تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جهان
دسته:اقتصادی()
کد خبر:15689748
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۴:۵۳

موانع پیش‌روی راه‌آهن برای رقابت با جاده

جذب سرمایه بخش خصوصی، حمایت اعتباری از پروژه‌های ریلی، توسعه مهندسی‌شده زیرساخت‌های راه‌آهن و فراهم‌سازی مشوق مناسب از سوی دولت برای توجیه‌پذیرکردن سفر با قطار، از مواردی است که موجب می‌شود صنعت ریلی در رقابت با مدل حمل و نقل شخصی جاده‌ای، پیشی بگیرد.
به گزارش جهان نيوز، سعید مؤذنی:‌ تصادفات رانندگی سالانه جان بیش از 16 هزار نفر انسان را در کشور می‌گیرد، حادثه‌ای تلخ که در ایران به عنوان یکی از سه عامل مرگ و میر شناخته می‌شود‌.

چندی پیش، ‌رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در همایش یادبود قربانیان سوانح رانندگی گفت: از سال 77 تاکنون بیش از 402 هزار و 259 نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند و تا پایان سال 95 نیز بیش از 4 میلیون و 591 هزار و 307 نفر در سوانح جاده‌ای و ترافیکی مجروح، مصدوم و معلول شده‌اند.از سوی دیگر مدیرعامل ستاد دیه کشور نیز در این باره گفته است: طبق آمار منتشر شده در طول هفت سال و 11 ماه دفاع مقدس‌، تعداد 188 هزار و 15 نفر از رزمندگان در عرصه نبرد با باطل به فیض شهادت رسیدند، این در حالی است که فقط در دهه اخیر 210 هزار و 600 ایرانی ‌در سوانح رانندگی جان خود را از دست داده و ده‌ها برابر همین آمار، ایرانی‌ها در تصادفات مجروح و یا نقص عضو دائم شده‌اند.چنین آماری به نوعی ‌فاجعه محسوب می‌شود؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز با این مضمون که «من به کشته شدن یک نفر هم راضی نیستم، ...کاری کنیم که مردم عزیز این بخش حادثه خیز جاده‌ها را در زندگی خود نداشته باشند»، بر تلاش برای کاهش سوانح رانندگی تأکید کرده‌اند.

در دنیای پیشرفته کنونی، حتی یک تصادف منجر به فوت نیز آمار ناخوشایندی محسوب می‌شود؛ ‌تصادفات علاوه بر اینکه هزینه مالی، جانی و روحی شدیدی برای‌ حادثه‌دیدگان به دنبال دارد، منجر به گرفتار شدن بخش‌های گسترده‌ای در کشور از جمله سازمان‌های متولی بهداشت و درمان‌، سازمان‌های قضایی و انتظامی و غیره در روال اداری می‌شود و ‌هزینه‌کرد‌های کلان و کمبود اعتبار و وقت را به آنها تحمیل می‌کند.
 
در ایران کارشناسان این حوزه معمولا اختصاص 6 درصد تولید ناخالص ملی را به امر حل مشکلات مربوط به معضل سوانح رانندگی مطرح می‌کنند و با توجه به اصل «پیشگیری بهتر از درمان» ضروری به نظر می‌رسد تا متولیان جاده‌ای در صدد اصلاح این وضعیت برآیند‌.

در این زمینه کارشناسان راه‌حل‌های بسیاری را پیشنهاد می‌کنند که یکی از آنها لزوم توجه به زیر ساخت‌های جاده‌ای است، اما راه پیشنهادی قابل توجه دیگر استفاده بیشتر مردم از حمل و نقل ریلی است، مدل حمل و نقلی ایمن، پاک و کم‌مصرف که دنیا نیز در توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی، مدل ریلی را با فاصله در اولویت می‌داند.

