تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فردا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:15686985
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۳:۲۰

گردشگران نوروزی چقدر ارز به ترکیه بردند؟

کارشناس اقتصادی درباره نوسانات قیمت ارز و تأثیر آن بر بازار گفت: مهمترین دلیل ایجاد نوسانات بازار ارز تفاضل انباشته تورم داخلی وخارجی است و ثابت نگه داشتن نرخ ارز سیاستی اشتباه درکنترل بازار ارز است.
خبرگزاری تسنیم: آرمان حاجیان فرد، کارشناس اقتصادی، درباره نوسات نرخ ارز گفت: مهمترین دلیل ایجاد نوسانات بازارارز تفاضل انباشته تورم داخلی وخارجی است و ثابت نگه داشتن نرخ ارز سیاستی اشتباه درکنترل بازار ارز است. از طرفی تاپایان خرداد ماه ۹۶ میزان بدهی دولت حدود ۳۵۸ هزار میلیاردتومان بودکه ازاین میزان حدود ۱۴۱ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تأمین اجتماعی است.

وی ادامه داد:همین موضوع باعث شد تاصندوق‌های بازنشستگی دچار بحران شود. به حدی اوضاع صندوق‌های بازنشستگی دچار مشکل است که مجلس درراستای بودجه ۹۷ دولت رامکلف کرده است به منظورحل مشکل سازمان تأمین اجتماعی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تاپایان سال ۹۷ به تأمین اجتماعی ازمحل فروش حقوق مالکانه، انحصارات، واگذاری پروژه‌ها و طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مهم دردست اجرای کشوربپردازد.

این کارشناس اقتصادی افزود:با توجه به نرخ برابری تومان در مقابل دلار، با افزایش ارزش دلار ارزش تومان کاهش پیدا کرده لذا میزان بدهی دولت به صورت چشمگیر کاهش می‌یابد. بدهی دولت به میزان ۳۵۸ هزار میلیارد تومان رقم کمی نیست، و لذاطبیعی است که دولت از افزایش نرخ دلار استقبال می‌کند. با سیاست افزایش نرخ دلار از سوی دولت به راحتی میزان بدهی دولت کاهش می‌یابد.

حاجیان فرد در پاسخ به اینکه تبعات افزایش نرخ دلار چیست؟ گفت: با کاهش ارزش پول ملی، با توجه به بومی نبودن تولیدات و وابستگی تولید ما به برخی مواد اولیه، هزینه تمام شده تولید برای تولیدکنندگان بالاتر رفته و قدرت رقابتی خود را از دست داده و روز به روز به وابستگی تولید افزوده و صنعت ما با رکود بیشتری مواجه خواهد شد.

وی ادامه داد: برخی طرح‌های دولت مانندبرجام بی اثر ماند و همچنین برخی طرح‌ها در بخش‌های مختلف مانند ایجاد اشتغال فراگیر باتعیین بودجه ۲۰ هزار میلیارد تومانی یا برداشت ۱.۵ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی جهت اشتغال روستایی بدون اثرباقی ماند. با اجرای چنین طرح‌هایی حرکت رو به عقب در حوزه اقتصادی داشتیم، و دولت می‌توانست با توجه به اینکه طولانی بودن مدت زمان اجرای پروژه‌ها و بالا بودن هزینه استهلاک سرمایه، نسبت سرمایه به تولید را بالا برده، با این بودجه‌ها پروژه‌های نیمه تمام عمرانی خود را به پایان رسانده که بازخورد کاهش نسبت سرمایه به تولید برای سرمایه گذاران داخلی وخارجی مولفه مهمی برای سرمایه گذاری در کشور می‌باشد و باعث میشود تمایل به سرمایه گذاری در کشور کاهش یابد.

