تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:متفرقه()
کد خبر:15116938
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ ۲۲:۲۵

استقبال اندیشه‌ورزان و مردم از نامگذاری خیابانی به‌نام دکتر مصدق

* در پی تصویب نامگذاری خیابان نفت تهران به نام مرحوم دکتر محمد مصدق توسط شورای شهر تهران، گفتگوی کوتاهی با دکتر محمد جواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورا انجام دادیم که در پی می‌آید. * سابقه‌ای از نامگذاری خیابان دکتر مصدق در ذهن ما وجود دارد. آیا این تغییر و نامگذاری نسبتی با آن سوابق دارد؟ ** آن سوابق مربوط به ابتدای انقلاب است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، خیابان ولی‌عصر (عج) ابتدا به نام دکتر محمد مصدق نامگذاری شد، اما با توجه به تضادها و اختلاف‌هایی که […]
 

* در پی تصویب نامگذاری خیابان نفت تهران به نام مرحوم دکتر محمد مصدق توسط شورای شهر تهران، گفتگوی کوتاهی با دکتر محمد جواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورا انجام دادیم که در پی می‌آید.
* سابقه‌ای از نامگذاری خیابان دکتر مصدق در ذهن ما وجود دارد. آیا این تغییر و نامگذاری نسبتی با آن سوابق دارد؟
** آن سوابق مربوط به ابتدای انقلاب است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، خیابان ولی‌عصر(عج) ابتدا به نام دکتر محمد مصدق نامگذاری شد، اما با توجه به تضادها و اختلاف‌هایی که در مواضع سیاسی و جریان‌های فعال در آن زمان وجود داشت، ابتدا نام مصدق برای خیابان مذکور از تجریش تا راه‌آهن تهران انتخاب شد و مردم هم از آن استقبال کردند.بعداً با وجود نقدها و حملاتی که به جبهه ملی و تفکرات آنها شد، متاسفانه خلط مبحثی صورت گرفت و دکتر مصدق که یک رجل ملی و تاریخی برجسته در کشور ما بود و در تاریخ معاصر ایران و خاورمیانه، از حیث مبارزه با استعمار انگلیسو استقلال ‌طلبی، نماد شایسته‌ای محسوب می‌شد، به این اختلافات جناحی و سیاسی تقلیل داده شد و نام وی با فشار و نظر جریانی از فعالان و افرا‌د ذی‌نفوذ در انقلاب و سیاست، حذف شد. ما باید در نامگذاری مکان‌ها و معابر به این نکته توجه کنیم که امور گذرا و محدود، موجب تصمیمات شتابزده نشود، زیرا نسل‌های متعدد از این نام‌ها بهره می‌برند و تأثیر و تأثر زیادی از نظر فرهنگی و اجتماعی در جامعه بر جا گذاشته می‌شود. نمونه‌اش همین مسأله است که اسم مرحوم دکتر محمد مصدق که از مفاخر کشور ما و کشورهای اسلامی و پیشگام مبارزات ضد استعماری از طریق ابداع نظریه ملی کردن نفت بوده و دست‌های استعمار را از منابع کشورمان کوتاه کرده است،‌ یکباره در مجادلات جاری و کوتاه مدت سیاسی تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و حذف می‌شود؛ این در حالی است که نام مصدق در مصر و عراق و دیگر کشورهای اسلامی، سمبل مبارزه و مقاومت است؛ پس شایسته نیست سرمایه‌های تاریخی و فرهنگی و مفاخرمان را به دست خود حذف و فرزندانمان را از این نظر محدود و محروم کنیم.
