تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15683626
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۱:۵۳

ارتش در خودکفایی و اقتدار کشور نقش محوری دارد

تهران- ایرنا- ارتش جمهوری اسلامی مظهر اقتدار و کارآمدی در تامین امنیت ملی و حفظ تمامیت ارضی محسوب می‌شود که با توجه به بحران‌های خاورمیانه توانسته است با اتکاء به قدرت نظامی خود، توان رزمی و عملیاتی ایران را به شکل چشمگیری افزایش دهد و اینگونه آرامش و امنیت را برای این مرز وبوم به ارمغان آورد.

امام خمینی(ره) در 1358 خورشیدی برای پایان بخشیدن به توطئه دشمنان، مبنی بر انحلال ارتش در پیامی فرمودند: «29 فروردین روز ارتش اعلام می شود. ارتش محترم در این روز در شهرستان های بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتیبانی خود را از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود را برای فداکاری در راه استقلال و حفظ مرزهای کشور اعلام نمایند. ملت ایران موظفند از ارتش اسلامی استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان بنمایند... اکنون مخالفت با ارتش اسلامی که حافظ استقلال و نگهبان آن است جایز نیست...».

بدین ترتیب از آن زمان همواره در سالروز صدور این پیام تاریخی، ارتشیان در شهرهای مختلف به رژه و نمایش قدرت نظامی و تجهیزاتی خود می پردازند که این مهم در سال های اخیر و با توجه به شرایطی که در منطقه به وقوع پیوسته است، بیشتر احساس می شود زیرا دستاوردهای نظامی باعث افزایش قدرت کشور شده و ارتش با تکیه بر توان داخلی و استعدادها و ظرفیت های موجود توانسته است، به طراحی، تولید و آزمایش تجهیزات مدرن و پیشرفته ای دست بزند و اینگونه قدرت دفاعی نیروهای مسلح در همه عرصه های زمینی، هوایی، دریایی و پدافندی بر مبنای دکترین «بازدارندگی» رشد و ارتقا یابد تا با استمرار آن در سال ‌های آینده ضمن تقویت بنیه علمی و دفاعی، کشور از خرید طرح ‌های مهم نظامی و دفاعی بی نیاز شود.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت «روز ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی» با سرهنگ «امیر فرودگاهی» رییس اندیشکده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی به گفت وگو پرداخته است.

**دستاوردهای ارتش پس از پیروزی انقلاب اسلامی
سرهنگ فرودگاهی در ارتباط با دستاوردهای ارتش پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: ایران به لحاظ موشکی در سطح منطقه به جایگاه ویژه ای رسیده است که این مهم از سطح منطقه نیز فراتر می رود، دستاوردی که با تلاش نیروهای ارتش و سپاه پاسداران به دست آمده است؛ یعنی این 2 نیرو در این زمینه به توانمندی هایی رسیده اند. ارتش جمهوری اسلامی بیشتر نیازمندی مهمات خود را در داخل کشور و با همت نیروهای متخصص ایرانی تامین می کند. این نیروهای نظامی در حوزه سلاح های انفرادی، ساخت هواپیما، تانک و زیردریایی به موفقیت هایی دست پیدا کرده اند و همه این دستاوردها باعث شده تا نیاز کشور به لحاظ تجهیزات نظامی به ویژه در منطقه تامین شود. همچنین ارتش ایران به لحاظ سلاح های پرتعداد مانند سلاح های انفرادی و بخشی از سلاح های برد متوسط توانسته تمام نیازهای خود را تامین کند.

