تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:آنا
دسته:()
کد خبر:15686972
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۳:۲۰

ائتلاف غربی-عربی به‌دنبال تحریک آمریکا برای ماندن در سوریه

کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل گفت: تحریک ترامپ برای حمله به سوریه از نگرانی‌های جریان ائتلاف غربی – عربی ضد سوریه نشئت می‌گیرد؛ چون این ائتلاف به شدت از تصمیمی که دونالد ترامپ درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گرفته بود، احساس نگرانی می‌کرد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، مثلث آمریکا، انگلیس و فرانسه با استناد به ادعایی واهی در خصوص استفاده ارتش سوریه از تسلیحات شیمیایی در منطقه «دوما» دست به به تهاجم نظامی به سوریه زدند، که واکنش شدید سازمان ملل و ایران و روسیه به‌عنوان صحنه‌گردانان جنگ با تروریسم را به همراه داشت.

روسیه و جمهوری اسلامی ایران با بی‌پایه و اساس خواندن ادعای این مثلث متجاوز به سوریه؛ این اقدام را منجر به پیچیده‌تر شدن مسیر برای یافتن راه‌حل‌های برون رفت از بحران داخلی این کشور قلمداد کرده‌اند. و مقامات ارشد روسیه اعلام کرده‌اند که دربرابر این تجاوز خواهند ایستاد و بی‌جواب نخواهند گذاشت. همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با مسئولان نظام این حمله را مصداق دقیق تجاوزگری و این رفتار آمریکا را ادامه شکست‌های آمریکا و متحدانش در منطقه دانستد.

درباره تصمیم اخیر دولت ترامپ برای تجاوز به سوریه و عوامل تأثیرگذار در این تصمیم، با «امیرعلی ابوالفتح»، کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل داشته ایم. که مشروح آن از نظر می‌گذرد.

* آقای ابوالفتح با توجه به تجاوزی که به سوریه صورت گرفته است برخی از تحلیل‌گران بر این باورند که آمریکا و دو کشور اروپایی یاری‌کننده آن می‌خواهند ایران، روسیه و سوریه را وادار کنند تا به نفع مخالفان بشار اسد امتیاز بگیرند و برای تحقق آن موضوع استفاده از تسلیحات شیمایی را مطرح کرده‌اند تا از آن به‌عنوان اهرم فشار و یا نقش پوششی استفاده کنند، آیا شما معتقد به این دیدگاه هستید؟

قطعاً این‌که سلاح شیمیایی بهانه‌ است تردیدی وجود ندارد. به خاطر این‌که اصولاً هنوز اثبات نشده که اصلاً سلاح شیمایی به کار رفته و یا اگر به کار رفته چه کسی مسبب و مسئول این اتفاق است؛ صرفاً یک تصاویر تلویزیونی که از رسانه‌های غربی پخش شده که نشان می‌دهد یک سری افراد به دلیل برخورد تسلیحات شیمیایی تحت مداوا قرار گرفته‌اند و همین تصاویر بهانه‌ای شده برای حمله به سوریه و حتی خود طرف‌های غربی اعلام کرده‌اند چون آن منطقه محاصره بوده برای بررسی بیشتر به آن مکان دسترسی نداشتند.

حتی حمله سال گذشته آمریکا هم بهانه بود اما حداقل کمی ادعای سال پیشین آمریکا جدی‌تر بود چون امسال حتی حضور میدانی هم نداشت که بتواند این ادعا را اثبات کند.

مسئله مهم این است که موفقیت‌هایی که ارتش سوریه تحت حمایت ایران و روسیه طی چند ماه اخیربه دست آورده، یکی از انگیزه‌های است که تلاش بشود تا این توازن نظامی به نفع مخالفین بشار اسد تغییر بیابد و یا حداقل فشاری که بر این گروه‌ها از سوی دمشق و حامیان آن وارد می‌شود، کاهش یابد.

به نظر من تحریک ترامپ برای حمله به سوریه از نگرانی‌های جریان ائتلاف غربی – عربی ضد سوریه نشئت می‌گیرد چون این ائتلاف به شدت از تصمیمی که دونالد ترامپ درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گرفته بود، احساس نگرانی می‌کرد.

