تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:تسنیم
دسته:فرهنگی-فرهنگی-فرهنگی()
کد خبر:15647877
۱۳۹۷/۰۱/۲۶ ۲۲:۰۶

حمید حسام چهره سال هنر انقلاب اسلامی شد / حسام: اولین خاکریزی که باید از آن عبور کنیم «خود» ماست

حمید حسام چهره سال هنر انقلاب اسلامی در مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب از لزوم گذشتن از خود و فعالیت در گمنامی سخن گفت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب در حوزه هنری گفت: جهاد در لغت به معنای تلاش است اما در فقه اسلامی معانی مختلفی دارد و مهم‌ترین معنای آن مبارزه با دشمن درونی و بیرونی است؛ طبق گفته پیامبر(ص) مبارزه با دشمن بیرونی به معنای جهاد با دشمنان خارجی یا همان جهاد اصغر است و مبارزه با دشمن درونی به معنای جهاد نفس یا همان جهاد اکبر است. انقلاب ما مبارزه با طاغوت بود، مبارزه با کسانی که سردمداران رژیمی دست‌نشانده بودند و روش آنها انطباق با دین نداشت به همین سبب جهاد علیه آنان صورت گرفت.

حجت‌الاسلام خاموشی با بیان این که نفس وقوع انقلاب برای انقلابی‌ماندن کافی نیست؛ خاطرنشان کرد: ما باید به آنچه بر ما تکلیف شده است عمل کنیم تا انقلابی باقی بمانیم. در طول تاریخ افراد زیادی بودند که علی‌رغم مجاهدتهای بسیار بر علیه دشمنان خدا به جبهه باطل پیوستند و این مسئله در انقلاب ما نیز اتفاق افتاد؛ ریشه‌یابی این امر نیاز به مطالعات عمیق تاریخی دارد. به همین خاطر امام راحل و رهبر معظم انقلاب این قدر بر مسئله بصیرت و دشمن‌شناسی تاکید داشته‌اند.

وی اذعان کرد: امروز مقابله با دشمنان مستلزم دشمن‌شناسی خاصی است؛ طراحی جنگ اقتصادی و رسانه‌ای که امروز بر علیه نظام اسلامی ما به راه افتاده است با طراحی جنگ فیزیکی تفاوت بسیاری دارد؛ شهدای مدافع حرم در نقطه اوج این دشمن‌شناسی و بصیرت قرار داشتند که به خاطر آرمان انقلاب اسلامی و محبت اهل بیت به جهاد در خارج از مرزهای کشور پرداختند؛ ما نیز باید سعی کنیم که هر روز بصیرت خود را افزایش دهیم.

در ادامه این مراسم از مسئولین حوزه هنری استان ایلام به خاطر احداث «برج هنر ایلام» تقدیر به عمل آمد.

  • جنگ حمید حسام‌ها را پیدا می‌کند

همچنین در این مراسم مرتضی سرهنگی نویسنده درباره شخصیت حمید حسام یکی از نامزدهای چهره سال هنر انقلاب اسلامی گفت: جنگ، میدان واقعیات است و نویسندگان جنگ می‌خواهند حقیقت را نشان دهند و آنها همیشه زنده هستند. بهترین شیوه توصیف جنگ از زبان شاهدان عینی انجام می‌شود. در جنگهای دفاعی مثل جنگ ما همان‌طور که جنگ فرماندهان خود همچون همت‌ها و خرازی‌ها را پیدا می‌کند نویسندگان خودش مثل حمید حسام‌ها را هم پیدا می‌کند.

  • دوست‌محمدی متخلق به اخلاق اسلامی است

مسعود نجابتی گرافیست انقلابی نیز درباره محمدرضا دوست‌محمدی یکی از نامزدهای چهره سال هنر انقلاب اسلامی گفت: آقای دوست‌محمدی حضور بسیار فعالی در فضای مطبوعاتی کشور دارند و طرح روی جلد ماهنامه همشهری از کارهای ایشان است و این طرحها به حدی عالی است که یکی از دوستان به من می‌گفت: «من ماهنامه همشهری را فقط برای طرح روی جلدش می‌خرم.»

