تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:شفقنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15120530
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۰۸:۲۹

اهمیت «مصدق»

شفقنا- احمد مسجد‌جامعی در نوشتاری با عنوان اهمیت مصدق در روزنامه اعتماد نوشت، نامگذاری یک مکان به نام مصدق و پاس خدمات او در سال‌های اخیر تبدیل به یک خواست عمومی شده بود. همیشه در حد پیشنهاد در شورا مطرح می‌شد و در هیچ دوره‌ای هم منتج به تهیه طرح نشد. اما در این دوره از شورا این پیشنهاد به طور جدی مطرح و بررسی شد. به هر حال آقای مصدق شخصیتی شناخته شده و از تبار مشخص است. خانواده مصدق در تهران قدیم نقش اجتماعی موثری داشته‌اند و خوشنام بوده‌اند. چنان که بیمارستان نجمیه متعلق به مادر مصدق است. مصدق هم در این بیمارستان مدیریت‌هایی داشته و دکتر فاطمی هم در همین مکان بستری بوده است. یک مسجد و خانه تاریخی هم از این خاندان به جا مانده است؛ که اگر این خانه متعلق به فرد دیگری بود شاید تا الان اهتمام بیشتری برای خریداری آن اتفاق افتاده بود.

از سوی دیگر نقش مصدق در کنار مرحوم مدرس در زمان حضور در مجلس شورای ملی قابل تقدیر است. به جز این، نقش موثر و محوری آقای مصدق در ملی شدن صنعت نفت قابل چشم‌پوشی نیست. کار مهمی بوده که آغاز یک راه جدید برای کشور بود و زمانی که مهندس بازرگان به عنوان مسوول هیات رفت تا صنعت نفت را تحویل بگیرد خودش یک اتفاق پیچیده و مهم بود و سرانجام پرچم ایران بر فراز صنایع نفت برافراشته شد. مجموع این خدمت و ویژگی‌ها نشان می‌دهد که نام‌گذاری یک خیابان به نام مصدق اهمیت دارد. البته به هر سیاستمداری ممکن است نقدهایی هم مطرح باشد اما معمولا باید مجموعه ویژگی‌ها و عملکرد یک فرد را در نظر بگیریم و از این نظر مصدق یکی از شخصیت‌هایی است که ما می‌توانیم به او توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

بعد از اینکه در شورای پنجم طرح نامگذاری یکی از اماکن شهر تهران به نام مصدق جدی شد درباره اینکه کدام مکان برای این کار در نظر گرفته شود، بحث و بررسی‌های فراوانی انجام گرفت. دو سه پیشنهاد مطرح شد. از جمله اینکه خیابان کارگر شمالی را به نام ایشان برگزینیم یا بلوار کشاورز یا خیابان ٣٠ تیر که خیابانی بود که مرحوم مصدق و کاشانی حرکت‌شان را از آنجا شروع کردند. اما هر یک از این پیشنهادها بنا به دلایلی کنار گذاشته شد. مثلا خیابان کارگر و بلوار کشاورز به هر حال برای مردم ما دارای اهمیتند و در زمان انقلاب اسلامی هم بسیاری از شعارها بر مبنای نام این خیابان‌ها شکل می‌گرفت. خیابان ٣٠ تیر هم به همین شکل خودش واجد ارزش تاریخی است. اما اینکه چه شد شورای شهر برای تغییر نام خیابان نفت به جمع‌بندی رسید باید یادآوری کنم که این پیشنهاد آقای دعایی بود. ایشان یک بار که پیشنهاد نامگذاری اتوبان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را مطرح کرده بودند، بحث تغییر نام خیابان نفت به مصدق را هم پیش کشیدند و ما هم در شورای شهر دیدیم که این نزدیک‌ترین پیشنهاد برای این کار است. نکته ارزشمند این نامگذاری موافقت اکثریت حاضر در جلسه شورای شهر با این پیشنهاد بود که نشان‌دهنده اهمیت موضوع برای همه اعضای شورا است.