باید متذکر شوم که تصمیم اخیر ترامپ در خصوص خروج از سوریه به تأسی از نظریات ناسیونالیست‌های اقتصادی درون آمریکاست که معتقدند «جنگ در خاورمیانه بی حاصل است مگر این‌که کشورهای منطقه هزینه جنگ را بپردازند». لذا این مواضع احساس خطری را دورن آمریکا به‌ویژه در کابینه دولت ترامپ تا کشورها و بازیگران منطقه‌ای مثل عربستان و اسرائیل به وجود آورد که استراتژی سیاست خارجی ترامپ مبنی بر خروج و یا کاهش نقش‌آفرینی آمریکا در سوریه جدی باشد.

به نظر من در رابطه با تجاوز به سوریه اگر به شکل بدبینانه‌ای نگاه کنیم، یک توطئه‌ای رقم خورد و یا اگر بخواهیم خوشبینانه در نظر بگیریم از فرصت ایجاد شده در حادثه «دوما» بهره‌برداری صورت گرفت تا مخالفان خروج آمریکا از سوریه، ترامپ را مجبور سازند تا تجدیدنظر کند؛ یعنی این‌که نه تنها نیروهای آمریکایی از سوریه خارج نشوند بلکه فشارها بر روی رئیس جمهور آمریکا افزایش یابد تا نیروهای آمریکا را در سوریه برای مدت طولانی‌تر حفظ کند.

* از آن‌جا که حمله به یک کشوری نیازمند مجوز شورای امنیت سازمان ملل است، چرا ترامپ این موضوع را از طریق شورای امنیت به صورت جدی پیگیری نکرد و منتظر مجوز نشد؟

تردیدی نیست که حمله کشوری به یک عضو سازمان ملل، نیازمند مجوز شواری امنیت است و باید شورای امنیت بپذیرد که آن کشور امنیت بین‌المللی را تهدید کرده و بر اساس فصل «۷» منشور سازمان ملل، شورای امنیت اجازه می‌دهد که کشورهای عضو دست به اقداماتی بزند از جمله اقدامات نظامی؛ البته این مورد در خصوص سوریه اتفاق نیافتاد و به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها خیلی دغدغه این موضوع را ندارند که به شورای امنیت رجوع کنند تا تن به مجوز شورای امنیت دهند و حتی خود آمریکایی‌ها این‌گونه راحت‌تر هستند چون خود «نیک هیلی» هم صراحتاً اعلام کرد: «اگر کشوری با ما همراهی نکند ایالات متحده آمریکا خودش دست به اقدام عملی خواهد زد». همچنین این‌را هم باید در نظر گرفت که آمریکایی‌ها توجیهی که مطرح می‌کنند در قالب اقدامات «بشردوستانه» است و مدعی می‌شوند که از سلاح شیمایی علیه غیرنظامیان در سوریه استفاده شده و استفاده سلاح شیمایی در مخاصمات ممنوع است و به‌عنوان یک جرم بین‌المللی تلقی می‌شود و کشورهای سازمان ملل خودشان را مجاز می‌دانند بدون مجوز شواری امنیت اقدام عملی انجام دهند برای جلوگیری از تکرار حملات شیمایی؛ البته تمامی آن‌ها مشروط به این است که مدارک معتبری وجود داشته باشد. در حادثه دوما تردید‌هایی وجود دارد و توسل به این موضوع خیلی توجیه‌پذیرنیست.

* در داخل آمریکا کنگره و سنا معترض تصمیم اخیر ترامپ برای تجاوز به سوریه بدون دریافت مجوز هستند، آیا احتمال این‌که کنگره برخورد جدی‌ با رئیس جمهور آمریکا داشته باشد، وجود دارد؟

درداخل خود آمریکا بر اساس قانون ۱۹۷۳ اختیارات جنگ، رئیس جمهور آمریکا پیش از هر اقدام نظامی‌ای باید کنگره را در جریان بگذارد و مجوز بگیرد اما طی حدود این چهل سال دیده شده که رئیس جمهور آمریکا بدون نیاز به کسب مجوز اقدام نظامی انجام می‌دهد و بعداً طی نامه‌ای دلایل خودش را بیان می‌کند.

در خصوص سوریه هم همین روند تکرار شد و دونالد ترامپ نامه‌ای به کنگره نوشت و دلایل خود را مطرح کرد و هرچند با وجود اختلاف نظر داخلی در این کشور، تعداد کمی از افراد معتقدند که دولت باید مجوز جنگ را بگیرد و اکثر اعضای کنگره بر اساس ضروریات امنیتی معتقدند که رئیس جمهور به‌عنوان فرمانده نیروهای مسلح را خیلی نمی‌توان در تنگنا قرار داد.

