تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایلنا
دسته:فرهنگی()
کد خبر:15689725
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۴:۵۲

نمی‌توان انتظار داشت مردم در فضای مجازی مثل سخنران‌ها صحبت کنند/90 درصد مردم فارسی پیامک می‌زنند

غلامعلی حدادعادل (رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی) مهمان برنامه «چشم شب روشن» بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، وی در بخشی از این گفتگو در خصوص کاربرد ویدیوچک در بازی والیبال و پیشنهاد فرهنگستان برای این واژه گفت: وقتی در بازی‌های والیبال در دو سه سال پیش مشاهده کردم، در تلویزیون صحبت از «دستگاه ویدئوچک» می‌کنند، فردای‌‌ همان شبی که بازی را مشاهده می‌کردم از همکارانم در فرهنگستان خواستم تا معادلی را برایش پیدا کنند و پیشنهاد دادند «بازبینی».

تصویب ۶۰ هزار واژه فارسی معادل لغات بیگانه

وی به ارائه آماری از واژه گزینی در فرهنگستان پرداخت و عنوان کرد: در این بیست و چند سال در حدود ۶۰ هزار واژه فارسی معادل لغات بیگانه مصوب کردیم. هر سال واژه‌های مصوب فرهنگستان را در نمایشگاه عرضه می‌کنیم که در بردارنده واژه‌های تصویبی سال قبل ما است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به فرهنگ‌های کوچک اختصاصی اشاره و بیان کرد: در هر علمی اگر واژه‌های مصوب ما به هزار تا برسد این تعداد را از میان واژه‌ها در می‌آوریم و به نام آن علم یک فرهنگ کوچک اختصاصی از واژه‌های مصوبمان منتشر می‌کنیم. حدود ۲۵ عدد از این دفتر‌های کوچک منتشر کرده‌ایم و واقعا باورمان بر این است که زبان فارسی می‌تواند زبان علمی باشد.

غفلت کنیم زبان انگلیسی رایج می‌شود

وی هشدار داد: اگر ما غفلت کنیم در دانشگاه‌ها یک عده از سر خودنمایی یا غرب زدگی یا زبان ندانی و یک عده هم برای به دست آوردن پول، می‌روند و زبان انگلیسی را رواج می‌دهند. در منطقه، کشوری هستیم که از مهد کودک تا بالا‌ترین سطح دانشگاه‌ها استادان به زبان فارسی صحبت می‌کنند و دانشجو‌ها به زبان فارسی امتحان می‌دهند و این یک افتخار برای ملت ایران است.

حداد عادل با تاکید بر اینکه مردم در کلام اشتباه نمی‌کنند، تصریح کرد: مردم عادی درست صحبت می‌کنند و آدم‌هایی در روستا‌ها هستند که ممکن است سواد هم نداشته باشند ولی آنقدر صحیح و دقیق و درست و دلنشین صحبت می‌کنند که انسان حظ می‌کند و خیلی از درس خوانده‌ها هستند که وقتی صحبت می‌کنند، خسته می‌شویم و مقصودشان را نمی‌فهمیم.

وی در خصوص اینکه زبان ژاپنی به راحتی زبان بیگانه را به خودش جذب می‌کند، اظهار کرد: چون زبان ژاپنی نمی‌دانم، نمی‌دانم که طبیعت ژاپنی چه خصوصیتی را دارد که واژه بیگانه را جذب می‌کند. البته با مسئولان آن‌ها صحبت کردم ولیکن می‌دانم زبان فارسی در خیلی از موارد احتیاج به این وام گیری‌ها ندارد و اگر به موقع همت کنیم و به زبان فارسی عشق بورزیم می‌توانیم احتیاجات خودمان را برآورده کنیم.

تالیف فرهنگ جامعه زبان فارسی در ۳۵ جلد

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی فعالیت‌های فرهنگستان را منحصر به واژه گزینی ندانست و گفت: واژه گزینی یکی از فعالیت‌های فرهنگستان است ما در فرهنگستان گروه‌های پژوهشی متعددی را داریم غیر از گروه واژه گزینی، گروه فرهنگ نویسی است که از حدود سال ۷۲ این گروه شکل گرفته و مدیر این گروه دکتر علی اشرف صادقی هستند و وظیفه‌اش تالیف «فرهنگ جامع زبان فارسی» است و برآورد شده این فرهنگ ۳۵ جلد خواهد بود. جلد اول در ۱۲۰۰ صفحه و جلد دوم در حدود ۹۰۰ صفحه منتشر شده و جلد سوم آماده سپردن به چاپخانه است و این کار سترگی است.