**تامین تجهیزات نظامی و کمک به سیاست های اقتصاد مقاومتی
رییس اندیشکده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در ارتباط با جایگاه ارتش در زمینه سیاست های اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: ارتش در بخشی از سیاست های اقتصاد مقاومتی که به ارزبری و استفاده از امکانات داخلی برای تامین نیازمندی ها مربوط می شود، کمک های زیادی انجام داده است؛ یعنی نیروهای متخصص در ارتش سعی کرده اند که نیازمندی های خود را در داخل تهیه کنند تا کشور در حوزه تجهیزات نظامی وابسته به خارج نباشد که این مهم کمک زیادی به تحقق اقتصاد مقاومتی کرده است اما نیروهای ارتش در طرح های اقتصادی وارد نمی شوند زیرا این حوزه ها در شرح وظایف این نیرو نیست مگر در حد جزیی که از امکانات ارتش در بعضی از طرح ها استفاده شده باشد.

**ارتش ایران جزو ارتش های برتر منطقه
وی با بیان اینکه ارتش جمهوری اسلامی در بحث بازدارندگی در سطح منطقه از توان ویژه ای برخوردار است، گفت: هر چند بعضی از کشورها در سال های گذشته به لحاظ فیزیکی به توانمندی هایی رسیده اند اما ایران از نظر مولفه های برترساز از همه کشورهای سطح منطقه جلوتر است؛ یعنی ارتش به لحاظ انگیزه، ایمان، اعتقاد، فرماندهی، تاکتیک های جنگی و تجربه در سطح نخست منطقه قرار دارد. از این رو ایران می تواند ادعا کند که جزو ارتش های برتر در منطقه است که در بحث بازدارندگی توانسته موفق عمل کند و این امنیت و آرامشی که امروزه در کشور وجود دارد، نتیجه همین توان بازدارندگی محسوب می شود. قدرت های بزرگ دنیا به تمام کشورهای منطقه به نوعی حمله کرده اند اما به ایران حمله ای صورت نگرفته است که علت آن را باید در همین توان بازدارندگی ارتش دانست.

امیر سرتیپ «مسعود بختیاری» از فرماندهان ارتش ایران در جنگ تحمیلی و طراح عملیات بیت المقدس در ادامه در گفت وگو با پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا معتقد است با توجه به حضور گستره ارتش در مواقع حساس این نیروی نظامی وظیفه خود را خدمتگزاری به مردم می داند. در ادامه دیدگاه های وی را از نظر می گذرانیم.

**29 فروردین؛ همبستگی ارتش با مردم
امیر سرتیپ بختیاری با اشاره به حوادث سال های نخست پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: در آن سال ها ارتش با هجمه تبلیغاتی گسترده ای از طرف افراد ضد انقلاب و گروه های مختلف که وجود این نیروی نظامی را مفید نمی دانستند و آن را سازمانی مصرف کننده و پرهزینه قلمداد می کردند، قرار گرفت. در چنین شرایطی امام خمینی(ره) با توجه به ضرورت وجود ارتش برای صیانت از امنیت کشور در حوزه داخلی و خارجی، دستور دادند که این نیروی نظامی خود در خیابان ها رژه بروند تا نوعی همبستگی میان مردم و آنها ایجاد شود تا مساله تهاجم و بی اعتمادی که به وسیله گروه ها مختلف و به عمد در میان مردم تبلیغ می شد، از میان برود. اینگونه امام(ره) برای پایان بخشیدن به این تهاجم ها، 29 فروردین را روز ارتش نامگذاری کردند و نشان دادند که حاکمیت این نیروی نظامی را برای حفظ امنیت و حمایت از نظام اسلامی لازم می دانند.

**نقش محوری ارتش در جنگ تحمیلی
طراح عملیات بیت المقدس در ارتباط با نقش ارتش در جنگ تحمیلی توضیح داد: حمله رژیم بعث در شهریور 1359 خورشیدی به ایران سبب شد که ارتش به عنوان نخستین نیروی نظامی محافظت کننده از کشور در زمین، هوا و دریا به عملیات های متقابل دست بزند. هر چند جوسازی گروه های مختلف علیه ارتش هنوز وجود داشت اما دفاع از مرزها و خاک میهن باعث شد تا مردم به این نتیجه برسند که کشور به یک نیروی مسلح برای حفاظت از مال، جان و ناموس وطن در مقابل تهاجم های بیگانه نیاز دارد.

