تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15679860
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۰:۰۷

دور و نزدیک ایران و آسیای مرکزی

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز گذشته به منظور شرکت در بیست و سومین اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو اکو راهی تاجیکستان شد.

روز گذشته بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در خصوص اهداف کلی این سفر به خبرنگاران گفت که هدف کلی این سفر حضور ظریف در نشست کشورهای عضو اکو است که در حاشیه آن فرصت مغتنمی برای دیدار و مذاکره با مقامات عالی تاجیکستان برای بهبود روابط دوجانبه ایجاد شده است. در همین راستا عصر دیروز، وزیر خارجه کشورمان در دیدار با امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان ضمن گفت وگو و تبادل نظر در خصوص موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و با اشاره به مشترکات فراوان دو کشور، بر گسترش روابط و همکاری ها در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، انرژی و فناوری تاکید کرد.

** گسل روابط میان تهران و دوشنبه
باتوجه به این نکته می‌توان خاطر نشان کرد که روابط ایران و تاجیسکتان به عنوان دو کشور دارای قرابت‌های تاریخی و فرهنگی مشترک آنچنان که از ظرفیت‌های آن بر می‌آید، از روندی مطلوب برخوردار نیست. شاید کمتر کشوری باشد که به مانند تاجیکستان با ایران دارای اشتراکات فرهنگی، زبانی و دینی باشد، اما این مهم در طول چند سال گذشته با تیره شدن روابط میان تهران و دوشنبه مغفول واقع شده است.

اوج کشمکش‌ ها در روابط میان ایران و تاجیکستان به مساله بابک زنجانی و همچنین ممنوعیت حزب رستاخیز در تاجیکستان باز می‌گردد. در چنین وضعیتی با سفر محی‌الدین کبیری رهبر این حزب به تهران برای شرکت در همایش وحدت اسلامی، دولت تاجیکستان این مساله را دستاویزی برای فاصله گرفتن بیشتر از تهران قرار داد و مراکز فرهنگی و اقتصادی ایران را در این کشور تعطیل کرد.

از سوی دیگر فاصله میان تهران و دوشنبه زمانی نمایان‌تر شد که سال گذشته محمدجواد ظریف در سفر منطقه‌ای خود به آسیای میانه از سفر به تاجیکستان خودداری کرده و رئیس جمهوری این کشور نیز برای مراسم تحلیف دوازدهمین دوره ریاست جمهوری به تهران نیامد.

همچنین تابستان سال گذشته تلویزیون دولتی تاجیکستان با نشان دادن سه متهم و مانور بر روی اعترافات آنها، مدعی شد که ایران در ترور برخی مقامات و روشنفکران تاجیک دخالت داشته است. همزمان با این وقایع در تیر ماه سال گذشته ده‌ها دفتر فرهنگی ایران در تاجیکستان به خصوص در شهر خجند که مورد استقبال بسیاری از مردم این شهر نیز قرار داشت، تعطیل شد. این در حالی است که دوشنبه بیش از هر زمان دیگری، پیوندهای اقتصادی و سیاسی خود را با عربستان و ترکیه تقویت کرده و به گفته ناظران شرکت‌های ترکیه‌ای هم اکنون فعالیت‌های گسترده تجاری و فرهنگی را در تاجیکستان در دستور کار خود قرار داده‌‌اند.

این مهم زمانی اهمیت می‌یابد که بدانیم اکنون روابط ایران با ازبکستان نیز از رونق گذشته خود برخوردار نبوده و به عقیده کارشناسان یکی از دلایل عدم عضویت دائم ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای به مخالفت تاجیکستان و به خصوص ازبکستان باز می‌گردد.

** اکو سازمانی ناکارآمد با وجود ظرفیت‌های فراوان
از سوی دیگر درخصوص سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو به عنوان یک سازمان منطقه‌ای نیز می‌توان گفت که این سازمان در ابتدا در اوایل دهه 1340 شمسی توسط سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه پایه‌ریزی شد و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی کشورهایی نظیر افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان نیز به این سازمان ملحق شدند.

