تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15601960
۱۳۹۷/۰۱/۲۴ ۱۱:۴۶

از محسن هاشمی تا شهردار مشهد؛ چه‌کسی شهردارتهران می‌شود؟

تاکنون هیچ خبر رسمی درباره گزینه‌های شورای شهر برای شهردار آینده منتشر نشده است، هرچه هست گمانه‌زنی است. اما نکته اینجاست که دو حزب فراگیر اصلاح‌طلبان در شورای شهر فعلی، تلاش‌های مجزایی برای انتخاب شهردار دارند.

امید کریمی: شورای شهر تهران با استعفای محمدعلی نجفی، نخستین شهردار تهران پس از محمدباقر قالیباف موافقت کرد. برخی از اصولگرایان معتقد بودند شهرداری باتلاقی برای اصلاح‌طلبان می‌شود و نجفی شش ماه هم دوام نمی‌آورد. درست و غلط، اکنون شهرداری تهران، سرپرست دارد.

از همان لحظه‌ای که محمدعلی نجفی استعفای خود را به شورای شهر تهران داد و قرار شد یک ماه بعد از صحن شورا بررسی شود، گزینه‌های جایگزینی‌اش پشت سر هم ردیف شد؛ محسن هاشمی رفسنجانی، محمدرضا عارف، حسین مرعشی، پیروز حناچی، محمود حجتی، عباس تقی‌زاده خامسی، حبیب‌الله بی‌طرف، محمدعلی افشانی و ...

البته تاکنون هیچ خبر رسمی درباره گزینه‌های شورای شهر برای شهردار آینده منتشر نشده است، هرچه هست گمانه‌زنی است. اما نکته اینجاست که دو حزب فراگیر اصلاح‌طلبان در شورای شهر فعلی، تلاش‌های مجزایی برای انتخاب شهردار دارند؛ حزب کارگزاران سازندگی ایران نگاه پررنگی به شهردار شدن محسن هاشمی دارد و حزب اتحاد ملت ایران هم تلاش‌ می‌کنند با ارائه گزینه‌ای همچون پیروز حناچی، محمود حجتی یا حبیب‌الله بی‌طرف، تسلط فعلی خود بر مدیریت شهری را حفظ کنند. 

اما هرکدام از گزینه‌هایی که پیش روی شورای شهر قرار دارد، موانعی برای رسیدن به ساختمان بهشت دارند. هرچند که همگی اصلاح‌طلب هستند. 

محسن هاشمی رفسنجانی، رییس فعلی شورای شهر تهران، گزینه مطلوب کارگزاران سازندگی است. او البته مانعی پیش پای خود دارد؛ میثاق‌نامه‌ای که همه اعضای لیست اصلاح‌طلبان برای شورای شهر می‌گویند امضا کرده‌اند تا برای هیچ شغلی از شورا خارج نشوند. 

درباره امضا شدن این میثاق‌نامه توسط محسن هاشمی، اخبار ضد و نقیض زیادی هست، اما حزب اتحاد با مطرح کردن گاه و بی‌گاه این میثاق‌نامه می‌گوید هیچ عضوی از شورای شهر گزینه شهرداری نمی‌تواند بشود. از سوی دیگر، یک چماق بزرگ برسر اعضای شورا وجود دارد؛ اگر عضوی از شورای شهر خارج شود، پارلمان شهری یک‌دست اصلاح‌طلبان،‌ میزبان یک میهمان نامحرم است؛ مهدی چمران. او نفر نخست لیست اصولگرایان بود و نفر ۲۲ تهران شد.

البته چمران پس از انتخابات گفته بود که در صورت شهردار شدن محسن هاشمی یا خروج هر عضو دیگر شورای پنجم، به شورای شهر بر نمی‌گردد. هرچند هنوز معلوم نیست او بر سر این تصمیم خود قراردارد یا نه،‌ اما آخرین اظهار نظرش درباره استعفای نجفی، بوی علاقه حضور در ساختمان خیابان بهشت می‌دهد. 

