تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:متفرقه-اقتصادی()
کد خبر:15689747
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۴:۵۳

عزم جدید خودروسازان برای افزایش قیمت خودرو

عزم جدید خودروسازان برای افزایش قیمت خودروهای تولید داخل و توجه به بازار خودرو در سایر کشورها نشان می‌دهد که مصرف کننده ایرانی با چه وضعیت نامناسبی دست به گریبان است.
 
تسنیم: خودروسازان داخلی و شورای رقابت برای افزایش احتمالا ۲۰ درصدی قیمت محصولات داخلی دست به کار شده و در حال زمینه سازی برای ایجاد جهشی مجدد هستند. اگرچه نیاز به زمینه سازی هم نیست و انحصار بی سابقه‌ای که در خودروسازی ایران حاکم شده و آزادی بی حد و حصری که دو شرکت بزرگ خودرویی دارند باعث شده است هرگونه که بخواهند با مصرف کننده رفتار کنند.

بعد از ۵۴ سال انحصار بی سابقه و چتر حمایتی تمام عیار برای خودروسازان دخلی نتیجه‌ای به دست آمده است که بهترین شیوه توصیف آن نگریستن همراه با سکوت به پژو ۴۰۵ و پراید است. خودرو‌هایی که در هیچ جای جهان یافت نمی‌شوند، اما ایران خودرو و سایپا هر روز برای فروش آن‌ها شرایطی بدتر از دیروز اعلام می‌کنند.

از نظر خودروسازان داخلی پدیده‌هایی مانند خودروی قسطی بدون بهره و یا کاملا قسطی پدیده‌هایی ناشناخته هستند. از نظر خودروسازان داخلی واحد‌هایی به اسم تحقیق و توسعه زائد بوده و در صنعت خودرو نیازی به نوآوری وجود ندارد و می‌توان یک خودرو را برای سال‌های متمادی با همان شکل و شمایل تولید کرد. ایران تنها کشور دنیا است که در آن پژو ۴۰۵ مدل تولیدی سال ۱۹۸۷ را می‌توان بعد از چهار دهه با کیفیتی بدتر از زمان تولید اولیه به مردمبا قیمتی به بیش از گذشته فروخت.

ایران خودرو و سایپا با جایگزین کردن خودرو‌های روز دنیا به جای مونتاژ پراید، ۴۰۵، ۲۰۶، سمند و سایر خودرو‌هایی که عمده قطعات آن‌ها وارداتی است و شاهد اینکه بعد از هر افزایش نرخ ارز به فکر افزایش قیمت می‌افتند و وارداتی بودن این تولیدات ملی لو می‌رود، با استاندارد‌های روز، می‌توانند کالا‌های بهتر و با کیفیت تری به مردم عرضه کنند.

برای فهم بهتر موضوع بد نیست ببینیم هزینه تولید خودرو از چه اجزائی تشکیل شده است و با پولی که مردم ایران برای خودرو پرداخت می‌کنند چه گزینه‌هایی در بازار‌های جهانی وجود دارد و اگر خودروسازان داخلی به جای مونتاژ پراید خودرو‌های روز دنیا را مونتاژ کنند مردم با چه قیمتی به محصولات با کیفیت روز دسترسی پیدا می‌کنند.

برآورد‌های کارشناسی نشان می‌دهد که به طور میانگین و با ترکیب برآورد‌های مختلف، هزینه ساخت خودرو از اجزا زیر ترکیب شده است:

هزینه نیروی کار در صنعت خودرو ۱۰ تا ۱۵ درصد از هزینه کل را شامل می‌شود.
۲۰ تا ۳۰ درصد از هزینه ساخت خودرو صرف مواد اولیه می‌شود.
۵۰ تا ۶۰ درصد از هزینه ساخت خودرو به هزینه‌های سربار اختصاص دارد.
۱۰ تا ۲۰ درصد از هزینه کل صرف هزینه توسعه می‌شود.
میانگین سود در صنعت خودروسازی ۵ درصد است.

