تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:متفرقه()
کد خبر:15685210
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۲:۳۲

چگونه نمازخوان شویم؟

همواره عده‌ای زبان شکایت باز می‌کنند و می‌گویند: وقتی خدا صدای ما را نمی‌شنود و به حرف‌های ما توجه نکرده و دعایمان را مستجاب نمی‌کند، نماز نمی‌خوانیم.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  وقتی با کسانی که نماز نمی‌خوانند صحبت شده و پرسیده می‌شود که چرا نماز نمی‌خوانید؟ پاسخ‌های متفاوتی از آن‌ها شنیده می‌شود؛ عده‌ای می‌گویند: خدا نیازی به عبادت و نماز ما ندارد. عده‌ای هم می‌گویند: در این روزگار پر از مشغله و گرفتاری واقعا وقت نمی‌کنیم که نماز بخوانیم!

عده‌ای دیگر زبان شکایت باز می‌کنند و می‌گویند: وقتی او صدای ما را نمی‌شنود و به حرف‌های ما توجه نکرده و دعایمان را استجابت نمی‌کند، دیگر نمی‌خوانمش!

جواب‌ها را که می‌شنوی از طرفی تعجب می‌کنی و از طرفی هم دلت می‌سوزد هم برای عده‌ای که تمام زندگیشان را با بی خبری از خدای مهربانش پر شده است و هم برای غربت خدا، تا آن جا که بندگانش در ۲۴ ساعت به اندازه ۱۷ رکعت وقت ندارند که وقتشان را برای او بگذرانند.


بیشتر بخوانید: حرف‌های خواندنی حجت الاسلام قرائتی درباره «مسجد»


مگر بدیهی نیست که هر انسانی در هر مرتبه از معرفت انسانی باشه حتی اگر ذره‌ای انسانیت در وجود او باقی مانده باشه اگر از فردی یک خوبی بزرگ ببیند حداقل کاری که می‌کند این است که در برابر او بی ادب نباشد.

نماز حداقل قدرشناسی ماست حتی بعضی از حیوانات در برابر کسی که به آن‌ها یک خوبی معمولی و حداقلی می‌کنند قدرشناس هستند. مثلا کافیه یک تکه استخوان جلوی یک سگ بیندازید او تا آخر عمر بین شما و بقیه فرق می‌گذارد و هر وقت شما را ببیند جلوی شما یک ادب خاصی دارد.

ادب ما در برابر پروردگار که تمام هستی ما، روزی ما، سلامت ما، امید ما به اوست این است که وقتی صدای اذان را می‌شنویم وقتی حی علی خیر العمل می‌شنویم برای قرار روزانه مان بی اعتنایی نکنیم و آن را بر هر کار دیگری ترجیح دهیم.

حالا به نظر شما با کسی که از پدر و مادر مهربان‌تر است، نعمات و دارایی‌های فراوانی به ما داده است؛ چشمی داده که به شگفت انگیزترین دوربین فیلم برداری مجهز است؛ در هر نوری و در هر فاصله‌ای خودش تنظیم می‌شود و بهترین کیفیت‌ها را دارد.

با پلک مراقبت می‌شود، حملش برای ما زحمتی ندارد بلکه در بهترین جایگاه تعبیه شده است. در چشم اشک دائمی قرار داده و مقدار آن را کنترل کرده تا چشم شستشو شده و خشک نشود و نیز ضدعفونی شود. حتی برای چشم ما مژه هم قرار داده تا در محافظت از چشم بهتر عمل شود و زیبایی اش هم کامل شود. خلاصه آن که هیچ لطفی نبوده که او فروگذار کند.

