تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:دانا
دسته:بین الملل()
کد خبر:15684072
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۲:۰۱

طرح ترور امیر قطر در نشست سران اتحادیه عرب

در حالی که امیر قطر به طور رسمی برای شرکت در نشست سران عرب در عربستان دعوت شده بود و قرار بود شخصا در آن شرکت کند، در لحظات آخر از این سفر منصرف شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ همانطوری که پیش‌بینی می‌شد بیست و نهمین نشست سران اتحادیه عرب در شهر ظهران ریاض با سازوکاری کاملا سعودی برگزار شد.  مصوبات و تصمیمات این نشست چیزی غیر از اصرار سعودی‌ها برای پاک کردن رسوایی عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی به دنبال نداشت. روندی که محمد بن سلمان از زمان روی کار آمدن خود آن را دنبال می‌کند.  عربستان در این رابطه ۲۰۰ میلیون دلار کمک به فلسطینی‌ها اختصاص داد تا شاید بتواند بر اقدامات پیدا و پنهان ریاض در جهت عادی‌سازی روابط با دشمن صهیونیستی سرپوش بگذارد. با این وجود برنامه‌های اصلی این نشست در  محکوم کردن ایران و تلاش برای مجازات این کشور خلاصه می‌شد.  

روزنامه الاخبار در مقاله‌ای در خصوص این نشست نوشت که سلمان بن عبدالعزیز در این نشست که  برخلاف محتوای آن به عنوان کنفرانس قدس نامگذاری شده بود، سخنرانی کرد.   اما در این سخنرانی نتوانست اهداف واقعی این نشست را مخفی نگه دارد.  

فلسطین بزرگترین غایب پرونده‌های مطرح شده در این نشست بود و ایران و جریان الحوثی در ویترین اصلی محورها قرار داشت. عربستان این نشست را به جای جده و ریاض در منطقه الشرقیه برگزار کرد.  

کمک ۲۰۰ میلیون دلاری ملک سلمان برای فلسطینی‌ها که گفته شده ۱۵۰ میلیون آن برای حمایت از اوقاف اسلامی در قدس و ۵۰ میلیون دلار برای  آژانس امداد رسانی و اشتغال آوارگان فلسطینی هزینه خواهد شد، در شرایطی اعلام شد که بیانیه پایانی این نشست هیچ اشاره‌ای به موضوع فلسطین نداشت. ملک سلمان  پادشاه عربستان نیز در سخنرانی افتتاحیه این نشست در حالی مدعی شد که «موضوع فلسطین موضوع اول ما بوده و خواهد بود» که هیچ اشاره‌ای به فلسطین نکرد و موضعی قاطع و سرنوشت‌ساز در قبال تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی اتخاذ نکرد. وی مجددا بر این موضوع کلی تاکید کرد که این تصمیم را رد می‌کند و خواستار حق ملت فلسطین در برپایی دولت مستقل به پایتختی قدس شرقی است.  

نمایی از نشست سران اتحادیه عرب در ظهران

بیانیه پایانی این نشست هیچ اشاره‌ای به تحرکات احتمالی برای مقابله با چالش اخیر آمریکا نداشته و تنها از وعده‌های احتمالی برای موضوع فلسطین سخن گفت.  این بیانیه همچنین بار دیگر بر "گدایی از سر گیری مذاکرات" از جامعه جهانی تاکید کرد. این در حالی بود که  اتحادیه عرب از برگزاری نشست فوق العاده بعد از اعلام جنجال‌برانگیز ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به پایتختی رژیم‌ صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر اشغالی امتناع کرد و تنها ۴ ماه  بعد از این اعلامیه بود که نشستی را  تشکیل داده و بیانیه‌ای سست و ضعیف در این خصوص صادر کرد.  

این مقاله می‌افزاید:‌چیزی که امروز برای ملک سلمان مهم است اکتفا کردن به کمترین حد از همبستگی علنی با فلسطین و افزایش تلاش‌ها برای تقویت عادی سازی روابط به صورت آشکار و پنهان با رژیم صهیونیستی است.

نکته مهم‌تر اینکه عربستان تمام تلاش خود را برای مقابله با آن چیزی که طمع‌ورزی‌های ایران در منطقه نامیده،  به کار گرفته است.  به همین علت است که بخش قابل توجهی از سخنرانی افتتاحیه سلمان بن عبدالعزیز و سخنرانی اختتامیه عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان و بیانیه پایانی نشست سران بر رد آن چیزی بنا نهاده شد که مداخله ایران در امور داخلی کشورهای عربی و تلاش برای فتنه‌انگیزی مذهبی و فرقه‌ای در کشورهای عربی و حمایت و تجهیز شبه نظامیان تروریست نامگذاری شده است.  

