تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15119269
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۰۳:۰۷

شورا، مصدق و مدیریت شهری

در دوره قبلي شوراي شهر تهران، با توجه به موضوع ملي شدن صنعت نفت، پيشنهاد نامگذاري خيابان نفت به نام دكتر مصدق را مطرح كردم. از اعضاي شوراي پنجم شهر تهران تشكر مي‌كنم كه اين مهم را به انجام رساندند و البته انتظار بيش از اينها بود. پيش‌تر موضوع نامگذاري خيابان كارگر شمالي به نام مصدق مطرح شده بود كه به نظر اولويت داشت. اما به هر صورت ياد و خاطره قهرمان ملي ايران، دكتر مصدق در همين حد هم كه محبت كردند درخور تقدير است. به خصوص همزماني تقريبي اين نامگذاري با روز 29 اسفند و سالگرد ملي شدن صنعت نفت براي همه مردم ايران و همه كساني كه دل‌شان براي آزادي، استقلال و سرفرازي ملت ايران مي‌تپد، خاطره خوبي به جا مي‌گذارد و مبارك است.

نام‌گذاري يك خيابان البته در ظاهر تاثيري بر زندگي معمول و روزانه شهروندان ندارد. اما حماسه‌ها، توتم‌ها و قهرمانان ملي را تكريم و ترويج كردن مي‌تواند الگويي باشد براي نسل جوان و آينده‌ساز ما. ملتي كه به گذشته تاريخي خودش پشت كند، ملتي كه از قهرمانان تاريخي برجسته‌اش تجليل نكند، قطعا امكان رشد و تعالي و حركت پويا و زنده را ندارد. غرق شدن در گذشته هم مي‌تواند آسيب‌هاي زيانباري داشته باشد اما از نظر من به ياد داشتن اين قهرمانان از جمله وظايف ملي است. شايد خود اين نقش‌آفرينان در زمان حيات خود راضي به اين نبوده‌اند كه نام‌شان روي خيابان قرار بگيرد، شايد هم اين نامگذاري‌ها مشكلي از زندگي جاري مردم حل نكند اما شناساندن چنين چهره‌هايي آينده‌سازان را اميدوارتر مي‌كند و به آنها اين امكان را مي‌دهد كه راه، الگو و روش‌شان را از رفتار و گفتار و كردار اين الگوها استنباط كنند و با اين امكان، آينده بهتري را هم براي كشور بسازند.

ام ا نامگذاري خياباني به نام مصدق تنها يكي از موضوعات پيش‌روي شوراي شهر بود. اين شورا و مديريت شهري با مسائل زيادي روبه‌رو هستند از جمله موضوعي كه با عنوان شفافيت و مديريت شهري شيشه‌اي مطرح مي‌شود. شفافيت يك اصل مهم است اما بايد توجه داشت كه جنس مديريت شهري با جنس مديريت‌هاي ديگر در داخل كشور تفاوت دارد. بودجه شهرداري (به‌خصوص در كلانشهرها) در هيچ كجاي دنيا از محل اعتبارات ملي تامين نمي‌شود. بايد مديريت شهري، مجموعه مديران شهرداري و شوراي شهر با اين تفكر مشغول به كار شوند كه به دنبال منابع جديد درآمدي بروند، منابع پايدار ايجاد كنند، منابعي كه فشار را بر گرده مردم نيندازد و بتواند طراوت و شادابي را در مجموعه شهر ايجادكند. شفافيت يك اصل اساسي و استراتژيك است اما تمامي وظيفه شهرداري و مسوولان شهري در آن خلاصه نمي‌شود. در بودجه‌اي كه شهرداري كه به شورا تقديم كرده است نمي‌توان استراتژي مشخصي را ديد، انتظاري كه مردم براي تغيير و تحول در جهت مثبت شدن مديريت شهري دارند را نمي‌تواند برآورده كند. اميدواريم كه براي ادامه حيات شورا در سال دوم و سال‌هاي پيش‌رو، اين مجموعه بتواند به شهرداري برنامه درازمدت بيست ‌ساله‌اي بدهد و برنامه‌اي پنج ساله كه جزييات آن در شكل برش‌هاي يك‌ساله مشخص شده باشند. اين‌گونه است كه با برنامه جزء به جزء و استراتژي مشخص مردم مي‌فهمند كه اين شورا روزي كه شهر را تحويل گرفت شهر چه وضعيتي داشته و پس از پايان چهار سال چه شهري را تحويل مي‌دهند.

