تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:شفاف
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15140080
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۲۱:۰۵

خیابان نفت، مصدق شد

مطالبه نام‌گذاری خیابانی در پایتخت به نام «مصدق» که از حدود 40 سال قبل تاکنون با انواع دیدگاه‌های اجتماعی چپ و راست و مخالفت‌های ناشی از دیدگاه‌های سیاسی و تاریخی غیرقابل‌استناد و … متوقف مانده بود، حالا در آخرین روزهای سال 96، محقق شد و با رأی 19 نفر از اعضای شورای شهر دوره پنجم تهران، خیابان «نفت» در منطقه سه تهران به‌صورت رسمی به «محمد مصدق» تغییر یافت.

به گزارش شفاف، مطالبه نام‌گذاری خیابانی در پایتخت به نام «مصدق» که از حدود ٤٠ سال قبل تاکنون با انواع دیدگاه‌های اجتماعی چپ و راست و مخالفت‌های ناشی از دیدگاه‌های سیاسی و تاریخی غیرقابل‌استناد و... متوقف مانده بود، حالا در آخرین روزهای سال ٩٦، محقق شد و با رأی ١٩ نفر از اعضای شورای شهر دوره پنجم تهران، خیابان «نفت» در منطقه سه تهران به‌صورت رسمی به «محمد مصدق» تغییر یافت.

جلسه روز گذشته شورای شهر آخرین جلسه این شورا در اولین سال فعالیت اعضای دوره پنجم بود و در نهایت ١٩ عضو حاضر در جلسه این روز با اکثریت قاطع به پیشنهاد تغییر نام خیابان نفت به مصدق رأی موافق دادند. این در حالی بود که پیش از این گمانه‌زنی‌ها و صحبت‌ها درباره تغییر نام خیابان کارگر شمالی به نام رهبر جبهه ملی ایران بود، اما در نهایت قرعه فال به نام خیابان نفت آن هم در اسفندماه افتاد.

سابقه ٤٠ ساله

محمد توسلی، اولین شهردار تهران پس از انقلاب که در اوج روزهای شلوغ بعد از انقلاب وظیفه مدیریت این شهر پرتنش را بر عهده داشته، سال ٩٣ در بخشی از گفت‌وگویش با «شرق»، به نام‌گذاری‌ها و تغییر نام‌های آن سال‌ها اشاره کرد. او گفت: «تعدادی از معابر و میادین شهر تهران را خود مردم در راهپیمایی‌های بزرگ سال ٥٧ به‌ویژه بعد از ٢٦ دی‌ (فرار شاه) انجام داده بودند و در شعارهای راهپیمایی‌ها از جمله «چهارراه مصدق» و «میدان شهدا» نیز تکرار می‌شد و خیابان پهلوی را خود مردم به خیابان مصدق تغییر داده بودند. بعد از سال٦٠، در یکی از نمازهای جمعه، ‌مرحوم فلسفی در پیش‌خطبه نماز جمعه صحبت‌هایی را درباره مصدق مطرح کرد و گفت: «اصلا مصدق کیست؟ انقلاب ما در این راستا نبوده است که نام مصدق را روی خیابان‌هایش بگذارند. بعد هم نام «ولیعصر(عج)» را پیشنهاد داد. نام جایگزین هم نامی نبود که بخواهند با آن مخالفت کنند».

پس از این تغییر نام برخلاف خواسته مردم، دیگر تا امروز خیابانی به نام مصدق در تهران نام‌گذاری نشده است و در سال‌های گذشته پیشنهاد نام‌گذاری معبری به نام مصدق همواره با مخالفت جریان اصولگرا در شورای شهر تهران و جریانی در بیرون از شورا که هیچ‌گاه اظهارنظر مستقیمی نمی‌کنند، روبه‌رو بوده است.