وی تاکید کرد: «فرهنگ جامع زبان فارسی» یک کار قرن و بسیار ماندگار است و شبیه لغت نامه دهخدا است منتها لغت نامه دهخدایی که امروز تالیف شده و بر اساس روش‌های علمی امروزی فرهنگ نویسی است.

حداد عادل در خصوص گروه‌های دیگر این فرهنگستان بیان کرد: گروه ادبیات معاصر، گروه آموزش زبان، گروه دستور زبان و دستور خط فارسی، گروه تصحیح متون، گروه ادبیات انقلاب اسلامی، گروه زبان‌ها و گویش‌های ایرانی، گروه زبان و رایانه که وضع زبان را در فضای مجازی رصد می‌کند و استفاده از امکانات رایانه‌ای را برای زبان جستجو می‌کند. گروه ادبیات تطبیقی، گروه پژوهش‌های ادبی که این گره دانشنامه‌ای را در شش جلد تالیف کرده و در واقع دایره المعارفی برای رفع مشکلات معلمان است. گروه زبان و ادب فارسی در شبه قاره هند که تاکنون پنج جلد از دانشنامه در این گروه تالیف شده و گروه زبان ادب فارسی در آسیای صغیر، گروه‌های دیگر ما در فرهنگستان هستند..

وی انتشار نشریات را از دیگر فعالیت‌های فرهنگستان برشمرد و گفت: در فرهنگستان ۱۰ مجله منتشر می‌کنیم که ۹ تای این‌ها علمی و پژوهشی است و در تمام این گروه‌ها مجله داریم و این مجلات به صورت الکترونیکی و در فضای مجازی هم در دسترس است.

۹۰ درصد مردم فارسی پیامک می‌زنند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به موفقیتی که در سال‌های اخیر در حوزه پیام رسان‌ها اتفاق افتاده اشاره کرد و گفت: اوایل که پیامک در تلفن همراه باب شد، همه با خط لاتین می‌نوشتند اصلا نرم افزار فارسی وجود نداشت ولی با تصمیماتی که دولت گرفت و بودجه‌ای که گذاشتند و مصوباتی که در قوانین بودجه و قوانین پنج ساله آمد، سیاست‌های کلی که در مجمع تشخیص مصلحت تصویب شد و قرار شد تا این خط فارسی در فضای مجازی رواج پیدا کند. در مقایسه با ۱۵ سال پیش، شاید ۹۰ درصد پیام‌هایشان را به خط فارسی در فضای مجازی رد و بدل می‌کنند و این نشان می‌دهد این خط و این زبان قابلیت دارد و اگر همت کنیم مشکل حل می‌شود و اگر‌‌ رها کنیم مشکل بد‌تر می‌شود.

وی به کاربرد زبان محاوره در فضای مجازی اشاره و بیان کرد: یک واقعیت است که فضای مجازی چیزی بین گفتگوی واقعی و انتقال پیام رسمی است. وقتی می‌خواهیم به صورت رسمی پیام را انتقال دهیم، مکتوب می‌نویسیم و با دستور زبان و واژگان درست و شکسته نویسی به کار نمی‌بریم و زبان را در قالب استاندارد خودش به کار می‌بریم. اما در فضای مجازی مردم یک حسی دارند و همانجور که حرف می‌زنند، می‌نویسند یعنی صمیمی و نزدیک بودن و با تاکیدات و کشیدن کلمات احساسات خودشان را بیان می‌کنند. مردم فضای مجازی را یک فضای خصوصی و صمیمی می‌دانند در نتیجه به دنبال زبان محاوره‌ای می‌روند.

