تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی()
کد خبر:15688539
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۴:۱۵

جهانگیری، فدای توقف قیمت‌دلار

آرمان- محمد سلیمی: در روزهایی که قیمت ارز به شکل تلخ و ترساننده‌ای اوج گرفته بود، اسحاق جهانگیری به میدان آمد و پس از ساعت‌ها کار کارشناسی با اقتصاددان دولتی و غیردولتی برای دلار قیمت مشخصی را طرح کرد و با این کار موجب ثبات در بازار ارز شد. این خبر همان روزها مثل آب سردی بر حرارت دلار، شتاب بازار را گرفت و تا حد زیادی از نظر روانی موجب آرامش مردم شد. اما به همان اندازه آگاهان سیاسی حیرت زده برجا مانده بودند که چرا چنین تصمیمی گرفته می‌شود وقتی بازار سازوکارهای خود را بر هر بخشنامه‌ای تحمیل می‌کند؟ آیا معاون اول رئیس جمهور چنین چیزی را پیش بینی کرده است؟ آیا تصمیمی که حتی برخی چهره‌های اقتصادی دولت هم به چالاکی از کنار آن گذشتند و با لبخند و سر تکان دادن، در دایره اقتضای گفتار نماندند، می‌تواند به صرف گفتن، اجرا شود و آیا اسحاق جهانگیری،‌ مرد سرد و گرم چشیده دولت و چهره موثر دستیابی‌های اقتصادی کلان دولت یازدهم این را نمی‌داند؟ سوال‌ها آرام آرام راه خود را باز می‌کند و بی‌آنکه نیازی به پاسخ‌های روشن و صریح باشد، به بخش‌ها و لایه‌های مبهم اشاره دارد. آیا مطرح شدن این موضوع توسط معاون اول و عدم حمایت لازم از سوی چهره‌های اقتصادی هدفی دیگر داشته است؟ آیا در پس سکوت، قصد نهایی خراب کردن وجهه سنجیده و موثر جهانگیری بوده است؟ چگونه ممکن است کسانی از اسحاق جهانگیری برای پیشبرد برنامه‌های خود استفاده کنند و او را کنار بگذارند؟ اگر حتی چنین احتمالی وجود داشته باشد، یک عنصر مهم در آن نادیده گرفته شده است؛ خود جهانگیری.

آتش در محاصره دریای یخ

در روزهایی که مخالفان اصلاحات به تمامی خود را تجهیز کرده بودند تا بتوانند در مناظره‌های انتخاباتی و مواجهه رودررو با روحانی، هم جلو اهمیت ادامه کار دولت را بگیرند –که آیت‌ا...‌هاشمی بر آن تاکید کرده بود- و هم از ماجراهای به‌یاد مانده از مناظره‌های سال 92 انتقامی سخت بگیرند، فکر یک چیز را نکرده بودند. آنها فکر نمی‌کردند که اسحاق جهانگیری به میدان بیاید و یک‌تنه بار سنگین اعتبار اصلاحات را بردوش بکشد و جلو حمله مستقیم به حسن روحانی را بگیرد. او در آن مناظره‌ها وقتی از دلیل اصلی کاندیداتوری خود گفت نشان داد تا چه اندازه برای ماندن و هزینه دادن آماده است. جهانگیری که با اقبال وسیع مردم، بعد از اولین مناظره رودررو مواجه شده بود، هر جا که توانست نشان داد برای خود و برای چیزی غیر از اهداف اصلاح‌طلبانه ارزشی قائل نیست. او قرار گرفتن کنار روحانی را به معنی الزام دیده بود وگرنه مرد سرد و گرم چشیده و برآمده از کنترل تورم در دولت یازدهم با ابعاد و استعدادهای کابینه یازدهم آشنا بود. آنجا اسحاق جهانگیری خود را به تمامی در برابر هجمه‌های سنگین تندروها گذاشت تا انرژی آنها را بگیرد و گرفت.