با پیوستن این کشورها به سازمان اکو، جمعیتی بالغ بر 400 میلیون نفر در گستره جغرافیایی 8.5 میلیون کیلومتر مربع، ظرفیت‌های عظیمی در جهت ارتقاء شرایط توسعه اقتصادی پایدار، گسترش تجارت درون منطقه‌ای، توسعه زیربناهای ارتباطی و حمل و نقل میان این کشورها فعال شد. با این حال هنوز سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو برای رسیدن به شرایط مطلوب خود به سبب تعارض منافع و اختلافات سیاسی فاصله‌ زیادی دارد.

طبق آمارهای موجود، میزان مبادلات اقتصادی اکو در سال 1395 تنها 8 درصد از کل تجارت کشورهای عضو را در برگرفته است که عواملی همچون عدم مشابهت‌های اقتصادی و مکمل نبودن ظرفیت‌های تجاری میان آنها به همراه اختلاف نظرهای سیاسی، به نوعی موجبات ناکارآمدی این سازمان را فراهم ساخته است.

** عضویت در پیمان‌های منطقه‌ای ضرورت خروج از انزوا
با وجود این مشکلات، سازمان اکو همچنان به صورت بالقوه دارای پتانسیل‌های فراوانی برای همگرایی را در دل خود دارد که می‌توان با تکیه بر قرابت‌های فرهنگی، تاریخی و مذهبی به صورت تدریجی به سمت‌های همکاری‌های گسترده‌تر گام بردارد. این مهم برای ایران با توجه به شرایط بین‌المللی از اهمیت فراوانی برخوردار است. ایران هم اکنون جزو هیچ نهاد موثری در حوزه منطقه‌‌ای نیست و این در حالی است که اکثر کشورهای پیرامونی ایران با عضویت در سازمان‌های بین‌المللی مانند شانگهای که از اثرگذاری قابل ملاحظه‌ای نیز برخوردار است، مسائل و راهبردهای خود را پیش برده و از طریق این پیمان‌های جمعی ایجاد اجماع می‌کنند.

در همین رابطه است که ضرورت دارد ایران مسائل دوجانبه خود را با همسایگان و در محیط پیرامونی به مسائل منطقه‌ای و چند جانبه تبدیل کند. به همین دلیل است که ساید آسان‌ترین راه ورود به چنین وضعیتی عضویت در سازمان‌هایی نظیر شانگهای یا تقویت ظرفیت‌های بالفعل در سازمان‌هایی نظیر اکو باشد. این سازمان‌ها در حوزه آسیای مرکزی اکنون فعال هستند و تصمیمات مهمی را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی اتخاذ می‌کنند که بودن ایران در چنین اجماعی باعث شراکت در تصمیمات و نیز توزیع منافع خواهد بود.

ایران اکنون به مدت 25 سال است که توافق موثری با کشورهای آسیای میانه نداشته و در همین راستا بسیاری از ظرفیت‌های راهبردی آن با توجه به اشتراکات فراوان توسط سایر کشورها از جمله ترکیه تخلیه شده است. در طول این سال‌ها با کارشکنی‌های صورت گرفته به خصوص از طرف آمریکا که سیاست همه چیز منهای ایران را دنبال و تقویت کرده است، با وجود نقش میانجی ایران در حل بحران‌های منطقه آسیای مرکزی، همچنان موانع سیاسی باعث شده است که راهبردهای ایران به یک دیپلماسی دامنه‌دار و موثر برای منافع ملی تبدیل نشود. از این رو عضویت ایران در پیمان‌های مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی یکی از اهرم‌های مثبتی خواهد بود که این نقش مداوم و دامنه‌دار را بر پایه منافع مشترک و موازی شکل دهد.