نمی‌توان انتظار داشت مردم در فضای مجازی مثل سخنران‌ها صحبت کنند

حداد عادل، فضای مجازی را همچون خانه بی‌بزرگ‌تر توصیف کرد و گفت: در این فضا هرکسی به سلیقه خودش هر کاری می‌کند از جمله با خط و زبان فارسی؛ تصورمی کنم در آینده باید در فرهنگستان به کمک دستگاه‌های دیگر از جمله شورای عالی اطلاع رسانی و وزارت ارتباطات و خیلی جاهای دیگر بیاییم برای همین زبان محاوره‌ای شکسته فضای مجازی، قواعدی را وضع کنیم. یعنی باید بپذیریم که از مردم در فضای مجازی نمی‌توان انتظار داشت که مثل سخنران‌ها در محافل رسمی لفظ به قلم صحبت کنند.

وی در رابطه با قانونمند کردن زبان محاوره‌ای در فضای مجازی، تاکید کرد: فضای مجازی، ظرف گسترده‌ای برای زبان محاوره‌ای شده و باید بیاییم زبان محاوره‌ای صمیمی مردمی را در فضای مجازی قانونمند و یکدست کنیم تا هرکسی به سلیقه خودش، آن را به یک سمت نکشاند و در نتیجه این زبان در عین اینکه متفاوت با زبان رسمی است، قانونمندی خودش را داشته باشد. همانطور که زبان محاوره‌ای کوچه و بازار قانونمند است این قانونمندی را باید در خط و در سایر جهات در فضای مجازی مدیریت کنیم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بزرگ‌ترین مشکل امروز در زبان فارسی را مسئله آموزش ربان فارسی در مدارس دانست و گفت: اگر بچه‌ها را در مدرسه از نظر زبانی درست تربیت کنیم و به آن‌ها زبان فارسی را بخوبی یاد بدهیم در بزرگسالی، این مشکلات را نخواهیم داشت.

 «گلستان» سعدی برای هر فارسی زبان مانند شیر مادر می‌ماند

وی متذکر شد: اولا باید از متون کهن استفاده کنیم. «گلستان» سعدی برای هر فارسی زبان مانند شیر مادر می‌ماند کسی که «گلستان» نخوانده باشد، زبان فارسی‌اش قوت ندارد و از سال ۶۵۶ که سعدی «گلستان» را تالیف کرد تا به امروز، «گلستان» کتاب درسی فارسی آموزان همه دنیا بوده است ولی متاسفانه این مسئله در حال حاضر کمرنگ شده است.

حداد عادل با بیان اینکه معاون آموزش ابتدایی اموزش و پرورش به بنده خبر داد که در استان فارس، جشنواره گلستان خوانی در سطح دبستان برگزار کردند، گفت: بنده برای این دوستان و دانش آموزان پیامی را فرستادم و ضمن آن خاطر‌ای را نقل کردم. بنده در سال ۱۳۳۵ وقتی کلاس ششم بود، یکی از تکالیف ما برای ایام عید این بود که گلستان را از اول تا آخر بنویسیم. در این دو هفته تعطیلات یک دفترچه ۱۰۰برگ گرفتم و در سن ۱۱ سالگی گلستان را یکبار در آن زمان نوشتم و اکنون هم در این سن در مدرسه خودمان گلستان را درس می‌دهم. «گلستان» و «کلیه و دمنه» وخیلی از متون زبان فارسی، شالوده‌های زبان هستند.

وی خواندن متون گذشته را شرط لازم برای تبدیل شدن به یک نویسنده خوب دانست و گفت: برای اینکه یک نویسنده خوب فارسی در دوران معاصر باشیم باید سنت زبان فارسی را بشناسیم یعنی امروز کسی می‌تواند نویسنده خوبی باشد و حتی صاحب سبک خودش باشد که «گلستان» و «بوستان» و دیوان حافظ و غزلیات سعدی، «کلیه و دمنه» و غزلیات شمس را بخوبی خوانده باشد و تا وقتی کسی بخوبی از این سرچشمه‌ها سیراب نشده باشد، نمی‌تواند درست بنویسد.

 «چشم شب روشن» به تهیه‌کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت ۲۳ از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود.