نكته ديگر اين است كه بايد توجه داشته باشيم اين است كه عامل اصلي براي پيشرفت يك شهر عامل انساني است. در 14 سال گذشته ما شاهد انهدام نيروي انساني به خصوص در حوزه مديريت شهرداري بوديم. نوسازي مديريتي متناسب با شعارهاي داده‌شده پيش نرفته است و انتظار ايجاد تحول از مجموعه‌اي كه خود را وامدار مديريت‌هاي قبلي مي‌دانند و هماهنگي و وابسته تشكيلاتي به جريان رقيب شكست خورده هستند نمي‌توان داشت.

شعار اين بود كه جلوي فساد و كارهاي ناشايست و غيراخلاقي و غيرشرعي كه در گذشته رواج داشته است را مي‌گيريم. عملي كردن اين شعار در گروي نيروي انساني است. آن نيروي انساني كه در نظام 14 ساله گذشته غرق در حركات پوپوليستي و غيراصولي بوده است، قطعا نمي‌تواند چشم‌اندازهايي كه راي‌دهندگان به دنبال آن بوده‌اند و شوراي شهر ترسيم مي‌كند را محقق كند. حركت در جهت نوسازي نهاد مديريتي بسيار كند است، فرصت ما محدود است و نمي‌توان انتظار مردم را به آينده موكول كرد و مديريت شهري يعني همين، يعني نتيجه كارهايت را مردم بايد فردا در زندگي روزانه‌شان ببينند، نمي‌شود آنها را به چهار سال و هشت سال بعد حواله داد. امروز كه يك شهردار ناحيه ناموفق در مديريت قبلي به شهردار يك منطقه ارتقا پيدا كرده است، بازتاب مثبتي در افكار عمومي نخواهد داشت. سر هر چهارراه اين شهر و كشور را بنگريم. ده‌ها جوان لايق و فداكار و مدير مي‌توانيد پيدا كنيد. نبايد در انتخاب مدير خساست به خرج داد، زمان آن است كه به جوانان ميدان داد تا به مديريت برسند.

در دوره شهرداري آقاي نجفي و شوراي اصلاح‌طلب شهر فعلي اگر همين كادرسازي مديريتي را سروساماني دهند قدم بزرگي برداشته شده است. بهترين جا براي كادرسازي مديريتي در نظام مديريت شهري است چون مثل رودخانه‌اي زنده و در جريان است. براي اين رودخانه بايد كساني انتخاب شوند كه هم توانايي شنا كردن در آن را داشته باشند و هم بتوانند جريان حركت آن را در دست داشته و درست هدايت كند.

