تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جهان
دسته:بین الملل()
کد خبر:15689876
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۴:۵۷

پیونگ یانگ از مواضع خود عقب‌نشینی کرده است؟

باید گفت کره شمالی مواضع خود را حتی در دیدار مستقیم با ترامپ دنبال خواهد کرد و به نظر نمی‌رسد چیزی عوض شده باشد.
به گزارش جهان نيوز به نقل از  تسنیم، از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سال 2017 و اظهارات تند و تیز وی علیه کره شمالی و همزمان برگزاری رزمایش‌های نظامی مشترک واشنگتن-سئول و متعاقب آن آزمایشهای موشکی پیونگ یانگ، تنشها در شبه جزیره کره افزایش یافته است.
 
ترامپ در آغاز موج حملات خود تهدید کرد که کره شمالی را مجددا در لیست کشورهای حامی تروریسم قرار میدهد و در اظهاراتی غیرمعمول در عرصه روابط بین الملل کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را کوتوله و چاق خواند و تحریمهای سنگینی را به صورت یکجانبه و همچنین در شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی اعمال کرد.

مجموعه تنشهای لفظی، رزمایشهای نظامی، تحریم، آزمایش موشکی و هسته ای تنش در روابط واشنگتن و پیونگ یانگ را به اوج خود طی سالهای اخیر رساند تا جاییکه حتی بحث به حمله احتمالی هسته ای کره شمالی به گوام و هاوایی هم کشیده شد.

درحالیکه شواهد و شرایط موجود حاکی از وخیم تر شدن تشنها در شبله جزیره کره بود ناگهان موافقت کره شمالی با اعزام هیاتی بلند پایه برای حضور در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی در کره جنوبی تنشها را کمی کاهش داد و نشانه هایی از تمایل به تنش زدایی میان رهبران شمال و جنوب شبه جزیره کره نمایان شد.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز از این فرصت استفاده کرد و بعد از سفرش به کره جنوبی و شرکت در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی گفت واشنگتن آماده گفت‌وگوی بدون پیش‌شرط با کره شمالی است.
پنس به واشنگتن‌پست گفت اگر کره شمالی مایل به گفت‌وگو باشد، دولت ترامپ هم حاضر به این کار خواهد بود.با این وجود مایک پنس باز هم کره شمالی را تهدید کرد که تا زمانی که پیونگ‌یانگ برای پایان دادن به برنامه تسلیحات هسته‌ای خود قدم برندارد، تحریم‌های سفت و سخت آمریکا علیه کره شمالی همچنان به قوت خود باقی خواهد بود.

به دنبال این فعل و انفعالات مقامات کره جنوبی در خبری غیرمنتظره از پیشنهاد رهبر کره شمالی برای مذاکره مستقیم با رئیس جمهور آمریکا خبر دادند، اقدامیکه در صورت وقوع به مهمترین رویداد در تاریخ روابط دو طرف طی یک دهه اخیر تبدیل خواهد شد. بلافاصله پس از این پیشنهاد کاخ سفید از موافقت ترامپ با این گفت‌وگوی مستقیم خبر داد.

تحلیلگران و رسانه های غربی از زمان مطرح شدن این پیشنهاد، و به دلیل منزوی بودن کره شمالی از نظر رسانه‌ای در سطح بین المللی موجی را به راه انداخته اند مبنی بر اینکه رفتار آقای ترامپ که شامل حملات کلامی علیه کیم جونگ اون در توییتر، فشار بر چین برای اقدام شدیدتر علیه پیونگ یانگ و تشدید تحریم های کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده، در نرمش این کشور موثر بوده است.

در ادامه به بررسی مواضع کره شمالی و مذاکرات این کشور با آمریکا طی سه  دهه گذشته می‌پردازیم تا مشخص شود پیونگ یانگ قبل از روی کار آمدن چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا چه اقداماتی انجام داده و آمریکا چگونه عمل کرده است. آیا کره شمالی از مواضع خود عقب نشینی کرده است؟
کره شمالی در سال 1985 به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته ای پیوست و اولین تاسیسات خود را در همین دهه تاسیس کرد.

به دنبال برچیده شدن تسلیحات اتمی آمریکا از شبه جزیره کره بعد از امضای معاهده استارت بین آمریکا و شوروی سابق، کره شمالی و کره جنوبی در سال 1992 در زمینه خلع سلاح اتمی شبه جزیره توافق کردند.
در سال 1993 پیونگ یانگ با ورود بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی موافقت کرد و اولین بازدید در مارس 1994 انجام شد.