هرچند این باور وجود دارد که ترامپ از اختیارات خودش دارد سوء‌استفاده می‌کند اما به لحاظ داخلی چالش بزرگی برای رئیس جمهور به وجود نمی‌آید چون من اعتقاد دارم قبل از تجاوز به سوریه یک فضاسازی روانی و تبلیغاتی در میان افکار عمومی آمریکا صورت گرفت و به‌گونه‌ای جلوه دادند که واقعاً دولت سوریه از سلاح شیمایی استفاده کرده است.

به همین دلیل اگر عرصه سیاست داخلی آمریکا را رصد کنیم به این نتیجه می‌رسیم که حتی آن افرادی که در زمره منتقدان اختیارات رئیس‌جمهور هستند، همواره تأکید می‌کنند که دولت ترامپ باید با رژیم اسد مقابله کند. بنابراین با وجود مباحث قانونی در درون ایالات متحده خیلی نباید انتظار داشت که گروه‌ها و افکار عمومی به ترامپ فشار بیاورند که از رفتارهای خود در قبال سوریه عقب‌نشینی کند.

* به‌عنوان سوال آخر بفرمائید با توجه به اینکه عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی انتظار داشتند که آمریکا دامنه حمله را گسترده‌تر کند و نهادهای اقتصادی و زیرساختی این کشور را هم هدف قرار دهد، به نظر شما احتمال این‌که این حملات دوباره با تحریک آن‌ها ادامه داشته باشد وجود دارد یا این‌که این آخرین مرحله حمله آمریکا قبل از خروج از سوریه است؟

به نظر می‌رسد که انتظار عربستان سعودی تغییر رژیم سیاسی در سوریه و روی کار آمدن یک دولت مورد حمایت آن در دمشق است و البته ترکیه هم از این استراژی حمایت می‌کند و حداقل خواسته رژیم صهیونیستی این است که ایران، جای پای دایمی در سوریه نداشته باشد.

رسیدن به خواست عریستان و صهیونیست‌ها بدون ورود زمینی ایالات متحده به سوریه امکان‌پذیر نخواهد بود. تنها با پرتاب موشک و بمب‌باران صحنه عملیاتی تغییر نخواهد یافت. سال گذشته در خان شیخون، یک فرودگاه با ۶۰ موشک مورد هدف قرار گرفت؛ و این‌بار سه هدف با حدود ۱۰۰ موشک و دیدیم که توازن نظامی تغییر نکرد و مانع پیشروی ارتش سوریه و متحدانش بر روی زمین نشد.

باور من این است که این اقدامی که ترامپ انجام داد موجب سرخوردگی جریان‌های ضد بشار هم شد؛ چون آن‌ها انتظار داشتند که یک اتفاق خاصی بیفتد و حتی برخی پیش‌بینی می‌کردند که مناطقی که نیروهای ایرانی و روسیه حضور دارند مورد هدف قرار گیرند. اما هیچ اتفاقی نیفتاد و حتی دراین حمله آمریکا نتوانست زیرساخت‌های اقتصادی سوریه و کاخ ریاست جمهوری و سایر نهادهای سیاسی را مورد حمله قرار دهد و همه این‌ها نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا بنا به دلایلی دستش بسته است و بیشتر یک نمایش قدرت و نشان دادن عزم جهانی برای محکومیت استفاده از سلاح شیمیایی است.

با توجه به فشارهای عربستان و اسرائیل خیلی در خصوص آینده سوریه قرار نیست اتفاق خاصی رخ دهد. در واقع خط قرمز آمریکا استفاده از سلاح‌های شیمایی است که دولت سوریه هم از آن استفاده نکرده است، اما این‌که عربستان خواهان برخورد و حمله جدی‌تربود، نیازمند یک آرایش نظامی جدی‌تر است، که تحقق این امر هم نیازمند حضور ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار سرباز آمریکایی است که اتخاذ چنین تصمیمی باعث می‌شود تا هزینه‌ زیاد مالی و جانی را بر عهده دولت آمریکا بگذارد.

