تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:رویش
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15684089
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۲:۰۱

نمایشگاه آثار حامد مغروری در قم

اولین نمایشگاه انفرادی حامد مغروری درتاریخ 21 فروردین در نگارستان اشراق قم رونمایی شد. این مجموعه نمایشگاهی به نمایش مجموعه آثار نشانه نوشتاری و تصویری وی می‌پردازد که طی 15 سال اخیر طراحی کرده است.
نقش نشان
نمایشگاه آثار حامد مغروری در قم
سه شنبه 28 فروردین 1397, 11:36


اولین نمایشگاه انفرادی حامد مغروری درتاریخ 21 فروردین در نگارستان اشراق قم رونمایی شد.

این مجموعه نمایشگاهی به نمایش مجموعه آثار نشانه نوشتاری و تصویری وی می‌پردازد که طی ۱۵ سال اخیر طراحی کرده است.

گفتنی است در انتخاب حدود  100 اثر ارایه شده در این نمایشگاه سعی شده از بین بیش از ۵۰۰ نشان طراحی شده؛ آثاری انتخاب شوند که دارای محتوای آموزشی مناسب و قابل انتقالی باشند.

 نمایشگاه 《نقش نشان》 سعی کرده با دو رویکرد ارائه گردد.

 

مخاطبِ عام و خاص

در ادامه این گزارش آمده است، تفاوت اول این نمایشگاه در مواجهه مخاطب با آثار است. در این نمایشگاه وقتی مخاطب عام با آثار و  نشانه‌ها روبرو شود، می‌تواند برای روشن‌تر شدن محتوا؛ از تصاویر جانبی که در کنار هر نشان قرار گرفته کمک بگیرد.

در عین حال اگر مخاطب یک مخاطب تخصصی و برای نمونه یک هنرجو باشد، می‌تواند تمام مراحل طراحی یک نشان از آغاز کار، طراحی اتودهای اولیه تا اجرای نهایی و حتی ارائه کار به سفارش دهنده را ببیند.

 

نگاه دوم

که در نمایشگاه 《نقش نشان》 آن را از دیگر نمایشگاه‌ها به صورت خاص متمایز می‌کند، مدل ارائه آثار است.

در این ‌نمایشگاه مخاطبان با استفاده از نرم‌افزار(اپلیکیشن) واقعیت افزوده کارگاه در گوشی‌های همراه خود، می‌توانند چیزی بیشتر از آثار نصب شده در نمایشگاه را ببینند.

در واقع نمایشگاه نقش نشان خیلی بیش از آن چیزی است که بر دیوارهای گالری نصب شده و به کمک این نرم‌افزار مخاطبان می‌توانند زمینه های متفاوتی از  هر نشان را در آن دنبال کنند و کلیپ‌های توضیحیو تناسبات و، مراحل تولید و یا بعضا حجمی از نشان را ببینند.

جلسه نقد و بررسی آثار حامد مغروری در نمایشگاه «نقش و نشان» با حضور اساتید این حوزه، هنرمندان و مشتاقان عرصه گرافیک و با حضور سخنران ویژه مراسم، استاد مسعود نجابتی در نمایشگاه «نقش نشان» واقع در فرهنگسرای اشراق قم برگزار شد.

 

به گزارش خبر گزاری (...) این نشست با قرائت قرآن و پخش نماهنگ تولید نشان «فاطمه» که الهام گرفته از نقوش حرم حضرت معصومه‌ (سلام‌الله‌‌علیها) بود، آغاز شد. در ابتدای برنامه، حامد مغروری، طراح و مجری آثار نمایشگاه، از اساتید و هنرمندان شهر مقدس قم از حضور و حمایت فراوان‌شان، تشکر و تقدیر کرد و دلیل برگزاری نمایشگاه را پاسخ به در خواست استاد نجابتی و نگارستان اشراق برشمرد. وی در ادامه به ابعاد خاص نمایشگاه اشاره کرد و گفت: «جنبه توضیحی و نمایش لایه‌های پنهان تولید آثار ارائه شده، همراه با نمایش کلیپ مراحل تولید کار، گریدها وتوضیحات هر اثر با توجه به آموزشی بودن نمایشگاه، طراحی و تعبیه شده است

