تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ابتکار
دسته:اقتصادی()
کد خبر:15672301
۱۳۹۷/۰۱/۲۷ ۲۱:۵۲

بیم و امیدهای «نیما»

سمیرا ابراهیمی
ارز تک نرخی شده و به 4200 تومان رسیده ‌است. عرضه ارز به صرافی ها قطع شده و دولت دستور داده که تمام درآمدهای ارزی وارد سامانه واحد بانک مرکزی شود. مردم نیز نمی‌توانند در خانه ارز نگه دارند و باید ارزهای خود را به سپرده های ارزی بانک ها بسپارند. آخرین تصمیم دولت نیز مبنی بر این است که تمام درآمدهای حاصل صادرات باید توسط صادرکنندگان به این سامانه بیاید و سپس تصمیم گیری برای مصارف بعدی آن انجام شود.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در آخرین اظهارات خود در خصوص بازار ارز در حاشیه جلسات ستاد اقتصادی برای ساماندهی بازار ارز کشور با تاکید بر اینکه ارز حاصل از صادرات کالا باید به چرخه اقتصاد کشور بازگردد؛ از بانک مرکزی خواست تا با تکمیل و بهره برداری سریعتر از سامانه «نیما» نظارت جدی بر منابع ارزی حاصل از صادرات و واردات اعمال شود.
جهانگیری در ادامه گفت: تخصیص مابه‌التفاوت قیمت ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و نیز داروهای مورد نیاز در سریع‌ترین زمان لازم تامین خواهد شد تا کوچکترین خللی در تامین نیازهای کشور ایجاد نشود.
وی با بیان اینکه مهمترین رمز موفقیت طرح سامان بخشی به نظام ارزی کشور اطلاع رسانی صحیح است، گفت: مردم مطمئن باشند که دولت با همراهی آنها و بنگاه های اقتصادی به دنبال پایه‌ریزی نظام ارزی جدید به منظور تامین منافع ملی کشور است.
معاون اول رئیس جمهور جذب اسکناس و ارز نقدی موجود در جامعه در نظام بانکی را راهکاری موثر برای صیانت از پول ملی و دارایی های مردم دانست و اظهار کرد: مقررات مطلوبی برای جذب این منابع تنظیم شده‌است و بانک‌ها باید در فضای رسانه ای و اطلاع رسانی دقیق در این خصوص برای جذب ارز نقدی موجود در جامعه برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهند.
وی بر همکاری و هماهنگی بانک مرکزی با بانک ها و نهادهای اقتصادی نظیر صرافی ها تاکید کرد و گفت: کارگروه‌هایی که در دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت شکل گرفته باید ضمن بررسی همه پیشنهادات و انتقادات مرتبط با ارز راهکار های لازم را ارائه کنند.
رئیس کل بانک مرکزی در این جلسه گفت: خوشبختانه پایه‌ریزی نظام جدید ارزی کشور به خوبی در ابعاد مختلف در حال انجام است و بانک مرکزی در جلسات با گروه ها و بنگاه های اقتصادی و مالی به دنبال اخذ پیشنهادات و نیز اجرای دقیق مصوبات دولت و جلسات ستاد اقتصادی ساماندهی ارز به منظور سامان بخشیدن به بازار ارز کشور و نیز ایجاد شفافیت و نظارت بر منابع ارزی کشور است. موضوع ارتباط ارز با تقویت صادرات، مدیریت بازار ارز و نحوه تخصیص به وارد کنندگان، مقابله با بازار سیاه ارز، تعامل با صرافی ها و واردات در مقابل صادرات از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ و مقرر شد جزئیات مصوبات جلسه از طریق بانک مرکزی اطلاع رسانی شود.
«نیما» چگونه کار می‌کند؟
سامانه ارزی جدید بانک مرکزی با عنوان نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) با هدف تسهیل تامین ارز، ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز و امکان ایجاد فضای رقابتی برای صرافان در راستای تامین ارز متقاضیان از اواخر بهمن ماه سال گذشته به صورت محدود آغاز به کار کرد. با استفاده از این سامانه، خریداران و فروشندگان ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می‌کنند. در فاز نخست، واردکنندگان برای تامین ارز کالای وارداتی به عنوان متقاضی خرید ارز و تمام صرافی ها به عنوان فروشنده ارز ایفای نقش خواهند کرد. این سامانه امکان مدیریت بازار ارز برای سیاست‌گذار و امکان فعالیت شفاف را برای متقاضیان ارز فراهم می کند.