ما را به بهترین صورت خلق کرده؛ لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ أَحْسَنِ تَقْویمٍ (۱)
بر عالمیان برتریمان داده است؛ وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی‏ آدَمَ ... وَ فَضَّلْناهُمْ عَلی‏ کَثیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضیلاً (۲)
کسی که بهترین و کامل‌ترین دین را به هدیه داده؛ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی‏ وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً ... (۳)
آیا برای چنین خدایی که بهترین‌ها را برای بندگانش خواسته، سزاوار نیست که اطاعتش کنیم و وقت بیشتری برای فرمانبرداری اش بگذاریم؟

درست است که خداوند به من و شما و عبادات ما نیازی ندارد، ولی آیا من و شما هم از او بی نیاز هستیم؟ مگر فرمانبرداری از دستورات طبیب نشان از نیازمندی طبیب است که نماز خواندن ما نشان از نیازمندی خداوند باشد؟!

پاسخی به گلایه‌های عدم استجابت دعا


به آن دوستی که گلایه از عدم استجابت دعاهایش دارد عرض می‌کنیم که؛ هرگز فراموش نکنید ﺧﺪﺍ ﺑﻪ ﻛﺴی جواب منفی نمی‌دهد، ﺧﺪﺍ ﻓﻘﻂ ﺳﻪ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﺍﺭﺩ:
هیچ وقت از بودن با ما خسته نیست. دربان و منشی نمی‌گیرد. حتی اگر در موقعیتی باشیم که نتوانیم بلند حرف بزنیم از عمق دل هایمان هم صدایمان را می‌شنود. برای بدی هایمان سریع تنبیهمان نمی‌کند، به محض پشیمانی سریع و بدون کوچک‌ترین منتی آغوشش را به رویمان باز می‌کند.

١ - ﭼﺸﻢ.
٢ - ﯾﻪ ﮐﻢ ﺻﺒﺮ ﮐﻦ.
٣ - ﭘﻴﺸﻨﻬﺎﺩ ﺑﻬﺘﺮی ﺑﺮﺍﻳﺖ ﺩﺍﺭﻡ.

از همه بالاتر
از همه بالاتر این که خدای مهربان اجازه‌ی انس با خودش را به ما داده است. هر کس به جایی می‌رسد یک مدیری می‌شود وزیری می‌شود باید از او وقت قبلی گرفت. تازه آیا وقت بدهد یا ندهد. کی وقت بدهد؟

خدای مهربان و بزرگی که از همه عالمین بزرگ‌تر و مقامش از همه بالاتر و مهم‌تر است، کسی که فرمانروای کل عالم است در هر لحظه از شبانه روز به ما اجازه‌ی ملاقات داده، با هر زبانی، با هر بیانی، در هر حالتی، در هر زمانی؛ نیمه شب، صبح زود، سر ظهر، مغرب.
هیچ وقت از بودن با ما خسته نیست. دربان و منشی نمی‌گیرد. حتی اگر در موقعیتی باشیم که نتوانیم بلند حرف بزنیم از عمق دل هایمان هم صدایمان را می‌شنود. برای بدی هایمان سریع تنبیه مان نمی‌کند، به محض پشیمانی سریع و بدون کوچک‌ترین منتی آغوشش را به رویمان باز می‌کند.

حالا همین خدا که در خدایی تمام و کمال است، از بندگانش یک سری کار‌هایی را خواسته؛ یه سری کار‌ها را حلال کرده و یک سری را حرام که البته رعایت همه آن‌ها به نفع جسم و روح و دنیا و آخرت خود ما است و رعایت این خواسته‌ها می‌شوند خط مسیر عبودیت و بندگی که همان هدف خلقت بوده و هست؛ وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ‏ (۴): و من پریان و آدمیان را جز برای اینکه مرا بپرستند نیافریدم؛ و به عنوان کلام آخر باید عرض شود که یکی از جلوه‌های اساسی عبادت و بندگی در نماز شکل می‌گیرد. مراقبش باشیم و در حقش کوتاهی نکنیم.


