تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:متفرقه()
کد خبر:15688400
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۴:۱۱

این ساختمان‌ها ساکنان‌شان را بیمار می‌کنند!

امروزه شاید بتوان بخشی از عصبانیت، اضطراب، پرخاشگری و گسترش برخی بیماری‌ها را به غیراستاندارد بودن نوع ساختمان‌ها ربط داد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در سال‌های اخیر رشد جمعیت در سراسر جهان در کنار مهاجرت‌های گسترده، زیرساخت بسیاری از شهرهای دنیا را تحت فشار قرار داده است. این بار بر دوش مسئولان ذیربط در جهت تأمین مسکن و کار برای این تعداد از افراد سنگینی می‌کند به نحوی که برخی کشورها در مواجهه با این بحران دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به سکنی گزیدن در ساختمان‌های فرسوده یا با کیفیت پایین اشاره کرد.

از آغاز تمدن بشری مردم در تلاش بودند محیط سالمی را برای خود فراهم کنند، به‌عنوان نمونه می‌توان از معماری دوران نوسنگی نام برد. همچنین بعدها بیش از 3هزار سال پیش در کرت مینوسی‌ها (نخستین تمدن بزرگ اژه ای یونان) برای جلوگیری از آلودگی‌ها و بیرون راندن فاضلاب از محیط زیست انسان، سیستم فاضلاب زیرزمینی را احداث کردند.

با وجود این موفقیت‌های اولیه، اما حفظ و گسترش این شرایط با رشد سریع جمعیت با مشکل مواجه شد. به‌عنوان مثال در انقلاب صنعتی بسیاری از شهرها از جمعیت زیاد در حال انفجار بودند که با توجه به شرایط پیش آمده حفظ بهداشت و سلامت دچار افت شد چراکه صاحبان مشاغل با توجه به رشد صنایع برای به‌کارگیری کارگران بیشتر تحت فشار قرار گرفتند و این نیروهای اضافه شده به امکانات اولیه چون تهیه مسکن نیاز داشتند و به ناچار باید در ساختمان‌های فرسوده با کیفیت بهداشتی پایین زندگی می‌کردند.

در انگلستان هم شرایط زندگی به چنان استانداردهای ضعیفی رسیده بود که دولت برای بهبود سلامت عمومی به ناچار مجبور به تصویب تعدادی از قوانین در این زمینه شد. یک پروژه بهداشتی مشابه هم همزمان در آلمان اجرایی شد. این استراتژی‌ها همچنین در راستای تأمین سلامت شهروندان زیرساخت‌های سبزی مانند پارک‌ها و بلوار‌ها را ایجاد کرد.

 

سندروم ساختمان بیمار

در سال‌های اخیر سندروم ساختمان بیمار (Sick Building Syndrome) «به شرایطی در یک ساختمان گفته می‌شود که ساکنان آن نشانه‌هایی از بیماری‌هایی را دارند که زمان طولانی را در آن ساختمان گذرانده‌اند، اما بیماری خاصی را به سبب آن نمی‌توان نام برد.» در سراسر جهان به یک معضل نگران‌کننده تبدیل شده است.
باکتری، گرد و خاک، ویروس‌ها و انواع آلاینده‌های بیولوژیکی نیز از جمله عوامل ایجاد این سندروم محسوب می‌شوند. بنابراین، سازمان استاندارد تمام کشورها باید استانداردهای مرتبط با دستگاه‌های تهویه ساختمانی و غیره را مورد بازنگری قرار بدهند.

تحقیقات نشان می‌دهد سردرد و مشکلات تنفسی در میان کارمندان اداره‌ها نیز به طور مستقیم با استفاده از تهویه مطبوع، تهویه مناسب و سایر فناوری‌های به کار رفته در آن مرتبط است و می‌توان گفت برخی از ناراحتی ایجاد شده برای این قشر به شرایط ساختمان محل کارشان برمی‌گردد. امروزه، متخصصان و کارشناسان حوزه بهداشت معتقدند شواهد مستند فراوانی وجود دارد که برخی ساختمان‌ها می‌توانند به صورت فیزیکی و روانی به مردم آسیب برسانند، اما با این حال، اطمینان از اینکه یک ساختمان هم سالم باشد، نیز کار دشواری است.