فعال سياسي و عضو سابق شوراي شهر

این خبر را به اشتراک بگذارید


اولین پرواز دهلی نو به تل آویو از طریق آسمان عربستان سعودی خط مشی کشورهای موفق در اقتصاد، حمایت از کالای داخلی است بیش از 84 هزار مسافر نوروزی در سیستان و بلوچستان جابجا شدند منتظر تنش‌های آبی در گیلان باشیم وضعیت جوی اصفهان صاف تا کمی ابری پیش بینی می‌شود موقوفه‌ای به ارزش بیش از 6 میلیارد ریال در باخرز ثبت شد 13 هزار و 573 فرهنگی در سیستان و بلوچستان اسکان داده شدند افزون بر 6 هزار خانواده فرهنگی تاکنون در مدارس گیلان اسکان داده شدند بیش از 1.8 تن مواد غذایی فاسد در کاشمر معدوم شد آتش سوزی انبار لوله مشهد مهار شد بیش از 250 هزار زائر راهیان نور در یادمان فتح المبین حضور یافتند اقامت 22 هزار و 393 مسافر نوروزی در اردبیل طی 4 روز 70 درصد ظرفیت مراکز اقامتی سرعین تکمیل شد عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری تندباد در گلستان جان یک مسافر را گرفت چطور از فضای اضافه رم به‌عنوان حافظه ذخیره‌سازی استفاده کنیم؟ کشف 30 هزار لیتر سوخت قاچاق در اشتهارد فیس‌بوک خود را حذف کنید در دیدار محمد بن سلمان با دونالد ترامپ چه گذشت؟ از فضیلت‌های «لیله الرغائب» محروم نمانید بازدید نوروزی استاندار از مراکز خدمات سفر در خراسان شمالی واکنش فرانسه به سیاست‌های فانتزی انگلیس 5 هفته پایانی لیگ یک تورنمنت فشرده‌است/ برنان: احتمالا ترامپ برای کاهش فشارها، ماجراجویی بین‌المللی آغاز کند هشدار سازمان هواشناسی به مسافران نوروزی در مشهد و شهرهای شمالی دانشجویان از تاجگردون توضیح خواستند/ چرا نام جنابتان در لیست نمایندگان خواستار اعاده اموال نامشروع مسئولین نبود؟ مشکل آب شرب هندیجان برطرف شد ورود 2 میلیون و 468 هزار زائر به مشهد حذف کامل دلالان و واسطه‌ها از داخل کشور؛ تحقق حمایت از کالای ایرانی برگزاری جشن ملی نوروزگاه در آرامگاه فردوسی مناطق ساحلی استان بوشهر میزبان بیشترین تعداد گردشگران نوروزی است تلگرام از روسیه شکایت کرد هوای تهران سالم است معاملات مسکن در اسفندماه 10 درصد افت کرد افزایش 19.8 درصدی دستمزد کارگران گامی رو به جلوست، اما رضایت‌بخش نیست هشدار پلیس به بیش از 2 میلیون نوگواهینامه در نوروز؛ رانندگی در جاده ممنوع هزار نفر از مردم قزوین عازم سرزمین نور می‌شوند حضور بیش از 5 هزار نفر روز میهمان فرهنگی در استان اردبیل طبیعت بهاری همدان شعار سال، جامعه را خطاب قرار می‌دهد پیام تسلیت استاندار سمنان در پی درگذشت والده شهیدان تورانیان افزایش 25 درصدی تصادفات فوتی در محورهای خراسان جنوبی خوزستان بهاری مروری بر پربازدیدهای شبکه‌های اجتماعی سه استقلالی در اولویت تمدید/شفر اینها را می‌خواهد! تلفیق طرح مجلس و لایحه دولت برای ساماندهی سهام عدالت اعتراضات گسترده در پاریس با دخالت پلیس به خشونت گرائید اقامت 22 هزار و 393 مسافر نوروزی در اردبیل طی 4 روز 70 درصد ظرفیت مراکز اقامتی سرعین تکمیل شد کنگره آمریکا: نمی‌توانیم مانع خروج ترامپ از برجام شویم