نجابتی ادامه داد: بیشترین جذابیت در شخصیت آقای دوست‌محمدی به خاطر متخلق‌بودن به اخلاق اسلامی است؛ ایشان مانند یک طلبه از رفتار و گفتار خویش مراقبت بسیاری می‌کند که شاید این امر به خاطر تربیت در خانواده‌ای روحانی و حضور در محضر اساتید حوزوی در قم بوده است.

در ادامه این برنامه کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به دکلمه یک قطعه ادبی درباره شهید آوینی پرداخت.

  • از تماشای آثار روح‌الامین نفسم بند آمد

همچنین آریا عظیمی‌نژاد آهنگساز درباره حسن روح‌الامین یکی از نامزدهای چهره سال هنر انقلاب اسلامی گفت: سالها پیش در زمانی که من حسن روح‌الامین را نمی‌شناختم یک بار ایشان با من تماس گرفت و از من برای دیدن آثارش دعوت کرد اما در آن زمان این سعادت نصیب من نشد. مدتها بعد در فضایی حقیر آثار هنرمند بزرگی را دیدم که از تماشای آنها نفسم بند آمد. در آنجا روح‌الامین برای من توضیح داد که این آثار را با الهام از آلبوم موسیقی «ساقی سرمست» خلق کرده است.

  • مهدویان هنرمندانه حرف می‌زند

در ادامه سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده درباره محمدحسین مهدویان یکی از نامزدهای چهره سال هنر انقلاب اسلامی گفت: زمانی به امثال من انتقاد می‌کردند که شما هنرمندانه حرف نمی‌زنید و نمی‌توانید مردم را پای صحبتهای خود بنشانید اما خوشحالیم که امروز محمدحسین مهدویان را داریم که هم هنرمندانه حرف می‌زند و هم می‌تواند مردم را پای حرفهایش بنشاند.

  • ویژگی برجسته آثار نقویان روایت‌گریِ بی‌نظیر است

سلیم غفوری مدیر شبکه مستند نیز درباره مهدی نقویان یکی از نامزدهای چهره سال هنر انقلاب اسلامی گفت: یکی از عرصه‌هایی که پی از پیروزی انقلاب خوش درخشید عرصه مستند بود و مستندسازان متعهد و انقلابی توانستند توانمندیهای خود را در این عرصه به اثبات برسانند از هنرمندان قدیمی تا جوانانی که امروز مسیر شهید آوینی را ادامه می‌دهند.

وی ادامه داد: مهدی نقویان از مستندسازان جوان و دغدغه‌مند ماست؛ ویژگی برجسته آثار وی قصه‌گویی و نحوه روایت‌گریِ بی‌نظیر است. در شرایطی که غبار فتنه فضای کشور را احاطه کرده بود نقویان با آثارش سعی کرد این غبار را فرونشاند.

  • سال 96 سال جوانان بود

در ادامه محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی گفت: سال 96 سال جوانان بود و جوانان ما در این سال خوش درخشیدند. در چهارمین دوره هفته هنر انقلاب هستیم؛ 55 نفر از بزرگان و صاحب‌نظران عرصه فرهنگ و هنر در هیئت انتخاب نامزدهای چهره سال هنر انقلاب حضور داشتند و 14 نفر را به عنوان نامزد معرفی کردند که نهایتاً 5 نفر نامزد دریافت عنوان چهره سال هنر انقلاب شدند. شاخصه‌هایی همچون تولید آثار در گفتمان انقلاب اسلامی، استقبال مردمی از آثار و جریان‌سازی در انتخاب نامزدها موثر بودند؛ پنج نفر از لحاظ این شاخصه‌ها بیشترین رای را کسب کردند.

در پایان این مراسم جایزه چهره هنر انقلاب در سال 1396 به حمید حسام نویسنده دفاع مقدس تعلق گرفت و لوح، تندیس و 22 قطعه سکه بهار آزادی به وی تقدیم شد؛ حسن روح‌الامین، محمدرضا دوست‌محمدی، مهدی نقویان و محمدحسین مهدویان دیگر نامزدهای دریافت این عنوان بودند که از همگی آنها ضمن اهدای لوح و تندیس تقدیر به عمل آمد.