در انگلستان برخی ویژگی‌ها مانند سیستم تهویه و حرارت به استانداردهای خاصی رسیده است، اما دیگر ویژگی‌های طراحی که تأثیر زیادی بر رفاه افراد دارد هنوز جایگاه خود را در طراحی ساختمان‌ها پیدا نکرده است.

شواهدی معتبر و علمی منتشر شده است که نشان می‌دهد در معرض نور خورشید قرار گرفتن و تماس مستقیم با طبیعت تأثیر مثبتی بر نتایج امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها دارد، اما هیچ قانونی مبنی بر حمایت از این استدلال وجود ندارد و این در حالی است که دانشمندان دائماً در تلاش هستند در جوامع جا بیندازند که سلامت ساختمان‌ها بر رشد دانش و سلامت جسمی و روحی ساکنان آن تأثیرگذار است.

جالب است بدانید در برخی ساختمان‌های جدید هم مشکلات و ضعف‌هایی در طراحی و معماری آن از جمله سیستم تهویه نامناسب و کمبود نور خورشید وجود دارد که هر دو این فاکتورها از مهم‌ترین عوامل بروز این بیماری محسوب می‌شوند. نبود تهویه منجر به حفظ ویروس‌ها در هوا می‌شود و کمبود نور طبیعی نیز بر عملکرد مغز تأثیر منفی می‌گذارد.

از طرفی تأثیر این بیماری بر افراد مختلف و همچنین در زن و مرد متفاوت است. از اختلالات عصبی گرفته تا آلرژی و آبریزش چشم و بینی و سرفه و عطسه تا تأثیرات روانی در دامنه این موضوع قرار می‌گیرند. مشکلات فنی و استفاده از مصالح ساختمانی نامرغوب و بی‌کیفیت فاجعه مرگباری را در برج گرنفل واقع در غرب لندن در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷ رقم زد که در پی آن حداقل ۷۹ نفر کشته یا مفقود و ۷۰ نفر نیز زخمی شدند.

گزارش‌ها و تحقیقات منتشر شده در این زمینه نشان داد آتش‌سوزی این برج از یک یخچال فریزر مدل «هات پوینت» شروع شد و عایق و کاشی‌هایی که برای کف این برج استفاده شده بود نیز به لحاظ ایمنی کامل انجام نشده بود که در تحقیقات به عمل آمده مشخص شد این نوع عایق و کاشی منجر به تسریع شعله‌ور شدن آتش شده‌ است بنابراین استفاده از مصالح نامرغوب این حادثه تلخ را به ارمغان آورد!

در سال 1984 نیز سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: بالای 30 درصد از ساختمان‌های نوساز و بازسازی شده از کیفیت پایین و بدی هوای داخل ساختمان رنج می‌برند و شکایات در این زمینه در سراسر جهان رو به افزایش است. علل چنین سندرومی معمولاً به نقض در سیستم گرمایشی، تهویه و سیستم‌های تهویه مطبوع بر‌می‌گردد.

فناوری‌های ناقص
معماران در ساخت و ساز اصولاً کاهش مصرف انرژی را هدف خود در طراحی‌ها قرار می‌دهند. طیف گسترده‌ای از فناوری‌ها وجود دارد که می‌تواند در راستای نیل به این هدف کمک کند. با وجود این، با تأکید زیاد روی چنین راه حل‌هایی، استفاده نادرست از آنها نیز می‌تواند موجب عقب‌ماندگی در زمینه طراحی ساختمان‌ها شود. در سال 2016، محققان دریافتند خانه‌های بسیاری ساخته شده‌اند که به‌دلایل مختلفی گاز دی اکسیدکربن و دیگر آلاینده‌ها را در داخل ساختمان‌ها ایجاد می‌کنند که به نوبه خود اثرات نامطلوبی را بر سلامت ساکنان دارد.بیماری‌های ناشی از ساختمان به‌علت شرایط فیزیکی و روانی محیط کار و سکونت ایجاد می‌شوند.


