تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15119242
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۰۳:۰۷

اهمیت «مصدق»

نامگذاري يك مكان به نام مصدق و پاس خدمات او در سال‌هاي اخير تبديل به يك خواست عمومي شده بود. هميشه در حد پيشنهاد در شورا مطرح مي‌شد و در هيچ دوره‌اي هم منتج به تهيه طرح نشد. اما در اين دوره از شورا اين پيشنهاد به طور جدي مطرح و بررسي شد. به هر حال آقاي مصدق شخصيتي شناخته شده و از تبار مشخص است. خانواده مصدق در تهران قديم نقش اجتماعي موثري داشته‌اند و خوشنام بوده‌اند. چنان كه بيمارستان نجميه متعلق به مادر مصدق است. مصدق هم در اين بيمارستان مديريت‌هايي داشته و دكتر فاطمي هم در همين مكان بستري بوده است. يك مسجد و خانه تاريخي هم از اين خاندان به جا مانده است؛ كه اگر اين خانه متعلق به فرد ديگري بود شايد تا الان اهتمام بيشتري براي خريداري آن اتفاق افتاده بود.

از سوي ديگر نقش مصدق در كنار مرحوم مدرس در زمان حضور در مجلس شوراي ملي قابل تقدير است. به جز اين، نقش موثر و محوري آقاي مصدق در ملي شدن صنعت نفت قابل چشم‌پوشي نيست. كار مهمي بوده كه آغاز يك راه جديد براي كشور بود و زماني كه مهندس بازرگان به عنوان مسوول هيات رفت تا صنعت نفت را تحويل بگيرد خودش يك اتفاق پيچيده و مهم بود و سرانجام پرچم ايران بر فراز صنايع نفت برافراشته شد. مجموع اين خدمت و ويژگي‌ها نشان مي‌دهد كه نام‌گذاري يك خيابان به نام مصدق اهميت دارد. البته به هر سياستمداري ممكن است نقدهايي هم مطرح باشد اما معمولا بايد مجموعه ويژگي‌ها و عملكرد يك فرد را در نظر بگيريم و از اين نظر مصدق يكي از شخصيت‌هايي است كه ما مي‌توانيم به او توجه ويژه‌اي داشته باشيم.

بعد از اينكه در شوراي پنجم طرح نامگذاري يكي از اماكن شهر تهران به نام مصدق جدي شد درباره اينكه كدام مكان براي اين كار در نظر گرفته شود، بحث و بررسي‌هاي فراواني انجام گرفت. دو سه پيشنهاد مطرح شد. از جمله اينكه خيابان كارگر شمالي را به نام ايشان برگزينيم يا بلوار كشاورز يا خيابان 30 تير كه خياباني بود كه مرحوم مصدق و كاشاني حركت‌شان را از آنجا شروع كردند. اما هر يك از اين پيشنهادها بنا به دلايلي كنار گذاشته شد. مثلا خيابان كارگر و بلوار كشاورز به هر حال براي مردم ما داراي اهميتند و در زمان انقلاب اسلامي هم بسياري از شعارها بر مبناي نام اين خيابان‌ها شكل مي‌گرفت. خيابان 30 تير هم به همين شكل خودش واجد ارزش تاريخي است. اما اينكه چه شد شوراي شهر براي تغيير نام خيابان نفت به جمع‌بندي رسيد بايد يادآوري كنم كه اين پيشنهاد آقاي دعايي بود. ايشان يك بار كه پيشنهاد نامگذاري اتوبان آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني را مطرح كرده بودند، بحث تغيير نام خيابان نفت به مصدق را هم پيش كشيدند و ما هم در شوراي شهر ديديم كه اين نزديك‌ترين پيشنهاد براي اين كار است. نكته ارزشمند اين نامگذاري موافقت اكثريت حاضر در جلسه شوراي شهر با اين پيشنهاد بود كه نشان‌دهنده اهميت موضوع براي همه اعضاي شورا است.