آنجا که می‌گوید: «تهران بیش از شش ماه است که از فقدان ثبات مدیریتی و مدیریت مطلوب رنج می‌برد؛ بیش از شش ماه از بی‌تحرکی شهر گذشته. نمی‌توان شهر را با فضاسازیی‌های سیاسی اداره کرد؛ هر چند نمایندگان شورای شهر ادعا می‌کنند که تصمیم گیری‌هایشان به صورت علنی است اما عموماً نشان داده‌اند که به قول خودشان همفکری می‌کنند تا برگزاری جلسه علنی. یک سال کاری در شهر تهران از دست رفته است، خطوط مترو تعطیل شده همچنان راه‌اندازی نشده و بسیاری از پروژه‌ها بر زمین مانده آیا در چنین وضعیتی می‌توان همچنان دست بر دست گذاشت و شهر را متوقف نگاه داشت؟»

البته این برداشت را اعضای شورای شهر تهران دارند. از جمله حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران که به شهردارآنلاین گفته است: «چمران آرزو دارد تا دوباره به شورای شهر برگردد. تلاش های این چنینی کاملا پیش بینی شده است و اگر ما فکر کنیم که با خروج نجفی حاشیه ها پایان می یابد، قدری خوش باوری محسوب می شود، شاید امروز جناح مقابل استعفای نجفی را یک موفقیت بداند، اما این مساله به آن شکلی که آن ها فکر می کردند اتفاق نیفتاد، در هر صورت همین که توانستند پس از مدت کوتاهی با فشار های مختلف شاهد خروج او باشند یک گام رو به جلو است.»

جالب اینکه چمران تا روزهای پایانی شورای شهر چهارم هم معتد بود در انتخابات تخلف شده و دنبال ابطال انتخابات شورای شهر پنجم بود و می‌خواست اعتبارنامه اعضای جدید را باطل کند.

حزب اتحاد ملت و نماینده‌هایش در شورای شهر بارها تاکید کرده‌اند که اجازه نمی‌دهند فردی وارد شورا شود. اما کارگزاران سازندگی و راس آنها، غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب، و همچنین حسین مرعشی می‌گویند از حضور یک اقلیت در شورای شهر حمایت می‌کنند و البته حضور چند اصولگرا لطمه‌ای هم به شورای شهر اصلاح‌طلب نمی‌زند. 

نکته اینجاست که شورای شهر اصلاح‌طلب حس شکست در جدی‌ترین گام را دارد و البته خطری احساس می‌کند؛ همانطور که محمدعلی مجفی مجبور به استعفا شد، برخی از اعضا هم با پرونده‌های قضایی وادار به استعفا شوند. زمزمه‌ای که در روز پذیرش استعفای نجفی، در راهروهای شورای شهر شنیده شد و البته هیچ خبر رسمی برای آن وجود ندارد. با این حال نامه دیروز شورای‌عالی استان‌ها به رییس قوه‌قضاییه درباره اظهارات دادستان درمورد استعفای نجفی و اظهارات دست به عصای چند عضو شورای شهر در روز پذیرش استعفای نجفی، حکایت از این نگرانی دارد. 

با این حال حتی اگر چمران را هم پایبند به حرف ۹ ماه پیش خود درباره عدم حضور در شورا بدانیم، تمام گزینه‌های علی‌البدل از لیست اصولگرایان هستند؛ علیرضا دبیر، حبیب کاشانی، مرتضی طلایی، جلال ملکی، الهه راستگو و ...

اما گزینه‌های بعدی هم موانع دیگری سر راه حضور در شورای شهر دارند؛ عباس تقی‌زاده خامسی، شهردار فعلی مشهد که ظاهرا گزینه مطلوب کارگزاران هم هست، آنقدر توانسته در پایگاه سنتی اصولگرایان تندرو، بی‌حاشیه و بی‌سر و صدا کار کند که بعید به نظر می‌رسد آیت‌الله علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه قدرتمند مشهد رضایت به جدا شدن خامسی از مدیریت شهری مشهد و آمدن به پایتخت بدهد.  

