تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:متفرقه()
کد خبر:15685386
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۲:۳۶

سعودی‌ها از ترس موشک‌های انصارالله مکان نشست را تغییر دادند/ طرح ترور امیر قطر در نشست سران اتحادیه عرب

در حالی که امیر قطر به طور رسمی برای شرکت در نشست سران عرب در عربستان دعوت شده بود و قرار بود شخصا در آن شرکت کند، در لحظات آخر از این سفر منصرف شد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ همانطوری که پیش‌بینی می‌شد بیست و نهمین نشست سران اتحادیه عرب در شهر ظهران ریاض با سازوکاری کاملا سعودی برگزار شد. مصوبات و تصمیمات این نشست چیزی غیر از اصرار سعودی‌ها برای پاک کردن رسوایی عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی به دنبال نداشت.

روندی که محمد بن سلمان از زمان روی کار آمدن خود آن را دنبال می‌کند. عربستان در این رابطه ۲۰۰ میلیون دلار کمک به فلسطینی‌ها اختصاص داد تا شاید بتواند بر اقدامات پیدا و پنهان ریاض در جهت عادی‌سازی روابط با دشمن صهیونیستی سرپوش بگذارد. با این وجود برنامه‌های اصلی این نشست در محکوم کردن ایران و تلاش برای مجازات این کشور خلاصه می‌شد.

روزنامه الاخبار در مقاله‌ای در خصوص این نشست نوشت که سلمان بن عبدالعزیز در این نشست که برخلاف محتوای آن به عنوان کنفرانس قدس نامگذاری شده بود، سخنرانی کرد. اما در این سخنرانی نتوانست اهداف واقعی این نشست را مخفی نگه دارد.

فلسطین بزرگترین غایب پرونده‌های مطرح شده در این نشست بود و ایران و جریان الحوثی در ویترین اصلی محورها قرار داشت. عربستان این نشست را به جای جده و ریاض در منطقه الشرقیه برگزار کرد.

کمک ۲۰۰ میلیون دلاری ملک سلمان برای فلسطینی‌ها که گفته شده ۱۵۰ میلیون آن برای حمایت از اوقاف اسلامی در قدس و ۵۰ میلیون دلار برای آژانس امداد رسانی و اشتغال آوارگان فلسطینی هزینه خواهد شد، در شرایطی اعلام شد که بیانیه پایانی این نشست هیچ اشاره‌ای به موضوع فلسطین نداشت.

ملک سلمان پادشاه عربستان نیز در سخنرانی افتتاحیه این نشست در حالی مدعی شد که «موضوع فلسطین موضوع اول ما بوده و خواهد بود» که هیچ اشاره‌ای به فلسطین نکرد و موضعی قاطع و سرنوشت‌ساز در قبال تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی اتخاذ نکرد. وی مجددا بر این موضوع کلی تاکید کرد که این تصمیم را رد می‌کند و خواستار حق ملت فلسطین در برپایی دولت مستقل به پایتختی قدس شرقی است.

سعودی‌ها از ترس موشک‎های انصارالله مکان نشست را تغییر دادند/ طرح ترور امیر قطر در نشست سران اتحادیه عرب

نمایی از نشست سران اتحادیه عرب در ظهران

بیانیه پایانی این نشست هیچ اشاره‌ای به تحرکات احتمالی برای مقابله با چالش اخیر آمریکا نداشته و تنها از وعده‌های احتمالی برای موضوع فلسطین سخن گفت. این بیانیه همچنین بار دیگر بر "گدایی از سر گیری مذاکرات" از جامعه جهانی تاکید کرد. این در حالی بود که اتحادیه عرب از برگزاری نشست فوق العاده بعد از اعلام جنجال‌برانگیز ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به پایتختی رژیم‌ صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر اشغالی امتناع کرد و تنها ۴ ماه بعد از این اعلامیه بود که نشستی را تشکیل داده و بیانیه‌ای سست و ضعیف در این خصوص صادر کرد.

این مقاله می‌افزاید:‌چیزی که امروز برای ملک سلمان مهم است اکتفا کردن به کمترین حد از همبستگی علنی با فلسطین و افزایش تلاش‌ها برای تقویت عادی سازی روابط به صورت آشکار و پنهان با رژیم صهیونیستی است.

نکته مهم‌تر اینکه عربستان تمام تلاش خود را برای مقابله با آن چیزی که طمع‌ورزی‌های ایران در منطقه نامیده، به کار گرفته است. به همین علت است که بخش قابل توجهی از سخنرانی افتتاحیه سلمان بن عبدالعزیز و سخنرانی اختتامیه عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان و بیانیه پایانی نشست سران بر رد آن چیزی بنا نهاده شد که مداخله ایران در امور داخلی کشورهای عربی و تلاش برای فتنه‌انگیزی مذهبی و فرقه‌ای در کشورهای عربی و حمایت و تجهیز شبه نظامیان تروریست نامگذاری شده است.

