تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی()
کد خبر:15674606
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۰۰:۱۲

پای برجام ایستاده‌ایم

پیش از برگزاری این نشست، فدریکا موگرینی، مسوول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی در جمع خبرنگاران بر «حیاتی بودن» حفظ توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرد. موگرینی گفت که این اتحادیه در همکاری با ایالا‌ت‌متحده، تلاش می‌کند همه طرف‌ها به‌طور کامل به اجرای همه‌جانبه برجام متعهد باشند. مسوول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا افزود: «وزرای خارجه اتحادیه اروپا بار دیگر بر تعهد قاطع و صریح خود به اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران تاکید خواهند کرد.»

براساس اخبار و گزارش‌ها از جمله مباحثی که در نشست روز گذشته وزرای اروپایی مورد بحث قرار گرفته تحریم‌های پیشنهادی بریتانیا، فرانسه و آلمان علیه ایران بوده است. تحریم‌های پیشنهادی این سه قدرت جهانی دخیل در توافق هسته‌ای، بر برنامه موشکی ایران و نیز نقش جمهوری اسلامی در جنگ سوریه تمرکز دارد و بریتانیا، فرانسه و آلمان امیدوارند که وضع چنین تحریم‌هایی ایالا‌ت‌متحده را ترغیب کند که از توافق هسته‌ای خارج نشود. در این رابطه مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «ما هم اکنون تحریم‌هایی غیرهسته‌ای علیه ایران داریم و انتظار نمی‌رود وزرای اروپایی در نشست خود تحریم‌هایی تازه علیه ایران وضع کنند.» به گفته این مقام اروپایی، دستاوردهای آخرین نشست کمیسیون مشترک ناظر بر اجرای برجام «مثبت» بوده و علاوه بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ۱۰ بار پایبندی ایران را به تعهداتش تایید کرده، همه طرف‌ها با پایبندی کامل ایران به تعهداتش در این زمینه موافق هستند. او اضافه کرد که کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا همواره به روشنی بیان کرده‌اند که بقای برجام، حیاتی است و این موضوع از منافع راهبردی اتحادیه اروپا است که ما به آن پایبند می‌مانیم. موگرینی همچنین گفت: «حفظ اعتبار آژانس انرژی اتمی، به ویژه در شرایطی که احتمالا برای مذاکره با کره‌شمالی آماده می‌شویم، حیاتی است و بنابراین، کارهایی در دست انجام است و معتقدیم ضروری است در این زمینه متحد باشیم.»  

سخنگوی فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز گذشته با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود ضمن اعلام برگزاری جلسه هماهنگی میان موگرینی و ژان ایو لودریان، بوریس جانسون و هایکو ماس وزیران امور خارجه فرانسه،‌ انگلیس و آلمان در حاشیه نشست شورای روابط خارجی اروپا در لوکزامبورگ نوشت: «شرکت‌کنندگان در این جلسه درباره ادامه حمایت از اجرای توافق هسته‌ای با ایران (برجام) گفت‌وگو کردند.»