چراغ خاموش نا شدنی

را به حال خود رها کرد که هیچگاه «کمیت» به معنای «کیفیت» نیست اما همیشه «کیفیت» را با «کمیت» اندازه نمی‌گیرند و در طول تاریخ هنر بشریت «ماندگاری» تنها «شاقول» کیفیت بوده است. نمونه بارز این ادعا را باید در سینمای «عباس کیارستمی» جست‌وجو کرد و شناخت. او در سراسر جهان چنان گسترده است که هیچ فیلمساز داخلی (به جز اصغر فرهادی) را یارای مقابله با او نیست! طرفداران تز «شمارش مخاطب» برای خوب بودن یک اثر به همان اندازه فاقد منطق است که بگوییم اجناس چینی و فروش بالای این اجناس نشان از مرغوبیت کالا دارد و در مقابل، اجناس با کیفیت اما کم مشتری پس فاقد ضرورت وجودی هستند !

مدعیان این نظریه فراموش کرده‌اند که میزان فروش را شاید بتوان با ریال و تومان ارزیابی کرد اما ناتوانند از میزان اثرگذاری یک فیلم هنری در طول زمان که می‌تواند جهانی را به حیرت درآورد که نمونه‌های بارز این حیرت را می‌توان در سینمای جهان به کرات نام برد و مگر دیدن فقط در سالن سینما آن هم در کشوری که در پایین‌ترین سرانه سالن‌های سینما در جهان قرار دارد، اتفاق می‌افتد!

دیده شدن چنان گسترده شده است که با فناوری‌های دیجیتال امکان «چرتکه‌اندازی مدعیان فروش» در این زمانه دیگر مهیا نیست و باید متر و معیاری دیگر برای اثبات نظریه خود دست و پا کنند. (هر چند از اساس راه را اشتباه رفته‌اند.)

تجربه بیش از ۳ سال سینمای هنر و تجربه و اختصاص یک درصد از ظرفیت سینمای ایران به این سینمای پایه و ایضا یک درصد از بودجه سینمای کشور نشان از وضعیت غریب سینمای متفاوت دارد که امیدوارانه به آینده نظر دارد و فعلا چاره‌ای ندارد که نظاره‌گر لات‌های کوچه‌خلوتی باشد که نه تنها بیکن و دکارت متفکرین قرن را مرتد می‌شمارند و کیارستمی و سهراب شهیدثالث را تکفیر می‌گویند و این در حالی است که در کشوری که سرانه مطالعه آن همانند بارش‌های سالانه به خشکی رسیده است و دیگر حتی به میمنت این سرانه مطالعه نیز مفاهیم فلسفی و حرف جدیدی تراوش نمی‌کند در اذهان مردمانش، طبیعی است که سینمای هنر و تجربه از نگاه کاسبکارانه مثل مولودی نامشروع و گناهکار دیده شود که آمده است خواب فیلمسازان و عادت مخاطبان را آشفته سازد (با همین مخاطب در اقلیت خود) و کیست که هم از خواب خوش دست بردارد و هم از عادات روزانه خود بر اساس تکیه بر فرضیه فروش بیشتر، یعنی فیلم بهتر !

نمایش سینمای هنر و تجربه را باید مغتنم شمرد تا پس از قرن‌ها خشکسالی حاکم در سینمای این سرزمین به جوانان این مرز و بوم اجازه می‌دهد تا تجربه‌گرایی ناب را بر پرده سینما به نظاره بنشینند و بدانند که برای این تجربه‌گرایی بنیادین چاره‌ای جز صبر و تحمل و ممارست ندارند تا عادات ویران‌کننده بخش عمده سینمای این سرزمین را به چالش بکشند !

چراغ سینمای هنر و تجربه خاموش شدنی نیست و طرفداران خاموشی این چراغ «عِرض خود می‌برند و زحمت ما می‌دارند…»

