تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جهان
دسته:سیاسی()
کد خبر:15103014
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ ۱۲:۱۸

آیا امام از «او هم مسلم نبود» درباره مصدق پشیمان شدند؟

تصمیم برخی اعضای شورای شهر تهران برای نامگذاری خیابانی به نام «دکتر مصدق»، مجددا پرونده تاریخی او را در رسانه‌ها باز کرد. مخالفان او به سخنرانی مشهور امام در خرداد 60 و جمله معروف «او هم مسلم نبود» استناد می‌کنند و موافقان او هم به خاطره‌ای از جلال‌الدین فارسی که حدود یکسال بعد از آن سخنرانی، سخنانی از امام شنیده که نشان می‌دهد ایشان از نظر خود درباره مسلمان نبودن مصدق برگشته‌اند را مطرح می‌کنند.
به گزارش جهان نيوز،  تصمیم اعضای شورای شهر تهران برای نامگذاری خیابانی به نام «دکتر مصدق»، مجددا پرونده تاریخی او را در رسانه‌ها باز کرد.
 
تصمیم برخی اعضای شورای شهر تهران برای نامگذاری خیابانی به نام «دکتر مصدق»، مجددا پرونده تاریخی او را در رسانه‌ها باز کرد. مخالفان او به سخنرانی مشهور امام در خرداد60 و جمله معروف «او هم مسلم نبود» استناد می‌کنند و موافقان او هم به خاطره‌ای از جلال‌الدین فارسی که حدود یکسال بعد از آن سخنرانی، سخنانی از امام شنیده که نشان می‌دهد ایشان از نظر خود درباره مسلمان نبودن مصدق برگشته‌اند را مطرح می‌کنند.
 
این ماجرا اولین بار به طور رسمی در کتاب «زمانه و زندگی امام‌خمینی» که سال 91 توسط پژوهشکده امام‌خمینی و انقلاب اسلامی -وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام- چاپ شده درج شده است. نویسنده پس از بیان سخنان امام درخرداد60 می‌نویسد: «سالها بعد از آن، در صحبت یکی از اعضای شورای انقلاب فرهنگی با امام نسبت به بیان ویژه ایشان در سخنرانی 25خرداد در رابطه با مسلم نبودن دکتر مصدق، ایشان از این موضوع گذشتند.»
 
آقای محسن بهشتی‌سرشت، نویسنده کتاب مذکور آبان 91 در مصاحبه با سایت جماران -وابسته به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام- درباره تشریح این نکته می‌گوید:
 
«در گفت و گوی من با آقای جلال الدین فارسی، او می‌گفت حدود یک‌سال بعد از اینکه امام آن جمله را گفتند به اتفاق اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به دیدن امام رفتیم. تا اینکه بعد از اتمام جلسه من و آقای شریعتمداری در اتاق ماندیم و گفتم که شما با وجود آن‌که این جمله را در مورد مصدق گفتید، در مدرسه کمال که در آن تدریس می‌کردم، سندی وجود دارد که دکتر محمد مصدق اجازه گرفته است تا از محل وجوهات شرعی به مدرسه کمک کند. امام هم گفتند یکی از علمای اصفهان مطلب را این جور به من رسانده بود و اگر این‌گونه است که شما می‌گویید، من از حرفم برگشتم.»
 
 

ماجرای یک گفتگو
ماجرای دیدار اعضای ستاد انقلاب‌ فرهنگی با امام و مکالمات رد و بدل شده درباره مصدق، اولین بار توسط نشریه "راه‌ مجاهد" متعلق به لطف‌الله میثمی مطرح شد و او به صحبتش با جلال‌الدین فارسی استناد کرده بود که امام حرفشان درباره مسلمان نبودن مصدق را پس گرفته‌اند. اما جلال‌الدین فارسی مرداد79 در مصاحبه تفصیلی‌اش با روزنامه کیهان پرده از این جعل تاریخی میثمی برمی‌دارد. متن پرسش و پاسخ به شرح زیر است:
 