چراغ خاموش نا شدني

را به حال خود رها كرد كه هيچگاه «كميت» به معناي «كيفيت» نيست اما هميشه «كيفيت» را با «كميت» اندازه نمي‌گيرند و در طول تاريخ هنر بشريت «ماندگاري» تنها «شاقول» كيفيت بوده است. نمونه بارز اين ادعا را بايد در سينماي «عباس كيارستمي» جست‌وجو كرد و شناخت. او در سراسر جهان چنان گسترده است كه هيچ فيلمساز داخلي (به جز اصغر فرهادي) را ياراي مقابله با او نيست! طرفداران تز «شمارش مخاطب» براي خوب بودن يك اثر به همان اندازه فاقد منطق است كه بگوييم اجناس چيني و فروش بالاي اين اجناس نشان از مرغوبيت كالا دارد و در مقابل، اجناس با كيفيت اما كم مشتري پس فاقد ضرورت وجودي هستند !

مدعيان اين نظريه فراموش كرده‌اند كه ميزان فروش را شايد بتوان با ريال و تومان ارزيابي كرد اما ناتوانند از ميزان اثرگذاري يك فيلم هنري در طول زمان كه مي‌تواند جهاني را به حيرت درآورد كه نمونه‌هاي بارز اين حيرت را مي‌توان در سينماي جهان به كرات نام برد و مگر ديدن فقط در سالن سينما آن هم در كشوري كه در پايين‌ترين سرانه سالن‌هاي سينما در جهان قرار دارد، اتفاق مي‌افتد!

ديده شدن چنان گسترده شده است كه با فناوري‌هاي ديجيتال امكان «چرتكه‌اندازي مدعيان فروش» در اين زمانه ديگر مهيا نيست و بايد متر و معياري ديگر براي اثبات نظريه خود دست و پا كنند. (هر چند از اساس راه را اشتباه رفته‌اند.)

تجربه بيش از ۳ سال سينماي هنر و تجربه و اختصاص يك درصد از ظرفيت سينماي ايران به اين سينماي پايه و ايضا يك درصد از بودجه سينماي كشور نشان از وضعيت غريب سينماي متفاوت دارد كه اميدوارانه به آينده نظر دارد و فعلا چاره‌اي ندارد كه نظاره‌گر لات‌هاي كوچه‌خلوتي باشد كه نه تنها بيكن و دكارت متفكرين قرن را مرتد مي‌شمارند و كيارستمي و سهراب شهيدثالث را تكفير مي‌گويند و اين در حالي است كه در كشوري كه سرانه مطالعه آن همانند بارش‌هاي سالانه به خشكي رسيده است و ديگر حتي به ميمنت اين سرانه مطالعه نيز مفاهيم فلسفي و حرف جديدي تراوش نمي‌كند در اذهان مردمانش، طبيعي است كه سينماي هنر و تجربه از نگاه كاسبكارانه مثل مولودي نامشروع و گناهكار ديده شود كه آمده است خواب فيلمسازان و عادت مخاطبان را آشفته سازد (با همين مخاطب در اقليت خود) و كيست كه هم از خواب خوش دست بردارد و هم از عادات روزانه خود بر اساس تكيه بر فرضيه فروش بيشتر، يعني فيلم بهتر !

نمايش سينماي هنر و تجربه را بايد مغتنم شمرد تا پس از قرن‌ها خشكسالي حاكم در سينماي اين سرزمين به جوانان اين مرز و بوم اجازه مي‌دهد تا تجربه‌گرايي ناب را بر پرده سينما به نظاره بنشينند و بدانند كه براي اين تجربه‌گرايي بنيادين چاره‌اي جز صبر و تحمل و ممارست ندارند تا عادات ويران‌كننده بخش عمده سينماي اين سرزمين را به چالش بكشند !

چراغ سينماي هنر و تجربه خاموش شدني نيست و طرفداران خاموشي اين چراغ «عِرض خود مي‌برند و زحمت ما مي‌دارند...»