فقط چند ماه ارز تک نرخی می ماند
بهادر احرامیان، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با «ابتکار» گفت: تجربه اجرای این نوع از سیاست های تنظیم بازار ارزی کشور به اوایل دهه هفتاد و دولت سازندگی برمی‌گردد که نتیجه مایوس کننده آن در تاریخ اقتصاد کشور مشخص است. در آن زمان با اعلام نرخ دستوری از سوی دولت ارز به جای تک نرخی، چند نرخی شده و باعث ایجاد بازار غیر رسمی شد که در نتیجه واردات کاهش یافته و شاهد گرانی کالاها در بازارها بودیم. اما در دولت اصلاحات این موضوع اصلاح شده و با روند بهتری اجرا شد.
وی افزود: اکنون نیز هرچند سیاست‌های دستوری دولت برای تنظیم بازار ارز و محدودیت هایی که برای تجار در نظر گرفته‌اند، ضمانت اجرایی دارد، اما نهایتا دولت می‌تواند تا چند ماه دیگر قیمت ارز را در این حوالی نگه دارد بنابراین باید اصل معمای بحران ارزی کشور که در ماه‌های اخیر، منفی شدن تراز حساب سرمایه ای کشور است را حل و فصل کنیم تا بتوانیم به بازگشت آرامش در فضای پرالتهاب ارزی کشور باشیم.
سیاست ارزی جدید دولت تکراری و ناموفق است
حمیدرضا صالحی، دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفت‌و‌گو با «ابتکار» گفت: در دستور العمل اخیر دولت مبنی بر این که ارز حاصل از صادرات باید به سیستم ارزی کشور بازگردد، گفت: بهترین روشی که البته بهتر از سایر روش ها است، در نظر گرفتن امکان فروش ارز از صادرکننده به وارد کننده‌است. اما این موضوع به واسطه آنکه در قیمت توافقی انجام می‌شود، باعث ایجاد قیمت ثالث در بازار ارز می‌شود و در واقع ذات کار که حرکت به سمت ارز تک نرخی است را از بین می‌برد.
این فعال اقتصادی خاطرنشان کرد: هدف دولت از این کار، جمع کردن تمام درآمدهای ارزی در یک کاسه است که طبق آن نظام رگلاتوری ارز توسط بانک مرکزی بتواند با سهولت بیشتری نظارت داشته‌باشد. اما نیاز به واقعی شدن نرخ ارز و زدودن سیاست‌های دستوری از بطن اقتصاد کشور مهمترین عاملی است که باید در کنترل تمام بازارها مدنظر قرار بگیرد.
او افزود: نوسانات نرخ ارز در ماه‌های اخیر، تولید را از چرخه توجیه اقتصادی داشتن خارج کرده‌است. همچنین بخشنامه فوق، مانند طرح‌های پیمان سپاری است که قبلا نیز بارها اجرا شده و بی نتیجه مانده‌است. اکنون نیز دلار 4200 تومانی ثابت نخواهد ماند زیرا نرخ ارز باید به اندازه تورم افزایش پیدا کند و در غیر این صورت بازارهای موازی و غیر رسمی کشور پا می گیرند و فعالان بخش خصوصی محدود می‌شوند.
به گفته صالحی اکنون اقتصاد کشور بیشتر از هر چیز به ثبات نیاز دارد تا قعالان اقتصادی بتوانند آینده را پیش‌بینی کنند. نوسانات ارزی ماه های اخیر برای برخی از افراد سودهای آنی دارد، اما بخش واقعی اقتصادی برای ادامه حیات خود در حوزه‌های تولید و صادرات، به نرخ واقعی ارز و ثبات در این حوزه نیاز دارد.
