تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اجتماعی()
کد خبر:15659406
۱۳۹۷/۰۱/۲۷ ۱۲:۳۰

ابلاغ بخشنامه دستمزد سال 97 کارگران مشمول قانون کار

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در این بخشنامه دستمزد روزانه کارگران 370 هزار و 423 ریال تعیین شده دستمزدی که حقوق ماهیانه کارگران را از ماهیانه 960 هزار تومان در سال گذشته به حداقل ماهیانه یک میلیون و 150 هزار تومان افزایش می دهد.
نرخ دستمزد هر ساله در شورای عالی کار مورد مناقشه و بحث بین نماینده کارگران و کارفرمایان است؛ از یک سو کارگران معتقدند دستمزدهای فعلی نمی تواند پاسخگوی هزینه آن ها باشد و با روزی 31 هزار تومان (نرخ دستمزد پارسال) نمی توان یک خانواده را چرخاند و از سوی دیگر کارفرمایان هم می گویند در وضعیت فعلی اقتصاد کشور تامین همین دستمزد ناچیز هم بار بزرگی بر دوش کارفرمایان است و دولت باید تامین بخشی از هزینه زندگی قشر کارگران را بر عهده بگیرد.
سهراب مختاری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در این خصوص گفت: در بخشنامه ابلاغی، حداقل دستمزد روزانه کارگران از روزانه حدود 31 هزار تومان در سال گذشته به 37 هزار و 42 تومان و 2 ریال رسیده که با احتساب این رقم حقوق کارگران از حدود 960 هزار تومان در سال گذشته به یک میلیون و 150 هزار تومان افزایش یافته است.

مختاری ادامه داد: همچنین از اول سال 97 سایر سطوح مزدی نیز روزانه 10 و چهار دهم درصد مزد ثابت یا مزد مبنا موضوع ماده 36 قانون کار به اضافه روزانه 28 هزار و 208 ریال نسبت به آخرین مزد در سال 96 افزایش می یابد.
وی بیان داشت: به عبارت دیگر مزد روزانه کارگران در سال 97 از طریق فرمول آخرین مزد شغل روزانه در سال 96 ضرب در 104/1 به اضافه 28 هزار و 208 ریال به ازای هر روز محاسبه می گردد.
مختاری ادامه داد: همچنین کمک هزینه اقلام مصرف خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای موضوع تبصرع 3 ماده 36 قانون کار بابت هر کارگر اعم از متاهل و مجرد ماهانه یک میلیون و 100 هزار ریال می باشد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با بیان این که نظام دستمزدی در ایران و جهان یک بحث گسترده است اضافه کرد: این بحث همیشه با چالش های فراوان رو به رو بوده است و حداقل دستمزد فقط بخشی از این ماجرا را در بر می گیرد.
وی گفت: خوشبختانه امسال دولت تلاش کرد با مشارکت جدی شرکای اجتماعی دولت و با توجه به دو معیار اصلی تعیین حداقل دستمزد سالانه یعنی «نرخ تورم رسمی» و تامین حداقل معیشت زندگی آبرومندانه دستمزدی دریافتی کارگران را تعیین کند.
مختاری با بیان این که در دولت تدبیر و امید افزایش دستمزد ها بیشتر از نرخ تورم بوده است بیان داشت: با وجودی که قبول داریم مشکلات معیشتی کارگران زیاد است اما از طرفی هم باید قبول داشت که اگر همه بار کاهش شکاف مشکلات با حداقل دستمزد بر عهده کارفرما و از طریق افزایش دستمزد باشد، در آینده به مشکلات جدی تر و مهم تری منجر خواهد شد و ممکن است برخی واحد های تولیدی و خدماتی و ... قادر نباشند ادامه فعالیت دهند که بدیهی است مشکلات اقتصادی در جامعه را برای تعدادی از کارگران بیکار شده بیشتر می کند.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس خاطر نشان کرد: به این ترتیب مساله مهم تر از تعیین حداقل دستمزد، این است که آیا بنگاه های اقتصادی می توانند با این وضعیت فعالیت کنند یا خیر؟ در همین راستا دولت دوازدهم و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  در نظر دارد در قالب یکی از برنامه های محدود کردن فقر مطلق در جامعه، برخی از انتظارات رفاه اجتماعی که کارگران و خانواده های محترم آن ها دارند را از روی دوش کارفرمایان بردارد.
