تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15119277
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۰۳:۰۷

اهمیت «مصدق»

از سوي ديگر نقش مصدق در كنار مرحوم مدرس در زمان حضور در مجلس شوراي ملي قابل تقدير است. به جز اين، نقش موثر و محوري آقاي مصدق در ملي شدن صنعت نفت قابل چشم‌پوشي نيست. كار مهمي بوده كه آغاز يك راه جديد براي كشور بود و زماني كه مهندس بازرگان به عنوان مسوول هيات رفت تا صنعت نفت را تحويل بگيرد خودش يك اتفاق پيچيده و مهم بود و سرانجام پرچم ايران بر فراز صنايع نفت برافراشته شد. مجموع اين خدمت و ويژگي‌ها نشان مي‌دهد كه نام‌گذاري يك خيابان به نام مصدق اهميت دارد. البته به هر سياستمداري ممكن است نقدهايي هم مطرح باشد اما معمولا بايد مجموعه ويژگي‌ها و عملكرد يك فرد را در نظر بگيريم و از اين نظر مصدق يكي از شخصيت‌هايي است كه ما مي‌توانيم به او توجه ويژه‌اي داشته باشيم.

بعد از اينكه در شوراي پنجم طرح نامگذاري يكي از اماكن شهر تهران به نام مصدق جدي شد درباره اينكه كدام مكان براي اين كار در نظر گرفته شود، بحث و بررسي‌هاي فراواني انجام گرفت. دو سه پيشنهاد مطرح شد. از جمله اينكه خيابان كارگر شمالي را به نام ايشان برگزينيم يا بلوار كشاورز يا خيابان 30 تير كه خياباني بود كه مرحوم مصدق و كاشاني حركت‌شان را از آنجا شروع كردند. اما هر يك از اين پيشنهادها بنا به دلايلي كنار گذاشته شد. مثلا خيابان كارگر و بلوار كشاورز به هر حال براي مردم ما داراي اهميتند و در زمان انقلاب اسلامي هم بسياري از شعارها بر مبناي نام اين خيابان‌ها شكل مي‌گرفت. خيابان 30 تير هم به همين شكل خودش واجد ارزش تاريخي است. اما اينكه چه شد شوراي شهر براي تغيير نام خيابان نفت به جمع‌بندي رسيد بايد يادآوري كنم كه اين پيشنهاد آقاي دعايي بود. ايشان يك بار كه پيشنهاد نامگذاري اتوبان آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني را مطرح كرده بودند، بحث تغيير نام خيابان نفت به مصدق را هم پيش كشيدند و ما هم در شوراي شهر ديديم كه اين نزديك‌ترين پيشنهاد براي اين كار است. نكته ارزشمند اين نامگذاري موافقت اكثريت حاضر در جلسه شوراي شهر با اين پيشنهاد بود كه نشان‌دهنده اهميت موضوع براي همه اعضاي شورا است.

چراغ خاموش نا شدني

را به حال خود رها كرد كه هيچگاه «كميت» به معناي «كيفيت» نيست اما هميشه «كيفيت» را با «كميت» اندازه نمي‌گيرند و در طول تاريخ هنر بشريت «ماندگاري» تنها «شاقول» كيفيت بوده است. نمونه بارز اين ادعا را بايد در سينماي «عباس كيارستمي» جست‌وجو كرد و شناخت. او در سراسر جهان چنان گسترده است كه هيچ فيلمساز داخلي (به جز اصغر فرهادي) را ياراي مقابله با او نيست! طرفداران تز «شمارش مخاطب» براي خوب بودن يك اثر به همان اندازه فاقد منطق است كه بگوييم اجناس چيني و فروش بالاي اين اجناس نشان از مرغوبيت كالا دارد و در مقابل، اجناس با كيفيت اما كم مشتري پس فاقد ضرورت وجودي هستند !