قطعاً با افزایش استقبال مردم از ‌حمل و نقل ریلی و پیشی گرفتن مدل ریلی بر جاده‌ای در جابه‌جایی مسافر و البته بار، شاهد کاهش حجم زیاد تصادفات در جاده‌های کشور خواهیم بود و این غیر از مزیت‌هایی نظیر کاهش مصرف سوخت (‌یک‌هفتم مدل جاده‌ای)، کاهش تولید آلاینده‌های زیست‌محیطی و غیره است.

آمار‌ها نشان می‌دهد که ایمنی در شبکه ریلی قابل مقایسه با حمل و نقل جاده‌ای نیست و تا 50 برابر بیشتر تخمین زده می‌شود.
از سوی دیگر عدم توسعه مناسب صنعت حمل و نقل هوایی در شرایط فعلی و همچنین هزینه‌های گران سفر با هواپیما خصوصاً در ایام پیک تقاضا، ‌می‌تواند به عنوان مزیت استفاده از حمل و نقل ریلی مطرح باشد‌.

در این میان موضوعی که مطرح می‌شود آن است ‌که ‌ چرا با وجود مزایای بسیار حمل و نقل ریلی، در مسیرهای موازی، مردم کمتر از راه‌آهن استفاده می‌کنند‌؟ شاید بتوان گفت که با وجود‌ همت همه تلاشگران خطوط راه‌آهن بابت ایجاد شرایط رفاه‌ مسافران و مشتریان راه‌آهن، عدم رضایت مردم از خدمات و سرویس‌های ارائه شده توسط قطارها باشد.

ضروری به نظر می‌رسد که سیستم ریلی کشور نسبت به تکمیل و بهبود زیر ساخت‌های ریلی و به‌روز‌رسانی امکانات خود اقدامات بیشتری انجام دهد.

مقام معظم رهبری هم اغلب ضرورت فراهم آوردن امکان استفاده هر چه بیشتر مردم از شبکه راه‌آهن‌ را به مسئولان وزارت راه‌ گوشزد می‌کنند تا مردم و به‌ویژه اقشار متوسط و ضعیف جامعه‌ بتوانند از امکانات ترابری زمینی کشور به سهولت استفاده کنند و در زمینه ارائه خدمات ترابری به جامعه نیز تأمین نیاز مردم مورد توجه جدی قرار گیرد.

بنابراین گزارش در سایه بی‌توجهی ارگان‌هایی قانون‌گذار و متولیان امر،  در حال حاضر بیش از 30 درصد واگن‌های کشور عمر بالای 35 سال‌ دارند و متوسط سن لکوموتیوهای کشور نیز حدود 32 سال است، این درحالی است با وجود تصویب بندهای 24 و 25 قانون برنامه ششم توسعه، متاسفانه همچنان سهم بخش حمل و نقل ریلی و راه‌آهن نادیده گرفته شده است.

ضرورت دارد دولت و نمایندگان مجلس به عنوان سیاست‌گذاران این صنعت، با تعامل و همکاری در جهت جذب سرمایه‌های بخش خصوصی و حمایت اعتباری از پروژه‌های ریلی، ‌اقداماتی سریع و جدی بابت توسعه حمل و نقل در دستور کار قرار دهند.

«سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی برای خرید واگن مسافری، واگن باری و لکوموتیو»، «حمایت‌های لازم از سوی دولت برای در اختیار گذاشتن زمین و منابع فاینانس» و «حمایت‌های فنی و مالی و نظارتی» از مهمترین نکات در این حوزه به شمار می‌رود.

باید توجه داشت که بخش ریلی با دستور و سفارش پیشرفت نمی‌کند و برای برآورده ساختن هدف توسعه ریلی کشور، وجود مکانیزم اقتصادی ‌‌لازم است‌.