#ایران #مصدق
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


حکایت مشاور ارشد روحانی از وضع بد اقتصادی مردم سال نو در کنار شهدا یادمان شلمچه «عطش وآتش» را به خود دید انتظار یک ساله خبرنگاران برای روایت از سفرهای راهیان نور نگاهی به نقش ایران در سوریه در سال 96 ثبت نام در سیزدهمین دوره اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن تمدید شد بیش از 90 هزار مسافر وارد شهر اصفهان شدند برای حمایت از کالای ایرانی باید منفعت در ورود کالاهای قاچاق به حداقل برسد استقبال مسافران نوروزی از طرح دوچرخه سواران راهنما جدال بهترین تیم آسیا مقابل برترین تیم آفریقا در رنکینگ فیفا ضبط گواهینامه راننده متخلف با 38 نمره منفی اهدای بیش از 200 هزار محصول فرهنگی بین زائران کشف 30 هزار لیتر سوخت قاچاق در اشتهارد دیدار نوروزی مدیرکل صداوسیما مرکز کیش با همکاران مرکز عزیمت کاروان تبریز به سرزمین نور شهادت 17 یمنی در حمله جنگنده‌های متجاوز سعودی آمریکایی به استان صعده یمن نجات جان 3 بیماربا اهدای عضو نوجوان مهابادی طارم هندوستان ایران جزئیات نمایش فیلم‌ها در نوروز 97 انتقال 1500 تن از عناصر مسلح از حرستا به شمال سوریه آخرین وضعیت آب و هوایی کشور در دوم فروردین رونمایی از پوستر بازی دوستانه ایران-تونس (عکس) درخواست شاهزاده سعودی برای شکار در ایران سعودی‌ها کاسیاس را از خداحافظی منصرف کردند اعلام برنامه پروازهای فرودگاه رشت داریوش شایگان درگذشت کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی در استان‌ها تشکیل می‌شود/ منابع آبی کشور وضعیت مناسبی ندارند آخرین اخبار از فروش هواپیما به ایران «هفت سین سیاسی» نماینده‌ای که به مهندس فیروزه‌ای انتخابات معروف شد /دلخوری سیاسی ام در سال 96 رأی ندادن به بیطرف به عنوان وزیر نیرو بود /اولین دیدار نوروزی ام قطعا سیاسی نخواهد بود /به دیدن ناطق، خاتمی و جهانگیری می‌روم /آرزوی سیاسی ام رفع حصر است /فرزندانم علاقه‌ای به سیاست ندارند /توقع ام از روحانی در سال جدید صداقت داشتن با اصلاح طلبان است فیسبوک رسوایی سوء استفاده از اطلاعات کاربران را پذیرفت / یک شرکت مشاوره سیاسی به جزئیات حساب شخصی پنجاه میلیون کاربر دست یافته / از این اطلاعات برای تاثیرگذاشتن بر مبارزات انتخاباتی به نفع دونالد ترامپ استفاده کرده عکس/ منظره‌ای ناب در آذربایجان شرقی گزارش تمرین تیم ملی؛ انجام تمرینات گروهی و تاکتیکی زیر نظر کارلوس کی روش بهترین سنگ شکن کلیه خواص سبوس و نان سبوس‌دار آیا قهوه و کافئین جذب آهن را کاهش می‌دهد؟ تندباد به غرفه‌های گردشگری ساحلی بندرترکمن آسیب زد 430 کیلوگرم مواد غذایی فاسد در فسا کشف شد جشن‌های نوروزگاه ایران با حضور معاون رئیس جمهور در آرامگاه فردوسی آغاز شد محور کرج-چالوس پر ترافیک شد تصویر روز: [جلوه‌ای از بهار در نصف جهان احتمال وقوع بیماری‌های همه گیر در مناطق زلزله زده داریوش شایگان درگذشت رئیس جمهور سال نو و ایام ماه رجب را به مراجع تقلید تبریک گفت درخواست دبیرکل سازمان ملل از شورای امنیت برای حل مسئله سلاح‌های شیمایی در سوریه داریوش شایگان درگذشت عکس یادگاری بازیگر سینما در کنار خانوده‌اش عکسی صمیمی از دو بازیگر زن مونا فرجاد در کنار پدر و مادرش
