تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جهان
دسته:سیاسی()
کد خبر:15690389
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۵:۱۲

واکنش تندوزیرارشاد دولت 10 به رفتارهای احمدی نژاد

مواضع اخیر احمدی‌نژاد و حلقه اطرافش این روزها چنان تند شده که 43 نفر از وزرا و معاونان سابقش را دست‌به‌قلم کرده تا در بیانیه‌ای سرگشاده به صورت شفاف راه خود را از رئیس دولت سابق‌شان جدا کنند.
به گزارش جهان نيوز، سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم، درخصوص بیانیه 43 نفر از اعضای دولت نهم و دهم و اعلام برائت از رفتارها و مواضع احمدی‌نژاد گفت: «به‌طور طبیعی اعضای دولت و وزرای نهم و دهم، به دلیل اینکه همکاران آقای احمدی‌نژاد بودند، همواره از ناحیه مردم مورد این سوال قرار می‌گرفتند که نسبت به رفتارهای ایشان چه موضعی دارند. البته معمولا به‌طور پراکنده و جداگانه در نشست‌ها و گفت‌وگوهای مختلف پاسخ این پرسش‌ها را می‌دادیم و مواضع‌مان نسبت به ساختارشکنی‌ها روشن بود، ولی این اعلام مواضع‌ محدود بود.»

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین افزود: «به عبارتی همواره این سوال وجود داشت که آیا وزرای دولت‌های نهم و دهم نیز مواضع و رفتارهای آقای احمدی‌نژاد را تایید می‌کنند؟! به‌عنوان مثال، با وجود توصیه مقام معظم رهبری مبنی‌بر عدم کاندیداتوری ایشان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96، آقای احمدی‌نژاد ثبت‌نام کردند و بعد از آن علیه برخی از ارکان نظام موضع‌گیری‌هایی را عنوان داشتند یا انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری را مطرح کردند. مردم به دنبال این بودند که آیا کابینه نهم و دهم همچنان همراه با مواضع آقای احمدی‌نژاد هستند یا مواضع ایشان رویکرد شخصی است.

باید گفت درست است که ما نسبت به عملکرد دولت، مجلس و حتی نسبت به برخی کاستی‌هایی که در دستگاه قضایی وجود دارد انتقاد داریم، ولی اینکه موضع مخالفان و اپوزیسیون را بخواهیم اتخاذ کنیم، درست نیست. مقام معظم رهبری هم تاکید کردند درست نیست کسانی که سال‌ها مسئولیت داشتند، بعد از پایان مسئولیت‌شان به مقابله با آرمان‌ها و اصول نظام بپردازند.»

حسینی در ادامه خاطرنشان کرد: «ما شاهد بودیم متاسفانه شبکه‌های بیگانه و مخالفان نظام مواضع آقای احمدی‌نژاد را به صورت گسترده بازتاب می‌دهند و از این مواضع اظهار خرسندی می‌کنند، تا آنجا که شبکه «من و تو» ضمن ابراز خرسندی از رفتارهای آقای احمدی‌نژاد اعلام کرد که بهتر است ایشان این‌گونه رفتارها را ادامه دهد، چراکه به ضرر نظام اسلامی خواهد بود.»

وی با اشاره به بیانیه 43 نفر از کابینه دولت نهم و دهم تاکید کرد: «تصمیم وزرای دولت نهم و دهم این بود که یک بیانیه و اعلام موضع جمعی داشته باشیم مبنی‌بر اینکه اگرچه خدمات دولت نهم و دهم را تایید می‌کنیم و همه دست به دست هم دادیم تا خدمات به مردم ارائه شود، ولی با مواضع اخیر آقای احمدی‌نژاد همراهی نداریم و این نظر را شفاف و صریح اعلام کردیم. اگرچه از زمانی که عده‌ای متوجه شدند مواضع آقای احمدی‌نژاد با دیدگاه‌های امام و رهبری زاویه گرفته است، راه خود را از ایشان جدا کردند. ولی لازم بود این جدایی به صورت شفاف به مردم و هواداران دولت نهم و دهم اعلام شود.»
سیدمحمد حسینی همچنین تصریح کرد: «البته ما در ابتدای این بیانیه وضع موجود را هم نقد کردیم. اگر ما از رویکرد نادرست آقای احمدی‌نژاد سخن می‌گوییم، به این معنا نیست که بگوییم عملکرد و مواضع عوامل فتنه در سال 88 درست بوده یا وضع کشور در حال حاضر وضعیتی مطلوب است. ما انتقاد خود از وضع موجود و عملکرد دولت را در جای خود داریم، اما این انتقادات نقدهایی مشفقانه و دلسوزانه است.»

