تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15119064
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۰۱:۵۹

خیابان نفت، مصدق شد

معصومه اصغري: مطالبه نام‌گذاري خياباني در پايتخت به نام «مصدق» که از حدود 40 سال قبل تاکنون با انواع ديدگاه‌هاي اجتماعي چپ و راست و مخالفت‌هاي ناشي از ديدگاه‌هاي سياسي و تاريخي غيرقابل‌استناد و... متوقف مانده بود، حالا در آخرين روزهاي سال 96، محقق شد و با رأي 19 نفر از اعضاي شوراي شهر دوره پنجم تهران، خيابان «نفت» در منطقه سه تهران به‌صورت رسمي به «محمد مصدق» تغيير يافت.
جلسه روز گذشته شوراي شهر آخرين جلسه اين شورا در اولين سال فعاليت اعضاي دوره پنجم بود و در نهايت 19 عضو حاضر در جلسه اين روز با اکثريت قاطع به پيشنهاد تغيير نام خيابان نفت به مصدق رأي موافق دادند. اين در حالي بود که پيش از اين گمانه‌زني‌ها و صحبت‌ها درباره تغيير نام خيابان کارگر شمالي به نام رهبر جبهه ملي ايران بود، اما در نهايت قرعه فال به نام خيابان نفت آن هم در اسفندماه افتاد. 
سابقه 40 ساله
محمد توسلي، اولين شهردار تهران پس از انقلاب که در اوج روزهاي شلوغ بعد از انقلاب وظيفه مديريت اين شهر پرتنش را بر عهده داشته، سال 93 در بخشي از گفت‌وگويش با «شرق»، به نام‌گذاري‌ها و تغيير نام‌هاي آن سال‌ها اشاره کرد. او گفت: «تعدادي از معابر و ميادين شهر تهران را خود مردم در راهپيمايي‌هاي بزرگ سال ٥٧ به‌ويژه بعد از ٢٦ دي‌ (فرار شاه) انجام داده بودند و در شعارهاي راهپيمايي‌ها از جمله «چهارراه مصدق» و «ميدان شهدا» نيز تکرار مي‌شد و خيابان پهلوي را خود مردم به خيابان مصدق تغيير داده بودند. بعد از سال٦٠، در يکي از نمازهاي جمعه، ‌مرحوم فلسفي در پيش‌خطبه نماز جمعه صحبت‌هايي را درباره مصدق مطرح کرد و گفت: «اصلا مصدق کيست؟ انقلاب ما در اين راستا نبوده است که نام مصدق را روي خيابان‌هايش بگذارند. بعد هم نام «وليعصر(عج)» را پيشنهاد داد. نام جايگزين هم نامي نبود که بخواهند با آن مخالفت کنند».
پس از اين تغيير نام برخلاف خواسته مردم، ديگر تا امروز خیابانی به نام مصدق در تهران نام‌گذاري نشده است و در سال‌هاي گذشته پيشنهاد نام‌گذاري معبري به نام مصدق همواره با مخالفت جريان اصولگرا در شوراي شهر تهران و جرياني در بيرون از شورا که هيچ‌گاه اظهارنظر مستقيمی نمي‌کنند، روبه‌رو بوده است.
از شوراي سوم شهر تهران که سه اصلاح‌طلب به شورا راه يافتند، پيشنهاد نام‌گذاري در سطحي علني مطرح شد، اما نتيجه‌اي حاصل نشد. همان زمان معصومه آباد به‌عنوان رئيس کميسيون نام‌گذاري در توضيحي مختصر اما گويا، گفت: «نام‌گذاري خياباني به نام دکتر مصدق، شرايط لازم براي طرح در کميته نام‌گذاري را ندارد، چراکه آرا و افکار ايشان مورد تأييد مقامات رسمي ايران نيست». مهدي چمران، رئيس شوراي شهر هم براي اينکه بار اين تصميم را از دوش خود کمي بردارد، گفت: «تعيين تکليف درمورد نام‌گذاري چنين خياباني فقط مربوط به شورا نمي‌شود».