* تصمیم اخیر شورای شهر در انتخاب معبر تازه‌ای به نام مرحوم دکتر محمد مصدق چگونه مطرح شد و آیا شورای پنجم آن را مطرح کرده است؟
* * این مسأله اولین بار در شورای چهارم تهران مطرح شده بود و ۱۰ نفر از اعضای اصلاح طلب شورا به آن رأی دادند تا در دستور کار شورا و نامگذاری قرار گیرد. اتفاقاً از سوی وزارت نفت هم درخواست مشابهی مطرح شده بود. با این همه، با توجه به تفوق جریان دیگری در شورای قبلی، این پیشنهاد نتوانست آرای کافی را به دست آورد و رد شد. در روزهای پایانی شورای قبلی و در زمانی که بزرگراه نیایش به نام مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نامگذاری می‌شد، با حضور شهردار تهران و اعضای شورای شهر و برخی مقامات دیگر، آقای دعایی، سرپرست روزنامه اطلاعات، صحبتی داشتند و در سخنرانی‌شان آرزو کردند که خیابانی هم به نام دکتر مصدق در تهران در نظر گرفته و نامگذاری شود.
* چگونه در شورای پنجم این مسأله مطرح شد؟
** ما از ابتدا به این مسأله علاقمند بودیم. شورای جدید از اول شهریور ماه امسال کار خود را آغاز کرد و نخستین فعالیت‌ها و تصمیمات شورا، تشکیل کمیسیون‌ها بود و کمیسیون فرهنگی هم با مسئولیت بنده شکل گرفت. در این مجموعه کمیسیون نامگذاری در مهرماه آغاز به کار کرد. از همان ابتدا، جزو اولین مسائل مطرح شده، درخواست آقای دعایی درباره نامگذاری خیابانی به نام مرحوم مصدق بود، اما چون درخواست ایشان صرفاً شفاهی بود، تماس گرفته شد که اگر مایل هستند درخواستشان را کتباًٌ مطرح کنند. به هر حال ایشان از رجال سیاسی و فرهنگی شناخته شده بودند و طرح نظر و تقاضای ایشان برای شورا مهم بود و از حیث افکار عمومی هم وجاهت و اعتبار خاصی داشت. یک هفته بعد پیشنهاد مکتوب آقای دعایی دریافت شد. ایشان خیابان نفت را مناسب تشخیص داده و پیشنهاد کرده بودند. موضوع در کمیسیون نامگذاری و فرهنگی مطرح و به شورای شهر منتقل شد تا تصمیم‌گیری شود. در این فاصله، پیشنهادهای جدیدی هم داشتیم مثل خیابان‌های اسفندیار و آرش و کشاورز و تونل نیایش و… نهایتا کمیسیون به تونل نیایش رأیِ دادو آن را برای طرح در شورا مناسب دانست. ولی در مراحل بعد این نظر هم تغییر کرد، زیرا بسیاری از شهروندان و افراد صاحب‌نظر و مطلع، تماس می‌گرفتند و با پیشنهاد تونل نیایش همدلی نشد. این مسأله در رأی‌گیری اثرگذاشت. در بررسی‌های بعدی، باز هم دو پیشنهاد دیگر در کنار خیابان نفت مطرح شد؛ یکی بزرگراه فتح در جنوب‌غربی پایتخت و دیگری خیابان کارگر شمالی، حدفاصل میدان انقلاب تا بزرگراه حکیم. شروع به کار کارشناسی و نظرسنجی کردیم و چون اعتقاد به جذب افکار و نظر و رأی اکثریت داریم، سرانجام، به این نتیجه رسیدیم که خیابان کارگر از انقلاب تا حکیم برای این کار مناسب خواهد بود.
دلیل آن حفظ نام کارگر و در عین حال اضافه شدن نام مرحوم دکتر مصدق در بخشی از آن بود که اهمیت تاریخی هم داشت.
هم میدان جلالیه(پارک لاله) آنجاست که محل تجمع قیام ۳۰تیر بود و هم کوی دانشگاه تهران و بخش‌هایی از دانشگاه و مراکز مهم آموزشی. با این حال این نظر هم به دلایلی رد شد. برخی از اعضای شورای شهر و حتی کمیسیون فرهنگی، به دلیل روحیات خاص و تعلق خاطر به طبقه کارگر، معتقد بودند که این نام بهتر است تغییر نکند و برای خود از جهات مختلف اصالتی دارد. با این تفاصیل، رویکرد تازه‌ای پیدا شد و مجدداً به جای گزینه‌های تازه به سراغ پیشنهاد مفید و اولیه رفتیم که همان خیابان نفت بود و همدلی و رأی حداکثر اعضای شورا و تصویب کمیسیون فرهنگی موجب شد پیشنهاد آ‌قای دعایی به عنوان آخرین مصوبه مهم سال ۱۳۹۶ تصویب و در سال آینده این خیابان به‌نام رهبر نهضت ملی‌شدن نفت ایران، مرحوم دکتر محمد مصدق، نامگذاری شود.