مدعيان اين نظريه فراموش كرده‌اند كه ميزان فروش را شايد بتوان با ريال و تومان ارزيابي كرد اما ناتوانند از ميزان اثرگذاري يك فيلم هنري در طول زمان كه مي‌تواند جهاني را به حيرت درآورد كه نمونه‌هاي بارز اين حيرت را مي‌توان در سينماي جهان به كرات نام برد و مگر ديدن فقط در سالن سينما آن هم در كشوري كه در پايين‌ترين سرانه سالن‌هاي سينما در جهان قرار دارد، اتفاق مي‌افتد!

ديده شدن چنان گسترده شده است كه با فناوري‌هاي ديجيتال امكان «چرتكه‌اندازي مدعيان فروش» در اين زمانه ديگر مهيا نيست و بايد متر و معياري ديگر براي اثبات نظريه خود دست و پا كنند. (هر چند از اساس راه را اشتباه رفته‌اند.)

تجربه بيش از ۳ سال سينماي هنر و تجربه و اختصاص يك درصد از ظرفيت سينماي ايران به اين سينماي پايه و ايضا يك درصد از بودجه سينماي كشور نشان از وضعيت غريب سينماي متفاوت دارد كه اميدوارانه به آينده نظر دارد و فعلا چاره‌اي ندارد كه نظاره‌گر لات‌هاي كوچه‌خلوتي باشد كه نه تنها بيكن و دكارت متفكرين قرن را مرتد مي‌شمارند و كيارستمي و سهراب شهيدثالث را تكفير مي‌گويند و اين در حالي است كه در كشوري كه سرانه مطالعه آن همانند بارش‌هاي سالانه به خشكي رسيده است و ديگر حتي به ميمنت اين سرانه مطالعه نيز مفاهيم فلسفي و حرف جديدي تراوش نمي‌كند در اذهان مردمانش، طبيعي است كه سينماي هنر و تجربه از نگاه كاسبكارانه مثل مولودي نامشروع و گناهكار ديده شود كه آمده است خواب فيلمسازان و عادت مخاطبان را آشفته سازد (با همين مخاطب در اقليت خود) و كيست كه هم از خواب خوش دست بردارد و هم از عادات روزانه خود بر اساس تكيه بر فرضيه فروش بيشتر، يعني فيلم بهتر !

نمايش سينماي هنر و تجربه را بايد مغتنم شمرد تا پس از قرن‌ها خشكسالي حاكم در سينماي اين سرزمين به جوانان اين مرز و بوم اجازه مي‌دهد تا تجربه‌گرايي ناب را بر پرده سينما به نظاره بنشينند و بدانند كه براي اين تجربه‌گرايي بنيادين چاره‌اي جز صبر و تحمل و ممارست ندارند تا عادات ويران‌كننده بخش عمده سينماي اين سرزمين را به چالش بكشند !

چراغ سينماي هنر و تجربه خاموش شدني نيست و طرفداران خاموشي اين چراغ «عِرض خود مي‌برند و زحمت ما مي‌دارند...»