پی نوشت:
۱- تین، ۴،
۲- اسراء، ۷۰،
۳- مائده، ۳،
۴۰- ذاریات، ۵۶

گردآوری: تبیان

انتهای پیام/

#احادیث #قرآن
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


کاهش قیمت سکه و افت 451 ریالی پوند در بانک مرکزی ورمزیار: جدال ذوب‌آهن و استقلال تماشایی است مشتاقی: با چند تغییر کشتی فرنگی قهرمان آسیا می‌شد اما از ما مشورت نگرفتند کشته شدن چهار نیروی امنیتی عربستان در عسیر عکس‌های کمتر دیده شده از نخستین فضانورد زن جهان مسئولیت جدی‌تر تلویزیون نسبت به سینما در فرهنگسازی سلامت دومین بخش از لحظات جالب فوتبالی هفته در فوتبال 120 +فیلم سپاه، آمادگی رزمی را با معنویت و ولایتمداری درآمیخت/ پاسداران؛ منتظران واقعی امام زمان (عج) تکنیک‌های دیدنی هفته گذشته فوتبال اروپا یک سیاستمدار، رئیس ناسا شد چیپ‌های دیدنی آنخل دی ماریا برچسب 10 میلیون یورویی روی ستاره ایرانی/ انصاری فرد در آستانه کوچ به بوندس لیگا استخدام کارشناس فضای مجازی و طراح 3dمعماری و دکوراسیون+جدول تخلیه ساختمان وزارت خارجه روسیه به دلیل هشدار امنیتی المیادین: بشار اسد نشان لژیون دونور فرانسه را پس داد اشکانی: غایبان انتخابی، جایی در تیم ملی ندارند دیدنی‌ترین گل‌های چیپ آنخل دیماریا +فیلم راهی برای از بین بردن بوی بد عرق شور و شعور حسینی در مسیر محرومیت‌زدایی دیدار و گفتگوی فرماندهان نظامی ناتو و روسیه در پایتخت آذربایجان ترامپ: هر چه زودتر مایک پامپئو را به عنوان وزیر خارجه تایید کنید فیلم/ دکتر احمدی نژاد: همه این هایی که دارند ظلم می‌کنند، روزی که قرار است بروند، مثل غباری هستند که روی آینه نشسته باشد و با یک فوت ترتیب شان داده می‌شود راه‌حلی برای آشتی مردم با تلویزیون دیدار نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با جانبازان نگرانی آمریکا درباره برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه اتفاقات جالب فوتبالی - بخش دوم (30 / 01 / 97) پیشنهاد ایران به روسیه: زبان هم را تدریس کنیم مراسم شب ولادت امام حسین (ع) هیئت عشاق الحسین سه ویژگی امام حسین (ع) به روایت پیامبر (ص) وزیر نیرو خواستار کمک شد پلیس به هیچ وجه رفتارهای خشن را تایید نمی‌کند وزیر خارجه سودان با صدور حکمی برکنار شد پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 30 فروردین بازگشت افشین قطبی به لیگ برتر میهمان‌های تازه لیگ برتر فوتبال ایران! من آچار فرانسه استقلالم! لیگ برتر انگلیس| برتری دشوار چلسی در زمین برنلی +جدول نماینده ارومیه خواهان واگذاری تراکتور به زنوزی جدال ذوب‌آهن و استقلال تماشایی است/ بازیکنان مغرور نخواهند شد کونته: شایسته پیروزی بودیم؛ از عملکرد مهاجمینم راضی ام دستگیری عامل انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی اخراج دو نماینده هوادار کردها از پارلمان ترکیه ظریف: آمریکا منطقه ما را به سمت بسیار خطرناکی می‌کشاند خلاصه بازی برنلی 1 - چلسی 2 آلونسو 3 جلسه محروم شد راههای درمان برفک دهان در کودکان رونمایی از نفرات راه‌یافته به مرحله نهایی انتخابی کشتی فرنگی اشکانی: غایبان انتخابی جایی در تیم ملی کشتی فرنگی نخواهند داشت