* دکتر حق‌شناس، بازخورد‌های موافق و مخالف در این زمینه و در برخورد با نام دکتر مصدق چگونه بوده است؟
** می‌توانم بگویم اکثریت مطلق نظریات، از سوی خواص و استادان و صاحب‌نظران و کارشناسان مثبت بود، همچنان که افکار عمومی و اکثریت مردمی که با ما در تماس بودند یا ما از افکار و نظرهایشان مطلع می‌شدیم، این نظر و نامگذاری را پسندیدند و حمایت کردند. البته برخی از مردم و خواص نظرشان بر این بود که یک گذرگاه و معبر مهم‌تری در نظر گرفته و شأن مرحوم دکتر مصدق رعایت شود. طبعاً ما همة گزینه‌ها را بررسی کردیم. در تهران بعضی نام‌ها جزو سنّت و فرهنگ ماست که امکان تغییر آن وجود ندارد. مثل حافظ، فردوسی، خیام و …؛
‌نام‌های شهدای انقلاب اسلامی هم دارای اهمیت نمادین در تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس است و بعضی مکان‌‌ها و خیابان‌ها و میادین هم به نام ائمه‌اطهار(ع) بوده و مردم آن را برگزیده‌اند، مثل میدان‌امام‌حسین‌(ع) که یک محل مهم در پایتخت است.
نام برخی از مشاهیر مثل شریعتی و طالقانی و مطهری و دکتر بهشتی و … هم در زمرة همین سنت‌ها و ارزش‌های انقلاب و تاریخ معاصر ایران محسوب می‌شود و امکان تغییرشان موجود نبوده و نیست. فقط باید به اسامی کشاورز و کارگر یا نام‌های نمادین دیگری توجه می‌کردیم که آن‌ هم با مخالفت برخی همکاران و بخش قابل‌توجهی از اعضای شورا روبرو شد. نهایتاً به نام خیابان نفت دوباره توجه شد که پیشنهاد مناسبی بود. ضمن آن‌که با مرحوم دکتر مصدق و نهضت ملی و ماجرای صنعت نفت هم سنخیت داشته است.
* در مجموع شورا و کمیسیون فرهنگی و شخص جنابعالی از این انتخاب راضی هستید؟
** این را باید از عموم مردم پرسید و نظرسنجی انجام داد، امّا از نظر بنده و کمیسیون فرهنگی، مایل بودیم که یک معبر و گذرگاه مهم‌تر و پرتردد را برای این نامگذاری در نظر می‌گرفتیم.
