تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:مذهبی()
کد خبر:15685376
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۲:۳۶

ماجرای عملیات شناسایی در خاک عراق بدون آذوقه

شهیدخبر: «زمان شهادت تمام اعضای بدن حسن در آتش سوخته بود و تنها پاهای او در پوتین سالم ماند. با آن دو انگشت پا پیکر او را شناسایی کردیم.»

کودکان به دنبال بازی و شیطنت هستند، حسن از این امر مستثنی بود؛ کودکی آرام که با کلام خدا انس بسیار داشت. پدر شهید حسن جعفربگلو می‌گوید: «ذهن حسن همیشه آمادگی آموزش را داشت و علم و آگاهی وی 25 سال بیشتر از سن خودش بود.»

حسن فعالیت‌های انقلابی را در مسجد جوادالائمه (ع) با پخش اعلامیه و اجرای نمایش علیه رژیم طاغوت آغاز کرد. پدر شهید در این خصوص بیان می‌کند: «روزها در حوزه هنری مسجد فعالیت‌ می‌کرد. در اکثر تظاهرات ضد شاه حضور داشت؛ شب‌ها به پشت بام خانه می‌رفت و فریاد الله اکبر سر می‌داد.»

قصه‌های کوتاهی که حسن می‌نوشت در مجموعه سوره، بچه‎های مدرسه به چاپ رسیده است. وی مدتی در کیهان بچه‌ها فعالیت می‌کرد؛ استعداد ادبی حسن ستودنی بود. پدر از روزهای آغازین و پرتلاطم تجاوز دشمن به خاک کشور می‌گوید. روزهایی که حسن 15 ساله داوطلبانه از طریق پایگاه مقداد روانه جبهه شد و در عملیات مسلم بن عقیل از ناحیه سینه مجروح شد. پدر در آن لحظه‌ها احساس می‌کرد، شاید دیگر جگرگوشه‌اش را نبیند.
ماجرای عملیات شناسایی در خاک عراق بدون آذوقه/ هدیه خدا سند تشخیص هویت شهید شد

فارغ التحصیل مکتب عشق شد

پدر شهید از علاقه وصف ناشدنی حسن به تحصیل می‌گوید: «اغلب کتابی در دست داشت و بسیار منظم بود. در رشته فلسفه دانشگاه تهران شروع به تحصیل کرد. در سال دوم به دلیل اینکه فرماندهی اطلاعات عملیات لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) را برعهده گرفته بود، تغییر رشته داد و جغرافیا را برگزید. وقتی از حسن می‌پرسیدیم، چه طور هم در جبهه هستی و هم درس می خوانی؟ می‌خندید و پاسخ می‌داد: «می‌گذرد.» سرانجام سنگر جبهه را به کلاس دانشگاه ترجیح داد و در منطقه شاخ شمیران عراق فارغ التحصیل مکتب عشق شد.»

پدر ادامه می‌دهد: «یکی از همسایه‌ها عازم جبهه شده بود و تعریف می‌کرد که یک روز برای دیدن حسن به آدرسی که از او داشتم راهی شدم؛ به هر منطقه‌ای که رسیدم، می‌گفتم حسن جعفربگلو اینجاست؟ پاسخ می‌دادند، جلوتر برو. ساعت‌ها به دنبال او گشتم؛ از دیدن حسن ناامید شده بودم، آخر یک نفر گفت: می‌بینی آنجا گروهی فوتبال بازی می‌کنند، حسن در بین آنهاست، مطمئن بودم حسن فوتبال بازی نمی‌کند. به آنجا که رسیدم، همه دوستان وی فوتبال بازی می‌کردند؛ ولی حسن در گوشه‌ای نشسته بود و کتاب می‌خواند.
ماجرای عملیات شناسایی در خاک عراق بدون آذوقه/ هدیه خدا سند تشخیص هویت شهید شد