گزینه بعدی، پیروز حناچی است، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران که از نجفی این حکم را دارد. او در دولت نخست روحانی، به نوعی دست راست عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی بود و با چند مصوبه در شورایعالی شهرسازی، توانست روند افسارگسیخته ساخت و سازها در شهرداری دوران قالیباف را متوقف کند.

گفته می‌شود حزب اتحاد ملت با شهردار شدن حناچی موافق است، هرچند او موافقانی در دیگر جناح‌های اصلاح‌طلبی هم دارد. اما هنوز توافق حداکثری برای او بوجود نیامده است.

گزینه بعدی، محمود حجتی است، وزیر جهادکشاورزی دو دولت روحانی که البته همین یک ماه پیش توانست از تیغ استیضاح مجلس بگریزد و در وزارت‌خانه حیاتی و البته در آستانه بحران کشاورزی ایران ابقا شود؛ گفته شده او همراه با حبیب‌الله بی‌طرف گزینه‌های سیدمحمد خاتمی برای شهرداری تهران هستند. 

اصلاح‌طلبان همانطور که در انتخابات مجلس دهم و شورای شهر پنجم با پشتیبانی رییس دولت اصلاحات توانستند کرسی‌های حداکثری با بدست بیاورند، برای انتخاب شهردار هم رضایت او را می‌خواهند. اما گفته می‌شود بی‌طرف بی‌تمایل به شهرداری تهران است، هرچند که بخشی از اتحاد ملت روی او حساب کرده است.

محمود حجتی هم با وجود در پیش داشتن سال‌های بحرانی کشاورزی به دلیل بی‌آبی مفرط در ایران، تمایلی به تغییر صندلی‌اش ندارد.

محمدعلی افشانی دیگر فردی است که نامش برای شهرداری تهران سر زبان‌ها افتاده است. او اکنون معاون عمرانی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور است. پیش از این هم استاندار فارس بوده است. افشانی البته در زمان شروع شورای شهر پنجم هم گزینه شهرداری تهران بود. افشانی پیشنهاد نماینده‌های وابسته به حزب اعتماد ملی است. 

حسین مرعشی هم باوجود اینکه یکی از گزینه‌های اصلی شورای شهر برای شهرداری تهران بود، اما در شهریور ۹۶ به نفع نجفی کناره‌گیری کرد. او ۲۰ رای از ۲۱ رای اعضا را داشت. هرچند که نجفی همه ۲۱ رای را به خود اختصاص داد.

البته نباید فراموش کرد مصطفی سلیمی، سرپرست چندساعته شهرداری تهران پیش نجفی و سمیع‌الله حسینی‌مکارم، سرپرست فعلی شهرداری که هر دو از معاونان نجفی هستند هم از گزینه‌های شهرداری محسوب می‌شوند. نجفی هم گفته معاونانش می‌توانند شهردار شوند. هرچند گفته می‌شود سلیمی این پیشنهاد را نپذیرفته و حسینی مکارم هم گفته فعلا به چرخیدن چرخ شهرداری می‌اندیشد.

با تمام اینها، بسیاری معتقدند شورای شهر پنجم شکست بزرگی خورده است و شاید همین شکست است که محمد عطریانفر را وادار کرده به آنها هشدار دهد و آنها را به پرهیز از اختلافات و دوری از سهم‌خواهی‌های فراکسیونی و حزبی دعوت کند: «این نگاه جدایی‌طلبانه برای شورای شهر خطرناک است. اعضای شورای شهر باید به‌دنبال فردی بگردند که بتواند شهر تهران را مدیریت کند، چون اگر در فرصت باقی‌مانده از عمر شورای شهر، دستاورد خوبی به‌دست نیاید، فاتحه آینده اصلاحات برای دورانی طولانی خوانده می‌شود».