چشم‌درچشم با خطر

با نگاه به بازی انجام شده در روزهای اخیر می‌توان گفت کسانی حتی از دولتی‌ها خیلی بدشان نمی‌آمد که او با مطرح کردن ارز تک نرخی به تنهایی هزینه بپردازد. آنها خیال می‌کردند که با این کار جهانگیری خراب می‌شود. اینکه چرا چنین تصوری داشتند و اینکه کارنامه روشنی که بعد از عمری تلاش صادقانه شکل گرفته به آسانی خراب نمی‌شود، موضوع دیگری است و شاید در جای دیگری به آن پرداخت اما اینجا باید گفت از قضا جهانگیری به عنوان نماینده جریان اصلاحات در این بین نه تنها خراب نشد که بر اعتبار او هم افزوده شد. اینکه برخی حتی تلاش کرده‌اند برنامه تک نرخی ارز به نتیجه نرسد و موفقیتی به دست نیاید، به این معنی نیست که کار انجام شده اشتباه بوده است. با این کار صندوق ذخیره ارزی حفظ شد و هم با مدیریت منابع ارزی و هدایت ارز تک نرخی به کانال‌های کنترل در تولید و دیگر بازارهای سرمایه تغییر محسوسی در اقتصاد حاصل می‌شود. این همان نکته‌ای است که خود جهانگیری هم به آن اشاره کرده و گفته است: دولت اجازه نمی‌دهد زندگی میلیون‌ها ایرانی متأثر از نوسانات ارزی توسط برخی افراد سودجو آسیب ببیند. در مجموع با تخصیص ارزهای صادراتی و تخصیص ارز تعیین شده برای تولید دارو و دیگر اقلام حیاتی و مهم به روشنی می‌توان گفت جهانگیری و اصلاح‌طلبان موفق شده‌اند. اگر چه وقتی جهانگیری وارد چنین آوردگاهی شد، وقتی از سوی دیگر بخش‌های نزدیک هم حمایت نشد و سهل است که کسانی در درگاه صرافی‌ها ایستادند و فریاد کشیدند که «بروید ارزتان را از جهانگیری بگیرید» به نظر روشن می‌رسد که کسانی برای خراب کردن وجهه او برنامه داشته و تلاش کرده‌اند اما دستاوردهای چنین خطر کردنی و چنین تنها به دل خطر زدن نشان می‌دهد که جهانگیری آگاهانه وارد کار شده است. او بحران را دید و وارد کار شد و به‌قصد نجات کشور از درهم ریختگی بیشتر و خارج کردن اقتصاد کشور از بحران ارزی وسیع تمام سرمایه خود را برابر گذاشت و آگاهانه خود را فدا کرد.

بروتوس؛ تو هم؟

فدا کردن آنجا رنگ می‌گیرد و از تاریکی بیرون می‌آید که در دولت دوازدهم به بازی گرفته نشد. او که در دولت یازدهم دستاوردی داشت که اینجا و آنجا به شکلی در سابقه یک دولت نوشته شد، او که در روزها سخت پدید آمده آنقدر مورد حمایت قرار نگرفت که بازار از ارز تهی نشود، کسی که پیش از آن به‌عنوان فرمانده اقتصاد مقاومتی شناخته می‌شد، زمانی به دشواری افتاد که در مناظره‌ها مواضعی صریح و شفاف اتخاذ کرد. او حتی به مناسبتی به رابطه خود با بزرگان هم اشاره کرد؛ رابطه‌ای که دستخوش تغییر شد. اقبال بخش مهمی از اصلاح‌طلبان و مردم به جهانگیری نگرانی‌آور بود که ریشه در قاطعیت و صراحت روشن او داشت؛ زمانی که در مناظره‌ها، از اصلاح‌طلبی سخن گفت و بخش بسیار کوچکی از فساد را افشا کرد. مگر می‌توان آن صراحت و وضوح را از خاطره مردم زدود؟

جلسه ستاد ارز

معاون اول رئیس جمهور گفت: نظام بانکی کشور باید با برنامه‌ریزی و مدیریت نقدینگی موجود کشور به جامعه اطمینان دهد که ارزش دارایی‌های مردم حفظ خواهد شد. به گزارش مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد اقتصادی ساماندهی مسائل ارزی کشور اظهار داشت: حفظ ذخایر و منابع بانک مرکزی به‌عنوان پس‌انداز ملی از اولویت‌های دولت است که با اجرای سیاست‌های ارزی اتخاذ شده این مقصود حاصل خواهد شد. جهانگیری از بانک مرکزی خواست با ایجاد حساب سپرده گذاری سکه همانند سپرده‌گذاری ارزی در بانک‌ها اقدام لازم را انجام دهد تا مردم بتوانند با سپرده‌گذاری طلا و سکه نزد بانک‌ها سود این سپرده‌گذاری‌ها را نیز دریافت کنند. رئیس کل بانک مرکزی نیز با اشاره به میزان پیش فروش سکه و استقبال مردم در روزهای اخیر گفت: برای از بین بردن حباب قیمت در بازار طلا و سکه بانک مرکزی به پیش فروش سکه ادامه خواهد داد. در این جلسه که وزرای اقتصاد و دارایی، بهداشت، صنعت، معدن و تجارت و روسای سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی و معاون اقتصادی رئیس جمهور و دستیار ارشد اقتصادی رئیس جمهور حضور داشتند پیرامون نحوه عرضه و قیمت سکه در بازار و تخصیص مابه‌التفاوت واردات دارو و کالاهای اساسی بحث و تبادل نظر شد و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image