مختاری تصریح کرد: ما مطمئن هستیم که کارفرمایان در کنار رفاه خانواده خود رفاه کارگران و خانواده این قشر زحمتکش نیز برایشان مهم است و دولت تلاش می کند در کنار کارفرمایان سطح معیشت کارگران را ارتقا دهد.
وی با تاکید بر لزوم شریک کردن کارگران در سرنوشت مادی و معنوی کارگاه های تولیدی گفت: بدیهی است اگر ما بتوانیم در کارگاه هایمان ثروت بیشتر تولید کنیم شاهد افزایش سرمایه گذاری و اشتغال بیشتر خواهیم بود و پیش نیاز این تولید ثروت، کار بیشتر و بهتر کارگران و مدیریت حرفه ای کارفرمایان می باشد
مختاری گفت: در صورت تحقق چنین امری که خوشبختانه در استان فارس در قالب سند فرهنگ کار و تلاش توسط این اداره کل و حمایت استانداری فارس و شورای فرهنگ عمومی استان به آن اشاره شده است قادر خواهیم بود با کمک کارگران و کارفرمایان سطح بهر وری در استان را بالاتر ببریم اقدامی که منجر به تولید کالاهایی با کیفیت بهتر و قیمت تمام شده کمتر خواهد شد و در این صورت که فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکیدات دولت در خصوص اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی و سرمایه ایرانی محقق خواهد شد ضمن آن که با توجه به نگاه استاندار محترم فارس مبنی بر ضرورت حمایت از تولیدات استانی شاهد موفقیت بیش از پیش استان خواهیم بود.
وی تغییر روش پرداخت مزد در کارگاه ها از روز مزدی و ساعت مزدی به کارمزد ساعتی در تحقق این اهداف بسیار موثر دانست و گفت: در چنین حالتی کارگران نان کار با مهارت بیشتر و بهتر را می خورند و کارفرمایان نیز قادر خواهند بود با مدیریت بهتر نسبت به افزایش بهره وری در کارگاه ها اقدام نمایند که نهایتاً منجر به افزایش ثروت استانی و بالطبع افزایش سرمایه گذاری می گردد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات صورت گرفته برای تامین امنیت شغلی کارگران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در استان فارس در طی فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم ریشه کنی قراردادهای سفید امضا در شرکت های پیمانکاری و کارگاه های بزرگ و بالای 50 نفر انجام پذیرفته است و تسویه حساب بدون پشتوانه و سند و مدرک مورد قبول مراجع حل اختلاف نمی باشد.
وی در پاسخ به این سوال که اگر کارگری حس کند که از نظر پرداخت حقوق و مزایا، حقش تضییع شده برای احقاق حق چه اقدامی باید انجام دهد گفت: بر اساس مقررات هرگونه اختلاف نظر در خصوص پرداخت حقوق ومزایا در مراجع حل اختلاف مستقر در ادارات تعاون کار ورفاه اجتماعی شهرستانها قابل رسیدگی است.


مختاری با بیان این که درهر حال قانون از نیروی کار وسرمایه کارفرما به صورت توامان حمایت می کند، خاطر نشان کرد: بدیهی است در صورت بروز اختلاف بین کارگران و کارفرما در مراجع مربوطه که متشکل از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت هستند ابتدا دعوت به صلح و سازش می شوند و در صورت عدم سازش، نسبت به رسیدگی در چارچوب مقررات اقدام خواهد شد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با بیان این که میزان شکایت کارگران از کارفرمایان در حال کاهش است افزود: تعداد دادخواست کارگران در سال نود و پنج 10075 شکایت بود که این تعداد در سال 96 به 8003 شکایت کاهش یافت.