 
«س: آقای میثمی در نشریه تعطیل‌شده «راه‌ مجاهد» از قول شما قریب به این مضمون نوشت: «حضرت امام فرمودند جمله "او هم مسلم نبود مربوط به آقای مصدق نیست." مایلیم به جای آن نقل قول غیرمستقیم مخدوش، ماجرای ملاقات ستاد انقلاب فرهنگی با حضرت امام و سخنانی را که در حاشیه جلسه بین شما و حضرت امام رد و بدل شده از زبان خود جنابعالی بشنویم.
 
ج: در نشستی که ما با حضرت امام داشتیم، بعد از اتمام جلسه آقای دکتر شریعتمداری اجازه خواست این موضوع را مطرح کند و گفت حضرتعالی درباره آقای مصدق فرموده‌اید "او هم مسلم نبود." حالا این برای ما سوال است که اگر مسلم نبود چرا بزرگانی مثل آیت‌الله کاشانی و طالقانی ایشان را تایید کرده‌اند؟ بعد اضافه کردند اگر کسی حتی نماز هم نخواند ولی منکر وجوب نماز نباشد، این باز هم مسلمان است. صحبت آقای شریعتمداری به اینجا که رسید حضرت امام فرمودند "ان‌شاءالله مسلم بوده است."
 
 اینجا من وارد صحبت شدم و ماجرایی را خدمت ایشان عرض کردم و گفتم "من و شهید باهنر و شهید رجایی (حالا یادم نیست آن موقع این بزرگواران شهید شده بودند یا نه) در دبیرستان کمال نارمک 8 سال تدریس کرده‌ایم. این مدرسه اولین مدرسه‌ای است که با اجازه مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی از محل وجوهات شرعیه ساخته شده و آقایان بازرگان، یدالله سحابی و حاجی‌طرخان هیات امنای این مدرسه بودند. در این مدرسه دفترچه‌ای هست که صورت اسامی تمام کسانی که از بابت وجوهات شرعیه به مدرسه کمک کرده‌اند موجود است. بنده هم این دفترچه را دیده‌ام و شهادت میدهم که نفر سوم یا پنجم و ششم این نفرات، آقای مصدق و همسرش هستند و حتی مبلغی را که از بابت وجوهاتشان به این مدرسه کمک کرده‌اند در آن دفترچه ثبت شده. حضرتعالی میدانید خیلی افراد هستند که اهل نماز و روزه‌اند ولی خمس و زکات نمیدهند. کسی که خمس مالش را هم میدهد اینقدر معلوم است که منکر نماز نیست. ضمنا نمیتوانیم بگوییم این کار را برای تظاهر کرده‌اند، چون این دفترچه در اختیار کسی نیست." صحبت من که به اینجا رسید باز حضرت امام فرمودند "ان‌شاءالله مسلم بوده است."
 
 بعد من مطلب دیگری را گفتم که حالا یادم نیست، حضرت امام برای بار سوم فرمودند "ان‌شاءالله مسلم بوده است." یعنی سه‌بار ایشان این مطلب را فرمودند.
 
بعدا من با خودم فکر کردم معنای این جمله که او هم مسلم نبود این نیست که مثلا مصدق کافر است، مراد حضرت امام میتواند این باشد که دکتر مصدق بدنبال حاکمیت اسلام نبود. چون او ادعایش در حد همان ملی‌کردن نفت بوده، نه بیشتر. خب حالا یک چنین آدمی را وقتی چندنفر که اتفاقا خائن به خود مصدق هستند، میخواهند بزرگ کنند و می‌آیند در آن ماجرای مخالفت با لایحه قصاص از او خرج می‌کنند در برابر کسی که با نام اسلام این ملت را در دنیا عزت بخشیده، حضرت امام برای افشای آن حرکت ضددینی، ریشه این ادمها و بی‌اعتقادیشان به اسلام را برملا میکنند.
 