سود ۵ درصدی در اقتصاد‌های توسعه یافته عدد قابل توجهی است. زیرا در عمده صنایع سود کمتری حتی کمتر از ۱ درصد به دست می‌آید و البته رقابت در صنعت خودروسازی بسیار سنگین و نفسگیر است و کشور‌هایی مانند انگلیس از این صنعت کنار کشیده و در تولید خودرو حضور ندارند. به طور کلی و در مقیاس جهانی تنها دو کشور آلمان و ژاپن خودروساز هستند و چند کشور محدود مانند آمریکا با حمایت سنگین در بازار داخل، ایتالیا با تمرکز بر خودرو‌های گران قیمت و لوکس و یا شرکت ولوو سوئد با تمرکز بر ایمنی و تیراژ پایین حدود ۵۰۰ هزار دستگاه در سال در حاشیه بازار خودرویی جهان قرار گرفته اند.

مرور قیمت‌ها در بازار جهانی نشان می‌دهد که ایران خودرو و سایپا یک بازار یکسویه شدید به زیان مصرف کننده بینوای داخلی ایجاد کرده اند. در حالیکه تولیدات آن‌ها هیچ یک در حد خودرو‌های روز کمپانی‌های معتبر مانند تویوتا، مزدا، فیات، میتسوبیشی و ... نیست و عمدتا به تولید محصولات چند دهه قبل برند‌های نامعتبر فرانسوی مشغولند، قیمت‌های زیادی را به مصرف کننده تحمیل می‌کنند که با خدمات بد پس از فروش، عدم گزینه‌های عادی مثل خرید اقساطی بدون بهره و عدم تحویل به موقع همراه است. مقایسه چند مدل متوسط بازار و نه ارزانترین ها، که کیفیت پژو ۴۰۵ و پراید با آن‌ها قابل مقایسه نیست نشان می‌دهد که چه اجحافی به مصرف کننده داخلی می‌رود. قیمت‌ها مربوط به مدل‌های ۲۰۱۸ که با دلار ۶۰۰۰ تومانی محاسبه شده است و نه دلار ۴۲۰۰ تومانی، می‌باشد.

تویوتا یاریس ۱۵.۹۵۰ هزار دلار - ۹۵ میلیون تومان.
نیسان ورسا ۱۱.۹۹۰ هزار دلار - ۷۱ میلیون تومان
شورولت اسپارک ۱۳.۰۰ دلار دلار - ۷۸ میلیون تومان
فورد فیستا ۱۴.۰۰ هزار دلار - ۸۴ میلیون تومان
هیوندای اکسنت ۱۵.۰۰ هزار دلار - ۹۰ میلیون تومان
میتسوبیشی میراژ ۱۴.۳۹ هزار دلار - ۸۶ میلیون تومان
فیات ۵۰۰، ۱۴.۹۹ هزار دلار - ۹۰ میلیون تومان
پژو ۲۰۷ فول ۹.۳۰ هزار دلار - ۵۶ میلیون تومان

اگر فرض کنیم که خودروسازان داخلی در یک اقدام منطقی تصمیم بگیرند به جای کار مشترک با خودروسازان فرانسوی با برند‌های معتبری مانند تویوتا، نیسان و میتسوبیشی به صورت مونتاژ (عین وضعیت کنونی که به اسم تولید، مونتاژ می‌شود) کار کرده و برخی قطعات را هم در داخل تولید کنند در آنصورت از میانگین ۱۲.۵ درصد هزینه کارگر به دلیل کارگر ارزان در ایران ۷۵ درصد صرفه جویی می‌شود. اگر نیمی از قطعات را با استاندارد مدنظر شرکت مادر تولید کنند، به دلیل آنکه قیمت مواد اولیه در ایران ۳۰ درصد کشور‌های صنعتی است از ۲۵ درصد میانگین قیمت مواد اولیه بیش از ۱۵ درصد صرفه جویی می‌کنند. در مورد هزینه‌های سربار هم به دلیل انرژی ارزان در ایران صرفه جویی قابل توجهی اتفاق می‌افتاد که نیاز به محاسبات دقیق دارد، اما در کمتر بودن آن شکی نیست. یعنی اگر همین مدل‌های با کیفیت روز در داخل کشور مونتاژ شوند می‌توان با قیمت‌هایی تا ۲۵ درصد ارزانتر هم آن‌ها را تولید کرد.