در دوره چهارم اين موضوع دوباره مطرح شد و باز هم به نتيجه نرسيد. مجتبي شاکري، عضو اصولگراي شوراي چهارم، درباره اين نام‌گذاري گفته بود: «به نظر مي‌رسد درباره نام‌گذاري مکاني به نام دکتر مصدق اين پيامدهاي اعتراضي وجود داشته باشد. افرادي که اين پيشنهاد را مي‌دهند و ابراز دوستي با دکتر مصدق و افکارش مي‌کنند، در جامعه مقبول نيستند. بالاخره اين شخصيت‌ها جنبه‌هاي مثبتي هم در کنار خطا‌هايشان داشته‌اند و جزء تاريخ کشور هستند. درباره دکتر شريعتي هم همين بوده، ايشان هم مخالفانی جدي داشتند هم موافقان جدي، ولي در مجموع مي‌گويند مرحوم شريعتي کسي بوده که ايستادگي و مبارزه کرده و عدالت‌خواه و ضد ظلم بوده است. مصدق را هم بايد در برايند رفتار‌ها و تلاش‌هايش بررسي کرد. شاکري به‌عنوان رئيس کميته نام‌گذاري شوراي چهارم گفته بود: «بعيد مي‌دانم اصولگرايان شورا دخالتي در عدم نام‌گذاري داشته باشند و در‌عين‌حال خط قرمزي براي اين نام‌گذاري وجود داشته باشد. او گفته بود به خاطر حفظ حرمت اشخاص نبايد نام‌گذاري طوري باشد که برخوردي شود که حرمت افراد هتک شود».
در همان دوره چهارم غلامرضا انصاري، به‌عنوان يکي از اصلاح‌طلبان شورا اعلام کرده بود که دليل تعلل و تأخير در نام‌گذاري محلي به نام مصدق، نبود خياباني مناسب و درخور براي اين شخصيت ملي است. او گفته بود: «محدوديت خاصي براي اين نام‌گذاري وجود ندارد، اما معتقديم بايد جايي که به نام ايشان نام‌گذاري مي‌شود، در شأن ايشان باشد، درحال‌حاضر اکثر خيابان‌هاي اصلي نام‌گذاري شده‌اند و خياباني که در شأن ايشان باشد نداريم». پيگيري‌هاي شوراي چهارمي‌ها در همين حد باقي ماند و شوراي پنجم هم نزديک بود دچار همين روند شود، اما اندکي موقعيت‌شناسي و تدبير باعث شد در اين فضاي پرابهام که معلوم نيست چه کساني پايشان را روي سيم تصويب اين مصوبه گذاشته‌‌اند و کسي در نهايت مسئوليت اجرا‌شدن یا اجرانشدن آن را بر عهده نمي‌گيرد، به نام‌گذاري خياباني فرعي رضايت بدهند. شوراي پنجمي‌ها که از همان ابتدا روي چند گزينه مطرح‌شده اختلاف اساسي داشتند و اختلافشان تا همين ديروز جدي بود، ترجيح دادند به کم قانع شوند تا اصلا موضوع نام‌گذاري پس از چهار دهه و در شرايطي که مديريت شهري همراه است، اجرائي شود.
به‌هر‌روي حالا طبق مصوبه شوراي شهر تهران اگر در فرمانداري مخالفت نشود، خيابان «نفت» در بلوار «ميرداماد» به نام «محمد مصدق» نام‌گذاري شده و در آستانه 29 اسفند روز ملي‌شدن صنعت نفت اين نام‌گذاري مي‌تواند در اين خيابان به ثبت برسد.
پيشنهاد خياباني به نام مهندس بازرگان
در همين جلسه احمد مسجدجامعي، عضو شوراي شهر تهران، از يک نام‌گذاري مهم ديگر در تهران هم خبر داد، براساس گزارش خبرگزاري‌ها او از نام‌گذاري خياباني به نام مهندس مهدي بازرگان در پايتخت خبر داد. 
مسجدجامعي همچنين در ابتداي سخنان خود درخصوص نام‌گذاري سالن اصلي شوراي اسلامي شهر تهران به نام دکتر عباس شيباني گفت: تصور من اين بود پيشنهادي که براي نام‌گذاري اين سالن داديم در شوراي قبل مطرح و تصويب شود، اما آن طرح در اين شورا به تصويب رسيد و من از همکارانم بابت اين موضوع تشکر مي‌کنم، چون ايشان تنها شخصيت بازمانده از شوراي‌عالي انقلاب هم هستند که سال‌هاي‌سال در همين شورا و همين ساختمان فعال بودند. 