من قسمتهایی از جریان این ملاقات را به آقای میثمی گفتم و تاکید کردم این را جایی نقل نکند. ولی او در نشریه‌اش نوشت و بعد هم آن نشریه بدنام "افتخارات ملی" سوءاستفاده کرد و به شکل موهنی آن را منتشر کرد. ولی به هر حال حقیقت ماجرا بطور خلاصه همین است که عرض کردم.»
 
مشاهده می‌شود که در خاطره نقل شده توسط آقای فارسی، امام به هیچ‌وجه از بیان قبلی خود منصرف نشده، بلکه تلویحا با تکرار جمله "ان‌شاءالله مسلم بوده است." سخن آنها را رد کرده و نظر قبلی خود تأکید کرده‌اند.
 
نکته دوم اینکه آقای فارسی هم که این خاطره را نقل کرده چنین ادعایی ندارد و در مصاحبه سال 79 خود با بیان این جمله که «مراد حضرت امام میتواند این باشد که دکتر مصدق بدنبال حاکمیت اسلام نبود...» میکوشد آن جمله «او هم مسلم نبود» را جور دیگری معنا کند. ضمن اینکه باید در نظر داشت آقای فارسی در رد تفسیرِ غلط لطف‌الله میثمی مبنی بر انصراف نظر امام از مسلمان نبودن مصدق دارد این خاطره را نقل می‌کند.
 
جلال‌الدین فارسی 28فروردین85 در مصاحبه با روزنامه متعلق به مهدی کروبی-اعتماد‌ ملی- هم مجددا همین خاطره را مختصر تعریف کرده است. متن این نقل او نیز برای ثبت در تاریخ درج می‌شود:
 
 
«زمانی که امام گفتند اینکه در راسشان است اصلا مسلم نبود، من چیزی نگفتم. تا اینکه در ستاد انقلاب فرهنگی آقای علی شریعتمداری این موضوع را مطرح کرد. اتفاقا حسن حبیبی هم بود که مصدقی بود. انتشار کتاب دفاعیات دکتر مصدق در پاریس را از افتخارات خودش میدانست. وقتی آقای شریعتمداری صحبت کرد، کمی در مورد همکاریهای آیت‌الله کاشانی با دکتر مصدق و کارهای ایشان گفت. امام فرمودند که ان‌شاءالله مسلم بوده است. بعد از ایشان من صحبت کردم و در مورد اسم دکتر مصدق و خانمشان که وجوهاتشان را در دبیرستان کمال پرداخت می‌کردند توضیح دادم و ذکر کردم که خودم اسم هردوتای آنها را در لیست افراد دیده‌ام و اتفاقا غیر از من، آن لیست را آقای رجایی و باهنر هم دیده‌بودند؛ امام باز فرمودند که ان‌شاءالله مسلم بوده است. البته من استدلال دیگری هم کردم و امام همان حرف را تکرار کردند.»
 
مشاهده می‌شود که نه در متن  عبارات و جملات و نه در روح صحبتهای سال 79 و سال 85 جلال‌الدین فارسی، آنگونه که نویسنده کتاب «زمانه و زندگی امام‌خمینی» از قول او ادعا کرده نقلی از امام مبنی بر اینکه « اگر این‌گونه است که شما می‌گویید، من از حرفم برگشتم» وجود ندارد.
 
اگر فرض را بر این بگذاریم که آقای بهشتی‌سرشت، در گفتگویشان با جلال‌الدین فارسی،  بیان او را اشتباه متوجه شده و یا آقای فارسی در بیان دچار اشتباه شده است، جستجوی در اینترنت هم مطالب دیگری در رد این ادعا را نشان می‌دهد.
 