پیشرفت مذاکرات بروکسل و واشنگتن

از دیگر سو، خبرگزاری آسوشیتدپرس، با اشاره به تلاش‌های اروپا برای جلب رضایت رئیس‌جمهور ‌آمریکا به‌منظور حفظ برجام گزارش داد که آینده توافق هسته‌ای تاریخی با ایران منوط به موفقیت آخرین رایزنی‌های اروپایی‌ها با رئیس‌جمهور ترامپ است. همزمان، دیپلمات‌های آمریکایی از پیشرفت موردی مذاکرات «اصلاح» برجام با دیپلمات‌های اروپایی خبر می‌دهند. رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا برای متقاعد کردن رئیس‌جمهور آمریکا به حفظ برجام راهی واشنگتن خواهند شد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هفته آینده در دو سفر جداگانه برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا راهی واشنگتن خواهند شد. زمان سفر مکرون ۲۴ آوریل، چهارم اردیبهشت و زمان سفر مرکل ۲۷ آوریل، هفتم اردیبهشت اعلام شده است. گفته می‌شود که ترزا می‌، نخست‌وزیر بریتانیا نیز به‌زودی سفر غیرمنتظره‌ای به واشنگتن خواهد داشت. خبرگزاری آسوشیتدپرس این سفرها را آخرین تلاش‌های دیپلماتیک رهبران اروپایی برای نجات برجام در دقیقه ۹۰ خوانده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه (۱۶ آوریل/ ۲۷ فروردین) به نقل از دو دیپلمات آمریکایی نوشته است مذاکرات نمایندگان بریتانیا، فرانسه و آلمان برای «اصلاح» برجام پیشرفت‌هایی داشته است. دیپلمات‌های اروپایی از هفته گذشته مشغول مذاکره با وزارت خارجه آمریکا هستند تا راهی برای برطرف کردن «ایرادهای برجام» پیدا کنند. این ایرادها از سوی دونالد ترامپ مطرح شده است. رئیس‌جمهور آمریکا به‌طور مشخص ۴ خواست دارد: «محدود کردن برنامه موشکی ایران و مقابله با رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه که ارتباطی با برجام ندارند و دسترسی کامل بازرسان بین‌المللی به تمام سایت‌های هسته‌ای و نظامی ایران و همچنین تغییر بندی در برجام به نام «مقررات غروب خورشید» که به ایران اجازه می‌دهد پس از چند سال غنی‌سازی اورانیوم را بدون محدودیت از سر گیرد. دیپلمات‌های اروپایی و آمریکایی هفته گذشته در چهارمین دیدار خود برای گفت‌وگو در مورد این «خواست‌ها» به پیشرفت‌هایی دست پیدا کرده‌اند. دیپلما‌ت‌های ‌آمریکایی و دو مشاور خارج از مجموعه کارمندان دولت آمریکا به آسوشیتدپرس گفته‌اند که طرف‌های مذاکره‌کننده در مورد برنامه موشکی و بازرسی از تاسیسات ایران به توافق «نزدیک» ‌شده‌اند. اما هنوز در مورد تغییر سقف زمانی محدودیت غنی‌سازی اورانیوم در ایران اختلاف‌نظر وجود دارد. یک مقام آمریکایی در این باره گفت: «توافقی که بر سرآن بحث شده، این است که اگر ایران کاری انجام دهد که مدت زمان مورد نیاز برای تولید یک سلاح هسته‌ای به کمتر از یک زمان معین برسد، تحریم‌ها به‌طور خودکار علیه ایران اعمال شوند. توافق کنونی به گونه‌ای است که زمان موسوم به گریز هسته‌ای ایران یک سال باشد. اما براساس بندهای غروب که اولین آنها در سال ۲۰۲۴ منقضی می‌شود، چنین محدودیتی برداشته می شود.» به گزارش آسوشیتدپرس، اروپایی‌ها اعلام کرده‌اند که خواهان بازگشایی موضوع توافق برای مذاکره مجدد نیستند و تمایلی به وضع مجدد خودکار تحریم‌ها برای فعالیت‌های مجاز ندارند. اما به گفته این مقامات و مشاوران آمریکایی، آنها پذیرفته‌اند که کاهش زمان گریز هسته‌ای ایران به کمتر از یک سال، باید دست‌کم دلیلی برای بررسی تحریم‌های جدید علیه این کشور باشد. به گفته آنها اینکه این مدت زمان چگونه باید مورد بررسی قرار گیرد، هنوز مورد بحث است.

نزدیک شدن به ضرب‌الاجل ترامپ

این درحالی است که کمتر از یک ماه به ضرب‌الاجل دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به کشورهای اروپایی حاضر در مذاکرات هسته‌ای ایران (بریتانیا، فرانسه و آلمان) برای اعمال تغییرات موردنظر آمریکا در برجام و «اصلاح نقایص آن» باقی مانده است. دونالد ترامپ هشدار داده که اگر توافقی درباره این تغییرات تا تاریخ ۱۲ ماه مه صورت نگیرد، آمریکا از توافق هسته‌ای پنج به علاوه یک با ایران خارج خواهد شد. پیش‌تر گزارش شده بود که سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان پیشنهادهایی را برای تحریم اشخاص یا نهادهای ایرانی به دلیل نقش آنها در برنامه موشکی یا جنگ داخلی سوریه مطرح کرده‌اند. این سه کشور اروپایی برای تامین نظر آمریکا و سختگیری بیشتر علیه ایران پیشنهاد تحریم‌های جدید را دادند و گفتند که این تحریم‌ها ناقض برجام نخواهند بود؛ چون شامل موارد هسته‌ای نیست و قرار نیست که تحریم‌های رفع‌شده در برجام دوباره برقرار شود. اما این پیشنهاد با تردید تعدادی از اعضای دیگر اتحادیه اروپا از جمله ایتالیا، اسپانیا و اتریش روبه‌رو شد که می‌گفتند وضع چنین تحریم‌هایی نه نظر آمریکا را تامین می‌کند و نه به سود روابط با ایران است. حدود یک هفته پیش اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را که ابتدا شش سال پیش در ارتباط با بحث حقوق بشر ایران وضع کرده بود برای یک سال دیگر تمدید کرد. برای وضع تحریم‌های جدید موافقت تمام اعضای اتحادیه اروپا ضروری است.