تحقیقات نشان داده است مردم نیز در بروز این نوع بیماری نقش دارند چراکه آنها اغلب اوقات از تجهیزات طبق دستورالعمل استفاده نمی‌کنند بلکه به‌طور طبیعی از رفتارهای غریزی خود فرمان می‌گیرند، به‌عنوان مثال هنگامی که دمای یک اتاق بیش از حد گرم باشد به‌جای کم کردن درجه حرارت سیستم گرمایشی پنجره‌ها را باز می‌کنند که این کار اثربخشی فناوری‌های کم کربن را کاهش می‌دهد. بنابراین حتی ساختمان‌هایی که دارای ویژگی‌های فراوانی برای افزایش بهره‌وری انرژی هستند، هنوز نمی‌توانند از نظر اقتصادی در وضعیت مناسب باشند.

قدرت طراحی خوب
نقش طراحان و معماران را نباید در ساخت ساختمان‌های سالم نادیده گرفت و باید گفت ابزار طراحی به‌عنوان یک روش بر سلامت جسم و روح انسان‌ها نقش بسزایی دارد. فضاهای داخل شهرها به‌ دلیل اندازه کوچک و محیط شلوغ اطراف قدری کار طراحی را برای متخصصان با چالش مواجه می‌کند، اما معماران برخی مواقع در جهت تأمین یک محیط بیرونی برجسته هزینه‌های سالم‌سازی داخلی را اولویت‌بندی می‌کنند و در برخی موقعیت‌های دیگر دستورالعمل‌ها و توصیه‌های برنامه‌ریزی را به اشتباه تفسیر می‌کنند که این می‌تواند مبهم باشد به‌همین ترتیب چنین عواملی به‌ضرر کیفیت کلی ساختمان تمام می‌شود.

در حال حاضر قوانین برنامه‌ریزی هم به اندازه کافی قوی و اثربخش نیستند تا محیط‌های واقعاً پایدار و عوامل انسانی را در نظر بگیرند. اصلاحات در این زمینه خیلی زمانبر است و طراحان، سازندگان، برنامه ریزان و متخصصان حوزه بهداشت باید تلاش بیشتری در جهت یافتن روش کار جمعی و هماهنگ تری انجام دهند، با وجود این هر یک از افراد جامعه باید احساس مسئولیت را در خود تقویت کنند و این با یادگیری نحوه تغییر رفتار خود فرد شروع می‌شود.

 

ساختمان‌های بیمار تهران
ساختمان‌های کوتاه و بلندی که در کلانشهری چون تهران ساخته شده است چقدر در آنها معیار‌های سلامت جسم و روح افراد لحاظ شده است، ساختمان‌هایی که در اغلب موارد به دست معماران تجربی که کمتر اطلاعات به‌روزی در زمینه ساختمان‌سازی دارند، ساخته شده است.

شاید بتوان بخشی از عصبانیت، اضطراب، پرخاشگری و گسترش برخی بیماری‌ها را به غیراستاندارد بودن نوع ساختمان‌ها ربط داد. در دوره مدیریت شهری قبلی پایتخت، مسئولان شهری در جهت تأمین درآمد شهرداری دست به تراکم فروشی زدند که نه تنها باری از دوش این سازمان برنداشت بلکه چهره این شهر را بسیار بدقواره کرده است، حال اگر بخواهیم به صورت جزئی و فنی‌تر این ساختمان‌ها را مورد ارزیابی قرار دهیم خدا می‌داند که در این ساختمان‌ها که اغلب بدون نظارت مهندس ناظر قدعلم کرده‌اند چه ایرادات فنی و غیرفنی می‌توان یافت.

در دنیای امروز که جوامع پیشرفته روی نقش سلامت ساختمان‌ها بر سلامت انسان‌ها متمرکز شده‌اند ساختمان‌هایی در ایران بویژه در پایتخت ساخته می‌شوند که براحتی می‌توان گفت بدون هیچ نظارتی بنا شده‌اند و این انتظار بیهوده‌ای است که توقع داشته باشیم عوامل سلامت جسمی و روحی انسانی در آن درنظر گرفته شود. در دوره جدید مدیریت شهری نیز چشم امید به اقدامات شهردار جدید داریم که باید منتظر ماند و دید که چه کسی سکان مدیریت آن را برعهده خواهد گرفت.

