تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:متفرقه()
کد خبر:15634982
۱۳۹۷/۰۱/۲۶ ۱۲:۳۷

زنگ خطر بیکاری بیخ گوش 3 هزار کشاورز 60 ساله

منطقه زیودار و بن لار پلدختر قطب انجیر سیاه ایران است به علت بحران کم‌آبی 3000 کشاورز که بیش از 60 سال در کاشت و برداشت این محصول مشغول به فعالیت هستند، در آستانه بیکاری قرار گرفتند.

به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛روستا‌های بن لار، طاق عباسعلی، سرنجه، زیرانبار، لیتبر و سرآسیابان از توابع بخش معمولان شهرستان پلدختر لرستان باجمعیتی حدود ۵۰۰۰ نفر که از این میزان ۳۰۰۰ نفر به باغداری اشتغال دارند و بیش از ۶۰ سال است که در کاشت و برداشت محصول انجیر خبره و کارآمد شده و تقریبا ۷۰۰ هکتار از اراضی خود را زیرکشت درخت انجیر سیاه برده‌اند که این تنها منبع درآمد اهالی است.

شهرستان پلدختر تنها قطب تولید انجیر سیاه در کشور معرفی شده و مردم این منطقه تمام درآمد چندین ساله خود را در روستای خود سرمایه‌گذاری کرده‌اند به طوری که نه تنها مهاجرت به شهر‌ها و بیکار ندارند بلکه در فصل تابستان و برداشت محصول صد‌ها نفر از شهر‌های نزدیک و روستا‌های همجوار در این منطقه مشغول به‌کار می‌شوند؛ انجیر این منطقه به اقصی نقاط کشور و خارج ازکشور نیز صادر می‌شود و سبب اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم فراوانی شده است.

اما از سال گذشته تاکنون بر اثر خشکسالی‌های چندساله اخیر چشمه گرمابه به ناگهان خشک شد و آب رودخانه مادیان رود که تنها منبع آبیاری باغات است به‌طور چشمگیری کاهش یافت و جوابگوی آبیاری باغات نیست و در معرض خشک‌شدن قرار گرفته است.

بحران در قطب انجیر سیاه ایران؛ زنگ‌خطر

 

عملیاتی‌نشدن وعده مسئولان برای راه اندازی پمپاژ آب

هاشم طرحانی عضو شورای سرنجه زیودار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهارداشت: مشکل کم آبی باغات این منطقه جدی است و اگر دو روز برای آبیاری موتور‌های آب را روشن کنند آب تمام می‌شود و وعده مسئولان برای راه‌اندازی پمپاژ هم تاکنون عملیاتی نشده است.

وی افزود: این پمپاژ در همان حالت ایستگاه خالی باقی مانده است، هیچ گونه لوله کشی تا الان صورت نگرفته است و مسئولان جهاد کشاورزی و آب پلدختر تاکنون هیچ اقدام عملی انجام نداده و برای رفع مشکل به منطقه ما نیامدند از طرفی ۱۰ روز دیگر که موتور‌ها را برای آبیاری باغات روشن می‌کنند مصیبت این منطقه آغاز می‌شود و عمق فاجعه قابل گفتن نیست.

عضو شورای روستای سرنجه با اشاره به اینکه تنها منبع درآمد مردم این منطقه باغات انجیر و تک محصولی است و مردم نگران باغات خود هستند عنوان کرد: ۱۰ سال است مردم منطقه زیودار وبن لار از مسئولان درخواست کردند که یک سد خاکی جلوی آب مادیان رود بزنند، ولی هیچ گوش شنوایی نبوده تا الان که به نقطه بحران رسیدیم.