9 روز بدون آذوقه

سال 1361 لباس سبز سپاه پاسداران را به تن کرد، باهوش و کم حرف بود، حتی پدرش هم نمی‌دانست فرماندهی اطلاعات عملیات را به حسن واگذار کرده‌اند. پدر در حالی که اشک می‌ریخت در این باره ادامه می‌دهد: «هر بار که حسن به مرخصی می‌آمد تیغ‌هایی را که در حال سینه خیز رفتن وارد بدنش شده بود بیرون می‌آورد.» هر بار که از اوضاع جبهه می‌پرسیدیم، می‌گفت: «هر چه از صداوسیما می‌شنوید، همان است. فقط یک بار برای رفیق خود تعریف کرده بود: به ماموریتی که اعلام شده بود سه روزه است، اعزام شدیم و آذوقه سبک برداشتیم؛ اما ماموریت 9 روز به طول انجامید. عراقی‌ها پشت پادگان‌های خود زباله ریخته بودند، بینی خود را می‌گرفتیم و با چشمان بسته زباله می‌خوردیم تا از فرط گرسنگی تلف نشویم.»

امانت دار خوب سپاه

می‌گویند روزه‌داری تمرین تقواست؛ حسن روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه هر هفته تمرین تقوا می‌کرد. زمان افطار با اشتها غذا می‌خورد، تازه متوجه می‌شدیم، روزه‌ بوده است. یکی از احکام غیبت، ترک محل غیبت است، پدر می‌گوید: «به همسرم می‌گفتم شخصی را در کوچه دیدم، حسن احتمال می‌داد غیبت آن شخص شود؛ از جای خود برمی‌خواست و خانه را ترک می‌کرد، بعد از آن هرگز پیش او سراغ غیبت نمی‌رفتیم.

روزی که به مرخصی آمد در میان وسایل حسن چند بیسکویت بود. خواهر کوچکش با ذوق قصد داشت تا آن را بردارد، که با مخالفت حسن روبرو شد. برای اینکه دل خواهش را نشکند، گفت: «این بیسکویت‌ها برای سپاه است و شما نباید از آن استفاده کنید. لباس‌هایت را بپوش تا برویم برایت بیسکویت بخرم».

بی‌خداحافظی رفت

روزها از پی هم می‌گذشت و هر روز به پیروزی در نبرد حق علیه باطل نزدیک‌تر می‌شدیم. حسن بعد از هر مرخصی منتظر بدرقه پدر می‌شد تا بر دستان زحمتکش او بوسه بزند و اعزام شود. پدر به یاد آن روزها اشک در چشمانش حلقه زده و می‌گوید: «در آخرین اعزام حسن، بدون خداحافظی رفته بود. 20 روز به امضاء قطعنامه مانده بود که در خاک عراق و منطقه شاخ شمیران بر اثر بمباران، فرزندم به شهادت رسید.»

انگشت پا سند تشخیص هویت شهید جعفربگلو

پدر می‌گوید: «دو انگشت پای حسن از بدو تولد مادرزاد به یکدیگر چسبیده بود. هر بار به او می‌گفتم «پسرم برو پایت را عمل کن، پاسخ می‌داد: «یک روز به این انگشتان نیاز پیدا می‌کنم»، تا اینکه زمان شهادت تمام اعضای بدن حسن در آتش سوخته بود و تنها پاهای او در پوتین سالم ماند. با آن دو انگشت پا پیکر او را شناسایی کردیم.

پدر شهید در آخرین جملات می‌گوید: «خداوند را برای شهادت فرزندم شاکرم؛ زیرا حسن در راه حق قدم برداشت. با این امید روزگار می‌گذرانم که در روز قیامت دستم را بگیرد.»