تصویری از ضیافت شام غیررسمی ولیعهد عربستان که ولیعهد امارات، رئیس جمهور مصر، پادشاه بحرین و پادشاه اردن حضور دارند

ایران  حتی پیش از برگزاری نشست مذکور پیش‌بینی چنین مواضعی را داشت. به همین بود که علی اکبر ولایتی مشاور ارشد رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل صبح روز یکشنبه در سخنانی تاکید کرد که نشست  اجلاس سران عربی اهمیتی ندارد.  وی گفت بیانیه پایانی این نشست را دولتی متزلزل تدوین می‌کند که هیچ ارزشی نخواهد داشت.

ناصر قندیل تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه نیز در بخشی از مقاله خود که در روزنامه لبنانی البناء منتشر کرده با اشاره به اجلاس سران عرب نوشت که  این اجلاس قرار بود دو هفته قبل برگزار شود، اما منتظر نتایج تجاوز اخیر به سوریه بود تا شاید بتواند شرایطی را برای تسلیم کردن این کشور پیش روی دمشق بگذارد. این اجلاس به جای ریاض به ظهران انتقال داده شد، چرا که این شهر دیگر در نتیجه موشکهای شلیک شده از سمت یمن امن نیست.  

برگزارکنندگان این اجلاس همچنین سعی کردند نام قدس را مصادره کنند تا شاید بتوانند بر برخی از رسوایی‌هایی که  گریبان آنها را گرفته، سرپوش بگذارند.  

دکتر وفیق ابراهیم نیز در مقاله‌ای نوشت که اجلاس سران عرب سعی کرد با ماسک فلسطین بر سرخوردگی و فروپاشی و شکست خود سرپوش بگذارد.   نتیجه‌ای که از این نشست می‌توان گرفت، این است که شکست تجاوز کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی به سوریه و از بین رفتن بهانه استفاده از تسلیحات شیمیایی باعث ایجاد محور جدید آمریکایی – اروپایی – خلیجی - عربی شده که نشانه‌های آن روز به روز آشکارتر می‌شود.   محوری که برای استمرار بخشیدن به بحران‌های منطقه‌ای فعالیت کرده و به دنبال فرسایش و تضعیف دولت‌های ملی‌گرا است تا  آنها را در دام مسائل و مشکلات اقتصادی و اختلافات داخلی قرار دهد.  

به این ترتیب می‌توان گفت برگه فلسطین آخرین برگه‌ای است که محور آمریکایی سعودی تلاش دارند برای ایجاد تأخیر در اعلام شکست خود در اختیار داشته باشند.

**الدیار: امیر قطر در آستانه سفر به ظهران، از شرکت در این اجلاس منصرف شد / سازمان اطلاعات قطر به امیر این کشور هشدار داد که به عربستان سفر نکند

روزنامه الدیار لبنان به نقل از روزنامه انگلیسی میرور نوشت امیر قطر برای شرکت در نشست سران عرب به طور رسمی از سوی عربستان دعوت شد و به ریاض اطلاع داد که شخصا در این نشست شرکت خواهد کرد.

اما یک ساعت و ربع مانده به نشست اعلام کرد که سفرش به عربستان به منظور شرکت در نشست سران عرب را لغو کره است.

  سیف بن مقدم البوعینین نماینده دائم  قطر در اتحادیه عرب، در نشست این اتحادیه در ظهران، مورد بی توجهی و بی محلی آشکار قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، سرویس اطلاعات قطر اطلاعاتی دریافت کرد مبنی بر اینکه احتمال دارد ولیعهد سعودی در عملیات ترور امیر قطر شرکت کرده و داعش مسئولیت این عملیات را برعهده بگیرد از همین رو امیر قطر چیزی به برگزاری نشست نمانده بود که انتقال از قصر به فرودگاه برای سفر به عربستان را لغو کرد.

به نوشته روزنامه میرور، در این میان ولیعهد سعودی بر این باور است که چنانچه امیر قطر تررو شود در این کشور کودتا خواهد شد و افسرانی که تمایلات سعودی دارند از طریق روابط با سرویس اطلاعاتی سعودی کنترل اوضاع را به دست می گیرند.

بنابر اعلام این منبع بن سلمان بر این باور بود که تنها راه تحمیل شروط عربستان بر قطر کشته شدن امیر این کشور است و کسی که پس از او قدرت را در دست بگیرد تسلیم شروط عربستان و امارات خواهد شد.

گفتنی است که روزنامه الکترونیکی هسبرس نیز عنوان کرده که پادشاه مراکش هم‌زمان با برگزاری بیست و نهمین اجلاس اتحادیه عرب در ظهران، برای ادای عمره در خاک عربستان حضور داشته اما در این اجلاس شرکت نکرده است.