بحران در قطب انجیر سیاه ایران؛ زنگ‌خطر

وی بیان کرد: اگر سد خاکی ایجاد می‌شد نه تنها منطقه ما از لحاظ آب مشکل نداشت بلکه می‌توانست جوابگوی شهر پلدختر نیز باشد، ولی مسئولان ده سال است که می‌گویند پمپاژ برای آبیاری باغات ایجاد می‌شود که فعلا راه‌اندازی نشده است وآب هم سال به سال کمتر می‌شود که اگر پمپاژ راه‌اندازی می‌شد بخشی از مشکلات ما را حل می‌کرد بنابراین باید مسئولان به مردم می‌گفتند که زودتر آبیاری قطره‌ای را در باغات انجام می‌دادند نه اینکه بگذارند فصل آبیاری باغات به مردم اطلاع دهند.

کم‌آبی و نگرانی مردم برای خشک‌شدن باغات انجیر

ابراهیم آزادی یکی از اهالی سرنجه زیودار گفت: مشکل کم آبی سبب نگرانی مردم شده است، ولی اگر ایستگاه پمپاژی که مسئولان قول راه‌اندازی آن را دادند انجام شود بخشی از مشکلات منطقه حل می‌شود.

علی لرستانی یکی از باغداران قدیمی روستای بن لار با اشاره به اینکه ما اهالی منطقه بن لار چندین سال است که داد می‌زنیم مادیان‌رود در حال خشک شدن است، ولی مسئولان صدای ما را نمی‌شنوند، تصریح کرد: حدود صد نفر از اهالی بن لار جمع شدند که به درب استانداری یا فرمانداری مراجعه کنند تا شاید مسئولی بیاید و مشکل مارا حل کند، ولی بزرگان روستا اجازه این کار را ندادند.

وی اظهار داشت: مادیان رود در حال خشک شدن و از بین رفتن است و ما درمعرض خطر هستیم و ۱۰ روز دیگر که آبیاری باغات شروع شود و آب به باغات پایین دست نرسد مشکلات شروع می‌شود و باغات خشک خواهند شد پس تقاضا داریم خبرنگاران صدای مردم منطقه بن لار را به گوش مسئولان برسانید.

آمادگی باغداران برای تغییر سیستم آبیاری از غرقابی به قطره‌ای

این باغدار پلدختری افزود: ماباغداران آمادگی داشتیم و داریم که با جهاد کشاورزی برای تغییر سیستم آبیاری از غرقابی به قطره‌ای همکاری کنیم، ولی پمپاژداران حاضر به همکاری نیستند، چون سالانه بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان آب به باغداران می‌فروشند و دولت مجوز آب به آن‌ها داده، ولی هیچ گونه نظارتی روی این کار ندارد و ما ساعتی یک میلیون آب از پمپاژ داران برای آبیاری باغات می‌خریم.

وی با اشاره به اینکه با راه‌اندازی پمپاژ زیودار بخشی از مشکل باغات منطقه زیودار مرتفع می‌شود، ولی این پمپاژ ۱۰ کیلومتر با روستای ما فاصله دارد عنوان کرد: ما پیشنهاد دادیم که یک سد برای حل مشکل آب باغات منطقه زده شود، ولی تا ۱۵ سال که مطالعه و ساخت یک سد ادامه دارد ما می‌میریم و چیزی هم از باغات ما باقی نمی‌ماند الان راه حل این است که آب کشکان را از طریق پمپاژ برای باغات بیاورند تا باغات ما خشک نشود.

کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی آبدهی رودخانه کشکان

محمد گودرزی رئیس امور آب شهرستان پلدختر اظهار داشت: بحث خشکسالی یک بحث کلی است و کل جامعه را درگیر کرده است بنابراین منطقه بن لار هم از این قضیه مستثنی نیست رودخانه کشکان حداقل بالای ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش آبدهی دارد و آب مادیان رود که آب باغات بن لار را تامین می‌کند، چون سرشاخه‌های آن در حوزه شهرستان کوهدشت است و به صورت چشمه است آن‌ها بیشتر تحت تاثیر خشکسالی قرار می‌گیرند.