عضو شوراي اسلامي شهر تهران در ادامه بيان کرد: حال که نام‌گذاري خياباني به نام دکتر مصدق به نتيجه رسيده، خوب است به نقش مهندس مهدي بازرگان در مبارزه با استعمار انگليس و مديريت اعتصابات نفت در دوران انقلاب هم توجه داشت و خياباني را به نام وي نام‌گذاري کرد. وي در اين خصوص توضيح داد: مهندس بازرگان دو بار نقشی ويژه درخصوص صنعت نفت و مبارزه با استعمار ايفا کرد؛ بار اول از طرف مرحوم دکتر مصدق همراه با گروهي به آبادان رفت و پرچم انگليس را پايين آورد. بار دوم هم از طرف مرحوم امام مأموريت پيدا کرد که به آبادان برود و اعتصاب کارگران شريف صنعت نفت را مديريت کند تا منجر به صدمه‌ديدن مردم نشود. در اين مرتبه که مرحوم آقاي هاشمي‌رفسنجاني نيز همراه ايشان بود، وي نقش خود را به‌خوبي در عرصه نفت ايفا کرد. مسجدجامعي در پايان گفت: بازرگان اولين نخست‌وزير دوران انقلاب هم هست که آقاي عباس شيباني هم سال‌هاي طولاني در نهضت ملي همراه و بعدها همکارشان بودند و جا دارد براي ايشان هم اقدامي مناسب انجام گيرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید


آوازخوانی سالار عقیلی با همراهی همسر و فرزندش/فیلم ایران حمله تروریستی به کابل را محکوم کرد تبریک روحانی به مراجع تقلید به مناسبت فرا رسیدن نوروز رئیس‌جمهور پرو استعفا کرد 75 درصد ایرانی‌ها موافق حضور نظامی در سوریه اینفوگرافی: 9 حرکت یوگا برای کاهش کمردرد رونمایی از بلیت بازی ایران - تونس مسیر ارز در سال 97 به کدام طرف است؟ خروج 7 هزار تروریست با خانواده هایشان از غوطه شرقی سارقین 40 میلیاردی سکه، طلاجات و پول در چنگال پلیس/ یکی از سارقان قصد خروج از کشور داشت حال و هوای نوروزی در شهر فریدونکنار+کلیپ خواص شگفت انگیز آبغوره را بشناسید محسن مسلمان مقابل سایپا بازی می‌کند؟! + عکس نوبل ریاضی 2018 به میراث‌دار اینشتین رسید ترامپ تحریم‌هایی را علیه چین اعلام می‌کند مشکلات زیبایی مو که با تغذیه حل می‌شود منظور رهبر انقلاب از «عذرخواهی در باب عدالت» چه بود؟ +صوت محور کرج-چالوس پر ترافیک شد احتمال وقوع بیماری‌های همه گیر در مناطق زلزله زده تندباد به غرفه‌های گردشگری ساحلی بندرترکمن آسیب زد جشن‌های نوروزگاه ایران با حضور معاون رئیس جمهور در آرامگاه فردوسی آغاز شد داریوش شایگان درگذشت کم‌بارشی و افزایش دمای 1.5 درجه‌ای در بهار 97 اولین محکومیت سخنگوی وزارت امور خارجه در سال 97 رئیس جمهور سال نو و ایام ماه رجب را به مراجع تقلید تبریک گفت فیسبوک رسوایی سوء استفاده از اطلاعات کاربران را پذیرفت / یک شرکت مشاوره سیاسی به جزئیات حساب شخصی پنجاه میلیون کاربر فیس بوک بدون اجازه دست یافته / از این اطلاعات برای تاثیرگذاشتن بر مبارزات انتخاباتی به نفع دونالد ترامپ استفاده کرده چند درصد ایرانی‌ها کالای چینی مصرف می‌کنند؟ /2 مزیت تولیدات چین چیست؟ عکس/ منظره‌ای ناب در آذربایجان شرقی تهیه 40 هزار بلیت از سوی فدراسیون تونس برای بازی با ایران ایران - تونس؛ رقابت بهترین تیم‌های آسیا و آفریقا در رنکینگ فیفا محورهای رایزنی رؤسای جمهوری ترکیه و آلمان فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را افزایش داد هشدار پلیس به بیش از 2 میلیون نوگواهینامه در نوروز عوارض ورود به قشم 112 هزار و 500 ریال ارزان شد دو دلیل اصلی تصادفات نوروزی راهیان نور به کارهای فرهنگی نیاز دارند/ تربیت راوی مصداق کار فرهنگی راهیان نور 97| امکان اسکان "120 هزار نفر " زائر راهیان نور در خوزستان فراهم شد ترافیک محورهای شمالی کشور پرحجم و روان تبریک سال نو به مراجع تقلید توسط رییس جمهور پارکینگ‌های مرکزی اصفهان 24 ساعته در اختیار مسافران است نو شدن طبیعت؛ فرصتی برای افزایش معرفت نسبت به پروردگار اماکن تاریخی مازندران به روایت تصویر تصویر روز: [جلوه‌ای از بهار در نصف جهان 430 کیلوگرم مواد غذایی فاسد در فسا کشف شد پیش شرط حمایت ازکالاهای ایرانی چیست؟ بوی بهار در شبکه کیش پلیس استان یزد آماده برای خدمات رسانی به مسافران نوروزی راهکارهای طب سنتی برای درمان سرما خوردگی در فصل بهار برگزاری جشن آغاز سال 97 ویژه دانشجویان غیرایرانی