وی درخصوص تعداد امضاکنندگان این بیانیه هم گفت: «ما به 43 نفر از وزرای دولت نهم و دهم دسترسی داشتیم و البته بودند کسانی که ما به آنها دسترسی نداشتیم و بعد از انتشار این بیانیه آنها نیز به جمع ما پیوستند. به‌عنوان مثال، آقای دکتر کامران باقری لنکرانی (وزیر بهداشت دولت نهم) یا حجت‌الاسلام سقای بی‌ریا که مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت بودند و به صورت جداگانه به جمع امضاکنندگان این بیانیه پیوستند.»

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم تاکید کرد: «یک معنا و مفهوم این بیانیه هم این است که امروز با کمال تأسف از جمع وزرای دولت‌های نهم و دهم حتی به تعداد انگشتان یک دست هم کسی نیست که روش‌ها و مواضع فعلی آقای احمدی‌نژاد را تایید کند و همه خوشبختانه راه تقویت نظام، ولایت و ارزش‌های اسلامی را دنبال می‌کنند.»

حسینی دلیل ورود احمدی‌نژاد به ورطه فعلی را روحیات خاص احمدی‌نژاد توصیف و تاکید کرد: «احمدی‌نژاد به‌خاطر دوستی و علاقه به چند نفر، بقیه دوستان و نزدیکان سال‌های سال خود را نادیده گرفت و به حرف حلقه خاص اطرافش توجه کرد و وضعیت فعلی را برای خود رقم زد. از طرف دیگر شاید ایشان می‌خواست به هر نحو شده به قدرت بازگردد و مجدد رئیس‌جمهور شود، به همین جهت در حال حاضر شاهد مواضع افراطی و تند از ایشان هستیم که به هیچ وجه زیبنده نیست. به‌هرحال کسی که فرصت خدمت به مردم را در هشت سال پیدا کرده، باید شاکر باشد و اینکه حتما بخواهد همیشه در قدرت و مسئولیت اجرایی باشد، روحیه مناسبی نیست.»

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم تصریح کرد: «احمدی‌نژاد در دوره ریاست‌جمهوری نیز نظرات خاصی داشت که در مواردى با معاونان و وزرا اصطکاک به وجود می‌آمد، ولی به‌هرحال سعی می‌شد این اختلافات به جامعه کشیده نشود و به نوعی حل شود. از جمله ویژگی‌های وی این بود که بعضا نظرات خود را وحی منزل قلمداد می‌کرد و فکر می‌کرد حتما باید انجام شود. به‌طور کلی روحیه مشورت‌پذیری در احمدی‌نژاد ضعیف بود و این روحیات برای وزرا و معاونان مشکل‌ساز می‌شد.»

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامى افزود: «به‌عنوان مثال، در وزارت ارشاد یک موضعی می‌گرفتیم و ایشان به صورت علنی با آن مخالفت می‌کرد. به‌عنوان نمونه در بحث روزنامه ایران و مساله‌ای که بین آقای جوانفکر و نیروی انتظامی پیش آمد، آقای احمدی‌نژاد توقع داشت که بلافاصله و به صورت علنى علیه نیروی انتظامی موضع بگیریم و به دنبال تشدید تنش‌ها بین دولت و دستگاه‌های دیگر بود. یا مثلا در بحث استیضاح آقای شیخ‌الاسلامى اظهارات ایشان در مجلس تنش‌آفرین شد. این روحیات باعث می‌شد هر از چندى وزرا با ایشان دچار مشکل شوند. البته این روحیات تا حدودى قابل‌چشم‌پوشی بود، ولی رفتارها و مواضع فعلی آقای احمدی‌نژاد همنوایی با نیروهای افراطی اصلاح‌طلب و مخالفان نظام است. اینکه از مهندسی انتخاب سخن گفته شود یا اینکه توقع دارند با حرف ایشان رئیس یک قوه را عزل کنند، به هیچ وجه قابل‌توجیه نیست.»