ارتش با کمک تخصص، تجهیزات و افراد خود در مدت هشت سال جنگ نقش محوری و اصلی را بر عهده داشت زیرا این مقوله مساله ای تخصصی بود و می بایست نیرویی برخوردار از افراد متخصص در این زمینه وارد عمل می شد، از این رو ارتش در جبهه های مختلف در برابر نیروهای بعثی قرار گرفت و به خوبی از عهده دفاع از کشور برآمد. هر چند نمی توان ایثارگری و از خودگذشتگی دیگر نیروهای نظامی و مردمی را در جنگ از یاد برد چرا که این نیروها در کنار ارتش به دفاع از کشور پرداختند.

**مردم یاری ارتش در بلایای طبیعی
وی یکی از وظایف ذاتی ارتش را که در آیین نامه ها و دکترین آن وجود دارد؛ مردم یاری دانست و تصریح کرد: مردم یاری یعنی اینکه وقتی کشور با حادثه و بلایای طبیعی روبرو می شود، ارتش باید برای کمک به مردم در صحنه حضور پیدا کند که این اتفاق پس از پایان جنگ تحمیلی در مواقع مختلف مشاهده شد؛ یعنی در حوادثی مانند زلزله رودبار، بم، کرمانشاه و ... این نیروی نظامی با تجهیزاتی که در اختیار داشت، برای کمک به مردم در مناطق آسیب دیده حضور یافت.

امیر سرتیپ بختیاری در ادامه افزود: با توجه به حضور گستره ارتش در مواقع حساس این نیروی نظامی وظیفه خود را خدمتگزاری به مردم می داند و هر بار که کشور با حوادثی روبرو می شود، به عنوان یک نیروی منظم به کمک مردم می شتابد و بحران هایی از جمله جنگ، سیل، زلزله و ... را مدیریت می کند و در برابر این کمک ها توقع آنچنانی از مردم ندارد زیرا این مهم را وظیفه خود می داند.

**حفاظت ارتش از مرزهای کشور در شرایط پرآشوب خاورمیانه
این فرمانده اسبق ارتش با اشاره به شرایط حساسی که امروزه در خاورمیانه به وجود آمده است، بیان داشت: در سال های گذشته ارتش به لحاظ تسلیحاتی، افراد متخصص و ... به دستاوردهای مهمی رسیده که باعث قدرتمندتر شدن بیشتر این نیروی نظامی در منطقه شده است، به گونه ای که با توجه به شرایط حساس منطقه وظیفه اصلی خود یعنی حفاظت و صیانت از کشور را به خوبی انجام می دهد.

خاورمیانه سال های پرآشوبی را پشت سر گذاشته که یکی از حوادث آن در روزهای گذشته اتفاق افتاد، در چنین منطقه ای، قدرت نظامی، تعیین کننده جایگاه کشورها است. ایران به سبب قرار گرفتن در این منطقه پرآشوب بی تاثیر از این حوادث نیست اما به سبب قدرت نظامی خود، اجازه هیچ گونه ناامنی در مرزهای را به دشمنان نداده است و در سایه چنین قدرتی مردم توانسته اند در امنیت و آرامش زندگی کنند. هرچند در روزهای اخیر حوادثی در منطقه به وقوع پیوست اما هرگونه عملیات و دخالت ارتش بنا بر تصمیم شورای عالی امنیت ملی و آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح اتفاق می افتد.