منبع: ایکنا

#آمریکا #فرانسه #سوریه #دونالد ترامپ #حمله موشکی #حمله شیمیایی #سازمان ملل متحد #رژیم صهیونیستی #عربستان سعودی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


عکس/کاشت مشترک درخت توسط «اون» و «این» قم| اطاعت خداوند و پایداری در نصرت دو شرط اساسی امت همراه ناجی آخرالزمان است اولین مرحله رنگینگ قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی تیر و کمان - بیرجند اکران نسخه کامل فیلم استراحت مطلق در فرانسه/کشورم را دوست دارم مشکلی برای برگزاری نمایشگاه کتاب نداریم/ آمادگی ناوگان حمل و نقل عمومی از آرژانتین تا روسیه با پیراهن تیم ملی فوتبال قطر خواستار مذاکره مستقیم آمریکا با ایران شد عکس/ محافظان پرتعداد رهبر کره شمالی خوزستان| تخلیه غیراصولی پسماند فاضلاب شهری توسط شهرداری بندر امام خمینی (ره) برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان فرهنگی هنری تشریح شد هت تریک ریسکی موفق از کارگردانی جوان/تعلیق‌های فراوان برای فیلمی با موضوع اجتماعی+عکس سود دویچه بانک آلمان 80 درصد کاهش یافت تشریح برنامه‌های صندوق رفاه دانشجویان در سال جاری دودهای سیاه کارخانه جوکار را فراگرفت + فیلم لزوم اولویت بندی در زمینه صیانت از حقوق عامه/سرک کشیدن به حریم خصوصی اشخاص به موجب حکم شرع و فتوای مقام معظم رهبری مجاز نیست حسن یزدانی در رسانه‌های ژاپنی+عکس وضعیت جوی روز جمعه 7 اردیبهشت ماه 1397 استان فارس یک مجروح در حادثه رانندگی در جاده بارانی 65 میلیون تومان کلاهبرداری سایبری با فروش پرنده زینتی در تلگرام بررسی مشکلات 4 روستای ارومیه اخطار شهرداری به مجتمع دنیای نور/ خط 7 مترو آخر اردیبهشت بازگشایی می‌شود/ تمهیدات شهرداری برای برگزاری نمایشگاه کتاب اعلام شد چرا برخی کارمندان به جای اظهار نظر سکوت می‌کنند؟ بهترین بازی‌های اندروید و آیفون هفته اول اردیبهشت 1397 لغزندگی مسیرهای ارتباطی در استان همدان اجرای دور دوم مذاکرات رهبران دو کره فواید شاه توت برای سلامتی و زیبایی جزییات جلسه فعالان بخش خصوصی با رئیس جمهور یک مقام کره جنوبی: خلع سلاح هسته‌ای و برقراری صلح دائم، موضوع گفتگوی سران دو کره ارزآوری 7 میلیون و 700 هزار دلاری صادرات خوراک آبزیان چرا سخنرانی پیش از خطبه‌های وزیر اطلاعات لغو شد؟ بازگشت میزبانی جام جهانی کشتی فرنگی به ایران با جلسه لالوویچ و خادم خدمات درمانی به ساکنان محله کوره‌های آجرپزی وضعیت جاده‌های کشور/ بارش باران و مسدود بودن 8 جاده واکنش افتخاری به پست حسین حسینی ترامپ و اروپا در کنار هم کدام سناریو را بازی می‌کنند؟ حاشیه دیدار تاریخی رهبران دو کره/ کیم جونگ اون در حلقه محافظان + تصاویر خلیفه حفتر: حالم خوب است و مجبور نیستم به شایعات پاسخ دهم در منطقه دوما از سلاح شیمیایی استفاده نشده است ضعف‌های جدی در عملکرد برخی مدیران دولتی وجود دارد رکورد خاص چشمی در استقلال 9 میلیون جمعیت بیکار دهه 60 به دهه 90 سرریز شد آغاز هفته آموزش علوم پزشکی از فردا حال دکتر باطنی خوب است رونمایی از «مثل باران وسط سیزده بدر» 250 نفر برای ورود به حوزه علمیه قزوین با یکدیگر رقابت کردند وضعیت مبهم مشهد در سطح اول فوتبال/ از دو تیم لیگ برتری تا بی‌تیمی بررسی بودجه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور صعود سراسری به ارتفاعات "بازی دراز" مرزها، سبک زندگی و سلیقه‌ها عوض شده است/ باید ببینیم چقدر با نسل جدید ارتباط برقرار کرده‌ایم از سلامت نظام اداری دفاع می‌کنیم