* آیا مخالفت‌هایی هم با این نامگذاری صورت گرفت؟
** بله، برخی به‌طور جدی با این کار و این نامگذاری مخالف بودند. نه این‌که موافق نباشند، بلکه جداً مخالف بوده‌اند. ازجمله کمیسیون فرهنگی در شورای قبلی و دیگری دکتر محمود کاشانی فرزند آیت‌الله کاشانی که معتقدند به مصلحت شهر نیست نام مصدق را در معابر داشته باشیم؛ اما نظر ما کاملاً متفاوت است. تهران، پایتخت ایران و شهر ماست. محل مدارا و محل تجلی تاریخ و فرهنگ ماست. معتقدیم که هم نام نواب‌صفوی و هم نام دکتر فاطمی می‌تواند در این شهر باشد، همچنان که نام مصدق و کاشانی هم در کنار هم باید بماند و از این نظر به اتحاد و مدارا توجه داریم و نقاط وفاق و اشتراک را برجسته خواهیم کرد نه اختلافات و تضادها را که بیشتر مایة تضعیف ما بوده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


اعلام آمادگی کی‌روش برای انتشار قرارداد علائمی هشداردهنده که از کمبود پتاسیم در بدن خبر می‌دهند صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور لیست قیمت انواع هندزفری جنگنده‌های اسرائیلی نوار غزه را بمباران کردند شیوه مطلوب در نظریه‌پردازی علمی قرآن با تأکید بر علوم انسانی شهرت قضایای ارزشی و یقینی‌بودن آنها حمایت مربی سابق استقلال از گلر آبی پوشان روستاهایی در خوزستان که برق ندارند شکست پروژه "مادران شهدای ناراضی" + عکس تصاویر/ سردار شهید سید محمد میر قیصری وصیت‌نامه شهید ابوالقاسم شالباف/ هدفم باز شدن راه کربلاست خاطره بهمن کیارستمی از گیر دادن نجفی به ریش پدرش! عکس: عاقبت، کوزه‌گر در کوزه افتاد! مقام عفو و بخشش در کلام رسول الله (ص) ویدئوی فاش شده از آیفون se 2 با بریدگی بالای صفحه نمایش فیلمبرداری «نیم متر کمتر» به پایان رسید رژیم صهیونیستی نوار غزه را با تانک هدف قرار داد ورود گروه دیگری از نیروهای تازه نفس ترکیه به سوریه رضا گلزار هم مجری تلویزیون می‌شود؟ عبداللهی: فربه شدن دولت خلاف اسناد بالادستی است گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز نگاهی به کتاب احتجاج پیوست فرهنگی در فضای مجازی و تولیدات فرهنگی حقایقی درباره نوروز که شاید ندانید احداث 48 پست مرزی جدید بین پاکستان و افغانستان «عمر البشیر» دوشنبه راهی مصر می‌شود سوختگی نسبتا شدید bbc از ترکیب مجلس و هیئت‌رئیسه خبرگان آخرین وضعیت پرونده سقوط پرواز تهران یاسوج عکس/ اجرای محمدرضا گلزار در «میلیونر شو» نشست 8 ساعته دستمزد بی‌نتیجه ماند/ ادامه نشست بعدازظهر امروز مردم از دولت می‌خواهند که کاری به کارشان نداشته باشند و امیدی به انجام کار از سوی دولت ندارند امیر موسوی: پدافند هوایی با جدیت از کشور دفاع می‌کند بهتر از نوبخت هست اما روحانی دلبسته اوست/جهانگیری محدودتر شده است قطب مهم تجاری کشور از کمبود همه چیز رنج می‌برد تظاهرات در اعتراض به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام در ونزوئلا پشت پرده سفر بن سلمان به بغداد چگونه یک روز خوب پس از بدخوابی شبانه داشته باشیم؟ منصوریان بعد از ماه‌ها رؤیت شد! گسترش افراطی‌گری در جهان، شناخت بنیادها و زمینه‌ها ادامه دعواهای اصلاح‌طلبان بر سر نجفی خوش‌رقصی تلگرام برای غربی‌ها با تحریم ایران! پایانی بر سرکشی‌های مشایی / آیا حاشیه‌سازی مشایی پایان می‌یابد؟ پایان نافرجام نشست 8 ساعته تعیین مزد کارگری/ کارگران و کارفرمایان توافق نکردند معاون اف‌بی‌آی دو روز قبل از بازنشستگی اخراج شد 78 راس گوسفند در آتش سوختند سبد غذایی سالم در سفر/سبزیجات خام مصرف نکنید بندگان در قیامت چگونه بر انگیخته می‌شوند؟ مجلس به دنبال مبارزه با فاسد است و نه فساد