#ایران #مصدق
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


ثبت 18.12 میلیون خانوار شهری/سکونت 8.13 میلیون نفر در آپارتمان شرایط جدید ایران برای واردات گوشت از استرالیا عکس | خرس قهوه‌ای در ارتفاعات ساری ویژه برنامه «سوغات جنگل» روی آنتن می‌رود/ حضور چهره‌ها سیدقاسم قریشی معاون هماهنگ کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه شد اشتغال در حوزه خدمات در استان زنجان مورد توجه جدی قرار گیرد راهیان نور 97 | اجرای طرح رفاقت با شهدا در یادمان کانال کمیل اعمال محدودیت در 2 جاده اصلی گیلان 170 واحد بوم گردی آماده پذیرایی از مهمان نوروزی رکوردشکنی ادوبی در فصل اول 2018 1300 میلیارد تومان زیان بانک دی به‌جای اعلام به حسابرسی، تصویب شده است شهردار لاهیجان: لاهیجان با اجرای طرح شب‌های روشن 24 ساعته می‌شود دستگاه‌های اجرایی برای حل مشکلات مردم تلاش کنند یک هزار و 350 پایگاه امداد و نجات نوروزی در کشور فعال شد فرمانده سپاه: توسعه کردستان نیازمند مشارکت عمومی است تردد تانکرهای حامل سوخت از مرز باشماق ممنوع شد سخاوت سرخ در آستانه فصل سبز خاش آماده استقبال از مسافران نوروزی است دانشکده خبر اهواز مرکز برتر فرهنگی علمی کاربردی خوزستان معرفی شد رییس هیات تیراندازی با کمان خوزستان انتخاب شد پورشیب از رسیدن به مدال برنز بازماند +عکس بدهی ملی آمریکا به 21 تریلیون دلار رسید نشانی از احتمال دیدار ترامپ و کیم جونگ اون پس از پایان نشست سوئد به چشم نمی‌خورد واکنش «جانسون» به اخراج دیپلمات‌های انگلیسی از روسیه تلاش‌های بین‌المللی برای احیای مذاکرات صلح یمن در آوریل موافقت شورای پروانه ساخت با تولید 4 فیلمنامه تورنمنت چهارجانبه فوتبال سوچی/ شکست دختران ایران مقابل کره شمالی تسویه سود سهام عدالت آخرین گروه مشمولان در نوروز 97 مرکز تحقیقات زمین‌شناسی و آزمایشگاه تحقیقاتی سازه در واحد سمنان راه‌اندازی می‌شود کم فروشی میوه و شیرینی زیر ذره بین تعزیرات سیارکی بزرگ حیات کره‌زمین را به خطر می‌اندازد فیلمی که سه مادر زندانی را آزاد کرد وصیت شهدا حفظ و تداوم وحدت و همدلی در کشور است آغاز نام‌نویسی مهد قرآن و پیش‌دبستانی فرهنگسرای قرآن/ ثبت نام رایگان خانواده‌های شهدای مدافع حرم مبارزه با گناه دین‌گرایی است نه تحجر فهرست اسامی کارکنان کشیک بانک‌ها در تعطیلات نوروز 97 منتشر شد کاهش بازگشت دانشجویان نخبه به کشور هیچ کشاورزی بازداشت نیست/کسانی که قانون را برنمی‌تابند مصداق دیکتاتوراند مصرف بنزین کل کشور از مرز 100 میلیون لیتر گذشت تشکیل شورای حل اختلاف خودروسازان و خریداران مقام چهارمی کیخا در خرک حلقه قیمت انواع خودرو لوکس در بازار /جدول یک هزار و 350 پایگاه امداد و نجات نوروزی در کشور فعال شد سکه طرح جدید 20 هزار تومان گران شد/دلار به 4819 تومان رسید تصاویری از انتخابات ریاست جمهوری روسیه در مسکو طرح ملی گیاهان دارویی کشور به تصویب رسید پایان پارالمپیک زمستانی 2018 با قهرمانی آمریکا/ پرچمداران اختتامیه مشخص شدند دموکرات‌های کنگره خطاب به ترامپ: تو هم به زودی اخراج می‌شوی ضرورت ایجاد توازن در هزینه کرد مناطق کم برخوردار و پر برخوردار سیرالئونی‌ها برای بازی با تیم ملی با دمپایی به ایران آمدند (کاریکاتور)