در ژوئن 1994 جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا به پیونگ یانگ سفر کرد و با کیم ایل سونگ بنیانگذار کره شمالی دیدار و گفت‌وگو کرد. این یک رویداد تاریخی در روابط دو کشور بود.
در اکتبر 1994 کره شمالی طی توافق با آمریکا در ژنو برنامه هسته ای خود را متوقف و ساخت رآکتورهای اتمی خود را متوقف کرد. در مقابل آمریکا قول داد تحریمها علیه این کشور را تسهیل کند و دو رآکتور آب سبک برای پیونگ یانگ بسازد.

در سال 1999 کره شمالی موافقت کرد از آزمایش موشکهای دوربرد خودداری کند در مقابل واشنگتن برای اولین بار از زمان جنگ کره(1950) برخی تحریمهای علیه پیونگ یانگ را لغو کرد.
سال 2000 اولین نشست میان مقامات دو کره برگزار شد، یک ژنرال ارشد کره شمالی در واشنگتن با بیل کلینتون دیدار کرد و مادلین آلبرایت وزیر خارجه وقت به پیونگ یانگ سفر و با کیم جونگ ایل دیدار و رایزنی کرد. این دیدارها در مجموع منجر به توافق برای آغاز مذاکرات دو طرف بر سر برنامه موشکی کره شمالی شد اما در همین زمان دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون به پایان رسید.

بدعهدی و کارشکنی‌های آمریکا؛ آغاز تنش دوباره
با پایان یافتن ریاست جمهوری بیل کلینتون و روی کار آمدن جرج بوش در سال 2001 و اتخاذ یک رویکرد سختگیرانه علیه کره شمالی، واشنگتن زیر میز زد و کره شمالی را در کنار ایران و عراق "محور شرارت" توصیف کرد، چیزی که درباره توافق هسته ای ایران با 1+5 نیز رخ داد و تغییر رئیس جمهوری آمریکا موجب نقض عهد از سوی آمریکائی‌ها شد.
در سال 2002 بوش به بهانه آزمایش موشکی و ارسال دانش موشکی به ایران از تایید پایبندی کره شمالی به قرارداد همکاری سال 1994 و همچنین ساخت رآکتور آب سبک برای کره شمالی خودداری کرد و به تعهدات خود عمل نکرد.

به دنبال اقدامات خصمانه آمریکا، کره شمالی فعالیت مجدد برخی سایتهای هسته‌ای خود را آغاز و در سال 2003 از ان پی تی خارج شد.

علیرغم نقض عهد آمریکا، کره شمالی با مذاکرات موسوم به مذاکرات شش جانبه با کشورهای آمریکا، روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی موافقت کرد. دور اول این مذاکرات به نتیجه نرسید. به دنبال شکست مذاکرات آمریکا 25 میلیون دلار از داراییهای کره شمالی را در ماکائو مسدود کرد.

در دور بعدی مذاکرات در سال 2005 توافق مقدماتی میان اعضای گروه شش جانبه حاصل شد و یک بیانیه مشترک در زمینه توقف برنامه هسته‌ای کره شمالی و ورود بازرسان صادر شد.  مشکلی که بر سر اجرای این بیانیه به وجود آمد «تفسیر متفاوت» آمریکا و کره شمالی در مورد تعهدات یکدیگر و اقدامات متناقض آنها به ویژه طرف آمریکایی با مفاد بیانیه بود. به این ترتیب، مذاکرات شش جانبه و بیانیه مشترک برای مدت 18 ماه به دست فراموشی سپرده شد .

به دنبال عمیقتر شدن بحران و تشدید تنش در روابط آمریکا و کره شمالی، پیونگ یانگ در اکتبر 2006 با اولین آزمایش اتمی جهان را شوکه کرد.

در سالهای 2006 و 2007 با تلاشهای پکن و روسیه مذاکرات شش جانبه مجددا پیگیری شد و پیشرفتهای اندکی نیز حاصل شد که به موجب آن کره شمالی موظف شد گزارش صحیح و کاملی از فعالیت های هسته ای خود تا آخر دسامبر 2007 ارائه کند .  کره شمالی با کمی تاخیر در سال 2008 گزارش خود را ارائه کرد و همچنین مبادرت به تخریب برج خنک کننده در مجتمع یانگ بیون کرد. آمریکا هم با تاخیر زیاد پیونگ یانگ را از لیست تروریسم خارج کرد اما در ادامه، مذاکرات باز هم به بن بست خورد.

در سال 2009 کره شمالی دومین آزمایش هسته ای خود را انجام داد و در اعتراض به اقدامات خصمانه آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در سازمان ملل، بازرسان آژانس را اخراج و بازسازی سایت یانگ بیون را آغاز کرد.