مختاری گفت: در صورت شکایت کارگران، حداکثر ظرف مدت دو هفته دعوت نامه یا همان احضاریه برای طرفین دعوی صادر و در کمتر از یک ماه جلسات رسیدگی به شکایات توسط مراجع حل اختلاف در ادارات کار شهرستان ها تشکیل می شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


رکورد بی سابقه تیم کلوپ در لیگ قهرمانان گوجه سبز چه ویتامین‌هایی دارد؟ برگزاری مرحله دوم استانی دوازدهمین دوره جشنواره هنری کاردانش گل‌های بازی رئال و بایرن در نیمه نهایی لیگ قهرمانان هند؛ بزرگترین سانسورچی فیلم در جهان کاهش نرخ سکه و رشد پوند و یورو/ تاثیر نشست رهبران دو کره بر اونس جهانی طلا پیام سید حسن نصرالله به رهبر انصار الله یمن هشدار یک مرکز اسرائیلی به بن سلمان حجاب مثال زدنی خانم مجری/عکس دادکان؛ نماینده فدراسیون فوتبال در نشست کنفدراسیون فوتبال آسیا افسانه امیر کنسرت پیووانی در تالار وحدت شیرین کننده‌های مصنوعی خطرناکتر از شکر سازمان «اتا» چندین جهبه مهمات را به دستگاه قضایی فرانسه تحویل داد هاینکس: از دست دادن این همه موقعیت عجیب بود؛ پیروزی را به رئال مادرید تقدیم کردیم عتیقه آمریکایی در تهران/ عکس جانشین «صالح الصماد» سوگند یاد کرد هامس رودریگز: رئال مادرید از دو موقعیتش دو گل ساخت؛ کسی از آینده خبر ندارد سرمایه‌گذاری جشنواره‌های غربی روی مهره‌های سیاسی پیکر شهید «صالح الصماد» صبح شنبه در صنعاء تشییع می‌شود البته‌که باید مشکی پوشید جزییات اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر | اجرای ویژه شهرام ناظری بهروان: هر دو تیم مازندرانی شایسته حضور در لیگ برتر هستند/مگر ظرفیت ورزشگاه پارس جنوبی چقدر است؟ حامد همایون جایگزین علیرضا قربانی خواهد شد؟ ایران 40 فروند سوپرجت روسی خرید ظریف با وزیران امور خارجه عراق، ایتالیا و ژاپن رایزنی کرد مولر: حق ما اصلا باخت نبود؛ فصل پیش نشان دادیم که می‌توان در مادرید پیروز شد دقایق نفس‌گیر جدال‌های استقلال، ذوب‌آهن و سایپا کیلور ناواس: از بازی برگشت هم برد می‌خواهیم؛ آسنسیو فوق العاده است شبکه آمریکایی: ترامپ دیگر بهانه‌ای برای خروج از برجام ندارد حمایت ویژه‌ای از هیئت‌های ورزشی استان بوشهر صورت می‌گیرد دومین المپیاد ورزشی بانوان استان بوشهر آغاز شد پیروزی رئال مادرید در خانه بایرن مونیخ؛ زیدان و رئال در آستانه یک فینال دیگر کاهش نرخ سکه و رشد پوند و یورو در هر دقیقه چند نفر به جمعیت جهان اضافه می‌شود؟ رایزنی ظریف با وزیران امور خارجه عراق، ایتالیا و ژاپن پیشنهاد ایران به هند برای همکاری امنیتی ضدتروریسم نکته آماری؛ با 96 پیروزی، هیچ بازیکنی به اندازه رونالدو در لیگ قهرمانان اروپا طعم برد را نچشیده است زیدان: از نتیجه بازی برابر بایرن مونیخ راضی هستیم اما هنوز کار صعود تمام نشده است نکاتی که زنان در میان‌سالی باید بدانند فراخوان پذیرش مشمولان وظیفه برای خدمت در سازمان برنامه و بودجه افزایش 260 درصدی طرح‌های اشتغال و خودکفایی کمیته امداد ماهشهر کاریکاتور: مومیایی کلا تکذیب شد! هاینکس: از دست دادن این همه موقعیت برایم عجیب است؛ با اشتباهات مان پیروزی را تقدیم رئال مادرید کردیم اقلیم کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران در عصر وابستگی متقابل؛ فرصت‌ها و چالش‌ها ادای احترام پیووانی به تاویانی در تالار وحدت هاینکس: دو گل را تقدیم حریف کردیم کروس: می‌خواهیم دوباره لیگ قهرمانان اروپا را فتح کنیم؛ با یوپ هاینکس رابطه خوبی دارم و هنوز در ارتباط هستیم
