تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:متفرقه()
کد خبر:15093557
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ ۰۳:۳۵

استیضاح سه وزیر، بهاریه مجلس!

در روزهای پایانی سال و آغاز بهار (سال نو) مجلس طرح استیضاح سه وزیر مسکن، کار و جهاد کشاورزی را فردا و پس‌فردا، (سه‌شنبه و چهارشنبه) در دستور کار جلسه علنی قرار داده است. معمول چنین است که هربار طرح استیضاح وزراء از سوی مجلس اعلام می‌شود، اولین نقد مثبت یا منفی چنین است که «استیضاح، حق مجلس و نمایندگان آنست!» اما این بار علاوه بر نقد چرایی آن، آن هم استیضاح سه وزیر در پایان سال کاری دولت که حجم فعالیت اداری، مالی و کاری وزراء در وزارتخانه‌ها چندین برابر […]
در روزهای پایانی سال و آغاز بهار (سال نو) مجلس طرح استیضاح سه وزیر مسکن،کار و جهاد کشاورزی را فردا و پس‌فردا، (سه‌شنبه و چهارشنبه) در دستور کار جلسه علنی قرار داده است. معمول چنین است که هربار طرح استیضاح وزراء از سوی مجلس اعلام می‌شود، اولین نقد مثبت یا منفی چنین است که «استیضاح، حق مجلس و نمایندگان آنست!» اما این بار علاوه بر نقد چرایی آن، آن هم استیضاح سه وزیر در پایان سال کاری دولت که حجم فعالیت اداری، مالی و کاری وزراء در وزارتخانه‌ها چندین‌ برابر می‌شود، این استیضاح را از نظر زمان نامناسب و عجولانه کرده است مگر چه اتفاقی افتاده که در چند روز باقی مانده از سال کاری، ضرورت لازم و فوری مجلس در این دیده شده است که سه وزیر از وزارتخانه‌های بسیار مهم و حساس مسکن و شهرسازی، کار و رفاه اجتماعی و جهاد کشاورزی به مجلس فرا خوانده شوند و تلاش و روال نمایندگانی از مجلس بر این سمت و سوی به کار گرفته شود که این سه وزیر از دولت روحانی، عزل شوند. مگر نمایندگان نمی‌دانند انتخاب وزیر جدید چندان سهل و آسان نیست و بارها دیده شده است که رئیس دولت برای گرفتن رأی اعتماد در انتصاب یک وزیر چه مراحل سخت و مشکلی را طی کرده است. قرار دادن ۳ وزارتخانه بدون سرپرست (وزیر) در چند ماه آینده با احتساب تعطیلات پایان سال این حداقل نتیجه در ارزیابی طرح استیضاح با عجله مجلس را نشان می‌دهد که از نظر افکار عمومی، مجلس دچار کج‌سلیقه‌ای و شتاب در تسویه حساب با دولت شده است.
تجربه اجرای طرح استیضاح در مجلس از ادوار گذشته تاکنون نشان می‌دهد که مجلس به بازنگری آئین‌نامه استیضاح نیازمند است. زیرا آنچه مشهود است قبول هیئت رئیسه مجلس برای ارائه علنی هر طرح استیضاح، تعداد امضاء از سوی نمایندگان است که اگر به حد نصاب کمی رسید، استیضاح از سوی هیئت رئیسه در دستور کار علنی مجلس قرار می‌گیرد. در حالی که اصل روابط مجلس و دولت و به خصوص روابط هر وزارتخانه و وزیر آن با نمایندگان مجلس بر پرسش و پاسخ از طریق کمیسیون‌ها یا حضور وزیر در جمع نمایندگان یا پذیرش نماینده از سوی وزیر برای طرح پرسش‌ها و دریافت پاسخ‌ها براساس مدیریت و اجرا قرار دارد. استیضاح را نباید روال طبیعی مجلس دانست که البته یک حق مسلم از مجموعه حقوق نمایندگی در قانون اساسی دیده شده است. یک بار روال استیضاح در مجلس ما با مجالس دیگر به خصوص در کشورهای اروپایی مانند انگلیس و فرانسه و آلمان مقایسه کنید تا جایگاه طرح استیضاح در کلان مدیریت کشورهای دارای مجلس را دریابیم! یکی از نمایندگان تهران در مجلس طرح کنونی استیضاح سه وزیر را همزمان چنین نقد کرده است:
«استیضاح یک حق مسلم از مجموعه حقوق نمایندگی در قانون اساسی کشورمان است. از این منظر نمی‌توان به استیضاح وزیران در هر موقعیت زمانی که رخ بدهد، ایرادی وارد دانست. اما عموماً درباره استیضاح‌ها و خصوصاً سه استیضاح اخیر باید به یک نکته مهم توجه داشت و آن اینکه چه عواملی در انجام این استیضاح‌ها تأثیرگذار بوده‌اند؟ پاسخ این سؤال می‌تواند فضای حاکم بر تلاش امضاکنندگان این سه طرح را بهتر شرح دهد. عوامل مؤثر یاد شده را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم‌بندی کرد و در نهایت به بررسی سهم آنها در این استیضاح‌ پرداخت؛ یکی عوامل داخلی و دیگری عوامل محیطی. عوامل داخلی اشاره به خود وزارتخانه، وزیر مربوطه، زیرمجموعه‌های او و کارنامه آنها دارد. عوامل محیطی اما ناظر به شرایط عمومی کشور و مسائل بیرونی وزارتخانه‌ها در زمان استیضاح است. در شرایط فعلی به گمان نگارنده سهم عوامل داخلی در بهترین حالت بیشتر از ۳۰ درصد نخواهد بود. به عبارت دیگر سهم عملکرد و کارنامه وزارتخانه‌ها را در این استیضاح‌ می‌توان سهمی حداقلی دانست که اگر قرار بود ملاک اصلی برای استیضاح‌ باشد ـ‌چنانکه باید اینگونه باشد ـ چنین طرحی اساساً نمی‌بایست به جریان می‌افتاد. اما عوامل بیرونی یا محیطی است که زمینه را برای سه استیضاح‌ همزمان فراهم کرده‌اند. آن هم در شرایطی که همزمانی سه استیضاح‌ تاکنون در تاریخ ایران سابقه نداشته است. مجموعه این عوامل را می‌توان به مواردی چون اعتراضات دیماه، فشارهای آمریکا به توافق برجام و بحث تحریم‌های جدید این کشور، مجموعه نارضایتی‌های موجود در کشور، اتفاقات و سوانح ماه‌های اخیر و نهایتاً نوع ادبیاتی که در برخی مقاطع از دولت شنیده می‌شود، تقسیم‌بندی کرد. براساس این تقسیم‌بندی می‌توان گفت که نقش این مجموعه عوامل در به جریان افتادن استیضاح یاد شده بیش از ۷۰ درصد است. به عبارتی اگر قرار بود ملاک استیضاح صرفاً عملکرد وزارتخانه‌ها باشد، زمینه چنین کاری در مجلس مهیا نبود. اما در شرایط فعلی به نظر می‌رسد حداقل مجموعه‌ای از نمایندگان قصد دارند تا با استیضاح و تلاش برای برکناری وزرا پاسخی به شرایط عمومی کشور بدهند.»
استیضاح اهرم فشار سیاسی نیست و در قانون اساسی اصل آن بر توان پذیرش مسئولیت و کارآمدی تنظیم شده است. در حالی که اکنون به طور عمومی جامعه، آژیر طرح استیضاح سه وزیر آن هم همزمان و در پایان سال را بهاریه سیاسی کاری مجلس می‌شمارند. نماینده تهران در پایان نقد خود در یکی از روزنامه صبح تهران نتیجه گرفته است: «…باید اذعان کرد که سه استیضاح اخیر دارای پایه‌های محکم فنی و کارشناسی نیستند و پاسخ دادن به یک سری عوامل بیرونی از اختیار وزرا با استیضاح آنها، هم انطباقی با منافع عمومی ندارد و هم نوعی سیاسی کاری محسوب می‌شود.»

