ اثر از سوی مردان و ۵۵ اثر از سوی زنان منتشر شده است. در سال ۸۳ نیز یک هزار و ۷۲۲ اثر از سوی مردان و ۴۹۶ کتاب شعر از سوی زنان به چاپ رسیده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در سال ۹۳ دو هزار و ۸۵۹ کتاب شعر از سوی مردان و یک هزار و ۳۱۲ اثر شعری از سوی زنان به چاپ رسیده است.
صالحی در ادامه تصریح کرد: این آمار نشان می دهد فاصله ۳۰ برابری از سال ۶۳ در حوزه شعر به فاصله دو برابری بین مردان و زنان رسیده است و در حوزه های دیگر فرهنگی و هنری نیز چنین روندی را شاهد هستیم و در مجموعه متنوع حوزه های فرهنگی و هنری حضور زنان را به صورت متصاعد و متکثر و با رشد قابل توجهی مشاهده می کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم همچنین با اشاره به تعداد زنان هنرمند بیمه شده از سوی صندوق اعتباری هنر ادامه داد: در حوزه سینما تعداد یک هزار و ۴۵۰ زن بیمه شده اند و در حوزه نمایش ۳۴۰، در حوزه موسیقی یک هزار و ۱۷۳ نفر و در حوزه هنرهای تجسمی تعداد ۴هزار و ۴۷ نفر از زنان در این صندوق بیمه شده اند.
وی افزود: در حوزه بازار فرهنگ و هنر نیز سهم قابل توجهی به زنان اختصاص دارد. مراکزی که از سوی زنان مدیریت می شود سهم قابل توجهی از اقتصاد فرهنگ و هنر، ادب و رسانه را در دست دارند.
صالحی تصریح کرد: دوره معاصر نیز تنوع زیادی برای حضور زنان در عرصه های فرهنگی و هنری ایجاد کرده است. بسیاری از هنر سنتی و صنایع دستی ما به نام مادران و زنانی ممهور شده است که نام و نشانی ندارند.
وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان بخشی که با حوزه فرهنگ، هنر و رسانه کشور در ارتباط است دارای دوهزار بانوی همکار است که هم خاطر به این حوزه دارند و هم به خدمت در این عرصه مشغول هستند و بر خود لازم می‌دانم از تمامی زحمات آن ها در جهت ارتقای فرهنگ و هنر کشور تقدیر کنم.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


پیروزی شاگردان علی کریمی مقابل داماش در دربی تصویر ماهواره‌ای از وضعیت فاجعه‌بار دریاچه ارومیه آتش‌سوزی ضایعات در ساختمانی متروکه تلاش ناجا در مسیر ارتقاء عزت و اقتدار کشور ستودنی است دلوفئو: مقصر افتم در بارسا خودم بودم واکنش ایران به حوادث تروریستی فرانسه، افغانستان و مصر سالانه صدها انگلیسی بر اثر اشتباهات پزشکی جان خود را از دست می‌دهند بازداشت یک انگلیسی با 32 کیلوگرم کوکائین در پرو یادواره شهدای ایدنک لنده چهارکشته وزخمی درمحورشهرکرد-بازفت-مسجدسلیمان همدان| جلوگیری از تغییر کاربری‌های غیر مجاز در همدان در ایام نوروز تشدید می‌شود کاروان راهیان نور در طلاییه آرام گرفت داخلی سازی خودروسازان کرمانی تا 65 درصد افزایش می‌یابد واکنش ایران به حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر از سوی ایران وقتی مجری تلویزیونی روی آنتن زنده عصبانی می‌شود+ فیلم قاسمی حوادث تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد وقوع انفجار در «ادلب» سوریه/ دستکم 12 نفر کشته شدند عبدالله ویسی در محل تمرین استقلال خوزستان حاضر شد نصیرزاده: فیروز کریمی باید به من عیدی بدهد عقب ماندگی 40 ساله ایران در درمان پیشرفته سوختگی وزش شدید باد در 3 استان کشور/ ترافیگ نیمه سنگین، پرحجم و روان در 11 محور مواصلاتی کشور یک کشته و 5 مصدوم در آتش سوزی منزلی در شهرستان آبیک گزارش تمرین امروز تراکتور سازی بوشهر|کاروان راهیان علم و فناوری راه‌اندازی می‌شود چرا تعصب به کالای ایرانی نداریم؟! روسیه: در صورت اخراج دیپلمات‌های روس از آمریکا، مسکو فورا تلافی می‌کند خودروی پرچمدار الکتریکی بنتلی در راه است/لوکس و جادار /+ویدئو اینفوگرافیک/ نکاتی که باید در باران و طوفان نوروزی جدی بگیرید هشدار پلیس در مورد شرط بندی اینترنتی وقوع انفجار در «ادلب» سوریه/دستکم 12 نفر کشته شدند طوفان شدید در ارومیه / مردم از منزل خارج نشوند علیخانی: نجفی تصمیم خود را گرفته است / او برای استعفا با شورا مشورت نکرد / شورا هنوز از استعفا گذر نکرده که مرحله انتخاب شخص بعدی آغاز شود / باید در روز نوزدهم فروردین در این مورد تصمیم گرفت پاک کردن فیسبوک از آن چه فکر می‌کنید سخت‌تر است! /اطلاعات شناور کاربران در نرم افزارها تصادف مرگبار در جاده هراز +عکس سانسور در تکرار سریال پایتخت 5 تکمیل اردوگاه راهیان نور گیلان در اهواز/ افتتاح فاز جدید تا سال آینده آیین استقبال از مسافران نوروزی در آمل تجربه سال نو مازندرانی‌ها