وی در پایان درباره میزان دسترسی مخاطبان به این آثار و اطلاعات گفت: «مخاطبان و همراهان عزیز می‌توانند با نصب اپلیکیشن کارگاه در کانال تلگرامی @kargahgraphic یا سایت آتلیه هنر و گرافیک کارگاه به نشانی

kargah.graphics آن را دانلود و در تلفن همراه خود نصب کنند و با توجه به راهنمای آن، به مشاهده مراحل تولید و دیگر قسمت‌های هر اثر دسترسی پیدا کنند

 

مغروری درباره مراحل تولید نرم‌افزار موبایل کارگاه گفت: «این نرم‌افزار که در گروه نرم‌افزاری سروش مهر رضوان در مشهد مقدس تولید شده و یک نوع از نرم‌افزار واقعیت افزوده می‌باشد که برای اولین بار در کشور بر روی آثار نمایشگاهی در این موضوع مورد استفاده قرار گرفته است

گفتنی است این نرم‌افزار به نمای تصویری آثار حساس است و صرفا منوط به قرار گیری مخاطب در نمایشگاه نیست و می‌تواند مراحل تولید کار را به وسیله این اپلیکیشین در هر مکان مشاهده کند و فقط مصرف نمایشگاهی ندارد، که مورد استقبال بازدید کنندکان در این نمایشگاه قرار گرفت و پاسخ گوی بسیاری از سوال‌ها بود.

در ادامه این نشست، استاد مسعود نجابتی مدیر بخش هنرهای تجسمی مجموعه روایت فتح، سخنرانی خود را با عرض تسلیت به مناسب شهادت حضرت موسی‌بن‌جعفر(علیه‌السلام) و گرامی‌داشت هفتة هنر انقلاب آغاز کردند و تقارن برگزاری نمایشگاه را با این هفته به فال نیک گرفت.

وی در ادامه گفت: حامد مغروری از هنرمندان جوان و متعهد و عضو فعال جبهه فرهنگی انقلاب است و در همه زمینه‌های گرافیک با موفقیت ورود کرده است. وی سپس به موضوع نمایشگاه «نقش نشان» پرداخت و ادامه داد: طراحی نشانه از موضوعات دشوار هنر گرافیک است. طراحی حرفه‌ای «نشانه»  از عهده هر کسی برنمی‌آید و میان فارغ التحصیلان دانشگاه در هر دوره‌ای، بیش از یک یا دو طراح نشانه قابل پیدا نمی‌کنیم و جزء موضوعات دشوار است.

مدیر بخش هنرهای تجسمی مجموعه روایت فتح گفت: چه بسا یک نشانه بیش از یک ماه وقت طراح را بگیرد، بدون این که به چشم بیاید؛ به‌خصوص در زمان فعلی که نشانه، نه یک فضای تصویرسازی نزدیک شده، عناصر تزیینی به تناسب چاپ اضافه شده، رنگ بر خلاف گذشته‌ها نقش جدی بازی می‌کند، موشن به نشانه اضافه شده و این‌ها همه باعث شده که کار طراح دشوار تر شود. ولی سخت‌تر از همه این است که ما در عرصه‌ای زندگی می‌کنیم که رسیدن به نتیجه‌ای که قبلا شباهت نداشته باشد و متهم نشویم به این که کپی کرده‌ایم، کار خیلی دشواری است؛ چون واقعا در عصری هستیم که عصر تولید پدیده‌های انبوه است و به هر تفکر و اتفاقی که طراح می‌رسد، قبل ‌از ‌آن وجود داشته است و در هر اتودی که به نتیجه می‌رسیم و تصور می‌کنیم که بکر است، بعد از این‌که روی کاغذ به تصویر می‌کشیم؛ متوجه می‌شویم که شبیه به آن وجود دارد و واقعا به حدی از اشباع بصری رسیده‌ایم که رسیدن به یک نشانه منحصر به فرد و خلاق، بسیار کم است و از این‌رو، کار برای طراح، کمی مشکل‌تر از قبل شده است.