بیوگرافی:

حسن جعفربگلو
25 ساله

شهادت: 7 تیر ماه 1367- منطقه شاخ شمیران

*ساجد

این خبر را به اشتراک بگذارید


انجام اولین عمل جراحی سرطان پستان با استفاده از دستگاه گاما پروب در دانشگاه علوم پزشکی کردستان افتتاح نمایشگاه لبخند و سلامت بمناسبت هفته سلامت اجرای طرح گفتگوی ملی درمهاباد همایش ملی علوم پروتئینی و پپتیدی در شیراز حفظ جامعه از آسیب‌ها از مزایای پیام رسان‌های داخلی دستیار وزارت خارجه آمریکا: آمریکا به دنبال مذاکره دوباره برجام نیست خرید کالاهای روستاییان از طریق استارت آپ‌ها در آینده‌ای نزدیک صلاح‌الدین دمیرتاش نامزد نهایی حزب دموکراتیک خلق‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه جامعه نیازمند ارتباط صنعت با دانشگاه و فناوری است ارسال 214 اثر به دبیر خانه سومین جشنواره معرفی و تجلیل از روابط عمومی‌ها و خبرنگاران برترمنطقه دو کشور در زمان مسوولیت نباید اعمال سلیقه سیاسی کرد بسته اخبار اجتماعی در روز چهارشنبه افشای اهانت جدید ترامپ به ولیعهد عربستان سفر وزیر جنگ اسرائیل به آمریکا برای رایزنی درباره ایران تعریف و تمجید ترامپ از «اون» شهادت یک خبرنگار فلسطینی در غزه «پورمحمدی» از شبکه سه سیما رفت حمایت مالی فرماندار و استاندار خوزستان از کودکان آزار دیده ماهشهری تابش: شنیدم درحال حاضر برگه‌های امضا شده برای شنود در اختیار ضابطین است /زمان اصلاحات یک قاضی با وسواس حکم شنود را امضا می‌کرد کویت سفیر فیلیپین را اخراج کرد برنامه وزارت دفاع در پاسخ به خروج آمریکا از برجام قاطع و سریع خواهد بود تلاش همه جانبه صهیونیست‌ها برای خروج آمریکا از برجام آخرین وضعیت قیمت دلار در بازار ارز امکان ویرایش ثبت سفارش‌های با ارز غیر بانکی فراهم شد تحویل واحد‌های مسکونی به زلزله زدگان سرپل ذهاب برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم در آبیک اهواز میزبان برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم غم و اندوه نیمی از پیری است سید حسن نصرالله ضامن امنیت لبنان است آموزش رجیستر کردن گوشی در سامانه همتا شورای علمای شیعه افغانستان شرکت در انتخابات آتی را تحریم کرد سازمان ملل: در صورت جنگ در ادلب اوضاع غیرنظامیان فاجعه بار خواهد بود آمریکا مسئول عواقب سیاست‌های نابخردانه‌اش علیه برجام خواهد بود شفاف سازی درباره هویت مومیایی کشف شده در حرم عبدالعظیم خواندن محتوای تلفن همراه زیر نور خورشید امکانپذیر شد خبر عفو سارق همدانی فضاسازی برای عدم برخورد بود اروپا و آمریکا اجازه اصلاح برجام از جانب 1+5 را ندارند دوران «تقیه» سخت‌ترین لحظات زندگی علامه شوشتری بود کاهش 30 هزار نیروی صنعت آب و برق کشور/ شرایط تأمین آب زیر 50 درصد نرمال است همایش بزرگ پیاده‌روی خانوادگی در کرمانشاه برگزار می‌شود فیلم/ مصاحبه با کودکان شکنجه شده ماهشهر/ از شکستن دندان‌ها با چکش تا بستن دهان با چسب حرارتی خدا شفر را برای استقلال فرستاد! واکنش وزیر دفاع به احتمال خروج آمریکا از برجام آلمان: حفظ برجام اولویت ماست نه توافق جدید دیدار نماینده آیت‌الله سیستانی با آیت‌الله مظاهری کیفیت هوای 2 مرکز استان کشور ناسالم شد