منبع:فارس
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


2 دانشجوی دانشگاه محقق مجوز حضور در اردوی تیم ملی ساواته بانوان را کسب کردند مجله تخصصی انجمن پلیمر ورنگ امیرکبیر، برگزیده جشنواره حرکت/ برنامه‌های علمی در این انجمن پیگیری می‌شود «علی شاه‌علی» درگذشت نشریه علمی پژوهشی مهندسی‌منابع‌معدنی منتشر می‌شود ‌می‌دانستم تحریم‌ها باعث رنج مردم ایران است! زمان آغاز انتقال و میهمانی دانشجویان علوم پزشکی چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند؟ درمان جدید با تحریک ایمنی ذاتی علیه سرطان راه حل معضل مقاومت به آنتی بیوتیک/ وقتی ویروسها مهندسی می‌شوند همه ساحلی‌بازها به آچارکشی نیاز دارند/ کاپیتان تیم‌ملی: بهترین گلر دنیا را به باد سزا گرفتند! سپاهان- استقلال با حضور هوادار برگزار می‌شود شهادت تدریجی جانبازان سرافراز سفیران سلامت در مدارس ممنوع شدن صید ماهی مرکب در آب‌های استان بوشهر ساخت مستند "خاطرات مردم استان با رهبرانقلاب" کاهش درصد ازدواج در استان یزد تامین نیاز جامعه؛ حیاتی‌ترین بخش سیاست جدید ارزی تخلیه مون سن میشل فرانسه پس از تهدید یک مرد علیه پلیس دستورات جدید وزارت کشور عربستان در پی حادثه تیراندازی در نزدیکی کاخ سلطنتی فیلم/کلاه ایمنی موتورسواری هوشمند/مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی هوای اکثر شهرهای لرستان در وضعیت ناسالم هشدار عبدالرزاقی برای نابودی 22 هکتار باغات سنتی قزوین جشنواره ماهیگیری برنامه خوبی بود دولت در مقابله با قاچاقچیان ارز کوتاه نخواهد آمد/ تامین نیازهای اساسی جامعه حیاتی‌ترین بخش سیاست‌های جدید ارزی دادستان کرمان در خصوص بحران آب هشدار داد رونمایی از کتاب صوتی "مقصر کیست؟ " در لاهیجان احداث تالار فرهنگی هنری قزوین از سرگرفته می‌شود آغاز واکسیناسیون دام‌های شادگان علیه تب مالت ساخت 200 خوابگاه دانشجویی با مشارکت دانشگاه‌ها در سال جاری ­جزئیات جدید از تیراندازی شب گذشته در اطراف کاخ ملک سلمان از زبان افشاگر اخبار آل سعود ضرورت افزایش آگاهی مردم درباره حضرت مهدی سلامت افراد جامعه یک مسئله مهم اجتماعی است مختومه شدن 33 درصد از پرونده‌های حقوقی به صلح و سازش باید سر تعظیم و ارادت در برابر پایمردی جانبازان فرود آوریم بیمارستان هزار تختخوابه اردبیل پای عقد قرارداد اعلام برندگان آزمون سراسری قرآن و عترت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان نطنز نظر تابش درباره احتمال شهردار شدن "عارف" مرتضوی، زندان و یک نکته قابل تأمل سفر وزیر دفاع ایران به عراق (عکس) آژیر خطر عفونت کلیه فروش نقدی و اقساطی محصولات ام وی ام با اقساط مختلف (+جدول کامل) اولین کارت زرد دولت دوازدهم به وزیر اقتصاد رسید سالانه چندمیلیون زائر از مرز مهران تردد می‌کنند؟ آسمان تهران را در "گنبد مینا" ببینید زائران بقاع متبرکه در فیروزآباد بیمه حوادث می‌شوند گسترش هیبت جهانی ایران به خواست ملت‌ها است 41 هزار نوآموز در مازندران تحصیل می‌کنند ذوب آهن زیر بمباران تاشکند صعود کرد سفر به عتبات در ماه مبارک رمضان 14 و 22 روزه می‌شود تسلیت اعضای دفتر امام و جمعی از شخصیت‌ها به حجت الاشلام و المسلمین آشتیانی