حاجیان فرد بیان کرد: لذا انحراف بودجه‌ها از مسیر اصلی خود موضوع بدهی دولت را سیستماتیک افزایش داد. بدهی دولت به بانک مرکزی ۶۳ هزار میلیارد تومان بود، بنابراین اینکه دولت بخواهد ارزش پول ملی را کاهش دهد با توجه به این میزان حجم بدهی منطقی است. یارانه نقدی هم روزانه بر بدهی دولت می‌افزاید. دولت بابحث یارانه نقدی درگیر است از سویی نمی‌خواهد با حذف یارانه مرفهین، آرای خود را از دست دهد، ازسوی دیگرپرداخت این میزان روزانه بربدهی دولت می‌افزاید. درنهایت دولت ترجیح می‌دهدیارانه نقدی رابا تمام سختی پرداخت کند تا مدت دولتش به پایان برسد.

این کارشناس اقتصادی کم توجهی به جذب گردشگران خارجی وتبلیغ زندگی و مسافرت‌های خارجی رادر رسان‌ها های ملی از جمله نشان دادن جاذبه‌های گردشگری ترکیه در سریال نوروزی پایتخت رافاجعه بار خواند و ادامه داد: ۳۵۰ هزارنفر از هموطنانمان در ایام نوروز به ترکیه مسافرت کردند که اگر هریک بطور متوسط ۲۰۰۰ دلار هزینه کرده باشندحدود ۷۰۰ میلیون دلارارزاز کشور خارج شده و این برای کشوری که در شرایط تحریم بسرمی برد خودزنی محسوب می‌شود. مسلماً آمار حدوداً دومیلیون و پانصدهزار نفری سفرگردشگردان ایرانی به ترکیه درسال ۲۰۱۷ در سال ۲۰۱۸ به عدد خیلی بزرگتری تبدیل خواهد شد.

وی گفت: چندی پیش سایت کدال آماری را منتشر کرد که حدود ۱۰ بانک کشور حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان بدهی انباشته دارند، در چنین شرایطی مردم به بانک‌ها بدبین و به سمت خرید دلار رجوع می‌کنند. در حال حاضر ۲۵ میلیارد دلار ارز خانگی وجود دارد که دولت باید باهراقدامی اعتماد مردم را جلب کند وانباشت این میزان دلار در منازل به خاطر بی ثباتی است که ایجاد کرده اند. عده‌ای برای خرید دلار هجوم آوردند. این ذخایر ارزی می‌تواند دوباره به چرخه اقتصاد کشور بازگردد.

وی گفت: یکی از وظایف دولت‌ها هنگام افزایش نرخ ارز این است که مردم را توجیه کنند تا به سمت خرید بی رویه پیش نروند. در بسیاری موارد افزایش نرخ دلار حباب است که به دلیل خرید به رویه مردم افزایش یافته است.

حاجیان فردگفت:در دوره‌ای وقتی قیمت ارز در ترکیه بی رویه افزایش یافت. اردوغان به مسئله کاهش قیمت پول کشورش ورود کرد و به مردم ترکیه گفت: اگر کشورتان را دوست دارید به جای خرید دلار طلا بخرید. در این صورت هم ارزش پولتان حفظ می‌شود و هم بحران ارزی کشورتان مرتفع می‌شود. اما در کشور ما چنین نیست. یک مسئله مهم در هر کشوری وجود دارد و آن ارزش پول هر کشور است که قدرت خرید آن را تعیین می‌کند.

وی گفت:یکی از راهکار‌ها درکنترل سیاست‌های ارزی، استفاده از سیاست خارجی فعال در راستای کاهش ریسک اقتصادی در کشور، برقراری ارتباط اقتصادی با کشور‌های خارجی توسه یافته به منظور کاهش وابستگی ایران در بحث تولید است که باید در دستور کار دولت قرار گیرد.
#گردشگران نوروزی #بازار ارز #نرخ ارز #قیمت دلار #صندوق های بازنشستگی #نسیم آنلاین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