وی افزود: متاسفانه در سال‌های گذشته هرچه با کشاورزان صحبت کردیم که حداقل توسعه باغات را نداشته باشند تا ما بتوانیم باغ‌های قدیمی را به شکلی مدیریت کنیم گوش نکردند امسال دبی پایه ۱۰۰ تا ۱۲۰ لیتر بر ثانیه است، ولی هزار هکتار باغ وجود دارد که مدیریت کردن آن‌ها خیلی سخت است هر چه صحبت می‌کنیم مردم خودشان استقبال نمی‌کنند که حداقل جلوی توسعه باغات را بگیرند که ما بتوانیم آن را مدیریت کنیم.

بحران در قطب انجیر سیاه ایران؛ زنگ‌خطر

افتتاح پمپاژ سرنجه تا ۸ روز آینده

رئیس امور آب شهرستان پلدختر عنوان کرد: مردم خودشان هم کمی در این قضیه مقصر هستند ما در بحث اطلاع‌رسانی با آن‌ها همکاری می‌کنیم، اما اینکه آب جایگزین بیاوریم هم چنین چیزی وجود ندارد، چون آب جایگزین در منطقه نداریم فقط آب رودخانه کشکان است که ایستگاه پمپاژ سرنجه زیودار را در ۸ روز آینده افتتاح می‌کنیم علی‌رغم همه مشکلات مجوز بهره برداری را صادر کردیم و ظرف هشت روز آینده به بهره‌برداری می‌رسد که با بهره برداری از آن تا حدودی مشکل باغات سرنجه زیودار حل می‌شود، ولی برای منطقه بن لار برنامه خاصی نداریم یک سری طرح داریم که مردم باید خودشان استقبال کنند و با منابع آب می‌توانیم باغات را حفظ کنیم، اگر موتور‌ها را تجمیع کنیم می‌توانیم خشکسالی را پشت سر بگذاریم و از پیک مصرف، عبور کنیم.

وی بیان کرد: مشکل منطقه سرنجه زیودار تا حدودی با بهره‌برداری از پمپاژ زیودار حل می‌شود باید ببینم اولویت جهاد کشاورزی چیست؟ ما به جهاد کشاورزی گفتیم که اولویتش توسعه باغات نباشد و اولویت را روی باغ‌های قدیمی بگذارد تا بعداً مردم را تشویق کنیم به سمت تغییر سیستم آبیاری واز سیستم آبیاری غرقابی و سنتی به سمت سیستم آبیاری قطره‌ای بروند که متاسفانه آگاه کردن مردم به این قضیه خیلی سخت است و به شدت مقاومت می‌کنند و می‌گویند همین سیستم غرقابی را انتخاب می‌کنیم کارشناسان وزارت هم به با آن‌ها صحبت کردند که تغییر سیستم آبیاری بازدهی باغات را بیشتر و مصرف آب را پایین می‌آورد و برای آن‌ها سخت است.

گودرزی تصریح کرد: هفته آینده که پمپاژ زیودار به بهره‌برداری می‌رسد با جهاد کشاورزی صحبت شده، اولویت خود را آبیاری باغات قدیمی قرار دهد، چون ایستگاه پمپاژ شخصی در آن جا هم زده شده باید باغات قدیم را در اولویت دهند که از بین نروند.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

وضعیت قرمز در قطب انجیر سیاه کشور

#محصولات کشاورزی #بحران آب
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image