سیدمحمد حسینی در نهایت تاکید کرد: «در مواضع فعلی آقای احمدی‌نژاد رعایت مصالح ملی وجود ندارد. ایشان در گذشته چه‌بسا از قوه قضائیه تعریف و تمجید هم می‌کردند و در حال حاضر به‌صرف دستگیری و بازداشت نزدیکان‌شان، اساس قوه قضائیه را زیر سوال می‌برند. اینکه امام خمینی(ره) تاکید داشتند که حفظ نظام اسلامی از اوجب واجبات است، همواره باید مورد توجه قرار بگیرد و به تعبیری به‌خاطر یک دستمال نباید قیصریه را به آتش کشید.»

منبع : روزنامه فرهیختگان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


بیرجند میزبان اولین دوره مسابقات تیراندازی با کمان کشوری در سال 97 نزدیک به 6000 فرصت شغلی در آذربایجان شرقی ایجاد می‌شود بررسی طرح «تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری» در دستور کار مجلس فیلم/ رسوایی آمریکایی‌ها در صحرای طبس برگزاری نشست اعضای صندوق بین المللی نجات دریاچه آرال در «عشق آباد» اعتصاب بازیکنان الاهلی عربستان به این 5 دلیل به پراگ سفر کنید امدادرسانی به 3200 حادثه‌دیده به دلیل وقوع سیل شکستن تابوی نابارور بودن در ایران/ لزوم حمایت‌های مالی از زوج‌های نابارور توسط دولت قتل همسر خیانتکار در برابر چشم فرزندان خردسال! سید حسن نصرالله شهادت "الصماد" را تسلیت گفت چرا کار ساخت پلاسکوی جدید آغاز نمی‌شود؟ موگرینی: سوریه به مردم این کشور تعلق دارد اتفاقی که پرسپولیسی‌ها را خوشحال می‌کند مهاجم فرانسوی در تمرینات الریان (عکس) نامتعارف‌ترین موزه‌های دنیا از مکانی برای نمایش خون‌آشام‌ها تا آثار هنری بد! +تصاویر برگزاری هفته ششم مسابقات اسبدوانی بهاره در گنبدکاووس افتتاح موزه دین و دنیا در قم بازداشت حدود یک میلیون نفر در عربستان سعودی به دلایل امنیتی حمایت از کالای ایرانی منجر به تولید و اشتغال می‌شود کاهش 12 درصدی سرقت خودرو در اصفهان کمینه و بیشینه دمای هوای هرمزگان 5 اردیبهشت 97 انتشار دروغ باعث نمی‌شود تا شهادت صالح الصماد از ذهن ملت یمن پاک شود نپذیرفتن برجام بدون امریکا واقع بینانه است یک گام تا امضای بزرگ‌ترین توافق تجاری تاریخ ایران دی‌فرانچسکو: خودمان کار لیورپول را آسان کردیم زن سابقه دار شیشه فروش دستگیر شد تومور دو کیلویی از پای بیمار خارج شد بدترین فاجعه‌ها توسط کروکودیل‌ها در جهان انهدام باند سارقان قطعات خودرو در زاهدان موساد به ترور فرماندهان فلسطینی و علمای عرب و مسلمان شهرت دارد طرح یک فوریتی قانون رفع موانع تولید به کمیسیون تولید ملی ارجاع شد تجاوز به طبس نوعی کودتا بود/ شکست آمریکا در طبس عنایت خاصه الهی پارس جنوبی برای فصل آینده فقط 2 بازیکن دارد! طرح ویژه برای رکورددار پاس گل در لیگ قهرمانان (عکس) کسب مقام پنجمی فوتبال پسران طلایی در تورنمنت ترکیه ظریف در لانه زنبور نمایشگاه تخصصی همایش انجمن مکانیک ایران «شفر» مثل یک رهبر ارکستر است نامزدهای ورود به بهشت چه کسانی هستند +سوابق از پیشنهاد ازدواج روی سکو‌ها تا اصرار همسران فوتبالیست‌ها برای حضور در روسیه فیلم برتر جشنواره جهانی فیلم فجر از نگاه منتقدان جایزه می‌گیرد روباتی که صندلی می‌سازد