ریزش داربست ساختمان نیمه کاره در میدان کاج سعادت آباد+عکس و فیلم اخبار تائید نشده از تیراندازی در نزدیکی کاخ شاه سعودی +فیلم تصاویر/ مراسم تکریم و معارفه فرمانده دانشگاه افسری امام حسین (ع) گزارش تصویری|معارفه فرمانده جدید دانشگاه افسری امام حسین (ع) سقوط داربست ساختمان خیابان سعادت آباد را بست عکس/ فرو ریختن داربست در خیابان سعادت آباد زاهدان| حاشیه‌های تکریم و معارفه مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان عکس: فرو ریختن داربست در خیابان سعادت آباد سقوط داربست فلزی در خیابان سعادت آباد تهران به 3 خودرو خسارت زد عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 اردیبهشت 97/ جنگ نایب قهرمانی و بقا +تصاویر سقوط داربست در منطقه سعادت آباد تیراندازی در نزدیکی کاخ ملک سلمان در ریاض سود 49 هزار تومانی سهام عدالت به حساب برخی مشمولان واریز شد اقدام خلاف قانون مامور ناجا با سرعت در حوزه تخلفات انتظامی بررسی شود/ نتیجه به اطلاع افکارعمومی برسد آیا در عربستان کودتا شده است؟ / تیراندازی در کاخ پادشاه در ریاض + فیلم تصاویر/ مراسم پاسداشت یاد و خاطره امیران سرافراز ارتش اسلام شهیدان سپهبد علی صیاد شیرازی و محمدولی قرنی جزئیات حادثه سقوط داربست ساختمان 10 طبقه بلوار سعادت آباد تظاهرات مخالفان دولت ارمنستان ازسرگرفته شد تیراندازی در نزدیکی کاخ ملک سلمان در ریاض خلاصه بازی سویا و بارسلونا در 1 اردیبهشت 97 +فیلم دستور وزیر کشور به پلیس برای برخورد با مأموران خاطی گشت ارشاد اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند دستور وزیر کشور درباره مأمور خاطی گشت ارشاد هوای 23 استان بارانی می‌شود در حاشیه اختتامیه نخستین جشنواره مردمی برنامه‌های نوروز 97 دیدار رئیس فدراسیون فوتبال با عوامل سریال خندوانه/بازگشت جناب خان به تلویزیون و حمایت از تیم ملی در جام جهانی آخرین وضعیت حمله به کاخ محمد بن سلمان / درگیری در کاخ بن سلمان ادامه دارد واکنش‌های طنز و جدی به تصحیح اشتباه رئیس جمهور خسته! +تصاویر حضور خبر ساز یک زن دیپلمات در مذاکرات مربوط به سوریه اخبار ضد و نقیض از تیراندازی در حوالی کاخ بن سلمان آیین پایانی نخستین جشنواره مردمی برنامه‌های نوروز 97 تصاویر/ نشست خبری فرمانده نیروی دریایی ارتش سیف: بانک مرکزی حباب نرخ سکه را از بین می‌برد دستور وزیر کشور به پلیس برای برخورد با مأموران خاطی محسن رضایی: روسیه از ما خط می‌گیرد معارفه فرمانده جدید دانشگاه افسری سپاه دستور توقف پروازهای ایرانی به سه شهر ترکیه اختتامیه نخستین جشنواره "سین سیما" /گزارش تصویری آقای رئیس جمهور ساعت 9 صبح خسته بودند …؟! معارفه فرمانده دانشگاه افسری امام حسین (ع) برگزار شد نشانه هایی از کودتا در عربستان!؟ جزئیات جدید از تیراندازی در کاخ پادشاه حادثه سقوط داربست ساختمان 10 طبقه در سعادت آباد اعلام آمادگی سپاه برای واگذاری تراکتور تصادف در محور قطرویه به سیرجان با 7 کشته 4 نفر بر اثر ریزش خط لوله گاز در اندیمشک مصدوم شدند توضیحات پزشکیان درباره جنجال «دختر خوشگلا» امشب؛ حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش در برنامه "نگاه یک" امشب؛ حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش در برنامه "نگاه یک" ماجرای آتش سوزی در صحن حضرت زهرا (س) + عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me