این خبر را به اشتراک بگذارید


رکورد دست نیافتنی روزبه چشمی در استقلال امسال ده کلانتری به تهران اضافه می‌شود/اولویت با مناطق پر آسیب ایجاد حساب اقماری با تغییر ترکیب گردشگران پس از برجام بازدید مدیر عامل بانک صادرات ایران از شعب آذربایجان شرقی راه اندازی نرم افزار رمز ساز ایران زمین اردوغان و گوترش درباره تحولات سوریه به گفتگوی تلفی پرداختند متیس: هنوز تصمیمی برای خروج از برجام اتخاذ نشده است دیدار بعیدی نژاد با وزیر امور خارجه سایه انگلیس + عکس پیشرفت فیزیکی در بیمارستان 361 تختخوابی ایلام هلاکت 9 جوان صهیونیست در جنوب بحر المیت رضا بنفشه‌خواه به آی‌فیلم می‌آید در دین اسلام تعصبات قومی و جناحی مردود است نکاتی که زنان در میان‌سالی باید بدانند دو کودکشی فجیع در مشهد و گلستان جزییاتی تازه درباره فصل جدید «خندوانه» روایت محسن هاشمی از دیدار اعضای شورا با سیدحسن خمینی دو کودکشی در مشهد و گلستان جنگ طلبی که با رای سنا مسئول دیپلماسی ترامپ شد سقف تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی 25 میلیون تومان می‌شود اولین یادواره شهدای ارتش در مازندران برگزار شد دیدار صمیمانه ستاره‌های منچستر با هواداران بیمار نوجوان+تصاویر اخراج ورسالیکو و سیمئونه در دقیقه 10+عکس همانطور که آمریکا در برجام «دبه» کرد در هر توافق دیگری هم دبه می‌کند سوریه ترور «صالح الصماد» را محکوم کرد نسخه‌ای بی نظیر برای درمان و دفع سنگ کلیه برجام چه تأثیر مثبتی بر اقتصاد داشت که خروج از برجام تأثیر منفی داشته باشد؟ اصلاح حجاب مهمان خارجی جشنواره جهانی فجر استقلال به بردن عادت کرده است/ قرارداد شفر زودتر تمدید شود شورای امنیت باید به سیاست استثنا بودن رژیم صهیونیستی خاتمه دهد 9 صهیونیست در جنوب بحرالمیت به هلاکت رسیدند برگزاری نشست با تولید کنندگان و عرضه کنندگان کفش تبریز در اجرای دستور رئیس جمهور اردوی عملی میدان تیر دانش آموزان فلارد لردگان برگزار شد. برگزاری جلسه بررسی عملکرد شعب استان گلستان بانک ایران زمین مراسم بدرقه تیم ملی تنیس روی میز توسط بانک دی برگزار شد شادابی روح و جسم با ورزش بدست می‌آید دیدار رئیس صندوق توسعه ملی با مدیرعامل بانک دی پیاده روی کارکنان سپاه ناحیه لردگان جزئیات قتل پسر بچه 10 ساله مشهدی باخت و لشگر مصدومان دست آورد هاینکس مقابل زیدان+عکس سوریه ترور «صالح الصماد» را به شدت محکوم کرد رنگی که دیوارهای خانه را هوشمند می‌کند نشست خبری مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان یزد اولین یادواره شهدای ارتش در مازندران برگزار شد اجرای نمایش، دادگاه زباله‌ها در تالار هنر یزد سقف تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی 25 میلیون تومان می‌شود جاده چالوس جمعه یکطرفه می‌شود تورنمنت چهارجانبه فوتبال دختران زیر 17 سال-ایتالیا؛ تساوی ایران برابر اسلوونی ورزشکاران ایران در شبکه‌های اجتماعی؛ 6 اردیبهشت 1397 قتل فجیع یک کودک 10 ساله در مشهد پیاده روی کارکنان سپاه ناحیه شهرکرد