ضمن اینکه در ایران عملا چیزی به اسم خرید اقساطی وجود ندارد. در حالیکه در سایر کشور‌ها اگر مشتری بخواهد قسطی ماشین خریداری کند که غالبا با همین شیوه خرید می‌شود و به ندرت کسی با پول نقد خرید می‌کند، می‌تواند از روزی ۲.۶ دلار تا ۳۵ دلار برای خرید خودرو روز بدون پیش پرداخت هزینه نماید؛ که با یک حساب سرانگشتی ماهی ۷۸ تا ۱۰۵۰ دلار می‌شود یعنی از ۴۶۸ هزار تومان تا ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان که البته شامل خودرو‌های لوکس با تعریف جهانی مانند بوگاتی، لامبورگینی و امثالهم نمی‌شود که صد‌ها هزار دلار قیمت دارند. اگرچه با وضعیتی که خودروسازان داخلی ایجاد کرده اند یک خودرو ارزان مانند تویوتا کورولا و یا خودرویی ارزان و ضعیف مانند فیات ۵۰۰ از نظر مردم ایران خودروی لوکس محسوب می‌شوند. اقساط در بازه‌های زمانی ۳۶ ماه، ۴۸ ماه و ۶۰ ماه به خریداران عرضه می‌شود که باعث شده است خرید خودرو دغدغه مصرف کننده نباشد و هر شخصی با درآمد معمولی به راحتی بتواند گزینه‌های خوبی برای استفاده داشته باشد.

خودروسازان، شورای رقابت، لطفا بس کنید!

عزم دولت و خودروسازان برای افزایش مجدد قیمت‌ها جدی است. رضا شیوا رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه در مجوز افزایش قیمت‌ها شاخص کیفیت عامل مهمی محسوب می‌شود، افزود: هنوز بانک مرکزی نرخ تورم سال ۹۶ را ارسال نکرده تا براساس آن جلسات نهایی شدن قیمت خودرو در سال ۹۷ انجام شود. شاخص کیفیت عامل مهمی محسوب می‌شود دقیقا یعنی چه؟!

رئیس شورای رقابت اول باید پاسخ دهد که قیمت‌های کنونی با چه مکانیسمی انتخاب شده است که باید هر ساله به آن‌ها به میزان نرخ تورم اضافه شود. وقتی که صنعت خودرو در ایران در انحصار متولد شده و در انحصار پیر شده است، قیمت‌های قبلی خودرو هم انحصاری تعریف شده و با اضافه شدن به میزان نرخ تورم رقابت ایجاد نمی‌شود.

این سخنان رضا شیوا و معرکه جدید خودروسازان مثل همیشه به افزایش قیمت خودرو‌های داخلی می‌انجامد و رفاه مصرف کننده مانند گذشته کاهش می‌یابد. راهکار افزایش رفاه مصرف کننده در موضوع خودرو ایجاد نهاد‌های نمایشی مثل شورای رقابت با مسئولان ناآشنا به موضوع نیست، بلکه راهکار در کاهش دیوار تعرفه‌ها به اندازه سایر کالا‌ها و استفاده از مدیران سالم و توانمند همراه با راهبرد روشن و کارشناسی شده نهفته است تا خودروسازان داخلی خود را در یک بازار قابتی ثابت کنند.
 
#خودروسازان داخلی #قیمت خودرو #بازار خودرو #شورای رقابت #خودرو داخلی #خودرو سازان #خرید و فروش خودرو #نسیم آنلاین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