تحقق 100 درصدی اشتغال دربخش صنایع‌دستی چهارمحال وبختیاری از سیاست ترامپ در قبال تهران کاملا دفاع می‌کنیم/ حوثی‌ها تلاش می‌کنند یمن را در زمره کشورهای اقماری ایران قرار دهند! عکس/ حمله اسرائیل به رآکتور هسته‌ای سوریه ساری|جاده‌های منتهی به مازندران شاهد حجم ترافیکی سنگین است مثال فوتبالی جالب رهبر انقلاب/ فیلم سقوط اتوبوس در فیلیپین 19 کشته و 25 زخمی برجای گذاشت کره شمالی سکوت خود را شکست و رسما از تحول در روابط با آمریکا خبر داد رحمانی فضلی: به عملکرد وزارت کشور در سال 96 نمره 18.5 می‌دهم/ اولویتمان در سال 97 کماکان حفظ امنیت است بازار نوروز 97 مشکلی ندارد/ وفور محصول و فعال بودن مرزها حضور روحانی در آزمایشگاه شرکت داروسازی تهران شیمی مقام آمریکایی: پیشرفت‌هایی در توافق مکمل برجام با اروپایی‌ها حاصل شده است آینده گریزمان پیش از جام جهانی مشخص می‌شود پوتین و ترامپ رو در رو دیدار می‌کنند وزیرخارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم ارزش حفظ برجام را به واشنگتن گوشزدکنیم روحانی: دولت از بخش‌های خصوصی فعال در عرصه تولید حمایت خواهد کرد جریمه 30 هزار تومانی برای پرتاب زباله در ایام عید رحمانی فضلی: به عملکرد وزارت کشور در سال 97 نمره 18.5 می‌دهم مردم و مسئولان برای تحقق شعار سال تلاش کنند زلزله 5 ریشتری حوالی تخت در هرمزگان را لرزاند پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز ادامه دارد وقوع انفجاری مهیب در کابل/دستکم 26 نفر کشته شدند مسکو از احتمال قتل «سکریپال» توسط انگلیس پرده برداشت پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز ادامه دارد فیلم/ تاکید رهبر بر تعصب بر تولید ایرانی با اشاره به علاقه جوانان به تیم‌های سرخابی اعلام رتبه قدرت نظامی ایران و عربستان از سوی «فوربس» / محمد بن سلمان ضایع شد وقوع انفجاری مهیب در کابل ترامپ و ماکرون مسکو را مسئول پیامدهای مسمومیت جاسوس روس می‌دانند وقوع انفجاری مهیب در کابل/دستکم 26 نفر کشته شدند وظیفه سنگین مسئولان در قبال حمایت از کالای ایرانی سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع زائران حرم مطهر رضوی: به دروغ می‌گویند آزادی وجود ندارد/فاصله طبقاتی نسبت به قبل از انقلاب کمتر است/کسی با افرادی که افکار گوناگونِ ضدحکومت را ابراز می‌کنند کاری ندارد/هرکس ادعا کند من مورد فشار قرار گرفتم چون عقیده‌ام مخالف حکومت بوده، دروغ می‌گوید/همه قدرت‌های مستکبر با شورای نگهبان مخالفند/برخی مسئولان دچار کم‌کاری و تنبلی بوده و هستند توزیع گوشت تازه گوسفندی 33 هزار تومانی در تعطیلات نوروز واکنش بازیگر مطرح به یک شبه پولدار شدن بازیگران/ عکس مهم‌ترین جمله رهبر انقلاب در سال 96 انتخاب شد بیانات کامل رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی/صوت توصیه نوروزی وزیر کتاب‌خوان کابینه ادامه پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز فیلم/ لحظه‌ای که احسان علیخانی در برنامه سال تحویل اشک میلیونها نفر را در آورد فیلم/ لحظه‌ای که احسان علیخانی در برنامه سال تحویل اشک میلیون‌ها نفر را در آورد احتمال نشست سه جانبه دو کره و واشنگتن افزایش 8 درصدی میزان ترددهای جاده‌ای در نوروز/ عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی بیشترین علت تصادفات حادثه انفجار فولاد هرمزگان احتمال نشست سه جانبه دو کره و واشنگتن رهبر انقلاب: ایران نقشه آمریکا برای انحراف ذهن ملت‌ها از اسرائیل به داعش را خنثی کرد/ فضول‌های بین المللی می‌گویند چرا ایران در مسائل عراق و سوریه دخالت می‌کنند خب به شما چه؟ آمریکا: توافقی با ترکیه درباره منبج حاصل نشده وضعیت پروازها پس از تغییر ساعت رسمی کشور "نماز در قدس"؛ مهمترین جمله امام خامنه‌ای در سال 96 شد "نماز در قدس"؛ مهمترین جمله امام خامنه‌ای در سال 96 شد اولین خطیب نماز جمعه تهران در سال 97 مشخص شد کره‌شمالی از تحول در روابط با آمریکا خبر داد تصاویر: حضور دکتر روحانی در آزمایشگاه شرکت داروسازی تهران شیمی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me