درددل‌های یک نخبه که انبار شرکت نفت را جارو می‌زند! تصویر جنجالی مسی؛ اعجوبه 6 انگشتی است؟ + عکس همه چیز درباره "جسد مومیایی شده" شهر ری / رضا شاه یا دیگری؟! واکنش‌ها به ماجرای مومیایی منسوب به رضاخان خبر فوت "حمید بقایی" تکذیب شد چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (673) کودک آزاری دلخراش در ماهشهر/ تشریح وضعیت 3 کودکی که شکنجه شدند/ بازداشت پدر کودکان نامادری شکنجه گر در ماهشهر به دام افتاد تشییع پیکر آیت الله مهمان نواز در بجنورد گفتگو جذاب با شوماخر ایران در برنامه "وقتشه" + فیلم جایزه ملی ایثار ساعت دیدارهای هفته پایانی لیگ برتر تغییر کرد نامادری سنگدل در ماهشهر دستگیر شد تجمع در ماهشهر برای برخورد با کودک آزاران فیلم: محبوب هر ایرانی "تراختور تراختور" بارش ماهی در آسمان گلپایگان! +فیلم حزب الله عراق: ترور "الصماد" سرآغاز مرحله جدیدی در مقابله با عربستان است تشییع پیکر آیت الله حبیب الله مهمان نواز چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟ حزب الله: "الصماد" مردی استثنائی بود که با شدیدترین تجاوز در منطقه مقابله کرد یک ری‌شناس: اگر جسد کشف شده مومیایی باشد، رضا شاه است خبرنگار هتاک حین فرار از کشور بازداشت شد درددل‌های یک نخبه که انبار شرکت نفت را جارو می‌زند! / آقای جهانگیری به من گفت اولین فردی هستم که شخصا با او تماس گرفته‌اند حضور دختر امام (س) در جشنواره فیلم فجر + تصاویر بیانیه رضا پهلوی درباره مومیایی منتسب به رضاشاه حسن زاده: سرمربی تیم همسایه، داور بازی‌های ما را انتخاب می‌کند! / نکونام نمک خورد، اما نمکدان شکست وداع دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با پیکر مرحوم مهرداد ابروان سخنگوی سپاه شهادت" صالح علی الصماد" را به عموم مردم یمن تبریک و تسلیت گفت آغاز مراسم تشییع آیت الله مهمان نواز در خراسان شمالی + تصاویر دیدارهای امروز ظریف در نیویورک خلخالی درباره جسد رضا خان چه گفت؟ تصاویر تلخ از نجات کودکان آزار دیده در ماهشهر تخریب 171 مورد ساخت وساز غیرمجاز خلاصه بازی لیورپول و آ اس رم در 4 اردیبهشت 97 +فیلم وحدت سپاه و ارتش نمایانگر اقتدار نظام است/ نیروی انتظامی اقتدار خود را حفظ کند و از مواضع خود عقب‌نشینی نکند عکس‌نوشت| نقشه‌ماهواه‌ای می‌گوید؛ مومیایی، رضاشاه است! خبرنگار اصلاح‌طلب هتاک دستگیر شد هفت گزینه شهرداری تهران انتخاب شدند نامادری سنگدل در ماهشهر دستگیر شد ادعای جدید درباره پیدا شدن جسد منسوب به رضا شاه در شهر ری اعتراض دانشجو معلمان گرگان به کیفیت پایین غذا +عکس و فیلم ترامپ برجام را با تعلل مواجه کند، خویشتن‌داری نمی‌کنیم رونمایی از نخستین بالگرد بدون سرنشین زنده یاب کشور برگزاری تجمع ارامنه مقابل سفارت ترکیه خبرنگار هتاک بازداشت شد جزئیات شکنجه 3 کودک در ماهشهر با چکش و میله داغ / شکستگی بدن و دندان‌ها / پدر بازداشت شد +عکس و فیلم درددل‌های یک نخبه که انبار شرکت نفت را جارو می‌زند! / آقای جهانگیری به من گفت اولین فردی هستم که شخصا با او تماس گرفته‌اند 4 کشته و مصدوم در برخورد 2 خاور کشف تریاک از دم کنی قابلمه! +عکس تیم راگبی ایران قطر را با اقتدار شکست داد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me