نجابتی در ادامه به موضوع تکرار در آثار هنری اشاره کرد و گفت: در فضای مجازی، طراح‌ها را به کپی کردن متهم می‌کنند؛ ولی صادقانه عرض کنم که این‌طور نیست. خیلی وقت‌ها طراح از این‌که این ایده قبلا کار شده، غافل است؛ حتی در مورد حرفه‌ای‌ها هم اتفاق می‌افتد و در این مورد در دیگر کشورها شاهد چنین اتفاق‌هایی هستیم و علت این‌که نشانه‌های نوشتاری نسبت به نشانه‌های تصویری بیشتر شده، به دلیل همین نکته است. بدون اغراق، حامد مغروری از پس این موضوع خوب بر آمده، علاوه بر این‌که پرداخت خوب و ایده‌های خوبی برای کار در نشان دارد.

وی سپس به آثار مغروری اشاره کرد و افزود: من فکر می‌کنم یکی از ویژگی‌های مهم آثار ایشان این است که تقریبا می‌توانیم بگوییم که مشابه ندارد یا نمی‌توانیم ایشان را متهم کنیم که مثلا این کار تکراری است و واقعا می‌کوشد با مشق نظری بسیار، این احتمال را به حداقل ممکن برساند و شاهد آثاری هستیم که بکر هستند و من با توجه به سابقه‌ای که دارم، معادلی برایش سراغ ندارم و این ویژگی مهم کارهای ایشان است.

نجابتی به وجه شغلی مغروری اشاره نمود و افزود: اضافه بر این‌که مهم‌ترین ویژگی کار ایشان معلمی است؛ یعنی علاوه بر این‌که در عرصه طراحی کار می‌کند، به آموزش هم فکر می‌کند. ما سرانجام در بسیاری از آثار، فقط نتیجه نهایی را می‌بینیم و فقط با یک لکه طراحی شده به نام نشان یا پوستری با موضوع خاص مواجهیم؛ ولی از این‌که پشت صحنه چه اتفاقی افتاده است، غالبا بی خبریم. من تصورم این است که در فضای طراحی گرافیک، بعد از چند نفر از اساتید که به شدت این خصلت را داشتند، وی جزو معدود افرادی است که هم‌زمان با کار و تعهداتش در بازار، به آموزش هم فکر می‌کند و مراحل تولید را در فضای مجازی نشر می‌دهد. من خودم بارها کلیپ تولید مراحل نشان جشنی به رنگ اصفهان را سر کلاس نمایش داده‌ام که برای هنرجویان، دارای نکته‌های آموزشی زیاده بوده است.

مدیر بخش هنرهای تجسمی مجموعه روایت فتح در ادامه به ظرافت‌های تولید نشان در نمایشگاه اشاره کرد و گفت:‌ در این نمایشگاه وقتی خوب دقت می‌کنیم؛ رد پایی از خوشنویسی، دست آزاد و کارهای هندسی را می‌بینیم، که تقریبا جزء روش‌های مرسوم این کار هستند؛ حتی روش‌های خلاقی مثل اسمبلاژ و کلاژ هم در آثار دیده می‌شود. در مجموع، تجربه متنوعی را در آثار وی شاهد هستیم؛ علاوه بر این‌که بسیار در اجرا پر کار و توانمند است.

وی در پایان خطاب به حاضران تأکید کرد که اپلیکیشن کارگاه را حتما نصب کنند و همراه با آن به دیدن آثار بپردازند و افزودند: من نمایشگاهی را در تهران و دیگر شهرها که این اتفاق را رقم زده باشند، سراغ ندارم و این اولین‌ بار است که ما چنین نمایشگاهی را با نگاهی که وی تعریف کرده است و اکثر آثار در اپلیکیشن به صورت متحرک و با توضیحات کامل آمده است، در کشور می‌بینیم.