 عبدالکریم سروش-عضو وقت ستاد انقلاب فرهنگی و از حاضرین جلسه مذکور- که سالهاست از امام و حتی اسلام بریده؛ در مطلبی که بهمن95  به مناسبت فوت دکتر علی شریعتمداری منتشر کرده به این خاطره اشاره کرده و اتفاقا با ارائه اطلاعات بیشتری از صحبتهای رد و بدل شده می‌نویسد:
 
«شریعتمداری اجازه گرفت که سؤالی را با آیت‌‌الله در میان بگذارد. آن‌گاه با احترام و اختصار تمام گفت: شما که مصدّق را نامسلمان خوانده‌اید، آیا اطلاعاتی به محضر شریف مستطاب حضرت عالی رسیده است؟ آقای خمینی تأمّلی کرد و سر برداشت و گفت: بلی، اطلاعات بسیار! از آن جمله آیت‌الله خادمی اصفهانی به من (خمینی) گفت که با اعضای جبهه‌ی ملّی و مصدّق در مجلسی بودیم. نوبت نماز شد. دانستیم که مصدّق نمی‌داند که رکعات نماز عصر چند است! همه سکوت کردیم. جواب آن‌قدر نامربوط و نارسا بود که جای محاجّه نمی‌گذاشت. فارسی دلیری کرد و گفت: ولی آقا من شاهد و ناظر بودم که مصدّق وجوهات شرعی خود (خمس و صدقات و زکوات و نفقات) را به مدرسه کمال (از مدارس دینی قبل از انقلاب و تأسیس یافته به دست دکتر یدالله سحابی) می‌داد. آقای خمینی شنید و آمرانه گفت: این بحث را خاتمه دهید! مبهوت و مسئله‌دار بیرون آمدیم»
 
اتفاقا این خاطره سروش از ملاقات مذکور و ذکر نقل‌قول امام از آیت‌الله خادمی، با اشاره نویسنده کتاب «زمانه و زندگی امام‌خمینی» به «یکی از علمای اصفهان» مطابقت دارد. بنابراین با توجه به دوخاطره سال 79 و 85 جلال‌الدین فارسی و نقل سروش از این جلسه، میتوان گفت بر خلاف ادعای آقای بهشتی‌سرشت امام نه تنها نظر آیت‌الله خادمی را رد نکرده‌اند، بلکه آن را به عنوان شاهدی برای رد مسلمان بودن مصدق که توسط آقایان فارسی و شریعتمداری بیان شده مطرح کرده‌اند.
 
ضمن اینکه با توجه به اینکه معمولا دیدارهای این چنینی حضرت امام، حداقل به صورت صوتی ضبط می‌شده؛ انتشار صوت گفتگوی مذکور توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام به عنوان یک سند تاریخی ارزنده، می‌تواند به شفافیت هرچه بیشتر این موضوع کمک کند.

منبع: فارس
#دکتر محمد مصدق #مصدق مسلم نبود #امام خمینی #جلال الدین فارسی #شورای شهر تهران #نامگذاری خیابان #دکتر مصدق #سخنرانی مشهور امام
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