ملک محمد سادس که از سال ۲۰۰۵ تا کنون در جلسات اتحادیه عرب شرکت نمی کند معتقد است که این نشست ها کمکی به مسایل ومشکلات جهان عرب نمی کند. دو دستگی و شکاف در جهان عرب یکی از اصلی ترین علت هایی است که او برای دوری گزیدن از این جلسات مطرح می کند.

منبع: مشرق

#ترور #امیر قطر #عرب
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


برگزاری همایش روسای شعب استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل بانک ایران زمین برگزاری جلسه بررسی عملکرد شعب بانک ایران زمین در استان‌های البرز، قزوین و زنجان تهران|مقیمی: ستاد اربعین استان تهران آمادگی لازم برای ارائه خدمات به زائران را دارد گرگان|خوشه‌های صنعتی مبلمان و پوشاک در گلستان ایجاد می‌شود زاهدان| آب 410 روستای بخش دشتیاری چابهار از برکه تامین می‌شود تصاویری از نشست خبری الیور استون در تهران تراز تجاری فروردین ماه مثبت شد روحانی: اروپا از جیب خودش ترامپ را راضی کند نه جیب ما /حرف ما روشن است برجام یا برای همه می‌ماند و یا اینکه نمی‌ماند/سیاست ارزی دولت، یک تیر و چند نشان بود/ درآمد ارزی به مقدار لازم داریم /ایران به کدام کشورها حمله کرده است که چنین اتهامی را وارد می‌کنید خسارت ناشی از سرمازدگی باغات چای گیلان پرداخت می‌شود واکنش ملی‌پوش فوتبال ایران درباره پیوستنش به پرسپولیس پیش بینی افزایش دما برای پنجم اردیبهشت 97 استان مرکزی دستگیری قاتل فراری در زاهدان ابرار ورزشی - 5 اردیبهشت ایران ورزشی - 5 اردیبهشت روزنامه استقلال - 5 اردیبهشت روزنامه پیروزی - 5 اردیبهشت روزنامه گل - 5 اردیبهشت برگزاری جشنواره غذای محلی در چوئبده افزایش کشفیات سرقت در مازندران کشف 280 عدد قرص مخدر در ایلام زورگیر مسافربرنما دستگیر شد 11 سال تلاش در مسیر قرآن کریم همایش بین المللی علامه سید قاضی نورالله شوشتری در اهواز تور جهانی جودو در مجتمع تفریحی گردشگری شهرستان نور تعطیلی مراکز غیرمجاز زیبایی زنگنه: ترامپ اتهامات بیخودی به اوپک می‌زند اعلام جزئیات نرخ کرایه تاکسی‌ها در سال 97 +جدول سرمربی تیم کاراته امید منصوب شد مهلت پرداخت جریمه غیبت سربازی اعلام شد زاهدان رکوردار چاله چوله‌ها! /رونق جلوبندی سازی در هفدهمین کلان شهر کشور نابودی شش ماه تلاش آمریکایی‌ها، توسط امداد غیبی در طبس مدرسه سازی نوعی انفاق و صدقه جاریه است سرانه مصرف آب در مناطق یک و 6 شهر قم بیشتر از مناطق دیگر است تکمیل پروژه باغ بانوان در اولویت کاری شهرداری دولت آباد است بلایی که تکفیری‌ها بر سر خانه‌های شیعیان «الفوعه و کفریا» آوردند+ تصاویر نداشتن وحدت و کوبیدن بر طبل تفرقه عمده مشکل جهان اسلام/ حضرت مهدی (عج) محور اصلی وحدت بین مسلمانان است امروزه با واکسیناسیون، خبری از فلج اطفال و وبا نیست/ مخالفان واکسن مستندات علمی ارائه کنند اعضای هیأت امناء صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران منصوب شدند زاهدان| چین در سواحل مکران مجتمع‌های پتروشیمی احداث می‌کند فتوتیتر|فیروزآبادی: ورود 12 میلیون نفر به پیام‌رسانهای داخلی شهرکرد| بیمارستان 540 تختخوابی در چهارمحال و بختیاری احداث می‌شود قم|آیت‌الله اعرافی: متأسفانه توجه چندانی به نسل جوان نمی‌شود ورود 12 میلیون نفر به پیام‌رسان‌های داخلی گرامی داشت روز جهانی زمین پاک در لرستان با شعار "نه به کیسه‌های پلاستیکی" استاندار: نباید موضوعات شخصی را بر منفعت استان ترجیح داد اصلاح طلبان ازکجا با محسن هاشمی پدر کشتگی دارند؟ روحانی: منافع‌مان در برجام تضمین نباشد آن را ادامه نمی‌دهیم/ حتی یک جمله هم از توافق کم و زیاد نمی‌شود تقارن امتحانات با ماه رمضان؛ پیشنهادهای دانش‌آموزان به وزیر برای تغییر در امتحانات دعوت داوران تنیس روی میز ایران برای قضاوت در بازی‌های آسیایی 2018