برترین‌های اسکیت قم مشخص شدند هزار و ۸۷ نفر از خراسان‌جنوبی در مسابقات قرآن اوقاف ثبت‌نام کردند کاهش قیمت مرغ در بازار/نرخ به ۸۳۵۰ تومان رسید ۴۳ فقره تسهیلات مسکن به جانبازان وایثارگران میامی پرداخت می‌شود حفر چاه برای تامین آب شرب اصفهان غیرعلمی است کشته و زخمی شدن دهها مزدور سعودی در عملیات‌ نیروهای یمنی تشریح دلایل ترافیک سنگین امروز صبح تهران/توصیه به رانندگان بازی با رنگ و کلاژ به خلق آقای فرانکنشتاین ختم شد شمار مجروحان چهارمین جمعه تظاهرات بازگشت به بیش از ۷۰۰ نفر رسید چهره‌های فرهنگ و هنر استان همدان تجلیل می‌شوند اولین دوره مسابقات منطقه‌ای مکعب بتن سبک برگزار شد خوشحالم که بهترین مخاطبان را دارم/ دَم زدن در تنهایی «قصه های هرمز» روایت می شود/ ساخت فیلمی با ۶ کارگردان سینما سپاه قدرت برجسته دفاعی در منطقه و جهان است «جشن بهار» با محوریت زمین پاک در هفته اصفهان برگزار می شود تدبیر تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از بالاترین تدبیر ها بود مراسم گرامیداشت روز پاسدار در سپاه بیت المقدس کردستان برگزار شد خدمت خالصانه به انقلاب و مردم شکر نعمت پاسدار بودن است/ ارائه گزارشی از فعالیت‌های خدمانی ناحیه مقاومت بسیج دامغان در سال گذشته کشف بیش از 230 لیترمشروبات الکلی آغاز بارش باران در کشور شهید طالبیان؛ اسوه تقوی و عمل گام اول برای مقابله با جبهه استکبار خودسازی است برگزاری جلسه توجیهی و ابلاغی برنامه‌های حوزه حضرت زهرا(س) همدان تجلیل از معلمان نباید منحصر به روز خاصی باشد مواظب باشیم در کوچ از تلگرام به مفسدۀ دیگری دچار نشویم حمایت از تولید داخلی سلاح مبارزات جنگ اقتصادی است کره‌شمالی همه آزمایش‌های هسته‌ای خود را متوقف می‌کند عدم باور کودکان مهم‌ترین چالش دوره پیش دبستانی است ۲۰ درصد اگزماهای تماسی از نوع آلرژیک است تیراندازی صیادان متخلف به سه محیط‌بان پارک ملی دز محرومیت آمریکا از حضور در یک اجلاس نظامی با رای منفی ایران تابلوی ورود ممنوع مقابل غایبین غیرموجه انتشار سوالات و کلیدآزمون EPT فروردین دانشگاه آزاد اسلامی کره شمالی پیشرفت معناداری به سوی خلع سلاح داشته است واکاوی اهداف و توانمندسازهای مشارکت در زیست‌بوم پلتفرم از دیدگاه نوآوران صنعت نرم‌افزار فوتسال میانبری برای معروف شدن بنگاه‌های کوچک اقتصادی قیمت جهانی طلا کاهش یافت ظریف با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کرد پیش فروش یک ماهه سکه متوقف شد هشدار پلیس راهور نسبت به بارش‌های احتمالی امروز پایتخت با وجود تأمین ۹۰ درصد ماده اولیه آهن، فولاد و فلزات با نوسانات اخیرگران شد! تکمیل ۴۷ طرح کلان ملی به ۲۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد/ امسال پیشرفت جدی نخواهیم داشت طرح آمریکا و اسرائیل برای مقابله با نفوذ ایران در سوریه مرکز ارتقای شایستگی‌های حرفه‌ای دانشجویان استان سمنان گشایش یافت  لازمه حمایت از تولید داخل جذب مشتری خارجی و صادرات است جزئیات بورس خارج دکتری اعلام شد نگرانی شرکت چینی زد تی‌ای از تحریم‌های تازه آمریکا بلیت مترو گران شد تخلف دو اپراتور تلفن همراه آمریکایی زیر ذره‌بین قیمت‌های غیرواقعی؛ عامل قفل شدن معاملات مسکن در سال ۹۷/ اثر گرانی دلار بر بازار مسکن
