تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15120515
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۰۸:۲۸

نوشته‌اند «مطهری» می‌خوانیم تخت طاووس

تهران- روزنامه ابتکار در شماره امروز- چهارشنبه- خود با درج مطلبی با عنوان نوشته‌اند «مطهری» می‌خوانیم تخت طاووس به این موضوع که مردم چقدر به تغییر نام خیابان‌ها و معابر عادت می‌کنند می‌پردازد.

در این مطلب آمده است:«تغییر نام خیابان‌ها»؛ اتفاقی که بنا بر برخی گزارش‌ها بیشتر تغییرنام‌ها پس از انقلاب رخ داد، به گونه‌ای که شورای نام‌گذاری شهرداری تهران فقط از اردیبهشت 58 تا آبان 59 نام 500گذرگاه و خیابان تهران را تغییر داد و تنها نام خیابان‌هایی چون دماوند، بهارستان، راه‌آهن و کریمخان‌زند به نام پیشین باقی ماند.
نکته‌ای که در اینجا اهمیت دارد نقش مردم در این تغییرنام‌ها است.
بسیاری از تغییر اسامی خیابان‌ها حداقل با خواست جدی آنان صورت می‌گیرد با این توضیح که پس از تغییرنام با همکاری آنها است که نام سابق از یاد می‌رود یا نه حفظ خواهد شد.
البته در برخی موارد هم به یاد سپردن نام جدید برای‌شان چندان کار سختی نیست و در مدت کوتاهی نام سابق از میان می‌رود.
«رضا» شهروندی است که ساکن همدان است او در این‌باره به «ابتکار» می‌گوید: «در شهر خودم که همه اسم‌ها را با نام قبل بر زبون می‌آوریم، مثلا خیابان شیرسنگی شده تختی، یا عباس‌آباد شده شریعتی، و ما با همان نام‌های قبل بر زبان می‌آوریم.
اما برای آدرس‌دهی به مسافران دچار مشکل می‌شویم و حتی برای خودمان در سفر و هنگام آدرس پرسیدن مشکل ایجاد می‌شود چون تابلوها و نشانی‌ها با اسامی قبلی متفاوت است.»

قدیمی‌ها، نام قدیم را می‌گویند
«سمیرا» دیگر شهروندی تهرانی است که به «ابتکار» توضیح می‌دهد: «این موضوع بستگی به نام انتخاب شده دارد و البته مدت زمانی که از ایجاد آن خیابان گذشته است.
به طور مثال خیابان‌های بهشتی و مطهری که قدمتی بیش از قدمت جمهوری اسلامی دارند و از سال‌های ابتدایی عوض شده‌اند، با آنکه بیش از 40سال از تغییر نام آنها می‌گذرد، اما توسط قدیمی‌ها گاهی با اسم‌های قدیمی شمرده می‌شود. با این حال تاکید می‌کنم که این مسئله کاملا نسبی است و بستگی به احساس مردم نسبت به اسم قدیمی و جدید دارد. چند روز پیش، هنگامی که مطرح شد قرار است نام خیابان کارگرشمالی به مصدق تغییرنام دهد، تعدادی از دوستانم از آن استقبال کردند و حتی در آدرس‌نویسی‌های خود از نام مصدق استفاده می‌کردند.»
اما «فریبا» معتقد است: «اکثر اوقات نام قدیمی خیابان‌ها برای من چند سالی طول می‌کشد تا بتوانم در ذهنم تغییر بدهم نمونه بارزش بزرگراه نیایش است که شده آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی.»

اسم جدید خیابان را دوست نداشتم
«فاطمه» دیگر شهروندی است که در این‌باره به «ابتکار» می‌گوید: «طبیعی است وقتی اسم خیابان یا حتی شخص تغییر می‌کند طول بکشد تا آن را با نام جدید یاد کنی، مثلا نام یک خیابانی را که چند سالی در آن منطقه زندگی ‌کرده بودیم تغییر کرد و چون من اسم جدید را دوست نداشتم اصرار به نام قدیمش داشتم اما مجبور بودم برای آدرس و نامه یا قبوض گاز، آب و برق نام جدید را بگویم. با این حال اگر گذرم به آن منطقه بخورد همچنان آنجا را به نام قدیمی یاد می‌کنم.»
«حسین» نیز دیگر شهروندی است که همچون «فاطمه» حفظ نام جدید یک خیابان در ذهنش را سخت می‌داند و به «ابتکار» می‌گوید: «من معمولا با همان نام قدیمش یادم می‌ماند و چند سال طول می‌کشد تا نام جدید در ذهنم جایگزین نام قبلی شود.»