چشم انداز خودکفایی ایران در دانش سلول‌های بنیادی ترکیه در عفرین پرچم خود را برافراشت دیدار وزیر خارجه عمان با حجت الاسلام و المسلمین روحانی بازرس ویژه پرونده «ارتباط ستاد ترامپ با روسیه» هم بزودی اخراج می‌شود ضرب و شتم عجیب داور معروف لیگ برتری! +عکس اعلام نتایج مرحله اول المپیادهای علمی کشور دزفول آماده استقبال از میهمانان و کاروان‌های راهیان نور 1500 نیروی کُرد از زمان تجاوز نظامی ترکیه به عفرین کشته شدند امید دژاگه برای رسیدن به جام‌جهانی واریز سود سهام عدالت کارمندان در سال 97 عیدی ویژه آقای وزیر برای دانشجویان زلزله زده: بخشش اجاره یک سال تحصیلی اتباع روس مقیم ایران در انتخابات ریاست جمهوری روسیه شرکت کردند (+عکس) هشدار انجمن صنفی خدمات پس از فروش خودرو: اجبار به خرید کارت اشتراک امدادخودرو غیر قانونی است / توصیه‌های امداد خودرویی برای مسافران نوروزی این کالاها از مالیات بر ارزش‌افزوده معافند افزایش قیمت گوشت مرغ در آستانه عید بازداشت 4 کارمند ثبت اسناد کرج به اتهام رشوه‌خواری رشت| سهم استان گیلان از تسهیلات طرح‌های بوم‌گردی 300 میلیارد تومان است سمنان| تردد در همه محورهای استان سمنان برقرار است ضمانت ایران خودرو با خدمات امدادگران متفرقه باطل می‌شود حضور نوازندگان ارکستر ملی ایران در اجرای ویژه ارکستر ایتالیایی مهلت نام‌نویسی آزمون‌های اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن تمدید شد کاهش قیمت سکه در بازار/ دلار گران شد مهرشاد کاظمی به عنوان سرپرست معاونت امور فرهنگی و رسانه‌ای منصوب شد مجید خواجه‌نژاد مدیر پخش شبکه یک شد علی دایی حامی پسرهای پشت نقاب/سینگل شات امید زندگانی و سوسن پرور فراخوان دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس منتشر شد دژاگه: دوران آسانی ندارم / هر کاری انجام می‌دهم برای کمک به تیم ملی حاضر شوم مطالبات تئاتری‌ها پرداخت خواهد شد در تذکر کتبی رییس کمیسیون آموزش مجلس به وزیر اقتصاد و دارایی کشور نمایش مسیرهای ویلچر؛ قابلیت جدید گوگل مپ دژاگه: حمایت کی روش، انرژی مثبتی به من داد بیمارستان علامه بهلول گناباد به عنوان یک برند در منطقه شناخته می‌شود افزایش پروازهای فرودگاه شیراز در نوروز امسال لاریجانی: ما برجام را پذیرفتیم، چون می‌خواستیم ثابت کنیم ادعاهای آمریکا دروغ است/ به لاف‌زنی‌های واشنگتن عادت کرده‌ایم مختومه شدن بیش از 45 هزارپرونده در دستگاه قضایی مازندران خط و نشان مسکو - واشنگتن در میدان سوریه احداث دو باب منزل ویژه نیازمندان در کبودراهنگ فرهنگ‌سراهای کرمانشاه طی ایام نوروز 97 دایر است افزایش سهم زبان فارسی در فضای مجازی به 1/8+ نمودار فردا طرح ترافیک اعمال نمی‌شود تحلیل اندیشکده آتلانتیک از سفر ولیعهد سعودی به آمریکا آخرین خبر از وضعیت جسمانی خواننده سرشناس پاپ گرگان| بستر لازم برای سرمایه‌گذاری در مناطق مرزی کشور مهیاست تقویت پیام رسان‌های داخلی در دستورکار شورای‌عالی فضای مجازی حبیبی: دولت در انجام تعهدات برجام تجدید نظر کند هزینه زمین درشهرک صنعتی خورموج 50 درصد کاهش یافت دستگاه‌های خدمت رسان دیلم در نوروز بسیج شوند 700 کیلوگرم گوشت ناسالم از رستورانهای طاق بستان کشف شد کانکس اهدایی به مناطق زلزله زده کوهبنان ارسال شد ضرورت پایان اشغالگری عربستان سعودی در بحرین