منبع: ایران

انتهای پیام/

بلایی که رعایت نکردن ایمنی و بهداشت محیط در ساخت و سازها سرتان می آورد

#مسکن
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


تلاش می‌کنیم فیلترینگ تلگرام دور زده نشود کشتی صدساله در زیر آب‌ انتخابات پارلمانی لبنان؛ موازنه رقابت‌های سیاسی تغییری نکرده است توصیه‌های سیف به سپرده‌گذاران ارزی نقش مذاکرات پشت پرده چین و آمریکا در نرمش هسته‌ای پیونگ یانگ جلو نشتی سوخت به چا ه‌های جنوب شرق گرفته شد پروازهای فرودگاه اردبیل جمعه 7 اردیبهشت ماه مروری بر یازده قهرمانی پرسپولیس/ برانکو موفق‌ترین مربی خارجی سرخ پوشان زیره پلو با نخود فرنگی؛ غذایی انرژی‌زا که لاغرتان می‌کند برخورد شاخ به شاخ موتور با کامیون در جاده + فیلم مظنه اجاره‌بهای آپارتمان متراژ بالا در تهران +جدول ناوگان حمل و نقل جاده‌ای در کهگیلویه و بویراحمد جوان است ارکستر ملی ایران روی صحنه می‌رود/ طنین آوای تاج و چیره دستی شهبازیان در تالار وحدت+عکس بدهکارترین کشور اتحادیه اروپا کدام است؟ هدفگذاری خریدتضمینی 8 هزارتُن دانه روغنی در خراسان شمالی دشمن حوزه نفوذ ما را از بُعد تفکر انقلاب مورد هدف قرار داده است اوقات شرعی امروز جمعه به افق شهرکرد روزی به نام"لباس کردی" تعیین شود اعلام زمان آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان دکتری کلید سئوالات کنکور کارشناسی ارشد 11 اردیبهشت منتشر می‌شود پامپئو به عربستان، سرزمین‌های اشغالی و اردن می‌رود اقتصاد کشور را دو دستی تسلیم تفکرات نولیبرالی کردیم/یغماگران را طوری سازمان دادیم که فرصت‌ها را به دست گرفتند/زیاده بر سرنای خصوصی‌سازی دمیده‌ایم کارگران در آمریکای ترامپ تاامیدتر از هر زمانی هستند محاکمه رئیس‌جمهور اسبق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان ازدیدار دکترولایتی با وزیر تحصیلات عالیه افغانستان تاجلوگیری از فامیل بازی در دانشگاه آزاد مسئولان حمایت از کالای ایرانی را جدی بگیرند ولایتی: نگاه استراتژیک در آینده، نگاه به شرق است چرا حراج سکه متوقف شد؟ صنعت خودرو با وجود افزایش تولید سودآور نیست/ مقصر بی اعتمادی در بازار سرمایه کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن باید تا سطح کارمزد ادامه یابد/نرخ سود 8 درصد خوشحالی ندارد مومیایی‌هایی که زنده به نظر می‌رسند +تصاویر فراخوان آئودی برای بیش از یک میلیون خودرو پیگیری پرونده ضرب و شتم معلم خوزستانی /فیلم دستگیری نامادری کودکان شکنجه شده ماهشهری نشت گاز کولر اتوبوس 20 دانش آموزمسموم کرد هفت استان کشور، باران می‌بارد اجلاس سران دو کره رزمایش آمریکا و کره جنوبی را متوقف کرد نماینده مجلس: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در مرند در حال بررسی است خودروهای آلمانی در بازار تهران چند؟ +جدول از اشک‌های اینیستا تا قهرمانی نادال در عکس‌های منتخب ورزشی جهان اوقات شرعی امروز به افق یاسوج مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا علیه ایران دشمن عقب نشینی می‌کند عسل موم دار بخریم یا بدون موم؟ صف‌آرایی موافقان و مخالفان در مرز دو کره علمای بحرین خواستار تقلیل حکم اعدام جوانان مهرزاد: روسیه بهتر از بوسنی بود/ هلند و جاکارتا، ویترین افتخارات ما را کامل می‌کند پشت پرده اعلام «نه» ترامپ به برجام توسط مکرون هشدار نسبت به عواقب وخیم جنگ در غزه شورای امنیت به سیاست استثنا بودن رژیم صهیونیستی خاتمه دهد