  • اولین خاکریزی که باید از آن عبور کنیم «خود» ماست

حمید حسام چهره هنر انقلاب اسلامی در سال 96 گفت: من دو «خود» را  در زندگی‌ام تجربه کرده‌ام؛ یکی خودی که دور از دیده‌شدن و متعلق به نسل زلال و جاری در اندیشه تاریخ بود و دیگری خود امروز که در دهه 90 زندگی می‌کند که میان این دو خود فاصله بسیاری وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: طبق فرمایشات امام راحل و رهبر معظم انقلاب اولین خاکریزی که باید از آن عبور کنیم خود ماست. از شهید محمود شهبازی یاد می‌کنم که تیپ 27 را در دی‌ماه سال 60 تاسیس کرد و در آستانه ورود به خرمشهر به شهادت رسید؛ ایشان معلم قرآن و نهج‌البلاغه بود و همیشه به ما می‌گفت: «اگر می‌توانید طوری زندگی کنید که دیده نشوید این‌طور باشید.»

تصاویری از مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب را مشاهده می‌کنید:

انتهای پیام/

R1489/P1361/S4,35,38,40/CT7
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


مناظره داغ موسویان و ترکی الفیصل درباره ایران و عربستان درمان قطع عضو انسان با کمک یک موجود آبزی شهرداري كمبود آب ندارد مستند انقلاب جنسيتي طغيان دوباره «ماتيلدا» يك حقيقت تلخ منتظر آينده مساله كشاورزي صحبت‌هاي كي‌روش درباره حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها خبر كوتاه محروميت ‌اسپانيا از ميزباني وزنه‌برداري به دليل مسائل سياسي خادم: شوراي عالي امنيت ملي سكوت خود را پايان دهد سوپر صلاح مرثيه‌اي براي باشگاه‌داري ايران سنگ سنگين كيسه صفرا استراق‌ سمع صداي ذهن فرضيه كوانتوم فضايي چرا كتاب خواندن مهم است استعفاي مديران آموزش و پرورش استان كرمان در نامه به وزير الو ... اعتماد بارش‌هاي اخير ايران را از خشكسالي نجات نمي‌دهد كشف يك جسد و شايعه رضاخان موميايي شده رشد كشفيات ، رشد تعداد زندانيان رشد بروز مصرف در دانش‌آموزان A Film In Admiration of Man FIFF Will Be Put on the First List of FIAP اثري در ستايش انسان جشنواره جهاني در فهرست اول فياپ قرار مي‌گيرد رونمايي از سامانه زيرساختي نرم‌افزارهاي تخصصي صنعت آب در سازمان آب و برق خوزستان بهره‌برداري فاز اول و كلنگ‌زني فاز دوم طرح جامع آبرساني به شهرستان دزفول با حضور وزير نيرو با حضور وزير نيرو، طرح آبرساني به مناطق شمال شرق استان در شهرستان ايذه كلنگ زني شد افتتاح طرح آبرساني شوشتر و تامين آب ۹۱ روستاي سيد حسن تا نمره يك با حضور وزير نيرو سد تنظيمي آريوبرزن در بهبهان آبگيري و به بهره ‌برداري رسيد اخبار بنگاه‌ها نقشه راه مسكن تا پايان بهار گام بزرگ دولت براي شفاف‌سازي خزانه جهانگيري: دولت از سياست ارزي عقب‌نشيني نخواهد كرد بي‌مهري مسكن به بازار نواي جهاني در ايران و ادامه جنگ لفظي دنيرو- ترامپ كودكان و نوجوانان در نقاشي درخشيدند، عكاس ايراني در چين جايزه گرفت زندان؛ بهاي ساخت فيلم شجاعانه در مسير دشوار تقليل‌ سد راه تحليل‌ آينده را قرباني گذشته نكنيم فقر گفت‌وگو و آينده‌نگري دستور وزير كشور براي بررسي مشكلات كولبران مشكل مرزنشينان را با گفت‌وگو حل كنيد دولت براي ساماندهي تجارت مرز نشينان عجله كرد خلأ تحليل‌هاي جامعه‌شناختي حمله جنگنده‌های سعودیبه جشن عروسی نخست‌وزیر ارمنستان استعفا داد
