تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:شفقنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15625279
۱۳۹۷/۰۱/۲۶ ۰۷:۲۱

نرخ طلاق در 1400 چقدر می‌شود؟

شفقنا- روزنامه شهروند در سرمقاله امروز خود نوشت، این روزها آن‌قدر اخبار حساس و توجه‌برانگیز وجود دارد که ممکن است برخی از اخبار مهم را از دست بدهیم؛ اخبار مهمی که در شرایط عادی توجه زیادی را به خود جلب می‌کرد. یکی از این موارد، افزایش نسبت طلاق به ازدواج است؛ شاخصی که از حدود ١۵‌سال پیش روند افزایشی پیدا کرد و همچنان در حال افزایش است؛ آن هم در جامعه‌ای که برای نهاد خانواده ارج و منزلت بالایی قایل هستند و در تمام برنامه‌های رسمی، تحکیم خانواده را سرلوحه اهداف خود اعلام کرده‌اند. متاسفانه از اواخر ‌سال ١٣٩۵، به علت اعلام‌نشده‌ای انتشار آمار رسمی سازمان ثبت احوال که به‌صورت ماهانه در سایت این سازمان انجام می‌شد، قطع شد و این برخلاف سیاست‌های رسمی کشور بود که حرکت به‌سوی شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات است، ولی این محدودیت اطلاعات نه‌تنها مشکلی را از افزایش طلاق و تزلزل در خانواده حل نکرد که بیشتر هم شده است.
مطابق آخرین آمار اعلام‌شده از سوی مسئولان و نیز مراجعه به آمار قبلی، وضعیت ازدواج و طلاق در ‌سال ١٣٩۶ و ١٣٩۵ به این شرح است.

این داده‌ها نشان می‌دهد که در ‌سال ١٣٩۵ از هر صد ازدواج، ٢۵ مورد آنها به طلاق انجامیده است، ولی در ‌سال ١٣٩۶، این نسبت به ٢٩ مورد رسیده که ۴ طلاق بیشتر است و این رشد قابل توجهی است. این نسبت در ‌سال ١٣٩١، حدود ١٨ بوده که طی همین پنج ‌سال از ١٨ به ٢٩ رسیده که بیش از ۵٠‌درصد افزایش را نشان می‌دهد.
در ابتدا لازم است گفته ‌شود که طلاق را نمی‌توان به‌صورت مطلق شاخص بد و منفی معرفی کرد و تا حدی نیز افزایش آن غیر قابل اجتناب است، ولی نمی‌توان به‌سادگی از کنار وضعیت ایران و روند رو به رشد نسبت طلاق به ازدواج گذشت. بدون اغراق باید گفت که نهاد خانواده و کوشش برای تحکیم آن در ایران، فاقد متولی و حتی سیاست‌گذاری جامع است. اگرچه وضعیت طلاق به‌عنوان یکی از پنج آسیب مهم کشور به رسمیت شناخته و حتی برای آن اهدافی کمّی نیز منظور شده است، ولی مجموع برنامه‌ها و اقدامات و بودجه‌ای که برای تحقق این هدف در نظر گرفته شده است، متناسب با این برنامه‌ها نیست. متولی اصلی برای مواجهه با طلاق و کاهش آن، سازمان بهزیستی کشور است. مطابق برنامه ششم، این سازمان موظف شده است که نرخ طلاق را از ٢۵‌درصد‌ سال ١٣٩۵ به رقم ٢٠‌درصد در ‌سال ١۴٠٠ برساند که این به‌منزله یک‌چهارم کاهش در نسبت طلاق است و در صورت تحقق این هدف، رقم مطلق طلاق در ‌سال ١۴٠٠ باید حدود ١٧۶‌هزار باشد، ولی این رقم در ‌سال ١٣٩۶ محقق شده است و احتمالا تا ‌سال ١۴٠٠ تعداد طلاق به حدود ٢٠٠‌هزار برسد و با ادامه روند کاهشی موجود در ازدواج، احتمالا تعداد ازدواج نیز به حدود ۵٠٠‌هزار برسد؛ در نتیجه نرخ طلاق به ازدواج به حدود ۴٠‌درصد و بیشتر خواهد رسید. در نخستین ‌سال این دوره (١٣٩۶) نیز این نرخ به جای کاهش از ٢۵ درصد، به ٢٩‌درصد افزایش یافته است، چرا؟
در درجه نخست، برنامه‌ریزی در ایران به‌گونه‌ای است که تدوین اهداف خوب بدون توجه به زمینه‌ها و امکانات و الزامات آن است. حدود ٢ ‌سال است که طرح مطالعاتی جامع درباره خانواده آغاز شده و هنوز پرسشنامه آن نهایی نشده است! یا آن‌که رقم تعیین‌شده برای اجرای برنامه‌های کاهش طلاق بسیار محدود است و هیچ تناسبی با اجرای این هدف ندارد. به‌علاوه، از ابتدا تعیین این هدف و رساندن نرخ طلاق به ٢٠‌درصد غیر واقع‌بینانه بوده است. به جای تعیین عدد و رقم‌های خیالی، باید برنامه‌های کاهش طلاق را مشخص می‌کردند و پیگیر اجرای آن می‌شدند.