افزایش ترکیبی مزد و سایر مزایای کارگری در سال 97 دیدار سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قصرشیرین با امام جمعه ضرب و شتم داور لیگ برتری در گیلان پیام تبریک نوروزی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستانه اشرفیه تنش لفظی در سرابله به نزاع جمعی منجر شد ترزا می: تهدید به جان کسانی که در انگلیس زندگی می‌کنند را تحمل نمی‌کنیم روسیه: هر برنامه‌ای برای تجزیه سوریه باید متوقف شود پیروزی پرگل تیم ملی ایران مقابل سیرالئون/استارت شاگردان کی‌روش برای جام جهانی لاوروف: خشونت در سوریه کاهش یافته/ حضور خارجی غیرقانونی را محکوم می‌کنیم عذرخواهی نماینده به خاطر تلفظ اشتباه موزه لوور /بنده همان به که ز تقصیر خویش … درگیری مسلحانه دو طایفه در ایلام ارتباط مشایی با جاسوس خانم انگلیسی+تصاویر واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به شایعات در خصوص داشتن حساب بانکی 600 میلیاردی‌ عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 اسفند 96/ بهترین‌های فوتبال ایران در سال 1396 +تصاویر ترجیح می‌دادم که با یوونتوس روبه‌رو نشویم لیگ برتر انگلیس| برتری قاطعانه لیورپول با آتش‌بازی صلاح جزئیات نشست امروز وزیر کار برای دستمزد 97 اردوغان: ارتش ترکیه هر لحظه ممکن است به مرکز عفرین وارد شود علی لاریجانی قانون بودجه 97 را به رئیس‌جمهور ابلاغ کرد کی‌روش: 5 سال است، نباخته‌ایم، تیم اول آسیا هستیم ولی شما راضی نیستید! اردوغان: هر لحظه ممکن است مژده آزادی عفرین را بدهیم بازدید وزیر صنعت از خط تولید پژو 301 صعود تاتنهام به نیمه نهایی با پیروزی در زمین سوانزی توضیح فدراسیون فوتبال درباره دیدار تیم ملی مقابل سیرالئون اسفندیار رحیم‌مشایی هم بازداشت شد فیلم | انتقاد کتایون ریاحی از مهران مدیری در «دورهمی» وضع تحریم جدید علیه ایران ناقض برجام است/ اگر آمریکایی‌ها در برجام نمانند تعهدی برای ایران باقی نمی‌ماند ارتباط نزدیک مشایی با جاسوس خانم انگلیسی+تصاویر نزاع و درگیری دو طایفه در شهر سرابله ایلام افزایش ترکیبی مزد و سایر مزایای کارگری در سال 97/ پیشنهاد افزایش 189 هزار تومانی حداقل مزد متن حکم محکومیت قطعی حمید بقایی منتشر شد پیروزی لیورپول مقابل واتفورد دستمزد کارگران در سال 97 چقدر می‌شود؟ جام حذفی انگلیس/صعود بی‌دردسر تاتنهام به مرحله نیمه‌نهایی برتری قاطعانه لیورپول با آتش‌بازی صلاح نشست تعیین دستمزد بدون نتیجه پایان یافت صلاح پس از زدن چهار گل به واتفورد: می‌خواهم در هر مسابقه برای لیورپول گلزنی کنم رئیس مجلس قانون بودجه 97 کل کشور را ابلاغ کرد «بهار نارنج» علیخانی از امشب در شبکه سه/ رشیدپور مهمان اولین قسمت+ عکس لاریجانی قانون بودجه 97 را به روحانی ابلاغ کرد + متن کامل کی‌روش هم نمی‌دانست سیرالئون اینقدر له است! ادامه رایزنی‌ها درباره دستمزد سال 97 کارگران در جلسه شورای عالی کار تحریم نُجباء بخشی از استراتژی مقابله با ایران است مازندران| سفر وزیر راه و شهرسازی به مازندران به روایت تصویر نایب قهرمانی ایران در تور جهانی والیبال ساحلی عمان سخنرانی رهبری بعدازظهر چهارشنبه در حرم رضوی هزینه‌های جشنواره ملی فیلم فجر 36 اعلام شد/ جشنواره 4 میلیاردی رییس مجلس قانون بودجه سال 97 را ابلاغ کرد هواپیمای ماهان در فرودگاه زاهدان زمین گیر شد دادستانی تهران: مشایی بازداشت شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me