موقع آدرس دادن قضیه گیج‌کننده می‌شود
شهروند دیگر در پاسخ به «ابتکار» توضیح می‌دهد: «اگر بخواهم بر اساس تجربه خودم نظر بدهم راستش نام خیابان فرعی‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم سال‌هاست که تغییر کرده است اما ما همچنان از همان نام قدیمی آن استفاده می‌کنیم، فقط هم من نیستم سایر ساکنان این منطقه هم همینطور هستند.
این قضیه وقت آدرس دادن و شرایطی اینگونه موقعیت گیج‌کننده‌ای را به وجود می‌آورد.
البته خودم ترجیح می‌دهم که همان نام قدیم بر خیابان و کوچه‌ها بماند به هر حال آن اسامی هستند که به مکان‌ها هویت می‌دهند اما معمولا سعی می‌کنم همان را بگویم که بقیه هم به کار می‌برند تا دچار مشکل نشوم.»
«شادی» در این‌زمینه به «ابتکار» می‌گوید: «بیشتر اوقات از نام قدیمی خیابان یاد می‌کنم مخصوصا اگر آن خیابون زندگی کرده باشم یا رفت‌وآمد زیاد داشته باشم. خیلی طول می‌کشد اگر دو موردی که گفتم در مورد آنها صدق کند.
به‌عنوان مثال نام خیابانی که چندین سال در آن زندگی کردیم ناگهان تغییر کرد.
بعد از گذشت چندین سال من همچنان اسم قدیم را نام می‌برم حتی با اینکه دیگر در آن محله زندگی نمی‌کنیم.»

نام‌گذاری معابر هم دستخوش تغییر شد
اظهارات مردم در این‌خصوص در حالی است که یک پژوهشگر با بررسی اسامی خیابان‌های تهران قبل و بعد از انقلاب اسلامی به این نتیجه رسیده که بعد از انقلاب به جای تاکید بر اسامی خاندان پهلوی، نزدیکان این رژیم و اسامی شخصیت‌های پیش از اسلام به‌خصوص شاهان، بر اسامی شهدا و مبارزان صدر اسلام، شخصیت‌های مبارز با رژیم پهلوی و شهدای انقلاب اسلامی و نیز ائمه(ع) تاکید شده است.
از این منظر است که نام خیابان پهلوی در تهران به خیابان مصدق تغییر می‌کند (این خیابان این روزها نام ولی‌عصر بر خود دارد)، نام اتوبان و پارک شاهنشاهی به اتوبان مدرس و پارک ملت تغییر می‌کند، خیابان شاه، خیابان جمهوری‌اسلامی می‌شود، خیابان بوذرجمهری به نام 15خرداد خوانده می‌شود، نام خیابان قوام‌السلطنه به 30 تیر و خیابان کورش کبیر به دکتر شریعتی تغییر می‌کند.
جالب است بدانید ‌نام‌گذاری اسامی خارجی بر خیابان‌های تهران و نیز نام‌گذاری اسامی جغرافیایی بر معابر جزو سیاست‌های نام‌گذاری در هر دو دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامی است.
اما نام‌گذاری معابر تهران البته پس از انقلاب هم دستخوش وقایعی شد، مثلا نام بابی‌ساندز بر کوچه کناری سفارت انگلیس گذاشته شد.
نام خیابان خالد اسلامبولی برای همیشه نمادی از رابطه قطع شده ایران و مصر بود و البته با بیش از 200 هزار شهید جنگ تحمیلی اکثر معابر تهران به‌خصوص کوچه‌ها به نام این شهیدان نام‌گذاری شد.
همه اینها درحالی است که هم نفس تغییرنام‌ها پس از پیروزی انقلاب و هم به یاد ماندن برخی اسامی قدیمی با وجود تغییر رسمی آن نشان داد آنچه نام خیابان‌ها را تغییر می‌دهد ذهن مردم است، نه نوشته روی تابلوها.
روزنامه ابتکار
تهرام/1735

نوشته اند «مطهری » می خوانیم تخت طاووسنوشته اند «مطهری » می خوانیم تخت طاووس #اجتماعي #تغيير نام #خيابان #تهران
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