تکنیک‌های دیدنی هفته گذشته فوتبال اروپا یک سیاستمدار، رئیس ناسا شد چیپ‌های دیدنی آنخل دی ماریا برچسب 10 میلیون یورویی روی ستاره ایرانی/ انصاری فرد در آستانه کوچ به بوندس لیگا استخدام کارشناس فضای مجازی و طراح 3dمعماری و دکوراسیون+جدول تخلیه ساختمان وزارت خارجه روسیه به دلیل هشدار امنیتی المیادین: بشار اسد نشان لژیون دونور فرانسه را پس داد اشکانی: غایبان انتخابی، جایی در تیم ملی ندارند دیدنی‌ترین گل‌های چیپ آنخل دیماریا +فیلم راهی برای از بین بردن بوی بد عرق شور و شعور حسینی در مسیر محرومیت‌زدایی دیدار و گفتگوی فرماندهان نظامی ناتو و روسیه در پایتخت آذربایجان ترامپ: هر چه زودتر مایک پامپئو را به عنوان وزیر خارجه تایید کنید فیلم/ دکتر احمدی نژاد: همه این هایی که دارند ظلم می‌کنند، روزی که قرار است بروند، مثل غباری هستند که روی آینه نشسته باشد و با یک فوت ترتیب شان داده می‌شود راه‌حلی برای آشتی مردم با تلویزیون دیدار نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با جانبازان نگرانی آمریکا درباره برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه اتفاقات جالب فوتبالی - بخش دوم (30 / 01 / 97) پیشنهاد ایران به روسیه: زبان هم را تدریس کنیم مراسم شب ولادت امام حسین (ع) هیئت عشاق الحسین سه ویژگی امام حسین (ع) به روایت پیامبر (ص) وزیر نیرو خواستار کمک شد پلیس به هیچ وجه رفتارهای خشن را تایید نمی‌کند وزیر خارجه سودان با صدور حکمی برکنار شد پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 30 فروردین بازگشت افشین قطبی به لیگ برتر میهمان‌های تازه لیگ برتر فوتبال ایران! من آچار فرانسه استقلالم! لیگ برتر انگلیس| برتری دشوار چلسی در زمین برنلی +جدول نماینده ارومیه خواهان واگذاری تراکتور به زنوزی جدال ذوب‌آهن و استقلال تماشایی است/ بازیکنان مغرور نخواهند شد کونته: شایسته پیروزی بودیم؛ از عملکرد مهاجمینم راضی ام دستگیری عامل انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی اخراج دو نماینده هوادار کردها از پارلمان ترکیه ظریف: آمریکا منطقه ما را به سمت بسیار خطرناکی می‌کشاند خلاصه بازی برنلی 1 - چلسی 2 آلونسو 3 جلسه محروم شد راههای درمان برفک دهان در کودکان رونمایی از نفرات راه‌یافته به مرحله نهایی انتخابی کشتی فرنگی اشکانی: غایبان انتخابی جایی در تیم ملی کشتی فرنگی نخواهند داشت چهار افسر عربستانی کشته شدند ده‌ها تروریست داعشی در حجرالاسود سوریه کشته شدند شفر هر دستمزدی می‌گیرد نوش‌جانش خادم به نظر مجمع احترام گذاشت و بازگشت راه‌حلی برای آشتی مردم با تلویزیون صحبت‌های نوجوان صدمه دیده میدان سپاه +فیلم زمان برگزاری مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن در فارس اعلام شد/ رقابت قرآنیان 16 شهرستان