لازم به ذکر است نمایشگاه 《نقش نشان》 به عنوان اولین نمایشگاه انفرادی حامد مغروری از روزسه شنبه  21 فروردین تا روز چهارشنبه 5 اردیبهشت در قم، ابتدای خیابان صفائیه، نبش کوچه 17/ نگارستان اشراق دائر می‌باشد.

حامد مغروری
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


به فکری گفتم با این تیم می‌خواهید لیگ برتری شوید؟ ظریف: آمریکا ماده 36 برجام را رسما نقض کرده است /اروپایی‌ها بدانند حفظ ایران در برجام مهم است رفع افسردگی و کبد چرب با مصرف روزانه این میوه ایران، اولین میهمان روسیه در جام جهانی 2018 خواهد بود درگیری در تمرین سپاهان؛ اعتراض شدید هواداران نسبت به عملکرد بازیکنان ناظم‌الشریعه: قصد داریم در تیم ملی «ب» پشتوانه‌سازی کنیم کشت چغندرقند پائیزه بحران آب را مدیریت می‌کند والیبال نشسته ایران در برابر امریکا پیروز شد توفان سبزوار را درنوردید واکنش باشگاه سپیدرود رشت به اظهارات علی کریمی کلانتری: کسی باور نمی‌کرد، تا روزهای اخر مدعی باشیم حسن عباسی: بی‌عرضگی مسئولان؛ تهدید اصلی ملت! تبریز| سرمربی والیبال نشسته آمریکا: میزبانی بسیار خوبی از ایرانی‌ها دیدیم آلمان: گروه هفت به دنبال راه‌هایی برای حفظ برجام است الحوثی: جنایات طرف‌های متجاوز بی پاسخ نخواهد ماند پیشنهاد آخوندی به مناسبت روز معمار تعقیب قضایی خبرنگار توهین‌کننده به مقدسات حمایت خانه سینما از مجرم امنیتی! (اخبار ادبی و هنری) حمایت خانه سینما از مجرم امنیتی! (اخبار ادبی و هنری) روایت یک نویسنده از سرقت ادبی «اصغر فرهادی» (اخبار ادبی و هنری) جابری‌انصاری با بشار اسد دیدار کرد قدرت‌های سیاسی مانع توقف جنگ و کمک‌رسانی به مردم یمن شده‌اند برگزاری اجلاس فرماندهان دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند با حضور 35 کشور جهان در تهران دیدار فرمانده کل سپاه و ارتش و تاکید بر همدلی و هم‌افزایی در انجام ماموریت‌های محوله رئیس مجلس خبرگان رهبری و رئیس‌جمهور رحلت آیت‌الله مهمان‌نواز را تسلیت گفتند اجرای عدالت اندیشه‌ورزی عادلانه را می‌طلبد (پای درس علی (ع)) علوی، سال 95: مدیر دو تابعیتی نداریم/نوبخت، دیروز: تقریبا دیگر مدیردو تابعیتی نداریم! هدیه به خوانندگان آمار اختصاص دلار 4200 تومانی و سایر ارزها پرداخت تسهیلات به طرح‌های استارتاپ در هرمزگان بازداشت عضو شورای شهر مشهد واکنش وزیر ارتباطات به یک مصوبه درباره صدا و سیما بیانیه شورای عالی سیاسی یمن درباره شهادت صالح الصماد 19 واحد صنفی متخلف در شفت پلمپ شد سرمایه‌گذاری در حوزه اقتصاد ورزشی باید افزایش یابد جامعه باید پذیرای ظرفیت و تخصص بانوان باشد عربستان و آمریکا را مسئول شهادت الصماد می‌دانیم/ این جنایت بی‌پاسخ نخواهد ماند معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان منصوب شد کولایی: فرصت دوران اوباما را از دست دادیم/برجام می‌توانست چهره ایران در دنیا را تغییر دهد دولت اتمام پروژه متروی تبریز را پیگیری می‌کند مدیران اجرایی از ظرفیت دانشگاه یاسوج غافل نشوند نمایشگاه تخصصی ازدواج در مشهد برپا شد چالش ادامه دار دارو تولید میدان نفتی آذر امسال به 65 هزار بشکه در روز می‌رسد همایش نقش معماری در سبک زندگی برگزار شد