این خبر را به اشتراک بگذارید


وزیر کشور جدید آلمان خواستار تشدید کنترل‌های مرزی شد آیا مصدق یک فراماسون نبود؟ بازگشایی ترمینال مسقف فرودگاه امام از امروز بدون افزایش قیمت / انجام روزانه پرواز خروجی و ورودی در ایام نوروز آغاز دوره جدید توزیع سبد کالا در سیستان و بلوچستان صدور مجوز خروج از کشور 3 هزار روحانی در اربعین/ اجرای طرح بازدید مدیر حوزه تهران از مدارس مردم کردستان بیش از 5 هزار و 400 شهیدتقدیم انقلاب کرده‌اند جشن تکلیف دختران دانش آموز در حرم عبدالعظیم حسنی (ع) برگزار شد جریان سازی اعتقادی و دینی توسط رسانه‌های لرستان دنبال شود دانلود؛ پیش نمایش باشگاه چلسی برای جدال با لسترسیتی تورنمنت سوچی روسیه؛ شکست تیم ملی فوتبال دختران ایران مقابل کره شمالی دژآگه: تلاش میکنم به جام جهانی برسم/ در دشوارترین موقعیت زندگی‌ام هستم کی‌روش در کنار کتایون ریاحی (+عکس) امروز در تولید مستند موفقیم اما از «پخش» لطمه می‌خوریم 12 کشته در حمله طالبان به گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان بیرجند| قرارگاه نورزی امام علی (ع) در استان خراسان جنوبی راه‌اندازی شد مصاف راجر فدرر و خوان مارتین دل‌پوترو در فینال مسترز ایندین ولز طرح آماده باش نوروزی مراکز درمانی تامین اجتماعی در گیلان آمادگی کانون صنفی اساتید حق‌التدریس برای همکاری با دولت جروزالم‌پست: برکناری تیلرسون منادی خروج نهایی ترامپ از برجام است طنز؛ اختلال موزه لوور - سیرالئون انریکه، آرسنال را به چلسی ترجیح داد پرچم ترکیه در عفرین برافراشته شد جشنواره ترنم بهار منطقه آزاد انزلی به استقبال نوروز می‌رود شعر پارسی شعر انقلابی است دو توصیه مهم امام جمعه کرمان به مدیران فرهنگی/بعضی‌ها از جایگاه حقوقی ولی فقیه غفلت کردند فراخوان مسابقه کاردستی رضوی منتشر شد کوروش زارعی به «کرمی» تبریک گفت و از «شفیعی» قدردانی کرد دسترسی آزاد به اطلاعات محدود نمی‌شود 700 کیلوگرم گوشت ناسالم از رستورانهای طاق بستان کشف شد امکان اسکان مسافران نورزی در 883 امامزاده در سراسر کشور فراهم شد تصادف در آزاد راه کرج- قزوین 4 کشته و 2 مصدوم بر جا گذاشت محورهای ششگانه هیات اندیشه ورز خبرگان مشخص شد انیمیشن «آلفابت» برای رقابت در سه جشنواره خارجی انتخاب شد دستگاه‌های خدمت رسان دیلم در نوروز بسیج شوند بازار داغ خرید و فروش اسکناس نو مذاکرات مزدی بدون نتیجه خاتمه یافت/ادامه گفتگوها به امروز موکول شد اجرای 60 نمایش خیابانی در مناطق راهیان نور فردا طرح ترافیک اعمال نمی‌شود علت بازداشت مشایی/ افرادی که قانون را بر نمی‌تابند مصداق صریح دیکتاتور هستند عدم استقبال مردم از اسکناس «نو» عیدی وزیر علوم به دانشجویان مناطق زلزله‌زده/ توضیح رئیس صندوق رفاه درباره وام شهریه +فیلم عربستان در اندیشه تاسیس کنسولگری در «نجف»؟ کتاب "بانکداری اسلامی" منتشر شد ابراز نگرانی آ. سه. آن از تسلیحات بالستیک و هسته‌ای کره شمالی است خیز وایولا دیویس برای «اگوت» اژه‌ای: مهدی هاشمی به 25 سال حبس محکوم شده است درآمد مردم کاهش چشمگیری داشته است امحای 3/5 تن کالاهای غذایی، بهداشتی و دارویی قاچاق و غیرمجاز