درخواست غرامت 20 میلیون دلاری وکیل ترامپ از بازیگر زن فیلم‌های مستهجن عکس: سعید راد در کنار همسر دومش! اعلام نتایج نهایی انتخابات مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم/ فرخ فال: افزایش ترکیبی مزد و سایر مزایای کارگری در سال 97 چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (655) اهمیت و نحوه صحیحِ سلام کردن از زبان معصومین (ع) ضرب و شتم داور لیگ برتری در گیلان سیرالئون با 4 بازیکن اصلی و 17 بازیکن محلی مقابل تیم ملی فوتبال ایران! جنسیت افراد با لبخند مشخص می‌شود ترزا می: تهدید به جان کسانی که در انگلیس زندگی می‌کنند را تحمل نمی‌کنیم کدام خودروها بیشتر مورد علاقه ایرانی‌ها است؟ انتشار مدرک جعلی از حساب بانکی آیت الله مکارم شیرازی، دروغ محض است تنش لفظی در سرابله به نزاع جمعی منجر شد فعالیت 15 مرکز پیشرفته درمان سرطان در کشور مرگ مشکوک هکر نیویورک‌تایمز، مایکروسافت و یاهو/عکس خبر تازه یک نماینده مجلس از فیلترینگ تلگرام تسلیت روحانی به رئیس جمهور ترکیه روسیه: هر برنامه‌ای برای تجزیه سوریه باید متوقف شود لاوروف: خشونت در سوریه کاهش یافته/ حضور خارجی غیرقانونی را محکوم می‌کنیم پیروزی پرگل تیم ملی ایران مقابل سیرالئون/استارت شاگردان کی‌روش برای جام جهانی کاخ سفید: مک مستر روی مسائل مهمی چون ایران تمرکز دارد کاخ سفید: مک مستر روی مسائل مهمی چون ایران تمرکز دارد تودیع و معارفه فرماندهان مرزبانی اردبیل افزایش ترکیبی مزد و سایر مزایای کارگری در سال 97/ پیشنهاد افزایش 189 هزار تومانی حداقل مزد درگیری مسلحانه دو طایفه در ایلام عکس: آتش سوزی در نمایشگاه بهاره تهرانسر عذرخواهی نماینده به خاطر تلفظ اشتباه موزه لوور /بنده همان به که ز تقصیر خویش … افزایش ترکیبی مزد و سایر مزایای کارگری در سال 97 جهت‌گیری وزارت علوم به سمت توسعه اشتغال بانوان باشد/ بیکاری 2 تا 3 برابری نسبت به آقایان برگزاری جشن سکوت در زیباترین جزیره جهان +تصاویر اظهار نظر عجیب معصومه ابتکار در وزارت علوم اردوغان: ارتش ترکیه هر لحظه ممکن است به مرکز عفرین وارد شود آمار بیکاری میان دختران فارغ‌التحصیل 2 تا 3 برابر بیشتر از آقایان است اردوغان: هر لحظه ممکن است مژده آزادی عفرین را بدهیم تاثیر روزه بر سلامت و تقویت مغز زمان اعلام میزبان جام جهانی 2026 مشخص شد ترجیح می‌دادم که با یوونتوس روبه‌رو نشویم واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به شایعات در خصوص داشتن حساب بانکی 600 میلیاردی‌ آخرین وضعیت دستمزد کارگران در سال 97 متن حکم محکومیت قطعی حمید بقایی منتشر شد افزایش ترکیبی مزد و سایر مزایای کارگری در سال 97/ پیشنهاد افزایش 189 هزار تومانی حداقل مزد رنجبرزاده دلیل اشتباهش در تلفظ "لوور" را توضیح داد/ بنده همان به که ز تقصیر خویش، عذر به درگاه خدای آورد جزئیات نشست امروز وزیر کار برای دستمزد 97 نشست تعیین دستمزد بدون نتیجه پایان یافت آغاز ثبت‌نام طرح ترافیک 97 از امروز ارتباط نزدیک مشایی با جاسوس خانم انگلیسی+تصاویر اسفندیار رحیم‌مشایی هم بازداشت شد مشایی و بقایی، عامل انگلیسی‌ها هستند؟! توئیتر و یوتیوب رفع فیلتر نمی‌شود/ اتفاق نظر بین مسئولان برای قطع نفوذ بیگانگان بر فضای مجازی وزارت کشور کدگذاری سطوح کشوری را آغاز کرده است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me