نامه دختر لبنانی به رهبرانقلاب و پاسخ ایشان/عکس لیگ جهانی کاراته وان-هلند؛ پورشیب به مدال برنز نرسید ثبت رکورد جدید در مصرف روزانه بنزین دوازده سفارش لقمان به پسرش درباره مسافرت «اتفاق معنادار» در مجلس خبرگان/ بی‌بی‌سی واکنش نشان داد بی احترامی و آزردن پدر و مادر چه عواقبی دارد؟ شادی نوروز ایرانیان آمریکا با تقسیم غذا میان بی‌خانمان‌ها دیدار کاشانی و کلانی با تاج برگزار شد! جاده ابریشم، پیوند دوباره فرهنگ ایران و چین «خرگیوش» به اصفهان می‌آید نامه دختر لبنانی به رهبرانقلاب و پاسخ ایشان روسیه: اروپا در ماجرای برجام بین دو آتش مانده است ظریف در بیمارستان بستری شد مهندس: ایران با سلاح و مشاوره به ما در جنگ با داعش کمک کرد/ عربستان و امارات هزاران دلار برای خراب کردن عراق هزینه کردند حمایت شهرداران کلانشهرها از نامه نجفی به روحانی روزانه شش هزار زائر در نوروز به عتبات می‌روند توصیه‌های مسافرتی نوروزی وزارت امور خارجه فیلم/ ماسک جایگزین انسان! / اختراعی که با آن همه جا خواهید بود انتصاب دو معاون نمایندگی ولی فقیه در سپاه تصاویر: حضور پوتین در پای صندوق آرای ریاست جمهوری ثبت 18.12 میلیون خانوار شهری/سکونت 8.13 میلیون نفر در آپارتمان شرایط جدید ایران برای واردات گوشت از استرالیا عکس | خرس قهوه‌ای در ارتفاعات ساری ویژه برنامه «سوغات جنگل» روی آنتن می‌رود/ حضور چهره‌ها سیدقاسم قریشی معاون هماهنگ کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه شد اشتغال در حوزه خدمات در استان زنجان مورد توجه جدی قرار گیرد راهیان نور 97 | اجرای طرح رفاقت با شهدا در یادمان کانال کمیل اعمال محدودیت در 2 جاده اصلی گیلان 170 واحد بوم گردی آماده پذیرایی از مهمان نوروزی رکوردشکنی ادوبی در فصل اول 2018 1300 میلیارد تومان زیان بانک دی به‌جای اعلام به حسابرسی، تصویب شده است شهردار لاهیجان: لاهیجان با اجرای طرح شب‌های روشن 24 ساعته می‌شود دستگاه‌های اجرایی برای حل مشکلات مردم تلاش کنند یک هزار و 350 پایگاه امداد و نجات نوروزی در کشور فعال شد فرمانده سپاه: توسعه کردستان نیازمند مشارکت عمومی است تردد تانکرهای حامل سوخت از مرز باشماق ممنوع شد سخاوت سرخ در آستانه فصل سبز خاش آماده استقبال از مسافران نوروزی است دانشکده خبر اهواز مرکز برتر فرهنگی علمی کاربردی خوزستان معرفی شد رییس هیات تیراندازی با کمان خوزستان انتخاب شد پورشیب از رسیدن به مدال برنز بازماند +عکس بدهی ملی آمریکا به 21 تریلیون دلار رسید نشانی از احتمال دیدار ترامپ و کیم جونگ اون پس از پایان نشست سوئد به چشم نمی‌خورد واکنش «جانسون» به اخراج دیپلمات‌های انگلیسی از روسیه تلاش‌های بین‌المللی برای احیای مذاکرات صلح یمن در آوریل موافقت شورای پروانه ساخت با تولید 4 فیلمنامه تورنمنت چهارجانبه فوتبال سوچی/ شکست دختران ایران مقابل کره شمالی تسویه سود سهام عدالت آخرین گروه مشمولان در نوروز 97 مرکز تحقیقات زمین‌شناسی و آزمایشگاه تحقیقاتی سازه در واحد سمنان راه‌اندازی می‌شود کم فروشی میوه و شیرینی زیر ذره بین تعزیرات