شکنجه وحشتناک کودکان ماهشهری توسط پدر و نامادری /فیلم جزییاتی هولناک از 3 کودک آزاری در ماهشهر مراسم افتتاح تبریز 2018 با حضور رئیس جمهوری/ تصاویر گزارش تصویری از افتتاحیه رویداد تبریز 2018 با حضور رئیس جمهور 4 علامت اصلی تبدیل خال به سرطان/توضیح در مورد کرم‌های ضدآفتاب کنایه ظریف به نیکی هیلی: آن لوگوی پفک پنیری بود نه موشک! اولین شماره مجله بین المللی وب پژوهی رونمایی شد طرح چهار مرحله‌ای ماکرون برای توافق هسته‌ای بازداشت نامادری سه کودک ماهشهری اعتراف پدر شکنجه‌گر ماهشهری به فرزندآزاری لحظه نجات سه کودک شکنجه شده در ماهشهر /فیلم تیغ در نان سنگک! مناطق حیاتی عربستان هدف حملات موشکی کاری نکنیم معلم فقط به بازنشستگی فکر کند چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (674) تا آخر عمر مراقبشان هستم رونمایی از گواهی ثبت جهانی فرش و گبه فارس عکس/جزئیات شکنجه 3 کودک در ماهشهر با چکش و میله داغ دختر ماهشهری: نامادری‌ام دندانم را با چکش شکست! نخست‌وزیر موقت ارمنستان استعفا کرد (تصاویر) از بوسیدن دست ملانیا تا شوخی با مکرون جنازه رضا شاه را در سال 57 از ایران خارج کرده اند/فتونیوز دختر ماهشهری: دندانم را با چکش شکستند! جشنواره تجلیل از خیران مدرسه دار استان سمنان + عکس حمله مهاجم مسلح به دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن عناوین روزنامه‌های ورزشی 6 اردیبهشت 97/ جشن سرخ‌ها در آزادی +تصاویر علت ضرب و شتم یک جوان توسط پلیس راهنمایی و رانندگی مشخص شد + فیلم «حکیمه نصیری» به مقام اول مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان دست یافت آخرین وضعیت پرونده کودک آزاری ماهشهر از شکستن دندان با چکش تا بستن لب‌های دختر بچه 12 ساله با چسب حراراتی+عکس کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم تلاش برای‌یافتن کودک‌غرق‌شده در رودخانه چم بشیر حضور سرزده رئیس جمهور در بازار کفش تبریز عکس/ مراسم افتتاح "تبریز 2018" در هر ساعت چند «طلاق» در کشور رخ می‌دهد؟ ماجرای فیلم پدر شکنجه گر ماهشهری در شبکه‌های مجازی چیست؟ شوخی جالب روحانی با آدرس دادن تبریزی‌ها + فیلم روسیه اهداف ناشناس بر فراز پایگاه حمیمیم در سوریه را منهدم کرد اولیور استون: نمی‌خواستم فیلم احمدی‌نژاد را بسازم عربستان: قطر باید هزینه نظامی آمریکا در سوریه را بپردازد! دبیرکل نُجَباء: شهادت «الصماد» قلب‌هایمان را به‌درد آورد/ کنار ملت شریف یمن ایستاده‌ایم ده‌ها هزار نفر در ارمنستان خواهان نخست‌وزیری رهبر مخالفان شدند نشست خبری یازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران در تهران برگزار شد خلاصه بازی لیورپول - آ اس رم چهارم اردیبهشت 97 +فیلم بوسه ماکرون به دست ملانیا بانوی اول آمریکا/ عکس حمله یک مهاجم مسلح به دفتر حافظ منافع ایران در پایتخت آمریکا صدای ظریف چگونه به گوش جهان رسید؟ گفت‌وگوی مجدد درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران به معنای نابودی برجام است/آمریکا اصول اولیه بین‌المللی را در توافق هسته‌ای زیر پا گذاشته؛ هر توافق اروپا و آمریکا درباره آینده برجام بی‌اعتبار است آیا مومیایی کشف شده واقعا متعلق به رضاشاه است؟ / چقدر احتمال دارد جنازه در ایران نباشد؟ / راه حل علمی کشف حقیقت در این باره چیست؟ داروی ایرانی درمان پارکینسون رونمایی شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me