۴۷۴۷

#محمدعلی نجفی #محسن هاشمی رفسنجانی #محمد رضا عارف #شورای شهر تهران #شهرداری تهران
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


افشای ارتباط خانواده مقامات جمهوری آذربایجان با سرمایه‌گذاری‌های مخفیانه اروپا گزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی ایران حتی به فکر طرف مقابل هم نمی‌رسد نگهداری کتیبه قبر مسجد جامع خرانق در انبار میراث فرهنگی یزد ارمیه| 91 اثر تاریخی آذربایجان غربی مرمت و بازسازی شدند سوء استفاده سایت‌ها از گرانی لوازم خانگی پاسداری شغل نیست کتاب «انقلاب اسلامی از دیدگاه فلسفه تاریخ» رونمایی می‌شود رفع تصرف 60 هزار متر مربع از اراضی ملی در بندرعباس آسوشیتدپرس: عربستان برای ترمیم چهره خود در آمریکا یک مجله منتشر کرده است+عکس کیهانی: بودجه فدراسیون را اعلام نمی‌کنم برنامه رقابت‌های کشتی نوجوانان قهرمانی آسیا اعلام شد نمایش فیلم لیلا و شب در جشنواره کن 5 نسخه خانگی شگفت انگیز برای کنترل سطح کلسترول خون پُردرآمدترین بازیکن و مربی فوتبال جهان را بشناسید! رودخانه سرخ سنگال در عکس روز نشنال جئوگرافیک موهای برق گرفته «سام درخشانی» در اکران تگزاس/ عکس نشست بازیکنان سپیدرود و علی کریمی بعد از بازی با پرسپولیس درگذشت یک هنرمند تئاتر لیلاز: باید ریاضت اقتصادی بگیریم سرپرست تیم خونه‌به‌خونه: اگر می‌خواهید مرا اعدام کنید اما فوتبال ایران سالم نیست/ از پشت پرده هفته آخر لیگ یک می‌ترسیم تقدیر استاندار گلستان از عملکرد بانک ملی ایران در حمایت از تولید و اشتغال اختصاص 70 جلیقه ضد گلوله به محیط‌بانان خوزستان در پی تیراندازی‌های صیادان متخلف آیین معارفه مدیر کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد تشکیل گروه‌های تکفیری ثمره جهل و نادانی است اراده پولادین رزمندگان ما بر ماشین‌های جنگی دشمن غلبه کرد بازدید فرماندار و روسای ادارات شهرستان دنا از روستای خونگاه پاتاوه شورای شهر یاسوج مخالف واگذاری پارک جنگلی است/برخی به دنبال بهره برداری سیاسی و انتخاباتی هستند کارآفرین بجنوردی که خانه خود را به کارگاه تولید قارچ تبدیل کرد/ دولت از جوانان حمایت کند از سامانه ثبت حقوق و مزایا چه خبر؟ نمایش تصویر سیاه قلم شهدای مدافع حرم در حرم رضوی حضور جامعه قرآنی لبنان در گلزار شهدای تهران + عکس تولید بتن قدرتمند سازگار با محیط زیست با گرافن کشته شدن یک عضو حزب الله در «حاره صیدا» قاچاق در ایران چطور اندازه‌گیری می‌شود؟ برنامه چری در بازار ایران چیست؟ عدم محدودیت در پرداخت تسهیلات به متقاضیان احداث گلخانه در استان سمنان حضور در برجام با ادامه تحریم‌ها معنا ندارد فیلم/ پاسخ محسن‌هاشمی به سیاسی بودن گزینه‌های شهرداری تهران دهمین دوره مسابقات تکواندوی جام باشگاه‌های آسیا عزیمت پنج فوتبالیست دختر اصفهانی به ایتالیا تکمیلی؛ کوهنوردان مفقود شده پیدا شدند صعود 30 هزارنفری به ارتفاعات بازی دراز در سرپل‌ذهاب کشف کالای قاچاق در شهرضا دستور استاندار تهران: مصرف آب در همه دستگاه‌های دولتی باید 20 درصدکاهش یابد اصفهان تا 1400 شهر دوچرخه‌ها اولین طرح آبیاری کم فشار در شهرستان یزد برگزاری جشنواره پایگاه‌های خبری و خبرگزاری‌ها دراستان یزد کلاهبرداری ده میلیاردی با ترفند فروش خودرو واکنش یک سینماگر به خبر دستمزد نجومی بازیگران "پایتخت 5" صهیونیست‌ها منزل اسیر فلسطینی را تخریب کردند