ابهام در تصمیم آمریکا

از سوی دیگر بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه روز گذشته در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران درباره سخنان وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره احتمال عدم خروج آمریکا از برجام گفت: «من از گمانه‌زنی پرهیز می‌کنم. اظهارات متفاوتی از اروپا و آمریکا وجود دارد. ما سخنان متفاوت و متضاد و غریبی را درباره ایران و برجام دریافت می‌کنیم که درباره آنها اظهارنظر نمی‌کنیم، باید صبر کرد؛ زیرا فکر می‌کنم با توجه به شخصیت رئیس‌جمهور آمریکا که در بزنگاه‌ها مواضع متفاوت و متضادی را اتخاذ می‌کند، تصمیم قاطعی هنوز در آمریکا گرفته نشده است.» به گزارش خبرگزاری تسنیم، سخنگوی وزارت خارجه درباره تحریم‌ها علیه ۸۲ فرد و نهاد ایرانی در شورای اروپا و مذاکرات حقوق بشری با اروپا گفت: «این موضوع جدیدی نیست. مذاکرات با اروپا از گذشته پیرامون مسائل مختلف وجود داشته و ما پیرامون برخی مسائل دارای تفاوت دیدگاه بسیاری هستیم که بخشی از آن به تفاوت ارزش‌ها باز می‌گردد؛ به‌خصوص در حوزه مسائل حقوق بشر.»

رایزنی ایران و اروپا

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره مذاکرات ایران با اروپا نیز گفت: «رایزنی‌های ما درباره برجام درحال انجام است و این یک بحث قابل‌توجه است برای اروپا و ایران. آنها در مذاکرات خود با ایران همواره بر برجام و پایبندی بر آن تاکید داشته‌اند. با توجه به جایگاه و موقعیت ایران و ظرفیت‌هایش در منطقه و نقش آن در ثبات و امنیت منطقه‌ای بر مواضع خود پافشاری می‌کند و امیدوارم بتوانیم در یک مسیر ادامه دهیم به‌رغم همه کارشکنی‌هایی که آمریکا دارد.»

توافق هسته‌ای جای بازبینی ندارد

همچنین قاسمی درباره اظهارات موگرینی مبنی بر تعهد اروپا به ایران و جلسه با وی گفت: «ما با کشورهای اروپایی با توجه به برجام در تماس هستیم و مورد علاقه دو طرف است. این تماس‌ها تا ۲۲ اردیبهشت ماه ادامه خواهد یافت. اروپا پایبند است و ایران هم تغییری در مواضع خود ندارد و اولین کشوری نخواهد بود که از برجام خارج شود و با هوشیاری تمام موارد را رصد خواهد کرد و اجاره نخواهد داد دیگران با هزینه ایران خللی در آن ایجاد کنند. برجام هیچ جای بازبینی ندارد و همین است که با پشتوانه ۲۲۳۱ اجرایی شده است.»  سخنگوی وزارت خارجه درباره برجام بدون آمریکا نیز گفت: «در هیات نظارت بر برجام طرح‌های مختلف بررسی شده و احتمالات مختلفی بوده که یکی از آنها برجام بدون آمریکاست. بیان زودهنگام این موضوع کار درستی نیست و با توجه به شرایط جدید این اقدامات در زمان خود اعلام خواهد شد.»