*منبع: روزنامه ابتکار؛ 1397،1،28
*گروه اطلاع رسانی**9117**2002

دور و نزدیک ایران و آسیای مرکزی #سياسي #ابتكار #ايران و آسياي مركزي #اجلاس اكو
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


لیلاز: به روحانی علاقه‌مندیم ولی اگر خطا کند به او رحم نخواهیم کرد آقای وزیر! کمی ظریف‌تر عکاسی از حفره‌های یخی در قطب شمال ضیایی: مشکلات تیم بانوان را از من نپرسید/ از خدا می‌خواهم منتقدان را شفا بدهد! عکس/صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه 4 اردیبهشت نرخ خرید و فروش ملک در زعفرانیه شکایت کاربران جی میل از حمله پیام‌های ناخواسته وضعیت ائتلاف‌ها در عراق و اولویت‌های راهبردی ایران نود تا نود (1397/02/03) صالحی: اکران فیلم به زبان ترکی آذربایجانی منعی ندارد «منصور قمر» پرکارترین مسئول شهرستان بندر ماهشهر در سال 96 شد فرودگاه یاسوج تعطیل است؟ بدقولی برخی شرکتهای سرمایه پذیر، عامل تاخیردرتسویه سود سهام عدالت 1 میلیارد دلار از صندوق توسعه برای مسکن یکم بازی برابر هوفنهایم احتمالا آخرین بازی فورسبرگ برای لایپزیش بوده است نابسامانی در بازار خودرو اصفهان میزگرد "چالش‌های صنعت نساجی"| ماجرای واردات 20 میلیون متر پارچه کفن هندی به ایران برنامه شرکت روس برای ساخت زیردریایی با قابلیت عملیات در عمق 12 هزار متری افشاریان: رهبری‌فرد عذرخواهی کرد اما شکایت می‌کنم/ مگر کسی جرات دارد به من پول بدهد و پس بگیرد؟! محجوب: افزایش حقوق کارگران حمایت از کالای ایرانی است بورس- عرضه و تقاضا - 1397/02/04 پرداخت 8 هزار میلیاردریال تسهیلات به مردم گیلان توسط بانک سپه وقوع 457 سانحه هوایی در 2012 تا 2016/ثبت 41 سانحه مرگبار مصیبت نفت 100 دلاری برای تولیدکنندگان صحبت در مورد تبانی در فوتبال کدام مرتضوی خبر اول جریان اصلاحات شد؟ استروتمن: پزشکان گفتند دیگر نمی‌توانی فوتبال بازی کنی اما حالا در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا هستم کاهش 3 درصدی سطح کانون‌های بحرانی آلوده به آفات مین‌زارهای فکه و عین خوش کشتزار می‌شوند/ رویش دوباره خوشه‌های طلایی گندم در نقطه صفر مرزی 9 کشته و 16 زخمی؛ آخرین آمار قربانیان حمله خودرو به عابران در تورنتو آیا جسد مومیایی را می‌توان شناسایی کرد؟ ادعای یک زندانی درباره وضعیت ندامتگاه تهران لروی سانه: گواردیولا بهترین مربی جهان است پیشنهاد 2 میلیاردی سپاهان به ستاره پرسپولیس جنگ تجاری آمریکا و چین تا «یکم ماه می» برطرف می‌شود از محل آب شرب 4 میلیون مترمکعب فاضلاب تولید می‌شود قدرت گرفتن جمهوری اسلامی خوشایند برخی کشورها نیست مقام روس: شکست سناریوهای ساختگی درباره حمله شیمیایی ادعایی در دوما صحبت‌های عجیب بهرامی رئیس هیئت فوتبال قم در برنامه نود +فیلم فکر سیاسی و جریان چپ در ایران معاصر ابزورد یعنی بی‌منطق و نامعقول چاپ هجدهم کتاب زرین‌کوب در باب زیبایی منتشر شد نشست بررسی زندگی و آثار کربن بارش برف و باران در برخی مناطق کشور/دمای پایتخت افزایش می‌یابد ایران حریفان خود در جام جهانی فوتبال نابینایان اسپانیا را شناخت خط دریایی مستقیم بین بنادر قطر و عراق راه اندازی شد