افزایش ترکیبی مزد و سایر مزایای کارگری در سال 97 دیدار سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قصرشیرین با امام جمعه پیام تبریک نوروزی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستانه اشرفیه ضرب و شتم داور لیگ برتری در گیلان تنش لفظی در سرابله به نزاع جمعی منجر شد ترزا می: تهدید به جان کسانی که در انگلیس زندگی می‌کنند را تحمل نمی‌کنیم روسیه: هر برنامه‌ای برای تجزیه سوریه باید متوقف شود پیروزی پرگل تیم ملی ایران مقابل سیرالئون/استارت شاگردان کی‌روش برای جام جهانی لاوروف: خشونت در سوریه کاهش یافته/ حضور خارجی غیرقانونی را محکوم می‌کنیم تسلیت روحانی به رئیس جمهور ترکیه عذرخواهی نماینده به خاطر تلفظ اشتباه موزه لوور /بنده همان به که ز تقصیر خویش … اظهار نظر عجیب معصومه ابتکار در وزارت علوم درگیری مسلحانه دو طایفه در ایلام ارتباط مشایی با جاسوس خانم انگلیسی+تصاویر عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 اسفند 96/ بهترین‌های فوتبال ایران در سال 1396 +تصاویر لیگ برتر انگلیس| برتری قاطعانه لیورپول با آتش‌بازی صلاح ترجیح می‌دادم که با یوونتوس روبه‌رو نشویم واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به شایعات در خصوص داشتن حساب بانکی 600 میلیاردی‌ جزئیات نشست امروز وزیر کار برای دستمزد 97 علی لاریجانی قانون بودجه 97 را به رئیس‌جمهور ابلاغ کرد اردوغان: ارتش ترکیه هر لحظه ممکن است به مرکز عفرین وارد شود توضیح فدراسیون فوتبال درباره دیدار تیم ملی مقابل سیرالئون اردوغان: هر لحظه ممکن است مژده آزادی عفرین را بدهیم بازدید وزیر صنعت از خط تولید پژو 301 صعود تاتنهام به نیمه نهایی با پیروزی در زمین سوانزی اسفندیار رحیم‌مشایی هم بازداشت شد وضع تحریم جدید علیه ایران ناقض برجام است/ اگر آمریکایی‌ها در برجام نمانند تعهدی برای ایران باقی نمی‌ماند ارتباط نزدیک مشایی با جاسوس خانم انگلیسی+تصاویر افزایش ترکیبی مزد و سایر مزایای کارگری در سال 97/ پیشنهاد افزایش 189 هزار تومانی حداقل مزد متن حکم محکومیت قطعی حمید بقایی منتشر شد فیلم | انتقاد کتایون ریاحی از مهران مدیری در «دورهمی» «بهار نارنج» علیخانی از امشب در شبکه سه/ رشیدپور مهمان اولین قسمت+ عکس نزاع و درگیری دو طایفه در شهر سرابله ایلام نشست تعیین دستمزد بدون نتیجه پایان یافت رئیس مجلس قانون بودجه 97 کل کشور را ابلاغ کرد پیروزی لیورپول مقابل واتفورد دستمزد کارگران در سال 97 چقدر می‌شود؟ کی‌روش: 5 سال است، نباخته‌ایم، تیم اول آسیا هستیم ولی شما راضی نیستید! لاریجانی قانون بودجه 97 را به روحانی ابلاغ کرد + متن کامل ادامه رایزنی‌ها درباره دستمزد سال 97 کارگران در جلسه شورای عالی کار جام حذفی انگلیس/صعود بی‌دردسر تاتنهام به مرحله نیمه‌نهایی برتری قاطعانه لیورپول با آتش‌بازی صلاح صلاح پس از زدن چهار گل به واتفورد: می‌خواهم در هر مسابقه برای لیورپول گلزنی کنم هواپیمای ماهان در فرودگاه زاهدان زمین گیر شد سخنرانی رهبری بعدازظهر چهارشنبه در حرم رضوی مازندران| سفر وزیر راه و شهرسازی به مازندران به روایت تصویر نایب قهرمانی ایران در تور جهانی والیبال ساحلی عمان هزینه‌های جشنواره ملی فیلم فجر 36 اعلام شد/ جشنواره 4 میلیاردی رییس مجلس قانون بودجه سال 97 را ابلاغ کرد دادستانی تهران: مشایی بازداشت شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me