این خبر را به اشتراک بگذارید


قاسمی حوادث تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد وقوع انفجار در «ادلب» سوریه/ دستکم 12 نفر کشته شدند عبدالله ویسی در محل تمرین استقلال خوزستان حاضر شد نصیرزاده: فیروز کریمی باید به من عیدی بدهد عقب ماندگی 40 ساله ایران در درمان پیشرفته سوختگی وزش شدید باد در 3 استان کشور/ ترافیگ نیمه سنگین، پرحجم و روان در 11 محور مواصلاتی کشور یک کشته و 5 مصدوم در آتش سوزی منزلی در شهرستان آبیک گزارش تمرین امروز تراکتور سازی بوشهر|کاروان راهیان علم و فناوری راه‌اندازی می‌شود چرا تعصب به کالای ایرانی نداریم؟! روسیه: در صورت اخراج دیپلمات‌های روس از آمریکا، مسکو فورا تلافی می‌کند خودروی پرچمدار الکتریکی بنتلی در راه است/لوکس و جادار /+ویدئو اینفوگرافیک/ نکاتی که باید در باران و طوفان نوروزی جدی بگیرید هشدار پلیس در مورد شرط بندی اینترنتی وقوع انفجار در «ادلب» سوریه/دستکم 12 نفر کشته شدند طوفان شدید در ارومیه / مردم از منزل خارج نشوند علیخانی: نجفی تصمیم خود را گرفته است / او برای استعفا با شورا مشورت نکرد / شورا هنوز از استعفا گذر نکرده که مرحله انتخاب شخص بعدی آغاز شود / باید در روز نوزدهم فروردین در این مورد تصمیم گرفت پاک کردن فیسبوک از آن چه فکر می‌کنید سخت‌تر است! /اطلاعات شناور کاربران در نرم افزارها تصادف مرگبار در جاده هراز +عکس سانسور در تکرار سریال پایتخت 5 تکمیل اردوگاه راهیان نور گیلان در اهواز/ افتتاح فاز جدید تا سال آینده آیین استقبال از مسافران نوروزی در آمل تجربه سال نو مازندرانی‌ها در سرزمین شهدا تلاش احسان برای کنترل چالش تغییر پست؛ / حاج صفی بهترین ولی ناآماده حقه عجیب یک مرد برای دستیابی سریع به حقوق بازنشستگی! بلای وحشتناکی که لوازم آرایشی بر صورت این دختر آورد + عکس عکس/ ترامپ در حال دوشیدن عربستان تصاویر/ حضور گردشگران در حافطیه و سعدیه شیراز بازگشت ویسی به تمرین استقلال خوزستان تنش جدید دیپلماتیک بین آمریکا و روسیه بیش از 3 هزار گردشگر از مجموعه فرهنگی خانه بومیان کیش بازدید کردند آیت الله صافی گلپایگانی: امنیت کشور مرهون تلاش‌های نیروی انتظامی است شمار مسافران نوروزی استان بوشهر 10 درصد افزایش یافت تلاش مجدد نجفی برای ماندن در شهرداری با بلیت اصلاح طلبان تندرو! افزایش 3 برابری حجم زباله در ایام نوروز آتش‌سوزی ضایعات در ساختمانی متروکه / یک آتش‌نشان مصدوم شد فضای سیاسی ایران خام مناظرات شب انتخابات شد/ از رخوت و سستی مسئولین تا نمایش استیضاح در شب عید! خنثی‌سازی حمله داعش به جنوب سامرا خداد عزیزی: آدم رُکی هستم آمریکا یک رویه احمقانه را برابر ایران در پیش گرفته قیمت گوشت افزایش یافت از شهر تاریخی 1200 ساله «هفت دغنان» تا مناره بازار گسکر امامزاده صالح در ایام نوروز برنامه‌های ویژه‌ای دارد راستی ایمان را به دیگران در ایام نوروز نشان دهیم وعده خداوند محقق خواهد شد خداداد: با کسی تعارف ندارم تمرینات ریکاوری دژاگه در اردوی تیم ملی مصر پروازها به اربیل را از سر می‌گیرد اردوهای راهیان نور وسیله‌ای برای انتقال معنویت به جامعه است نمی‌دانم این روزها خواب بودم یا بیدار، من بودم یا روحی از من، نمی‌دانم
ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد گاردین: بروکسل برای حفظ برجام بدون آمریکا برنامه‌ریزی می‌کند شکست تیم ملی فوتبال ایران در تونس عذرخواهی محسن یگانه از مخاطبان کنسرتش پیش از اعزام به بیمارستان + فیلم انفجار در هلمند افغانستان دست کم 14 کشته برجای گذاشت انگلیس: بروکسل شاید بتواند بعد از خروج آمریکا از برجام آن را حفظ کند اتوبوس ولوو با 30 مسافر در آزادراه قم - تهران آتش گرفت / حادثه مصدوم نداشت «گاو وحشی» ترامپ کیست و چه سوابقی ضد ایران دارد؟ +تصاویر جان بولتون: ترامپ باید کره‌شمالی را به شیوه لیبی خلع سلاح کند / ما به نیات کره شمالی تردید داریم جشن و پایکوبی ارسطو و رحمت در ختنه سوران بهروز بوشهر| عاملان قتل در شهرستان دشتی دستگیر شدند بن سلمان: تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت به قدس درد داشت قدوس: آینده روشنی را برای تیم ملی می‌بینم/ گل تونس تصادفی بود سوانح رانندگی منجر به مصدومیت 46 نفر در استان کرمانشاه شد نهاد دولت مانع حرکت اقتصاد ملی است واکنش عادل الجبیر به سخنان ظریف: عربستان به کمک ایران نیازی ندارد/ موضع «بولتون» در قبال ایران معقول است فیلم | از عاشق شدن تا ورود به دنیای بازیگری از زبان سحر دولتشاهی انگلیس با تکرار ادعای امریکا، ایران را به حملات سایبری متهم کرد سی‌ان‌ان از اولین تصمیم ناگهانی ترامپ و جان بولتون خبر داد تصادف رانندگی در اردبیل 9 کشته و مجروح برجای گذاشت امیرعبداللهیان: انتصابات ترامپ تاکتیک است همه نهادها و دستگاه‌ها برای پاسخ‌گویی به مطالبات مردم دولت را کمک کنند وزیر ارتباطات: بجای گوگل، از این ماشین ترجمه سه زبانه استفاده کنید ماجرای عاشق شدن سحر دولتشاهی در برنامه دورهمی + فیلم ارتش یمن با موشک بالستیک "بدر 1" پادگان متجاوزان را در هم کوبید ایران 0 - تونس 1 / شکست یوزهای ایرانی مقابل صدرنشین قاره سیاه شادمهر عقیلی: ما به هیچ اماراتی باج نمیدیم آتش سوزی در تبریز جان کودک 9 ساله را گرفت آیت الله مکارم: لفظ حجاب اجباری حذف شود اتحادیه مشاوران املاک تهران از مردم لرستان عذرخواهی کند روسیه: لندن همپیمانانش را به جنگ با روسیه سوق می‌دهد استارت آبی‌ها با غایبان پرتعداد/حضور میهمان آلمانی در تمرین استقلال طعنه «کلاه قرمزی» به نمایش ندادن ساز در تلویزیون؛ اجرای موسیقی پشت به دوربین! نخستین تمرین نوروزی تیم فوتبال استقلال در سال 97 برگزار شد قهرمان حمله تروریستی فرانسه+ عکس قوچان‌نژاد: سخت کار می‌کنیم تا در روسیه شگفت‌زده نشویم/ سطح تونس فراتر از آسیا بود جهانبخش در میان 5 پدیده جام جهانی 2018 روسیه/سفر مهدی قائدی به کویت گل دوم کریستیانو رونالدو به مصر (پرتغال 2-1 مصر) آمریکا تهدید کرد که از شورای حقوق‌بشر سازمان ملل خارج می‌شود تیم ملی سال جام جهانی را با شکست آغاز کرد/ خدمت تونس به کی‌روش فسخ قرارداد مدافع کروات تراکتورسازی حقایقی باورنکردنی از قوی‌ترین موجود روی کره زمین+ تصاویر شلیک موشک یمن به پایگاه نیروهای عربستان پزشکیان: با هر کسی که دلش برای مردم بسوزد، رفیقم پاسخ کودکانه الجبیر به اعلام حمایت ظریف از ریاض/ تکرار مواضع ضد ایرانی وزیر خارجه سعودی در آمریکا نخستین آمار اقامت نوروزی مسافران در عید 97 اعلام شد/ 370 هزارنفر مسافرت خارجی رفتند واکنش قاسمی به تحریم چند تبعه ایرانی و یک شرکت توسط آمریکا سومین گروه تروریست‌ها از غوطه شرقی دمشق خارج شد ترافیک نیمه‌سنگین در عوارضی تهران قم/ افزایش 12 درصدی مسافرت‌های نوروزی در غرب تهران رازهای ناگفته کمپین جان بولتون برای به راه انداختن جنگ با ایران

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me