سعودی‌ها از ترس موشک‎های انصارالله مکان نشست را تغییر دادند/ طرح ترور امیر قطر در نشست سران اتحادیه عرب

تصویری از ضیافت شام غیررسمی ولیعهد عربستان که ولیعهد امارات، رئیس جمهور مصر، پادشاه بحرین و پادشاه اردن حضور دارند

ایران حتی پیش از برگزاری نشست مذکور پیش‌بینی چنین مواضعی را داشت. به همین بود که علی اکبر ولایتی مشاور ارشد رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل صبح روز یکشنبه در سخنانی تاکید کرد که نشست اجلاس سران عربی اهمیتی ندارد. وی گفت بیانیه پایانی این نشست را دولتی متزلزل تدوین می‌کند که هیچ ارزشی نخواهد داشت.

ناصر قندیل تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه نیز در بخشی از مقاله خود که در روزنامه لبنانی البناء منتشر کرده با اشاره به اجلاس سران عرب نوشت که این اجلاس قرار بود دو هفته قبل برگزار شود، اما منتظر نتایج تجاوز اخیر به سوریه بود تا شاید بتواند شرایطی را برای تسلیم کردن این کشور پیش روی دمشق بگذارد. این اجلاس به جای ریاض به ظهران انتقال داده شد، چرا که این شهر دیگر در نتیجه موشکهای شلیک شده از سمت یمن امن نیست.

برگزارکنندگان این اجلاس همچنین سعی کردند نام قدس را مصادره کنند تا شاید بتوانند بر برخی از رسوایی‌هایی که گریبان آنها را گرفته، سرپوش بگذارند.

دکتر وفیق ابراهیم نیز در مقاله‌ای نوشت که اجلاس سران عرب سعی کرد با ماسک فلسطین بر سرخوردگی و فروپاشی و شکست خود سرپوش بگذارد. نتیجه‌ای که از این نشست می‌توان گرفت، این است که شکست تجاوز کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی به سوریه و از بین رفتن بهانه استفاده از تسلیحات شیمیایی باعث ایجاد محور جدید آمریکایی – اروپایی – خلیجی - عربی شده که نشانه‌های آن روز به روز آشکارتر می‌شود. محوری که برای استمرار بخشیدن به بحران‌های منطقه‌ای فعالیت کرده و به دنبال فرسایش و تضعیف دولت‌های ملی‌گرا است تا آنها را در دام مسائل و مشکلات اقتصادی و اختلافات داخلی قرار دهد.

به این ترتیب می‌توان گفت برگه فلسطین آخرین برگه‌ای است که محور آمریکایی سعودی تلاش دارند برای ایجاد تأخیر در اعلام شکست خود در اختیار داشته باشند.

الدیار: امیر قطر در آستانه سفر به ظهران، از شرکت در این اجلاس منصرف شد / سازمان اطلاعات قطر به امیر این کشور هشدار داد که به عربستان سفر نکند


روزنامه الدیار لبنان به نقل از روزنامه انگلیسی میرور نوشت امیر قطر برای شرکت در نشست سران عرب به طور رسمی از سوی عربستان دعوت شد و به ریاض اطلاع داد که شخصا در این نشست شرکت خواهد کرد.

اما یک ساعت و ربع مانده به نشست اعلام کرد که سفرش به عربستان به منظور شرکت در نشست سران عرب را لغو کره است.

سعودی‌ها از ترس موشک‎های انصارالله مکان نشست را تغییر دادند/ طرح ترور امیر قطر در نشست سران اتحادیه عرب

سیف بن مقدم البوعینین نماینده دائم قطر در اتحادیه عرب، در نشست این اتحادیه در ظهران، مورد بی توجهی و بی محلی آشکار قرار گرفت.


بر اساس این گزارش، سرویس اطلاعات قطر اطلاعاتی دریافت کرد مبنی بر اینکه احتمال دارد ولیعهد سعودی در عملیات ترور امیر قطر شرکت کرده و داعش مسئولیت این عملیات را برعهده بگیرد از همین رو امیر قطر چیزی به برگزاری نشست نمانده بود که انتقال از قصر به فرودگاه برای سفر به عربستان را لغو کرد.