محلی که جسد منسوب به رضاشاه کشف شد/عکس کشف مومیایی جسد رضاشاه در شهر ری؟ بارش ماهی از آسمان گلپایگان+فیلم فیلمی از وقوع سیل در شهرستان کوهرنگ "محمود عباس" محکم ایستاد قیمت طلا، دلار و سکه 3 اردیبهشت 97 واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی علیه «خبرنگار هتاک» کشف یک مومیایی در شهر ری؛ شاید متعلق به رضا شاه باشد پرنده 8 میلیون دلاری! +فیلم کشف یک مومیایی در شهرری؛ احتمال دارد جنازه رضا شاه باشد / آستان حضرت عبدالعظیم تکذیب کرد واریز اشتباه 35 میلیارد دلار به یک حساب! مستند/ «دوما»؛ دور، اما نزدیک نتیجه انتخابات ریاست جمهوری پاراگوئه واقعیت ماجرای دستمزد 5 میلیاردی بازیگران پایتخت! +عکس وام 100 میلیونی با قسط 900 هزار تومانی در راه است تیپ خاص "مریلا زارعی" در فستیوال جهانی/عکس عوارض جایگزین نقل و انتقال املاک ابطال شد جزئیات کشف جنازه مومیایی در اطراف حرم شاه‌عبدالعظیم آیت الله جنتی درگذشت آیت الله مهمان نواز را تسلیت گفت رونمایی از سامانه نیما واریز سود سهام عدالت مشمولان هفته آینده پایان می‌یابد سکه بازهم ارزان شد/ قیمت سکه امروز 3 اردیبهشت 97 طرح/ 10 روز تا نیمه شعبان حضور صدها تن با لباس نظامی در تظاهرات ضد دولتی ارمنستان آخرین مهلت برای ثبت‌نام متقاضیان طرح ترافیک اعلام شد شایعه پیداشدن جنازه رضاشاه در شهر ری! سپاه از ناملایمات نرنجد، نیروی انتظامی عقب‌نشینی نکند/ مأموریت معاون اول قوه قضائیه برای تهیه طرح تأمین امنیت اقتصادی کشف مومیایی منتسب به رضا شاه ثبت نام در سامانه «بچه‌های مسجد» آغاز شد فیلم/ جهنم وطنی، میزبان فجرسپاسی شایعه پیداشدن جنازه رضاشاه در شهر ری! تظاهرات در ارمنستان همچنان ادامه دارد عکس/ بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران چرا کره شمالی تصمیم به مذاکره گرفته؟ تایمز: هشدار ظریف محاسبات ترامپ را در مذاکره با کره شمالی پیچیده کرد /دونالد ترامپ اطراف خود را با مشاورانی جنگ‌طلب احاطه کرده /ظریف گفته است که ایران زیر بار محدودیت‌های جدید نخواهد رفت چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (672) تظاهرات، نخست‌وزیر ارمنستان را ناچار به استعفا کرد برداشت باقلا در 300 هکتار از اراضی شهرستان پلدختر کشف جنازه مومیایی در شهرری؛ شاید متعلق به رضاشاه باشد طوفان توییتری طیف‌های مختلف فکری علیه خبرنگار هتاک کشف جسد مومیایی رضاخان در شهرری؟ واقعیت ماجرای دستمزد 5 میلیاردی بازیگران پایتخت! +عکس نخست وزیر جدید ارمنستان کیست؟ مراسم تشییع جنازه مادر بوش با حضور کلینتون و اوباما + تصاویر جزئیات حادثه کودک آزاری در بندر ماهشهر مهمترین پیام سیاست ارزی دولت شفافیت کامل در بازار ارز است/ دولت از سیاست ارزی عقب نشینی نخواهد کرد شرایط جذب سرباز معلمان افت شدید پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان جزئیات مراسم تشییع و تدفین پیکر آیت‌الله مهمان‌نواز توهین روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب به ساحت مقدس امام رضا (ع)

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me