آخرین وضعیت صیادان مفقود شده در خلیج فارس بسکتبال nba؛ خبر خوب برای تیم گلدن استیت وریرز؛ مصدومیت استفن کری برطرف شد اتحادیه مشاوران املاک: نرخ سود 8 درصد خوشحالی ندارد اخطار هواشناسی برای بارش باران و رگبار در 17 استان اعزام نیروهای عربی به سوریه اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند رونالدو مقابل لگانس استراحت خواهد کرد اسرائیل با برجام امن‌تر شده است همایش مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاههادر مشهد حدود نیمی از فرانسویان وزرای کابینه را نمی‌شناسند اخطار شهرداری به مجتمع دنیای نور/ زمان بازگشایی خط 7 مترو/ تمهیدات شهرداری برای برگزاری نمایشگاه کتاب شیاد سیم کارت‌های جعلی در قم به دام افتاد آغاز مسابقات رنکینگ کشوری تیراندازی با کمان در بیرجند وحدت و همبستگی ملی مهمترین نیاز امروز نظام است راهبرد دفاعی جمهوری اسلامی غیرقابل تغییر است عبور دوباره کیم جونگ اون از مرز میان دو کره برای آغاز دور دوم مذاکرات تاریخی سقف مجاز سود سپرده‌گذاری؛ 5 درصد آزمون ورودی حوزه علمیه استان ایلام برگزار شد نگاهی کلی به روند عدالت در پرونده جنایت کهریزک + فیلم ناامیدی «آسمان» از آمریکایی‌ها 6 ساعت قبل از بازی جشن قهرمانی/ 3 هزار نفر در آزادی سخنرانی پیش از خطبه‌های وزیر اطلاعات لغو شد برنامه ویژه پرسپولیسی‌ها برای جادوگر سورپرایز ویژه کاپیتان پرسپولیس برای هواداران روایت قتل عطار نیشابوری چه بود؟ توضیح آخوندی درباره وام 200 میلیونی مسکن آخرین وضعیت فیلتر تلگرام از زبان وزیر خوزستان| سفیر برزیل در ایران از منطقه آزاد اروند دیدار کرد گوشه‌ای از معرفت علی اکبر (ع) در روایتی از عاشورا رئیس سازمان تعزیرات: همه کالاها از ایکس ری عبور داده نمی‌شوند احتمال حضور این بازیکن استقلال مقابل سپاهان قوت گرفت مسمومیت 20 دانش‌آموز با گاز کولر اتوبوس! عرضه محصولات و کالاهای ایرانی درنمایشگاه 'گوانگ نین' ویتنام ترکیب احتمالی پرسپولیس در جشن قهرمانی دراصفهان چه خبر است؛ چرا بازیکنان پرسپولیس و استقلال را اسکورت نمی‌کنند؟ ضرر شرکت‌های آلمانی از تحریم‌های ضد روسی رانندگی جالب رهبر کره شمالی در روز آشتی تاریخی با 12 بادیگارد برپایی غرفۀ کتاب با موضوعات متنوع قرآنی در میدان امام حسین (ع) سفیر برزیل عضو افتخاری تیم بدمینتون آبادان شد/ دیپلماسی ورزشی فعال در بدمینتون سوگند رحمانی و میلاد وزیری قهرمان شدند تولید 25 خودرو متوقف شد قول رهبر کره شمالی به رهبر کره جنوبی! این خیریه‌ها شر درست می‌کنند! طوفان خسارتی به تاسیسات نفتی خارگ وارد نکرد/نجات سرنشینان شناورها لحظه دیدار تاریخی رهبران 2 کره برانکو و هت تریک‌های جالب توجه تولید آیفون 10 متوقف می‌شود؟ سید حسن خمینی نیز نگران عملکرد شورای شهر تهران شد/ مردم بی دلیل اعتراض نمی‌کنند! مهشید اشتری: دوست داریم در دسته دو جهان بمانیم آخرین وضعیت لایحه بیمه همگانی مخاطرات طبیعی/ تدوین استاندارد بازتوانی روانی حمیدرضا گرشاسبی در ورزشگاه آزادی حاضر شد