به نوشته روزنامه میرور، در این میان ولیعهد سعودی بر این باور است که چنانچه امیر قطر تررو شود در این کشور کودتا خواهد شد و افسرانی که تمایلات سعودی دارند از طریق روابط با سرویس اطلاعاتی سعودی کنترل اوضاع را به دست می گیرند.

بنابر اعلام این منبع بن سلمان بر این باور بود که تنها راه تحمیل شروط عربستان بر قطر کشته شدن امیر این کشور است و کسی که پس از او قدرت را در دست بگیرد تسلیم شروط عربستان و امارات خواهد شد.

گفتنی است که روزنامه الکترونیکی هسبرس نیز عنوان کرده که پادشاه مراکش هم‌زمان با برگزاری بیست و نهمین اجلاس اتحادیه عرب در ظهران، برای ادای عمره در خاک عربستان حضور داشته اما در این اجلاس شرکت نکرده است.

ملک محمد سادس که از سال ۲۰۰۵ تا کنون در جلسات اتحادیه عرب شرکت نمی کند معتقد است که این نشست ها کمکی به مسایل ومشکلات جهان عرب نمی کند. دو دستگی و شکاف در جهان عرب یکی از اصلی ترین علت هایی است که او برای دوری گزیدن از این جلسات مطرح می کند.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