تحقق 100 درصدی اشتغال دربخش صنایع‌دستی چهارمحال وبختیاری از سیاست ترامپ در قبال تهران کاملا دفاع می‌کنیم/ حوثی‌ها تلاش می‌کنند یمن را در زمره کشورهای اقماری ایران قرار دهند! عکس/ حمله اسرائیل به رآکتور هسته‌ای سوریه ساری|جاده‌های منتهی به مازندران شاهد حجم ترافیکی سنگین است مثال فوتبالی جالب رهبر انقلاب/ فیلم سقوط اتوبوس در فیلیپین 19 کشته و 25 زخمی برجای گذاشت کره شمالی سکوت خود را شکست و رسما از تحول در روابط با آمریکا خبر داد رحمانی فضلی: به عملکرد وزارت کشور در سال 96 نمره 18.5 می‌دهم/ اولویتمان در سال 97 کماکان حفظ امنیت است بازار نوروز 97 مشکلی ندارد/ وفور محصول و فعال بودن مرزها حضور روحانی در آزمایشگاه شرکت داروسازی تهران شیمی مقام آمریکایی: پیشرفت‌هایی در توافق مکمل برجام با اروپایی‌ها حاصل شده است آینده گریزمان پیش از جام جهانی مشخص می‌شود پوتین و ترامپ رو در رو دیدار می‌کنند وزیرخارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم ارزش حفظ برجام را به واشنگتن گوشزدکنیم روحانی: دولت از بخش‌های خصوصی فعال در عرصه تولید حمایت خواهد کرد جریمه 30 هزار تومانی برای پرتاب زباله در ایام عید رحمانی فضلی: به عملکرد وزارت کشور در سال 97 نمره 18.5 می‌دهم مردم و مسئولان برای تحقق شعار سال تلاش کنند زلزله 5 ریشتری حوالی تخت در هرمزگان را لرزاند پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز ادامه دارد وقوع انفجاری مهیب در کابل/دستکم 26 نفر کشته شدند مسکو از احتمال قتل «سکریپال» توسط انگلیس پرده برداشت پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز ادامه دارد فیلم/ تاکید رهبر بر تعصب بر تولید ایرانی با اشاره به علاقه جوانان به تیم‌های سرخابی اعلام رتبه قدرت نظامی ایران و عربستان از سوی «فوربس» / محمد بن سلمان ضایع شد وقوع انفجاری مهیب در کابل ترامپ و ماکرون مسکو را مسئول پیامدهای مسمومیت جاسوس روس می‌دانند وقوع انفجاری مهیب در کابل/دستکم 26 نفر کشته شدند وظیفه سنگین مسئولان در قبال حمایت از کالای ایرانی سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع زائران حرم مطهر رضوی: به دروغ می‌گویند آزادی وجود ندارد/فاصله طبقاتی نسبت به قبل از انقلاب کمتر است/کسی با افرادی که افکار گوناگونِ ضدحکومت را ابراز می‌کنند کاری ندارد/هرکس ادعا کند من مورد فشار قرار گرفتم چون عقیده‌ام مخالف حکومت بوده، دروغ می‌گوید/همه قدرت‌های مستکبر با شورای نگهبان مخالفند/برخی مسئولان دچار کم‌کاری و تنبلی بوده و هستند توزیع گوشت تازه گوسفندی 33 هزار تومانی در تعطیلات نوروز واکنش بازیگر مطرح به یک شبه پولدار شدن بازیگران/ عکس مهم‌ترین جمله رهبر انقلاب در سال 96 انتخاب شد بیانات کامل رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی/صوت توصیه نوروزی وزیر کتاب‌خوان کابینه ادامه پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز فیلم/ لحظه‌ای که احسان علیخانی در برنامه سال تحویل اشک میلیونها نفر را در آورد فیلم/ لحظه‌ای که احسان علیخانی در برنامه سال تحویل اشک میلیون‌ها نفر را در آورد احتمال نشست سه جانبه دو کره و واشنگتن افزایش 8 درصدی میزان ترددهای جاده‌ای در نوروز/ عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی بیشترین علت تصادفات حادثه انفجار فولاد هرمزگان احتمال نشست سه جانبه دو کره و واشنگتن رهبر انقلاب: ایران نقشه آمریکا برای انحراف ذهن ملت‌ها از اسرائیل به داعش را خنثی کرد/ فضول‌های بین المللی می‌گویند چرا ایران در مسائل عراق و سوریه دخالت می‌کنند خب به شما چه؟ آمریکا: توافقی با ترکیه درباره منبج حاصل نشده وضعیت پروازها پس از تغییر ساعت رسمی کشور "نماز در قدس"؛ مهمترین جمله امام خامنه‌ای در سال 96 شد "نماز در قدس"؛ مهمترین جمله امام خامنه‌ای در سال 96 شد اولین خطیب نماز جمعه تهران در سال 97 مشخص شد کره‌شمالی از تحول در روابط با آمریکا خبر داد تصاویر: حضور دکتر روحانی در آزمایشگاه شرکت داروسازی تهران شیمی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me