*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**9370**2002**9131
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

ارتش در خودکفایی و اقتدار کشور نقش محوری دارد #سياسي #مناسبت ها #روز ارتش جمهوري اسلامي و نيروي زميني #تامين امنيت و حفظ تماميت ارضي
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


ترویج فرهنگ مصرف کالای ایرانی به تحقق شعار سال کمک می‌کند رسوایی آمار در پروژه ngl 3100 دهلران + تصاویر تقویت فرهنگ کار جمعی نیاز اساسی جامعه است افزون بر یک میلیون و 918 هزار سهم در بورس سمنان معامله شد طرح تاپ ارتباط صنعت و دانشگاه را نزدیک‌تر می‌کند مفقود شدن 4 گردشگر در باغملک/ اعزام گروه‌های امدادی به منطقه برانکو: انتقادات از پرسپولیس مغرضانه است امحای 700 تن کالای قاچاق مکشوفه+ عکس اعتراف مقام انگلیسی به دروغ پردازی بی بی سی موهای برق گرفته «سام درخشانی» در اکران تگزاس (+عکس) جزییات کامل خبر غافلگیرکننده روحانی به مردم تبریز پارسال 6 هزار میلیارد در استان سرمایه گذاری صنعتی شد موستافی: جدایی از آرسنال؟ به شایعات اهمیتی نمی‌دهم و در این تیم خوشحالم واکنش آذری به حضور دروازه بان‌های لیگ برتری در ذوب آهن مدرسه بهاره علوم شناختی برگزار می‌شود سنت ازدواج در دهه 90 در استان یزد سیر نزولی داشته است خطر گسترش فقر و محرومیت در مناطق مرزی نویل: مورینیو خوب بوده ولی عالی نبوده اقتدار ستودنی سربازان اسلام در عملیات "بازی دراز" توقف پرواز حجت‌الاسلام روحانی در تبریز/ رئیس‌جمهور در جمع مردم سخن می‌گوید تصادف در سردشت یک کشته و یک مصدوم برجای گذاشت مدارس شهر تعطیل شد/ سیلِ دانش‌آموزان در راه محل سخنرانی رئیس‌جمهور + تصاویر آمریکایی‌ها به دنبال بازسازی قدرت در منطقه با ابزار سازمان ملل و حقوق بشر هستند بی رمقی پاتوق‌های فرهنگی کرمانشاه گرانی سرسام آورمحصولات پروتئینی در قزوین/ جالی خالی گوشت قرمز و مرغ در سبد خانوارهای کم‌درآمد 30 طرح بزرگ اقتصادی و تولیدی در قزوین به بهره برداری می‌رسد «تگزاس» یک میلیاردی شد نشریه هورنو دانشگاه هنر تهران فراخوان داد افزایش اشتغال مولد از طریق تعاونی‌ها توافق حزب جمهوریت خلق و حزب سعادت در مورد نامزدی عبدالله گل تعطیلی سه مدرسه ایران در امارات/فرصت یادگیری سایر زبان‌ها در مدارس فراهم می‌شود همدان|افزایش کیفیت کالاهای ایرانی مورد توجه تولیدکنندگان باشد 2000 پروژه بهداشتی در نیمه نخست سال جاری به بهر برداری می‌رسد پوتین به چهل تبعه خارجی پاسپورت روسی اعطا کرد «مومیایی» متعلق به رضاشاه نیست موازی کاری مجلس با وظایف دستگاه قضا دیدار خانواده مکرون و ترامپ در واشنگتن (عکس) نامه نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور درباره نرخ ارز چرا حسن روحانی خسته است؟ / مشترک گرامی! فعلا رئیس جمهور در دسترس نیست! آمریکا پایگاه پهپادی در نیجر می‌سازد زمینه‌های همکاری مناسب بین ایران و آلمان واردات غیر قانونی خودرو و دعوا بر سر تعداد تلاش گواردیولا برای جذب اینیستا شناسایی هویت 59 نفر از قربانیان پرواز یاسوج پوستر «عصبانی نیستم!» در آستانه اکران کوچ تروریست‌های داعش به جنوب شرق آسیا بهترین خط دفاعی تاریخ لیگ برتر فراخوان گروه‌های فلسطینی برای شرکت در برنامه‌های سالروز اشغال فلسطین واژگونی مرگبار مینی‌بوس بنز با 15 سرنشین