از شورای سوم شهر تهران که سه اصلاح‌طلب به شورا راه یافتند، پیشنهاد نام‌گذاری در سطحی علنی مطرح شد، اما نتیجه‌ای حاصل نشد. همان زمان معصومه آباد به‌عنوان رئیس کمیسیون نام‌گذاری در توضیحی مختصر اما گویا، گفت: «نام‌گذاری خیابانی به نام دکتر مصدق، شرایط لازم برای طرح در کمیته نام‌گذاری را ندارد، چراکه آرا و افکار ایشان مورد تأیید مقامات رسمی ایران نیست». مهدی چمران، رئیس شورای شهر هم برای اینکه بار این تصمیم را از دوش خود کمی بردارد، گفت: «تعیین تکلیف درمورد نام‌گذاری چنین خیابانی فقط مربوط به شورا نمی‌شود».

در دوره چهارم این موضوع دوباره مطرح شد و باز هم به نتیجه نرسید. مجتبی شاکری، عضو اصولگرای شورای چهارم، درباره این نام‌گذاری گفته بود: «به نظر می‌رسد درباره نام‌گذاری مکانی به نام دکتر مصدق این پیامدهای اعتراضی وجود داشته باشد. افرادی که این پیشنهاد را می‌دهند و ابراز دوستی با دکتر مصدق و افکارش می‌کنند، در جامعه مقبول نیستند. بالاخره این شخصیت‌ها جنبه‌های مثبتی هم در کنار خطا‌هایشان داشته‌اند و جزء تاریخ کشور هستند. درباره دکتر شریعتی هم همین بوده، ایشان هم مخالفانی جدی داشتند هم موافقان جدی، ولی در مجموع می‌گویند مرحوم شریعتی کسی بوده که ایستادگی و مبارزه کرده و عدالت‌خواه و ضد ظلم بوده است. مصدق را هم باید در برایند رفتار‌ها و تلاش‌هایش بررسی کرد. شاکری به‌عنوان رئیس کمیته نام‌گذاری شورای چهارم گفته بود: «بعید می‌دانم اصولگرایان شورا دخالتی در عدم نام‌گذاری داشته باشند و در‌عین‌حال خط قرمزی برای این نام‌گذاری وجود داشته باشد. او گفته بود به خاطر حفظ حرمت اشخاص نباید نام‌گذاری طوری باشد که برخوردی شود که حرمت افراد هتک شود».

در همان دوره چهارم غلامرضا انصاری، به‌عنوان یکی از اصلاح‌طلبان شورا اعلام کرده بود که دلیل تعلل و تأخیر در نام‌گذاری محلی به نام مصدق، نبود خیابانی مناسب و درخور برای این شخصیت ملی است. او گفته بود: «محدودیت خاصی برای این نام‌گذاری وجود ندارد، اما معتقدیم باید جایی که به نام ایشان نام‌گذاری می‌شود، در شأن ایشان باشد، درحال‌حاضر اکثر خیابان‌های اصلی نام‌گذاری شده‌اند و خیابانی که در شأن ایشان باشد نداریم». پیگیری‌های شورای چهارمی‌ها در همین حد باقی ماند و شورای پنجم هم نزدیک بود دچار همین روند شود، اما اندکی موقعیت‌شناسی و تدبیر باعث شد در این فضای پرابهام که معلوم نیست چه کسانی پایشان را روی سیم تصویب این مصوبه گذاشته‌‌اند و کسی در نهایت مسئولیت اجرا‌شدن یا اجرانشدن آن را بر عهده نمی‌گیرد، به نام‌گذاری خیابانی فرعی رضایت بدهند. شورای پنجمی‌ها که از همان ابتدا روی چند گزینه مطرح‌شده اختلاف اساسی داشتند و اختلافشان تا همین دیروز جدی بود، ترجیح دادند به کم قانع شوند تا اصلا موضوع نام‌گذاری پس از چهار دهه و در شرایطی که مدیریت شهری همراه است، اجرائی شود.