محلی که جسد منسوب به رضاشاه کشف شد/عکس کشف مومیایی جسد رضاشاه در شهر ری؟ بارش ماهی از آسمان گلپایگان+فیلم قیمت طلا، دلار و سکه 3 اردیبهشت 97 فیلمی از وقوع سیل در شهرستان کوهرنگ "محمود عباس" محکم ایستاد واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی علیه «خبرنگار هتاک» کشف یک مومیایی در شهر ری؛ شاید متعلق به رضا شاه باشد پرنده 8 میلیون دلاری! +فیلم کشف یک مومیایی در شهرری؛ احتمال دارد جنازه رضا شاه باشد / آستان حضرت عبدالعظیم تکذیب کرد واریز اشتباه 35 میلیارد دلار به یک حساب! مستند/ «دوما»؛ دور، اما نزدیک وام 100 میلیونی با قسط 900 هزار تومانی در راه است نتیجه انتخابات ریاست جمهوری پاراگوئه واقعیت ماجرای دستمزد 5 میلیاردی بازیگران پایتخت! +عکس تیپ خاص "مریلا زارعی" در فستیوال جهانی/عکس عوارض جایگزین نقل و انتقال املاک ابطال شد جزئیات کشف جنازه مومیایی در اطراف حرم شاه‌عبدالعظیم واریز سود سهام عدالت مشمولان هفته آینده پایان می‌یابد رونمایی از سامانه نیما آیت الله جنتی درگذشت آیت الله مهمان نواز را تسلیت گفت طرح/ 10 روز تا نیمه شعبان سکه بازهم ارزان شد/ قیمت سکه امروز 3 اردیبهشت 97 سپاه از ناملایمات نرنجد، نیروی انتظامی عقب‌نشینی نکند/ مأموریت معاون اول قوه قضائیه برای تهیه طرح تأمین امنیت اقتصادی حضور صدها تن با لباس نظامی در تظاهرات ضد دولتی ارمنستان آخرین مهلت برای ثبت‌نام متقاضیان طرح ترافیک اعلام شد شایعه پیداشدن جنازه رضاشاه در شهر ری! شایعه پیداشدن جنازه رضاشاه در شهر ری! چرا کره شمالی تصمیم به مذاکره گرفته؟ تظاهرات در ارمنستان همچنان ادامه دارد عکس/ بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (672) تایمز: هشدار ظریف محاسبات ترامپ را در مذاکره با کره شمالی پیچیده کرد /دونالد ترامپ اطراف خود را با مشاورانی جنگ‌طلب احاطه کرده /ظریف گفته است که ایران زیر بار محدودیت‌های جدید نخواهد رفت کشف مومیایی منتسب به رضا شاه ثبت نام در سامانه «بچه‌های مسجد» آغاز شد فیلم/ جهنم وطنی، میزبان فجرسپاسی واقعیت ماجرای دستمزد 5 میلیاردی بازیگران پایتخت! +عکس مهمترین پیام سیاست ارزی دولت شفافیت کامل در بازار ارز است/ دولت از سیاست ارزی عقب نشینی نخواهد کرد جزئیات حادثه کودک آزاری در بندر ماهشهر مراسم تشییع جنازه مادر بوش با حضور کلینتون و اوباما + تصاویر شرایط جذب سرباز معلمان تظاهرات، نخست‌وزیر ارمنستان را ناچار به استعفا کرد برداشت باقلا در 300 هکتار از اراضی شهرستان پلدختر طوفان توییتری طیف‌های مختلف فکری علیه خبرنگار هتاک کشف جنازه مومیایی در شهرری؛ شاید متعلق به رضاشاه باشد کشف جسد مومیایی رضاخان در شهرری؟ نخست وزیر جدید ارمنستان کیست؟ نکونام، کریمی و پورموسوی جزو گزینه‌های هدایت تیم امید مناجات شعبانیه با نوای "سعید حدادیان" /صوت بازدید سرپرست شهرداری تهران از خط 6 مترو تهران/تصاویر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me