پیشنهاد کره شمالی برای ملاقات مستقیم میان کیم و ترامپ چیز خارق العاده و عجیبی نیست. رهبران کره شمالی پیش از این نیز بارها با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده اند.

پیونگ یانگ قبل از روی کار آمدن ترامپ، با حضور نظامیان آمریکایی در شبه جزیره مخالف بود، خواستار توقف رزمایشهای نظامی سالانه واشنگتن و سئول بود. معتقد بود که اقدامات خصمانه واشنگتن صلح و ثبات شبه جزیره را به خطر انداخته است و شرط توقف فعالیتهای هسته ای، موشکی خود و خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره را همین موارد اعلام کرده بود. اکنون نیز کره شمالی همین مواضع را حتی در دیدار مستقیم با ترامپ دنبال خواهد کرد و به نظر نمی‌رسد چیزی عوض شده باشد.
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


هیچکدام از شروط ترامپ قابل اجرا نیست/ همانطور که آمریکا در برجام «دبه» کرد در هر توافق دیگری هم دبه می‌کند کنترل تلویزیون را دست خودتان بگیرید برگزاری نخستین جلسه شورای اداری شهرستان نایین سنای آمریکا امروز پامپئو را برای وزارت خارجه تایید می‌کند قزاقستان ترانزیت کالا از طریق ازبکستان را افزایش می‌دهد به دست جوانان مومن و انقلابی پیشرفته‌تر از اس 300‌ها را ساخته‌ایم آبدانان سرزمین شهدای شاخص است از سودای ریاست جمهوری تا دفاع تمام قد از سردار سلیمانی/جنجالی‌ترین سیاستمدار زن عراقی کیست؟ +تصاویر 100 نفر از فرهنگیان زنجان در مسابقات قرآن به رقابت پرداختند حکومت؛ مهم‌ترین عامل رشد یا انحطاط تمدن‌ها جزییات دستگیری عامل جنایت منطقه باقرشهر "هند" کمک‌های خود به افغانستان را ادامه می‌دهد اولین سریال ژانر وحشت ایران به اتمام رسید/احضار را با استانداردهای روز دنیا ساختیم انهدام باند سرقت در جنوب تهران همگروهی ایران با هند، ویتنام و اندونزی تفاوت قیمت هر متر مسکن در شمال و جنوب تهران؛ 9 میلیون تومان دنیای امروز از حالت دو قطبی خارج شده است مجوز استقرار سرورهای شبکه توزیع محتوای تلگرام لغو شد حسینی: احمدی نژاد خیال کرده تنها منجی کشور است پاسخ قاطع شما به حاشیه‌سازی‌ها مایه مسرت فرزندان انقلابی شد/ لزوم حفظ انسجام و اتحاد نیروهای مسلح تصاویری از غول‌های خودرو سازی در نمایشگاه اتومبیل پکن 2018 دکتر ربیعی با حضرت آیت الله نورانی همدانی دیدار کرد ترامپ دریاسالار «هریس» را به عنوان سفیر آمریکا در کره جنوبی معرفی کرد صدور حکم حبس برای متهمان کلاهبرداری تامین سللامتی فرزندان اولویت پدر و مادر گشت خبری در استان سمنان + فیلم برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در استان افزایش 12 درصدی پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید در استان نزاع در مریوان قربانی گرفت سرویس «لایت روم» نرم افزار «ادوبی» به روز رسانی شد/ گزینه‌های جدید ویرایش عکس / افزایش کیفیت افکت‌ها در حد نسخه‌های سینمایی روایت یک مسئول قضایی از اجرای فرمان امام که منجر به اخراج و محاکمه ده‌ها قاضی و دادستان شد مسکو، سامانه پدافند هوایی به سوریه می‌دهد باهنر: احزاب باید پیگیر مطالبات به حق مردم باشند چرا مکرون با ترامپ صمیمیتی عجیب پیدا کرده؟ خوزستان| پل جاده کمربندی هندیجان قاتلی در کمین مردم سقوط طلای جهانی به پایینترین قیمت 5 هفته اخیر طرح‌های ساعت شاف هاوزن در 2017 یک مقام عربستانی خطاب به ترامپ: همکاری با عربستان به معنای حمایت نیست عون: انتخابات وظیفه‌ای ملی و راهی برای تغییر است وزیر علوم: سهمیه‌های ایثارگران در آزمون ارشد اصلاح می‌شود پیش بازی آرسنال- اتلتیکومادرید پرسپولیس - سپیدرود؛ قرمز و سفید غبار روبی و عطر افشانی قبور مطهر شهدا در آغازهفته جوان تحصیل 15 هزار طلبه برادر و خواهر در حوزه علمیه تهران/ کنگره دویستمین سال راه اندازی حوزه تهران برگزار می‌شود بیش از 230 هزار حدیث غیر تکراری را به صورت آنلاین عرضه کرده‌ایم شهرستان شوشتر مفتخر به داشتن ذخایر بزرگ علمی در جهان تشیع است مشکلات گمرکی در منطقه آزاد ارس باید حل شود مظنه آپارتمان در منطقه 4 شهر تهران؟ +جدول دیدار شرکت‌کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن با رهبر انقلاب