فقدان نهادهای مشاوره‌دهنده، ناآشنایی با شیوه‌های حل‌اختلاف و ناتوانی در رسیدن به تفاهم، عدم تناسب مقررات و قوانین با وضعیت اجتماعی، مشکلات اقتصادی، دخالت‌های دیگران در زندگی خانوادگی، انتظارات غیر واقعی و متوهمانه داشتن زن و مرد از ازدواج و از یکدیگر که در مرحله عمل برآورده نمی‌شوند، از عوامل مهم و موثر بر افزایش طلاق هستند. از این‌رو، مجموعه‌ای از نهادها هستند که می‌باید در بهبود شرایط خانواده و ازدواج و نیز انجام طلاقِ کم‌زیان دخالت کنند.
متأسفانه بسیاری از افراد بر مسأله ازدواج و دادن وام برای آن و… تأکید می‌کنند، در حالی که همین سیاست‌ها و اقدامات ممکن است موجب شکل‌گیری ازدواج‌های ناپایدار شود. باید نگاه رسمی نسبت به نهاد خانواده و ازدواج و طلاق و مقررات آن متناسب با تحولات اجتماعی شود. مشکل اصلی خانواده در ایران ادامه نگاه سنتیِ رسمی به خانواده است. این نگاه از شیوه و معیارهای انتخاب همسر آغاز می‌شود و تا نقش‌ها و حقوق زن و شوهر و حتی مقررات طلاق و پس از آن ادامه دارد. در پایان یک فرضیه را به‌عنوان نکته مهم طرح می‌کنیم؛ اگر در ‌سال ١۴٠٠ به‌جای آن‌که نرخ طلاق ٢٠‌درصد باشد، به رقمی میان ٣۵ تا ۴٠‌درصد رسید، چه خواهیم گفت؟ آیا به‌منزله درک رسمی نادرست از جامعه و مسائل آن نخواهد بود؟

#سال 1400 #نرخ طلاق
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


موقعیت استراتژیک آبادان شرایط را برای ایجاد رابطه دوطرفه فراهم کرده است جام قهرمانی را هانی بالای سر خواهد برد! از آرژانتین تا روسیه با پیراهن تیم ملی ایران حضور گرشاسبی در ورزشگاه آزادی تولید 25 خودرو متوقف شد | فهرست خودروها اعلام شد به صعود نساجی به لیگ برتر خوش‌بین هستم 20 انتقاد از مایکروسافت به خاطر وصله‌های امنیتی توافقنامه اولین سفر رفت و برگشت به مریخ امضا شد واکنش سرلشکر باقری به تهدیدات اخیر رژیم صهیونیستی واکنش کاپیتان برق به حرف‌های کسی که گفت 15 گل به آنها می‌زنند خبری که امروز اعلام شد؛ / جام قهرمانی پرسپولیس را هانی نوروزی بالا می‌برد سیمئونه: جانشین ونگر نخواهم شد برتری تیم ملی فوتبال ناشنوایان ایران در اولین گام تکلیف کدام رتبه‌های جدول هنوز مشخص نیست؟ برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان فرهنگی هنری تشریح شد اختصاص دومیلیارد و 800 میلیون دلار گشایش ارزی ظرف یک هفته /قدردانی معاون رئیس جمهوری از عملکرد خراسان رضوی در حوزه اشتغال و رونق تولید قاتل کودک 10 ساله مشهدی دستگیر شد/ عامل جنایت با 21 ضربه چاقو قربانی خود را کشته بود آیا فدرال رزرو زیر پای ترامپ را می‌کشد؟ گزارش جالب روزنامه انگلیسی از داور ایرانی برنامه ویژه برای علی کریمی در آزادی معترضان کره جنوبی خواستار بمباران کره شمالی شدند جام قهرمانی پرسپولیس را این فردا بالای سر می‌برد + عکس شب ولادت حضرت علی‌اکبر (ع) هیئت کجا برویم؟ گزارشی از آخرین وضعیت بقایی و مرتضوی در زندان آیت الله مصباح: استراتژی در تبلیغ باید بیان حقایق باشد ایران و برزیل روابط خوبی با هم دارند سکوهای المپیک منتظر درخشش بانوان تیرانداز کردستانی حیدرالعبادی: اجازه تقسیم عراق به شمال و جنوب را نمی‌دهیم عامل ضرب‌وشتم معلم اهل حمیدیه بازداشت شد آزمون ورودی حوزه علمیه در دو حوزه امتحانی استان بوشهر برگزار شد سفیر برزیل عضو افتخاری تیم بدمینتون آبادان شد دیپلماسی ورزشی فعال در بدمینتون سکوهای المپیک منتظر درخشش بانوان تیرانداز کردستانی آیت الله مصباح: استراتژی در تبلیغ باید بیان حقایق باشد ایران و برزیل روابط خوبی با هم دارند 10 ستاره فوتبال که در کارهای خیرخواهانه مشهورترند + تصاویر جزئیات کامل دیدار تاریخی «این» و «اون» رهبران دو کره+ تصاویر ورود به زندگی خصوصی اشخاص در شبکه‌های اجتماعی مجاز نیست/مگر امکان دارد این حجم عظیم از قاچاق و ارز بدون تبانی وارد کشور شود؟ /عده‌ای روحانی نما دنبال حذف موضوع ولایت فقیه از قانون اساسی هستند/دادستان نباید ساعت کار داشته باشد آخرین وضعیت صیادان مفقود شده در خلیج فارس بسکتبال nba؛ خبر خوب برای تیم گلدن استیت وریرز؛ مصدومیت استفن کری برطرف شد اتحادیه مشاوران املاک: نرخ سود 8 درصد خوشحالی ندارد اخطار هواشناسی برای بارش باران و رگبار در 17 استان اعزام نیروهای عربی به سوریه اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند رونالدو مقابل لگانس استراحت خواهد کرد اسرائیل با برجام امن‌تر شده است همایش مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاههادر مشهد حدود نیمی از فرانسویان وزرای کابینه را نمی‌شناسند اخطار شهرداری به مجتمع دنیای نور/ زمان بازگشایی خط 7 مترو/ تمهیدات شهرداری برای برگزاری نمایشگاه کتاب شیاد سیم کارت‌های جعلی در قم به دام افتاد آغاز مسابقات رنکینگ کشوری تیراندازی با کمان در بیرجند وحدت و همبستگی ملی مهمترین نیاز امروز نظام است
بازدید دکتر رشیدیان استاندارخراسان رضوی از دو واحد تولیدی همزمان با نخستین روز‌های هفته کار و کارگر. کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز در خورستان (+عکس) / ضارب متواری شد دندانپزشک نیکوکار هزینه‌های درمان کودک آزاردیده ماهشهری را تقبل کرد+تصاویر بازدید وزیر بهداشت و سرپرست شهرداری تهران از مرکز بهداشتی منطقه 17 و پرتو در تهران درگذشت بازیگر سریال گلشیفته درگذشت بازیگر سریال گلشیفته+فیلم آیت‌الله آملی: اگر ملت قیام کند، همه ما را به دریا خواهد ریخت کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز +عکس جزییات ضرب و شتم دبیر فیزیک توسط ولی دانش‌آموز ترامپ: بن سلمان شپش دارد /فیلم آمریکا یک طرح ضدایرانی دیگر به تصویب رساند محسن رضایی: آمریکا از برجام خارج شود، ما از npt خارج