در سرزمین شهدا تلاش احسان برای کنترل چالش تغییر پست؛ / حاج صفی بهترین ولی ناآماده حقه عجیب یک مرد برای دستیابی سریع به حقوق بازنشستگی! بلای وحشتناکی که لوازم آرایشی بر صورت این دختر آورد + عکس عکس/ ترامپ در حال دوشیدن عربستان تصاویر/ حضور گردشگران در حافطیه و سعدیه شیراز بازگشت ویسی به تمرین استقلال خوزستان تنش جدید دیپلماتیک بین آمریکا و روسیه بیش از 3 هزار گردشگر از مجموعه فرهنگی خانه بومیان کیش بازدید کردند آیت الله صافی گلپایگانی: امنیت کشور مرهون تلاش‌های نیروی انتظامی است شمار مسافران نوروزی استان بوشهر 10 درصد افزایش یافت تلاش مجدد نجفی برای ماندن در شهرداری با بلیت اصلاح طلبان تندرو! افزایش 3 برابری حجم زباله در ایام نوروز
ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد گاردین: بروکسل برای حفظ برجام بدون آمریکا برنامه‌ریزی می‌کند شکست تیم ملی فوتبال ایران در تونس عذرخواهی محسن یگانه از مخاطبان کنسرتش پیش از اعزام به بیمارستان + فیلم انفجار در هلمند افغانستان دست کم 14 کشته برجای گذاشت انگلیس: بروکسل شاید بتواند بعد از خروج آمریکا از برجام آن را حفظ کند اتوبوس ولوو با 30 مسافر در آزادراه قم - تهران آتش گرفت / حادثه مصدوم نداشت «گاو وحشی» ترامپ کیست و چه سوابقی ضد ایران دارد؟ +تصاویر جان بولتون: ترامپ باید کره‌شمالی را به شیوه لیبی خلع سلاح کند / ما به نیات کره شمالی تردید داریم جشن و پایکوبی ارسطو و رحمت در ختنه سوران بهروز بوشهر| عاملان قتل در شهرستان دشتی دستگیر شدند بن سلمان: تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت به قدس درد داشت قدوس: آینده روشنی را برای تیم ملی می‌بینم/ گل تونس تصادفی بود سوانح رانندگی منجر به مصدومیت 46 نفر در استان کرمانشاه شد نهاد دولت مانع حرکت اقتصاد ملی است واکنش عادل الجبیر به سخنان ظریف: عربستان به کمک ایران نیازی ندارد/ موضع «بولتون» در قبال ایران معقول است فیلم | از عاشق شدن تا ورود به دنیای بازیگری از زبان سحر دولتشاهی انگلیس با تکرار ادعای امریکا، ایران را به حملات سایبری متهم کرد سی‌ان‌ان از اولین تصمیم ناگهانی ترامپ و جان بولتون خبر داد تصادف رانندگی در اردبیل 9 کشته و مجروح برجای گذاشت امیرعبداللهیان: انتصابات ترامپ تاکتیک است همه نهادها و دستگاه‌ها برای پاسخ‌گویی به مطالبات مردم دولت را کمک کنند وزیر ارتباطات: بجای گوگل، از این ماشین ترجمه سه زبانه استفاده کنید ماجرای عاشق شدن سحر دولتشاهی در برنامه دورهمی + فیلم ارتش یمن با موشک بالستیک "بدر 1" پادگان متجاوزان را در هم کوبید ایران 0 - تونس 1 / شکست یوزهای ایرانی مقابل صدرنشین قاره سیاه شادمهر عقیلی: ما به هیچ اماراتی باج نمیدیم آتش سوزی در تبریز جان کودک 9 ساله را گرفت آیت الله مکارم: لفظ حجاب اجباری حذف شود اتحادیه مشاوران املاک تهران از مردم لرستان عذرخواهی کند روسیه: لندن همپیمانانش را به جنگ با روسیه سوق می‌دهد استارت آبی‌ها با غایبان پرتعداد/حضور میهمان آلمانی در تمرین استقلال طعنه «کلاه قرمزی» به نمایش ندادن ساز در تلویزیون؛ اجرای موسیقی پشت به دوربین! نخستین تمرین نوروزی تیم فوتبال استقلال در سال 97 برگزار شد قهرمان حمله تروریستی فرانسه+ عکس قوچان‌نژاد: سخت کار می‌کنیم تا در روسیه شگفت‌زده نشویم/ سطح تونس فراتر از آسیا بود جهانبخش در میان 5 پدیده جام جهانی 2018 روسیه/سفر مهدی قائدی به کویت گل دوم کریستیانو رونالدو به مصر (پرتغال 2-1 مصر) آمریکا تهدید کرد که از شورای حقوق‌بشر سازمان ملل خارج می‌شود تیم ملی سال جام جهانی را با شکست آغاز کرد/ خدمت تونس به کی‌روش فسخ قرارداد مدافع کروات تراکتورسازی حقایقی باورنکردنی از قوی‌ترین موجود روی کره زمین+ تصاویر شلیک موشک یمن به پایگاه نیروهای عربستان پزشکیان: با هر کسی که دلش برای مردم بسوزد، رفیقم پاسخ کودکانه الجبیر به اعلام حمایت ظریف از ریاض/ تکرار مواضع ضد ایرانی وزیر خارجه سعودی در آمریکا نخستین آمار اقامت نوروزی مسافران در عید 97 اعلام شد/ 370 هزارنفر مسافرت خارجی رفتند واکنش قاسمی به تحریم چند تبعه ایرانی و یک شرکت توسط آمریکا سومین گروه تروریست‌ها از غوطه شرقی دمشق خارج شد ترافیک نیمه‌سنگین در عوارضی تهران قم/ افزایش 12 درصدی مسافرت‌های نوروزی در غرب تهران رازهای ناگفته کمپین جان بولتون برای به راه انداختن جنگ با ایران

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me