مثال فوتبالی جالب رهبر انقلاب/ فیلم زلزله 5 ریشتری حوالی تخت در هرمزگان را لرزاند پوتین و ترامپ رو در رو دیدار می‌کنند بازار نوروز 97 مشکلی ندارد/ وفور محصول و فعال بودن مرزها وزیرخارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم ارزش حفظ برجام را به واشنگتن گوشزدکنیم مقام آمریکایی: پیشرفت‌هایی در توافق مکمل برجام با اروپایی‌ها حاصل شده است پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز ادامه دارد مسکو از احتمال قتل «سکریپال» توسط انگلیس پرده برداشت فیلم/ تاکید رهبر بر تعصب بر تولید ایرانی با اشاره به علاقه جوانان به تیم‌های سرخابی مهم‌ترین جمله رهبر انقلاب در سال 96 انتخاب شد حادثه انفجار فولاد هرمزگان سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع زائران حرم مطهر رضوی: به دروغ می‌گویند آزادی وجود ندارد/فاصله طبقاتی نسبت به قبل از انقلاب کمتر است/کسی با افرادی که افکار گوناگونِ ضدحکومت را ابراز می‌کنند کاری ندارد/هرکس ادعا کند من مورد فشار قرار گرفتم چون عقیده‌ام مخالف حکومت بوده، دروغ می‌گوید/همه قدرت‌های مستکبر با شورای نگهبان مخالفند/برخی مسئولان دچار کم‌کاری و تنبلی بوده و هستند بیانات کامل رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی/صوت توزیع گوشت تازه گوسفندی 33 هزار تومانی در تعطیلات نوروز ترامپ و ماکرون مسکو را مسئول پیامدهای مسمومیت جاسوس روس می‌دانند توصیه نوروزی وزیر کتاب‌خوان کابینه آمریکا: توافقی با ترکیه درباره منبج حاصل نشده آلمان مذاکره با آمریکا درباره برجام را بر سر موضوع حزب‌الله متوقف کرد رهبر انقلاب: ایران نقشه آمریکا برای انحراف ذهن ملت‌ها از اسرائیل به داعش را خنثی کرد/ فضول‌های بین المللی می‌گویند چرا ایران در مسائل عراق و سوریه دخالت می‌کنند خب به شما چه؟ آلبوم موسیقی به سوی بهار منتشر شد + دانلود آلبوم پاسخ ترامپ به انتقادها در پی پیام تبریک به پوتین اولین خطیب نماز جمعه تهران در سال 97 مشخص شد "نماز در قدس"؛ مهمترین جمله امام خامنه‌ای در سال 96 شد "نماز در قدس"؛ مهمترین جمله امام خامنه‌ای در سال 96 شد پاسخ ترامپ به انتقادها در پی پیام تبریک به پوتین اولین نماز جمعه سال 97 تهران به امامت حجت الاسلام ابوترابی‌فرد کره‌شمالی از تحول در روابط با آمریکا خبر داد فیلم کامل سخنرانی رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی (ع) وضعیت پروازها پس از تغییر ساعت رسمی کشور توصیه موسس واتس اپ: حساب فیس بوکتان را پاک کنید بیانات رهبر انقلاب در حرم مطهر امام رضا (ع) افزایش تلفات حمله انتحاری کابل به 29 کشته پوتین و ترامپ برای دیدار رو در رو موافقت کردند (تصاویر) سخنرانی رهبر انقلاب در حرم رضوی جانسون: شعار «اسد باید برود» قابل اجرا نیست سارکوزی: در جهنم افترا و تهمت زندگی می‌کنم شعرخوانی پرشور میثم مطیعی در حرم رضوی/ صوت سقوط ارزش سهام فیس بوک در پی افشای سرقت اطلاعات ده‌ها میلیون کاربر شعرخوانی حماسی میثم مطیعی امروز در دنیا هیچ کشوری به استقلال ملت ایران نمی‌رسد/مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند/ نبود مبارزه جدی با فساد، تنبلی برخی مسئولان و مصرف جنس خارجی از موانع پیشرفت است تکرار ادعاهای آمریکا درباره فعالیت‌های ایران در منطقه با اعلام فدراسیون فوتبال تونس، بلیت فروشی دیدار تیم ملی این کشور برابر ایران آغاز شد 3 نفر در جاده‌های اصفهان جان باختند/انحراف از مسیر علت حوادث اولین آمار رسمی فروش فیلم‌های نوروز 97 مهمترین سخنان رهبر انقلاب در پیام نوروزی سال 1397 دولت از بخش‌های خصوصی فعال در عرصه تولید حمایت می‌کند سخنرانی رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی زلزله 5 ریشتری هرمزگان را لرزاند لوح | حمایت از کالای ایرانی بیانات کامل رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me