تفسیر آیات 75-79 سوره انعام شعار «نه به کیسه‌های پلاستیکی» فرهنگ‌سازی شود فیلمی که به بهانه آن آمریکا به سوریه حمله کرد جعلی از آب درآمد! پنالتی‌هایی که در آخرین دقیقه‌های بازی از دست رفتند! +فیلم کارگاه‌های آموزشی به منظور آشنایی با کارکرد ماشین‌آلات کشاورزی برگزار می‌شود بهره برداری از 15 خانه بهداشت در گلستان ناجا: به کسی اجازه زیر سوال بردن تلاش‌های پلیس را نمی‌دهیم جزییات و نحوه پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز ابلاغ شد+ جدول اقلام آغاز سخنرانی رهبر جنبش انصارالله یمن لباس دختران وزنه بردار ایران تایید شد +عکس در دیدار فرمانده کل سپاه با فرمانده کل ارتش مطرح شد: همدلی و هماهنگی در انجام ماموریت‌های محوله موجب عصبانیت و یاس دشمنان می‌شود وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: اهمیت اجتماعی و امنیتی طرح خط لوله انتقال گاز ایرانشهر بیشتر از بعد اقتصادی است ضمن بازدید از بخش‌های مختلف سی و ششمین جشنواره فیلم فجر: دختر حضرت امام (ره) با هنرمندان داخلی و خارجی دیدار کرد دبیرکل حزب الله لبنان: سلاح مقاومت عامل اصلی ثبات در لبنان است دفاع همه جانبه از نام «خلیج فارس» غرور ایرانیان سراسر جهان را برانگیخت برانکو: فصل بعد فقط از داوران می‌ترسیم! برگزاری بازی دوستانه بین تیم‌های فوتسال منتخب ارتش و هنرمندان آنلاین شدن خدمات حمل ونقل بار در شیراز اخطاریه هوا شناسی در استان یزد افتتاح مدرسه روستایی بنیاد برکت در داراب غربالگری و مشاوره رایگان در ایستگاه‌های سلامت همایش ملی «محبت و عشق از دیدگاه اهل بیت (ع)» در شیراز تصویب طرح تسهیل سرمایه گذاری بخش خصوصی پیشنهاد آخوندی برای تشکیل مجمع معماران ایران همزمان با روز معمار مدیران اجرایی از ظرفیت دانشگاه یاسوج غافل نشوند وزیر نیرو: نیازمند مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی هستیم ظریف: آمریکا ماده 36 برجام را رسما نقض کرده است همایش نقش معماری در سبک زندگی برگزار شد خبر 20 دوشنبه 3 اردیبهشت نخستین مجمع سلامت در چابهار برگزار شد بهره‌برداری رسانه‌های ضد ایرانی از ماجرای «کاوه مدنی» خاورمیانه بدون «برجام» خطرناک است جهانگیری: فکر می‌کنید مردم برای خرید سکه صف کشیدند؟ /بعضی 25 هزار سکه خریدند دولت اتمام پروژه متروی تبریز را پیگیری می‌کند آمریکا در موضع انفعالی و تمکین‌کننده برابر سپاه در خلیج فارس به سر می‌برد عبدالملک الحوثی: این جنایت بر اراده ملت یمن را خللی وارد نمی‌کند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کسب و کارهای فرهنگی نقش تسهیل‌گر دارد جشن اعیاد شعبانیه در «کاظم‌آباد» وزرا در وهله اول از خودِ رئیس جمهور می‌ترسند فکری: به بازیکن حریف ربطی ندارد که درباره تیم ما نظر بدهد اسکوویچ: به تیم راه آهن ایمان دارم/در بابل 15 گل می‌زنیم! آغاز سخنرانی رهبر جنبش انصارالله یمن استقبال دانشجویان از فیلم «لاتاری» در دانشگاه مازندران «نیما» بانک ارزی کشور می‌شود شورای دفاع ملی یمن: ترور " الصماد" واکنشی بازدارنده خواهد داشت راندمان پایین کشاورزی عامل اصلی بالا بودن مصرف آب در کشور و کرمانشاه 200 هکتار گلخانه تولید محصولات کشاورزی تا شهریور سال جاری در هرمزگان ایجاد می‌شود صالحی: کسانی سرکار آمده‌اند که غیرقابل پیش‌بینی‌اند زلزله 4.2 ریشتری شهمیرزاد را لرزاند