محلی که جسد منسوب به رضاشاه کشف شد/عکس جسد مومیایی کشف شده در شهر ری +عکس بارش ماهی از آسمان گلپایگان+فیلم فیلمی از وقوع سیل در شهرستان کوهرنگ واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی علیه «خبرنگار هتاک» پرنده 8 میلیون دلاری! +فیلم مستند/ «دوما»؛ دور، اما نزدیک واریز اشتباه 35 میلیارد دلار به یک حساب! طوفان توییتری طیف‌های مختلف فکری علیه خبرنگار هتاک وام 100 میلیونی با قسط 900 هزار تومانی در راه است تصاویر/ اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند بازداشت یکی از عوامل شکنجه 3 کودک ماهشهری ساعت دیدارهای هفته پایانی لیگ برتر تغییر کرد واکنش مسکو و دمشق به تهدیدات آتی اسرائیل/اس-300 روسیه در سوریه مستقر می‌شود؟ جریمه "تعقیب کنندگان خودروهای امدادی" جریمه "تعقیب کنندگان خودروهای امدادی" رونمایی از سامانه نیما طرح/ 10 روز تا نیمه شعبان هدایای عجیب رهبران آمریکا و فرانسه به یکدیگر شایعه پیداشدن جنازه رضاشاه در شهر ری! تظاهرات، نخست‌وزیر ارمنستان را ناچار به استعفا کرد موتور محرکه بخش مسکن طراحی مالی است سپاه از ناملایمات نرنجد، نیروی انتظامی عقب‌نشینی نکند/ مأموریت معاون اول قوه قضائیه برای تهیه طرح تأمین امنیت اقتصادی رئیس شورای عالی سیاسی یمن به شهادت رسید نخست وزیر جدید ارمنستان کیست؟ عناوین روزنامه‌های ورزشی 4 اردیبهشت 97/ معجزه در جام جهانی؟ شدنی است +تصاویر فیلم/ جهنم وطنی، میزبان فجرسپاسی مرگ تلخ پدر و پسر در زیرزمین خانه قدیمی/ قصاص مرد همسرکش/ دستگیری عامل قتل در شهربازی ارم پس از 4 سال (تصاویر) حاشیه‌های مراسم تشییع باربارا بوش خبرنگار توهین‌کننده به ائمه معصومین احضار شد همه چیز درباره "جسد مومیایی شده" شهر ری / رضا شاه یا دیگری؟! اعلام برنامه‌های سفر 2 روزه رییس جمهور به آذربایجان‌شرقی دلار تقلبی را چگونه شناسایی کنیم؟ نخست‌وزیر ارمنستان استعفا کرد یک خودروی ون مردم کانادا را زیر گرفت / عکس تصویری از جسد مومیایی رضاشاه آخرین مهلت برای ثبت‌نام متقاضیان طرح ترافیک اعلام شد مهمترین پیام سیاست ارزی دولت شفافیت کامل در بازار ارز است/ دولت از سیاست ارزی عقب نشینی نخواهد کرد عناوین روزنامه‌های سیاسی 4 اردیبهشت 97/ پروژه فشار به رئیس جمهور +تصاویر منشور حقوق شهروندی ترجیع‌بند تمامی برنامه‌های دولت است گسل‌های اجتماعی از گسل‌های طبیعی مهم‌تر هستند افتتاحیه بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران «پسر» کیت میدلتون به دنیا آمد چهارراه نیما در سودای حذف خیابان استانبول جنایت قتل 'صالح صماد' بدون پاسخ نخواهد ماند نخست‌وزیر ارمنستان استعفا کرد سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی رونمایی شد اظهارات معاون دادستان و بیانیه شورای شهر مشهد درباره بازداشت یک عضو شورا مهلت ثبت نام متقاضیان طرح ترافیک تمدید نمی‌شود جسد مومیایی کشف‌شده؛ جسد رضاشاه است محلی که جنازه مومیایی در حرم عبدالعظیم کشف شد +عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me