بازدید دکتر رشیدیان استاندارخراسان رضوی از دو واحد تولیدی همزمان با نخستین روز‌های هفته کار و کارگر. کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز در خورستان (+عکس) / ضارب متواری شد دندانپزشک نیکوکار هزینه‌های درمان کودک آزاردیده ماهشهری را تقبل کرد+تصاویر بازدید وزیر بهداشت و سرپرست شهرداری تهران از مرکز بهداشتی منطقه 17 و پرتو در تهران درگذشت بازیگر سریال گلشیفته درگذشت بازیگر سریال گلشیفته+فیلم آیت‌الله آملی: اگر ملت قیام کند، همه ما را به دریا خواهد ریخت کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز +عکس جزییات ضرب و شتم دبیر فیزیک توسط ولی دانش‌آموز ترامپ: بن سلمان شپش دارد /فیلم آمریکا یک طرح ضدایرانی دیگر به تصویب رساند محسن رضایی: آمریکا از برجام خارج شود، ما از npt خارج می‌شویم دستور وزیر آموزش و پرورش در پی ضرب و شتم یک معلم در خوزستان قتل هولناک دختر بچه 5 ساله در گلستان عاملان قتل زن جوان در باقر شهر دستگیر شدند عکس/ «الهام چرخنده» در بین شرکت کنندگان دیدار امروز با رهبر معظم انقلاب استقلالی‌ها از تلویزیون دیدار سپاهان و استقلال را ببینند رهبر معظم انقلاب در دیدار شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن: کشورهای اسلامی در اثر تمسک‌نجستن به قرآن دچار «بیماری ذلت» شده‌اند/ … حضور نخستین بانوی وزنه بردار تاریخ ایران روی تخته مسابقات بین المللی + عکس اون با پای پیاده به استقبال آشتی تاریخی رفت آمار تلخ از طلاق در ایران هواشناسی برای استان بوشهر احتمال آبگرفتگی معابر پیش بینی کرد سرکیسیان رفت شرایط برای انتخاب پاشینیان بعنوان نخست وزیر فراهم شد لحظه دیدار تاریخی سران دو کره + فیلم رئیس مخالفان دولت ارمنستان خود را تنها نامزد مقام نخست‌وزیری این کشور اعلام کرد کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز+عکس عکس: بازیگر معروف در دیدار قاریان قرآن با رهبر انقلاب اول مه نخست وزیر جدید ارمنستان تعیین می‌شود چهاردهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت - قم لحظه تاریخی؛ رهبر کره شمالی وارد خاک کره جنوبی شد/فیلم اگر سپاه نبود جمهوری اسلامی، انقلاب و اسلام هم نبود/ منکر مشکلات اقتصادی مردم نیستیم اجرای طرح ترافیک جدید از 15 اردیبهشت مکرون: ترامپ به نظر علاقه‌ای به حفظ برجام ندارد اگر سپاه نبود انقلاب، جمهوری اسلامی ایران و اسلام هم نبود اعتراض‌ها در ارمنستان از سر گرفته شد تشییع و تدفین دو شهید در کرمان هشدار 26 نظامی سابق رژیم صهیونیستی به ترامپ درباره لغو برجام چهل سال است که در مقابل زورگویی‌های استکبار ایستاده‌ایم/کشورهای اسلامی دچار "بیماری ذلت شده‌اند دستگیری "عباس عدالت" تایید شد/ دستگیری وی همراه یک شبکه انگلیسی نفوذ یادواره شهید آیت الله شاه آبادی آیت‌الله جوادی‌آملی: اگر باوجود مشکلات ملت قیام کند، همه مارا به دریا خواهد ریخت/ دیدار ربیعی با مراجع شمخانی: نگذاریم کشورهای ثالث بر روابط ایران و پاکستان تاثیر منفی داشته باشند آیت الله جوادی آملی: دانشگاه‌های ما کارگر متخصص به جامعه تحویل دهند بازیگر «گلشیفته» درگذشت پاسخ وزارت خارجه به انتقادات و اتهامات برخی رسانه‌ها درباره سفر ظریف به نیویورک ثبت نام طرح ترافیک تا پایان امسال ادامه دارد ضرب و شتم معلم فیزیک توسط ولی دانش‌آموز ماجرای ضرب و شتم یک معلم در کلاس درس! + عکس از تأکید رهبر انقلاب بر لزوم توجه به علوم عقلی تا رونمایی از آثار مدرس زنوزی کشورهای اسلامی در اثر تمسک نجستن به قرآن دچار «بیماری ذلت» شده‌اند/ایران با عمل به قرآن مقابل آمریکا ایستاده و پیشرفت کرده است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me