نامه سرگشاده رحیمی به احمدی‌نژاد کشف مومیایی جسد رضاشاه در شهر ری؟ مستند دوما، دور اما نزدیک بارش ماهی از آسمان گلپایگان+فیلم "محمود عباس" محکم ایستاد محلی که جسد منسوب به رضاشاه کشف شد/عکس قیمت طلا، دلار و سکه 3 اردیبهشت 97 بچه فیل زیر گنبد کبود به خاطره‌ها پیوست واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی علیه «خبرنگار هتاک» واکنش‌ها به انتشار قرارداد جعلی «اوج» با بازیگران سریال «پایتخت» کشف یک مومیایی در شهر ری؛ شاید متعلق به رضا شاه باشد کشف یک مومیایی در شهرری؛ احتمال دارد جنازه رضا شاه باشد / آستان حضرت عبدالعظیم تکذیب کرد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری پاراگوئه واقعیت ماجرای دستمزد 5 میلیاردی بازیگران پایتخت! +عکس پرنده 8 میلیون دلاری! +فیلم تیپ خاص "مریلا زارعی" در فستیوال جهانی/عکس پلیس افتخاری در کرمان به شهادت رسید وام 100 میلیونی با قسط 900 هزار تومانی در راه است واریز اشتباه 35 میلیارد دلار به یک حساب! احتمال بارش برف در برخی استان‌های کشور آیت الله جنتی درگذشت آیت الله مهمان نواز را تسلیت گفت خبر جزئیات کشف جنازه مومیایی در اطراف حرم شاه‌عبدالعظیم الفرار خودرو شخصی مدیرعامل ایران خودرو چیست؟ مستند/ «دوما»؛ دور، اما نزدیک سکه بازهم ارزان شد/ قیمت سکه امروز 3 اردیبهشت 97 واریز سود سهام عدالت مشمولان هفته آینده پایان می‌یابد سپاه از ناملایمات نرنجد، نیروی انتظامی عقب‌نشینی نکند/ مأموریت معاون اول قوه قضائیه برای تهیه طرح تأمین امنیت اقتصادی قطع روند گل‌ها و پاس گل‌های علیرضا مقابل کی‌روش؛ / ناکامی دوباره جهانبش و آلکمار در قهرمانی الدحیل 6-1 الغرافه؛ یاران طارمی در جام حذفی قطر تحقیر شدند آخرین مهلت برای ثبت‌نام متقاضیان طرح ترافیک اعلام شد تظاهرات در ارمنستان همچنان ادامه دارد چرا کره شمالی تصمیم به مذاکره گرفته؟ «آیونس» و ائتلاف نظامی در اقیانوس هند حضور صدها تن با لباس نظامی در تظاهرات ضد دولتی ارمنستان کشف جنازه مومیایی در شهرری؛ شاید متعلق به رضاشاه باشد ناکامی دوباره جهانبش و آلکمار در قهرمانی برداشت باقلا در 300 هکتار از اراضی شهرستان پلدختر کشف جسد مومیایی رضاخان در شهرری؟ مراسم تشییع جنازه مادر بوش با حضور کلینتون و اوباما + تصاویر جزئیات حادثه کودک آزاری در بندر ماهشهر عکس/ بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران کشف مومیایی منتسب به رضا شاه دستمزد نجومی بازیگران «پایتخت» تکذیب شد دستمزد 1.8 میلیاردی نقی در پایتخت صحت دارد؟! تظاهرات، نخست‌وزیر ارمنستان را ناچار به استعفا کرد واقعیت ماجرای دستمزد 5 میلیاردی بازیگران پایتخت! +عکس الفرار واکنش عجیب بی بی سی به شب آشفته شاه عربستان +فیلم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me