واکنش وزیر کشور و معاون رئیس‌جمهور به ضرب‌وشتم یک دختر توسط مامور گشت ارشاد+تصاویر عکس/ شهادت سرگرد "امان زاده" توسط قاتل فراری مشهد|رئیس اداره ارشاد مشهد بازداشت شد واکنش ناجا به فیلم کتک زدن یک خانم توسط گشت ارشاد شهادت مامور نیروی انتظامی شاهین دژ در درگیری با شرور مسلح عکس/ شهادت سرگرد "امان زاده" توسط قاتل فراری افتتاح نمایشگاه عکس چهره‌های نمایش ایران روسیه: تروریست‌ها در برابر ورود بازرسان به «دوما» مانع تراشی می‌کنند واکنش کاربران فضای مجازی به حرمت‌شکنی در مشهد فیلم منتشرشده از مامور گشت ارشاد بررسی می‌شود بررسی فیلم منتشرشده از مامور گشت ارشاد عوارض خروج از کشور در سال 97 اعلام شد دستور وزیرکشور در پی‌انتشار فیلمی از رفتار مامور زن گشت‌ارشاد با یک دختر کدام نماینده از میکروفون مجلس گفت «دختر خوشگلا رو نشون بده»؟ +صوت عکس نوشته ویژه ولادت امام حسین (ع) عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 فروردین 97/ دوباره سلتیک، دوباره سردار +تصاویر عراق: حملات ضد داعش با هماهنگی دمشق بود رئیس اداره ارشاد مشهد بازداشت شد دستور وزیرکشور در پی‌انتشار فیلمی از رفتار مامور زن گشت‌ارشاد با یک دختر رئیس اداره ارشاد مشهد بازداشت شد/ جریحه دار کردن عفت عمومی علت بازداشت «انتشارات آسیا» میراث ارزشمند پدر ماست/جمهوری دیگر ظرفیت کتابفروشی ندارد رئیس اداره ارشاد مشهد بازداشت شد تصاویر | بزرگداشت شهدای حمله اسرائیل به پایگاه هوایی تی 4 سوریه آواز خوانی عمو پورنگ در برنامه حالا خورشید + فیلم زاهدان| پیکر 2 شهید حادثه تروریستی میرجاوه صبح امروز در زاهدان تشییع شد + تصاویر اکران «به وقت شام» با حضور حاتمی کیا در ساری جنجال بر سر برگزاری یک جشن در برج سلمان مشهد شهادت سرهنگ امان زاده در درگیری با قاتل فراری در شاهین دژ حق برخورداری زنان از بیمه‌های اجتماعی متهم حوادث 11 سپتامبر دستگیر شد رییس اداره ارشاد مشهد بازداشت شد! پیکر شهید مرزبان وحید حسین زاده در قوچان تشییع شد کشف آزمایشگاه 1.5 تنی مواد شیمیایی ساخت آلمان و انگلیس در «دوما» سوریه عکس/ ریزش کوه نمک در زلزله امروز بوشهر سرنوشت کسب و کارهای مجازی پس از فیلترینگ تلگرام چه می‌شود؟ + فیلم انفجار یک ساختمان مسکونی در جنت آباد واکنش شدید ابتکار به فیلم برخورد مأمور زن گشت ارشاد با دختری جوان دستور وزیر کشور برای پیگیری برخورد نامتعارف مامور نیروی انتظامی با یکی از بانوان میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا شد+ زندگینامه و تصاویر بایدها و نبایدهای فیلترینگ تلگرام/ زمینه گرایش به پیام‌رسان‌های بومی فراهم شود دستور وزیر کشور به‌دنبال انتشار ویدئویی از برخورد مامور گشت ارشاد با یک دختر انتقاد سپاه از مواضع برخی "عناصر داخلی" واکنش ناجا به ضرب و شتم یک دختر توسط پلیس در پارک تصاویر: ریزش کوه نمک بر اثر زلزله در بوشهر فردا، آخرین مهلت رجیستری گوشی‌های تلفن همراه واکنش ابتکار به برخورد گشت ارشاد با یک دختر «قم» واتیکان می‌شود! سیف در آستانه جدا شدن از بانک مرکزی/ چرا افراد خاص امضای طلایی واردات دارند؟ / کوچ مشتریان از بازار خودرو/ دلالی در بازار ارز ادامه دارد کشوری به نام «قم»! پیکر امام جمعه فقید آبیک تشییع شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me