تصویر جنجالی مسی؛ اعجوبه 6 انگشتی است؟ + عکس جزئیات شکنجه 3 کودک در ماهشهر با چکش و میله داغ / شکستگی بدن و دندان‌ها / پدر بازداشت شد +عکس و فیلم واکنش‌ها به ماجرای مومیایی منسوب به رضاخان خبر فوت "حمید بقایی" تکذیب شد نامادری شکنجه گر در ماهشهر به دام افتاد چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (673) کودک آزاری دلخراش در ماهشهر/ تشریح وضعیت 3 کودکی که شکنجه شدند/ بازداشت پدر کودکان خلاصه بازی لیورپول و آ اس رم در 4 اردیبهشت 97 +فیلم یک جسد و چند نشانه؛ آیا مومیایی کشف شده در نزدیکی حرم حضرت عبدالعظیم، رضا شاه است؟ (+فیلم) برخورد دو دستگاه خاور 4 کشته و مصدوم برجای گذاشت حزب الله عراق: ترور "الصماد" سرآغاز مرحله جدیدی در مقابله با عربستان است تصاویر تلخ از نجات کودکان آزار دیده در ماهشهر بیانیه رضا پهلوی درباره مومیایی منتسب به رضاشاه مراسم افتتاح تبریز 2018 با حضور رئیس جمهوری/ تصاویر کنایه ظریف به نیکی هیلی: آن لوگوی پفک پنیری بود نه موشک! ترامپ برجام را با تعلل مواجه کند، خویشتن‌داری نمی‌کنیم طرح چهار مرحله‌ای ماکرون برای توافق هسته‌ای خبرنگار اصلاح‌طلب هتاک دستگیر شد خبرنگار هتاک حین فرار از کشور بازداشت شد عکس‌نوشت| نقشه‌ماهواه‌ای می‌گوید؛ مومیایی، رضاشاه است! حزب الله: "الصماد" مردی استثنائی بود که با شدیدترین تجاوز در منطقه مقابله کرد دیدارهای امروز ظریف در نیویورک تیغ در نان سنگک! گزارش تصویری از افتتاحیه رویداد تبریز 2018 با حضور رئیس جمهور حسن زاده: سرمربی تیم همسایه، داور بازی‌های ما را انتخاب می‌کند! / نکونام نمک خورد، اما نمکدان شکست نامادری سنگدل در ماهشهر دستگیر شد نقشه ماهواه‌ای می‌گوید: مومیایی رضاخان است؟ +عکس تخریب 171 مورد ساخت وساز غیرمجاز سخنگوی سپاه شهادت" صالح علی الصماد" را به عموم مردم یمن تبریک و تسلیت گفت تشکیل کارگروه "مقابله با خشکسالی" در دولت تشکیل کارگروه "مقابله با خشکسالی" در دولت اعتراض دانشجو معلمان گرگان به کیفیت پایین غذا +عکس و فیلم شایعه فوت بقایی تکذیب شد «مومیایی» منسوب به رضا شاه شیادی است +عکس تشییع پیکر آیت الله حبیب الله مهمان نواز خبرنگار هتاک بازداشت شد تیم راگبی ایران قطر را با اقتدار شکست داد رونمایی از گواهی ثبت جهانی فرش و گبه فارس 4 کشته و مصدوم در برخورد 2 خاور فراگیر شدن فرهنگ انتظار مستلزم توجه جدی به تمام ابعاد زندگی امام عصر عجل ا … تعالی فرجه است بیانیه 246 نماینده مجلس در حمایت از سپاه پشت پرده شکایت خسرو حیدری از استقلال زنگنه: اگر کار "غیر قانونی" انجام می‌دهم خیانت کارم! مظنون حادثه دیروز کانادا دستگیر شد آیین رونمایی از کتاب رویای آمریکایی نخست‌وزیر ارمنستان استعفا داد تشکیل کارگروه "مقابله با خشکسالی" در دولت جزئیات شکنجه 3 کودک در ماهشهر با چکش و میله داغ / شکستگی بدن و دندان‌ها / پدر بازداشت شد (+عکس و فیلم لحظه نجات کودکان) خبرنگار هتاک به ساحت رضوی دستگیر شد پیدا شدن جسد تکه تکه یک زن در سطل آشغالی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me