محلی که جسد منسوب به رضاشاه کشف شد/عکس جسد مومیایی کشف شده در شهر ری +عکس بارش ماهی از آسمان گلپایگان+فیلم فیلمی از وقوع سیل در شهرستان کوهرنگ واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی علیه «خبرنگار هتاک» پرنده 8 میلیون دلاری! +فیلم مستند/ «دوما»؛ دور، اما نزدیک واریز اشتباه 35 میلیارد دلار به یک حساب! طوفان توییتری طیف‌های مختلف فکری علیه خبرنگار هتاک وام 100 میلیونی با قسط 900 هزار تومانی در راه است تصاویر/ اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند بازداشت یکی از عوامل شکنجه 3 کودک ماهشهری ساعت دیدارهای هفته پایانی لیگ برتر تغییر کرد واکنش مسکو و دمشق به تهدیدات آتی اسرائیل/اس-300 روسیه در سوریه مستقر می‌شود؟ جریمه "تعقیب کنندگان خودروهای امدادی" جریمه "تعقیب کنندگان خودروهای امدادی" رونمایی از سامانه نیما طرح/ 10 روز تا نیمه شعبان هدایای عجیب رهبران آمریکا و فرانسه به یکدیگر شایعه پیداشدن جنازه رضاشاه در شهر ری! تظاهرات، نخست‌وزیر ارمنستان را ناچار به استعفا کرد موتور محرکه بخش مسکن طراحی مالی است سپاه از ناملایمات نرنجد، نیروی انتظامی عقب‌نشینی نکند/ مأموریت معاون اول قوه قضائیه برای تهیه طرح تأمین امنیت اقتصادی رئیس شورای عالی سیاسی یمن به شهادت رسید نخست وزیر جدید ارمنستان کیست؟ عناوین روزنامه‌های ورزشی 4 اردیبهشت 97/ معجزه در جام جهانی؟ شدنی است +تصاویر فیلم/ جهنم وطنی، میزبان فجرسپاسی مرگ تلخ پدر و پسر در زیرزمین خانه قدیمی/ قصاص مرد همسرکش/ دستگیری عامل قتل در شهربازی ارم پس از 4 سال (تصاویر) حاشیه‌های مراسم تشییع باربارا بوش خبرنگار توهین‌کننده به ائمه معصومین احضار شد همه چیز درباره "جسد مومیایی شده" شهر ری / رضا شاه یا دیگری؟! اعلام برنامه‌های سفر 2 روزه رییس جمهور به آذربایجان‌شرقی دلار تقلبی را چگونه شناسایی کنیم؟ نخست‌وزیر ارمنستان استعفا کرد یک خودروی ون مردم کانادا را زیر گرفت / عکس تصویری از جسد مومیایی رضاشاه آخرین مهلت برای ثبت‌نام متقاضیان طرح ترافیک اعلام شد مهمترین پیام سیاست ارزی دولت شفافیت کامل در بازار ارز است/ دولت از سیاست ارزی عقب نشینی نخواهد کرد عناوین روزنامه‌های سیاسی 4 اردیبهشت 97/ پروژه فشار به رئیس جمهور +تصاویر منشور حقوق شهروندی ترجیع‌بند تمامی برنامه‌های دولت است گسل‌های اجتماعی از گسل‌های طبیعی مهم‌تر هستند افتتاحیه بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران «پسر» کیت میدلتون به دنیا آمد چهارراه نیما در سودای حذف خیابان استانبول جنایت قتل 'صالح صماد' بدون پاسخ نخواهد ماند نخست‌وزیر ارمنستان استعفا کرد سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی رونمایی شد اظهارات معاون دادستان و بیانیه شورای شهر مشهد درباره بازداشت یک عضو شورا مهلت ثبت نام متقاضیان طرح ترافیک تمدید نمی‌شود جسد مومیایی کشف‌شده؛ جسد رضاشاه است محلی که جنازه مومیایی در حرم عبدالعظیم کشف شد +عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me