 

02-02

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


2 تخلف جدید در بودجه 96 چین در چابهار پارک پتروشیمی راه اندازی می‌کند یک فیلم ایرانی نامزد دریافت سه جایزه از یک جشنواره انگلیسی شد طمع ذخایر منطقه عقل از سر استعمارگران ربوده است/ تهدید بانک‌های دنیا و سرمایه‌گذاران خلاف برجام است/ تبریز برای همیشه تاریخ جاذبه خواهد داشت سرسپردگی فرانسه به آمریکا +عکس 2 هزار مسکن برای مددجویان باهمکاری استانداری و کمیته امداد خوزستان ساخته می‌شود 70 هکتار از کشت محصول کلزا در استان سمنان به‌صورت کشت بهاره است خلیج فارس طوفانی می‌شود/ لزوم پرهیز از ترددهای دریایی غیرضروری شهرستان اهر با قابلیت‌های بالقوه نیازمند کمک‌های دولت است از مذاکره با مربی خارجی تا جذب اسپانسر برای سرمایه‌گذاری در لیگ والیبال بانوان صبا تنها قربانی هیات فوتبال قم نبود! تراز تجاری فروردین ماه مثبت شد مالاریای 'فالسیپاروم' احتمال مرگ زنان باردار را افزایش می‌دهد سارقان با 20 فقره دزدی در بینالود دستگیر شدند همکاری‌های ایران و کمیسیون تون ماهیان اقیانوس هند گسترش می‌یابد مقام‌های ارشد اقتصادی آمریکا در راه چین هستند درمان رتینوپاتی دیابتی با لنز تماسی همدان چهار راه ریلی کشور می‌شود جشنواره بادبادک‌ها در برج آزادی تهران برگزار شد طرح نشاط روستایی با محوریت برنامه‌های فرهنگی و هنری در ورامین اجرا می‌شود دوره کارگاهی عکس‌نوشت برای اولین بار در اهواز برگزار می‌گردد کرمانشاه| 23 واحد مسکونی توسط سپاه تحویل زلزله‌زدگان شد لزوم تداوم مدارس سمپاد برای دانش‌آموزان نخبه اعلام جزئیات نرخ کرایه تاکسی‌ها در سال 97 +جدول آغاز خزانه‌گیری برنج در شالیزارهای شهرستان قزوین دستگیری یک سارق و کشف 7 فقره سرقت 110 کیلوگرم تریاک در قزوین کشف شد سومین برد متوالی ایران و صعود به یک چهارم نهایی مسابقات فوتوالی قهرمانی جهان- بانکوک امضای رییس‌جمهوری پای سرنوشت جاده مرگ انصاری فرد: سخت‌ترین بازی ما در جام جهانی دیدار برابر مراکش است موندو: بارسلونا نسبت به خرید آرتور ملو تردید دارد هشدار نیروهای مسلح یمن به عربستانی‌ها برای دوری از اماکن دولتی و وزارتخانه‌ها مظفر: تیممان پیر نیست/ جوانگرایی یک پروسه است بار بی کیفیتی خودروهای داخلی روی دوش مردم توزیع سراسری گازوئیل یورو 4 تا دو ماه آینده سرپرستی کودکان آزار دیده ماهشهری توسط فرماندار و استاندار خوزستان همکاریهای ایران و کمیسیون تون ماهیان اقیانوس هند (iotc) گسترش می‌یابد گروه بهنا در برج آزادی کنسرت می‌دهد آیت‌الله جنتی: باید از مأموران نیروی انتظامی در زمینه برخورد با منکرات حمایت کنیم داستان تصویری مومیایی در ایران! رجایی باغسیایی عنوان کرد: حمایت از کالای ایرانی در گرو تحقق بانکداری اسلامی ساداتیان عنوان کرد: خلع سلاح جنگ‌طلبان با تحقق ایده «مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای» اعلام نرخ تورم فروردین 97 قتل عام "زنبورخوارها" در دزفول/ عکس تاریخ پایان پرداخت جریمه غیبت سربازی اعلام شد جایزه بهترین کارگردانی جشنواره آمریکا برای فیلم ایرانی زمان ابلاغ مصوبه کاهش نرخ سود وام مسکن به بانک‌ها اعلام شد بازرس ویژه قلابی دستگیر شد صادرات روزانه 700 هزار بشکه نفت ایران به هند یک هزار و 100 سکونتگاه غیررسمی در کشور وجود دارد