#غلامعلی حدادعادل #برنامه «چشم شب روشن»
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image


جهانگیری: تمهیدات لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی و دارو فراهم شده است/ دولت در مقابله با قاچاقچیان ارز کوتاه نخواهد آمد اسرائیل مدعی بازداشت تیم وابسته به حماس شد تمجید وزیر بهداشت از اقدام پزشک ایرانی در دفاع از هویت تاریخی خلیج فارس رفتار دو گانه گوینده عبارت جنجالی در صحن مجلس/ گفته‌های رئیس صحن، افکار عمومی را اقناع نمی‌کند نابسامانی بازار نهاده‌ها با تغییر نرخ ارز افزایش 13.7 درصدی تولید انواع خودرو در سال 96 طنز؛ دیگه حالی به آدم میمونه؟! دردسر گشت ارشاد برای وزیر کشور محفل شعر و ادب به مناسبت میلاد با سعادت امام حسین و روز بزرگداشت سعدی ثبت سفرهای خارجی مدیران شهری در سامانه شفافیت احتمال عدم بازگشت نواز شریف از لندن پس از وخامت حال همسرش شهر فروشی نکنیم! واحدهای لبنی بجنورد 12 میلیارد ریال بابت وجوه شیر بدهکارند تقویت مطالبه گری مدنی در میراث فرهنگی ضروری است جست و جو برای یافتن سرنشین بالگرد ادامه دارد 463 حکم کمیسیون ماده 100 در سنندج منجر به تخریب شد دوم اردیبهشت یادآورعملیات غرورآفرین بازی دراز است روستای بدون بیکار هدف برنامه‌ها در البرز خواهد بود اجازه ویژه خواری به کسی نمی‌دهم معماران آستارایی در مسابقه جهانی طراحی ایتالیا تقدیر شدند فهرست جدید شروط ائتلاف تحریم‌کننده علیه قطر ارتقاء کیفی خدمات باید برای تمام مشتریان ملموس باشد پتروشیمی‌ها الزامی برای فروش ارز به دولت نمی‌بینند ابداع سیستم سرمایشی برای سفر به مریخ توسط یک ایرانی تقویت مطالبه گری مدنی در میراث فرهنگی ضروری است پاسداری درس آزادمردی آزادگی است عقب‌نشینی شاخص بورس به کانال 94 هزار واحد ضوابط واردات تخم مرغ در سال 97 اعلام شد+سند نان با عطر مهربانی در تربت جام سرقت‌های مکرر منزل در محله‌های گاندی دبل محرومیت پرسپولیس در نقل و انتقالات تداوم بارش باران و برف تا فردا در سطح استان اردبیل شلیک پلیس دزدان خانه‌های گاندی را زمینگیر کرد اخلاص در عمل بارزترین ویژگی شهداست/ انس و رفاقت با شهدا، زندگی را سرشار از معنویت می‌کند سفیر لهستان از دانشگاه تهران بازدید کرد تشکیل 11 هزار پرونده تخلف صنفی در سال 96 برخورد با قاچاقچیان ارز با قدرت ادامه خواهد یافت راکیتیچ: امیدوارم اینیستا در بارسا بماند هری کین باز هم در حسرت جام+عکس دردسرهای هواداران سمج برای یک خواننده تکالیف یارانه‌ای مجلس به دولت حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی به جمهوری مسلمان‌نشین تاتارستان سفر می‌کند احداث سه مرکز جامع درمان سرطان در گیلان مخالفت معاون شهردار تهران با کار کارشناسی آیت الله مکارم: قم واتیکان نیست/ پیشنهاد خطرناکی بود (تصاویر) سفر وزیر دفاع به عراق افزایش وفات در خراسان‌شمالی برگزاری کارگاه «روش‌شناسی تولید علم بر مبنای قرآن» مکتب وحیانی قرآن و عترت همواره پیروز است/ وجود راه سعادت و کرامت جامعه بشری در قرآن