واکنش وزیر کشور و معاون رئیس‌جمهور به ضرب‌وشتم یک دختر توسط مامور گشت ارشاد+تصاویر عکس/ شهادت سرگرد "امان زاده" توسط قاتل فراری مشهد|رئیس اداره ارشاد مشهد بازداشت شد واکنش ناجا به فیلم کتک زدن یک خانم توسط گشت ارشاد شهادت مامور نیروی انتظامی شاهین دژ در درگیری با شرور مسلح عکس/ شهادت سرگرد "امان زاده" توسط قاتل فراری افتتاح نمایشگاه عکس چهره‌های نمایش ایران روسیه: تروریست‌ها در برابر ورود بازرسان به «دوما» مانع تراشی می‌کنند واکنش کاربران فضای مجازی به حرمت‌شکنی در مشهد فیلم منتشرشده از مامور گشت ارشاد بررسی می‌شود بررسی فیلم منتشرشده از مامور گشت ارشاد عوارض خروج از کشور در سال 97 اعلام شد دستور وزیرکشور در پی‌انتشار فیلمی از رفتار مامور زن گشت‌ارشاد با یک دختر کدام نماینده از میکروفون مجلس گفت «دختر خوشگلا رو نشون بده»؟ +صوت عکس نوشته ویژه ولادت امام حسین (ع) عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 فروردین 97/ دوباره سلتیک، دوباره سردار +تصاویر عراق: حملات ضد داعش با هماهنگی دمشق بود رئیس اداره ارشاد مشهد بازداشت شد دستور وزیرکشور در پی‌انتشار فیلمی از رفتار مامور زن گشت‌ارشاد با یک دختر رئیس اداره ارشاد مشهد بازداشت شد/ جریحه دار کردن عفت عمومی علت بازداشت «انتشارات آسیا» میراث ارزشمند پدر ماست/جمهوری دیگر ظرفیت کتابفروشی ندارد رئیس اداره ارشاد مشهد بازداشت شد تصاویر | بزرگداشت شهدای حمله اسرائیل به پایگاه هوایی تی 4 سوریه آواز خوانی عمو پورنگ در برنامه حالا خورشید + فیلم زاهدان| پیکر 2 شهید حادثه تروریستی میرجاوه صبح امروز در زاهدان تشییع شد + تصاویر اکران «به وقت شام» با حضور حاتمی کیا در ساری جنجال بر سر برگزاری یک جشن در برج سلمان مشهد شهادت سرهنگ امان زاده در درگیری با قاتل فراری در شاهین دژ حق برخورداری زنان از بیمه‌های اجتماعی متهم حوادث 11 سپتامبر دستگیر شد رییس اداره ارشاد مشهد بازداشت شد! پیکر شهید مرزبان وحید حسین زاده در قوچان تشییع شد کشف آزمایشگاه 1.5 تنی مواد شیمیایی ساخت آلمان و انگلیس در «دوما» سوریه عکس/ ریزش کوه نمک در زلزله امروز بوشهر سرنوشت کسب و کارهای مجازی پس از فیلترینگ تلگرام چه می‌شود؟ + فیلم انفجار یک ساختمان مسکونی در جنت آباد واکنش شدید ابتکار به فیلم برخورد مأمور زن گشت ارشاد با دختری جوان دستور وزیر کشور برای پیگیری برخورد نامتعارف مامور نیروی انتظامی با یکی از بانوان میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا شد+ زندگینامه و تصاویر بایدها و نبایدهای فیلترینگ تلگرام/ زمینه گرایش به پیام‌رسان‌های بومی فراهم شود دستور وزیر کشور به‌دنبال انتشار ویدئویی از برخورد مامور گشت ارشاد با یک دختر انتقاد سپاه از مواضع برخی "عناصر داخلی" واکنش ناجا به ضرب و شتم یک دختر توسط پلیس در پارک تصاویر: ریزش کوه نمک بر اثر زلزله در بوشهر فردا، آخرین مهلت رجیستری گوشی‌های تلفن همراه واکنش ابتکار به برخورد گشت ارشاد با یک دختر «قم» واتیکان می‌شود! سیف در آستانه جدا شدن از بانک مرکزی/ چرا افراد خاص امضای طلایی واردات دارند؟ / کوچ مشتریان از بازار خودرو/ دلالی در بازار ارز ادامه دارد کشوری به نام «قم»! پیکر امام جمعه فقید آبیک تشییع شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me