تصویر جنجالی مسی؛ اعجوبه 6 انگشتی است؟ + عکس جزئیات شکنجه 3 کودک در ماهشهر با چکش و میله داغ / شکستگی بدن و دندان‌ها / پدر بازداشت شد +عکس و فیلم واکنش‌ها به ماجرای مومیایی منسوب به رضاخان خبر فوت "حمید بقایی" تکذیب شد نامادری شکنجه گر در ماهشهر به دام افتاد چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (673) کودک آزاری دلخراش در ماهشهر/ تشریح وضعیت 3 کودکی که شکنجه شدند/ بازداشت پدر کودکان خلاصه بازی لیورپول و آ اس رم در 4 اردیبهشت 97 +فیلم یک جسد و چند نشانه؛ آیا مومیایی کشف شده در نزدیکی حرم حضرت عبدالعظیم، رضا شاه است؟ (+فیلم) برخورد دو دستگاه خاور 4 کشته و مصدوم برجای گذاشت حزب الله عراق: ترور "الصماد" سرآغاز مرحله جدیدی در مقابله با عربستان است تصاویر تلخ از نجات کودکان آزار دیده در ماهشهر بیانیه رضا پهلوی درباره مومیایی منتسب به رضاشاه مراسم افتتاح تبریز 2018 با حضور رئیس جمهوری/ تصاویر کنایه ظریف به نیکی هیلی: آن لوگوی پفک پنیری بود نه موشک! ترامپ برجام را با تعلل مواجه کند، خویشتن‌داری نمی‌کنیم طرح چهار مرحله‌ای ماکرون برای توافق هسته‌ای خبرنگار اصلاح‌طلب هتاک دستگیر شد خبرنگار هتاک حین فرار از کشور بازداشت شد عکس‌نوشت| نقشه‌ماهواه‌ای می‌گوید؛ مومیایی، رضاشاه است! حزب الله: "الصماد" مردی استثنائی بود که با شدیدترین تجاوز در منطقه مقابله کرد دیدارهای امروز ظریف در نیویورک تیغ در نان سنگک! گزارش تصویری از افتتاحیه رویداد تبریز 2018 با حضور رئیس جمهور حسن زاده: سرمربی تیم همسایه، داور بازی‌های ما را انتخاب می‌کند! / نکونام نمک خورد، اما نمکدان شکست نامادری سنگدل در ماهشهر دستگیر شد نقشه ماهواه‌ای می‌گوید: مومیایی رضاخان است؟ +عکس تخریب 171 مورد ساخت وساز غیرمجاز سخنگوی سپاه شهادت" صالح علی الصماد" را به عموم مردم یمن تبریک و تسلیت گفت تشکیل کارگروه "مقابله با خشکسالی" در دولت تشکیل کارگروه "مقابله با خشکسالی" در دولت اعتراض دانشجو معلمان گرگان به کیفیت پایین غذا +عکس و فیلم شایعه فوت بقایی تکذیب شد «مومیایی» منسوب به رضا شاه شیادی است +عکس تشییع پیکر آیت الله حبیب الله مهمان نواز خبرنگار هتاک بازداشت شد تیم راگبی ایران قطر را با اقتدار شکست داد رونمایی از گواهی ثبت جهانی فرش و گبه فارس 4 کشته و مصدوم در برخورد 2 خاور فراگیر شدن فرهنگ انتظار مستلزم توجه جدی به تمام ابعاد زندگی امام عصر عجل ا … تعالی فرجه است بیانیه 246 نماینده مجلس در حمایت از سپاه پشت پرده شکایت خسرو حیدری از استقلال زنگنه: اگر کار "غیر قانونی" انجام می‌دهم خیانت کارم! مظنون حادثه دیروز کانادا دستگیر شد آیین رونمایی از کتاب رویای آمریکایی نخست‌وزیر ارمنستان استعفا داد تشکیل کارگروه "مقابله با خشکسالی" در دولت جزئیات شکنجه 3 کودک در ماهشهر با چکش و میله داغ / شکستگی بدن و دندان‌ها / پدر بازداشت شد (+عکس و فیلم لحظه نجات کودکان) خبرنگار هتاک به ساحت رضوی دستگیر شد پیدا شدن جسد تکه تکه یک زن در سطل آشغالی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me