تلگرام کند می‌شود درمان دندان‌های دختر شکنجه شده ماهشهری توسط دندانپزشک نیکوکار / دندان‌ها با چکش شکسته بودند + عکس بازدید دکتر رشیدیان استاندارخراسان رضوی از دو واحد تولیدی همزمان با نخستین روز‌های هفته کار و کارگر. کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز در خورستان (+عکس) / ضارب متواری شد ترامپ: بن سلمان شپش دارد! دندانپزشک نیکوکار هزینه‌های درمان کودک آزاردیده ماهشهری را تقبل کرد+تصاویر کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز +عکس بازدید وزیر بهداشت و سرپرست شهرداری تهران از مرکز بهداشتی منطقه 17 و پرتو در تهران درگذشت بازیگر سریال گلشیفته+فیلم درگذشت بازیگر سریال گلشیفته آیت‌الله آملی: اگر ملت قیام کند، همه ما را به دریا خواهد ریخت تحویل نخستین بوئینگ 777 برجامی به تعویق افتاد عاملان جنایت باقرشهر دستگیر شدند اسامی سران مفاسد اقتصادی کشور به قوه قضاییه ارسال شده است جزییات ضرب و شتم دبیر فیزیک توسط ولی دانش‌آموز محسن رضایی: آمریکا از برجام خارج شود، ما از npt خارج می‌شویم عاملان جنایت باقرشهر دستگیر شدند ناگفته‌های تکان دهنده عموی کودکان شکنجه شده ماهشهری آخرین وضع کودکان آزار دیده ماهشهری/پدر و نامادری در زندان رهبر معظم انقلاب در دیدار شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن: کشورهای اسلامی در اثر تمسک‌نجستن به قرآن دچار «بیماری ذلت» شده‌اند/ … قتل هولناک دختر بچه 5 ساله در گلستان حضور نخستین بانوی وزنه بردار تاریخ ایران روی تخته مسابقات بین المللی + عکس ادامه اعتراضها در ارمنستان علیه حزب حاکم ترامپ: بن سلمان شپش دارد /فیلم "اون" با پای پیاده به کره‌جنوبی می‌رود کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز+عکس عکس/ «الهام چرخنده» در بین شرکت کنندگان دیدار امروز با رهبر معظم انقلاب ناگفته‌های تکان دهنده درباره شکنجه وحشتناک سه کودک ماهشهری رونمایی از تندیس استاد نادر الهی آمار تلخ از طلاق در ایران چهل سال است که در مقابل زورگویی‌های استکبار ایستاده‌ایم/کشورهای اسلامی دچار "بیماری ذلت شده‌اند هواشناسی برای استان بوشهر احتمال آبگرفتگی معابر پیش بینی کرد شمخانی: نگذاریم کشورهای ثالث بر روابط ایران و پاکستان تاثیر منفی داشته باشند مجوز استقرار سرورهای تلگرام در ایران لغو شد غول‌های خودرو سازی در نمایشگاه اتومبیل پکن 2018 "اون" با پای پیاده به کره‌جنوبی می‌رود سرکیسیان رفت شرایط برای انتخاب پاشینیان بعنوان نخست وزیر فراهم شد آیت‌الله جوادی‌آملی: اگر باوجود مشکلات ملت قیام کند، همه مارا به دریا خواهد ریخت/ دیدار ربیعی با مراجع دستگیری "عباس عدالت" تایید شد/ دستگیری وی همراه یک شبکه انگلیسی نفوذ ماجرای ضرب و شتم یک معلم در کلاس درس! + عکس تشییع و تدفین دو شهید در کرمان پاسخ وزارت خارجه به انتقادات و اتهامات برخی رسانه‌ها درباره سفر ظریف به نیویورک نظر شما درباره این تصویر چیست؟ دستبوسی …! + عکس استقلالی‌ها از تلویزیون دیدار سپاهان و استقلال را ببینند از تأکید رهبر انقلاب بر لزوم توجه به علوم عقلی تا رونمایی از آثار مدرس زنوزی عاملان قتل زن جوان در باقر شهر دستگیر شدند اجرای طرح ترافیک جدید از 15 اردیبهشت کشورهای اسلامی در اثر تمسک نجستن به قرآن دچار «بیماری ذلت» شده‌اند/ایران با عمل به قرآن مقابل آمریکا ایستاده و پیشرفت کرده است دیدار شرکت‌کنندگان در سی‌وپنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن با رهبر معظم انقلاب همه نیازهای ارزی کشور در سیستم جدید ارزی با شفافیت تامین می‌شود/ صادرکنندگان در فروش ارز خود حتی یک روز نباید معطل بمانند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me