به‌هر‌روی حالا طبق مصوبه شورای شهر تهران اگر در فرمانداری مخالفت نشود، خیابان «نفت» در بلوار «میرداماد» به نام «محمد مصدق» نام‌گذاری شده و در آستانه ٢٩ اسفند روز ملی‌شدن صنعت نفت این نام‌گذاری می‌تواند در این خیابان به ثبت برسد.

پیشنهاد خیابانی به نام مهندس بازرگان

در همین جلسه احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران، از یک نام‌گذاری مهم دیگر در تهران هم خبر داد، براساس گزارش خبرگزاری‌ها او از نام‌گذاری خیابانی به نام مهندس مهدی بازرگان در پایتخت خبر داد.
مسجدجامعی همچنین در ابتدای سخنان خود درخصوص نام‌گذاری سالن اصلی شورای اسلامی شهر تهران به نام دکتر عباس شیبانی گفت: تصور من این بود پیشنهادی که برای نام‌گذاری این سالن دادیم در شورای قبل مطرح و تصویب شود، اما آن طرح در این شورا به تصویب رسید و من از همکارانم بابت این موضوع تشکر می‌کنم، چون ایشان تنها شخصیت بازمانده از شورای‌عالی انقلاب هم هستند که سال‌های‌سال در همین شورا و همین ساختمان فعال بودند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه بیان کرد: حال که نام‌گذاری خیابانی به نام دکتر مصدق به نتیجه رسیده، خوب است به نقش مهندس مهدی بازرگان در مبارزه با استعمار انگلیس و مدیریت اعتصابات نفت در دوران انقلاب هم توجه داشت و خیابانی را به نام وی نام‌گذاری کرد. وی در این خصوص توضیح داد: مهندس بازرگان دو بار نقشی ویژه درخصوص صنعت نفت و مبارزه با استعمار ایفا کرد؛ بار اول از طرف مرحوم دکتر مصدق همراه با گروهی به آبادان رفت و پرچم انگلیس را پایین آورد. بار دوم هم از طرف مرحوم امام مأموریت پیدا کرد که به آبادان برود و اعتصاب کارگران شریف صنعت نفت را مدیریت کند تا منجر به صدمه‌دیدن مردم نشود. در این مرتبه که مرحوم آقای هاشمی‌رفسنجانی نیز همراه ایشان بود، وی نقش خود را به‌خوبی در عرصه نفت ایفا کرد. مسجدجامعی در پایان گفت: بازرگان اولین نخست‌وزیر دوران انقلاب هم هست که آقای عباس شیبانی هم سال‌های طولانی در نهضت ملی همراه و بعدها همکارشان بودند و جا دارد برای ایشان هم اقدامی مناسب انجام گیرد.

 