ریزش داربست ساختمان نیمه کاره در میدان کاج سعادت آباد+عکس و فیلم اخبار تائید نشده از تیراندازی در نزدیکی کاخ شاه سعودی +فیلم تصاویر/ مراسم تکریم و معارفه فرمانده دانشگاه افسری امام حسین (ع) گزارش تصویری|معارفه فرمانده جدید دانشگاه افسری امام حسین (ع) سقوط داربست ساختمان خیابان سعادت آباد را بست زاهدان| حاشیه‌های تکریم و معارفه مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان عکس/ فرو ریختن داربست در خیابان سعادت آباد عکس: فرو ریختن داربست در خیابان سعادت آباد سقوط داربست فلزی در خیابان سعادت آباد تهران به 3 خودرو خسارت زد عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 اردیبهشت 97/ جنگ نایب قهرمانی و بقا +تصاویر سقوط داربست در منطقه سعادت آباد تیراندازی در نزدیکی کاخ ملک سلمان در ریاض سود 49 هزار تومانی سهام عدالت به حساب برخی مشمولان واریز شد اقدام خلاف قانون مامور ناجا با سرعت در حوزه تخلفات انتظامی بررسی شود/ نتیجه به اطلاع افکارعمومی برسد آیا در عربستان کودتا شده است؟ / تیراندازی در کاخ پادشاه در ریاض + فیلم تصاویر/ مراسم پاسداشت یاد و خاطره امیران سرافراز ارتش اسلام شهیدان سپهبد علی صیاد شیرازی و محمدولی قرنی تظاهرات مخالفان دولت ارمنستان ازسرگرفته شد جزئیات حادثه سقوط داربست ساختمان 10 طبقه بلوار سعادت آباد تیراندازی در نزدیکی کاخ ملک سلمان در ریاض دیدار رئیس فدراسیون فوتبال با عوامل سریال خندوانه/بازگشت جناب خان به تلویزیون و حمایت از تیم ملی در جام جهانی دستور وزیر کشور به پلیس برای برخورد با مأموران خاطی گشت ارشاد هوای 23 استان بارانی می‌شود دستور وزیر کشور درباره مأمور خاطی گشت ارشاد آخرین وضعیت حمله به کاخ محمد بن سلمان / درگیری در کاخ بن سلمان ادامه دارد واکنش‌های طنز و جدی به تصحیح اشتباه رئیس جمهور خسته! +تصاویر اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند در حاشیه اختتامیه نخستین جشنواره مردمی برنامه‌های نوروز 97 اخبار ضد و نقیض از تیراندازی در حوالی کاخ بن سلمان دستور وزیر کشور به پلیس برای برخورد با مأموران خاطی محسن رضایی: روسیه از ما خط می‌گیرد تصاویر/ نشست خبری فرمانده نیروی دریایی ارتش دستور توقف پروازهای ایرانی به سه شهر ترکیه حضور خبر ساز یک زن دیپلمات در مذاکرات مربوط به سوریه معارفه فرمانده جدید دانشگاه افسری سپاه سیف: بانک مرکزی حباب نرخ سکه را از بین می‌برد جزئیات جدید از تیراندازی در کاخ پادشاه نشانه هایی از کودتا در عربستان!؟ آقای رئیس جمهور ساعت 9 صبح خسته بودند …؟! معارفه فرمانده دانشگاه افسری امام حسین (ع) برگزار شد اختتامیه نخستین جشنواره "سین سیما" /گزارش تصویری خلاصه بازی سویا و بارسلونا در 1 اردیبهشت 97 +فیلم امشب؛ حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش در برنامه "نگاه یک" امشب؛ حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش در برنامه "نگاه یک" ماجرای آتش سوزی در صحن حضرت زهرا (س) + عکس فروریختن داربست‌های ساختمان ده طبقه در سعادت آباد/ ببینید فوری/ شایعه کودتا در عربستان / تیراندازی در اطراف کاخ پادشاهی سعودی / ملک سلمان به پناهگاه منتقل شد / پرواز جت‌های ارتش سعودی در سطح پایین بر فراز اسمان ریاض / ادعای برخی منابع در مورد کودتا+ویدیو هشدار اسحاق جهانگیری به احمدی‌نژاد فرمانده نیروی دریایی ارتش هلند بعنوان اولین مهمان اروپایی اجلاس ions وارد تهران شد قیمت طلا، دلار و سکه یکم اردیبهشت 97 اعلام آمادگی سپاه برای واگذاری تراکتور

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me