طرح تعطیلی چهارم شعبان و مدارس دروغ است/ شایعات را افزایش ندهید عکس‌نوشته ویژه ولادت حضرت ابوالفضل (ع) تصاویر | مراسم دومین سالگرد درگذشت مهرداد اولادی در قائم‌شهر ازدواج ملی‌پوش ایران با ورزشکار آذربایجانی مینی بوس دانشجویان دامغان چپ کرد / یک دانشجو کشته و 7 نفر مجروح شدند+ عکس واکنش به کتک زدن یک زن توسط گشت ارشاد واکنش رییس بسیج به اظهارات یک مسئول درباره سپاه: افرادی که از رهبری فاصله گرفتند عاقبت بخیر نشدند سلامی: شمال و غرب اسرائیل در تقاطع آتش است جسد خلبان بالگرد سقوط کرده در اعماق خلیج فارس پیدا شد + عکس سانحه ناگوار برای دانشجویان دامغانی هر جنگی اتفاق بیفتد موجب محو شما خواهد شد آمادگی آموزش‌وپرورش برای جایگزینی زبان"روسی" به عنوان زبان دوم در مدارس تجمع اعتراضی جمعی از مردم مشهد به هنجار شکنی در برج سلمان مرگ دانشجو در حادثه مینی بوس در دامغان افزایش کشته‌های حادثه واژگونی مینی بوس دانشجویان دامغان در گلوگاه هر جنگی شروع شود محو اسرائیل را در پی دارد/ موشک هایمان آماده شلیک است واژگونی مینی بوس در محور گلوگاه - دامغان جانشین فرمانده سپاه: هر جنگی شروع شود محو اسرائیل را در پی دارد/ دستها روی ماشه و موشک هایمان آماده شلیک است واژگونی مینی بوس حامل دانشجویان دانشگاه دامغان تصاویری از سقوط مرگبار مینی‌بوس دانشجویان در دامغان والپیپر ولادت حضرت ابوالفضل (ع) بولتون: ترامپ به احتمال زیاد از برجام خارج می‌شود تصادف دانشجویان دامغان دو کشته برجای گذاشت طرح ترافیک جدید فردا اجرا نمی‌شود معاملات مسکن قفل شد پنجاه خلبان زن در صف ورود به "هما" چهار نما از دوما جشن تولد فرزند "شهید محسن‌حججی" جزییات نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه‌ها/متقاضیان در "سامانه سجاد" ثبت نام کنند انداختن چند موشک در سوریه فایده‌ای به حالتان ندارد/ محور مقاومت، مقاوم‌تر و محکم‌تر از گذشته است حرف‌های شنیدنی فرمانده کل ارتش در برنامه بدون تعارف +فیلم واژگونی خونین مینی بوس در محور گلوگاه به دامغان/ 12 نفر کشته و زخمی شدند+ تصویر بطحایی: در مدارس ایران زبان روسی و در روسیه زبان فارسی تدریس شود کوچکترین هدف؛ حذف موجودیت رژیم صهیونیستی مصدومیت عده‌ای از دانشجویان زمین شناسی دانشگاه دامغان در سانحه واژگونی اتوبوس آغاز ثبت‌نام طرح جریمه مشمولان غایب در سال 97 گوینده جمله «دختر …!» در مجلس، اصولگراست واژگونی خونین مینی بوس در محور گلوگاه – دامغان طرح ترافیک 97 از 15 اردیبهشت اجرا می‌شود طرح ترافیک جدید فردا اجرا نمی‌شود/اجرای طرح ترافیک 96 تا نیمه اردیبهشت جدیدترین آمار تولید و واردات بنزین خلاصه بازی فنرباغچه و بشیکتاش 31 فروردین 97 + فیلم واژگونی مرگبار مینی‌بوس دانشجویان در دامغان آغاز ثبت‌نام طرح جریمه مشمولان غایب در سال 97 آخرین وضعیت خرید هواپیماهای بوئینگ بدون تعارف با فرمانده کل ارتش + فیلم بهای نفت همچنان روند صعودی طی می‌کند سردار غیب‌پرور: انقلاب اسلامی مدیون مجاهدت‌های رزمندگان است نه مدیون سیاست‌بازی سیاسیون خداحافظ ونگر پیش فروش سکه، بازار را متعادل می‌سازد/محدودیت خطوط تولید سکه دلیل توقف پیش فروش یکماهه

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me