افزایش ترکیبی مزد و سایر مزایای کارگری در سال 97 دیدار سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قصرشیرین با امام جمعه پیام تبریک نوروزی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستانه اشرفیه ضرب و شتم داور لیگ برتری در گیلان تنش لفظی در سرابله به نزاع جمعی منجر شد ترزا می: تهدید به جان کسانی که در انگلیس زندگی می‌کنند را تحمل نمی‌کنیم روسیه: هر برنامه‌ای برای تجزیه سوریه باید متوقف شود پیروزی پرگل تیم ملی ایران مقابل سیرالئون/استارت شاگردان کی‌روش برای جام جهانی لاوروف: خشونت در سوریه کاهش یافته/ حضور خارجی غیرقانونی را محکوم می‌کنیم تسلیت روحانی به رئیس جمهور ترکیه عذرخواهی نماینده به خاطر تلفظ اشتباه موزه لوور /بنده همان به که ز تقصیر خویش … اظهار نظر عجیب معصومه ابتکار در وزارت علوم درگیری مسلحانه دو طایفه در ایلام ارتباط مشایی با جاسوس خانم انگلیسی+تصاویر عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 اسفند 96/ بهترین‌های فوتبال ایران در سال 1396 +تصاویر لیگ برتر انگلیس| برتری قاطعانه لیورپول با آتش‌بازی صلاح ترجیح می‌دادم که با یوونتوس روبه‌رو نشویم واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به شایعات در خصوص داشتن حساب بانکی 600 میلیاردی‌ جزئیات نشست امروز وزیر کار برای دستمزد 97 علی لاریجانی قانون بودجه 97 را به رئیس‌جمهور ابلاغ کرد اردوغان: ارتش ترکیه هر لحظه ممکن است به مرکز عفرین وارد شود توضیح فدراسیون فوتبال درباره دیدار تیم ملی مقابل سیرالئون اردوغان: هر لحظه ممکن است مژده آزادی عفرین را بدهیم بازدید وزیر صنعت از خط تولید پژو 301 صعود تاتنهام به نیمه نهایی با پیروزی در زمین سوانزی اسفندیار رحیم‌مشایی هم بازداشت شد وضع تحریم جدید علیه ایران ناقض برجام است/ اگر آمریکایی‌ها در برجام نمانند تعهدی برای ایران باقی نمی‌ماند ارتباط نزدیک مشایی با جاسوس خانم انگلیسی+تصاویر افزایش ترکیبی مزد و سایر مزایای کارگری در سال 97/ پیشنهاد افزایش 189 هزار تومانی حداقل مزد متن حکم محکومیت قطعی حمید بقایی منتشر شد فیلم | انتقاد کتایون ریاحی از مهران مدیری در «دورهمی» «بهار نارنج» علیخانی از امشب در شبکه سه/ رشیدپور مهمان اولین قسمت+ عکس نزاع و درگیری دو طایفه در شهر سرابله ایلام نشست تعیین دستمزد بدون نتیجه پایان یافت رئیس مجلس قانون بودجه 97 کل کشور را ابلاغ کرد پیروزی لیورپول مقابل واتفورد دستمزد کارگران در سال 97 چقدر می‌شود؟ کی‌روش: 5 سال است، نباخته‌ایم، تیم اول آسیا هستیم ولی شما راضی نیستید! لاریجانی قانون بودجه 97 را به روحانی ابلاغ کرد + متن کامل ادامه رایزنی‌ها درباره دستمزد سال 97 کارگران در جلسه شورای عالی کار جام حذفی انگلیس/صعود بی‌دردسر تاتنهام به مرحله نیمه‌نهایی برتری قاطعانه لیورپول با آتش‌بازی صلاح صلاح پس از زدن چهار گل به واتفورد: می‌خواهم در هر مسابقه برای لیورپول گلزنی کنم هواپیمای ماهان در فرودگاه زاهدان زمین گیر شد سخنرانی رهبری بعدازظهر چهارشنبه در حرم رضوی مازندران| سفر وزیر راه و شهرسازی به مازندران به روایت تصویر نایب قهرمانی ایران در تور جهانی والیبال ساحلی عمان هزینه‌های جشنواره ملی فیلم فجر 36 اعلام شد/ جشنواره 4 میلیاردی رییس مجلس قانون بودجه سال 97 را ابلاغ کرد دادستانی تهران: مشایی بازداشت شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me