جزییاتی هولناک از 3 کودک آزاری در ماهشهر شکنجه وحشتناک کودکان ماهشهری توسط پدر و نامادری /فیلم مناطق حیاتی عربستان هدف حملات موشکی عناوین روزنامه‌های ورزشی 6 اردیبهشت 97/ جشن سرخ‌ها در آزادی +تصاویر 4 علامت اصلی تبدیل خال به سرطان/توضیح در مورد کرم‌های ضدآفتاب کنایه ظریف به نیکی هیلی: آن لوگوی پفک پنیری بود نه موشک! دختر ماهشهری: نامادری‌ام دندانم را با چکش شکست! بازداشت نامادری سه کودک ماهشهری دختر ماهشهری: دندانم را با چکش شکستند! اعتراف پدر شکنجه‌گر ماهشهری به فرزندآزاری ترامپ: بن سلمان شپش دارد! حمله یک مهاجم مسلح به دفتر حافظ منافع ایران در پایتخت آمریکا چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (674) لقب بهترین طراحی به کدام آیفون تعلق دارد؟ «حکیمه نصیری» به مقام اول مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان دست یافت نخست‌وزیر موقت ارمنستان استعفا کرد شمارش معکوس برای آغاز جنگ حجاز تا آخر عمر مراقبشان هستم پیش بازی مارسی-سالزبورگ؛ جهنمِ ولودروم، در انتظار اتریشی‌ها (به همراه نظرسنجی) (تصاویر) از بوسیدن دست ملانیا تا شوخی با مکرون گرفتاری‌های بانکی بخاطر ضعف روحیه انقلابی است/ باید از مأموران ناجا در برخورد با منکرات حمایت کنیم تحویل نخستین بوئینگ 777 برجامی به تعویق افتاد کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت تعیین شد علت ضرب و شتم یک جوان توسط پلیس راهنمایی و رانندگی مشخص شد + فیلم جنازه رضا شاه را در سال 57 از ایران خارج کرده اند/فتونیوز در هر ساعت چند «طلاق» در کشور رخ می‌دهد؟ جشنواره تجلیل از خیران مدرسه دار استان سمنان + عکس داروی ایرانی درمان پارکینسون رونمایی شد اسامی سران مفاسد اقتصادی کشور به قوه قضاییه ارسال شده است میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت در سال 97 | حقوق بازنشستگان چه تغییری می‌کند؟ حمله مهاجم مسلح به دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن اعتراف پدر شکنجه‌گر ماهشهری به فرزندآزاری همایش دادستان‌های کل کشور با حضور رییس قوه قضاییه -ساری تلاش برای‌یافتن کودک‌غرق‌شده در رودخانه چم بشیر آخرین وضعیت پرونده کودک آزاری ماهشهر روسیه اهداف ناشناس بر فراز پایگاه حمیمیم در سوریه را منهدم کرد ماجرای فیلم پدر شکنجه گر ماهشهری در شبکه‌های مجازی چیست؟ حضور سرزده رئیس جمهور در بازار کفش تبریز سرنوشت نامادری سنگدل در ماهشهر واکنش زیباکلام به خبر پیدا شدن جسد مومیایی رضاشاه اولیور استون: نمی‌خواستم فیلم احمدی‌نژاد را بسازم تعیین میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت در سال 97 تجمع طرفداران نیکول پاشینیان در مرکز ایروان ده‌ها هزار نفر در ارمنستان خواهان نخست‌وزیری رهبر مخالفان شدند تابش: شنیدم درحال حاضر برگه‌های امضا شده برای شنود در اختیار ضابطین است /زمان اصلاحات یک قاضی با وسواس حکم شنود را امضا می‌کرد کاربران پیام رسان‌های بومی به 12 میلیون نفر رسید تجلیل از پیشکسوتان اهل قلم کهگیلویه و بویر احمد بیش از 850 سارق، مالخر و خرده فروش در تهران دستگیر شدند سرنوشت نامادری سنگدل در ماهشهر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me