نامه سرگشاده رحیمی به احمدی‌نژاد کشف مومیایی جسد رضاشاه در شهر ری؟ مستند دوما، دور اما نزدیک بارش ماهی از آسمان گلپایگان+فیلم "محمود عباس" محکم ایستاد محلی که جسد منسوب به رضاشاه کشف شد/عکس قیمت طلا، دلار و سکه 3 اردیبهشت 97 بچه فیل زیر گنبد کبود به خاطره‌ها پیوست واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی علیه «خبرنگار هتاک» واکنش‌ها به انتشار قرارداد جعلی «اوج» با بازیگران سریال «پایتخت» کشف یک مومیایی در شهر ری؛ شاید متعلق به رضا شاه باشد کشف یک مومیایی در شهرری؛ احتمال دارد جنازه رضا شاه باشد / آستان حضرت عبدالعظیم تکذیب کرد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری پاراگوئه واقعیت ماجرای دستمزد 5 میلیاردی بازیگران پایتخت! +عکس پرنده 8 میلیون دلاری! +فیلم تیپ خاص "مریلا زارعی" در فستیوال جهانی/عکس پلیس افتخاری در کرمان به شهادت رسید وام 100 میلیونی با قسط 900 هزار تومانی در راه است واریز اشتباه 35 میلیارد دلار به یک حساب! احتمال بارش برف در برخی استان‌های کشور آیت الله جنتی درگذشت آیت الله مهمان نواز را تسلیت گفت خبر جزئیات کشف جنازه مومیایی در اطراف حرم شاه‌عبدالعظیم الفرار خودرو شخصی مدیرعامل ایران خودرو چیست؟ مستند/ «دوما»؛ دور، اما نزدیک سکه بازهم ارزان شد/ قیمت سکه امروز 3 اردیبهشت 97 واریز سود سهام عدالت مشمولان هفته آینده پایان می‌یابد سپاه از ناملایمات نرنجد، نیروی انتظامی عقب‌نشینی نکند/ مأموریت معاون اول قوه قضائیه برای تهیه طرح تأمین امنیت اقتصادی قطع روند گل‌ها و پاس گل‌های علیرضا مقابل کی‌روش؛ / ناکامی دوباره جهانبش و آلکمار در قهرمانی الدحیل 6-1 الغرافه؛ یاران طارمی در جام حذفی قطر تحقیر شدند آخرین مهلت برای ثبت‌نام متقاضیان طرح ترافیک اعلام شد تظاهرات در ارمنستان همچنان ادامه دارد چرا کره شمالی تصمیم به مذاکره گرفته؟ «آیونس» و ائتلاف نظامی در اقیانوس هند حضور صدها تن با لباس نظامی در تظاهرات ضد دولتی ارمنستان کشف جنازه مومیایی در شهرری؛ شاید متعلق به رضاشاه باشد ناکامی دوباره جهانبش و آلکمار در قهرمانی برداشت باقلا در 300 هکتار از اراضی شهرستان پلدختر کشف جسد مومیایی رضاخان در شهرری؟ مراسم تشییع جنازه مادر بوش با حضور کلینتون و اوباما + تصاویر جزئیات حادثه کودک آزاری در بندر ماهشهر عکس/ بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران کشف مومیایی منتسب به رضا شاه دستمزد نجومی بازیگران «پایتخت» تکذیب شد دستمزد 1.8 میلیاردی نقی در پایتخت صحت دارد؟! تظاهرات، نخست‌وزیر ارمنستان را ناچار به استعفا کرد واقعیت ماجرای دستمزد 5 میلیاردی بازیگران پایتخت! +عکس الفرار واکنش عجیب بی بی سی به شب آشفته شاه عربستان +فیلم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me