منبع: روزنامه شرق

#نفت #مصدق
این خبر را به اشتراک بگذارید


تبریک روحانی به مراجع تقلید به مناسبت فرا رسیدن نوروز رئیس‌جمهور پرو استعفا کرد 75 درصد ایرانی‌ها موافق حضور نظامی در سوریه اینفوگرافی: 9 حرکت یوگا برای کاهش کمردرد رونمایی از بلیت بازی ایران - تونس مسیر ارز در سال 97 به کدام طرف است؟ خروج 7 هزار تروریست با خانواده هایشان از غوطه شرقی سارقین 40 میلیاردی سکه، طلاجات و پول در چنگال پلیس/ یکی از سارقان قصد خروج از کشور داشت حال و هوای نوروزی در شهر فریدونکنار+کلیپ خواص شگفت انگیز آبغوره را بشناسید محسن مسلمان مقابل سایپا بازی می‌کند؟! + عکس نوبل ریاضی 2018 به میراث‌دار اینشتین رسید ترامپ تحریم‌هایی را علیه چین اعلام می‌کند مشکلات زیبایی مو که با تغذیه حل می‌شود منظور رهبر انقلاب از «عذرخواهی در باب عدالت» چه بود؟ +صوت محور کرج-چالوس پر ترافیک شد احتمال وقوع بیماری‌های همه گیر در مناطق زلزله زده تندباد به غرفه‌های گردشگری ساحلی بندرترکمن آسیب زد جشن‌های نوروزگاه ایران با حضور معاون رئیس جمهور در آرامگاه فردوسی آغاز شد داریوش شایگان درگذشت کم‌بارشی و افزایش دمای 1.5 درجه‌ای در بهار 97 اولین محکومیت سخنگوی وزارت امور خارجه در سال 97 رئیس جمهور سال نو و ایام ماه رجب را به مراجع تقلید تبریک گفت فیسبوک رسوایی سوء استفاده از اطلاعات کاربران را پذیرفت / یک شرکت مشاوره سیاسی به جزئیات حساب شخصی پنجاه میلیون کاربر فیس بوک بدون اجازه دست یافته / از این اطلاعات برای تاثیرگذاشتن بر مبارزات انتخاباتی به نفع دونالد ترامپ استفاده کرده چند درصد ایرانی‌ها کالای چینی مصرف می‌کنند؟ /2 مزیت تولیدات چین چیست؟ عکس/ منظره‌ای ناب در آذربایجان شرقی تهیه 40 هزار بلیت از سوی فدراسیون تونس برای بازی با ایران ایران - تونس؛ رقابت بهترین تیم‌های آسیا و آفریقا در رنکینگ فیفا محورهای رایزنی رؤسای جمهوری ترکیه و آلمان فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را افزایش داد هشدار پلیس به بیش از 2 میلیون نوگواهینامه در نوروز عوارض ورود به قشم 112 هزار و 500 ریال ارزان شد دو دلیل اصلی تصادفات نوروزی راهیان نور به کارهای فرهنگی نیاز دارند/ تربیت راوی مصداق کار فرهنگی راهیان نور 97| امکان اسکان "120 هزار نفر " زائر راهیان نور در خوزستان فراهم شد ترافیک محورهای شمالی کشور پرحجم و روان تبریک سال نو به مراجع تقلید توسط رییس جمهور پارکینگ‌های مرکزی اصفهان 24 ساعته در اختیار مسافران است نو شدن طبیعت؛ فرصتی برای افزایش معرفت نسبت به پروردگار اماکن تاریخی مازندران به روایت تصویر تصویر روز: [جلوه‌ای از بهار در نصف جهان 430 کیلوگرم مواد غذایی فاسد در فسا کشف شد پیش شرط حمایت ازکالاهای ایرانی چیست؟ بوی بهار در شبکه کیش پلیس استان یزد آماده برای خدمات رسانی به مسافران نوروزی راهکارهای طب سنتی برای درمان سرما خوردگی در فصل بهار برگزاری جشن آغاز سال 97 ویژه دانشجویان غیرایرانی زمان برگزاری آزمون زبان انگلیسی وزارت بهداشت پیش بینی آسمان کمی تا قسمتی ابری برای دوم فروردین 97 استان مرکزی