در  بیست و نهمین نشست سران اتحادیه عرب چه گذشت؟

#عربستان #فلسطین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image


نرخ تورم سال گذشته 8.2 درصد شد رسیدگی سریع به مشکلات تولیدکنندگان چرم و کفش تبریز خشم مردم بحرین از احکام صادره علیه 6 جوان در دادگاه آل خلیفه آموزش رجیستر کردن گوشی در سامانه همتا انجام اولین عمل جراحی سرطان پستان با استفاده از دستگاه گاما پروب در دانشگاه علوم پزشکی کردستان افتتاح نمایشگاه لبخند و سلامت بمناسبت هفته سلامت اجرای طرح گفتگوی ملی درمهاباد همایش ملی علوم پروتئینی و پپتیدی در شیراز حفظ جامعه از آسیب‌ها از مزایای پیام رسان‌های داخلی دستیار وزارت خارجه آمریکا: آمریکا به دنبال مذاکره دوباره برجام نیست خرید کالاهای روستاییان از طریق استارت آپ‌ها در آینده‌ای نزدیک صلاح‌الدین دمیرتاش نامزد نهایی حزب دموکراتیک خلق‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه جامعه نیازمند ارتباط صنعت با دانشگاه و فناوری است ارسال 214 اثر به دبیر خانه سومین جشنواره معرفی و تجلیل از روابط عمومی‌ها و خبرنگاران برترمنطقه دو کشور در زمان مسوولیت نباید اعمال سلیقه سیاسی کرد بسته اخبار اجتماعی در روز چهارشنبه افشای اهانت جدید ترامپ به ولیعهد عربستان سفر وزیر جنگ اسرائیل به آمریکا برای رایزنی درباره ایران تعریف و تمجید ترامپ از «اون» شهادت یک خبرنگار فلسطینی در غزه «پورمحمدی» از شبکه سه سیما رفت حمایت مالی فرماندار و استاندار خوزستان از کودکان آزار دیده ماهشهری تابش: شنیدم درحال حاضر برگه‌های امضا شده برای شنود در اختیار ضابطین است /زمان اصلاحات یک قاضی با وسواس حکم شنود را امضا می‌کرد کویت سفیر فیلیپین را اخراج کرد برنامه وزارت دفاع در پاسخ به خروج آمریکا از برجام قاطع و سریع خواهد بود تلاش همه جانبه صهیونیست‌ها برای خروج آمریکا از برجام آخرین وضعیت قیمت دلار در بازار ارز امکان ویرایش ثبت سفارش‌های با ارز غیر بانکی فراهم شد تحویل واحد‌های مسکونی به زلزله زدگان سرپل ذهاب برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم در آبیک اهواز میزبان برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم غم و اندوه نیمی از پیری است سید حسن نصرالله ضامن امنیت لبنان است آموزش رجیستر کردن گوشی در سامانه همتا شورای علمای شیعه افغانستان شرکت در انتخابات آتی را تحریم کرد سازمان ملل: در صورت جنگ در ادلب اوضاع غیرنظامیان فاجعه بار خواهد بود آمریکا مسئول عواقب سیاست‌های نابخردانه‌اش علیه برجام خواهد بود شفاف سازی درباره هویت مومیایی کشف شده در حرم عبدالعظیم خواندن محتوای تلفن همراه زیر نور خورشید امکانپذیر شد خبر عفو سارق همدانی فضاسازی برای عدم برخورد بود اروپا و آمریکا اجازه اصلاح برجام از جانب 1+5 را ندارند دوران «تقیه» سخت‌ترین لحظات زندگی علامه شوشتری بود کاهش 30 هزار نیروی صنعت آب و برق کشور/ شرایط تأمین آب زیر 50 درصد نرمال است همایش بزرگ پیاده‌روی خانوادگی در کرمانشاه برگزار می‌شود فیلم/ مصاحبه با کودکان شکنجه شده ماهشهر/ از شکستن دندان‌ها با چکش تا بستن دهان با چسب حرارتی خدا شفر را برای استقلال فرستاد!
کودک آزاری دلخراش در ماهشهر/ تشریح وضعیت 3 کودکی که شکنجه شدند/ بازداشت پدر کودکان خلاصه بازی لیورپول و آ اس رم در 4 اردیبهشت 97 +فیلم کنایه ظریف به نیکی هیلی: آن لوگوی پفک پنیری بود نه موشک! خبرنگار هتاک حین فرار از کشور بازداشت شد بیانیه رضا پهلوی درباره مومیایی منتسب به رضاشاه گزارش تصویری از افتتاحیه رویداد تبریز 2018 با حضور رئیس جمهور حزب الله عراق: ترور "الصماد" سرآغاز مرحله جدیدی در مقابله با عربستان است تیغ در نان سنگک! مراسم افتتاح تبریز 2018 با حضور رئیس جمهوری/ تصاویر طرح چهار مرحله‌ای ماکرون برای توافق هسته‌ای نقشه ماهواه‌ای می‌گوید: مومیایی رضاخان است؟ +عکس خبرنگار اصلاح‌طلب هتاک دستگیر شد دیدارهای امروز ظریف در نیویورک فراگیر شدن فرهنگ انتظار مستلزم توجه جدی به تمام ابعاد زندگی امام عصر عجل ا … تعالی فرجه است 4 علامت اصلی تبدیل خال به سرطان/توضیح در مورد کرم‌های ضدآفتاب تشکیل کارگروه "مقابله با خشکسالی" در دولت سخنگوی سپاه شهادت" صالح علی الصماد" را به عموم مردم یمن تبریک و تسلیت گفت تشکیل کارگروه "مقابله با خشکسالی" در دولت جایگزین‌های پیشنهادی رشیدپور برای سامانه نیما! کاری نکنیم معلم فقط به بازنشستگی فکر کند مظنون حادثه دیروز کانادا دستگیر شد بایرن- رئال؛ دیداری با طعم همه چیز تیم راگبی ایران قطر را با اقتدار شکست داد رونمایی از گواهی ثبت جهانی فرش و گبه فارس 2 زن عشایری در بازفت براثر سیلاب جان باختند خبرنگار هتاک به ساحت رضوی دستگیر شد پشت پرده شکایت خسرو حیدری از استقلال آیین رونمایی از کتاب رویای آمریکایی شکنجه وحشتناک کودکان ماهشهری توسط پدر و نامادری /فیلم نوبخت از دریاچه ارومیه بازدید کرد رونمایی از کتاب رویای آمریکایی در هر ساعت چند «طلاق» در کشور رخ می‌دهد؟ «علیرضا رضایی»؛ امید کسب رتبه برای افغانستان خلاصه بازی لیورپول - آ اس رم چهارم اردیبهشت 97 +فیلم نشست خبری یازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران در تهران برگزار شد فرد توهین کننده به امام رضا دستگیر شد عربستان: قطر باید هزینه نظامی آمریکا در سوریه را بپردازد! دبیرکل نُجَباء: شهادت «الصماد» قلب‌هایمان را به‌درد آورد/ کنار ملت شریف یمن ایستاده‌ایم رنگ همچنان روسی ایروان بدرقه با شکوه مرحوم آیت ا … مهمان نواز دربجنورد پیدا شدن جسد تکه تکه یک زن در سطل آشغالی عکس/ مراسم افتتاح "تبریز 2018" وزیر اقتصاد: 13 هزار و 500 میلیارد تومان از اموال مازاد بانک‌های دولتی به فروش رفت اسماعیلی: حکم محمد ثلاث تایید شد آخرین جزئیات از دستگیری خبرنگار توهین کننده به امام رضا (ع) در پیامی؛ رهبر معظم انقلاب درگذشت حجت‌الاسلام مهمان‌نواز را تسلیت گفتند تاکید وزیر نیرو بر اصلاح الگوی مصرف آب دریابان شمخانی: واکنش ایران به حمله رژیم صهیونیستی به تی 4 قطعی است برپایی موزه دین و دنیا درقم کار ارزشمندی است دستگیری خبرنگار هتاک در فرودگاه امام خمینی (ره)

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me