می‌شویم دستور وزیر آموزش و پرورش در پی ضرب و شتم یک معلم در خوزستان قتل هولناک دختر بچه 5 ساله در گلستان عاملان قتل زن جوان در باقر شهر دستگیر شدند عکس/ «الهام چرخنده» در بین شرکت کنندگان دیدار امروز با رهبر معظم انقلاب استقلالی‌ها از تلویزیون دیدار سپاهان و استقلال را ببینند رهبر معظم انقلاب در دیدار شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن: کشورهای اسلامی در اثر تمسک‌نجستن به قرآن دچار «بیماری ذلت» شده‌اند/ … حضور نخستین بانوی وزنه بردار تاریخ ایران روی تخته مسابقات بین المللی + عکس اون با پای پیاده به استقبال آشتی تاریخی رفت آمار تلخ از طلاق در ایران هواشناسی برای استان بوشهر احتمال آبگرفتگی معابر پیش بینی کرد سرکیسیان رفت شرایط برای انتخاب پاشینیان بعنوان نخست وزیر فراهم شد لحظه دیدار تاریخی سران دو کره + فیلم رئیس مخالفان دولت ارمنستان خود را تنها نامزد مقام نخست‌وزیری این کشور اعلام کرد کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز+عکس عکس: بازیگر معروف در دیدار قاریان قرآن با رهبر انقلاب اول مه نخست وزیر جدید ارمنستان تعیین می‌شود چهاردهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت - قم لحظه تاریخی؛ رهبر کره شمالی وارد خاک کره جنوبی شد/فیلم اگر سپاه نبود جمهوری اسلامی، انقلاب و اسلام هم نبود/ منکر مشکلات اقتصادی مردم نیستیم اجرای طرح ترافیک جدید از 15 اردیبهشت مکرون: ترامپ به نظر علاقه‌ای به حفظ برجام ندارد اگر سپاه نبود انقلاب، جمهوری اسلامی ایران و اسلام هم نبود اعتراض‌ها در ارمنستان از سر گرفته شد تشییع و تدفین دو شهید در کرمان هشدار 26 نظامی سابق رژیم صهیونیستی به ترامپ درباره لغو برجام چهل سال است که در مقابل زورگویی‌های استکبار ایستاده‌ایم/کشورهای اسلامی دچار "بیماری ذلت شده‌اند دستگیری "عباس عدالت" تایید شد/ دستگیری وی همراه یک شبکه انگلیسی نفوذ یادواره شهید آیت الله شاه آبادی آیت‌الله جوادی‌آملی: اگر باوجود مشکلات ملت قیام کند، همه مارا به دریا خواهد ریخت/ دیدار ربیعی با مراجع شمخانی: نگذاریم کشورهای ثالث بر روابط ایران و پاکستان تاثیر منفی داشته باشند آیت الله جوادی آملی: دانشگاه‌های ما کارگر متخصص به جامعه تحویل دهند بازیگر «گلشیفته» درگذشت پاسخ وزارت خارجه به انتقادات و اتهامات برخی رسانه‌ها درباره سفر ظریف به نیویورک ثبت نام طرح ترافیک تا پایان امسال ادامه دارد ضرب و شتم معلم فیزیک توسط ولی دانش‌آموز ماجرای ضرب و شتم یک معلم در کلاس درس! + عکس از تأکید رهبر انقلاب بر لزوم توجه به علوم عقلی تا رونمایی از آثار مدرس زنوزی کشورهای اسلامی در اثر تمسک نجستن به قرآن دچار «بیماری ذلت» شده‌اند/ایران با عمل به قرآن مقابل آمریکا ایستاده و پیشرفت کرده است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me