کودک آزاری دلخراش در ماهشهر/ تشریح وضعیت 3 کودکی که شکنجه شدند/ بازداشت پدر کودکان خلاصه بازی لیورپول و آ اس رم در 4 اردیبهشت 97 +فیلم کنایه ظریف به نیکی هیلی: آن لوگوی پفک پنیری بود نه موشک! خبرنگار هتاک حین فرار از کشور بازداشت شد بیانیه رضا پهلوی درباره مومیایی منتسب به رضاشاه گزارش تصویری از افتتاحیه رویداد تبریز 2018 با حضور رئیس جمهور حزب الله عراق: ترور "الصماد" سرآغاز مرحله جدیدی در مقابله با عربستان است تیغ در نان سنگک! مراسم افتتاح تبریز 2018 با حضور رئیس جمهوری/ تصاویر طرح چهار مرحله‌ای ماکرون برای توافق هسته‌ای نقشه ماهواه‌ای می‌گوید: مومیایی رضاخان است؟ +عکس خبرنگار اصلاح‌طلب هتاک دستگیر شد دیدارهای امروز ظریف در نیویورک فراگیر شدن فرهنگ انتظار مستلزم توجه جدی به تمام ابعاد زندگی امام عصر عجل ا … تعالی فرجه است 4 علامت اصلی تبدیل خال به سرطان/توضیح در مورد کرم‌های ضدآفتاب تشکیل کارگروه "مقابله با خشکسالی" در دولت سخنگوی سپاه شهادت" صالح علی الصماد" را به عموم مردم یمن تبریک و تسلیت گفت تشکیل کارگروه "مقابله با خشکسالی" در دولت جایگزین‌های پیشنهادی رشیدپور برای سامانه نیما! کاری نکنیم معلم فقط به بازنشستگی فکر کند مظنون حادثه دیروز کانادا دستگیر شد بایرن- رئال؛ دیداری با طعم همه چیز تیم راگبی ایران قطر را با اقتدار شکست داد رونمایی از گواهی ثبت جهانی فرش و گبه فارس 2 زن عشایری در بازفت براثر سیلاب جان باختند خبرنگار هتاک به ساحت رضوی دستگیر شد پشت پرده شکایت خسرو حیدری از استقلال آیین رونمایی از کتاب رویای آمریکایی شکنجه وحشتناک کودکان ماهشهری توسط پدر و نامادری /فیلم نوبخت از دریاچه ارومیه بازدید کرد رونمایی از کتاب رویای آمریکایی در هر ساعت چند «طلاق» در کشور رخ می‌دهد؟ «علیرضا رضایی»؛ امید کسب رتبه برای افغانستان خلاصه بازی لیورپول - آ اس رم چهارم اردیبهشت 97 +فیلم نشست خبری یازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران در تهران برگزار شد فرد توهین کننده به امام رضا دستگیر شد عربستان: قطر باید هزینه نظامی آمریکا در سوریه را بپردازد! دبیرکل نُجَباء: شهادت «الصماد» قلب‌هایمان را به‌درد آورد/ کنار ملت شریف یمن ایستاده‌ایم رنگ همچنان روسی ایروان بدرقه با شکوه مرحوم آیت ا … مهمان نواز دربجنورد پیدا شدن جسد تکه تکه یک زن در سطل آشغالی عکس/ مراسم افتتاح "تبریز 2018" وزیر اقتصاد: 13 هزار و 500 میلیارد تومان از اموال مازاد بانک‌های دولتی به فروش رفت اسماعیلی: حکم محمد ثلاث تایید شد آخرین جزئیات از دستگیری خبرنگار توهین کننده به امام رضا (ع) در پیامی؛ رهبر معظم انقلاب درگذشت حجت‌الاسلام مهمان‌نواز را تسلیت گفتند تاکید وزیر نیرو بر اصلاح الگوی مصرف آب دریابان شمخانی: واکنش ایران به حمله رژیم صهیونیستی به تی 4 قطعی است برپایی موزه دین و دنیا درقم کار ارزشمندی است دستگیری خبرنگار هتاک در فرودگاه امام خمینی (ره)

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me