درمان دندان‌های دختر شکنجه شده ماهشهری توسط دندانپزشک نیکوکار / دندان‌ها با چکش شکسته بودند + عکس تلگرام کند می‌شود بازدید دکتر رشیدیان استاندارخراسان رضوی از دو واحد تولیدی همزمان با نخستین روز‌های هفته کار و کارگر. ترامپ: بن سلمان شپش دارد! کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز در خورستان (+عکس) / ضارب متواری شد دندانپزشک نیکوکار هزینه‌های درمان کودک آزاردیده ماهشهری را تقبل کرد+تصاویر درگذشت بازیگر سریال گلشیفته بازدید وزیر بهداشت و سرپرست شهرداری تهران از مرکز بهداشتی منطقه 17 و پرتو در تهران درگذشت بازیگر سریال گلشیفته+فیلم عاملان جنایت باقرشهر دستگیر شدند آیت‌الله آملی: اگر ملت قیام کند، همه ما را به دریا خواهد ریخت کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز +عکس تحویل نخستین بوئینگ 777 برجامی به تعویق افتاد جزییات ضرب و شتم دبیر فیزیک توسط ولی دانش‌آموز ترامپ: بن سلمان شپش دارد /فیلم اسامی سران مفاسد اقتصادی کشور به قوه قضاییه ارسال شده است ناگفته‌های تکان دهنده عموی کودکان شکنجه شده ماهشهری عاملان جنایت باقرشهر دستگیر شدند محسن رضایی: آمریکا از برجام خارج شود، ما از npt خارج می‌شویم قتل هولناک دختر بچه 5 ساله در گلستان عاملان قتل زن جوان در باقر شهر دستگیر شدند ناگفته‌های تکان دهنده درباره شکنجه وحشتناک سه کودک ماهشهری استقلالی‌ها از تلویزیون دیدار سپاهان و استقلال را ببینند حضور نخستین بانوی وزنه بردار تاریخ ایران روی تخته مسابقات بین المللی + عکس عکس/ «الهام چرخنده» در بین شرکت کنندگان دیدار امروز با رهبر معظم انقلاب رهبر معظم انقلاب در دیدار شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن: کشورهای اسلامی در اثر تمسک‌نجستن به قرآن دچار «بیماری ذلت» شده‌اند/ … رونمایی از تندیس استاد نادر الهی غول‌های خودرو سازی در نمایشگاه اتومبیل پکن 2018 ادامه اعتراضها در ارمنستان علیه حزب حاکم مجوز استقرار سرورهای تلگرام در ایران لغو شد هواشناسی برای استان بوشهر احتمال آبگرفتگی معابر پیش بینی کرد آمار تلخ از طلاق در ایران سرکیسیان رفت شرایط برای انتخاب پاشینیان بعنوان نخست وزیر فراهم شد گام بلند دولت برای اجرای عدالت در دسترسی به خدمات سلامت عکس: بازیگر معروف در دیدار قاریان قرآن با رهبر انقلاب چهاردهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت - قم دیدار شرکت‌کنندگان در سی‌وپنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن با رهبر معظم انقلاب رئیس مخالفان دولت ارمنستان خود را تنها نامزد مقام نخست‌وزیری این کشور اعلام کرد تلگرام کند می‌شود اگر سپاه نبود جمهوری اسلامی، انقلاب و اسلام هم نبود/ منکر مشکلات اقتصادی مردم نیستیم سربازان نمونه نیروهای مسلح با آرمان‌های امام خمینی (ره) تجدید میثاق کردند "اون" با پای پیاده به کره‌جنوبی می‌رود اول مه نخست وزیر جدید ارمنستان تعیین می‌شود واژگونی مینی بوس در محور فسا - داراب/2 نفر فوت و 12 نفر مصدوم شدند کتک زدن یک معلم توسط والدین دانش آموز+عکس اجرای طرح ترافیک جدید از 15 اردیبهشت مکرون: ترامپ به نظر علاقه‌ای به حفظ برجام ندارد یادواره شهید آیت الله شاه آبادی "اون" با پای پیاده به کره‌جنوبی می‌رود اتخاذ راهبرد مشترک ایران، چین و روسیه برای مقابله با اقدامات آمریکا اجتناب‌ناپذیر است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me