افزایش ترکیبی مزد و سایر مزایای کارگری در سال 97 دیدار سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قصرشیرین با امام جمعه ضرب و شتم داور لیگ برتری در گیلان پیام تبریک نوروزی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستانه اشرفیه تنش لفظی در سرابله به نزاع جمعی منجر شد ترزا می: تهدید به جان کسانی که در انگلیس زندگی می‌کنند را تحمل نمی‌کنیم روسیه: هر برنامه‌ای برای تجزیه سوریه باید متوقف شود پیروزی پرگل تیم ملی ایران مقابل سیرالئون/استارت شاگردان کی‌روش برای جام جهانی لاوروف: خشونت در سوریه کاهش یافته/ حضور خارجی غیرقانونی را محکوم می‌کنیم عذرخواهی نماینده به خاطر تلفظ اشتباه موزه لوور /بنده همان به که ز تقصیر خویش … درگیری مسلحانه دو طایفه در ایلام ارتباط مشایی با جاسوس خانم انگلیسی+تصاویر واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به شایعات در خصوص داشتن حساب بانکی 600 میلیاردی‌ عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 اسفند 96/ بهترین‌های فوتبال ایران در سال 1396 +تصاویر ترجیح می‌دادم که با یوونتوس روبه‌رو نشویم لیگ برتر انگلیس| برتری قاطعانه لیورپول با آتش‌بازی صلاح جزئیات نشست امروز وزیر کار برای دستمزد 97 اردوغان: ارتش ترکیه هر لحظه ممکن است به مرکز عفرین وارد شود علی لاریجانی قانون بودجه 97 را به رئیس‌جمهور ابلاغ کرد کی‌روش: 5 سال است، نباخته‌ایم، تیم اول آسیا هستیم ولی شما راضی نیستید! اردوغان: هر لحظه ممکن است مژده آزادی عفرین را بدهیم بازدید وزیر صنعت از خط تولید پژو 301 صعود تاتنهام به نیمه نهایی با پیروزی در زمین سوانزی توضیح فدراسیون فوتبال درباره دیدار تیم ملی مقابل سیرالئون اسفندیار رحیم‌مشایی هم بازداشت شد فیلم | انتقاد کتایون ریاحی از مهران مدیری در «دورهمی» وضع تحریم جدید علیه ایران ناقض برجام است/ اگر آمریکایی‌ها در برجام نمانند تعهدی برای ایران باقی نمی‌ماند ارتباط نزدیک مشایی با جاسوس خانم انگلیسی+تصاویر نزاع و درگیری دو طایفه در شهر سرابله ایلام افزایش ترکیبی مزد و سایر مزایای کارگری در سال 97/ پیشنهاد افزایش 189 هزار تومانی حداقل مزد متن حکم محکومیت قطعی حمید بقایی منتشر شد پیروزی لیورپول مقابل واتفورد دستمزد کارگران در سال 97 چقدر می‌شود؟ جام حذفی انگلیس/صعود بی‌دردسر تاتنهام به مرحله نیمه‌نهایی برتری قاطعانه لیورپول با آتش‌بازی صلاح نشست تعیین دستمزد بدون نتیجه پایان یافت صلاح پس از زدن چهار گل به واتفورد: می‌خواهم در هر مسابقه برای لیورپول گلزنی کنم رئیس مجلس قانون بودجه 97 کل کشور را ابلاغ کرد «بهار نارنج» علیخانی از امشب در شبکه سه/ رشیدپور مهمان اولین قسمت+ عکس لاریجانی قانون بودجه 97 را به روحانی ابلاغ کرد + متن کامل کی‌روش هم نمی‌دانست سیرالئون اینقدر له است! ادامه رایزنی‌ها درباره دستمزد سال 97 کارگران در جلسه شورای عالی کار تحریم نُجباء بخشی از استراتژی مقابله با ایران است مازندران| سفر وزیر راه و شهرسازی به مازندران به روایت تصویر نایب قهرمانی ایران در تور جهانی والیبال ساحلی عمان سخنرانی رهبری بعدازظهر چهارشنبه در حرم رضوی هزینه‌های جشنواره ملی فیلم فجر 36 اعلام شد/ جشنواره 4 میلیاردی رییس مجلس قانون بودجه سال 97 را ابلاغ کرد هواپیمای ماهان در فرودگاه زاهدان زمین گیر شد دادستانی تهران: مشایی بازداشت شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me