بازدید دکتر رشیدیان استاندارخراسان رضوی از دو واحد تولیدی همزمان با نخستین روز‌های هفته کار و کارگر. کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز در خورستان (+عکس) / ضارب متواری شد دندانپزشک نیکوکار هزینه‌های درمان کودک آزاردیده ماهشهری را تقبل کرد+تصاویر بازدید وزیر بهداشت و سرپرست شهرداری تهران از مرکز بهداشتی منطقه 17 و پرتو در تهران درگذشت بازیگر سریال گلشیفته درگذشت بازیگر سریال گلشیفته+فیلم آیت‌الله آملی: اگر ملت قیام کند، همه ما را به دریا خواهد ریخت کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز +عکس جزییات ضرب و شتم دبیر فیزیک توسط ولی دانش‌آموز ترامپ: بن سلمان شپش دارد /فیلم آمریکا یک طرح ضدایرانی دیگر به تصویب رساند محسن رضایی: آمریکا از برجام خارج شود، ما از npt خارج می‌شویم دستور وزیر آموزش و پرورش در پی ضرب و شتم یک معلم در خوزستان قتل هولناک دختر بچه 5 ساله در گلستان عاملان قتل زن جوان در باقر شهر دستگیر شدند عکس/ «الهام چرخنده» در بین شرکت کنندگان دیدار امروز با رهبر معظم انقلاب استقلالی‌ها از تلویزیون دیدار سپاهان و استقلال را ببینند رهبر معظم انقلاب در دیدار شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن: کشورهای اسلامی در اثر تمسک‌نجستن به قرآن دچار «بیماری ذلت» شده‌اند/ … حضور نخستین بانوی وزنه بردار تاریخ ایران روی تخته مسابقات بین المللی + عکس اون با پای پیاده به استقبال آشتی تاریخی رفت آمار تلخ از طلاق در ایران هواشناسی برای استان بوشهر احتمال آبگرفتگی معابر پیش بینی کرد سرکیسیان رفت شرایط برای انتخاب پاشینیان بعنوان نخست وزیر فراهم شد لحظه دیدار تاریخی سران دو کره + فیلم رئیس مخالفان دولت ارمنستان خود را تنها نامزد مقام نخست‌وزیری این کشور اعلام کرد کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز+عکس عکس: بازیگر معروف در دیدار قاریان قرآن با رهبر انقلاب اول مه نخست وزیر جدید ارمنستان تعیین می‌شود چهاردهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت - قم لحظه تاریخی؛ رهبر کره شمالی وارد خاک کره جنوبی شد/فیلم اگر سپاه نبود جمهوری اسلامی، انقلاب و اسلام هم نبود/ منکر مشکلات اقتصادی مردم نیستیم اجرای طرح ترافیک جدید از 15 اردیبهشت مکرون: ترامپ به نظر علاقه‌ای به حفظ برجام ندارد اگر سپاه نبود انقلاب، جمهوری اسلامی ایران و اسلام هم نبود اعتراض‌ها در ارمنستان از سر گرفته شد تشییع و تدفین دو شهید در کرمان هشدار 26 نظامی سابق رژیم صهیونیستی به ترامپ درباره لغو برجام چهل سال است که در مقابل زورگویی‌های استکبار ایستاده‌ایم/کشورهای اسلامی دچار "بیماری ذلت شده‌اند دستگیری "عباس عدالت" تایید شد/ دستگیری وی همراه یک شبکه انگلیسی نفوذ یادواره شهید آیت الله شاه آبادی آیت‌الله جوادی‌آملی: اگر باوجود مشکلات ملت قیام کند، همه مارا به دریا خواهد ریخت/ دیدار ربیعی با مراجع شمخانی: نگذاریم کشورهای ثالث بر روابط ایران و پاکستان تاثیر منفی داشته باشند آیت الله جوادی آملی: دانشگاه‌های ما کارگر متخصص به جامعه تحویل دهند بازیگر «گلشیفته» درگذشت پاسخ وزارت خارجه به انتقادات و اتهامات برخی رسانه‌ها درباره سفر ظریف به نیویورک ثبت نام طرح ترافیک تا پایان امسال ادامه دارد ضرب و شتم معلم فیزیک توسط ولی دانش‌آموز ماجرای ضرب و شتم یک معلم در کلاس درس! + عکس از تأکید رهبر انقلاب بر لزوم توجه به علوم عقلی تا رونمایی از آثار مدرس زنوزی کشورهای اسلامی در اثر تمسک نجستن به قرآن دچار «بیماری ذلت» شده‌اند/ایران با عمل به قرآن مقابل آمریکا ایستاده و پیشرفت کرده است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me