تحقق 100 درصدی اشتغال دربخش صنایع‌دستی چهارمحال وبختیاری از سیاست ترامپ در قبال تهران کاملا دفاع می‌کنیم/ حوثی‌ها تلاش می‌کنند یمن را در زمره کشورهای اقماری ایران قرار دهند! عکس/ حمله اسرائیل به رآکتور هسته‌ای سوریه ساری|جاده‌های منتهی به مازندران شاهد حجم ترافیکی سنگین است مثال فوتبالی جالب رهبر انقلاب/ فیلم سقوط اتوبوس در فیلیپین 19 کشته و 25 زخمی برجای گذاشت کره شمالی سکوت خود را شکست و رسما از تحول در روابط با آمریکا خبر داد رحمانی فضلی: به عملکرد وزارت کشور در سال 96 نمره 18.5 می‌دهم/ اولویتمان در سال 97 کماکان حفظ امنیت است بازار نوروز 97 مشکلی ندارد/ وفور محصول و فعال بودن مرزها حضور روحانی در آزمایشگاه شرکت داروسازی تهران شیمی مقام آمریکایی: پیشرفت‌هایی در توافق مکمل برجام با اروپایی‌ها حاصل شده است آینده گریزمان پیش از جام جهانی مشخص می‌شود پوتین و ترامپ رو در رو دیدار می‌کنند وزیرخارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم ارزش حفظ برجام را به واشنگتن گوشزدکنیم روحانی: دولت از بخش‌های خصوصی فعال در عرصه تولید حمایت خواهد کرد جریمه 30 هزار تومانی برای پرتاب زباله در ایام عید رحمانی فضلی: به عملکرد وزارت کشور در سال 97 نمره 18.5 می‌دهم مردم و مسئولان برای تحقق شعار سال تلاش کنند زلزله 5 ریشتری حوالی تخت در هرمزگان را لرزاند پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز ادامه دارد وقوع انفجاری مهیب در کابل/دستکم 26 نفر کشته شدند مسکو از احتمال قتل «سکریپال» توسط انگلیس پرده برداشت پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز ادامه دارد فیلم/ تاکید رهبر بر تعصب بر تولید ایرانی با اشاره به علاقه جوانان به تیم‌های سرخابی اعلام رتبه قدرت نظامی ایران و عربستان از سوی «فوربس» / محمد بن سلمان ضایع شد وقوع انفجاری مهیب در کابل ترامپ و ماکرون مسکو را مسئول پیامدهای مسمومیت جاسوس روس می‌دانند وقوع انفجاری مهیب در کابل/دستکم 26 نفر کشته شدند وظیفه سنگین مسئولان در قبال حمایت از کالای ایرانی سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع زائران حرم مطهر رضوی: به دروغ می‌گویند آزادی وجود ندارد/فاصله طبقاتی نسبت به قبل از انقلاب کمتر است/کسی با افرادی که افکار گوناگونِ ضدحکومت را ابراز می‌کنند کاری ندارد/هرکس ادعا کند من مورد فشار قرار گرفتم چون عقیده‌ام مخالف حکومت بوده، دروغ می‌گوید/همه قدرت‌های مستکبر با شورای نگهبان مخالفند/برخی مسئولان دچار کم‌کاری و تنبلی بوده و هستند توزیع گوشت تازه گوسفندی 33 هزار تومانی در تعطیلات نوروز واکنش بازیگر مطرح به یک شبه پولدار شدن بازیگران/ عکس مهم‌ترین جمله رهبر انقلاب در سال 96 انتخاب شد بیانات کامل رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی/صوت توصیه نوروزی وزیر کتاب‌خوان کابینه ادامه پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز فیلم/ لحظه‌ای که احسان علیخانی در برنامه سال تحویل اشک میلیونها نفر را در آورد فیلم/ لحظه‌ای که احسان علیخانی در برنامه سال تحویل اشک میلیون‌ها نفر را در آورد احتمال نشست سه جانبه دو کره و واشنگتن افزایش 8 درصدی میزان ترددهای جاده‌ای در نوروز/ عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی بیشترین علت تصادفات حادثه انفجار فولاد هرمزگان احتمال نشست سه جانبه دو کره و واشنگتن رهبر انقلاب: ایران نقشه آمریکا برای انحراف ذهن ملت‌ها از اسرائیل به داعش را خنثی کرد/ فضول‌های بین المللی می‌گویند چرا ایران در مسائل عراق و سوریه دخالت می‌کنند خب به شما چه؟ آمریکا: توافقی با ترکیه درباره منبج حاصل نشده وضعیت پروازها پس از تغییر ساعت رسمی کشور "نماز در قدس"؛ مهمترین جمله امام خامنه‌ای در سال 96 شد "نماز در قدس"؛ مهمترین جمله امام خامنه‌ای در سال 96 شد اولین خطیب نماز جمعه تهران در سال 97 مشخص شد کره‌شمالی از تحول در روابط با آمریکا خبر داد تصاویر: حضور دکتر روحانی در آزمایشگاه شرکت داروسازی تهران شیمی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me